عقیم سازی حیوانات، یکی از مسائل حساس و مورد توجه حامیان حیوانات و حامیان محیط زیست است، از سویی دیگر صاحبان حیوانات با خواندن مطالب در شبکه وب و شبکه های اجتماعی سر در گم می شوند صاحبان سگ و گربه، و خرگوش و سنجاب ها در مرحله بعد جز این دسته هستند که برای عقیم سازی پت خود باید تصمیم بگیرند. ما در مقاله عقیم سازی سگ ماده هفت پرسش اساسی شما درباره چیستی و چگونگی عقیم سازی سگ، زمان عقیم سازی سگ ماده مزایا و معایب و هزینه این عمل می پردازیم. همچنین درباره عقیم سازی سگ دوبرمن و انواع نژاد های سگ صحبت میکنیم. در آخر به این سوال پاسخ می دهیم، “از کجا بفمیم یک سگ ماده عقیم شده است؟” پاسخ می دهیم. در ضمن سایت ما یک سایت تفریحی یا بلاگ نیست، این سایت متعلق به یک مجموعه با مجهز ترین دپارتمان جراحی پت و اولین لیزر تراپی حیوانات در ایران است. در این مقاله به عقیم سازی سگ ماده یا در  انگلیسی همان(Dog sterilization) می پردازیم.  و در مقاله ای دیگر به بررسی عقیم سازی سگ نر می پردازیم. 

واکسن سگ

عقیم سازی سگ ماده و عوارض آن

عقیم سازی سگ ماده و هفت نکته ضروری که باید درباره این عمل بدانید

عقیم سازی موضوع مقاله ما است و با تجربه که کسب کرده ایم سوالات شما حیوان دوستان یا صاحبان حیوانات خانگی در این رابطه دسته بندی کرده ایم با دانستن این هفت نکته و اجرای درست این عمل و در مرکز تخصصی زیر نظر جراح پت به شما قول می دهیم کیفیت و کمیت زندگی سگ شما دگرگون خواهد شد و خیلی از سختی ها پیچیدگی های نگهداری از این موجود بازیگوش کاسته خواهد و در نتیجه دوستان بهتری برای یکدیگر خواهید شد.

عقیم سازی سگ ماده و هزینه های آن

عمل عقیم سازی سگ ماده چگونه است؟

عمل عقیم سازی سگ، فقط برای جلوگیری از تولید مثل نیست در قسمت مزایای این عمل متوجه دیگر اهداف عقیم سازی نیز می شود. در کل بیشتر مواقع در ایران عمل عقیم سازی بصورت در آوردن انجام جنسی یا بخشی از اندام جنسی است اما عقیم سازی سگ ماده بصورت زیر است:

  1. برداشتن تخمدانها به تنهایی
  2. برداشتن رحم
  3. برداشتن کامل رحم و تخمدانها
  4. بستن لوله رحمی

 زمان مناسب این عمل

جالب است بدانید که سگ ها در شش ماهگی به بلوغ می رسند، سگ ها با جثه های کوچکتر زودتر به بلوغ می رسند پس باید تا قبل از بلوغ بهتر است عمل کنید البته نظر بعضی از دامپزشکان این است تا نه ماهگی نیز می شود این عمل را انجام داد.این زمان ها در نژاد های مختلف متفاوت است بهتر است با دامپزشک مشورت کنید. بهتر است هر چه زودتر برای عقیم سازی سگ ماده خود هر چه سریع تر اقدام کنید.

3) مراقبت های بعد از عقیم سازی:

آنتی بیوتیک عقیم سازی سگ را دامپزشک تجویز می کند، بی حالی و گیج بودن بخاطر بیهوشی عمل طبیعی است.  از تحریک سگ به فعالیت جلوگیری کنید و در فعالیت روزانه سگ خود را کمک کنید در عقیم سازی سگ ماده از بخیه انجام می شود و معمولا بخیه ها جذبی می باشند از گردنبند الیزابت نیز استفاده کنید تا سگ شما با بخیه ها بازی نکند. ممکن است سگتان بلرزد آن را گرم نگهدارید یا در ادرار سگ خون دیده شود که طبیعی است اما هر یک از نشانه ها ادامه پیدا کرد با دامپزشک در ارتباط باشید. مراقبت هاي بعد از عقیم سازی سگ ماده را جدی بگیرید.

هزینه عقیم سازی سگ

دوره فحلی سگ:

حتما می پرسید چرا برای انجام عمل عقیم سازی عجله داریم باید درباره فحلی سگ بدانید زمانیکه سگ ماده شما به بلوغ رسید در بازه های زمانی از سال امکان باردار شدن را دارد این دوره 10 روز است و دو بار در سال تکرار می شود و به سگ های نر اجازه نزدیکی می دهد شاید باور نکنید سگ نر از هر راهی خود را به سگ ماده می رساند در این دوره سگ شما بو می دهد و ادرار سگ شما هورمونی می شود و ممکن است رفتار پر خطر نشان دهد در ضمن سگ های نر این بو را از چند کیلومتری تشخیص می دهند. عقیم سازی سگ ماده جلوی پخش شدن این هورمون ها را می گیرد. در دوره فحلی سگ باید مراقب سگتان باشید چون ممکن است حتی گم شود. با دارو در صورت نبودن شرایط عمل زمان فحلی را به تعویق بندازید این دارو ها هورمونی هستند باید زیر نظر دامپزشک تجویز شود.

 مزایای عقیم سازی سگ ماده:

عقیم سازی سگ فقط برای کنترل بارداری و تولید مثل سگ نیست بلکه حفظ سلامت طول عمر و بهبود کیفیت زندگی سگ شما نیز است و رفتار ناهنجار جنسی و فرار از خانه را کاهش می دهد  بعقیده بعضی دامپزشکان یک بایسته برای سگ شما است با مزایا این عمل بصورت دقیق آشنا می شویم:

کاهش رفتار جنسی و بوی بد:

قیمت عقیم سازی سگهمانطو که گفته شد سگ شما در دوره فحلی رفتار جنسی بر حسب طبیعت و غریزه اش انجام می دهد، سوار اشیا می شود، بوی خاصی می دهد، ممکن است از خانه فرار کند و خونریزی دارد و ممکن است باردار شود، نگهداری از دوازده توله سگ یا پیدا کردن صاحب برای آنها کار سختی است هزینه های زایمان و نگهداری هم در نظر داشته باشید.

کاهش احتمال عفونت رحمی یا همان پیومتری(pyometra):

عفونت رحمی سگ ماده بیماری است که 25 درصد سگ ها دچار آن می شوند عقیم  سازی سگ ماده حتی در موارد پیری سگ هنگامی که دچار این بیماری می شود درمان این بیماری است.

جلوگیری از بارداری کاذب:

بعد از دوران فحلی علایم در بدن سگ شما ایجاد می شود بزرگ شدن شکم ترشح شیر از پستان، بازی کردن چسبیدن و سوار شدن بر روی اسباب نرم خانه، با بارداری کاذب سگ متابولیسم سگ شما تغییر می کند و اختلالات هورمونی در بدن او مشاهده می شود ممکن است دچار عفونت  غدد پستانی شود، اگر تحت درمان مراقبتی و حمایتی قرار نگیرد عفونت به تمام بدن سگ سرایت کند و مرگ سگ دلبندتان را بهمراه داشته باشد عقیم سازی این مشکل را حل می کند.

سرطان های خوش و بدخیم رحم و تخمدان:

هر چه تعداد دوره های فحلی سگ شما کمتر باشد خطر ابتلای پت شما به تومور های پستانی کاهش می یابد پس از عقیم سازی احتمال سرطان نیز به طرز چشم گیری کاهش می یابد. از این جهت که توصیه داریم عقیم سازی سگ ماده کیفیت زندگی سگ شما را دگرگون می کند.

بارداری واقعی

فرض کنید سگ اصیل شما بوسیله یک سگ خیابانی باردار شود مساله ژنتیک را نباید فراموش کرد ممکن توله های ضعیف یا با بیماری ژنتیکی ایجاد شود که خوشایند نیست و رها کردن این توله ها از نظر اخلاقی کاری غلط و از نظر احساسی کاری سخت است بارداری سگ بصورت کلی خطرات خود را دارد و هزینه انرژی زیادی از سگ و شما می گیرد و بعد از آن نگهداری از توله ها پیدا کردن صاحبان مسئول نیز سخت است.

 معایب عقیم سازی سگ:

معایب عقیم سازی یا عوارض بعد از عقیم سازی سگ نیز در کنار مزایا آن وجود دارد ولی بدانید در مقالاتی که بعضی از معایب گفته شده است بدلیل عدم جراحی استاندارد بوده است بیماری های دیگری نیز وجود دارد که بدلیل عقیم سازی نیست و با کنترل مهار می شوند. در کلینیک وی آی پت درپارتمان های گوناگون وجود دارد و جراحی بوسیله جراح متخصص انجام می شود از رادیولوژی و سونوگرافی که به تشخیص درمان کمک می کند تا دستگاه لیزرتراپی حیوانات که روش حمایتی برای کمک به درمان بسیاری از بیماری ها است تمام در کلینیک وی آی پت فراهم شده است. در ضمن مجموعه ما دارای اتاق عمل مجهز می باشد.

چاق شدن بعد از عقیم سازی:

بعد از عقیم سازی، متابولیسم در بدن سگ دچار تغییر می شود در نتیجه چاق می شود  اگر رژیم غذایی سالم نداشته باشد و همچنین از تحرک و ورزش کافی پت شما برخوردار نباشد چاقی باعث بیماری می شود مانند دیابت سگ ها البته توجه دارید اگر سگی رژیم عذایی درستی نداشته باشد نیز بدون عمل عقیم سازی با بیماری های ناشی از چاقی روبرو می شوید. در کلینیک ما رژیم های غذایی سگ بر اساس جنسیت سگ، نژاد سگ بوسیله دامپزشک متخصص نیز تهیه می شود بعد از عقیم سازی کالری دریافتی سگ خود را مهار کنید، با سگ دلبندتان بازی و ورزش کنید تا سلامت هر دوی شما تضمین شود. پر واضح است باید حجم غذا و کالری دریافتی را کاهش دهید.

افزایش احتمال کم کاری تیروئید:

با برداشتن غدد درون ریز احتمال کم کاری تیروئید وجود دارد، با استفاده از دارو های تیروئید تجویزی در صورت بوجود آمدن این بیماری این مشکل نیز برطرف می شود.

مشکلات استخوانی، رشد نامناسب لگن استخوان دیسپلازی لگن پارگی رباط یا استئوسارکوما:

در صورت عدم تشخیص زمان مناسب برای انجام عمل عقیم سازی سگ در نژاد هایی و انجام عمل نادرست ممکن مشکلات استخوانی بوجود می آید بیماری استخوانی در سگ های درشت در کل بیشتر رخ  می دهد یا فرض کنید عمل بصورت مناسبی انجام نشود پا ها دچار مشکل می شوند و در نهایب برای رباط نیز مشکل ایجاد می شود تاکید می شود این عوارش در صورت درست نبودن زمان عقیم سازی یا انجام نادرست عمل عقیم سازی می باشد در کلینیک وی آی پت عمل عمل عقیم سازی با کمترین میزان خط برش انجام می شود .

بی اختیار ادرار:

نهایتا در بعضی از موارد تا شش ماه دیده می شود. در نهایتا با داروهای هورمونی مهار می شود.

 هزینه عمل عقیم سازی سگ:

توجه داشته باشید هزینه عمل عقیم سازی به زمان و  جثه سگ شما بستگی دارد زیرا سگ های درشت زمان عمل بیشتری دارند، در مراکز گوناگون با توجه به امکانات و خدمات ارائه شده متفاوت است با ما در ارتباط باشید و از هزینه عمل عقیم سازی بروز آگاه شوید. در ضمن معمولا هزینه عمل سگ ماده نسبت به نر میزانی بیشتر می باشد.

 از کجا بفهمیم یک سگ عقیم شده است؟

خب طبیعی است با عقیم سازی پرخاشگری و بی قراری هنگام دیدن سگ های دیگر کاهش پیدا کرده رفتارهای زشت جنسی که برای خود سگ طبیعی است را کمتر نشان می دهد سگ ماده به عشوه گری در برابر سگ های نر نمی پردازد اگر می خواهید سگ خیابانی یا سگی را بخرید یا به سرپرستی بگیرید حتما با یک دامپزشک مشورت کنید و معاینه آنرا به دامپزشک بسپارید با معانه دامپزشک متوجه خواهید شد این سگ عقیم شده است یا نه.

نتیجه گیری:

در نت یا شبکه های اجتماعی جست و جو کردی یا با دوستانتان در مورد عقیم سازی حیوانات صحبت کردی دو دل شدی، در نهایت بد نیست بدانید در کشور استرالیا در چند ایالت از سال 2018 به بعد عقیم سازی سگ بعد از شش ماهگی اجباری شده است و این زمان برای بعضی از نژاد ها قابل تعویق است. اگر سگ خود را عقیم نکنید نسبت به توله های نازنین او از نظر اخلاقی مسئولید،  درد سرطان رحم، پستان در مقایسه با درد عمل عقیم سازی ناچیز است ناهنجاری اخلاقی ناشی از دنبال جنس مخالف گشتن در زندگی شهری و آپارتمانی سگ شما را با خطرات جدی مانند گم شدن یا تصادف با ماشین ها روبرو می کند در نهایت بعد از عقیم سازی تمام توجه سگ به صاحبش معطوف می شود با عقیم سازی طول عمر سگ خود را افزایش دهید از اختلاط نژادی نادرست جلوگیری کنید دیگر سگ های بی سرپرست و توله های بیمارو گرسنه در سطح شهر خواهید دید انتخاب با شما است. این بود مقاله عقیم سازی سگ ماده .

 

سوالات مهم درباره عقیم سازی سگ ماده

روش عقیم سازی سگ ماده به چه صورت است؟

روش عمل عقیم سازی سگ ماده بصورت جراحی است.

زمان عقیم سازی سگ ماده کی است؟

بعد از شش ماهگی.

دوره فحلی سگ ماده چیست؟

دوره زمانی ده روزه بعد از بلوغ سگ.

مراقبت‌های بعد از عمل چیست؟

کمک در فعالیت های روزانه، داروی آنتی بیوتیک بعد از عقیم سازی.

عوارض‌های بعد از عقیم سازی سگ چیست؟

چاقی و کم کاری تیرويید.

عوارض بعد از عقیم سازی سگ قابل کنترل است؟

بله با رژیم غذایی تحرک و دارو.

آیا سگ بعد از عقیم سازی رشد می‌کند؟

بله، رشد جسمی سگ تا حدود ۱.۵ الی ۲ سالگی ادامه دارد و عقیم کردن تاثیر زیادی روی این مسئله نمی‌گذارد.

آیا سگ بعد از عقیم سازی دچار بی اختیاری ادرار می‌شود؟

درصد کمی از سگ‌ها بعد از عمل عقیم‌سازی به بی‌اختیاری ادرار دچار می‌شوند و این مشکل معمولاً تا شش ماه بعد از جراحی وجود خواهد داشت.

Instagram
WhatsApp
4.5/5 - (8 امتیاز)
guest
18 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
محمد

فحل شدن سگ ماده ربطی به بی اشتها بودن سگ دارد

فاطمه میلانی

بله، در مواقع فحلی حیوان بی اشتها میشه.

محی

حالت تهوع عادیه بعد از عقیم سازی؟تا چند روز؟

فاطمه میلانی

خیر، در کل تهوع از عوارض جراحی به حساب نمی آید.

AYDA DELROUZ

قیمت عقیم سازی سگ ماده ۹ ماهه نژاد شیتزو کراس چنده ؟!

پری

من دو میلیون دادم

Soli

چه خبره ۷۵۰ تومنه

روناک

من امروز عقیم کردم تو تخفیف بود دومیلیون دادم

کنجکاو

ایا امکان عمل جراحی در نزدیکی زمان فحل وجود دارد؟؟

نسرین

ایا بعد از سه سالگی میتوان سگ را عقیم کرد؟

نفس

بله خیلیم دیرهستش

محمدرضا

سلام خوبید،سگ ماده بعداز عقیم شدن جفتگیری میکند؟

مهسا

سلام من سگ ماده سه ساله دارم ده روز هست عقیمش کردم الان سه روز از سینه هاش شیر میاد میشه علت بهم بگین خیلی نگرانم

نسیم

سلام وعرض ادب
یه سگ بی صاحب تصادفی رو مااوردیم دم درحیاطمون ازش نگهداری کنیم تاحالش خوب بشه
پاش قطع شده بود وکلی مشکل دیگه هم داشت الان فحل شده وشبها ده تاسگ دوره اش میکنند وهم اسایش رو ازماگرفتن هم خود سگ ماده اذیت میشه
تو روستاهستم وبه دامپزشک دسترسی ندارم میشه بهم بگید ایاراهی برای ازبین بردن فحلیش وجود داره یانه
ازتون خواهش میکنم کمکم کنید که این سگ بااین شرایطش دیگه باردارنشه

فرناز

دوره فحل جدا باشه سگ جایی باشه که امکان رفت آمد سگ های دیگه نباشه

تینا

من خودم دوست دارم سگم بچه بیاره اما خب چون صاحبه قبلیش فقط واسه خوش گذرونی به سگه مشروب الکی داده .سگ میل جنسی اش کم شده و یک جوری عقیم شده .

تینا

صاحب قبلی سگم با دادن مشروب
هم میل جنسی شو کم کرده و هم فحل شو از بین برده .شرایط خیلی بدی هم بود که ما نجاتش دادیم

آیلین

متاسفم برای کسانی که اسم انسان رو خودشون گذاشتن آشغالا