نژاد سگ ژرمن شپرد و نکات خرید و مراقبت آن

سگ ژرمن شپرد (German Shepherd) به خاطر ویژگی های فوق العاده و توانایی های بی نظیر جزء ده نژاد محبوب سگ در دنیا است، از او در بریتانیا و اروپا با نام آلساتیان (Alsatian) یاد می‌شود و گاهی اوقات هم به اختصار GSD به او گفته می‌شود.
نام های دیگری هم این نژاد دارد که می‌توان به : جرمن شپرد، جرمن شفرد، ژرمن شفرد، شینلو، شپرد آلمانی اشاره کرد که بعضی از این نام ها ممکن است به نوع خاصی از این نژاد اشاره کند که ویژگی های خاص خود را دارد.

خصوصیات ظاهری سگ ژرمن شپرد

سگ ژرمن شپرد

جرمن شپرد یک سگ بزرگ، چابک و عضلانی بوده؛ قد ژرمن نر به حدود ۶۰ تا ۶۵ سانتی‌متر می‌­رسد و قد ماده آن ۵۵ تا ۶۰ سانتی‌متر می­‌باشد، می­‌توان گفت قامت جرمن شپردها در دید بیرونی، به جای منحنی های زاویه دار، تصویری از منحنی های صاف و شکیل را می‌سازد. راه رفتن طبیعی آن ها آزاد و آسان است، اما می­‌توانند آن را به یک یا دو درجه بیشتر کنند و به سرعت های بسیار خوبی برسند. و وزن این نژاد با توجه نر یا ماده بودن بین 22 تا 45 کیلوگرم متغیر است و طول عمر این نژاد می‌­تواند از ۹ تا ۱۳ سال باشد .
سگ جرمن شپرد دارای پوشش دولایه ای ست، یک پوشش زیرین نرم و یک پوشش بیرونی متراکم، خشن و کیپ. پوشش دولایه کاملا متناسب با کار او است چون ژرمن شپرد در آب و هوای سخت پرورش داده می‌شود و این می‌­تواند از سگ در برابر باران و برف محافظت ‌کند. این پوشش را می­ توان در رنگ‌ها و الگوهای متنوعی از جمله سیاه و خامه ای، سیاه و قرمز، سیاه و نقره ای، سیاه و برنزه، آبی، خاکستری، جگری، صاف و سفید دید.
با دقت به این موارد شما می توانید سگ ژرمن شپرد اصیل را تشخیص بدهید.

 • فرم جمجمه آن ها به این شکل است که از گوش‌­ها به طرف بینی باریک می‌شود و با شیب ملایم به طرف جلوی صورت می‌آید و وسعت پهنا جمجمه تقریبا با طول آن مطابق است .
 • فرم سر او گودی شکل است و زاویه های نامناسب ندارد و اندازه سر با سایر اعضای بدن متناسب است .
 • فرم گوش های او بلند و رو به جلوست و به شکل مثلث دیده می‌شود البته گوش های توله آن کمی افتاده است که به مرور صاف می شود.
 • فرم دم آن ­ها بلند،شمشیری مانند و پرپشت است و آن را با خمیدگی کمی حمل می­کنند و زمانی که سگ هیجان زده می‌شود دم خود را با یک انحنا به بالا می برد.
 • فرم چشمان این نژاد بادامی شکل و متوسط است و به رنگ های تیره و سیاه دیده می‌شود .
 • رنگبندی نژاد سگ ژرمن شپرد استاندارد و اصیل سیاه با دست و پاهای کرم، قهوه ای و سرخ است که البته رنگ های دیگری مانند مشکی یکدست که به آن بلک ژرمن می‌گویند و یا مشکی با پاهای سرخ و یا سفید یکدست شامل این دسته می‌شود.

خصوصیات اخلاقی سگ ژرمن شپرد

این نژاد سگ محبوب دنیا،دارای شخصیتی نجیب و هوشی بالاست؛ در وفاداری،فداکاری و شجاعت بی‌همتاست در حدی که برای دفاع از عزیزانش تا پای جان پیش می‌رود به طرز شگفت انگیزی قادر به انجام هر کاری که به آنها آموزش داده شود هست ، مثل کمک به معلولین مثل،پلیس و خدمات نظامی، نگهبانی گله، جستجو و نجات، کشف مواد مخدر و…
می‌توان گفت شپردآلمانی مقداری منزوی و محتاط است و بلافاصله با کسی دوست نمی‌شوند، اما اگر با شخصی دوست شوند به او وفادارخواهند ماند.آنها معمولاً پرخاشگر نیستند و در کنار خانواده ی خود آرام اند، اما در صورت تهدید، می‌توانند قوی و محافظ باشند، و همین ویژگی آنها را به نگهبان بسیار عالی تبدیل می‌کند. البته ژرمن شپرد در یک کار اصلا خوب نیست، آن هم تنها ماندن به مدت طولانی است! بدون همراه و دوست، ژرمن شپردافسرده و ناامید می‌شود.و ممکن است کارهایی مثل حفر کردن, سرقت مواد غذایی و دیگر رفتارهای نامطلوب هم در او دیده شود.
یک ژرمن شفرد می تواند همراه عالی برای کودکان باشد البته به شرط اینکه به خوبی آموزش دیده و در معرض دید بچه‌ها قرار گرفته باشد در واقع، به عقیده برخی‌‌ها، سگ ژرمن شپرد چیزی میان یک پرستار و پلیس است و می‌تواند به خوبی از کودکان مراقبت کند.
ژرمن شپرد حتی می‌تواند در کنار سایر سگ‌ها و حیوانات خانگی که از تولگی با او در تعامل بوده اند با صلح و دوستی زندگی کند. پس این را در نظر داشته باشید که معرفی یک ژرمن شپرد بالغ به سایر حیوانات خانگی می‌تواند دشوار و چالش برانگیر باشد.

سگ ژرمن شپردنژاد ژرمن شپرد چگونه شکل گرفت ؟

در سال 1899، مکس ون استفانیتز از ارتش بازنشست شد و به دنبال تنها هدف خود، یعنی پرورش سگی که از همه سگ‌‌های گله برتر باشد رفت .او مطالعات زیادی در زمینه روش‌های تولید نژاد سگ انجام داد و سفرهای زیادی کرد تا در نمایشگاه‌های سگ شرکت کند و از نزدیک آن‌ها را مورد بررسی قرار دهد.

استفانیتز سگ‌های نگهبان زیادی را بررسی کرد ، سگ‌هایی که ورزشکار، باهوش یا توانمند بودند. اما نتوانست همه این صفات را یکجا در یک سگ ببیند. یک روزی که در حال بازدید از یک نمایشگاه سگ بود سگی با شمایل گرگ نظرش را جلب کرد، سگ را خریداری کرد و نام او را هکتور لینکشین (Hektor Linksrhein) گذاشت. اما بعدها نام این سگ را به هوراند و گرافث (Horand v Grafeth) تغییر داد. قدرت بدنی بالا و هوش سرشار این سگ استفانیتز را به شدت تحت تاثیر قرار داد، تا جایی که تصمیم گرفت تولید نژاد این سگ را ادامه دهد، اما آلمان رشد چشمگیری در صنعت پیدا کرده بود و نیاز چندانی به وجود چنین سگ‌‌های نگهبانی احساس نمی‌شد. بنابراین او پیشنهاد داد که این سگ در خدمت پلیس و ارتش قرار بگیرد. و با توجه به ارتباطات خوبی که با بخش نظامی داشت، توانست دولت آلمان را متقاعد کند که در ارتش و پلیس  از این سگ استفاده کنند و ژرمن شپرد توانست در طول جنگ جهانی اول، به عنوان سگ صلیب سرخ، پیغام‌رسان، ناجی، نگهبان و حمل کننده مواد غذایی به ارتش خدمت کند.
باید خاطر نشان کرد که سرهنگ دونکان آمریکایی هم نقش اساسی در معروفیت این نژاد داشت و با انتقال یک توله ژرمن شپرد از فرانسه به آمریکا و آموزش او را به ستاره محبوب فیلم‌های سینمایی تبدل نمود.

نکات مهم در نگه داری از ژرمن شپرد ها

*  موهای این سگ‌ها به طور مداوم می‌ریزد، به طوری که، نام مستعار آنها ژرمن موریز است.پس حواستان باشد اگر شما آلرژی دارید نباید این نژاد را انتخاب کنید. این را هم بدانید که این ریزش دوبار در سال به دلیل عوض کردن پوشش بدنشان بیشتر می شود !در بهار و پاییز. می توانید در این هنگام، با برس کشیدن مرتب میزان موهایی که در خانه ریخته می­‌شود را کنترل کنید؛ در بقیه زمان های سال هم برس زدن هفتگی موهای او به طور کلی برای تمیز نگه داشتن او‌ و کنترل ریزش موی او کمک کننده است.

*  جرمن شپرد تمایل به تمیزی دارد بنابراین در صورت نیاز، سگ خود را حمام ببرید اما توجه داشته باشید  که استحمام بیش از حد سگ ممکن است رنگ براق تارهای موی پوشش سگ را که باعث حفظ سلامتی سگ می‌شود را از بین ببرد.

* مهم است که ناخن های آن ها را هر ماه کوتاه کنید، زیرا ناخن های بیش از حد بلند می‌تواند باعث درد و مشکلات ساختاری شود، البته اگر ناخن ها، خود به طور طبیعی فرسوده و ریخته نشوند.

*  باید گوش‌های سگ را هفته‌ای یک بار به دقت از نظر آلودگی، قرمزی، زخم، جوش یا بوی بد چک کنید. هنگام بررسی گوش سگ خود می‌توانید با استفاده از یک گوش پاک‌کن کتانی و مرطوب یا محلول‌های پاک کننده خاص ، به آرامی داخل گوش را _البته دقت داشته باشید که نباید چیزی را داخل کانال گوش سگ فرو کنید و تنها قسمت بیرونی آن را _ مالش دهید تا از عفونت‌های احتمالی گوش جلوگیری شود.

*  ژرمن شپردها دوست دارند که مدام چیزی را بجوند، این عادت باعث تمیز نگه داشتن دندان‌هایشان می­‌شود  شما می‌توانید به آنها اسباب بازی‌ها و استخوان‌های دندانی محکم و بی خطر بدهید. چون با این کار، از تحلیل و آسیب به دندان‌های خود جلوگیری می‌کنند وهم رسوب دندان‌هایشان را از بین می برند.

پلاک هایی که توسط میکروب ها روی دندان ها به وجود می آید ،علاوه بربوی ناخوشایند ممکن است باعث بیماری پریودنتال _عفونت بین لثه و دندان_ شود،ودر اثر این عفونت سگ دندانش را از دست بدهد و یا عفونت­ها به سایر نقاط بدن او نیز نفوذ کنند.برای تمیز کردن دندان ها شما می توانید یک یا دو بار در هفته از یک خمیر دندان سگ و مسواک نرم و ترجیحا مسواک نرم کودک استفاده کنید.

*  در صورتی ژرمن شپرد، سگ خوبی برای نگهداری در خانه به حساب بیاید که بتوانید فعالیت روزانه او را تامین کنید چون ژرمن شپرد‌ها بسیار پرانرژی و عاشق ورزش هستند. اگر نتوانید پا به پای او بدوید، خیلی زود شاهد افسردگی و پرخاشگری او خواهید بود! بنابراین خوب است برنامۀ منظمی برای دویدن روزانۀ سگ خود تدارک ببینید، اما نباید بیش از حد نباشد.

*  برای محافظت از ژرمن شپرد هرگز نباید از زنجیر یا بستن آنها استفاده کرد چون که منجر به سرخوردگی و پرخاشگری او می‌شود. ژرمن شپرد خوشبخت ترین زندگی را  در خانه و در کنار خانواده دارد  البته  با دسترسی به یک حیاط بزرگ یا جایی که بتواند بخشی از انرژی طبیعی خود را تخلیه کند.

*  معاینات و واکسیناسیون نیز برای سگ ضروری است و تست های روتین سالیانه برای غربالگری بیماری­‌ها توصیه می‌­شود. از مراقبت های لازم دیگر برای حیوانات خانگی ثبت نام برای بیمه سلامت او است. بیمه بهداشت و درمان می تواند به شما کمک کند که از نظر هزینه های بیماری های احتمالی به مشکل برنخورید.

تغذیه سگ ژرمن شپرد

میزان غذای مورد نیاز سگ شما، به اندازه، سن، بدن، سوخت و ساز (متابولیسم) و میزان فعالیت آن بستگی دارد. شما می‌توانید با استفاده از یک روش بسیار ساده متوجه شوید که آیا ژرمن شپرد شما دچار اضافه وزن شده است یا خیر. برای این کار کافی است دست خود را روی بدنش قرار دهید، و شصت خود را همتراز با ستون فقرات قرارداده و انگشتان تان را در دو طرف بدن سگ خود بگذارید. (این روش برای بیشتر سگ‌ها قابل استفاده است.)  اگر توانستید دنده‌های سگ خود را زیر لایه‌ای از ماهیچه حس کنید، یعنی وزن سگ ژرمن شما مناسب است. اگر دنده‌ها را به چشم مشاهده کردید، یعنی سگ شما دچار لاغری مفرط است و اگر دنده‌ها را حس نکردید، سگ ژرمن شپرد شما به یک رژیم غذایی جدی برای کاهش وزن نیاز دارد،چون که پرخوری بیش از حدممکن است در ژرمن شپرد  باعث ایجاد مشکلاتی در مفاصل شود و سلامتی آن را به خطر بیاندازد.

سگ ژرمن تغذیه توله سگ ژرمن شپرد در بدو تولد:

برای یک توله سگ ژرمن شپرد برای اولین بار باید به او شیر مادر و یا آغوز داد و برای حداقل شش تا هشت هفته با شیر تغذیه شود ، سپس به او شیر غنی شده داد؛ این موضوع مهم است چون که توله 90 درصد از دفاع طبیعی بدن را از آن می گیرد وهم جریان خون مناسب  را شکل می دهد .
غذای اصلی برای توله سگ ها شیر است ؛ اما نه هر شیری، شما باید از شیرخشک های مخصوص سگها استفاده کنید، در صورت نبود از شیر خشک انسانی بدون لاکتوز استفاده کنید.
از دو ماهگی به بعد می توان از مقدار شیر کم کنید و کم کم حجم غذای کمکی را بیشتر کنید مانند: گوشت مرغ پخته شده،برنج نرم به همراه ماست، آب گوشت یا مرغ به همراه سبزی و حبوبات پخته

رژیم غذایی ژرمن شپرد یک ماهه:

از سه تا چهار هفتگی بهترین برنامه غذایی سگ برای توله سگ ژرمن شپرد شروع طعم و مزه های جدید و غذاهایی غیر از شیر مادر است مانند فرنی یا مواد غذایی مرطوب. در حدود شش تا هشت هفتگی باید به یک توله سگ ژرمن شپرد کمی مواد غذایی خشک را با آب به آنها داد.
از هفته هشتم به بعد یک ژرمن شپرد باید از شیر گرفته و شروع به تغذیه از مواد غذایی جامد کند. خیلی بهتر است اگر این خوراک خاص این نژاد باشد.

رژیم غذایی توله سگ ژرمن شپرد در دو ماهگی:

در دو ماهگی شما می توانید به آرامی شروع به کاهش مواد غذایی مرطوب او کنید تا زمانی که توله سگ بتواند به طور کامل مواد غذایی خشک استفاده کند. پس از آن نمودار مواد غذایی او را از دو تا چهار ماهگی کنترل کنید.این سگ باید چهار یا پنج بار در روز تغذیه شود.این کار بسیار مهم است علاوه بر این نظم و انضباط را به او آموزش می دهد.
غذای توله سگ ژرمن شپرد به دلیل این که درحال رشد هستند، باید نسبت بالاتری از کالری و چربی و پروتئین و کلسیم را از بزرگسالان آنها داشته باشد.

رژیم غذایی توله سگ ژرمن شپرد چهار ماهه:

در سگ های بین چهار و شش ماه تعداد وعده های غذایی تا سه وعده کاهش می یابد و میزان آن به سن و وزن سگ بستگی پیدا می کند. می توانید مواد غذایی تازه،گوشت ماهی و یا سبزیجات با غذاهای تجاری خشک مخلوط کنید البته با رعایت این نکات که از غذاهای ممنوعه استفاده نکنید، همیشه غذاها پخته شده باشد، مواد غذایی مرطوب بیش ازحد نباشد و از باقی مانده غذای انسان که نمک و شکر و ادویه دارد نباشد. البته اگر شما هر گونه شک و تردید در مورد تغذیه سگ خود دارید باید دامپزشک خود مشورت کنید.

تغذیه توله سگ ژرمن شپرد در شش ماهگی و بعد از آن:

هنگامی که توله سگ ژرمن به سن شش ماهگی می رسد، مصرف مواد غذایی او به دو بار در روز باید کاهش یابد .بعد از شش ماه شما باید به توله سگ ژرمن شپرد استخوان و گوشت گاو بدهید .استخوان برای تقویت دندان و لثه توله سگ لازم است .
در نظر داشته باشید که سگ های ژرمن رشد سریعی در 4 تا 7 ماهگی دارند که  ممکن است باعث مختل شدن  رشد استخوان‌ها شود. بنابر این لازم است رژیم غذایی با کیفیت بالا و کالری پایین (22 تا 24 درصد پروتئین و 12 تا 15 درصد چربی) برایشان درنظر بگیرید تا سرعت رشد آن‌ها کاهش پیدا کند و استخوان‌ها به درستی شکل بگیرند. همچنین توصیه می شود که به توله ژرمن شپرد خود تا قبل از 2 سالگی (که هنوز مفاصل شکل نگرفته‌اند) اجازه پریدن، دویدن و بازی کردن روی سطوح سفت و سخت مانند آسفالت خیابان را ندهید، البته بازی روی سطوحی مانند چمن هیچ اشکالی ندارد و خوب هم هست.

بهداشت غذایی برای توله سگ:

مواد غذایی و ظروف باید همیشه تمیز باشد تا از تجمع حشرات جلوگیری شود . اگر حشرات در آب آن وجود داشته باشد می تواند باعث انگل های روده ای در توله سگ ژرمن شپرد شود.
اگر شما متوجه این مسئله شدید که توله سگ شما سه وعده به غذا میل ندارد باید به مشورت با دامپزشک او بپردازید.
این عدم اشتها در یک توله سگ می تواند ناشی از انسداد روده و معده باشد یا به علت مصرف مواد غذایی سمی، فراموش نکنید که توله سگ ها بسیار حساس و شکننده هستند و اگر شما به نادیده گرفتن هر گونه علائم بیماری در آن بپردازید می‌تواند منجر به مسائل شدید و یا حتی مرگ و میر توله سگ ها شود.

بررسی بیماری ها و سلامت ژرمن شپرد

سگ‌های ژرمن شپر درحالت کلی دارای سطح سلامت بالایی هستند، اما همانند سایر نژادها، ممکن است دچار  بیماری‌های مختلفی شوند، پس مهم است که انواع این بیماری‌ها را بشناسید.
هنگام خرید توله ژرمن شپرد ضمن این که مطمئن می‌شوید که از یک پرورش‌دهنده معتبر ومطمئن توله را خریداری می کنید، حتما سوابق پزشکی و گواهینامه‌های سلامت توله و والدینش را به دقت بررسی کنید.  به طور مثال گواهی‌نامه سلامت ارتوپدی حیوانات (Orthopedic Foundation for Animal) که برای سلامت قسمت‌های باسن و آرنج، سلامت غدد و بیماری ویلربرند (Willebrand’s disease) صادر می‌شود. شما می‌توانید اعتبار انواع گواهینامه‌های پزشکی را در وب‌سایت ofa.org مورد بررسی قرار دهید.
انواع مختلفی از بیماری ها با منشاء های متفاوت می تواند در ژرمن شپرد رخ دهد منشاءهایی چون منشاء ژنتیکی، مبدا ویروسی، یا منشاء باکتریایی و یا منشا انگلی

بیماری های ویروسی در ژرمن شپرد

جز شایع ترین بیماری ها در این نژاد است. بیماری پاروا در سگ یکی از این ویروس هاست که عفونت ناشی از آن می تواند باعث استفراغ، اسهال،سرفه، تنگی نفس، آبریزش بینی، ورم ملتحمه، تب و ضعف عمومی و حتی خونریزی شود. سگ شما باید علیه این بیماری و به منظور جلوگیری از آن واکسینه شود زیرا پاروا در سگ ها می تواند کشنده باشد.

بیماری های باکتریایی در ژرمن شپرد:

می توان به بیماری های زیر اشاره کرد :

 • لپتوسپيروز: این بیماری از نوشیدن آبی که آلوده به ادرار موش است ناشی می شود مثلا خوردن آب از گودال کوچک یا آب های راکد. علائمی چون سرفه و استفراغ و تب و درد عضلانی و مشکلات تنفسی دارد. واکسن برای پیشگیری از این بیماری نیز وجود دارد.
 • بروسلوز: این بیماری از خوردن زباله های عفونی به وجود می آید. در سگ نر باعث التهاب بیضه و نازایی می شود.ودر ماده های باردار باعث سقط جنین می شود. درمان  آن با آنتی بیوتیک است.
 • بیماری مستایتیس: این بیماری عفونی که به علت التهاب غدد پستانی اتفاق می افتد، همان ورم پستان در نوع ماده این سگ است.
 • پیومترا: این بیماری عفونی بسیار جدی است که تجمع چرک در حفره رحم اتفاق می افتد وبرای درمان به عمل جراحی همراه با مصرف آنتی بیوتیک نیاز است .

بیماری های انگلی در ژرمن شپرد:

ژرمن شپرد هم مانند دیگر سگ ها مستعد به حمله انگل هاست. شایع ترین آنها عبارتند از:

 • Pododermatitis: این یک بیماری انگلی است که به خاطر رطوبت بیش از حد به وجود می آید و باعث ایجاد زخم های چرک دار و درد در هنگام راه رفتن می شود. که باید درمان زود هنگام آن توسط دامپزشک انجام شود.
 • گال: این بیماری که از یک کرم به نام دمودکس کنیس به وجود می آید و قابل سرایت به انسان هم هست . علائم آن ریزش مو, خارش ،تورم و قرمزی در پوست است.  لازم است برای درمان به دامپزشک مراجعه شود.
 • مرض جرب: این بیماری عفونی ناشی از انگل Sarcoptes scabiei است. علائم آن عبارتند از: ریزش مو, التهاب و قرمزی پوست.این بیماری می تواند به انسان انتقال یابد و آن نیز نیاز به دامپزشکی و درمان زود هنگام دارد. هم چنین مکان هایی که سگ معمولا به انجا می رود نیز باید ضد عفونی شود.

بیماری های ژنتیکی در سگ ژرمن شپرد :

هیپ دیسپلازی /ناهنجاری باسن (Hip Dysplasia):یک بیماری ارثی است و زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان ران به درستی روی مفصل خود در ناحیه لگن قرار نمی‌گیرد و لنگش در یک پا یا هر دو پای عقب را از خود نشان می‌دهند. بیشتر سگ ها دچار این ناهنجاری هستند. این اختلال با استفاده از رادیولوژی قابل تشخصی است. البته شاید وجود چنین اختلالی در سگ طبیعی باشد، اما چیزهایی مانند اضافه وزن و زیاده‌روی کردن در ورزش بخصوص در طول دوره رشد توله، شدت این ناهنجاری را زیاد کرده و ممکن است منجر به لنگی سگ شما شود.دامپزشک شما می تواند برای درمان آن دارو تجویز کند تا سگ شما راحت تر حرکت کند. جراحی در موارد شدید گزینه پیش روی است. شما می توانیدبرای آگاهی بیشتر مقاله درمان دیسپلازی لگن سگ را به طور کامل مطالعه کنید.

دیسپلازی آرنج: یک بیماری ارثی است که معمولاً در مورد سگ‌های نژاد بزرگ اتفاق می‌افتد.

به طور خاص این بیماری موجب ناهنجاری های استخوان و یا غضروف می شود.

این به نوبه خود منجر به آغاز دژنراتیو شدن مفصل می شود و مسائلی مانند آرتروز را به وجود می اورد.سگ های بزرگ مانند ژرمن شپرد مستعد ابتلا به این بیماری هستند.سگ با دیسپلازی آرنج معمولا دارای درجات مختلفی از لنگش در اندام های جلویی است. لنگش او ممکن است به عنوان اولین علامت و در سنین پایین و کمتر از 4 ماهگی شروع شود. جراحی درمان انتخابی این اختلال است.

نارسایی لوزالمعده اگزوکرین: EPI یک بیماری ژنتیکی از لوزالمعده است که در آن سلول‌هایی که آنزیم‌های گوارشی تولید می‌کنند از بین می‌روند. در نتیجه، سگ دیگر نمی‌تواند غذا را هضم و جذب کند. اولین علائم این بیماری تولید گاز، کاهش اشتها، کاهش وزن و تغییر در مدفوع است. سگ بسیار گرسنه می‌شود. این بیماری با آزمایش ساده خون قابل تشخیص و درمان آن  نیز ساده است. آنزیم‌های لوزالمعده به غذای سگ اضافه می‌شود. با تجویز و استفاده مناسب داروها، بیشتر سگ‌ها بهبود می‌یابند.

برخی دیگر از مهم‌ترین بیماری‌هایی که در میان سگ های ژرمن شپرد رایج است می توان به موارد زیر باشد  :

پیچ‌خوردگی و انبساط شکمی (Gastric Dilatation-Volvulus): که به آن نفخ یا بادکردن (Bloat) هم گفته می‌شود، یکی دیگر از بیماری‌های بسیار خطرناکی است که معمولا سگ‌هایی با سینه‌های ستبر و وسیع مانند ژرمن شپرد، روتوایلر و رتریور طلایی را مبتلا می‌کند. این بیماری معمولا در نتیجه خوردن یک وعده غذایی بزرگ در روز، تندخوری، نوشیدن حجم زیادی آب پس از غذا خوردن و ورزش شدید پس از آن بروز می‌کند. هرچه سن سگ بالاتر باشد، خطر ابتلا به نفخ بیشتر خواهد بود. بیماری GDV زمانی اتفاق می‌افتد که معده سگ به واسطه گاز و هوا متورم شده و پیچ می‌خورد.

سگ برای رهایی از هوای اضافی موجود در معده قادر به آروغ زدن یا استفراغ نیست و فشار معده مانع از بازگشت طبیعی خون به قلب می‌شود. فشار خون افت می‌کند و سگ دچار شوک می‌شود. بدون مراقبت فوری پزشکی، سگ ممکن است بمیرد. اگر سگ شما دارای درد و تورم شکمی است که به صورت ناگهانی ایجاد شده است و بیش از حد بزاق می‌کند و حالت تهوع دارد ولی چیزی را استفراغ نمی‌کند، و همچنین ممکن است دارای ضربان قلب سریع، بی قراری، افسرده و بی حال و ضعیف باشد. این موضوع بسیار مهم است که در صورت مشاهده ی این علائم در اسرع وقت آن را نزد یک دامپزشک ببرید.

آلرژی:ژرمن شپرد ها نیز مانند برخی نژاد های دیگر بسیار حساس به داروهای خاصی هستند. اگر چه این حساسیت وجود دارد اما نکته مهم این است که به خوبی شناخته شده باشد و  مطمئن شوید که دامپزشک شما از آن آگاه است. شایع ترین مواد الرژن برای او مخدر است که ممکن است آلرژی ایجاد کند شامل ایورمکتین که معمولا برای پیشگیری از کرم های قلبی استفاده می شود .

برخی از علائمی که دارو ها می توانند ایجاد کنند ناراحتی معده ،استفراغ،شوک آنافیلاکتیک و در نهایت می توانند باعث مرگ او شوند.

در انسان آلرژی به گرده گل ها یا گرد و غبار باعث ایجاد عطسه می شود. در سگ به جای عطسه آلرژی به صورت پوست خارش دار نمایان می شود. ما به این آلرژی پوستی “آتوپی” می گوییم .در پا و شکم و چین خوردگی هایش و هم چنین گوش بیشتر اتفاق می افتد.علائم به طور معمول بین سنین یک و سه سالگی اتفاق می افتد .مالش صورت به صورت مکرر و عفونت گوش شایع ترین علائم آلرژی است. خبر خوب این است که بسیاری از گزینه های درمان برای این شرایط در دسترس است. این نژاد نسبت به نژادهای دیگر بیشتر مستعد ابتلا به آلرژی است. این آلرژی ممکن است در قالب های زیست محیطی آلرژی مانند حساسیت به چمن و یا انواع خاصی از گرده ها یا آلرژی به مواد غذایی باشد.شایع ترین آلرژی غذایی شامل آلرژی به مرغ, ذرت, برنج و گلوتن می باشد.

و هم چنین  صرع، پانکراتیت، مشکلات گوارشی، میلوپاتی دژنراتیومگاازوفاگوس، هموفيلی، استئوارتریت، آب مروارید ، دیابت، بیماری دژنراتیو دیسک، مشکلات تیروئید، انواع سرطان  از جمله : استئوسارکوم (تومور استخوان)_ لنفوم_ملانوم _ادنوکارسینوما_ لیومیوسارکوما و سرطان های معده

چگونه برای جلوگیری از بیماری های شایع اقدام کنیم؟

برای جلوگیری از بیماری های شایع باید واکسن های ضروری برای محافظت از ژرمن شپرد زده شود تا از احتمال ایجاد عفونت باکتریایی یا ویروسی جلوگیری شود;علاوه بر واکسیناسیون برای توله سگ و سگ بالغ شما نباید کرم زدایی کردن او را به طور منظم فراموش کنید.

مراجعه به دامپزشکی باید دو بار در سال باشد و فراموش نکنید که بسیاری از بیماری های ذکر شده پیش آگهی خوبی دارند اگر آنها را در زمان مناسب تشخیص دهیم و درمان کنیم.

انواع سگ ژرمن شپرد

سگ ژرمن دسته‌بندی‌های مختلفی دارد اما به طور کلی سگ ژرمن شپرد به دو دسته بندی کلی تقسیم می­‌شود :

 1. ژرمن شپرد کاری یا ورک
 2. ژرمن شپرد نمایشی یا شولاین

سگ ژرمن شپرد شولاین

افراد معمولی و عموم کسانی که به سگ ها علاقه دارند، ظاهر و چهره زیبای یک نژاد مشهور مانند ژرمن شپرد برایشان مهم است و در حقیقت کاری به قابلیت ها، رفتار ها و ویژگی های دیگر آن ندارند.

در نتیجه پرورش دهندگان سگ برای پاسخ به نیاز ها و علایق با توجه به استاندارد هایی شروع به ایجاد ژرمن شپرد نمایشی کردند و هدف اصلی پرورش این سگ ها ظاهر زیبا و شرکت کردن و برنده شدن جایزه های نمایشگاه های سگ و همچنین حضور در جمع خانوادگی ، می باشد.

به طور کلی دو نوع سگ ژرمن شولاین وجود داره:

 • سگ های نمایشی آمریکایی/کانادایی

 • سگ های نمایشی آلمان غربی

این دو نوع از نظر ظاهری و ویژگی‌های رفتاری با هم کمی متفاوت هستن و برای اهداف مختلفی هم پرورش داده شدن. به طور مثال در پرورش شپرد شولاین آمریکایی بیشتر زیبایی ظاهر و فیزیکی مهم بوده؛ اما در سگ شولاین آلمان غربی توانایی و مهارت‌های کاری هم اهمیت داره. ولی سگ های آمریکایی یک تفاوت عمده با سگ های اروپایی دارند. در واقع سگ های آمریکایی نمایشی برای آن که به رسمیت شناخته شوند نیازی به انجام هیچ گونه تست سلامتی ندارند و بدون آن هم می توانند گواهی نامه AKC (American Kennel Club) را دریافت کنند.

به طور کلی سگ های نمایشی اروپایی و آمریکایی و …، این ویژگی ها را دارند:

سطح انرژی پایین تر نسبت به شپرد های کاری

پوشش یک دست تر و ضخیم تر و بلند تر و معمولاً متمایل به قرمز و قهوه ای و برنزی و کمر مشکی رنگ.

بدن های بزرگ تر و حجیم تر و پاهای عقب بزرگ و زاویه دار

سگ ژرمن شپرد ورک لاین

برای کسانی که هدفشان نگهداری از ژرمن شپرد کاری است، ویژگی های رفتاری و خصوصیات ذهنی او را در اولویت قرار می‌دهند و ظاهر و زیبایی این نوع سگ برای آنها هدف اصلی نیست .

نژاد سگ ژرمن ورک لاین در اصل برای کار کردن به وجود آمده اند و نژادی است که شجاع و سخت کوش بوده و قابلیت انجام کارهای مهم و پیچیده را دارد.

ویژگی های ژرمن شپردورک لاین 

 • دارای انرژی و تحرک بسیار بالا
 • دارای تنوع بیشتر در فرم و ظاهر بدن نسبت به شولاین
 • دارای توانایی برای انجام کار
 • کمتر برای ظاهر پرورش داده شده اند
 • دارای رنگ تیره تر و حالت فیزیکی مناسب
 • مشاهده نیاز به تمرین و آموزش بیشتر در این نوع
 • واکنش های مناسب در شرایط مختلف

ژرمن شپرد های کاری خود به گروه های مختلف تقسیم می شوند که گروه های مختلف آنها رنگ و الگو های متفاوتی دارند که احتمالاً بیشتر به دلیل موقعیت و محل اصلی زادگاه آن ها یا زادگاه نیاکانشان است.

ژرمن های ورک لاین به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند.

 • ژرمن شپرد های آلمان غربی (West German Working Lines)

 • ژرمن شپرد های آلمان شرقی (East German Working Lines)

 • ژرمن شپرد های چک (Czech Working Lines)

اگر چه هر سه این نژاد ها جزو شپرد های کاری به حساب می آیند ولی با یکدیگر تفاوت هایی دارند. به طور مثال ژرمن شپرد آلمان شرقی بر خلاف ژرمن غربی، به عنوان یک سگ خانگی چندان مناسب نیست.

مهم ترین سوالات درباره نژاد سگ ژرمن شپرد:

از کجا باید متوجه اصالت سگ ژرمن شپرد شد؟

اگر والدین اصیل باشند، طبیعتاً توله ها نیز اصیل خواهند شدو فرم ظاهری آنها مشخص می کند .

چند نوع ژرمن شپرد وجود دارد ؟

دو نوع کلی ژرمن شپرد کاری یا ورک، ژرمن شپرد نمایشی یا شولاین دارد .

قیمت سگ ژرمن شپرد چقدر است ؟

قیمت حدودی در بازار ایران از 12 تا 18 میلیون تومان.

سازگاری سگ ژرمن با گربه خوب است ؟

اگر هر دو از تولگی با هم بزرگ شوند مشکلی پیش نمیاد.

آیا این سگ غذای زیادی در روز می خواهد؟

میزان غذای ژرمن بستگی به وزن، سن، سوخت و ساز او دارد.

آیا غذای خام به سگ می شود داد؟

توصیه می شود همیشه غذاها پخته شده باشد.

جفت‌گیری ژرمن با سگ‌های نگهبان دیگرامکان پذیر است ؟

ممکن است در بیشتر موارد به ضررحیوان شود و او را دچار بیماری‌های کند.

آیا فقط هفته ای ۱ بار می‌شود به سگ ژرمن سر زد؟

نه تنها ژرمن، بلکه هر سگ دیگری وابسته به صاحبش هست و بیشتر از 1 روز جایز نیست تنها بماند.

این نژاد را می توان در محیط های سرد و خشک کوهستانی نگهداری کرد ؟

بله ژرمن‌ها تحمل آب و هوای سرد رو دارند.

وفاداری سگ ژرمن شپرد در چه حد است؟

ژرمن ها در وفاداری بی نظیرند و برای دفاع از عزیزانش تا پای جان پیش می‌رود

Instagram
WhatsApp
4.3/5 - (6 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها