پودل + عکس سگ پودل + عکس سگ پودل عروسکی
بلاگ
2 دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

انواع سگ پودل (poodle) + پودل عروسکی یا توی پودل

 

استعلام قیمت فقط واتساپ
09365561182

تاریخچه پودل (poodle)

پودلپودل‌ها (poodle) یکی از قدیمی‌ترین نژادهای سگ هستند. تصاویری از سگ هایی شبیه به سگ نژاد پودل که توسط هنرمندان مصری و رومی بر روی مقبره‌ها و دیواره‌های تاریخی به جای مانده است، گواهی بر قدمت بسیار زیاد این نژاد از سگ می‌باشد. این نقاشی‌ها و البته مجسمه‌ها، شباهت بسیار زیادی به سگ های پودل امروزی دارند. اغلب تاریخ شناسان معتقد هستند که سگ پودل اصالت آلمانی دارد، اما در فرانسه پرورش و تکامل یافته است. اسم پودل که لغتی انگلیسی است، از کلمه pudel یا pudelin در زبان آلمانی گرفته شده است که به معنای پریدن در آب است و همچنین به آن سگ سیرک نیز می‌گویند. در فرانسه، به پودل‌ها کانیشه (Caniche) می‌گویند، این کلمه از ترکیب دو لغت chien canard به معنی اردک-سگ گرفته شده‌است.
سگ پودل یکی از اصیل ترین سگ هاست که همچنین قدیمی‌ترین گونه‌های مورد استفاده برای پیدا کردن آب بوده است؛ از این گونه سگ در قرن‌های پیشین برای پیدا کردن محل هایی که در آنها آب زیاد بوده و برای زندگی مناسب‌تر بوده، استفاده می‌شده است. با گذشت زمان که سگ پودل تمایز بیشتری یافت، آنها به اندازه ای رشد کردند و تغییرات فیزیکی ای در بدن‌شان ایجاد‌شد که دیگر فقط به عنوان همراه و همدم شکارچیان محسوب نمی‌شدند؛ در زمان قدیم از پودل‌ها به عنوان سگ شکاری برای کمک به شکار پرنده‌ها از دریاچه‌ و رودخانه‌ها استفاده می‌شده است.
طبق گفته محققان، اجداد سگ پودل در شناگری بسیار ماهر بوده‌اند. پودل در اصل برای شکارکردن اردک به‌کار می‌رفته ‌است و به‌تدریج به یک سگ خانگی و همدم انسان‌ها تبدیل شده است. جالب است بدانید این نژاد سگ فوق العاده باهوش و مهربان بوده و بیشتر از هر سگ دیگری، مستعد در یادگیری کلمات است.

 انواع سگ پودل (poodle)

 ۳ نوع سگ نژاد پودل گوناگون وجود دارد که تفاوت اصلی آنها در  وزن و جثه آنها است:

 1. پودل استاندارد

 2. پودل مینیاتوری یا مینیاتور پودل یا پودل مینی

 3. پودل عروسکی یا توی پودل (toy poodle)

همچنین پودل کراس و پودل تریر البته یک نژاد خالص نیست و از ترکیب دو نژاد پودل و تریر به وجود میاد.
سگ پودل استاندارد احتمالا قدیمی‌ترین و اصیل‌ترین نژاد پودل است و برخی از آن‌ها همچنان به شغلی که در گذشته خود داشته‌اند، ادامه می‌دهند. البته صرف نظر از اندازه‌ای که پودل‌ها دارند، همه ما آن‌ها را با هوش سرشار و شخصیت باوقارشان می‌شناسیم.

 ویژگی‌های ظاهری پودل (poodle)

 • ارتفاع و وزن انواع پودل

پودل استاندارد

 • قد: بالای 38 سانتی‌متر
 • وزن: از 20 تا 30 کیلوگرم

پودل مینی

 • قد: از 28 تا38 سانتی‌متر
 • وزن: از 6 تا 8 کیلوگرم

پودل عروسکی

 • قد: حدودا 25 سانتی‌متر
 • وزن: از 2.5 تا 4 کیلوگرم
 • انواع رنگ‌های پودل

شاید در ابتدا وقتی اسم این نژاد رو می‌شنویم، پودل عروسکی سفید تو ذهن‌مان تصویرسازی شود؛ اما پودل در رنگ‌های مختلفی وجود دارد، از جمله :

 • مشکی
 • سفید
 • کرم
 • نقره‌ای
 • زرد
 • قرمز
 • حنایی
 • قهوه‌ای
 • نوع پوشش پودلسگ پودل

 سگ پودل پوشش فرفری، سیمی و پرتراکمی دارد، که دست آرایشگرها را برای انواع مدل‌های مو باز می‌گذارد. به طور کلی برای اینکه ظاهر سگ پودل شما همیشه مناسب بنظر برسد، باید برنامه منظمی برای انجام اصلاح پوشش بدن او داشته‌باشید. پودل ها معمولاً در قالب “آرایش کانتیننتال” دیده می شوند (آرایش کانتیننتال نوعی اصلاح پوشش سگها است که در آن موهای صورت، گلو، پا و بخشی از دم کوتاه می‌شوند). اغلب صاحبان حیوانات خانگی، آرایش اسپورتینگ که ساده‌تر است را ترجیح می‌دهند، در آرایش اسپورتینگ پوشش برای پیروی از طرح کلی بدن سگ، کاملاً یکنواخت با عضلات بدن او اصلاح می‌شود.
برای کاهش هزینه‌ها با کمی سلیقه و دقت، خودتان هم به راحتی می‌توانید موهای سگ‌تان را اصلاح کنید؛ آسان‌ترین راه اصلاح پوشش پودل، تراشیدن کامل موها است. البته، پودل شما حتی در این صورت باز هم به‌طور منظم، یعنی حدودا هر 3 الی 6 هفته، به مسواک، حمام و اصلاح موی بدن نیاز دارد.

 خصوصیات سگ پودل

باهوش، دوست‌داشتنی، وفادار و شیطون.

این‌ها صفات و ویژگی‌هایی هستند که اغلب علاقه‌مندان به سگ پودل برای توصیف شخصیت این نژاد بکار می‌برند.

 • سازگاری پودل با زندگی آپارتمانی

پودل‌ها برای زندگی در آپارتمان کاملا مناسب هستند. اگر فعالیت بدنی متوسط روزانه آنها را تامین کنید، در داخل ساختمان نسبتا جنب‌وجوش نخواهندداشت و بدون حیاط نیز می‌توانند زندگی کنند. سگ پودل شما می‌تواند آب‌وهوای گرم و یا سرد را تحمل کند و در دمای اتاق راحت زندگی کند.

 

 • پودل و صاحبان تازه‌کار

برخی سگ‌ها برای افرادی که برای اولین‌بار سگی را به سرپرستی قبول می‌کنند، مناسب‌ترند؛ به طور مثال سگ‌هایی که آموزش‌پذیری بیشتری دارند و انعطاف‌پذیرتر هستند. سگ‌هایی که خیلی حساس یا خودرأی هستند برای افراد تازه‌کار مناسب نیستند، ازاین رو پودل برای افراد تازه‌کار مناسب است.

 

 • رفتار دوستانه پودل با غریبه‌هاسگ پودل

سگ‌هایی که با غریبه‌ها دوست می‌شوند و اجتماعی‌تر هستند، با تکون دادن دم و پوز خود به آنها خوش‌امد می‌گویند. باقی سگ‌ها اغلب خجالتی، بی‌تفاوت یا حتی پرخاشگر هستند. اما خیلی اهمیتی ندارد که نژاد سگ شما چی باشد، سگی که از زمان تولگی در معرض تعداد زیادی از افراد با اندازه‌ و شکل و سن متفاوت قرار می‌گیرد، هنگامی که بالغ می‌شود بهتر به غریبه‌ها عکس العمل نشان می‌دهد و اجتماعی‌تر می‌باشد.

 

 • هوش و یادگیری سگ پودل + تربیت سگ پودل

بین تمامی سگ‌های دنیا، سگ پودل جزو باهوش‌ترین، بااستعداد‌ترین و خوش اخلاق‌ترین سگ‌ها است. شما می‌توانید اسم سگ پودل را در که رتبه اول یا دوم تمام لیست‌های باهوش‌ترین نژادهای جهان قرار دارد، ببینید. بنابراین اگر بگوییم پودل باهوش‌ترین سگ دنیاست اغراق نکرده‌ایم!
سگ پودل کاملاً تربیت پذیر است و تقریباً هر چیزی را که به او آموزش دهید، خیلی سریع یاد می‌گیرد. البته که هوش زیادی گاهی میتواند جالب نباشد، مثلا پودل‌های باهوش خیلی زود حوصله‌شان سر می‌رود و پودلی که حوصله‌اش سر رفته باشد می‌تواند موجب خرابکاری شود.
اگر سگ پودل صاحبی هوشمند و آگاه داشته باشد که همواره به نیازهای آن توجه دارد، متقابلا پودل نیز برای صاحب خود، یک دوست خوب و سگی همراه، دوست‌داشتنی، باهوش و وفادار خواهدبود. به همین دلیل است که اغلب کسانی که به فکر نگهداری سگ در خانه خود هستند، در نهایت پودل رو انتخاب می‌کنند.

 

 • تحمل تنهایی پودلسگ پودل

پودل به هیچ وجه تحمل تنها ماندن را ندارد؛ بنابراین سعی کنید اگر فردی هستید که بیشتر وقت خود را در خانه سپری میکند یا شخصی را در منزل دارد تا از او مراقبت کند، این سگ را به سرپرستی بگیرید؛ زیرا تنهایی برای پودل کلافه کننده است و موجب تحریک او برای خراب‌کاری می‌شود.

 شرایط نگهداری سگ پودل

 • آراستگی پودل‌ها، با برس کردن مرتب موها و پوشش آنها حاصل می‌شود. اگر به طور منظم پوشش پودل خود را برس نکشید، باعث ریزش مو در سگ‌تان می‌شود.
 • برای حفظ سلامتی و زیبایی پوشش پودل‌ها باید هر ماه و حتی ماهی دوبار آنها را به حمام ببرید؛ همچنین هفته‌ای ۲ – ۳ بار نیز لازم است دندان‌هایشان را مسواک بزنید.
 • حتما ۴- ۶ هفته یک بار ناخن‌ها و موهای پودل خود را بگیرید.
 • همچنین بخاطر داشته باشید که گوش و بینی سگ را با گوش پاک‌کن، هفته ای یک بار باید تمیز کنید. هنگام بررسی گوش پودل می‌توانید با استفاده از یک گوش پاک‌کن مرطوب، به آرامی داخل گوش را (نه چندان عمیق) تمیز کنید تا از عفونت‌های احتمالی گوش سگ پودل جلوگیری شود. دقت داشته باشید که به هیچ وجه نباید چیزی را داخل کانال گوش سگ خود ببرید و تنها قسمت بیرونی را تمیز نمایید.
 • اشک ریزی چشم پودل‌ها زیاد است و این می‌تواند پوشش اطراف چشم آنها را لکه‌دار کند.برای ازبین بردن لکه‌ها باید صورت پودل رو روزانه با یک دستمال مرطوب مخصوص حیوانات خونگی که فاقد الکل است، به آرامی پاک کنید یا اینکه دستمال را آغشته به آب گرم کنید و با آرامش صورت پودل خود را پاک کنید.
 • به دلیل هوش بالا و بازیگوشی ذاتی پودل‌ها، آموزش پی‌درپی برای فعال نگه‌داشتن ذهن آنها واجب است. پودلی که مداوم در حال آموزش و یادگیری باشد، بی‌حوصله نمی‌شود و به همین علت، راه‌های مخرب برای سرگرم کردن خود پیدا نمی‌کند.

غذای سگ پودل

سگ پودل استاندارد شما روزانه نیازمند به 1.5 تا 3 فنجان غذای خشک با کیفیت بالا است. پودل مینیاتوری نیز به سه چهارم تا 1 فنجان و پودل عروسکی به یک چهارم تا نصف فنجان غذا در روز نیاز دارند. بهتر است غذای سگ پودل خود را به 2 وعده تقسیم کرده و در اختیارش قرار دهید.البته لازم است بدانید که میزان غذای مورد نیاز سگ شما، به اندازه، سن، بدن، سوخت‌وساز (متابولیسم) و میزان فعالیت روزانه آن بستگی دارد. سگ‌ها نیز مانند انسان‌ها، هرکدام به کیفیت و مقدار متفاوتی از غذا نیاز دارند.
مانند هر نژاد سگ دیگری، سگ پودل نیز در صورت عدم نظارت کافی بر تغذیه آن، دچار اضافه وزن خواهد شد که در پی آن، مشکلاتی جدی برای مفاصل او ایجاد می‌شود و بیماری‌های دیگری مانند دیابت، می‌توانند تهدیدی برای سگ شما باشند. بنابراین سعی کنید تشویقی‌ زیادی به او ندهید، او را همواره فعال نگه دارید و به اندازه نیاز روزانه‌اش در ظرف غذایش غذا بگذارید.
اگرچه برخی از صاحبانی که پودل مینیاتوری و عروسکی دارند، از میز خود به آنها غذا می‌دهند، اما بهتر است در برابر چشم‌های معصومشان مقاومت کنید و سگ خود را به انجام این کار غلط عادت ندهید. بخاطر داشته باشید که استفاده از غذای مخصوص، برای پودل شما بسیار مفیدتر و مناسب‌تر از غذای مصرفی خودتان خواهدبود.

 طول عمر پودل عروسکی

به‌طور معمول سگ نژاد پودل بین 10 تا 18 سال عمر می‌کنند.

 قیمت سگ پودل + قیمت سگ پودل عروسکی

قیمت پودل‌ ها نسبت به نوع و سن آنها متفاوت است، و حدودا از 35 تا 45 میلیون تومان است.

 رابطه پودل با کودکان و سایر حیوانات خانگی

 •  نژادهایی که نسبت به سروصدا و دویدن بچه‌ها حساسیت نشان ندهند و با کودکان رفتار آرامی داشته باشند، همراهان و دوستان خوبی برای فرزندان شما خواهند بود. پودل عاشق بچه‌ها است و اگر کودک دارید برای شما انتخاب مناسبی خوهدبود. در هر صورت هنگامی که سگ‌ها کنار کودکان هستند، باید تحت نظارت بزرگترها باشند. به فرزندان خود آموزش بدهید که چگونه سگ شما را لمس کنند و همیشه تعاملات بین پودل و کودک خود را تحت نظر داشته باشید تا از مشکلاتی مانند: گاز گرفتگی یا کشیدن گوش و دم جلوگیری کنید. همچنین به کودک خود بیاموزید که وقتی سگ پودل شما در حال غذا خوردن است، هیچ‌گاه نزدیک او نشود و سعی نکند غذای او را بگیرد. به شما تذکر می‌دهیم که هیچگاه، هیچ سگی را حتی اگر سگ شما، پودل عروسکی کوچک، مهربان و کاملا بی‌آزار باشد با کودک خود تنها نگذارید.
 • نحوه رفتار یک سگ با آدم‌ها نسبت به رفتار او با سگ‌های دیگر و سایر حیوانات خانگی کاملا متفاوت است.این موضوع علاوه‌بر نژاد، به اجتماعی تربیت کردن سگ شما از زمان تولگی هم بستگی دارد، بهتر است که سگ شما از تولگی با سگ‌های دیگر بازی کند تا اجتماعی بار بی‌آید.

 بررسی سطح سلامت و بیماری‌های رایج پودل‌

اگر تصمیم گرفته‌اید سگ نژاد پودل را خریداری کنید، حتما به سراغ یک پرورش‌دهنده مطمئن بروید و برنامه واکسیناسیون، سوابق پزشکی و گواهینامه‌های سلامت والدین و توله‌ای که قصد خریدش را دارید بادقت بررسی کنید.
برای اطمینان خاطر از تایید سلامت سگ پودل، گواهی‌نامه‌های مختلفی وجود دارد، به عنوان مثال می‌توان گواهی‌نامه سلامت ارتوپدی حیوانات (Orthopedic Foundation for Animal) را نام برد. داشتن این گواهینامه‌ها برای خاطرجمع شدن از سلامت توله مدنظرتان ضروری است. شما می‌توانید اعتبار انواع گواهینامه‌های پزشکی را در وب‌سایت ofa.orgبررسی کنید.

پیچ‌خوردگی و انبساط شکمی در سگ نژاد پودل:

که به آن نفخ یا بادکردن (Bloat) نیز می‌گویند، یکی از بیماری‌های بسیار خطرناکی است که معمولا سگ‌هایی با سینه‌های گود مانند پودل را مبتلا می‌کند. این بیماری اغلب در نتیجه خوردن وعده غذایی زیاد در روز، تندخوری غذا، نوشیدن حجم زیادی آب پس از غذا و ورزش شدید پس از غذا اتفاق می‌افتد. هرچه سن سگ شما بیشتر باشد، خطر ابتلا به نفخ بیشتر خواهد بود. بیماریGDV  زمانی اتفاق می‌افتد که معده سگ به واسطه گاز و هوا متورم شده و باعث پیچ خوردگی می‌شود.
سگی که دچار این عارضه شده باشد، قادر نخواهد بود که باد گلوی خود را تخلیه و یا استفراغ کند تا خودش را از هوای اضافی که در معده ذخیره شده است، آزاد سازد. در نتیجه، از برگشت مجدد خون به قلب سگ جلوگیری می‌شود؛ فشارخون افت پیدا کرده و سگ شما دچار شوک می‌شود. در صورتی‌که به سرعت اقدامات و مراقبت‌های پزشکی لازم انجام نشود، سگ شمادر معرض مرگ قرار می‌گیرد. در صورتی‌که هر یک از نشانه‌های نفخ مانند: معده متورم، ترشح بزاق بیش از حد معمول، قی کردن، ضعف، ناآرامی و تپش قلب را بخصوص پس از خوردن وعده غذایی مشاهده کردید، در سریع‌ترین زمان ممکن سگ پودل خود را نزد دامپزشک ببرید.

 بدکاری غدد فوق کلیوی (Hyperadrenocorticism) در سگ نژاد پودل:

یا بیماری کوشینگ (Cushing Disease)، در نتیجه ترشح کورتیزول (Cortisol)  بیشتر از نیاز بدن سگ، ایجاد می‌شود. افزایش این میزان از کورتیزول معمولا در نتیجه عدم هماهنگی میان غده هیپوفیز (Pituitary) و غده فوق کلیوی (Adrenal Gland) رخ می‌دهد. یکی از رایج‌ترین نشانه‌های این بیماری، اتش زیاد و دفع ادرار زیاد است. اگر سگ پودل شما این دو نشانه را بروز داد، حتما او را نزد یک دامپزشک ببرید.
برای درمان این بیماری روش‌های متنوعی وجود دارد. گاهی راه حل دارو درمانی است و در برخی از موارد، بنا بر تشخیص دامپزشک متخصص، ممکن است جراحی تنها راه موثر برای درمان پیشنهاد شود.

بیماری صرع (Epilespy) در سگ نژاد پودل: 

یکی از رایج‌ترین بیماری‌هایی است که سگ‌های پودل دچار آن می‌شوند. این بیماری معمولا ژنتیکی است و ممکن است در پی آن، سگ شما دچار حملات شدید یا ملایمی شود. این حملات را معمولا به واسطه رفتارهای غیر عادی سگ می‌توانید تشخیص دهید، مانند دویدن سراسیمه، تلوتلو خوردن و گاهی هم مخفی شدن.
به یاد داشته باشید که تمامی این حملات ممکن است در اثر چیزی به غیر از صرع رخ دهند؛ بنابر این هنگامی که سگ پودل شما دچار حمله شد، در اسرع وقت او را پیش یک دامپزشک ببرید تا دلیل اصلی حمله مشخص شود.

بیماری تورم غدد چربی (Sebaceous Adenitis) در پودل مینیاتوری: 

یکی از جدی‌ترین بیماری‌ها در سگ‌های پودل و بخصوص گونه استاندارد است. تحقیقات نشان می‌دهند که حدودا نیمی از سگ‌های پودل استاندارد ناقل و یا مبتلا به این بیماری هستند. زمانی که پودل شما به SA مبتلا باشد، غده‌های چربی در پوست به دلایل ناشناخته‌ای، دچار التهاب و تورم می‌شوند؛ این غده‌ها بطور معمول نوعی چربی تولید می‌کنند که باعث جلوگیری از خشکی پوست سگ می‌شود.
این بیماری معمولا سنین در 1 الی 5 سالگی پودل بروز میکند. سگ‌هایی که دچار این بیماری ، پوست خشک و زبر و ریزیش موی شدیدی دارند، که در اطراف سر، گردن و پشت بدن‌شان مشاهده می‌شود.

پرسش و پاسخ درباره سگ پودل:

آیا سگ پودل مناسب نگهبانی است؟

خیر مناسب نیست.

آیا سگ پودل ریزش موی شدیدی دارد؟

خیر، به شرط برس کشی منظم موهای آن.

Instagram
WhatsApp
4.1/5 - (26 امتیاز)
guest
2 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
Paria

سلام امکان نگهداری سگ پودل در کنار عروس هلندی هست؟

فتطمه

خیر