دیستمپر سگ
مقالات
بدون دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

بیماری دیستمپر سگ یا به انگلیسی Dog Canine Distemper یک بیماری خطرناک و کشنده، ویروسی و مسری می‌باشد که سیستم عصبی سگ را مورد حمله قرار می‌دهد. این بیماری بعد از هاری دومین بیماری کشننده سگ‌ها می‌باشد، پس از توضیح بیماری دیستمپر در سگ‌ ها و ویروس دیستمپر سگ به نشانه‌های این بیماری در سگ‌ها می‌پردازیم و درمان این بیماری را توضیح می‌دهیم از چگونگی انتقال دیستمپر در سگ‌ها آگاه می‌شوید و بعد از به سوالات ویروس دیستمپر چند ساعت در محیط زنده می‌ماند؟ و چگونه ویروس دیستمپر را می‌شود از بین برد؟ مدفوع سگ دیستمپر به چه شکل است؟ تفاوت بیماری دیستمپر و پاروا ویروس سگ چیست؟ نیز پاسخ می‌دهیم بهترین پیشگری این بیماری واکسن سگ می‌باشد. برای زندگی بهتر سگ خود زمانیکه برای واکسن سگ نزد دامپزشک می‌برید در مورد عقیم کردن سگ نر و همچنین عقیم کردن سگ ماده پرسش کنید. برای آگاهی قیمت واکسن سگ کلیک کنید.

بیماری دیستمپر سگ | درمان و نشانه‌ها | مراحل و راه‌‌های پیشگیری

بیماری دیستمپر سگدیستمپر چیست؟ باید پاسخ داد: دیستمپر در سگ‌‌ها بیماری است که به ریه جذب می‌شود، در نهایت به دستگاه عصبی، مانند مغز و نخاع اثر می‌گذارد این بیماری در سگ‌های خانگی خطرناک نیست؛ اما در صورت عدم درمان یا همان درمان ثانویه باعث مرگ نیمی از موارد ابتلایی به این بیماری می‌شود. بنابر منابعی در ایالات متحده باعث مرگ نیمی از موارد بیماری‌های عفونی است البته این بیماری در استرالیا و کانادا و شمال اروپا نیز رواج دارد. بیماری دیستمپر در سگ‌ها مانند سرخک در انسان و مانند طاعون گاوی در گاو‌ها است درست است به سویه ریه جذب می‌شود، اما در بدن پخش می‌شود و در نهایت بر سیستم عصبی و یا همان سیستم عصبی مرکزی اثر می‌گذارد و بعد بر اثر از بین بردن سلول‌های چشم و بینی، ریه و روده –یعنی از بین بردن بافت این ارگان‌ها شرایط و محیطی برای باکتری‌ها- در نتیجه بیماری‌های باکتریایی فراهم می‌کنند دامنه حمله این ویروس به پاهای سگ نیز می‌رسد و باعث پوسته  پوسته شدن و سفت و ضخیم شدن پوست پای سگ می‌شود از این رو نام دیگر این بیماری پد پا نیز می‌باشد.

بیماری دیستمپر در چه سگ‌هایی بیستر رخ می‌دهد؟

دیستمپر چیست؟این بیماری در تمام نژاد سگ‌ها رخ می‌دهد. سگ‌های خانگی کمتر مبتلا به این بیماری می‌شوند، زیرا در کودکی واکسن زده‌اند سگ‌های مزرعه یا سگ‌های که در حیات وحش هستند نیز در معرض خطر می‌باشند، زیرا این بیماری در راسو و کفتار‌ها و سمور‌ها، راکون‌‌ها دیده می‌شود پس در محیط‌های طبیعی امکان ایجاد بیماری بیشتر است اما اگر بر اساس سن بخواهیم بگوییم توله سگ‌ها و سگ‌های پیر بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیر و به دلیل ضعف هر دو گروه سنی بیشتر در معرض خطر مرگ قرار می‌گیرند توله‌ها تا زمانیکه شیر مادر یا همان شیر آغوز مصرف میکنند به دلیل وجود آنتی بادی به این بیماری کمتر دچار می‌شوند. (به شرطی که دوز کافی از آنتی بادی در شیر مادر و جذب بدنشان شده باشد) اگر در منابع سگ‌های جوان دید منظور توله سگ2های در سن 3 الی 6 ماه هستند.

مراحل پیشروی ویروس دیستمپر:

برای اینکه بتوانید تشخیص دهید سگ شما تا چه حد درگیر این بیماری شده است این بیماری را به سه مرحله تقسیم کرده‌ایم حتی در صورت واکسیناسون سگ خود در صورت ارتباط با سگ مبتلا و مشاهده شدن نشانه‌های بیماری دیستمپر سگ به دامپزشک مراجعه کنید

مرحله اول:

بیماری دیستمپر سگبیماری دیستمر سگ‌، در چند روز اول وارد شدن در بدن سگ خود را نشان نمی‌دهد ویروس از طریق ترشحات و بزاق سگ بیمار در محیط پخش شده و در از طریق بینی سگ سالم وارد بدن میزبان می‌شود، شروع به کلون سازی و رشد می‌کند در تمام این یک هفته صاحب سگ متوجه نمی‌شود، 3 تا 6 روز بعد از ورود دیستمپر به بدن سگ، سگ شروع به تب کردن می‌کند دمای تب صدوسه نیم درجه فارنهایت یا سی و هفت و نیم درجه سانتی گراد باشد چشم مقداری شفاف و بینی نیز دچار آب ریزش می‌شود.

مرحله دوم:

در مرحله دوم نشانه‌ها شروع می‌شود در این زمان که هفته دوم ابتلای سگ به بیماری است صاحب سگ می‌تواند متوجه بیماری در سگ خود شود بیماری حالا شروع به گشترش از دستگاه لنفاوی به دیگر دستگاه‌ها و اندام‌های حیاتی می‌کند ریه، دستگاه تناسلی (اپیلدوم تخمدان)، روده، سرایت کرده است اگر سگ شما در سنی باشد که مینای دندانش درست رشد نکرده باشد شاهد مینای دندان غیر عادی می‎باشید. در این مرحله بخشی از بافت‌های دستگاه گوارشی از بین رفته و عفونت‌های باکتریای در در بدن رخ داده است اسهال و استفراغ و ذات الریه دیده می‌شود.

مرحله سوم:

بسته به شدت بیماری و میزان آمادگی بدن سگ شما یعنی سن آن و عدم شناسایی بیماری و درمان آن به بافت عصبی مغز و نخاع کشیده می‌شود در بافت عصبی ویروس به خوبی رشد می‌کند ،تیک عصبی در سگ خود مشاهد می‌کنید سگ توانایی ذهنی‍ش کاهش می‌یابد در حرکاتش ضعف دیده می‌شود نمی‌تواند به خوبی دور خود دور بزند.حرکات تند غیر عادی و تکراری چشم تشنج همراه با ترشح بزاق زیاد یا جویدن ،فلج جزیی و کلی دیده می‌شود. در گذشته اگر سگ در این مرحله زنده نمی‌ماند کشته می‌شد (آسان کشی)

نشانه دیستمپر سگ‌ها:

در کل پس از مدتی صاحب سگ از این بیماری از افسردگی سگش یاد می‌کند عمده دلیلش هم بی‌حالی و بی اشتهایی سگ می‌باشد؛ نشانه‌ها بر اساس زمان و از مرحله خفیف به شدید و نوع حاد دیستمپر بیان می‌شود عبارتند از:
تب
بی‌اشتهایی، بی‌حالی
آبریزش بینی
شفاف شدن و التهاب چشم
انفوپنی یا تضعیف سیستم ایمنی تخریب سیستم ایمنی
ذات الریه
آماس پوستی
سخت شدن کف پا (هیپرکراتوز)
مینای دندان غیر معمول (در سن خاص)

درمان:

تا نشانه‌های بیماری دیستمپر در سگ را مشاهده کردید یا به این بیماری مشکوک شدید تمام نشانه‌های بیماری در سگ خود را یادداشت کنید و هنگام مراجعه به کلینیک همراه داشته باشید. دارویی برای بیماری دیستمپر سگ وجود ندارد دامپزشکان درمان حمایتی نظیر تجویز آنتی بیوتیکی را برای کمک به سیستم ایمنی بدن شروع می‌کنند تا سگ دچار ذات الریه نشود اگر دچار اسهال شده باشد غذا و مایعات مناسب برای بدست آوردن الکترولیت دوباره بدن تجویز می‌شود چشم و بینی باید منظم شست‌و‌شو داده شود به صورت سرم. در صورت ادامه تشنج استروئید تجویز می‌شود. موفقیت درمان به مراجعه به موقع و فوری به دامپزشک سن، قوای بدن، قدرت ویروس بستگی دارد.

تشخیص بیماری:

درمان خانگی دیستمپرتشخیص دیستمپر به این آسانی‌ها نیست، دامپزشک ابتدا به سراغ نشانه‌ها می‌رود بعد محیط زدگی‌، سابقه و برنامه واکسیناسون نیز چک می‌شود (در شناسنامه سگ.) بعد آزمایش‌های خونی CBC شمارش سلو‌های خونی، نمونه برداری، آزمایش سرولوژی، تست آنتی بادی. این راه‌ها زیاد قابل استناد نیست مثلا آزمایش تایتر یا تیتر ممکن در سگ جوان نشان از تیتیر ناشی از واکس باشد، یا در مرحله آنفلاسیت (التهاب مغزی) سگ پیر توانایی تولید آنی بادی را نداشته باشد کاهش تعداد گلیول‌های سفید لنفوپی نشان از پاراویوس نیز می‌باشد اسهال و استفراغ هم دلایل زیادی دارد در بعضی موارد از آب مغزی آب اطرف نخاع برداشته می‌شود این آزمایش دردناک و هزینه بر است اگر دامپزشک حدس بزند خون دچار ویروس شده باشد آزمایش خون و فلورسنت گرفته می‌شود، در این تست، خون و فلورسنت ترکیب می‌شوند درجه حرارت خون در اثر این ترکیب بالا می‌رود. بهترین روش کیت تشخیص دیستمپر است، نام این کیت، ایمنوگرافی سریع است پس از چهارده روز از بیماری با ترشحات چشم و بینی نتیجه را مشخص می‌کند مانند کیت تشخیص بارداری در انسان؛ اگر دو خط قرمز شد وضعیت ویروس دیتکت می‌شود و مثبت است. قیمت کیت تشخیص دیستمپر را میتوانید هنگام حضور در کلینیک دریافت کنید. مقاله دیستمپر سگ به منظور آشنایی و آگاهی بخشی شما در مورد این بیماری نوشته شده است با مراجعه به انجمن‌ها و منابع اینترنتی و یا تجربه دیگر سگ‌ها  نمی‌شود به درمان بیماری دیستمپر در سگ پرداخت.

آیا دیستمپر با انسان مشترک است؟

بله انسان نیز به دیستمپر دچار می‌شود دانشمندان در این باره تحقیق کرده‌اند اما در انسان این ویروس نشانه از خود بروز نمی‌دهد و خطرناک نیست برای اطلاعات علمی بیشتر دیستمر ویکی پدیا دیستمپر سگ‌سانان را مطالعه کنید.

ویروس دیستتمپر را چگونه می‌شود از بین برد؟

با هر محلول ضد عفونی کننده‌ای به راحتی از بین می‌رود.

ویروس دیستمپر چند دقیقه در محیط  زنده می‌ماند؟

ویروس دیستمپر در دمای معمولی اتاق از بین می‌رود اما در سرما و یخ بندان تا هفته‌ها زنده می‌ماند.

پرسش و پاسخ بیماری دیستمپر سگ

بیماری دیستمپر در سگ‌ها چیست؟

یک بیماری ویروسی عفونی کشنده مخصوصا برای توله سگ‌ها.

داروهای دیستمپر سگ چیست؟

بیماری دیستمپر سگ درمان ندارد، برای کنترل عوارض بیماری دیستمپر آنتی بیوتیک، سرم برای اسهال انجام می‌شود.

آیا بیماری دیستمپر به انسان سرایت می‌کند؟

بله، اما در انسان کشنده نیست.

ویروس دیستمپر را چگونه می‌شود از بین برد؟

با ضد عفونی کردن و دمای اتاق به راحتی از بین می‌رود.

چگونه ویروس دیستمپر منتقل می‌شود؟

انتقال از طریق هوا، به اشتراک گذاری اشیاء آلوده، تماس مستقیم با سگ های آلوده یا سایر حیوانات.

تا چه مدت سگ‌های آلوده قابلیت انتقال ویروس را دارند؟

تا چهار ماه پس از بازیابی.

چگونه می‌توان از شیوع ویروس دیستمپر در سگ‌ها جلوگیری کرد؟

بهترین روش پیشگیری از بیماری ویروس دیستمپر واکسیناسیون است.

نحوه تشخیص ویروس دیستمپر در سگ‌ها چگونه است؟

تشخیص ابتلا به ویروس دیستمپر ممکن است دشوار باشد. در ابتدا باید به این موارد توجه شود: نشانه ها، سابقه واکسیناسیون، محیط زندگی و همچنین باید تست های شمارش کامل سلول های خونی (CBC)، نمونه برداری، اشعه ایکس انجام شود.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (1 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها