درمان دیسپلازی لگن سگ
مقالات
بدون دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

یکی از دلایل اینکه ما انسان‌ها علاقه به این داریم یک سگ در کنار خود داشته باشیم، بالا پایین پریدن‌ها و دویدن سگ‌ است، سگ‌ها نیز زمانیکه دوران توله بودن را پشت سر می‌گذارند و استخوان‌هایشان سریع رشد می‌کنند و جثه‌شان بزرگ می‌شود، دوست دارند بدوند بالا پایین بپرند و روی پاهای خود بایستند، گاهی ممکن است به دلایلی رغبت به اینکار نداشته باشند یا به خوبی ندوند یا علاقه‌ای به دویدن نداشته باشند. هنگام نشستن متوجه عارضه‌ای غیر طبیعی در لگن سگ خود می‌شوید، متاسفانه سگ شما دچار بیماری دیسپلازی هیپ در سگ‌ها شده است. به موقع به دامپزشک مراجه کنید درمان دیسپلازی سگ را آغاز کنید.

درمان دیسپلازی سگ | نشانه‌ها + علل + راه‌های جلوگیری:

درمان دیسپلازی لگن سگ: بیماری دیسپلازی لگن سگ به روش‌های: این عارضه به صورت، جراحی به صورت تعویض استخوان لگن، دارو‌های ضد التهاب استروئیدی (بنابر تجویز دامپزشک)، آب درمانی، فیزیوتراپی و ماساژ، همچنین جلوگیری از چاقی و افزایش وزن با رژیم غذایی، درمان می‌شود. روش‌های درمان دیسپلازی لگن سگ را خواندید عجله نکنید با این بیماری آشنا شوید و بهترین راه را انتخاب کنید در انتها راه‌های جلوگیری از دیسپلازی لگن سگ را خواهیم گفت، فراموش نشود سگ‌ها دچار دیسپلازی آرنج هم می‌شوند.

دیسپلازی سگ چیست؟

دیسپلازی در سگ‌ها مانند دیسپلازی لگن انسان است، اما نترسید جز بیماری‌های مشترک بین انسان و سگ نیست دیسپلازی به زبان ساده، جا نگرفتن اصولی استخوان‌‌ها در جای خود و شکل نامناسب مفصل‌ها عارضه، ناهنجاری، یا بیماری دیسپلازی سگ تعریف می‌شود.

ساختار لگن سگ:

لگن سگ یک استخوان به شکل کره، خالی است و سر استخوان شبیه یک کره است، خوب برای حرکت باید استخوان به شکل گوی در کاسه (لگن) باشد این گودی کاسه مانند در متون علمی با نام استابولوم یاد شده است، حال مشکل چیست در این بیماری دیسپلازی، کامل یا اصلا در جای خود قرار نمی‌‌‌‌گیرد این عدم جا گیری باید ساییده شدن استخوان‌ها به هم می‌شود و بعد استخوان به هم می‌ریزد استخوان تحلیل می‌رود و آرتروز در سگ که معمولا در سن‌های بالا رخ می‌دهد و این بیماری بسیار دردناک است. در قبل هم گفته شد همانند این نوع بیماری در انسان می‌باشد در انسان به دلیل اختلالات هورمونی رخ می‌دهد. در واقع مفصل اتصال دهنده به شکل کامل تکامل رخ نداده است شاید از زبان دامپزشک دیسپلازی هیپ (Hip Dysplasia) را بشنوید.

دلایل بیماری:

خب ریشه این بیماری چیست؟ اول باید بدانید بیماری دیسپلازی لگن سگ بیشتر در سگ‌های با چثه بزرگ نسبت به سگ‌های ریز رخ می‌دهد. دلایل آن به این شرح می‌باشد البته عفونت و التهاب مفصلی در آن بسیار تاثیر دارد. پس تعچب نکنید اگر سگی را دچار بد راه رفتن دیدید و یکی از دلایل آن این بیماری است که ژنتیکی در وجودش بوده است.

ژنتیک:

درمام دیسپلازی سگ

گونه‌های از سگ‌ها هستند بیشتر از دیگر سگ‌ها دچار این بیماری می‌شوند گویی در خون آن‌ها است طبق تحقیقات که در بعضی منابع گفته شده است 20 تا 40 درصد سگ‌های درشت دچار این عارضه می‌شوند. البته بیش از 19 درصد ژرمن شپرد‌ها به این بیماری درگیر می‌شوند از چند نژاد اینگونه‌ها، نام می‌بریم:

 • ژرمن شپرد (German Sheperd) دیسپلازی ژرمن شپرد بسیار رخ می‌دهد.
 • سنت برنارد (SainBernard)
 • چساپیک رتریور
 • سنت برنارد
 • نیوفاندلند
 • گریت دین
 • گلدن ریریور
 • ماستیف (یک نژاد بسیار بزرگ است اگر ندیده‌اید باید حتما ببینید در کشور ما به سگ سرابی معروف است.)
 • سگ داگو آرژانتینو

چاقی:

چاقی بیماری خطرناکی در سگ‌ها است و بیشتر مردم از آن خبر ندارند. انتخاب غذا و کنترل وزن سگ سخت است زیرا هم نیاز به آگاهی دارد هم نیاز به هزینه، برای آگاهی از غذای توله سگ باید با دامپزشک مشورت کنید، توله سگ در سن رشد به دلیل نیاز به مواد مغذی بسیار غذا می‌خورد برای کنترل وزن سگ خود بهتر است غذای مفید دارای همه مواد غذایی کنترل شده به سگ خود بدهید این غذا باید حجم بیشتر و چربی و پروتئین کمتری  داشته باشد تا سگ چاق و دچار اضافه وزن نشود.

