جرم‌گیری دندان حیوانات

تصور کنید شما هیچ‌وقت مسواک نمی‌زدید. وضعیت دهان و دندان شما چگونه می‌شد؟

حیوانات هم مانند انسان برای زندگی بهتر و طول عمر نیاز به رسیدگی به دهان و دندان دارند. بله دهان و دندان. بخش عمده‌این رسیدگی، رسیدگی به دنان و بخش دیگر آن رسیدگی به وضعیت لثه‌ها است. اکثر می کروب های نابودکننده دندان حیوانات در لثه‌ها مخفی می‌شوند و ازآنجا کار نابودسازی دندان را انجام می‌دهند. با رسیدگی به لثه‌ها بخش عمده‌ای از نابودی دندان جلوگیری می‌شود.

جرم‌گیری دندان حیوانت هم بسیار مهم است. اگر دندان حیوانات جرم‌گیری نشود بعد از مدتی به سنگ دندان تبدیل‌شده و زمینه را برای تجمع باکتری‌های دندانی فراهم می‌کند که باعث از بین رفتن خط لثه شده و باعث از بین رفتن ساختار نگه‌دارنده دندان می‌شود که در صورت رسیدگی نکردن باعث لق شدن دندان و یا افتادن آن شده و یا باعث عفونت شده که می‌تواند به اندام‌های حیاطی سگ مانند کلیه، کبد و حتی قلب آسیب‌های سختی وارد کند.

چگونه از بروز این مشکلات جلوگیری کنیم:

حیوان شما به جرم‌گیری دندان نیاز دارد. این جرم‌گیری شامل ارزیابی محوطه‌ی دهانی و تمیز کردن نه‌تنها سطح دندان‌ها، بلکه زیرخط لثه هم می‌شود، جایی که بیشتر باکتری‌ها و سنگ دندانی در آنجا یافت می‌شوند.  بعد از تمیز کردن دندان‌ها با دستگاه مخصوص اولتراسونیک، پولیش کردن دندان‌ها با خمیر مخصوص و برس کشیدن انجام خواهد شد تا سطح دندان‌ها پس از جرم‌گیری صاف و صیقلی شود. اگر این کار صورت نگیرد، سطوح نامنظم دندان به باکتری‌ها اجازه می‌دهند که راحت‌تر به آن بچسبند و روند خراب شدن مجدد دندان را سریع‌تر خواهد کرد.  پس ازآنجا این کار،  دامپزشک، با استفاده از یک محلول ضد باکتری روی دندان‌ها و زیرخط لثه را شستشو می‌دهد تا هرگونه مواد باقیمانده‌ای را پس از جرم‌گیری و برساژ از محوطه‌ی دهانی خارج کند. در آخر هم تمام دهان مجدداً چک می‌شود و در صورت لزوم برای تشخیص مشکلات ریشه‌ی دندانی و تصمیم‌گیری برای خارج کردن احتمالی دندان‌های پوسیده، از رادیوگرافی استفاده خواهد شد.  هرچند بیشتر مردم می‌توانند مدت‌ها روی صندلی مخصوص دندانپزشکی بنشینند و جرم‌گیری را تحمل کنند، برای حیوانات چنین امری ممکن نیست و برای یک پاک‌سازی کامل دهانی و دندانی به آرام‌بخشی عمومی حیوان یا بیهوشی نیازمندیم. چون مجرب‌ترین دامپزشکان نیز نمی‌توانند جرم‌گیری بدون بیهوشی برای حیوانات انجام دهند. چون التهاب باعث درد زیادی می‌شود و حیوانات اجازه این کار را به دامپزشک نمی‌دهند.

حیوانات هرچند وقت یک‌بار نیاز به جرم‌گیری دارند. این کار بسته به مقدار جرم دندانی و میزان مراقبت روزانه‌ی شما از دندان‌های حیوان، نیاز به جرم‌گیری متفاوت خواهد بود. بهترین نتیجه از مسواک زدن روزی یک‌بار به دست می‌آید. اسباب‌بازی‌های جویدنی،  تشویقی‌های دندانی و محلول‌های جرم‌گیری که به آب آشامیدنی اضافه می‌شوند نقش کمک‌کننده دارند اما جای مسواک زدن را نمی‌گیرند. اما در یک توصیه‌ی کلی می‌توان گفت که تمام سگ‌ها و گربه‌های بالای سه سال دستکم هر شش ماه یک‌بار نیاز به بررسی وضعیت دندان‌ها و انجام جرم‌گیری احتمالی دارند. لازم به ذکر است که از دهان حیوان نباید بوی بد استشمام شود . بوی بد معمولاً از عفونت ناشی می‌شود .

کار دیگری برای پیش‌گیری در حیوانات بخصوص سگ اسباب‌بازی‌های جویدنی است. این اسباب‌بازی‌ها شیارهای مختلفی دارند که باعث خراشیده شدن دندان و پاک کردن آن می‌شود. راه دیگر دادن استخوان خام به حیوان است. استخوان خام روشی عالی برای تمیز نگه‌داشتن حیوانات بخصوص سگ است. فراموش نکنید استخوان پخته‌شده باعث آسیب‌های بسیار جدی به روده حیوانات می‌شود.

روش دیگر زدن روغن نارگیل به دندان حیوان است. حیوانات به خاطر عطروطعم روغن نارگیل بسیار راحت اجازه تمیز کردن دندانشان را می‌دهند. یا می‌توانی روغن نارگیل را با مواد غذایی که حیوان‌دوست دارد ادغام کنید.

نتیجه:

رسیدگی به وضعیت دهان و دندان حیوان خانگی شما باعث طول عمر و سلامت و شاداب بودن آن می‌شود. با رسیدگی به‌موقع از هزینه‌های گزاف جراحی و آسیب خوردن به اندام‌های حیاطی حیوان خود جلوگیری کنید.

Rate this post
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها