شرایط بردن سگ به خارج از کشور
فهرست مطالب نمایش

قوانین و شرایط بردن سگ به خارج از ایران

بردن سگ به خارج از کشور و شرایط بردن سگ به خارج از کشور یک مسئله مهم برای کسانی است که قصد مهاجرت به خارج از کشور را دارند، سوالات مهمی پیش می آید چه از نحوه ارسال سگ چه در مورد هزینه  ارسال سگ و در نهایت  نحوه ارسال سگ به خارج با هواپیما. این جابجایی سگ خانگی شما از سه منظر باید بررسی شود قوانین دامپزشکی کشور مبدا و مقصد، سلامتی سگ شما در کلینیک دامپزشکی  و قوانین فرودگاهی و ایرلاین ها. در این مقاله به سوالات شما در حوزه  ورود و خروج سگ به کشور، مدارک مورد نیاز و تجیزات و مواد غذایی مورد نیاز پاسخ داده شده است سوالی در رابطه واکنسن، کاشت میکروچیپ دارید با کارشناسان ما در ارتباط باشید، از طریق ما در حوزه پاسپورت بهداشتی سگ و جعبه مخصوص حمل سگ و قوانین این جابجایی پاسخ های کاربردی داده می شود. برای تکمیل گواهی سلامت و هزینه های کمتر سگ خود در خارج از کشور باید قیمت واکسن سگ را بدانید، عقیم کردن سگ نر و عقیم کردن سگ ماده نیز کمک می‌کند. زیرا هزینه این عمل‌ها بسیار بالا است.

می‌توانید بجای مطالعه مقاله شرایط بردن سگ به خارج از کشور، صدای آن را از پادکست زیر بشنوید.

 

بردن سگ به خارج از کشور:

برای صاحبان حیوانات که قصد مهاجرت دارند بردن سگ به خارج از کشور و شرایط بردن سگ به خارج از کشور یک دغدغه هست، در این مقاله  می خواهیم با  قوانین ورود و خروج حیوانات به ایران و  سایر کشورها آشنا شویم. مقاله شناسنامه سگ را نیز بخوانید:

بردن سگ به خارج از کشور

اولین قدم برای جابجایی سگ، آشنایی با شرایط بردن سگ به خارج از کشور و آشنایی با قوانین ورود و خروج حیوانات خانگی از کشور است. لازمه این جابجایی، آشنایی با یک سری قوانین دامپزشکی کشورها و قوانین هواپیمایی و گمرکی است با آشنایی این  اصول از اتلاف وقت و هزینه شما جلوگیری می شود، کلینیک دامپزشکی آماده ارائه و مشاوره این اصول و اقدامات است بخشی از این خدمات را گواهی بهداشتی( گواهی سلامت) سگ و گربه و کاشت میکروچیپ حیوانات خانگی  می باشد و شناسنامه سگ و گربه می باشد در نهایت پاسپورت حیوان خانگی شما آماده است. بخشی دیگر مربوط به گمرک کشور مبدا یعنی ایران می باشد. در آخر باید قوانینی که در حوزه هواپیمایی و خطوط هوایی می باشدآگاه باشید.

قوانین ورود و خروج حیوانات خانگی  از کشور

قوانین کلی زیر برای ورود حیوانات به کشور وضع شده است و تمامی حیوانات خانگی را شامل می شود:

 • همراه داشتن و ارائه اصل و کپی شناسنامه حیوانات الزامی و ضروری است. در شناسنامه بهداشتی حیوان نام و مشخصات واکسن تزریق شده باید ثبت شده باشد.( واکسن هاری برای ورود خروج سگ بسیاری ضروری است.)
 • همراه داشتن اصل و کپی صفحه اول گذرنامه
 • شناسنامه بهداشتی حیوان و کد میکروچیپ حیوان باید مطابقت داشته باشد در مورد پرندگان زینتی این تطبیق هویت از طریق حلقه پا صورت میگیرد.گواهی  و مقررات دیگر، اجازه های خاص برای جابجایی پرندگان وجود دارد در مقاله دیگری به آن پرداخته می شود.توجه داشته باشید هرگونه نقص در مدارک سلامت حیوان خانگی شما، یا دیده شدن نشانه های بیماری ترخیص حیوان خانگی شما را با ما مشکل روبرو می کند و حیوان به قرنطینه می رود.

( راستی یادتان باشد حضور حیوان خانگی شما در قرنطینه در بسیاری از کشور های اروپایی و دیگر کشورها نظیر انگلستان بسیار پرهزینه می باشد.)

حتی زمان ساعتی حضور سگ شما در قرنطینه فرودگاه ممکن است هزینه های زیادی برای شما داشته باشد.

مقررات خروج حیوانات خانگی از کشور

داشتن تاییده سلامت برای حیوان خانگی از سازمان های دامپزشکی کشور( این پروسه بسیار وقت گیر می باشد کلینیک ما در کنار انجام مقدمات این کار شناسنامه و میکروچیپ و تزریق واکسن را برای حیوان شما انجام می دهد.)

همرا داشتن اصل و کپی شناسنامه بهداشتی حیوان خانگی( واکسن های الزامی باید در شناسنامه بهداشتی ثبت شده باشد همانطور که گفتیم تزریق  واکسن هاری بسیار مهم است.)

بعد تطابق شناسنامه بهداشتی حیوان خانگی شما با کد میکروچیپ بررسی می شود، پرندگان خانگی دارای حلقه پا هستند.

مدارکی که گفته شد حداقل چهار ساعت قبل از پرواز به جایی به نام دفتر قرنطینه فرودگاه تحویل دهید.

توضیحات قوانین ورود و خروج سگ از کشور

ورود سگ به ایران از طریق کارگو ممنوع می باشد.(در ادامه توضیح می دهیم)شما می توانید دو قلاده سگ بهمراه داشته باشید. داشتن گواهی سلامت از مراکر رسمی  جز مدارک ضروری می باشد، این توضیحات مربوط به قوانین ترخیصی گمرک کشور می باشد همانطور که گفته شد باید از قوانین ترخیصی کشور مبدا و مقصد آشنایی داشته باشید در حوزه قوانین حمل سگ به هواپیما هر ایرلاین یا خط هوایی قوانین مربوط به خودش را دارد.

روش های انتقال سگ

برای جابجایی سگ از سه وسیله نقلیه می توان استفاده کرد:  قطار، اتوبوس، هواپیما.

بردن سگ به خارج با قطار

تا زمان نوشته شدن این مطلب حمل حیوانات حتی حیوانات خانگی، بوسیله قطار ممنوع می باشد و شرکت های حمل و نقل ریلی اجازه حمل همراهی حیوان خانگی یا سگ به شما نمی دهند اگر همراهی سگ شما برای شما مهم می باشد انتقال سگ با هواپیما بهترین گزینه می باشد. پس برای کسانی که قصد بردن سگ به ترکیه را دارند حمل سگ به ترکیه با قطار امکان پذیر نیست.

بردن سگ با اتوبوس

جابجایی سگ با اتوبوس در ایران ممنوع می باشد. و باید بدانید حتی برای جابجایی بین استانی نیز نیاز گواهی بهداشت سگ دارید بهترین برای انتقال پرواز سگ می باشد.

آماده سازی بردن سگ به خارج از کشور بوسیله هواپیما

شرایط بردن سگ به خارج از کشور

برای سفر راحت و بدون مزاحمت یا هزینه هنگفت و همراهی سگ دلبندتان با شما باید این قوانین آشنا باشید. حال بعد از بررس قوانین گمرکی و بهداشتی به قوانین مربوط به پست سگ و انتقال سگ به هواپیما می پردازیم.

 • اولین اصل از شرایط بردن سگ به خارج از کشور با هواپیما زمان بندی مناسب و اطلاع از قوانین هواپیمایی و فرودگاهی مقصدتان است حتما قبل از پرواز حداقل یه روز قبل یا بیست و چهار ساعت قبل از آن با خط پرواز خود و فرودگاه مقصدتان در تماس باشید و از قوانین و هزینه ها آگاه شوید.
 • زمانبدی؛ این جابجایی همانطور که گفته شد زمان بر می باشد، برای پرواز داخلی سگ و همراهیش با شما بهتر است یک ساعت و نیم و برای پرواز خارجی سگ همراه با مسافر بهتر است دو ساعت و نیم قبل از پرواز در فرودگاه حاضر باشید.
 • از همراه داشتن مدارک سگ دلبندتان(پاسپورت بهداشتی سگ) مطئن شوید و اگر نقصی داشتید با دامپزشکتان در ارتباط باشید.
 • نکات بهداشتی بردن بردن سگ به خارج از طریق هواپیما
 •  قبل از سفر باید از سلامت جسمانی سگ خانگی دلبندتان اطمینان حاصل کنید.
 • هنگام سفر توجه داشته باشید با کوچیکترین نشانه های مشهود بیماری در سگ تان از پرواز سگ جلوگیری می کنند.
 • بد نیست قبل از مسافرت سگ تان را اصلاح برده شست شو دهید و ناخن هایش را اصلاح کنید.
 • باکس پرواز سگ مناسب داشته باشید بعضی از خطوط هواپیمایی آنرا در اختیارتان قرار می دهند. در انتها از ادامه باکس مخصوص پرواز سگ را توضیح می دهیم.
 • قلاده سگ خانگی تان را فراموش نکنید.
 • اگر قبل از پرواز باکس پرواز سگ مناسب را تهیه کنید و سگتان را با آن آشنا کنید بسیار خوب است از استرس سگ خانگی شما هنگام پرواز طولانی می کاهد.
 • اسباب بازی سک تان را فراموش نکنید از استرس و خستگی سگ تان هنگام پرواز و بعد از مسافرت سگ و محیط جدید می کاهد.
 • قبل از پرواز غذای سبک به سگ تان بدهید.
 • آب و غذا هنگام پرواز را فراموش نکنید بعضی از پرواز ها طولانی می باشند.

باکس مخصوص پرواز سگ چیست؟

پرواز سگ با هواپیما برای بردن سگ به خارج از کشور دارای شرایط خاص هست برای همین شما نمی توانید توله سگ یا سگ خانگی تان  را با هر سنی با هواپیما انتقال دهید یا یک سگ ماده مادر با همه تعداد توله ها در یک باکس قرار دهید یا همچنین با هر جعبه سگ را به داخل کابین هواپیما ببرید شما نیاز به باکس پرواز سگ دارید.

هزینه و شرایط بردن سگ به خارج از کشور

شرایط باکس مخصوص پرواز سگ

بدلیل طولانی بودن پرواز و استرس زا بودن پرواز  و عدم اجازه ورود سگ به داخل کابین هواپیما برای راحتی و حفظ سلامت سگ هنگام پرواز  باکس سگ استاندارد پرواز مورد تایید خطوط هوایی ساخته شده است دارندگان سگ به این باکس ها باکس مخصوص پرواز می گویند

ارتفاع باکس پرواز سگ باید از قد سگ تان بیشتر باشد طول باکس نیز باید بیشتر باشد نباید به سگ تان پوزه بند بزنید قفل باکس باید مناسب باشد، بطوریکه سگ تان نتواند آنرا باز کند. جای غذا و آب باید ثابت باشد یک  محفظه بسته یا دست ساز نمی تواند باکس سگ پرواز باشد. زیر قفس نباید چرخ وجود داشته باشید محفظه مدفوع باید داشته باشد  باید فضای باز برای تهویه هوا داشته باشد. در یک قفس سه سگ که همزمان بدنیا آمده اند و نهایتا شش ماه دارند و وزنشان از چهار کیلو بیشتر نیست می توانند در یک قفس باشند.

آیا اجازه ورود سگ به کابین هواپیما را داریم؟

اول باید بدانید شما اصلا اجازه جابجایی توله سگ های کمتر از هشت هفته و بعضی از پرواز ها کمتر ده هفته را ندارید پرواز سگ همراه مسافر بمعنای ورود سگ به داخل کابین هواپیما نمی باشد هر چند که بعضی از خطوط اجازه ورود سگ با قوانینی می دهند( مثلا سگ تان کمتر از نه کیلو باشد) در کل نگران نباشید در داخل هواپیما جای مناسب و تهویه نور  مناسب و  برای جابجایی سگ در قسمت بار می باشد، شاید صدا و نور داخل کابین هواپیما استرس زا باشد. در ایالت متحده سگ در باکس پرواز با وزن و سن خاص می تواند دو توله خود را در یک باکس همراه داشته باشد. اما در خطوط دیگر کشور ها این استاندار سه توله همراهمی باشد. در ادامه بصورت نام ایرلاین های معروف پرسش پاسخ اچازه ورود سگ به داخل کابین هواپیما را می دهیم. سگ مادر با سه توله اش می تواند با حداقل دوازده ماه سن و حداکثر دو کیلو وزن داخل یک قفس باشند.

قوانین جابجایی سگ بوسیله هواپیما

قوانین و شرایط و اقدامت قبل از ورود و خروج به هواپیما را گفتیم در ادامه قوانین ورود سگ به هواپیما را می گوییم حالا بصورت دقیق تر در مورد قوانین و هزینه حمل سگ به هواپیما صحبت می کنیم.

راه های ارسال سگ با پست هوایی چگونه است؟

 • روش اول: پایانه های مسافربری (همراه)
 • حمل سگ از طریق همراه مسافر

زمانیکه صاحبان سگ قصد مهاجرت دارند و سگ دلبندشان را همراه خود می خواهند ببرند مقالات بردن سگ به خارج را می خوانند و از شرایط بردن سگ به  خارج را متوجه می شوند یک نکته باید توجه داشته باشند جابجایی سگ به شکل همراه مسافر به هیچ وجه به این معنی نیست که شما سگ را می تواند به داخل کابین هواپیما ببرید بلکه این معنی را می دهد در نهایت در فرودگاه سگ شما را که به داخل قسمت باربری با شرایط مناسب برده شده است، هنگام خروج در سالن باربری به شما تحویل می دهند. توجه داشته باشید هر فرد دو قلاده سگ می تواند بهمراه داشته باشد. با این روش نمی توانید سگ خود را به انگلستان و عمان حمل کنید.

 • حمل سگ از طریق کارگو Cargo

ارسال با کارگو یک روش متداول است حتی در کشورهای مطرح اروپایی که داشتن حیوان خانگی بسیار رواج ورود سگ به کابین هواپیما ممنوع است و از طریق کارگو Cargo  سگ خود را حمل می کنند. با روش کاروگو هنگام خرید کد سرویس حمل موجود زنده یا همان AVIH  دریافت می کنید در واقع شما باید فرم سه برگی حمل موجود زنده را پر کنید و همراه داشته باشید، هنگام خرید بلیط باید نام فرد دریافت کننده سگ خانگی را معرفی کنید این نام در بارنامه ثبت می شود. امکان ورود سگ از طریق کارگو به ایران وجود ندارد. الزامی وجود ندارد ارسال کارگو سگ شما و بلیط مسافرت هواپیمایی شما یکسان باشد ولی باید ساعت پرواز خود با ساعت رسیدن سگ  به فرودگاه مبدا در صورت دریافت سگ بوسیله خودتان منطبق کنید.

جابجایی سگ با هواپیمایی ماهان:

اگر سگ ارزشمندی دارید یا سگ شما دارای ارزش مادی معنوی است قید جابجایی سگ خود با هواپیمایی ماهان را بزنید، هواپیمایی ماهان سگ های گران عصبی پرخاشگر پیر و بیما را جابجا نمی کند.

قوانین ایران ایر

ورود سگ خانگی به کابین ایران ایر نیز مانند ماهان ممنوع می باشد اما ایران ایر قفس مخصوص پرواز سگ را به شما امانت می دهد.

شرایط  هواپیمایی قطر

قطر نیز سیاست کاری عدم اجزه ورود سگ به کابین هواپیما را پیش گرفته اما قفسی بنام Checked Buggage  در اختیار شما قرار می دهد

قوانین حمل سگ به خارج با هواپیمایی امارات:

اگر فکر می کنید اجازه ورود سگ به هواپیمایی امارات را برای جابجایی سگ دارید باید بگم اشتباه است سگ ها اجازه ورود به کابین هواپیما در پرواز امارات را ندارند. البته شاید پرندگان شاهین یا قرقی را در پرواز های امارات در داخل کابین دیده باشید تعجب نکنید این هواپیمایی اجازه ورود شاهیم و قرقی را به داخل کابین هواپیما در مقاصد خاص دبی و پاکستان می دهد.

در مقالات جداگانه بردن سگ به کانادا، بردن سگ به ترکیه، استرالیا و اتحادیه اروپا توضیح می دهیم.

سوالات مهم درباره خروج سگ از کشور و شرایط آن

آیا بردن سگ به خارج از کشور ممکن است؟

بله بسیاری از کشوها نظیر انگلستان، ترکیه ، استرالیا، و سوئد امکانپذیر است.

شرایط بردن سگ به خارج از کشور چیست؟

پاسپورت بهداشتی( گواهی سلامت معتبر)، میکروچیپ آزمایش تیتر هاری معتبر.

گواهی سلامت چه مدت اعتبار دارد؟

گواهی سلامت هفت روز کاری اعتبار دارد.

چند سگ می توان همراه داشت؟

هر فرد دو قلاده سگ.

آیا سگ را می توان با قطار به خارج از کشور برد؟

خیر حمل حیوانات زنده با قطار ممنوع است.

آیا سگ را می توان با هواپیما حمل کرد؟

بله سگ را بصورت کارگو و همراه مسافر با هواپیما می شود حمل کرد.

آیا سگ را می توان به داخل کابین هواپیما برد؟

بله بعضی از پروازها و کشورها با سن و نژاد ، وزن سگ اجازه می دهند.

آیا توله سگ ها را می توان با هواپیما جابجا کرد؟

بله با باکس مخصوص سگ و سن بیستر از ده هفته.

خدمات کلینیک وی آی پت برای پرواز سگ به هواپیما چیست؟

انجام واکسیناسیون، انگل زدایی ، شناسنامه و گواهی سلامت کاشت میکروچیپ.

آزمایش تیتر هاری برای پرواز سگ الزامی است؟

بله مخصوصا کشور انگلستان که هاری ریشه کن شده است..

آزمایش تیتر هاری چیست؟

توسط این آزمایش می توان به موثر بودن واکسیناسیون در حیوانات پی برد و سطح ایمنی آنها را سنجید .

مدارک مورد نیاز جهت خروج سگ از کشور چیست؟

اصل برگه پرداخت کرایه حمل، شناسنامه یا گذرنامه حیوان، گواهی معتبر بهداشتی بین‌المللی از دامپزشکی دولتی کشور مبدا، مدارک مربوط به واکسیناسیون، کارت میکروچیپ، تائیدیه کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه

Instagram
WhatsApp
5/5 - (3 امتیاز)
guest
4 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
صالح

من یه هاپو دارم با باکسش ۱۰ کیلو هست میشه بهم بگین چقدر پول بردنش به آلمان میشه؟و اینکه به فرودگاه مقصد هم باید پول بدیم؟

Rose bry

میشه در مورد قوانین و مراحل انتقال سگ از ایران به استرالیا هم یه مطلب مفید مثل همین مطلب تهیه کنید لطفا؟
در مورد مدت زمان قرنطینه تو کشور ثالث هم بگید لطفا
هیچکسی رو پیدا نکردم اطلاعات دقیق داشته باشه متاسفانه😔

الهه فلاحی

بله حتما🙏🏼

sepi

سلام، می‌شه شرایط ورودو خروج زمینی‌ از ترکیه چیه با سگ رو بفرمایید و اینکه چه مدارکی لازمه برای سگ؟