سگ‌های نژاد بولداگ + خصوصیات + قیمت

سگ‌های نژاد بولداگ یکی از معروف ترین و محبوب ترین سگ‌ها در جهان می‌باشند. با نگاهی کوتاه به تاریخچه‌ی این نژاد محبوب متوجه خواهیم شد که بولداگ‌های امروزی که با نام انگلیش بولداگ آن‌ها را می‌شناسیم، تا حد زیادی با نوع اولیه‌ی این نژاد که ماستیف نامیده می‌شدند، تفاوت دارند. سگ‌های نژاد بولداگ امروزی وفادار، با محبت، اهل بازی، هوشیار، مهربان، صلح جو و خونگرم می‌باشند. البته این موارد چیزی از شجاعت و قدرت بدنی آن‌ها کم نمی‌کند اما با این حال، بولداگ‌ها از آن دسته سگ‌هایی می‌باشند که به علت خلق و خو و ارتباط خوبشان با همه، خصوصا کودکان بسیار معروف و محبوب اند.

تاریخچه‌ی نژاد بولداگ

سگ بولداگ و تاریخچهتاریخچه‌ی اولیه‌ی نژاد بولداگ سر نخ‌های آنچنانی را در مورد اینکه چگونه این نژاد به این شکل محبوب خانواده‌ها شده است، به ما نمی‌دهد‌. اما بر اساس گزارشات مختلف نژاد بولداگ از جزایر انگلستان منشأ گرفته‌ است. کلمه‌ی Bull در زبان انگلیسی به معنای گاو نر می‌باشد و از آنجایی که بولداگ‌ها در گذشته برای مبارزات گاو بازی به کار برده می‌شدند، این نژاد Bulldog نام گرفته است. در واقع این مسابقات ورزش بی رحمانه‌ای بودند که با کمک بولداگ‌های آموزش دیده و گاو‌های نر وحشی برگزار می‌شدند. در این رویداد‌های ورزشی اگر سگی می‌توانست بینی گاو را گرفته و به پایین بکشد یا با کشیدن گوش آن را مغلوب کند، برنده اعلام می‌شد. در واقع در این مسابقات گاز گرفتن پوزه‌ی گاو، شرط برنده شدن سگ‌ها بود.
در این مسابقات بولداگ‌هایی انتخاب می‌شدند که پوزه‌ای کوتاه تر و فک‌هایی پهن تر داشتند. زیرا برای اینکه بتوانند در این ورزش جان سالم به در ببرند باید تنومند تر و نیازمند قدرت فک بالا تری بودند. با گذشت زمان همین ویژگی‌های فیزیکی و انتخاب‌ها باعث شد تا نژاد بولداگ متمایز تر و منحصر به فرد تر شود. در آن زمان بولداگ‌های اصیل باید تحمل درد بالایی داشته و شجاع و وحشی می‌بودند. متأسفانه کشته شدن یا مجروح شدن سگ‌ها در این رویداد‌های ورزشی توسط گاو‌های وحشی امری رایج بود. این ورزش که با عنوان “Bull – Beating” از آن یاد می‌شود در اوایل د‌هه‌ی ۱۸۰۰ میلادی رایج بود و خوشبختانه در سال ۱۸۳۵ با تصویب قانون جلوگیری از ظلم به حیوانات، برگزاری این رویداد‌ها متوقف شد.

پس از تصویب این قانون به نوعی سگ‌های نژاد بولداگ بی فایده تلقی شدند و دیگر محبوبیتی میان مردم نداشتند‌. با این حال گروه‌های حامی حیوانات برای حفظ این نژاد، جلوگیری از انقراض و اهلی کردن آن زحمات بسیاری کشیدند تا به شکل امروزی سگ‌های بولداگ بتوانند به عنوان یک همراه در کنار ما زندگی کنند. به مرور زمان تغییرات رفتاری و ظاهری بولداگ‌ها را به چیزی‌ که امروزه می‌شناسیم تبدیل کرده است. در واقع چهره‌ی خشن این سگ نشان دهنده‌ی گذشته و تاریخچه‌ی آن می‌باشد. در ادامه بیشتر با این سمبل ملی انگلیس آشنا خواهیم شد.

ویژگی‌های ظاهری نژاد بولداگ

سگ‌های بولداگ انگلیسی ویژگی‌های ظاهری منحصر به فرد و جذابی دارند. مجموع این ویژگی‌ها که شامل شکل خاص پوزه و سر، ابروهای خز دار، دم فر خورده، بدنی عضلانی و شانه‌های عریض، رنگ مو‌ها و نوع پوشش آن‌ها می‌شود، نژاد بولداگ را تبدیل به یک نژاد جذاب و محبوب کرده است. در ادامه تمام ویژگی‌های ظاهری بولداگ انگلیسی را بررسی خواهیم کرد.

• پوشش بدنی بولداگ:

سگ‌های نژاد بولداگ دارای مو‌های بلند یا پیچ و تاب خورده نمی‌باشند بلکه مو‌های کوتاه براق به آن‌ها ظاهر جذابی بخشیده‌ است. یک ویژگی ظاهری خاص در سگ‌های بولداگ، چین‌های متعدد در پوست آن‌ها، به خصوص پوست اطراف صورت می‌باشد که علاوه بر ظاهر منحصر به فردی که به نژاد بولداگ می‌دهد، از نظر بیماری‌‌های پوستی نیز حائز اهمیت است.

• رنگ بندی سگ بولداگ:

رنگ پوشش بدنی سگ‌های بولداگ می‌تواند تک رنگ یا ترکیبی از دو رنگ باشد. بولداگ‌ها را می‌توان در رنگ‌های سفید، قرمز، آهویی، سفید و آهویی، مشکی و سفید، سفید و قرمز و… با غالبیت هر دو رنگ مشاهده کرد. تمامی نژاد‌های اصیل بولداگ می‌توانند این رنگ‌ها را در پوشش بدنی خود داشته باشند.

• قد و وزن شیتزو بولداگ:

سگ‌های نژاد بولداگ انگلیسی حالت بدنی حجیمی دارند و همین فرم بدنی ظاهری بامزه به آن‌ها داده است. قد این نژاد اغلب ۳۰ الی ۳۵ سانتی متر بوده و وزن آن‌ها با توجه به جنس نر یا ماده بودن، متفاوت است. به گونه‌ای که بولداگ نر وزنی نزدیک به ۲۰ الی ۲۵ کیلو گرم داشته اما بولداگ ماده نهایتا در حالت استاندارد وضعیت بدنی ۲۰ کیلوگرم می‌باشد.

• نحوه‌ی راه رفتن:

با توجه به فرم خاص بدن بولداگ‌‌ها، نحوه‌ی راه رفتن و قدم برداشتن آن‌ها نیز منحصر به فرد و اصطلاحا اردک وار می‌باشد. سگ‌های بولداگ بالا تنه‌ و سر بزرگی دارند و از طرف دیگر پا‌های کوتاه و عضلانی آن‌ها باید این وزن را تحمل کند. بنابراین از یک سگ نژاد بولداگ نمی‌توان انتظار چابکی زیاد و دویدن‌های سریع داشت. راه رفتن بولداگ‌ها معمولا با قدم‌ها سنگین و سرعت پایین انجام می‌گیرد به گونه‌ای که شما حس می‌کنید یک سگ بولداگ پاهای خود را روی زمین می‌کشد و با عزت نفس بالایی راه می‌رود. این مدل راه رفتن در نژاد بولداگ ظاهری قلدر مانند به آن‌ها می‌دهد.

خصوصیات اخلاقی و رفتاری نژاد بولداگ

همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره شد، سگ‌ها‌ی بولداگ بر خلاف ظاهرشان که سگ ترسناکی به نظر می‌رسند، سگ‌های بسیار مهربان و اجتماعی می‌باشند. از این جهت هرگز نمی‌توان یک سگ بولداگ را در دسته‌ی سگ‌های نگهبان قرار داد. این نژاد سگی اجتماعی، مهربان، صلح طلب، مقتدر، تا حدی تنبل، لجباز و خوش اخلاق می‌باشد. ویژگی‌های منفی و آزار دهنده‌ی اخلاقی مثل گاز گرفتن یا پارس کردن زیاد را به ندرت می‌توان در یک سگ نژاد بولداگ مشاهده کرد.

• بولداگ و صاحبان تازه کار:

همانطور که گفته شد یکی از ویژگی‌های اخلاقی بولداگ‌ها لجباز بودن‌ آن‌ها می‌باشد. بنابراین افراد تازه کار و کسانی که تا به حال تجربه‌ی نگهداری از سگ بزرگ بولداگ را نداشته باشند، کمی در فرایند آموزش دادن به سگ‌های این نژاد دچار مشکل خواهند شد. بنابراین لازم است تا صاحبان تازه کار و مبتدی ابتدا با اطلاعات کلی پیرامون نگهداری از حیوانات خانگی خصوصا در دوره‌ی تولگی آشنا شوند و سپس سرپرستی یک سگ نژاد بولداگ را بپذیرند.

• تحمل تنهایی سگ بولداگ:

سگ بولداگ و خصوصیاتپیش تر به این موضوع اشاره نمودیم که سگ‌های نژاد بولداگ، سگ‌هایی بسیار اجتماعی می‌باشند. در واقع بولداگ‌ها از بودن کنار صاحبشان و ارتباط با آن‌ها لذت می‌برند. بازی کردن و مشارکت‌های دسته جمعی در خانواده را دوست دارند. پس مسلماً تنهایی برای آن‌ها مشکلاتی مثل اضطراب جدایی یا رفتار‌های مخرب را به همراه دارد. حال گاهی اوقات ممکن است مجبور باشیم سگ بولداگ خود را برای ساعت‌ها تنها بگذاریم. چاره چیست؟ در جواب می‌توان گفت که تنها گذاشتن بولداگ‌ها اگر با آموزش همراه باشد امکان پذیر است. پس سگ‌های بولداگ در صورتی که به درستی آموزش ببینند، می‌توانند بدون اینکه به بیماری‌ها و مشکلات روحی و روانی دچار شوند، ساعت‌ها تنهایی را تحمل کنند. البته در این آموزش‌ها باید به دفعات تغذیه، بازی با اسباب‌ بازی‌ها و… در زمان تنهایی توجه ویژه شود. در این موارد می‌توانید از یک مربی توانمند کمک بگیرید تا داشتن یک سگ شاد و سالم را تجربه کنید.

• سازگاری بولداگ با زندگی آپارتمانی:

سگ‌های نژاد بولداگ، سگ خانوادگی بوده و قطعا برای نگهداری در داخل خانه مناسب می‌باشند و نمی‌توان آن‌ها را مدت طولانی خارج از خانه‌ رها کرد. بولداگ‌ها می‌توانند در یک خانه‌ی آپارتمانی کوچک تا یک خانه‌ی بزرگ ویلایی به راحتی زندگی‌ کنند. زیرا عادت پارس کردن به ندرت در این نژاد مشاهده می‌شود و اغلب حیوانات ساکت و بی سر و صدایی می‌باشند. همچنین از آنجایی که نژاد بولداگ در میان سگ‌ها جزء نژاد‌های تنبل محسوب می‌شود، معمولا در گوشه‌ای از خانه می‌خوابند و تحرک کمی دارند. بنابراین بولداگ به عنوان یک سگ کم انرژی به خوبی با زندگی آپارتمانی سازگار است.

• سازگاری با غریبه‌ها و دیگر حیوانات:

نحوه‌ی رفتار یک سگ با دیگر حیوانات یا افراد امری دو طرفه می‌باشد. در واقع اینکه یک سگ نژاد بولداگ با دیگری چگونه رفتار کند، بستگی به این دارد که چگونه با او رفتار شود. به طور کلی سگ‌های بولداگ تا زمانی که از طرف مقابل مورد تهدید یا آزار واقع نشوند، رفتار بدی از خود نشان نمی‌دهند و معمولا با انسان‌ها و حیوانات غریبه نیز مهربانند. البته گاهی اوقات ممکن است با هم جنس‌های خود درگیر شوند که این امر به آموزش و رفتار سگ دیگر دارد. بولداگ‌ها با بچه‌ها نیز به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند و عاشق کودکان می‌باشند اما مانند دیگر نژاد‌ها همواره توصیه می‌شود که بچه‌های خیلی کوچک را نباید با آن‌ها تنها گذاشت.

• سطح انرژی بولداگ:

سگ‌های بولداگ جزء سگ‌های تنبل و کم تحرک طبقه بندی می‌شوند. از طرفی با توجه به فرم خاص آناتومی سر آن‌ها که دارای پوزه‌ی کوتاه می‌باشند، دستگاه تنفس آسیب پذیری دارند. بنابراین فعالیت شدید، تغییرات دمای شدید و موارد این چنینی باعث بروز مشکلات تنفسی برای آن‌ها می‌شود. پس سگ‌های نژاد بولداگ بیشتر شبانه روز را استراحت می‌کنند و پر تحرک نیستند. اما پیاده روی و راهپیمایی روزانه به مدت حداقل ۱۵ الی ۲۰ دقیقه تا حداکثر ۴۰ دقیقه برای این نژاد ضروری می‌باشد تا دچار اضافه وزن نشوند.

انواع سگ‌های نژاد بولداگ

به مرور زمان با توجه به محبوبیت سگ‌های بولداگ انگلیسی، نژاد‌های دیگری نیز از این خانواده با کمک اصلاح نژاد به وجود آمده‌ است. به طور کلی ۵ نژاد اصیل از سگ‌های بولداگ در جهان ثبت شده اند. این ۵ نوع شامل انگلیش بولداگ یا بولداگ انگلیسی، امریکن بولداگ یا بولداگ آمریکایی، اسپنیش بولداگ یا اسپانیایی،سرانو بولداگ، فرنچ بولداگ و در نهایت بولداگ برزیلی می‌شود. در میان این ۵ نوع نژاد بولداگ، بولداگ انگلیسی یا بولداگ بریتانیایی از دیگر انواع بولداگ محبوبیت بیشتری دارد و بولداگ فرانسوی و امریکن بولداگ نیز در جایگاه‌های بعدی از نظر میزان محبوبیت قرار می‌گیرند.
هر کدام از این نژاد‌ها ویژگی‌های اخلاقی و ظاهر متفاوتی دارند. برای مثال بولداگ فرانسوی گوش‌های بلند تر و کشیده تری نسبت به بولداگ انگلیسی دارد و از نظر قد نیز کمی کوتاه قامت تر از آن است. به عنوان مثالی دیگر نوع آمریکایی بولداگ‌ها، بسیار بزرگ جثه تر و قد بلند تر از سایر انواع بولداگ می‌باشد. لازم به ذکر است در طبقه بندی امریکن بولداگ‌ها تقسیم بندی دیگری نیز صورت می‌گیرد که به دو نوع جانسون و اسکات معروف می‌باشند. میزان شهرت هر کدام از این بولداگ‌ها اغلب به ویژگی‌های ظاهری آن‌ها بستگی‌ دارد.

شرایط نگهداری از نژاد بولداگ

نگهداری از سگ‌های نژاد بولداگ در چندین مورد خاص حائز اهمیت است. همانطور که پیش تر نیز گفته شد سگ‌های بولداگ حتما باید در خانه نگهداری شوند و به هیچ عنوان سگ‌ نگهبان نمی‌باشند. همچنین وجود تهویه‌ی مناسب و توجه کافی به سیستم گرمایشی و سرمایشی محیط زندگی آن‌ها بسیار اهمیت دارد. زیرا گرمازده شدن در نژاد سگ بولداگ رایج است.
آموزش پذیری سگ‌ها در سنین پایین بیشتر است و نژاد بولداگ نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد. بنابراین بهتر است آموزش‌های لازم را ترجیحا با کمک مربی از همان ماه‌های ابتدایی زندگی بولداگ‌ها آغاز نمایید تا در آینده مشکلات کمتری در این زمینه داشته باشید. لازم به ذکر است که بولداگ‌ها به دلیل داشتن سر و بالا تنه‌ی بزرگ شناگران خوبی نیستند.
توله‌های این نژاد دارای سر بزرگی می‌باشند و از طرفی دیگر استخوان لگن در سگ‌های نژاد بولداگ کوچک است که با نام ناهنجاری‌های باسن نیز از این عارضه یاد می‌شود. در این حالت اگر سگ شما ماده بوده و نیاز به زایمان داشته باشد، بنا به دلایل گفته شده انجام زایمان طبیعی در این نژاد اغلب دشوار می‌باشد و به طور حتم برای خارج کردن توله‌ها باید عمل سزارین صورت گیرد. پس در نگهداری از یک سگ بولداگ باردار به این نکته توجه داشته باشید.

• آراستن بولداگ:

مو‌های نژاد بولداگ کوتاه می‌باشد. از این جهت مانند نژاد‌های پر مو نیازی به کشیدن روزانه‌ی برس در این نژاد نیست و برس کشی به صورت هفته‌ای دو الی سه بار کفایت می‌‌کند. برای از کمتر شدن بوی بد در بدن سگ‌ها نیز می‌توان از عطر‌ها و خوشبو کننده‌های مخصوص حیوانات که به صورت تجاری در پت شاپ‌ها موجود است بهره برد. البته شستشو با شامپو‌های مخصوص عطری نیز در این امر بی تأثیر نیست.

• اصلاح مو:

مو‌های کوتاه بولداگ‌ها تقریبا نیازی به اصلاح ندارد. اما ریزش موی این نژاد با وجود اینکه مو‌های کوتاهی دارند، کم نیست. این امر گاهی اوقات صاحبان سگ‌های نژاد بولداگ را آزرده خاطر می‌کند. بنابراین اگر ریزش موی سگ بولداگتان شما را کلافه کرده است، می‌توانید در فصول گرما یک اصلاح جزئی برای آن‌ها انجام دهید. همچنین در برخی مواقع مصرف ویتامین‌ها و مکمل‌های تغذیه‌ای با مشورت دامپزشک، می‌تواند تا حدی از شدت ریزش موی آن‌ها بکاهد.

• حمام، ناخن، مسواک، نظافت گوش‌ها و چشم‌ها:

از نظر علمی سگ‌ها هر ۲۰ روز یک بار باید حمام شوند‌. زیرا حمام بیش از حد باعث خشکی پوست و بروز بیماری‌ها و مشکلات پوستی در این حیوانات می‌شود. توصیه می‌شود آلودگی‌های جزئی روی بدن سگ‌ها را با کمک صابون‌های خشک و دستمال مرطوب برطرف نمایید.
نظافت گوش‌ها و چشم‌ها در نژاد بولداگ با کمک دستمال مرطوب یا محلول‌های پاک کننده اهمیت ویژه‌ای دارد. اما مهمترین نکته در مورد نظافت بولداگ‌ها، تمیز کردن مداوم چین‌های پوستی، خصوصا در ناحیه‌ی صورت و گردن سگ‌های بولداگ‌ می‌باشد. این چین‌‌های پوستی اگر تمیز نشوند به محلی مناسب برای رشد انواع قارچ‌ها، باکتری‌ها و میکروب‌ها تبدیل خواهند شد. لذا دائما باید فضای بین این چین‌های پوستی را تمیز و ضد عفونی نمایید‌.
با توجه به دست‌های گوشتالو و پر بولداگ، ناخن‌ها اگر بیش از حد بلند شوند، ممکن است وارد گوشت دست شده و آن را زخم کنند. بنابراین گرفتن دوره‌ای ناخن‌ها هر چند وقت یک بار توصیه می‌شود.
بهداشت دهان و دندان در نژاد بولداگ نیز مانند سایر نژاد‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد. بهتر است هفته‌ای ۲ الی ۳ بار دندان‌ها مسواک زده یا با کمک محلول‌های ضدعفونی کننده و پنبه تمیز شوند. اگر سگتان به شما اجازه‌ی این کار را نمی‌دهد، احتمالا نیاز باشد که هر ۶ ماه یک بار جرم گیری داندان‌ها را نزد یک دامپزشک انجام دهید تا از بروز بیماری‌های دهان و دندان جلوگیری شود.

قیمت نژاد بولداگ

سگ‌های نژاد بولداگ معمولا در بازار خرید و فروش حیوانات با قیمتی بین ۸ الی ۱۰ میلیون تومان به فروش می‌رسند. البته کمتر یا بیشتر بودن این قیمت‌ها بستگی به محل پرورش آن‌ها نیز بستگی دارند. به طور معمول بولداگ‌های نژاد دار وارداتی از پرورش یافتگان داخلی توسط پرورش دهندگان قیمت بالاتری دارند. میزان خلوص نژاد نیز در قیمت گذاری آن‌ها تأثیرگذار است.

طول عمر نژاد بولداگ

سگ‌های نژاد بولداگ معمولا عمر کوتاه تری نسبت به دیگر سگ‌ها دارند. بول داگ‌ها در صورت رعایت تمام نکات مرتبط با سلامتی و همچنین داشتن تغذیه‌ی مناسب، بین ۸ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند. بنابراین اگر از لحاظ عاطفی جزء افرادی هستید که وابستگی شدیدی به حیوانات خانگی پیدا می‌کنید، بول داگ انتخاب مناسبی برای شما نمی‌باشد.

تغذیه‌ی مناسب سگ نژاد بولداگ

سگ‌ نژاد بولداگ تا حد زیادی یک سگ تنبل بوده و متابولیسم و سوخت و ساز پایینی دارند. بنابراین اگر به تغذیه‌ی آن‌ها توجه ویژه نشود، ممکن است به اضافه وزن دچار شوند که بعد‌ها آن‌ها را مستعد بیماری‌های بسیاری از جمله فشار به ستون مهره‌ها، نخاع و… خواهد نمود. بنابراین میزان و تعداد وعده‌های غذایی یک سگ نژاد بولداگ را باید به طور دائم تحت نظر قرار دهید‌.
معمولا در این مواقع انتخاب یک غذای سگ خشک تجاری از یک برند خوب، بهترین گزینه می‌باشد. زیرا در غذا‌های خشک معتبر معمولا بالانس رژیم غذایی و مواد مغذی به خوبی رعایت شده و اجازه نمی‌دهد تا حیوان خانگی شما دچار سوء تغذیه، نفخ شکم یا اضافه وزن شود. به طور کلی در سنین کمتر باید تعداد وعده‌های غذایی در طول روز بیشتر باشد و میزان آن نیز با توجه به وضعیت بدنی حیوان تعیین شود.
نکته‌ی حائز اهمیت در مورد تغذیه‌ی سگ‌های نژاد بولداگ این است که نباید از ظرف‌های گود برای آب و غذای آن‌ها استفاده نمود. کوتاه بودن‌ پوزه‌ی سگ‌های نژاد بولداگ و داشتن بینی پخ باعث می‌شود تا هنگام غذا یا خوردن آب، این محتویات وارد بینی کوتاه و مجراهای تنفسی حیوان شود. بنابراین برای جلوگیری از مشکل در تنفس این نژاد از ظرف‌هایی استفاده کنید که سطح بیشتر و عمق کمتری دارند.

آموزش و تربیت نژاد بولداگ

همانطور که در ابتدای مطلب اشاره شد، سگ‌های نژاد بولداگ بسیار اجتماعی، مهربان، صلح جو و فداکار می‌باشند. بنابراین در آموزش پذیری نیز به راحتی می‌توان آن‌ها را با کمک تشویقی و روش‌های آموزشی مختلف برای پذیرش آموزش‌های جدید متقاعد کرد. البته باید توجه داشت که لجباز و کنجکاو بودن نژاد بولداگ گاهی اوقات در آموزش‌ها ممکن است مشکل ساز شود.
برای آموزش توله بولداگ ابتدا بهتر است در همان سنین کم آموزش‌های مرتبط با اجتماعی کردن سگ را آغاز کنید تا با دیگر افراد و حیوانات ارتباط خوبی برقرار کند. البته رفتار دوستانه‌ی نژاد بولداگ به رفتار متقابل آن نیز بستگی دارد. دایره‌ی محدودی از آشنایان را برای سگ خود در آموزش‌ها معرفی کنید.
از آنجایی که نظافت پوست در نژاد بولداگ به علت وجود چین و چروک‌های صورت اهمیت زیادی دارد، پس بهتر است از همان سنین کم آن‌ها را به نظافت عادت دهید. به گونه‌ای هر روز به شما اجازه دهند که رطوبت میان چین‌های پوستی را بتوانید تمیز کنید.
توصیه می‌شود فعالیت‌های ورزشی و آموزشی سگ‌های نژاد بولداگ را در محیطی با تهویه‌ی هوای مناسب یا در ابتدای صبح یا اواخر شب که هوا خنک تر است انجام دهید. زیرا بینی پهن و کوتاه این نژاد تنفس را در شرایط تنش زا برای آن‌ها سخت می‌کند. بنابراین تهویه مناسب و در دسترس بودن آب خنک هنگام انجام و یادگیری آموزش‌ها و تمرینات باعث جلوگیری از نفس تنگی یا مواردی مثل وارونگی عطسه در این حیوانات می‌شود.

بیماری‌های رایج ‌در نژاد بولداگ

تربیت و نگهداری سگ بولداگآناتومی خاص بدن سگ‌های نژاد بولداگ، آن‌ها را مستعد بیماری‌های خاصی می‌کند. اغلب این بیماری‌ها مربوط به دستگاه تنفس می‌باشد. زیرا بولداگ‌ها حالت جلو آمدگی فک دارند و از طرفی دیگر پوزه‌ی کوتاه آن‌ها باعث می‌شود تا نفس کشیدن کمی برای آن‌ها دشوار باشد.
همچنین مشکلات مفاصل و مشکلات پوستی نیز در این نژاد بسیار رایج است. سندروم سر پهن، وارونگی عطسه، عارضه‌ی دم و بیماری‌های این چنینی، مواردی است که می‌تواند سلامتی یک بولداگ را تهدید کند. به طور کلی می‌توان گفت سگ‌های نژاد بولداگ زیاد بیمار می‌شوند و هزینه‌های تیمار و دامپزشکی آن‌ها بالا است.
به علت وزن زیاد و وجود پا‌های کوتاه در نژاد بولداگ، مفصل‌ها خصوصا مفصل زانو‌ها تحت فشار می‌باشند. بر این اساس معاینه‌ی دوره‌ای و ارزیابی پتلا یا استخوان کشکک زانو در این سگ‌ها بسیار اهمیت دارد. به طور کلی استخوان کشکک زانو در یک سگ فانتزی و نژاد‌های پا کوتاه مثل بول داگ، مستعد در رفتگی می‌باشد.

• آب ریزش دهان بولداگ:

آبریزش از دهان سگ‌های نژاد بولداگ زیاد است. این مسئله برای برخی از صاحبان خوشایند نیست اما در کنار ناخوشایند بودن این مورد، زیاد بودن میزان آبریزش باعث بروز بیماری‌های پوستی و علامت‌های عفونی در پوست آن‌ها نیز می‌شود. بزاق دهان فضای بین چین‌های پوستی صورت را مرطوب می‌کند. اگر این رطوبت به موقع تمیز نشود، پوست ملتهب و دچار عفونت‌های قارچی یا باکتریایی می‌شود.

• مشکل خر و پف در سگ‌های بولداگ:

نژاد بولداگ سگ پر سر و صدایی نمی‌باشند و میزان پارس کردن‌ آن‌ها در خانه بسیار کم است. اما صدای دیگری که ممکن است صاحبان بولداگ‌ها را آزار دهد، صدای خر و پف یا سوت هنگام نفس کشیدن است. بول داگ‌ها به علت فرم خاص صورتشان در هنگام خواب خر و پف می‌کنند و حتی نفس کشیدن عادی آن‌ها نیز با صدا همراه است.

• بیماری‌های چشمی:

یکی ‌از بیماری‌های چشم در سگ‌های نژاد بولداگ، بیماری چشم آلبالویی یا چشم گیلاسی می‌باشد. حیوانات بر خلاف ما انسان‌ها دارای پلک سوم می‌باشند. برخی مواقع در برخی از سگ‌ها مانند سگ‌های بولداگ پلک سوم متورم و قرمز شده و از کنار چشم بیرون می‌زند. درمان این بیماری جراحی است که توسط دامپزشک به راحتی انجام می‌شود.

• مشکلات تنفسی سلامتی:

شایع ترین بیماری‌ها در نژاد بولداگ بیماری‌های تنفسی است. اصطلاحا به سگ‌هایی که مانند بولداگ‌ها پوزه کوتاه می‌باشند براکیوسفال می‌گویند. بنابراین فعالیت شدید یا قرار گرفتن این سگ‌ها در محیط‌هایی که تهویه‌ی مناسبی ندارند باعث بروز مشکلات تنفسی می‌شود‌. همچنین بولداگ‌ها به هوای خیلی سرد یا خیلی گرم حساس‌اند و همواره باید به این نکته توجه کرد.
از آنجایی که سیستم تنفس ارتباط مستقیمی با سیستم قلبی عروقی دارد، انجام معاینه‌ی قلبی نیز در نژاد بولداگ ضروری می‌باشد.

سوالات درباره سگ بولداگ:

برنامه‌ی واکسیناسیون در سگ‌های نژاد بولداگ به چه صورت می‌باشد؟

مانند تمام نژاد‌ها، نژاد بولداگ نیز باید از سن ۴۵ روزگی به بعد واکسینه شود. سه دوز اولیه‌ی واکسن در ۴۵، ۶۵ و ۸۵ روزگی انجام می‌شود و پس از آن سالی یک بار دوز یادآور برای واکسن هاری و چندگانه باید تزریق شود.

آیا دادن داروی ضد انگل ضرورت دارد؟

بله، تمامی سگ‌ها باید در دوره‌های سه ماه یک بار داروی ضد انگل دریافت کنند تا به بیماری‌های انگلی دچار نشوند.

آموزش سگ‌های نژاد بولداگ از چه سنی باید آغاز شود؟

زمانی که شما یک توله بولداگ را خریداری یا به سر پرستی قبول می‌کنید باید از همان ابتدا آموزش را شروع کنید. سگ‌های بولداگ باهوش بوده و از همان سنین کم آموزش‌ها را یاد می‌گیرند.

برای رفع مشکل موریزی در نژاد بولداگ چه راهکار‌هایی وجود دارد؟

همانطور که گفته شد ریزش مو تا حد زیادی در نژاد بولداگ طبیعی می‌باشد. اما با استفاده از راهکار‌هایی مثل مصرف مکمل‌های معدنی و ویتامینی یا اصلاح مو‌ها در فصل‌های گرم سال می‌توان نا حد زیادی از ریزش موی شدید در نژاد بولداگ جلوگیری کرد.

آیا می‌توان از غذای خانگی به عنوان جایگزین برای غذای خشک در نژاد بولداگ استفاده کرد؟

سگ‌های بولداگ معمولا شکم پرست بوده و به خوردن غذا علاقه‌ی زیادی نشان می‌دهند. بنابراین دادن چند وعده غذای خانگی که مخصوص برای سگتان پخته شود ایرادی ندارد. اما توجه داشته باشید که غدا‌های خانگی یا غذاهای خشک متفرقه به طور کامل نیاز‌های تغذیه‌ای حیوان خانگی شما را برطرف نمی‌کنند. بنابراین بهتر است در کنار غذای خانگی از مکمل‌های تغذیه‌ای نیز استفاده نمایید.

عادت گاز گرفتن تا چه سنی در سگ‌های نژاد بولداگ باقی می‌ماند؟

به علت وجود دندان‌های شیری تا ۶ ماهگی که سن بلوغ سگ‌ها می‌باشد، عادت گاز گرفتن اجسام یا دست شما امری طبیعی است. اما با استفاده از آموزش، تنبیه و تشویق نباید اجازه داد گاز گرفتن در نژاد بولداگ تبدیل به یک عادت همیشگی شود‌. در سنین کم و قبل از بلوغ و نمایان شدن دندان‌های دائمی، می‌توانید از اسباب بازی‌های دندانی استفاده کنید تا بولداگ شما کمتر به سراغ وسایل خانه برای گاز گرفتن برود.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (1 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها