پیت بول + معرفی کامل
فهرست مطالب نمایش

 سگ پیت بول اصیل + معرفی کامل

تاریخچه پیت بول (pit bull)

سگ پیت بول (pit bull)، طبق تحقیقات از آمیختن دو نژاد اصیل انگلیسی (اولد انگلیش تریر و اولد انگلیش بولداگ) در انگلیس و ایرلند به وجود آمدند. از اولین زاده‌های آن دو نژاد انگلیسی در  قرن نوزدهم که نام او ول اند تریر، پس از مدت‌ها، دو نوع سگ جدید با اسامی استافورد شایر بول تریر و بول تریر، از این آمیزش پدید آمدند. در همان زمان‌ها، سگ اولد انگلیش بولداگ نیز می‌زیسته است، اما با سایزی متوسط و فیزیک بدنی کاملا عضلانی؛ که هم اکنون از منقرض شدن نسل آنها، سال‌ها گذشته است. نژاد تریرها که دلیل تشکیل شدن پیت بول‌ها بوده‌اند، می‌توان گفت که سگ‌های شکاری بسیار چابک و سریعی بوده‌اند که برای شکار حیوانات کوچک مورد استفاده انسان‌ها قرار می‌گرفتند.

سگ پیت بول و تاریخچه پیت بولامروزه پیت بول‌های آمریکایی را داریم که لقب آن امریکن پیت بول تریر است وآنها در اواخر قرن 19 به وجود آمدند؛ از همان نخستین لحظات محبوب شده و در میان مردم آمریکایی، مورد استقبال فراوانی قرار گرفتند. از آن زمان، پرورش پیت بول‌ها در آمریکا رونق خوبی پیدا کرده بود. امروزه در ایالات آمریکا، سگ پیت‌بول تریر با ویژگی‌هایی مانند: بی باکی، سخت‌کوش بودن و وفاداری زیاد، شناخته می‌شود.

مهم ترین هدف پرورش پیت بول‌ها، از نسل کشی تا اصلاح نژاد آنها، به وجود آمدن پیت بول با جثه‌ای متوسط و تلفیق شده از بولداگ و تریر بود؛ که آن پیت بول جدید توانایی و قدرت بدنی بسیار بالایی در جنگ با سگ‌های دیگر داشت. پس از سپری شدن سال‌های طولانی یعنی در اوایل قرن 20، پرورش دهنگان سگ‌ها به اصلاح نژاد پیت بول به طرز کاملا هدفمند و هوشمند پرداختند؛ از این رو، به مرور زمان شاهد پیدایش گونه‌های مختلف از نژاد پیت بول بوده‌ایم. طبق اسناد ثبت شده هر گونه پیت بول، معمولا قدرت و عملکرد منحصر به فرد خودش را در ابعاد جنگی مختلف داشت.

ویژگی‌های ظاهری پیت بول (pit bull)

 • سر پیت بول

پیت بول دارای صورت مستطیل و یا مربع شکل است؛ همچنین پیت بول فک‌‌های قوی و محکمی دارد. پیشانی پیت بول‌ها بلند و دارای کمی چین و چروک است. چشم‌های نژاد پیت بول ممکن است هر رنگی باشد، به جز رنگ آبی، که اصلا در آنها مشاهده نشده است. گوش‌های پیت بول آویزان و حالت افتاده‌ای دارد. گردن پیت بول کاملا عضلانی و متناسب با سر آن است.

 • وزن و ارتفاع پیت بول

قد: ارتفاع پیت بول نر، 40 تا 70 سانتی متر و پیت بول ماده، 30 تا 50 سانتی متر می‌باشد.

وزن: وزن پیت بول ماده، 18 تا 40 کیلوگرم و وزن پیت بول نر، 20 تا 45 کیلوگرم می‌باشد.

 • استایل بدنی سگ پیت بول

فیزیک بدنی سگ پیت بول کاملا عضلانی و محکم است، چنان که گمان می‌رود آنها به باشگاه می‌روند. پیت بول تریرها همچنین دارای سینه‌ای محکم و قدرتمند می‌باشند. پاهای پیت بول‌ها بسیار عضلانی و ورزشکاری است. پیت بول‌ها دم کوتاهی دارند.

 • رنگ‌بندی پوشش سگ پیت بول

پوشش یا موهای سگ جذاب پیت بول، درخشان و براق، بسیار ضخیم و همچنین کوتاه است.

پیت بول در رنگ‌های متنوعی دیده می‌شود، اما در سال‌های اخیر، پیت بول مشکی و همچنین پیت بول سفید بیشتر میان مردم محبوب بوده‌اند. دیگر رنگ‌های دیده شده: سیاه، سفید، حنایی، آبی، قرمز، قهوه‌ای، برنز یا خاکستری.

میانگین طول عمر پیت بول (pit bull)

باتوجه به تغذیه و شرایط نگهداری از پیت بول که در طول عمر و سلامت سگ بسیار موثر است؛ به طور کلی پیت‌بول‌ها معمولا، حدود 12 الی 16 سال عمر می‌کنند.

قیمت سگ پیت بول (pit bull) چقدر است؟

برای افرادی که تمایل دارند تا یک پیت بول اصیل و جذاب را داشته باشند، سوالی که به وجود می‌آید، قیمت  پیت بول و قیمت پیت بول توله چقدر است؟

قیمت پیت بول‌ها نسبت به سن آنها و جنسیتی که دارند، متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی قیمت پیت بول در بازار ایران، حدود 3 تا 10 میلیون تومان است.

خصوصیات اخلاقی و رفتاری پیت بول (pit bull)

پیت بول‌ تریرها بسیار شجاع، سخت‌کوش، کاری و وفادار هستند. پیتبول‌ها سگ نگهبان و همراهان بسیار مهربانی برای صاحب خود هستند. اغلب مردم به خاطر فیزیک عضلانی و جثه درشت بدن آنها تصور می‌کنند که پیت بول‌ها بداخلاق هستند، اما این تصور کاملا اشتباه است، شما همیشه می‌توانید پیت بول را در حال خندیدن ببینید. پیت بول‌های نر غریزه وحشی گری بیشتری نسبت به پیت بول‌های ماده دارند،؛ با این حال در میان افراد و خانواده‌های آمریکایی بسیار پرطرفدار واقع شده اند. صاحبان پیت بول‌ها از همان ابتدای تولگی سعی می‌کنند که این سگ‌ها را به خوبی تربیت کرده و اجتماعی پرورششان دهند تا باعث به وجود آمدن مشکلات دل‌خراش در آینده نشوند.

 • عشق پیت بول به انسان

عشق پیت بول به انسان واقعاً زیاد است. پیت بول علاقه زیادی دارد که در آغوش شما بخوابد، شما او را نوازش کنید و در صورت امکان تمام روز را نزدیک‌ترین حالت ممکن به شما باشد. پیت بول‌ها وابستگی زیادی به صاحبشان دارند. تصورات غلطی راجع به پیت بول‌ها وجود دارد که شامل این مورد می‌شود که نژاد پیت بول، نسبت به مردم خشونت زیادی دارد و خطرناک است. تحقیقات حاکی از آن است که پیت بول‌ها در رده کم‌تهاجمی‌ترین سگ‌ها قرار می‌گیرند.

خصوصیات اخلاقی سگ پیت بول

 • سازگاری پیت بول با کودکان

سگ پیت بول دوست‌دار کودکان است و اغلب با آنها رابطه خوبی دارد و علاقه‌مند به وقت گذرانی با آنها می‌باشد. مطلب فوق شامل کودکانی می‌شود پیت بول از تولگی، با آنها آشناست.

توصیه می‌شود کودکی را که پیت بول او را از قبل نمی‌شناسد، بدون مقدمه نزدیک او نبرید. نکته‌ی دیگر آن است که هرچقدر هم که پیت بول شما اهلی است، ضروری است زمان‌هایی که فرزندتان در اتاقی با پیت بول تنها است، شخصی بالغ بر رفتارهای سگ و کودک نظارت کافی داشته باشد.

 • سازگاری پیت بول با غریبه‌ها

نژاد پیت بول بیشتر تمایل دارد فقط با کسانی که می‌شناسد وقت گذرانی کند و اغلب موارد با غریبه‌ها سازگار نیست. از این رو به شما توصیه می‌میکنیم در زمان تولگی پیت بول، او را کاملا اجتماعی پرورش دهید، در غیر این صورت، احتمال برخورد غیر دوستانه و حمله پیت بول شما به غریبه‌ها، زیاد است.

انواع مختلف سگ پیت بول

 • امریکن پیت بول تریر

 • امریکن استافوردشایر تریر

 • امریکن بولی

وسایل مورد نیاز سگ پیت بول

 • قلاده

 • پد مخصوص دستشویی

 • ظرف غدا

 • جای خواب مخصوص

توضیحات بیشتر را در مقاله‌ی وسایل مورد نیاز سگ، بخوانید.

تربیت و آموزش سگ پیت بول

تربیت و آموزش سگ پیت بولاگر که قصد نگهداری از پیت بول را دارید، باید آموزش به او را از سنین پایین (سن دو ماهگی) شروع کنید. در این صورت این نظم را به درستی در طی زندگی با شما و خانواده رعایت خواهد کرد، همچنین اجتماعی بارآوردن آنها برای شما آسان تر خواهد شد. زمان 8 تا 12 هفتگی، بهترین سن توصیه شده برای آغاز تمرین‌‌های آموزشی و تربیتی به پیت بول‌ها می‌باشد. پیت بول‌ها خیلی سریع حوصله‌شان سر رفته و خسته می‌شوند، بنابراین آموزش به نژاد پیت بول باید در جلساتی با مدت زمانی کوتاه، برگزار شود. Pit bullها هوش سرشاری دارند که آموزش و یادگیری را برای آنان آسان‌تر می‌کند. پیت بول‌ها بسیار بازی‌گوش و کنجکاو هستند، در آموزش به او باید از صبر و حوصله کافی و خوبی برخوردار باشید.

اگر که فرزند کوچکی در خانه و یا خانواده خود دارید، ضروری است که به سگ پیت بول خود آموزش‌های مور نیاز را بدهید تا رفتار صحیحی با کودک شما داشته باشد. پیت بول‌ها به سگ‌های تهاجمی معروف اند، از این رو از سنین کم آموزش‌‌های ضروری به توله پیت بول را آغاز کرده و Pit bull خود را به گونه‌ای تربیت کنید که هنگام حضور افراد جدید و یا در موقعیت‌‌های اجتماعی جدید، به آسانی خودش را با شرایط وفق دهد تا در سنین بزرگسالی دچار مشکلات و رفتار‌های ناهنجار اجتماعی نشود.

تغذیه سگ پیت بول تریر (pit bull)

مقدار غذای توصیه‌شده روزانه برای پیت بول

1.5 تا 2.5 فنجان غذای خشک مرغوب و باکیفیت را به دو وعده تقسیم کرده و به پیت بول خود بدهید. برای جلوگیری از اضافه وزن سگ، غذای پیت بول تریر خود را همیشه اندازه بگیرید و وعده‌های غذایی روزانه‌اش را در زمان معین شده از قبل، به او بدهید.

توجه: میزان غذای سگ پیت بول بالغ شما به عوامل مختلفی مانند: جثه، سن، ساختار بدن، متابولیسم و ​​سطح فعالیت روزانه او وابسته است.

توجه: اگر توله پیت بول شما در سن 12 هفتگی‌ست، می‌بایست روزانه 4 تا 5 وعده غذا به او بدهید.

زمانی که 3 تا 6ماهه است، 3 وعده غذا در روز به او بدهید. بعد از سن 6ماهگی دادن 2 وعده غذایی در روز به او، کافی خواهد بود.

مزیت استفاده از غذای خشک

 • تمامی ویتامین‌ها، اسیدهای چرب ضروری و مواد معدنی مناسب برای رشد و سلامت پیت بول شما را در خود دارد.
 • دارای نسبتی کافی از پروتئین، کربوهیدرات و چربی می‌باشد.
 • حتی اگر غذای خشک را در مدت طولانی، خارج از محیط یخچال نگهداری کنید، فاسد نخواهد شد.

 مشکلات سلامت و بیماری‌های رایج پیت پول

هر زمان که پیت بول خود را دریافت کردید قبل از هرچیزی او را نزد دامپزشک برده و برنامه واکسیناسیون او را چک کنید.

پیت بول تریرها به طور کلی نژاد سلامتی محسوب می‌شوند اما مانند دیگر سگ‌ها از ابتلا به تمام بیماری‌ها، مصون نخواهند بود.

دیسپلازی هیپ

این بیماری اغلب  اوقات ارثی و ژنتیکی می‌باشد. در این بیماری استخوان ران سگ در مفصلش به خوبی جفت نخواهد شد؛  به همین دلیل توصیه می‌شود که تا قبل از سن دو سالگی، نزد دامپزشک معاینه شوند. البته برای جلو گیری و درمان دیسپلازی سگ راه هایی وجود دارد که می توانید برای آگاهی از آن به مقاله اش مراجعه کنید.

آلرژی پیت بول

آلرژی‌‌های پوستی اغلب از مواد آلرژی‌زا محیطی همانند: کک، چمن، گرد‌ و غبار و حتی مواد غذایی مصرفی، در سگ‌ها به وجود می‌آیند. آلرژی باعث خارش شدید و یا زخم شدن پوست سگ شما می‌‌شود، در صورت بروز این علامت‌ها او را نزد دامپزشک ببرید.

چاقی پیت بول

پیت بول‌ها عاشق غذا خوردن هستند از این رو اگر که نظارتی بر روی میزان غذا خوردن پیت بول خود نداشته باشید، به سرعت سگ چاقی خواهند شد. اضفه وزن تاثیرات منفی‌ای بر روی سلامت آنها، در دراز مدت خواهد گذاشت و ممکن است سگ را دچار دیابت کند.

عفونت

پوست، چشم‌ها، دندان و گوش‌‌های پیت بول، نواحی از بدن سگ شما هستند که ممکن است دچار عفونت شوند. دلیل ایجاد عفونت در گوش، به دلیل حضور بیش از حد باکتری‌ها درون آن است.

توصیه می‌شود که هر هفته چشم‌ها و گوش‌های پیت‌بول خود را خوب معاینه کنید. هرگونه تورم، قرمزی یا تغییر رنگ، علامتی از بروز عفونت در آن قسمت بدن است.

با رعایت اصولی بهداشت و مراقبت صحیح، از ابتلا به هر نوع عفونتی در پیت بول خود، می‌توانید جلوگیری کنید.

پرسش و پاسخ درباره سگ پیت بول تریر:

آیا پیت بول مناسب زندگی در آپارتمان است؟

پیتبول با زندگی آپارتمانی رابطه خوبی ندارد و سگ آپارتمانی محسوب نمیشود.

آیا پیت بول تریر موریزی زیادی دارد؟

بله، ریزش موی پیت بول تقریبا زیاد است.

سازگاری پیت بول با سایر حیووانات از جمله گربه‌ها چطور است؟

برخلاف رابطه‌ی دوستانه‌اش با کودکان، با گربه‌ها و سگ‌ها‌ی دیگر رابطه خیلی خوبی ندارد.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (6 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها