عقیم سازی سگ نر
فهرست مطالب نمایش

عقیم کردن سگ، سردرگم هستید حق دارید این امر جز مباحث جنجالی این روز ها است حیوان دوستان و فعالان محیط زیست در مورد آن صحبت می کنند در فروم ها یا تالار های کفتگو درباره آن می شنوید مقاله عقیم کردن سگ را بخوانید و متوجه مزایای عقیم کردن برای سلامت حیوان و ارتباط صحیح حیوان با شما و دیگر انسان ها و در نهایت محیط زندگی شهری شوید  این شما هستید تصیم می گیرید.

عقیم کردن سگ و همه چیز درباره آن | مزایا و معایب عقیم کردن سگ و هزینه جراحی

در این مقاله به عقیم کردن سگ نر می پردازیم، فواید عقیم سازی سگ نر  و عوارض عقیم کردن سگ نر را خواهیم گفت به سوال شما صاحبان پت و حیوان دوستان پاسخ می دهیم و می گوییم آیا کار خلاف اخلاق هست یا خیر آیا عوارض دارد یا ندارد صاحبان سگ را از سر در گمی در میاوریم و می گوییم حتی بعضی از دامپزشکان معتقد هستند عقیم سازی  یک بایسته و ضرورت هست. عقیم سازی حیوانات فقط برای جلوگیری از زاد و ولد نیست به طول عمر و سلامت سگ کمک می کند. مقالات مرتبط که زیر را نیز لطفا مطالعه کنید:

معرفی کامل سگ دوبرمن

واکسن سگ 

عقیم سازی سگ ماده 

شناسنامه سگ  

عمل عقیم کردن سگ نر

اخته کردن یا عقیم سازی حیوانات که به انگلیسی Animal Sterilization  گفتهه می شود عملی است در آن اندام های جنسی که وظیفه تولید مثل  حیوانات یعنی برای سگ عمل عقیم سازی  بیضه برداشته می شود و در نهایت این عمل باعث کاهش ترشح هورمون نرینگی می شود در هر بار زایش سگ دوازده توله نازنین زاییده می شود کمترین مسئله نگهداری از این سگ ها است که بسیار سخت است. این هدف اولیه است که عامه جامعه از آن آگاه هستند.

زمان عمل عقیم سازی سگ نر :

عقیم سازی سگ نردامپزشکان معتقدند سگ های نر را تا ده سالگی هم می توان عقیم کرد، بعضی 6 ماهگی را سن مناسب می دانند بعضی عقیم سازی دیر هنگام اعتقاد دارند عقیم سازی سگ نر را در دوازده ماهگی توصیه می کنند. نژاد و شرایط  نگهداری سگ یکی از عوامل تاثیر گذار برای  بروز عوارض عقیم کردن سگ نر  است. بد شکلی لگن و بیماری های رباط صلیبی یکی از این عوارض است که در بعضی از نژاد ها رخ می دهد عمل عقیم سازی  را در سن 12 ماهگی انجام می دهند و در بعضی از مقالات و نظر های  غیر تخصصی این مورد را از دلایل رد عمل عقیم کردن سگ ذکر می کنند. برای افرادی که چند سگ دارند برای جلوگیری از زاد و ولد همان 6 ماهگی توصیه می شود این زمان عقیم سازی سگ نر است.

آمادگی های لازم عمل عقیم سازی سگ نر:

برای عقیم سازی  موثر ترین راه عمل جراحی است و دارویی برای عقیم سازی سگ وجود ندارد. عمل جراحی عقیم سازی سگ نر آسان می باشد و دارای کمترین عوارض است بشرط اینکه بوسیله متخصصان جراحی پت و در یک مرکز پیشرفته و بروز انجام شود از آنجا که کلینیک وی آی پت دارای دپارتمان رادیوگرافی و سونوگرافی و اتاق عمل مجهز همراه با دامپزشکان متخصص به شما این ضمانت را می دهد هر گونه عمل جراحی پت با بالاترین کیفیت در ایران انجام می شود.  آمادگی های لازم عمل عقیم سازی  بشرح زیر است:

 1. آزمایش خون که اطلاعات کلی از سلامت سگ و سنجش نهایی برای اثر بخشی داروی بیهوشی روی حیوان است.
 2. رعایت رژیم غذایی که دامپزشک توصیه می کند معمولا توصیه می شود قبل از عمل عقیم کردن سگ، 8  ساعت سگ باید پرهیز غذایی داشته باشد.
 3. قبل از انجام عمل سگ خود را به کلینیک برده تا با محیط آشنا باشد.

مراقبت های بعد از عقیم سازی سگ نر:

مراقبت های بعد از عقیم سازی سگ بصورت زیر می باشد:

 1. آنتی بیوتیک بعد از عقیم سازی سگ بر اساس نژاد، سن و تشخیص دامپزشک می باشد از خود تجویزی یا عمل به توصیه افراد ناآگاه بپرهیزید.
 2. برای عمل عقیم سازی سگ نر پت شما بیهوش می شود، بعد از عمل طبیعی است سگ شما گیج یا پرخاشگر باشد.
 3. برای مدت یک شبانه روز سگ خود را دور از کودکان نگهداری کنید.
 4. گردنبد الیزابت تهیه کنید، از بازی کردن سگ یا گاز گرفتن محل بخیه جلوگیری می کند.
 5. به زور به سگ تان غذا ندهید یکی از اصول مهم مراقبت های بعد عقیم سازی سگ می باشد.
 6. سگ خود را از فعایلت های سنگین باز دارید مثلا دویدن و تا 14 روز به سگ خود کمک کنید.
 7. این اصول مراقبت های بعد از عقیم سازی سگ بصورت عمومی است، شما اصول نگهداری را از دامپزشک خود بپرسید و به آنها عمل کنید در صورت مشاهده هر گونه نشانه های دیگر با دامپزشک در ارتباط باشید.

یک نکته مهم:

برای عمل عقیم سازی، معمولا از بخیه استفاده نمی شود ولی اگر سگ شما بخیه شد حتما گردنبد الیزابت برای سگ خود تهیه کنید.

عمل عقیم سازی سگ نرعمل عقیم سازی رایگان سگ:

عمل عقیم سازی رایگان سگ بصورت دوره ای بوسیله شهرداری ها برای سگ های بی سرپرست انجام می شود، اما برای سگ های با صاحبان حقیقی این عمل انجام نمیشود، در مجموعه تمامی دپارتمان های تخصصی برای انجام عمل های ضروری و پیچیده پت فراهم است توجه داشته باشید بغیر از تخصص جراح  هزینه مواد اولیه  استفاده از دستگاه های پیشرفته مثلاً  لیزر برای درمان های حمایتی هزینه بر می باشد، اما با مجموعه ها و انجمن های حمایت حیوانات آمادگی همکاری بر اساس تعرفه حمایتی داریم.

فواید عقیم سازی سگ نر:

بیضه ها جز غدد درون ریزGland Endocrine می باشند. وظیفه بیضه ترشح هورمون تستسرون (testosterone) می باشند، تستسرون همان هورمون نرینگی است، نرینیگی در سگ ها باعث رفتار های طبیعی و غریزی است که برای یافتن جنس مخالف انجام می دهد اما برای سگ که با انسان زندگی می کند برای خود سگ  و دیگران درد ساز است رفتار های درد سر آفرین سگ برای خود و دیگران و فواید عقیم سازی سگ را به شرح زیر می باشد:

 1. علامت گذاری محدوده:سگ های نر به وسیله ادرار بر روی دیوار یا ستون ها و درخت ها تا بالاترین ارتفاع محدوده خود را علامت گذاری می کنند این کار برای توجه سایر سگ ها است   مشکل زمانی پیش می آید که سگ منزل شما یا آپارتمان را جز محدوده خود بداند با عمل عقیم سازی سگ این رفتار بسیار کاهش می یابد.
 2. سگ های نر دارای حس پرخاشگری و رقابت زیادی نسبت به سگ های نر دیگر دارند و رفتار خشونت آمیز و ضد اجتماعی نشان می دهند با عمل عقیم سازی سگ این رفتار کاهش می یابد. سگ ها عادت به لیس زدن اندام جنسی خود دارند و یا بر روی اشیا قرار گرفته و رفتار جنسی از خود نشان می دهند حتی بر روی پای انسان نیز اینکار را انجام می دهند بعد از عمل عقیم سازی سگ این رفتار ها نیز بشدت کاهش می یابد
 3. .سگ های نر هنگام دیدن سگ ماده در دوران فحلی، بی قراری بیرون زدگی زبان از دهان و ریزش آب دهان دارند با عمل عقیم سازی این رفتار نیز کاهش پیدا می کند.
 4. در هشتاد درصد سگ های بزرگتر از پنج  سال امکان ابتلا بیماری های پروستات نظیر بزرگ شدن پروستات و کیست و عفونت در پروستات وجود دارد درمان این بیماری سخت و هزینه می باشد و خود سگ بسیار اذیت می شود، بعد از عقیم سازی بیماری و مشکلات پروستات حل می شود.
 5. بیماری فیستول مقعد یک بیماریپوستی که باعث عفونت تورم اطراف مقعد است با عقم سازی سگ این مشکل هم حل می شود.

معایب عقیم سازی سگ:

در کنار فواید این کار معایب عقیم سازی سگ را باید گفت البته گفتیم عوارض عقیم سازی سگ ریشه در اجرای نادرست عمل و زمان عقیم کردن سگ نر شما دارد تقریبا عوارض عقیم سازی سگ شما با دارو نیز برطرف می شود. در ادامه با برخی معای عقیم سازی سگ نر آشنا می شویم:

 1. اضافه وزن و چاقی: عدم ترشح برخی از هورمون ها چاقی در حیوان بوجود می آورد حجم غذای سگ قبل و بعد عقیم سازی یکسان نباشد ورزش و بازی و تحرک بیشتری با سگ خود داشته باشید، خیلی از سگ ها هم در حالت عادی ممکن است اضافه وزن داشته باشند و رژیم غذایی نیاز داشته باشند.
 2. با کاهش میزتن ترشح بعضی از هورمون ها احتمال ابتلا پت شما به بیماری همانژیوسارکومار که بر قلب و طحال تاثیر می گذراد بیشتر می شود البته در بعضی از نژاد ها افغان هاند اسکای، ویشلا، گلدن رتریور.
 3. کم کاری در غدد درون ریزی مثل تیروئید، این مشکل هم با دادن دارو و مراقبت بر طرف می شود
 4. رشد نامتناسب استخوان های پا و پارگی رباط این عوارض بدلیل عمل در سن نامناسب و عمل نادرست ایجاد می شود به شما این تضمین داده می شود دپارتمان جراحی وی آی جز دپارتمان های مجهز ایران می باشد که عمل دام بوسیله جراح دام کوچک صورت می گیرد و این عوارض رخ نمی دهد.

هزینه عقیم کردن سگ نر:

در خصوص هزینه عقیم کردن سگ و آگاهی از آن می توانید با ما در ارتباط باشید، اما بدایند عقیم کردن رایگان سگ در مرکز شهری برای سگ های بی سرپرست انجام می شود آنها نه همیشه یلکه در بازه های زمانی خاص.

آیا سگم را عقیم کنم آیا عقیم کردن سگ کار درستی است؟

همانطور که گفته شد عقیم کردن سگ بحث داغی است، برخی حیوان دوستان با اینکار مخالف اند صاحبان سگ از عوارض این عمل می ترسند، باید گفت دامپزشکان مانند شما عاشق حیوانات هستند و سلامت حیوانات برای آنها مهم است و متخصص هستند به این مسائل توجه دارند فرض کنید سگ شما در خیابان نسبت به سگ های دیگر پر خاشگر است نسبت به شما لجباز است رفتار جنسی از خود نشان می دهد آیا شما نمی ترسید او را از دست دهید در هر لحظه توانایی کنترل آنرا دارید تعداد سگ های بی سرپرست خیابانی برای شهروندان سرسام آور نیست؟ اختلاط نژادی بیماری های ژنتیکی بهمراه دارد آینده تلخی که در انتظار این توله های زیبا است باید بی سرپرست در شهر زندگی کنند مهم ترین چیزی که می خواهیم در مقاله عقیم کردن سگ به شما دوستان بگوییم عقیم کردن سگ توصیه دامپزشکان می باشد  ما فقط می خواهیم در پدیده عقیم کردن سگ به سلامت سگ توجه کنید.

سوالات مهم عقیم سازی سگ نر

عقیم سازی سگ چیست؟

به عمل در آوردن اندام جنسی سگ، برای جلوگیری از زاد و ولد و سلامت او عقیم سازی سگ گویند.

زمان عقیم سازی سگ نر کِی است؟

بعد از شش ماهگی بعضی از نژاد‌ها دوازده ماهگی.

عوارض عقیم سازی سگ نر چیست؟

چاقی، بد شکلی لگن و استخوان های پای سگ(در صورت اصولی نبودن عمل).

مراقب‌های بعد از عقیم سازی سگ نر چیست؟

استراحت، مصرف آنتی بیوتیک بعد از عمل عقیم سازی.

داروی عقیم سازی سگ نر وجود دارد؟

خیر، عمل عقیم سازی سگ نر باید انجام شود.

آنتی بیوتیک بعد از عقیم سازی سگ چه مواردی است؟

با دامپزشک خود در ارتباط باشید.

آیا عقیم سازی سگ اخلاقی است؟

نه تنها غیر اخلاقی نیست، بلکه بعضی دامپزشکان معتقد هستند یک ضرورت است .

آیا سگ بعد از جراحی افزایش وزن خواهد داشت؟

سطح فعالیت‌ها و اشتها پس از عقیم کردن سگ نر هیچ فرقی نخواهد کرد پس افزایش وزن و عدم تحرک بعد از جراحی جایگاه علمی ندارد.

عقیم سازی سگ نر به چه روش هایی انجام می‌شود؟

به دو روش: برداشت هر دو بیضه، وازکتومی

عقیم سازی به روش برداشت هر دو بیضه چگونه است؟

مرسوم ترین روش است و طی عملیات جراحی هر دو بیضه توسط جراح و تحت بیهوشی کامل حذف می گردد.

عقیم سازی سگ نر به روش وازکتومی چگونه انجام می‌شود؟

این روش که با بریدن و گره زدن وازدفران صورت می گیرد، روش انتخابی افرادی است که نمی خواهند تغیری در سطح هورمون های جنسی حیوان ایجاد شود و فقط می خواهند از تولد توله های ناخواسته جلوگیری کنند.

موارد آماده سازی سگ‌ها قبل از عمل عقیم سازی چیست ؟

معمولا قبل از عمل، از سگ ها آزمایش خون می‌گیرد تا مطمئن شوند از سلامت کافی برخوردار است؛ سگها باید حداقل ۸ ساعت قبل از عمل غذایی نخورند.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (6 امتیاز)
guest
15 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
بن تن من نیستم من فقط یه کپی از اون هستم

من آخر نفهمیدم چرا باید عقیم سازی بکنیم وقتی میتونیم آموزشش بدیم بنزر من این کار دخالت در طبیعته

دخالت در طبیعت ؟؟؟ خوبی داداش

محمد

تو خوبی ردیفی ؟

دمتون گرم

a l i 3

واقعا لازمه .. توله من ۸ ماهشه الان یک ماهه که پیش من بند نمیشه .. تو هر فرصتی هم میخواد سوار بالشش بشه .. چقدم چندشه پروسه … خونه رو هم به گند میکشه با این کار .. یکبار برداشتم بشورمش دستم دچار حساسیت شد .. ۱۰۰ ٪ با عقیم سازی موافقم

محمد

خب شما چرا این حیوون زبون بسته رو میاری که بخوای عقیم کنی مگه عروسک یا وسیله بازی شماست که هر بلایی سرش بیاری تو دوست داری عقیم بشی؟ ومطمئن باش رابطه جنسی انسان هم دقیقا به نظر سگها کثیف ترین کار دنیا

Last edited 1 سال پیش by محمد
نیوشا

سلام سگ من ۶سالشه دکترش اعتقاد داشت که تا مشکلی پیش نیومده عمل لازم نیست چون نژادش پاگ هست و بیهوشیش ریسک بالایی داره
الانم برای پروستاتش مشکلی پیش نیومده ولی از وقتی بچه دار شدم دستشوییش رو نمیگه اختیاری هم دیگه روی ادرار و مدفوعش نداره و مجبور شدم پوشکش کنم
حالا من نمیدونم از لجبازیشه یا از عقیم نکردن
با عقیم کردن ممکنه این مشکل حل بشه؟ یا ربطی نداره؟
الان بچم ۲سالشه و ۲ساله سگم این حالت شده که دیگه نمیگه

زینت شجاعی

با خطا زدن داره جلب توجه میکنه توجهت بعد زایمان بهش کم شده

حسین

درود
مطلب بسیار عالی و مفید بود
بانشکر

محمد

ایا دکترهایی که این عمل را امجام می‌دهند انسان هستند؟؟؟؟؟ ایا دوست دارن توسط شخص دیگری عقیم شوند؟؟؟؟ چرا توی زندگی حیوانات وموجودات زنده دخالت میکنید؟؟؟ شما فقط دنبال پول دراوردن به هرطریقی هستید حتی با عقیم کردن حیوانات و دخالت در زندگیشون منبع درآمد ایجاد میکنید این چرندیات چیه که تحویل یه عده سرپرست بی اطلاع میدید؟؟کسی که نمیتونه از عهده اینکار بر بیاد بیخود میکنه بخواد حیوونی رو به سرپرستی قبول کنه مگه وکیل وصی چرخه طبیعت شماها هستید ؟؟؟؟

Last edited 1 سال پیش by محمد
Hhjvv

ربطی نداره وقتی برای سگ واسه پروستاتش مشکلی بوجود بیاد که بزرگتر بشه پروستاتش و فشار بیاره به روده ها و زخم کنه روده هاشو مجبورن دکترا تا سگ رو عقیم کنن وگرنه هیچ صاحبی دوست نداره سگش عقیم بشه تا قبل اینکه مشکلی واسه سگش بوجود بیاد

امیر

ایا میشود گوه نخوری

محمد

به نظر من راههای دیگری هم برای کسب درآمد هست به خدا اصلا کار درستی نیست عقیم کردن حیوانات

Last edited 1 سال پیش by محمد
Sjb

دوست عزیز من کاری به این ندارم که چه کسانی از سر دلسوزی عقیم سازی رو پیشنهاد میدن و چه کسانی برای منفعت و سودجویی خودشون اینو میگن. من یکسال هست که مقالات مختلف رو توی اینترنت چه مقاله های ایرانی چه خارجی رو مطالعه کردم. تا الان که ۳۶سالمه ۳تا سگ داشتم ولی این آخری به خاطر رفتارهای غیرقابل کنترلی که داره من و بفکر عقیم سازی انداخت و فردا این عمل رو انجام میدم چون کاملا مطمئن شدم که بیشتر به نفع خود سگ هست که عقیم بشه.

الهام

اگر سگ خانگی عقیم نشه به مشکل میخوره چون نیاز به جفت داره و هر زمانی که به این مسیله احتیاج داشت شما باید براش جفت تهیه کنی ودوم اینکه به هر سگ ماده ای هم برای جفت گیری نمیشه اعتماد کرد چون سگها میتونن بیماریهای مقاربتی بگیرن