پاروا ویروس
مقالات
39 دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

پاروا ویروس سگ| درمان و مراقبت | راه‌های پیشگیری و انتقال:

پاروا ویروس سگ

بیماری پاروا در سگ، نام یک بیماری ویروسی کشنده مسری است؛ سگ‌ها مخصوصا سگ‌های جوان و توله سگ‌‌ها را بسیار تهدید می‌کند.
این بیماری که به انگلیسی Parvovirus می‌باشد به دلیل اینکه یکی از نشانه‌های شایعه‌اش اسهال خونی می‌باشد به اسهال خونی نیز معروف است، درمانی برای پاروا ویروس وجود ندارد، دامپزشکان از درمان‌های غیر مستقیم استفاده می‌کنند.
بهترین راه پیشگری از بیماری پاروا در سگ واکسن سگ است. واکسن سگ تنها راه جلوگیری مطمئن از پاروا در سگ است، برای آگاهی قیمت واکسن سگ کلیک کنید.

دیگر خطری که سگ شما را بسیار تهدید می‌کند بیماری دیستمپر سگ است. پارواویروس با دیستمپر سگ به دلیل نشانه‌های یکسان اشتباه گرفته می‌شود.

شما می‌توانید صدای مقاله بیماری پاروا در سگ را از پادکست زیر بشنوید.

ویروس پاروا

ویروس پاروا ویروس سگ همانطور که گفته شد بسیار واگیر دار و کشنده است و درمان مستقیم برای آن وجود ندارد.
لازم است بدانید پاروا ویروس سگ ها یکی از مقاوم ترین ویروس هایی است که تا بحال شناخته شده، این ویروس خارج از بدن نیز بسیار مقاوم است و می‌تواند بیرون از بدن سگ تا 6 ماه و حتی بیشتر زنده بماند.

پاروا از طریق مدفوع وارد محیط خارج می شود بنابراین بیشتر در خاک یافت می‌شود، در منابعی گفته شده است در مقداری به اندازه یک قاشق چای خوری، یک میلیون ویروس پاروا وجود خواهد داشت.
از بین بردن ویروس پاروا از محیط آلوده بسیار سخت است تا حدی که برای از بین بردن  پاروا ویروس در خاک باید گیاهان آن خاک را نابود کرد.

بیماری پاروا در سگ

در بیماری پاروا در سگ، ویروس پس از ورود به بدن سگ، به غشای روده حمله می‌کند و باعث تخریب آن می شود؛ با صدمه زدن به سلول های سالم، سلول‌های در حال رشد را درگیر می‌کند و از بین می برد و باعث عدم جذب مواد غذایی در دستگاه گوارش می شود و اسهال خونی را به وجود می‌ آورد.
دیگر عضو هدف این بیماری، مغز استخوان است که با حمله به این محل که محل تولید گلبول های قرمز و سفید است، از تکثیر گلبول‌های سفید جلوگیری می کند و با کاهش گلبول سفید که وظیفه دفاع از بدن را دارد سیستم ایمنی بدن سگ ضعیف می شود و سگ در معرض ابتلا به دیگر عفونت ها قرار می گیرد.
عوارض این بیماری در توله سگ ها بسیار شدیدتر از سگ های بالغ می باشد پس اگر از خرید توله سگ شما مدت زیادی نگذشته است بسیار مراقب باشید.

راه‌های انتقال بیماری پاروا در سگ:

پاروا ویروس سگ توانایی بالایی در مقاومت در برابر شرایط متفاوت دارد حتی در برابر اسید فنیک و حرارت مقاوم است و می تواند ماه ها در چمن پارک ها و اشیاء بی جان دیگر مانند ظرف غذا، کفش، لباس، فرش و … زنده بماند.
از طریق هر چیزی یا شخصی که آلوده به ویروس باشد، قابلیت انتقال را دارد از جمله مدفوع سگ آلوده، ملافه، ظرف غذا و آب، فرش یا لانه‌ای که سگ مبتلا بهپاروویروس در سگ و حوله و اسباب بازی.
سگ شما حتی می‌تواند با بو کشیدن سگ دیگری که آلوده به ویروس پاروا است مبتلا شود. این ویروس از طریق پیاده روی سگ در خیابان و حتی تماس سگ با کفش و لباس آلوده به پاروا ویروس صاحبان آنها می توانند آلوده شوند  از آنجایی که پیشگیری بهترین درمان است، واقعاً مهم است که با واکسیناسیون سگ خود را در برابر این بیماری وحشتناک محافظت کنید.

پاروا ویروس

چگونه پاروا را می‌توان از بین برد؟

حال که این ویروس آنچنان سخت جان است چگونه باید محیط را ضد عفونی کرد؟
مخصوصا اگر چند سگ داشته باشید و یکی از آنها مبتلا به پارواویروس شده باشد حتما باید محیط را ضد عفونی کنید

اسباب بازی‌ها را حتی اگر در زمان سلامت از آن‌ها استفاده کرده از دسترس دیگر سگ‌ها دور کنید.
ملحفه‌های آلوده باید دور ریخته شوند، قبل از انجام این کار در کیسه‌زباله پلاستیکی مهروموم شده و یا در آب داغ و سفیدکننده شسته شوند تا مکانی امن و سفید در دسترس شما باشد.
در کل توله سگ‌ها را چه واکسن زده چه نزده دور کنید و به مکان امن ببرید.
پاروا ویروس به وسیله حشرات موذی نظیر سوسک هم منتقل می‌شود ابتدا مکان را با آب بشورید و سپس محلول 1 به 20 وایتکس درست کنید و محل را ضد عفونی کنید.

نژاد‌های مستعد به پاروا ویروس

بیماری پاروا در سگ، سگ‌های جوان یا توله سگ‌ها را بیشتر تهدید می‌کند، مخصوصا توله سگ هایی که  واکسن چندگانه سگ را  نزده باشند و یا تکرار واکسن را انجام نداده باشند.
واکسن پاروا را می توان بعد از دوماهگی توله سگ تزریق کرد.
اما نژاد‌هایی هم هستند که به این بیماری حساس ترند نظیر: روتوایلر، سگ دوبرمن، پیت بول، تریر آمریکایی، هاسکی و ژرمن شپرد.
بنابراین توصیه می شود در برنامه واکسیناسیون این سگ‌ها 3 نوبت واکسن ویروسی قرار بگیرد یعنی 1 نوبت بیشتر از بقیه نژاد‌ها.

ویروس پاروا سگعلائم پاروا در سگ

ممکن است تا سه روز بعد از ورود پاروا در سگ به بدن سگ، علائم پاروا در سگ نمایان نشود ولی توجه داشته باشید که مدفوع سگ ناقل است؛ پس به نشانه‌ها دقت کنید!

اما علائم عمومی پاروا ویروس که بین 4 روز تا 14 روز ظهور می‌کند شامل موارد زیر است:

 • بی حالی سگ و کز کردن
 • تب
 • استفراغ شدید
 • از دست دادن اشتها و بی اشتهایی
 • اسهال خونین و بدبو

حتما نسبت به علائم اولیه حساس باشید و با مشاهده آن ها سریع به دامپزشک مراجعه کنید چون عدم درمان در این مرحله  و شروع اسهال و استفراغ شدید می‌تواند باعث از دست رفتن سریع آب بدن و حتی مرگ او بشود .
این را بدانید توله ها در 6 الی 8 هفتگی، بیشتر احتمال مرگ در مقابل این بیماری را دارند.

تشخیص پاروا در سگ

اسهال و استفراغ خونی و مدفوع بد بو دلایلی کافی برای مشکوک شدن به این بیماری است، اما برای اطمینان از ابتلا به بیماری پاروا در سگ نیاز کیت مخصوص وجود دارد؛ اولین کار زمانی که دامپزشک شک کند، استفاده از کیت پاروا است که بیشتر مشخص می کند که سگ مبتلا به ویروس هست یا خیر.
زمان انجام این آزمایش 15 دقیقه است و جواب آزمایش صد در صد نیست، در بیشتر مواقع بعد از آن دوباره باید آزمایش خون انجام شود.

درمان بیماری پاروا در سگ:

درمان پاروا ویروس سگ

از آن جایی که بیماری پاروا در سگ به شدت خطرناک هست، مراجعه شما به دامپزشک باید هر چه سریع صورت بگیرد، چون واقعا برای حیوان تان حیاتی است.

مانند عمده بیماری‌های ویروسی دیگر درمان مستقیمی پاروا در سگ ندارد. به احتمال زیاد دامپزشک بستری شدن را تجویز می‌کند و سعی دارد اثرات ثانویه بیماری را کاهش دهد، اگر توله سگ خود را فورا یعنی، دو روز پس از اولین ظهور نشانه‌ها به دامپزشک نرسانید احتمال دارد که تلف شود.

دارو های خوراکی به علت استفراغ شدیدی که بیماری پاروا ویروس ایجاد می­‌کند، نمی‌تواند اثر گذار باشد و برای درمان این بیماری لازم هست که از روش های درمان با دارو‌های وردی استفاده کنیم که شامل مایع درمانی و آنتی بیوتیک تراپی و استفاده از ویتامین ها و مکمل هایی هست، که حتما باید طبق نظر دامپزشک صورت بگیرد.

شما می‌توانید “درمان بیماری پاروا در سگ و تغذیه در دوره پاروا” را از پادکست زیر بشنوید.

 

درمان خانگی پاراویروس:

واقعیت این است ما این درمان را به صورت ساده برای شما بیان کردیم این بیماری وحشتناک و کشنده است و درمان زیر نظر دامپزشک نیز با سختی به نجات سگ منجر می‌شود. در نتیجه درمان پاروا ویروس در خانه تقریبا غیر ممکن است.

غذا نخوردن سگ در دوره بیماری پاروا و توصیه های غذایی

در دوره  ابتلا به بیماری پاروا، سگ شما خود به خود دچار بی اشتهایی می شود و ویروس به دستگاه گوارش آسیب جدی وارد می کند.
در مورد رژیم غذایی قبلا صحبت و توصیه هایی از آففید غذایی بوده یعنی در واقع منع غذایی تا 24 ساعت، اما در مطالعات جدید نشان میدهد هرچه زود تر اشتهای حیوان برگردد، بهتر است.
در رژیم غذایی سگ مبتلا به بیماری پاروا ویروس هم می توانید از غذاهای مخصوص دستگاه گوارش حساس و یا غذاهای کنسروی و سوپی مخصوص که در پت شاپ ها و یا کلینیک ها وجود دارد، استفاده کنید.
و یا اگر دردسترس شما قرار ندارد، سینه مرغ آبپز با کته و ماست می تواند انتخاب خوبی باشد. البته که حتما از دامپزشک خود مشورت بگیرید از نظر او بهره مند شوید و یک رژیم غذایی کامل تری را برای سگ تان بگیرید. به یاد داشته باشید که بهتر است مقدار غذا کم باشد و تعداد دفعات زیاد.

علائم بهبود پاروا در سگ

باید بدانید هنگامی که سگ از پاروا بهبود یافت، هنوز درمان او کاملاً به پایان نرسیده است، چون که همچنان در ابتدا  مدفوع سگ چند روز شل است،و دستگاه روده هنوز در حال بهبود است.
بعد از زمانی که سگ شما دوباره اشتهای خود را بدست آورد و مدفوع او سفت و نرمال شد، می توان گفت که علائم بهبود پاروا در سگ نمایان شده است.

پاروا ویروس در توله سگ‌ها:

در شیر مادر یا همان شیری که معروف به آغوز است بسیای از آنتی بادی‌ها وجود دارند تا زمانیکه پادتن داشته باشند حتی اگر در کنار حیوان بیمار باشند بیمار نمی‌شوند بعد از 6 ماهگی سگ قوی‌تر شده است و در سگ‌های بالاتر از یک سال یا بالغ ممکن است بیماری خود را یک روزه نشان دهد و بر طرف شود.

پیشگیری از بیماری پاروا در سگ

شما می توانید سگ خود را در برابر این قاتل احتمالی محافظت کنید. مطمئن شوید که او واکسن های خود را به موقع گرفته است، زیرا بهترین روش پیشگری از بیماری پاروا در سگ واکسیناسیون منظم می باشد .
این را هم بدانید که توله سگ‌هایی که مادرشان واکسینه شده باشند دارای ایمنی بالاتری هستند و بر اساس میزان دریافتی آنتی بادی مقاومت دارند .

سگها و توله سگ ها می توانند از سن ۶ هفتگی در برابر پاروا ویروس سگ واکسینه شوند. یک توله سگ باید اولین واکسن خود را در سن ۴ تا ۶ هفتگی دریافت کند. سپس دو هفته بعد به واکسن دوم نیاز خواهد داشت. پس از آن واکسیناسیون سالیانه می شود.

واکسیناسیون برای پاروا بسیار مهم است و یکی از سه بیماری اصلی است که سگ ها معمولا علیه آن واکسینه می شوند.
همچنین از تماس با سگ خود با سگ های آلوده به این بیماری و جاهایی که احتمال می دهید آلوده به پاروویروس در سگ باشد جلوگیری کنید، چرا که برنامه واکسیناسیون توله سگ قبل از چهار ماهگی کامل نیست. سگ های قدیمی تر که سری­های واکسیناسیون کامل توله سگ را دریافت نکرده اند ممکن است حساس به پاروا در سگ باشند.

به طور کلی با رعایت 7 مورد زیر از مبتلا شدن سگ تان به پارواویروس جلوگیری کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که سگ شما واکسینه شده است.
 2. توله سگ خود را تا زمانی که دو واکسن اول خود را نزده در معرض سگ های دیگر قرار ندهید. مگر اینکه مطمئن باشید سگ های دیگر واکسینه شده اند.
 3. اجتناب از رفتن به مکان هایی که سگ شما در معرض سگ های ولگرد و غیرواکسینه قرار میگیرند مثل پارک ها، فروشگاه های حیوانات خانگی و یا دیگر مناطق عمومی.
 4. هنگام رفتن نزد دامپزشک برای بررسی های بهداشتی و واکسیناسیون، توله سگ خود را در آغوش گرفته و در خارج از محوطه ی درمانگاهی نگه دارید همچنین او را از محوطه ی لابی درمانگاه دور نگه دارید زیرا ممکن است از سایر سگ ها و یا محیط و زمین درمانگاه پاروا ویروس دریافت کند.
 5. ویروس پاروا برای مدت طولانی می‌تواند در محیط زنده بماند بنابراین اگر فکر می‌کنید ممکن است محیط زندگی سگتان آلوده شده باشد برای احتیاط واجب از همان محلول ضد عفونی 1 به 32 استفاده کنید و محیط را با اسپری ضدعفونی کنید.
 6. اگر در محل کارتان و یا بیرون از خانه با سگ ها ی مختلف تماس دارید حتما قبل از آمدن به خانه کفشتان را ضد عفونی کنید.

اگر سگ  شما علائم اسهال، استفراغ، بی اشتهایی و بی حالی دارد باید او را در اسرع وقت به دامپزشک بیاورید. این ها همه علائم پاروا در سگ هستند. به یاد داشته باشید، سگ‌های آلوده ممکن است تنها یک علامت را نشان دهند!

آیا بیماری پاروا در سگ به انسان منتقل می‌شود؟

انسان‌ها نمی‌توانند بیماری پاروا در سگ را از سگ‌های خود دریافت کنند، چون پارواویروس مختص گونه سگ‌سانان هست و بنابراین نمی‌تواند به گونه‌های دیگر از جمله انسان‌ها منتقل شود. البته نوع انسانی این ویروس هم وجود دارد که میتواند در کودکان خارش و حساسیت پوستی خفیف ایجاد کند اما  این سویه با سویه ای که در سگ ها باعث بروز بیماری پاروا می‌شود یکسان نیست.

اما انسان ها می‌توانند پاروا را از روی یک سگ به سگ دیگربه وسیله لباس، کفش یا دست خود منتقل کنند، پس بهتر است در تماس با سگ‌های مشکوک و آلوده مراقبت‌های بهداشتی را رعایت کنید.

قیمت کیت تشخیص پاروا چقدر است؟

معمولا کلینیک‌ها این کیت را خرید و فروش نمی‌کنند.

نام واکسن پاروا ویروس چیست؟

“HIPRADOG-7” نام این واکسن می‌باشد که از بیماری‌های دیگر نظیر سوزش، لپتوزسیروز، هپایتیت و خود پاروا حفظ می‌کند در واقع یک واکسن اصلی است.

پرسش پاسخ پاروا ویروس سگ

پارواویروس سگ چیست؟

یک بیماری ویروسی که در توله سگ‌ها کشنده است.

نشانه‌های پارواویروس چیست؟

بی‌حالی، اسهال و استفراغ.

پارواویروس در محیط چقدر زنده می‌ماند؟

این ویروس بسیار مقاوم است حتی در برابر سرما و حرارت مقاوم است.

پارواویروس به انسان متقل می‌شود؟

خیر.

پارواویروس سگ به گربه منتقل می‌شود؟

خیر.

درمان پارواویروس سگ چگونه است؟

درمان سخت و نیازمند به بستری دارد و به هیچ وجه درمان سگ مبتلا در خانه توصیه نمی‌شود.

از چه راه‌هایی ممکن است سگ مبتلا به پارواویروس شود؟

ممکن است در پیاده‌روی‌ها با بو کردن مدفوع یک سگ آلوده به این ویروس و یا تنفس وسایل و لباس آلوده به این بیماری، مبتلا شود.

تغذیه این دوران سگ چگونه باید باشد؟

این دوران اشتهای سگ کمتر می‌شود، می توان هرچیز مقوی را در مقادیر کم به او داد و از طریق سرم هم مقداری موادمغذی دریافت می کند.

علائم بهبودی پارواویروس چيست؟

از بین رفتن علائم بیماری مثل اسهال و بی حالی و بی اشتهایی و برگشت حیوان به حالت طبیعی.

نام واکسن پارووویروس چیست؟

HIPRADOG-7 .

عوارض بعد از بيماري پارواویروس چیست؟

اخیرا در تحقیقی به این نتیجه رسیده اند که سگ هایی که به این بیماری دچار می‌شوند به طور چشمگیری بیشتر در خطر ابتلا به بیماری های مزمن معده و روده هستند.

Instagram
WhatsApp
4.2/5 - (14 امتیاز)
guest
39 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
ناصر گودرزی

چند ماهگی توله باید امپول پاروا رو بزند؟

فاطمه میلانی

می توان بعد از سن دو ماهگی به توله سگ‌ها واکسن پاروا را زد.

salar_pit

آمپول پاروا یعنی چی فاطمه عزیز ما سه دوز واکسن داریم ۵گانه ۷گانه ۹گانه واین واکسنا برای جلو گیری از آلوده شدن به بیماری پارواس وخیلی دیگه از بیماری‌ها

ايت

واكسن بعد تولد تو سن ٨ هفتگي
١٢هفتگي
١٦ هفتگي
بعد سالانه تزريق ميكننن

بهزاد سناتور

خیلی دیره دوماهگی.. ۳۵ روزه شدن حتما بزنید.

بهار

سگم 6ماهه است پاروادراردشرایط درمان ندارم بدادم برسید

مونا

سگ من ۷ ماهه است دستش شکست بردم عمل کردن الان چند روزه بعد عمل هیچی نخورده و بیحال ی گوشه افتاده ،بردم دکتر الان میگن مبتلا ب پارواست ، در صورتی ک سه دوز واکسن هم زده ،
نمیدونم چی بگم ایا تشخیص درسته ؟؟؟
خیلی نگران ام ، اصلا من از خونه جایی نمیبرمش و تو ماشین برای تفریح میبرمش

Yasna

سلام مرسی از سایت خوبتون
سگم بجز تب همه علائم رو داره و امروز اسهال خونی شد
دیگه مطمعنم پاروا گرفته فقط دیروز 2 بار ظرف آبشو خالی کرد، این نشونه خوبیه؟ اخرین باریم که اب خورد بالا نیاورد. لطفا جواب بدید

Last edited 2 سال پیش by Yasna
یاسمن

سگ من همین امروز گرفته خیلی بی حاله اصلا غذا نمی خوره…. ولی من بهتون میگم بهش سرم وصل کنید… من دوستم توله سگش همین مریضی رو گرفت ولی بعد از 7 روز قرنطینه و سرم زدن اونم روزی دوبار خوب شد براش سرم وصل کنید…. همه میگفتن توله سگه میمیره اما بعد یه هفته خوب شد و دوباره سرحال شد….

سارا

واکسن زده بود،؟

rouholla

سلام بردید پیش دامپزشک؟
چه نوع سرُمی؟؟

مجید

من سه تا سگ دارم یکی شو هفته گذشته گرفته که دیروز فوت کرده و دومی هم امروز گرفته از دیشب اسهال استفراغ داره دکتر بردم سرم وووداده وسومی هم بی‌حال هست حتی تمام جا شونو ضد عفونی کردم اما هیچ تاثیری نداره دیگه نمی‌دونم چیکار کنم

ایلیا

سلام من یه توله سگ ژرمن بلک 2ماهه دارم به پاروا مبتلا شده باید چیکار کنم

Zmz

فقط باید سرم تراپی بشه .از داروهای انسانی باید استفاده بشه .ببریدش دکتر منم سگم پاروا داشت .الآنم خوب شده

لیلا

سلام چه امپول ها زدن ما هم از دیروز بردم دکتر سرم زده و چندتا امپول روزی دوبار سرم وامپول میزنیم و امپول پنتوپرازول
و ویتامین A شما چه استفاده کردن وغذا چی دادین هیچی نمیخوره

yas

سلام سگم ۷ماهشه داره ازدست میره پاروا گرفته ۳تا دکتر بردمش اما هنوز اسهال اسفراغ شدید داره برای استفراغش کسی میدونه چه آمپولی بزنم

شهرام

سلام تدله سگ من بعاز یکهفته امروز سرپا شد.. فقط مراقبت و رسیدگی و البته به کمک دامپزشک خوب و سرم درمانی سه چهار روزه..اگر تدله قوی باشه میمونه..

مهرداد

تخم مرغ محلی رو با موز خوب ترکیب کنید و با سرنگ به سگ مبتلا به پاروا بخورانید اگر احیانا سگ شما با کم آبی مواجه است و پوستش بعد از کشیدن به حالت اولیه برنمی‌گردد بایستی سرم نمکی را بصورت زیر جلدی (سمت دنده ها) تزریق کنید تا آبد مورو نیاز رو از این طریق جبران کنید تا شانس سگ شما برای زنده موندن بیشتر کنه

rouholla

آیا برای درمان این بیماری در توله سگ ۵ ماهه میتوان از آمپول دگزا استفاده کرد؟

مهناز

سگم 4ماهشه پاروا گرفته امروز سرم تراپی انجام شد حالش خیلی بده نه توان هزینه هاشو دارم ن دلم میاد بزارم یه گوشه ب حال خودش حالم واقن افتضاحه امیدوارم زودتر خوب بشه بچم😔

شقایق

سلام لطفا برای سگتون سرم و
این داروهارو تهیه کنید و بهش بدید حالش خوب میشه
امپول اندانسترون نیم سی سی ۲۴ ساعته
امپول سفازولین نیم سی سی ۱۲ ساعته
امپول امیکاسین نیم سی سی ۲۴ ساعته
قرص کوتریموکسازول نصف قرص هر ۱۲ ساعت

فاطمه

عزیزم الان که من نوشته ی شما رو میخونم پنج ماه از پیام شما گذشته.امیدوارم که سگتون خوب شده باشه.هرچند پاروا بیماری ای نیست که بدون درمان حمایتی خوب شه. من الان یه توله ی دوماهه ی مبتلا به پاروا دارم. روز اول که دیدم بی حاله بردمش دکتر.دو نوبت سرم تراپی شد. هزینه ی کیت پاروا و دوتا سرم واسم خیلی زیاد شد.ولی دکتر داروهای خوبی مثل دوفالیت استفاده کرده بود که فکر نمیکنم ما بتونیم تهیه کنیم. واسه سرم دومش نگاه کردم چطور سرم رو آماده میکنن و تزریق میکنن. و ازشون پرسیدم که مثلا چرا اول ۲سی سی آب مقطر میزنین توی آنژیوکت و این سوالا.. به دکترش گفتم نمیتونم بیشتر از این هزینه کنم و خواهش کردم داروهاشو بگه که تهیه کنم. بماند که به زور جواب داد ولی خب جوابمو گرفتم. آنژیوکت که داشت. آوردمش خونه. و الان ۵ روزه خودم توی خونه سرم تراپی شو انجام میدم. البته توی این پنج روز سه بار آنژیوکتش خراب شد که فقط رفتم هزینه دادم واسه آنژیوکت که بزنن. ولی خییییلی مهمه یاد بگیری آنژیوکتش تکون نخوره که سرم نره زیر پوستش چون خیلی اذیت میشن. کلا این قسمت بزرگترین چالش من بود که الان دیگه دقت میکنم .همون دو سی سی آب مقطر اولیه مشخص میکنه آنژیوکتش توی رگه یانه

فاطمه

از

Last edited 9 ماه پیش by فاطمه
غزاله

سلام سگم پنج ماهشه پاروا گرفته الان سه روزه سه بار سرم تراپی گرفته اما دیگه توان مالی ندارم ک ببرمش دامپزشکی چکاربایدکنم خیلی نگرانشم خواهش میکنم پاسخ بدید ممنون 🙏

غزاله

سلام سگم پنج ماهشه پاروا گرفته سه روزه سه بار سرم تراپی انجام شده اما دیگه توان مالی ندارم ک ببرمش چکاربایدکنم 🙏

بهنام

سلام،فقط به کمک سرم تراپی میتونید خوبش کنید.

صادق

سلام دوستان
بیاد داشته باشین اگه رفتین دامپزشکی از دکتر درخواست کنید بیاد توی ماشین واکسن بزنه به تولهاتون،،،من شیش تا توله باکسر بردم واسه واکسن اولیه ، مکان دکتره الوده بود و تولهام پاروا ویروس گرفتن تازه
توروخدا دعا کنین ستاشون مردن اون ستا هم در حال مرگن🙏😑☹️

ماه جان

وااااااای خدای من

Sarina

سگم تقریبا دو هفته پیش پاروا ویروس گرفت و خدا و شکر الان خوب شده اما بازم از دیروز استفراغ و اسهال داره امکان داره دوباره مبتلا شده باشه؟؟؟

Sarina

سگم تقریبا دو هفته پیش پاروا گرفت و خدارو شکر خوب شد الان از دیروز دوباره استفراغ و اسهال داره امکان داره دوباره پاروا گرفته باشه؟؟

محمد

نه یدفعه بیشتر نمیگیرن

محمد

نه

مسعود و

سلام توله آکیتای من سه ماهه ست و دو دوز واکسن دریافت کرده ولی دچار پاروا ویروس شد، علایم چهار روز بعد از مواجهه دیده شد که ۱۶ ساعت بعد از اشکار شدن علایم بردمش دکتر،سری اول سرم تراپی هزینه ش ۴۵۰ تومن شد با کیت ایتالیایی که اونم ۳۰۰ شد جمعا ۷۵۰ پرداخت کردم،دکتر گفت اگه بیاری اینجا هربار ۴۰۰ هزینه میگیرم اما خودت داروهاشو بخر تو خونه انجام بده، سگ چون بی حال میشه به انژیوکت کاری نداره معمولا ولی میشه از قلاده مخصوص استفاده کرد،داروهاش کلا ۵۰۰ تومن شدن و تا یه هفته دوبار در روز کافی ان.

میلاد

سلام داروها. ا بگیم سگ ما هم گ فته

Ayda

نام دارو های سگت چی بود

امیر

سلام توله من پاروا گرفته دو روز بردنش دکتر دکتر گفت از امروز بهش غذا بده. اما نمیخوره چیکار باید کرد؟

شاهین

من ژرمن ۴ ماهه ام پاروا گرفته بالا نمیاره غذا هم فقط سوسیس میخوره اسهاله ولی خونی نیست. تحت سرم تراپی قرار گرفته تا چند روز زنده بمونه دیگه زنده میمونه؟؟؟

سینا

سگ منم گرفت بردم دامپزشکی یک هفته ی تمام صب وعصر سرم زدم بهش الان حالش بهتره دو روزه غذا میخوره ولی بشدت ضعیف شده ویتامین فسفر میزنم بهش و سینه ی مرغ آبپز میدم بهش

نویان

منم یه سگ ۷ماهه دورگه ژرمن،روتوایلر دارم که امروز ۲روزه سرم تراپی میشه تا الان حدودا ۳میلیون ۳۰۰هزار تومان خرجش کردم اصلا حالش خوب نیست
۴روزه که چیزی نخورده و فقط واسه استفراغ ۳ الی ۴دقیقه زور میزنه اما چیزی توی معدش نیست واسه همین مقداری کف بالا میاره
بینهایت نگرانشم
دکترش میگه نباید غذا و یا آب بدم بهش اما
اشتیاق زیادی به آب خوردن داره
نمیدونم چیکار کنم خیلی نگرانشم
اول کمکم کنید که چیکار کنم آب و غذا بدم یا نه؟ دوم براش دعا کنید