زایمان گربه
فهرست مطالب نمایش
ویزیت سزارین گربه
قیمت زایمان گربه

زایمان گربه، یا زایمان سگ چیزی است، که در طبیعت اتفاق می افتد و آنچنان مسئله سختی نیست حتی ممکن است شما در انتظار وضع حمل گربه خود باشید شب می خوابید صبح بیدار می شوید گربه و بچه های جدیدتان را می بینید. باید توجه داشته نگهداری از گربه حامله و بچه هایش اصولی دارد و نیاز به آگاهی دارد در دوران حاملگی گربه با دامپزشک همچینین هنگام زایمان گربه با دامپزشک در ارتباط باشید، ضامن سلامت گربه و بچه های گربه شما است.
اگر می خواهید به زایمان گربه های خیابانی که به خانه شما پناه آورده کمک کنید. و زایمان گربه در خانه را انجام دهید. این مقاله را بخوانید. اگر به گربه خیابانی می خواهید کمک کنید مراقب باشید گربه شما را چنگ نزند. بعد از تولد بچه گربه‌ها نسبت به واکسن گربه و شناسنامه گربه اقدام کنید.

زایمان گربه و مراحل آن به همراه فصل زایمان گربه + زایمان سخت گربه | مراحل و مراقبت‌های قبل و بعد از آن

زایمان گربه و مدت زمان آنابتدا در مورد زایمان گربه توضیح مختصری می دهیم مراحل زایمان گربه را با اتفاقاتی که خواهد افتاد و اقداماتی که شما باید انجام دهید را توضیح می دهیم سپس نشانه  و زمان زایمان همچنین فصل جفت گیری گربه ها را توضیح می دهیم.
مهم ترین بخش هم تغذیه گربه حامله و بعد از تغذیه گربه تازه زایمان کرده را برای شما شرح می دهیم، در انتها نکاتی درباره تغذیه گربه تازه متولد شده و اصولی که بچه گربه ها را از مرگ نجات می دهد نوشتیم.
امیدواریم با مطالعه این مقاله  کمک کرده باشیم گربه شما زایمان سختی نداشته باشد. البته اگر توان و قصد نگهداری از گربه حامله و بچه‌هایش می‌توانید نسبت به عقیم سازی گربه اقدام کنید، در گربه ماده عقیم سازی تا چند سال عمر گربه را افزایش می‌دهد و از سرطان جلوگیری می‌کند.

زایمان گربه و مراحل  آن

زایمان گربه یا به انگلیسی cat pregnancy گفته می شود، زایمان در گربه ها سه مرحله دارد. این سه مرحله برای حاملگی آسان گربه می گوییم به همراه توصیه های لازم در این مراحل برای سلامت گربه شما و بچه های نازنینش در نهایت صرفا به این مقاله بسنده نکنید در هنگام بارداری گربه به یک دامپزشک مراجعه کنید تا در هنگام زایمان سخت گربه سلامت وی تهدید نشود.

زایمان گربه و مراحل آن

مدت زمان بارداری گربه:

معمولا مدت زمان بارداری گربه بر اساس روز می تواند بین 63 تا 68  باشد در منابعی تا 72 روز گفته شده است. گربه تا چند هفته شاید علائم را نشان ندهد و نشانه ها را بروز ندهد فصل خاصی برای جفت گیری وجود ندارد اما بهار و تابستان بدلیل شرایط بیشتر این اتفاق می افتد.سه مرحله زمان زایمان گربه:

مرحله اول زایمان:

 • مرحله اول زایمان آنچنان محسوس برای شما نیست، در واقع گردنه رحم و رحم برای زایمان آماده می شود. دهانه رحم شروع باز کردن می کند نشانه های مرحله اول بصورت زیر است:
 • انقباضات شروع می‌شوند اما شما قادر به دیدنش نیستید.
 • انقباضات عضله ای در بدن رخ می دهد.
 • گربه در این مرحله ممکن است به جعبه خاکش سر بزند ولی زایمان انجام ندهد شما ممکن است برای گربه جایی درست کرده باشید اما گربه جای دیگری انتخاب کرده است.
 • گربه پر جنب و جوش می شود فکر می کنید دنبال چیزی است و سر و صدای زیادی دارد.
 • اگر دست به شکم گربه بزنید، حرکت بچه گربه ها و بی تابی آنها برای دنیا آمدن حس می کنید. مرحله اول زایمان گربه ممکن 36 ساعت هم طول بکشد. مایع بی بو از رحم گربه، از واژن خارج می شود.

مرحله دوم زایمان:

این مرحله بسیار حساس و هیجان انگیز است در این مرحله بچه گربه ها به دنیا می آیند. نشانه مرحله دوم بصورت زیر است:

 • این مرحله از 2 ساعت تا 24 ساعت است.
 • بچه گربه ها ممکن مانند انسان از سر متولد شوند؛ طبیعی است که بعضی دیگر با پا بیرون می آیند نگران نباشید.

بچه گربه که به دنیا آمده پوشیده شده با غشا جنینی هست مادر گربه باید بچه را لیس بزند تا بدن نوزاد تازه متولد شده پاک شود مادر بچه را به سمت سینه هدایت می کند شیر دهد، اگر بچه گربه را مادر پس زند فکر می کند بچه گربه ضعیف است.

بچه گربه در درون یک کیسه آمتیونیک به دنیا می آید مادر این کیسه را باز می کند و به بوسیله لیسیدن  بچه اش کمک می کند تا نفس بکشد. بعد، بند ناف را در بازه 2 الی 3 سانتی متری بدن بدن بچه‌اش می جود. اگر گربه این فرآیند را انجام نداد با حوله ای که آمده کرده‌اید این کیسه را بشکافید و بچه گربه را از آن جدا کنید با کمک سرنگی که دارید به نفس کشیدن بچه گربه کمک کنید.

نکته حیاتی برای حفظ جان بچه گربه:

اولین بچه گربه که به دنیا آمد گربه های بعدی باید تا دو ساعت بعد به دنیا بیاید، اگر به دنیا نیامد حتما به دامپزشک مراجعه کرد این کار برای حفظ جان مادر و گربه ضروری است.

 • فاصله به دنیا آمدن بچه گربه ها 30 تا 45 دقیقه می‌باشد، این بازه زمانی ممکن است تا یک ساعت هم طول بکشد.

نکته، در زایمان گربه دخالت نکنید با فاصله مناسبی بایستید در صورتیکه زمان به دنیا آمدن بچه گربه فاصله افتاد یا اگر گربه دچار خونریزی شد حتما با دامپزشک در ارتباط باشید.

مرحله سوم زایمان:

مرحله سوم زایمان در واقع دیدن جفت‌ها است بعد از به دنیا آمدن گربه باید یک جفت زاییده شود البته به این نکته دقت کنید بعضی گربه ها ممکن است دوقلو باشند یا جفت مشترک داشتند چرا این مرحله مهم است؟ باید بدانید اگر جفت در شکم گربه بماند، برای گربه خطرناک می‌شود.

یک نکته مهم دیگر، گربه ممکن است جفت را بخورد بعضی فکر می کنند گربه بچه های خود را می خورد این فکر اشتباه است. اگر جفت یا بخشی از جفت از بدن خارج نشد به دامپزشک اطلاع دهید. بیرون آمادن جفت ممکن است 48 ساعت طول بی‌انجامد.

زمان زایمان گربه کی است؟

زایمان گربه و سخت زایی گربه

شناخت علائم زایمان گربه ( نزدیک شدن آن)

اگر در مورد القای زمان فرایند زایمان در گربه ها می پرسید: باید گفت دلیل هنوز مشخص نیست، اما عواملی مانند وزن و اندازه رحم همچنین وزن جنین ها تعادل هورمونی جنین و مادر مهم ترین این علت‌ها می باشند.

برای عدم زایمان سخت گربه یا همان زایمان درست گربه، علائم زایمان گربه را بدانید؛ نشانه‌های زایمان راحت گربه شما به شرح زیر است:

پیدا کردن محل زایمان:

گربه هنگام مادر شدن دنبال مکان مناسبی برای زاییدن است شما جایی مناسب برای او در نظر گرفته اید ولی مکان شما را انتخاب نکرده، به گربه سخت نگیرید.

تغییر رفتاری گربه:

نشانه های زایمان گربه و فصل زایمان گربهدر ادامه خواهیم گفت یک سری از تغییر‌‌ها رفتاری و یک سری فیزیکی است تغییر رفتاری گربه بشرح  زیر می‌باشد:

 • له له زدن گربه
 • لیسیدن ناحیه تناسلی بصورت افراطی
 • راه رفتن مضطرب و بی قرار
 • سر و صدای زیاد میو میو کردن و ایجاد صداهای عجیب و غریب

تغییرات بدن گربه در هنگام زایمان

تغییرات در گربه  برای زایمان بصورت فیزیکی آنچه در جسم گربه رخ می دهد و بعضی بر اساس رفتار گربه می باشد.

تغییرات فیزیکی بدن گربه در نزدیک زایمان

 • کاهش دمای بدن گربه
 • استفراغ در برخی گربه ها
 • بزرگ و افتاده شدن شکم
 • بزرگ شدن و پررنگ شدن سر پستان‌های گربه
 • ترشحات از واژن در نزدیکی زایمان
 • دمای بدن گربه کاهش می یابد
 • استفراغ در بعضی نژاد های گربه
 • تغییرات در پستان ها بصورت بزرگ شدن و پر رنگ شدن پستان خود را نشان می دهد

تعداد بچه گربه ها در هر زایمان:

در کل تحقیقاتی که در این باره انجام شده است نشان می دهد یک گربه که عقیم نشده است در سال دو بار می تواند باردار شود هر بار تعداد 4 تا 6 بچه در هر بار حاملگی خود داشته باشد. در مجموعه ما با دستگاه اولترا سونیک اطلاعات بیشتر  و دقیق تری در مورد سلامت گربه شما و بچه هایش می توانیم بدهیم.

زایمان گربه و تعداد بچه گربه ها در هر زایمان

آمادگی برای زایمان گربه:

اگر متوجه شده اید گربه خانگی شما حامله شده است، اولین کار ارتباط با دامپزشک و مشورت خواستن و تهیه کردن غذای کمکی بچه گربه‌ها می باشد. غذای مناسب گربه باردار باید پروتین و چربی بیشتری داشته باشد بدلیل اینکه گربه شما می خواهد به بچه هایش شیر دهد غذای دارای کلسیم و فسفر به او بدهید،  حجم کم و وعده های غذایی بیشتر به او بدهید تا گربه مادر دل درد نگیرد. گربه های دیگر را از محل زایمان گربه دور کنید. شاید جایی برای او آماده کرده اید انتخاب نکند به تصمیم او احترام بگذارید فکر نکنم در این وضعیت گربه شما بخواهد تماشاچی داشته باشد. در صورت خونریزی شدید یا اتفاق دیگر با دامپزشک هماهنگ باشید تا جان گربه خود را حفظ کنید. قیچی دستکش ضد عفونی استریل جراحی حوله تمیز و و مقدار محلول ضد عفونی برای تمیز کردن و شست شوی بند ناف داشته باشید.

تغذیه مادر و گربه ها بعد از زایمان:

زایمان گربه

در ابتدا توصیه می کنیم به هیچ وجه شیر گاو به بچه گربه ها ندهید زیرا شکم بچه گربه توانایی هضم لاکتوز شیر گاو را ندارد و اسهال می گیرد اگر به گربه ها شیر گاو دادید به آرامی شکم گربه را مالش دهید تا به هضم آن کمک کنید گفتیم یک تا دو ماه گربه ها از شیر مادر تغذیه می کنند طبق توصیه دامپزشک می توانید از شیر خشک مخصوص  استفاده کنید. کلینیک ما دارای پت شاپ زیرنظر دامپزشک می باشد. همچنین می توانید رژیم مناسب غذایی نیز برای پت خود دریافت کنید. در زمان شیردهی بهتر است، اگر از غذای خشک استفاده می کنید آب کافی در اختیار گربه مادر قرار دهید و غذای خانگی آب دار باشد تا به گربه کمک کند شیر تولید کند.

نگهداری از بچه گربه تازه متولد شده:

بدلیل مهم بودن این امر تکرار می کنیم شیر گاو را برای بچه توصیه نمی‌کنیم. توصیه بعدی این است بچه گربه، ‌پس زده بوسیله مادر یا یتیم نیاز به گرما دارد سعی کنید، گرم نگهش دارید اگر دسترسی به پتو یا وسیله ای نداشتید با بدنتان این کار را انجام دهید.
بهترین تربیت کننده و مراقب از بچه گربه مادر است آنها را از مادرشان جدا نکنید. بچه گربه‌ها چشم‌هایشان تا مدتی بسته است نگران نشوید و لازم نیست بزور چشم هایشان را باز کنید. دفع کردن بچه گربه نیاز به کمک دارد محل دفع را با یک دستمال بعد از غذا به آرامی ماساژ دهید.

فصل زایمان گربه:

زمان جفت گیری می‌تواند متفاوت باشد و در هر زمانی رخ دهد به سلامت گربه و نژاد گربه هم ربط دارد و اینکه گربه شما عقیم شده است یا نه و نوع عقیم سازی. در کل گربه‌ها بیسشتر به تمایل در جفت گیری در فصل‌های گرم سال زیرا احتمال تلف شدن  بچه گربه‌ها هم کمتر است پس بیشتر در بهار و تابستان رخ می‌دهد.

قیمت زایمان گربه:

بعد از اینکه گربه شما حامله شد و حتی می‌خواهید متوجه بشوید باردار است یا می‌توانید به ما مراجعه کنید، سلامت کلی گربه شما و بچه گربه‌ها را یه وسیله دامپزشک داخلی بررسی می‌کنیم. در صورت نیاز برنامه غذایی برای گربه شما نوشته می‌شود و می‌توانیم برای تشخیص سالم بودن بچه گربه‌ها سونوگرافی انجام دهیم. کمک می‌کند زایمان سخت گربه اتفاق نیفتد.

تغذیه گربه باردار:

یک اتفاقی جالبی که زمانیکه گربه شما باردار است این است که متوجه می‌شوید گربه در زمان بارداری هوس می‌کند درست مانند انسان و در ماه آخر انتهای دوره بارداری زیاد می‌شود این زمان زمان، پرهیز و رژیم درست نیست اما برای داشتن برنامه غذایی مناسب میتوان با دامپزشک مشورت کرد اما اگر دیدید گربه شما خاک می‌خورد و زیاده روی هم می‌کند، تعجب نکنید ولی به دامپزشک اطلاع دهید.

نکات ضروری برای نگهداری از گربه باردار:

در این زمان بارداری گربه، به دلیل اضافه وزن و حاملگی گربه ما شاید نتواند خودش را به محل دفع ادرار برساند پس صبور باشید و در ضمن کمک کنید خودش را تمیز کند اینکار را باید با دستمال مرطوب و نرم انجام دهید. ترشحات سینه هم ممکن است خانه شما را کثیف کند. به زودی فیلم زایمان گربه نیز در  سایت بارگذاری می‌شود.

پرسش و پاسخ زایمان گربه و سخت زایی گربه:

بارداری گربه چقدر طول می‌کشد؟

بارداری گربه 63-68 روز می‌باشد و این زمان تا 73 روز می‌تواند طول بکشد.

فصل جفت گیری گربه‌ها چه زمانی است؟

زمان دقیقی ندارد اما بیشتر فصل بهار و تابستان می‌باشد زیرا بچه ها بیشتر زنده می‌مانند.

راه تشخیص بارداری گربه چیست؟

بهترین راه تشخیص بارداری گربه از طریق سونوگرافی است.

اولین بارداری گربه در چه سنی انجام می‌شود؟

بعد از بلوغ گربه توانایی بارداری دارد یعنی بین 4 ماهگی تا یک سالگی در نژادهای مختلف، که اغلب حدود شش ماهگی اتفاق می‌افتد.

زایمان گربه طبیعی است؟

بله، اما سزارین هم در موارد محدود انجام می‌شود.

زایمان گربه چقدر طول می‌کشد؟

چند ساعت ممکن است زایمان گربه طول بکشد.

خونریزی بعد از زایمان گربه نشانه چیست؟

مقداری کمی خونریزی طبیعی است، اگر بیشتر شد یا ماده بد بو دیگری نیز ترشح شد فورا به دامپزشک مراجعه کنید.

نشانه‌های زایمان سخت گربه چیست؟

اگر تعداد بچه گربه‌ها و جفت‌هایشان برابر نبود یعنی جفتی در بدن گربه مانده و خطرناک است و یا خونریزی شدید.

فاصله زمانی به دنیا آمدن هر بچه در یک زایمان چقدر است؟

به طور معمول گربه هر نیم ساعت تا چهل دقیقه یک بچه به دنیا می‌آورد.

تغذیه گربه زایمان کرده چیست؟

خوراکی هایی با پروتین و چربی بیشتر در صورت خوردن غذای خشک آب کافی فراموش نشود.

Instagram
WhatsApp
4.5/5 - (11 امتیاز)
guest
9 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
هانیه

خونریزی بعد از زایمان چند روز طول میکشه؟
الان گربه من ۲ روز هست زایمان کرده ، امروز ادرار که کرد ، کمی خون از واژنش اومد،آیا طبیعیه؟

فاطمه میلانی

تا 2 هفته در حد ترشحات طبیعیه.

ناشناس

سلام میخوام چندتا تجربه ام را بهتون بگم و امیدوارم به دردتون بخوره خوب قبلش بگم من یه گربه ماده پنج ساله دارم که حدود 5،، 6 بار زایمان کرده . 1اولین چیزی که ازتون میخوام اینه که لطفا کاری به بند ناف گربه متولد شده نداشته باشید خودش به مرور زمان کنده میشه و میافته ممکنه هنگام بریدن عفونت کنه!!!! 2غذای که به گربه میدید غذا خشک ایرانی ممنوع،،غذا خام ممنوع،،3دست به گربه تازه متولد شده نزنید تا حدود 2 هفته اصلا نباید بهش دست بزنید!!!
4 قربون دستتون از همون اول که به دنیا امد جوری تربیتش کنید که از اب نترسه بعدا خیلی بردتون میخوره 😂✨

الهه فلاحی

سپاس 🙂

نیایش

گربه خیابانی من نمیزارد بهش نزدیک شوم اما می دانم حامله است چه کار کنم؟؟

ستایش

سلام

ماری

سلام من گربم ده روز مونده به زایمانش ولی لک خون میبینم تو خونه میریزه ازش چیزیش شده بتظرتون ولی حالش خوبه راه میره بازی نیکنه بابچه های قبلیش

مهدی جعفری

سلام.از کجا بفهمم که گربه ای بچه داره یا نه؟ ی گربه تو ساختمون نیمه کار کنارماست و بعضا میاد پشت بوم ما. ولی نمیدونم گیر کرده یا تو اون ساختمون بچه بدنیا آورده.اون ساختمون راه خروجی نداره… بهش غذا میدم و تقریبا دستیه ولی میترسم آزادش کنم و بچه هاش تلف بشن. سینه ی گربه ها وقتی بچه دار میشن خیلی بزرگ.و آویزان میشه مثل سگ ها؟

شادمهر

آزادش کنین مشکلی پیش نمیاد و اینکه بله