6 نشانه مهم دیسپلازی در سگ:

دیسپلازی لگن سگ

 • یک:

این بیماری باعث لنگی ناگهانی سگ می‌شود و مشخصه‌ای که دارد این است که صاحب آن در زمان پیشروی متوجه می‌شود، یعنی زمانیکه سگ در حرکاتش دچار یک سری مشکلات شده است مثلا نمی‌تواند بایستد. مقداری فعالیت که انجام می‌دهد دچار لنگش می‌شود و پس از مدتی میزان این لنگش بیشتر می‌شود در بعضی موارد در سنی خاصی چرخش پا به خارج دیده می‌شود.

 • دو:

حرکت خرگوشی ناشی از لگن درد رخ می‌دهد این حرکت به شکل جمع کردن پاهای عقب و پریدن رخ می‌دهد، پاها جمع شده است در زیر شکم، سگ راه نمی‌رود و می‌پرد.

 • سه:

زمانیکه سگ شما نشسته است و در حال استراحت است پس از راه رفتن اذیت می‌شود زیرا درد زیادی می‌کشد راه رفتن را به آرامی انجام داد. شاید برای راه رفتن مکث کند.

 • چهار:

صدای خرد شدن یا ترک بلند می‌شود، سگ شما دچار آسیب شده است.

 • پنج:

ضعیف شدن عضلات پا یا کم شدن توده عضلانی، یکی دیگر از این مشکلات است. گاهی صاحب سگ از لاغر شدن پا و لمس شدن استخوان پای سگ صحبت می‌کند و بعد از آن عضلات جلوی سگ حجم پیدا می‌کند زیرا وزن خود را بر روی دست می‌اندازد.

 • شش:

.در همین دیسپلازی لگن گاهی نوع شدید آن رخ می‌دهد در واقع در استخوان پا، قسمت ران از قسمت ابتدایی کاملا جدا شده است، سگ قادر به حرکت نیست. خب در این مرحله از بیماری تشخیص راحت است اما در مراحل دیگر باید تشخیص داد. دامپزشک با رادیوگراف (عکس برداری اشعه x) تشخیص قطعی انجام می‌شود.درمان دیسپلازی:

درمان دیسپلازی لگن سگ:

درمان دیسپلازی لگن سگ به طور قطع جراحی است؛ اما این تصمیم به تشخیص دامپزشک، جثه و نژاد سگ ارتباط دارد؛ اما این تنها راه درمان نیست، درمان‌های حمایتی نیز وجود دارد هر کدام مزایا و معایب خود را دارد البته جراحی فورا باعث درمان و جلوگیری از پیش روی می‌کند اما روش غیر جراحی زمان بر می‌باشد. درمان‌های دارویی نیز در مواردی انجام می‌شود. به تازگی لیزر تراپی برای تسکین درد نیز رواج پیدا کرده است که در مرکز روش درمانی حمایتی لیزر تراپی نیز انجام می‌شود.چند روش درمانی برای دیسپلازی لگ سگ وجود دارد  به دو روش غیر جراحی و جراحی تفکیک می‌شوند.

درمان غیر جراحی:

رژیم و دارو:

اگر وزن سگ زیاد باشد باید سگ فورا رژیم غذایی دریافت کند، سپس 10 تا 14 روز استراحت مطلق بدون هیچ فعالیتی. آب درمانی، گرم کردن، فیزیوتراپی انجام می‌شود داروهای غیر استروئیدی نیز تجویز می‌شود، دارو سلامت سگ شما را به طور موقت ممکنا ست بهبود بخشد و سگ تمایل به بازی داشته باشد درمان و قطع دارو باید با تجویز دامپزشک انجام شود؛ زیرا ممکن است درمان موقت رخ داده باشد.

ماساژ درمانی:

در بعضی مراکز ماساژ درمانی و راه رفتن شنا در آب عرضه می ‎‌شود می‌تواند کمک کننده باشد. در کلینیک دامپزشکی وی آی پت فیزیوتراپی و آب درمانی انجام می‌شود. نکته‌ای که باید توجه شود این است همه نژادهای سگ توانایی شنا کردن ندارند.

جراحی دیسپلازی لگن سگ:

همانطور که گفته شد درمان قطعی و راه جلوگیری از پیشرفت دیسپلازی لگن سگ جراحی است، البته اگر سگ دچار فرسایش استخوان ران شود بدن سعی می‌کند این سایش را برطرف کند اما سرعت فرسایش استخوان بیشتر است پس درمان طبیعی رخ می‌دهد اما سرعت سایش از بازسازی مفصل بدن بیشتر است. جراحی ریسک طبیعی خود را دارد پس روش‌های دیگر در اولویت قرار می‌گیرند اما اگر سگ پیر باشد طبیعی است جراحی گزینه منطقی است زیرا دیگر درمان‌ها نسبت به جراحی زمانبر می‌باشند اما در سگ‌های جوان نیز جراحی توصیه می‌شود در کلینیک دامپزشکی و پت شاپ Vipet تمام خدمات، جراحی، تصویر برداری، فیزیوتراپی و آب درمانی، انجام می‌شود تمام جراحی‌ها نظیر: عقیم سازی سگ، عقیم کردن گربه، جراحی چشم گیلاسی سگ، به وسیله جراح متخصص دام کوچک انجام می‌شود.

روش‌های جراحی:

ایمپلنت:

در این روش برای درمان سگ، از ایمپلنت استفاده می‌شود در واقع مفصل فلزی در بدن سگ قرار داده می‌شود. برای نژاد‌های جثه بزرگ‌تر توصیه می‌شود.

تعویض مفصل:

موفق‌ترین روش درمانی که در سگ‌های بالای 9 سال رخ داده است بیش از 95 درصد موفقیت مشاهده شده است نام دیگر این جراحی (Arthroplasty) می‌باشد، بعد از جراحی چند مکمل نظیر امگا 3 تجویز می‌کند که باعث کاهش درد می‌شود.

درمان دیسپلازی سگ

برداشتن استخوان:

در این روش ابتدا سر استخوان سگ برداشته می‌شود، هدف از اینکار قطع اتصال ارتباط استخوان ران با مفصل است این روش با عمل پایان نمی‌یابد زیرا پس از عمل باید ورزش نیز ادامه داده شود و تمرین‌های خاص داده می‌شود در نتیجه مفصل جدید یا مفصل کاذب ایجاد می‌شود محدودیت وزنی یا سنی در نظر گرفته نمی‌شود در سگ‌هایی با جثه کوچکتر پاسخ بهتری داده می‌شود در کل روش‌های بالا پاسخ بهتری دارد.

پیشگیری از دیسپلازی لگن سگ:

بهتر است هنگام سرپرستی گرفتن سگ با یک دامپزشک مشورت کنید بعضی از نژاد‌ها نسبت به دیگر نژاد‌ها متفاوت هستند بیشتر در معرض بیماری‌ها هستند و رژیم غذایی، نگهداری، همزیستی با حیوانات دیگر متفاوت هستند بعضی سر و صدای زیادی می‌کنند. خب در مورد دیسپلازی می‌توان گفت نژاد ژرمن شپرد مستعد است. رژیم غذایی و نگهداری و غذای توله سگ بسیار در سلامت سگ تاثیر گذار است.

سوالات متداول درمان دیسپلازی لگن سگ:

 

درمان دیسپلازی لگن سگ چیست؟

انواع جراحی، آب درمانی، دارو، فیزیوتراپی و ماساژ و همچنین لیزرتراپی.

روش‌های جراحی دیسپلازی لگن سگ چیست؟

جا گذاری ایمپلنت، تعویض مفصل می‌باشد.

دارو‌های درمانی برای دیسپلازی هیپ چیست؟

دارو ضد التهابی غیر استروئیدی و مکمل‌های تقویتی، نظیر امگا 3 و گلوکز آمین برای مفصل سازی.

نشانه‌های دییسپلازی لگن چیست؟

حرکت خرگوشی، عدم تمایل به راه رفتن، چرخش عجیب پا در محل اتصال به لگن.

دیسپلازی لگن سگ در ژرمن شپرد چگونه است؟

مانند دیگر سگ‌ است اما در ژرمن شپرد بیشتر شایع است.

چه نژاد‌هایی مستعد به دیسپلازی لگن سگ هستند؟

سنت برنارد و همچنین ژرمن شپرد،چساپیک رتریور،نیوفاندلند، گریت دین، گلدن ریریور.

راه‌های پیشگیری دیسپلازی لگن سگ چیست؟

فعالیت مناسب، رژیم غذایی اما دیسپلازی یک بیماری ارثی است.

عوارض دیسپلازی چیست؟

دیسپلازی در سگ‌های پیر به آرتروز می‌انجامد.

علت بیماری دیسپلازی هیپ در سگ‌ها چیست؟

این عارضه به دلیل تکامل غیر عادی مفصل اتصال‌دهنده استخوان ران به لگن به وجود می‌آید و ژنتیک هم نقش اولیه را ایفا می‌کند .

دیسپلازی سگ چیست؟

دیسپلازی یعنی قرار نگرفتن درست استخوان‌ها در جای خود و شکل نامناسب مفصل‌ها.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (1 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها