تاریخ نشان می دهد که سگ های پودل به عنوان یک نژاد محبوب به حساب می‌آیند. در واقع آنها یک حیوان خانگی محبوب برای افراد مشهور و سلطنتی بوده‌اند.

درباره پودل ها می‌توان گفت، نژادی شاداب، مغرور و حساس هستند و در آموختن استعداد زیادی دارند. پودل ها فوق العاده باهوش اند و بر اساس رتبه بندی بین المللی، دومین نژاد باهوش دنیا محسوب می‌شوند، در حدی که برخی از صاحبان پودل ادعا کرده اند که این سگ می تواند معنای کلمات را درک کند!

پودل ها در سه اندازه متفاوت وجود دارند: ۱- پودل استاندارد که بزگترین است، ۲- پودل مینیاتور ، ۳- پودل عروسکی یا توی پودل که کوچکترین اندازه را در بین پودل ها داراست، اما این تفاوت صرفا در ظاهر و اندازه ی پودل هاست و از لحاظ ویژگی‌های رفتاری و هوش هیچ کدام از سه اندازه با یکدیگر تفاوتی ندارند.

در مقاله “انواع پودل (poodle)، مشخصات و معرفی کامل” به طور کامل درباره انواع پودل ها صحبت شده است، در این مقاله قصد داریم به سگ پودل عروسکی بپردازیم.

سگ پودل عروسکی + قیمت و نکات نگهداری

پودل عروسکیسگ پودل عروسکی کوچکترین نسخه از نژاد پودل است، اما دارای شخصیت و خصوصیات فیزیکی مشابه نمونه‌های استاندارد و مینیاتوری آن است. سگ پودل عروسکی یک نژاد هوشمند، فعال و اجتماعی بوده که نیاز به ورزش و نظافت منظم دارد. اگر شما هم یکی از طرفداران سگ پودل عروسکی هستید و به دنبال اطلاعات کافی برای نگهداری یکی از این موجودات باهوش و شگفت انگیز می‌گردید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید.

دیگر نام های نژاد پودل عروسکی (Poodle-Toy)

نژاد سگ پودل عروسکی (Poodle-Toy) با نام های مختلفی شناخته می‌شود که بعضی از این نام ها ممکن است به نوع خاصی از این نژاد اشاره کند که ویژگی های خاص خود را دارد.برخی از این نام ها عبارت اند از:

توی پودل
پودل توی

مشخصات ظاهری توی پودل

• وزن پودل عروسکی: (۳-۴) کیلوگرم (5 تا 7 پوند)
• قد پودل عروسکی: (۲۵) سانتی متر (10 اینچ یا کمتر)
• مشخصات ظاهری سگ توی پودل، مانند نژادهای استاندارد و مینیاتوری است، اما نکته مهم در مورد آنها این است که استخوان پس سری رشد چندان زیادی ندارد.
• توی پودل ها، سر تقریبا گِرد دارند و دارای پوزه‎ایی کشیده و بلند هستند.
• چشم های آن ها به رنگ تیره و بیضی شکل است.
• و گوش هایش هم از کنار سر آویزان هستند.
• موی او فرفری، محکم و متراکم است.
• موی سگ های پودل باید یک دست باشد و رنگ هایی نظیر زردآلویی، نقره ای، کِرم، مشکی، نوک مدادی یا دیگر رنگ ها در آن ها مشاهده می شود.
پودل عروسکی

طول عمر

طول عمر این نژاد بین 14 تا 16 سال می باشد.

خلق و خو سگ پودل عروسکی

  • این سگ نژاد کوچک باهوش ،پر انرژی، دوست داشتنی و وفادار است.
  • پودل های عروسکی، می‌توانند برای کسانی که وقت زیادی را در خانه هستند، دوست و همراه بسیار خوبی باشد چون او همیشه برای هر نوع بازی و وقت‌گذارانی با صاحب خود آماده است.
  • پودلی که به خوبی آموزش دیده است، آرام است، مخصوصا اگر به طور منظم ورزش کند تا انرژی طبیعی خود را بسوزاند.
  • او به صاحبش بسیار علاقه مند است، پودل محافظ خانه و خانواده خود است و اگر غریبه ها به خانه شما نزدیک شوند، با یک پارس هشدار دهنده به شما اطلاع می دهد.
  • اگر چه او با خانواده اش مهربان است، ممکن است نسبت به غریبه‌ها کمی گوشه گیر و مشکوک عمل می‌کند .و کمی طول بکشد تا با افراد جدید وفق شود.
  • پودل های مینیاتوری و عروسکی، معمولاً نسبت به گونه ی دیگر حساس تر هستند و همواره، وابستگی و پیوند قوی تری با صاحب خود دارند. این نژاد، بسیار فعال تر و پرسروصداتر از پودل بزرگ و استاندارد است و از اعتماد به نفس کمتری برخوردار می باشد.

سگ پودل با کودکان و سایر حیوانات خانگی چه رفتاری دارد؟

در این جا یک مسئله ای وجود دارد این که اکثر پرورش دهندگان سگ، خرید پودل های عروسکی را توسط خانواده هایی که بچه ی کوچک دارند، توصیه نمی کنند و از فروش توی پودل به این خانواده ها امتناع می کنند؛ زیرا این سگ ها بسیار حساس، زودرنج و شکننده هستند.
البته دلیل دیگری که وجود دارد این است که جثه ی این حیوان بسیار کوچک است و مناسب بازی با بچه های کوچک نیست؛ البته این قضیه، به نحوه ی برخورد کودکان با حیوان نیز بستگی دارد.
اگر به کودک خود تذکر بدهید که مراقب سگ شما باشد و آموزش بدهید که چگونه سگ را لمس کند، تعاملات بین پودل و فرزند خود را تحت نظر داشته باشید تا از گاز گرفتگی یا کشیدن گوش و دم جلوگیری کنید. به کودک خود آموزش دهید که وقتی سگ شما در حال غذا خوردن است، هیچ‌گاه نزدیکش نشود و به غذایش دست نزند ممکن است، سگ پودل یکی از بهترین همراهان و دوستان کودکان شما شود. اما بطور کلی، وقتی سگ‌ها کنار کودکان هستند، باید تحت نظر بزرگترها باشند.
سگ های پودلی که از تولگی در کنار سایر حیوانات خانگی بزرگ می شوند یا درطول رشدشان با سایر سگ‌ها درتعامل باشند، در بزرگ‌سالی هم از بودن در کنارشان لذت خواهند برد. اما اگر سگ پودل شما تنها حیوان خانگی شما است و قصد دارید حیوان جدیدی را به خانه خود بیاورید، باید به پودل خود آموزش و زمان بدهید تا بتواند حیوان خانگی تازه وارد را بپذیرد.
سگ پودل عروسکی

شرایط محل نگهداری سگ توی پودل

این را هم بدانید که سگ توی پودل در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید پس برای نگهداری در آپارتمان مناسب است اما برای او لازم است در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد و حتی تنها یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.

تربیت و آموزش

پودل های عروسکی، بسیار باهوش و دانا هستند؛ اما اگر توی پودل از تولگی به آن ‌ها آموزش ندهید، می‌توانند به سادگی به سگ هایی لوس و پرتوقع تبدیل شوند و در چنین شرایطی، با اصرار و پشتکار زیاد خواهان برآورده شدن خواسته شان خواهند شد و مشکلات رفتاری از خود بروز می دهند. به‌ویژه در پودل مثل پودل مینیاتوری و پودل عروسکی که به دلیل کوچک تر بودنشان بیشتر بغلی هستند و آموزششان هم جدی گرفته نمی شود، بیشتر مشاهده می شود.
پس تربیت و تعلیم آموزش های سرگرم کننده به سگ مثل آموزش قوانین خانگی، باید از سنین پایین آغاز شوند تا سگ در طول دوران رشد، به خوبی با قوانین خانه آشنایی پیدا کنند، شما باید عادت های خوب را به او یاد بدهید.
این سگ ها باید در همان دوران کودکی، اجتماعی شوند و طریقه ی برقراری روابط اجتماعی با دیگران را یاد بگیرند؛ در غیر اینصورت در سنین بالاتر نسبت به غریبه ها واکنش و حساسیت نشان خواهند داد.
البته برای حذف عادت به پارس کردن های افراطی و تقویت حس اعتماد به نفس در حیوان، باید توجه و تلاش بیشتری به فرآیند تربیت و آموزش اختصاص دهید.

فعالیت فیزیکی

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که سگ‌های کوچک به تمرین و ورزش نیاز ندارند اما این اشتباه است!  زیرا حتی سگ‌های خیلی کوچک مانند سگ پودل عروسکی نیاز به ورزش منظم دارند.
پودل عروسکی، یک سگ فعال است؛ و به دلیل جثه ی کوچک او تمرین های فیزیکی اش بسیار ساده هستند. این سگ ها، از پیاده روی روزانه لذت می برند و می توانند در پیاده روی‌های طولانی مدت، بدون خستگی شما را همراهی کنند؛ اما آن ها هم چنین قادر هستند در محیط خانه نیز بازی و فعالیت کند.
در کل ضروری است زمان زیادی را برای ورزش و فعالیت بدنی پودل‌ها در نظر بگیرید. حداقل یک ساعت در روز برایشان وقت بگذارید و آنها را با تمرینات و بازی‌های سرگرم کننده فراوان در خانه مشغول کنید.

از انواع ورزش های مربوط به سگها از جمله  ورزشهایی که مربوط به چابکی، اطاعت پذیری و ردیابی است، لذت می برند؛ آنها در آب نیز بازیابی کنندۀ بسیار قوی ای هستند و همچنین در آزمایش های شیرجه رفتن و بازیابی شکار (پیدا کردن و آوردن شکار).

تغذیه نژاد سگ توی پودل

میزان توصیه شده روزانه: پودل عروسکی، ۱/۴ تا ۱/۲ پیمانه.
مانند هر نژادی، پودل ها هم با پر خوری دچار اضافه وزن می شوند، پس حواستان به اضافه وزن آنها باشد تا از بروز مشکلات سلامتی جلوگیری شود.
تعداد وعده های غذایی سگ توی پودل تان را متناسب با سنش انخاب کنید، حواستان هم باشد مقدار غذای او هم علاوه بر سن به ساختار و سوخت و سوز و سطح فعالیت بستگی دارد.
بهتر است با دامپزشک مشورت کنید، تا در تعیین وزن ایده‌آل سگ پودل شما و همچنین مقدار مناسب غذا برای تغذیه او به شما کمک کند.
در نژادهایی که مستعد ایجاد سنگ‌های ادراری هستند مانند پودل، رژیم غذایی سرشار از آب می‌‌تواند به کاهش این خطرات کمک کند. پس شما می توانید مقداری غذای کنسرو شده را به همراه غذای خشک به سگ پودل عروسکی ‌تان بدهید، زیرا غذاهای کنسرو شده به فراهم کردن رطوبت مورد نیاز در رژیم غذایی سگ‌ها کمک می‌کنند.
و نکته آخر این که تشویقی ها برای تربیت و آموزش سگ لازم است اما نباید در استفاده از آنها زیاده روی کرد.

مراقبت های بهداشتی و آراستن پودل عروسکی

توی پودل ها جز نژادهایی هستند که به دلیل موهایشان، نگهداری و نظافت زیادی می خواهند و آراستن او کار پر هزینه ای است.
به طور منظم باید استحمام کنند، پودل عروسکی به حمام و تمیز کردن منظم هر سه تا شش هفته یکبار و در برخی موارد هم بیشتر نیاز دارد تا در وضعیتی مناسب باقی بماند، حتی موقعی که موهایش کوتاه است !
ناخن هایش را باید هر شش تا هشت هفته کوتاه کرد.
گوشها باید مرتبا بازدید شود تا از عدم عفونت آن اطمینان حاصل کنید و گاهی اوقات نیز لازم است که موهای داخل گوش کوتاه شود.
ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است و برای آنهایی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند مناسب می باشد.
آن ها به شانه زدن روزانه نیاز دارند .برس کشی در این نژاد را جدی بگیرید چون به سرعت موهای فرفری اش به هم گره می خورد و حالت نمدی پیدا میکند.

مشکلات سلامتی سگ پودل عروسکی

سگ توی پودل عموما سگهای سالمی هستند؛ اما آنها هم مانند تمام نژاد های دیگر مستعد ابتلا به برخی از بیماری‌ها هستند. ممکن است که همه این بیماری‌ها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت می‌کنید بهتر است که نسبت به بیماری های شایع آن ها آگاهی داشته باشید.

پودل عروسکی مستعد بیماری های زیر است :
• اختلالات متعدد چشمی مانند بیماری شبکیه چشم که می‌تواند موجب نابینایی شود
• آلرژی پوستی در این نژاد زیاد است، مخصوصا حساسیت به شامپو، قیچی و رنگ مو
• دیسپلازی ران
• صرع ایدیوپاتیک
• آدنیت چربی
• فون ویلبراند و اختلالات ناشی از سیستم ایمنی بدن
• عفونت چشم و بینی
• دیابت
• بیماری قلبی
• دو مشکل ارتوپدی، یعنی “لگ-کالو-پرتز” (نارسایی خون به مفصل ران) و “لاکستینگ پتلاس” (در رفتن کاسۀ زانو) در پودل های عروسکی و مینیاتوری بسیار شایع تر است.
• بیماریهای ژنتیکی در آنها شایع است

که برای اطمینان از مبتلا نبودن به بیماری ژنتیکی، شما باید گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای پدر و مادر توله سگ را ببینید. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت می‌کند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

آزمایش های بهداشتی توصیه شده از سوی باشگاه ملی نژاد:
• ارزیابی های چشم پزشکی
• آزمایش “پی.آر.آ اپتیژن دی.ان.ای”
• ارزیابی پتلا

 

قیمت سگ پودل عروسکی

قیمت سگ پودل عروسکی
قیمت سگ توی پودل به فاکتورهای زیادی بستگی دارد، به همین دلیل نمی‎توان یک قیمت ثابت برای آن ارائه داد.
حتما می‎دانید که علاوه بر نژاد، فاکتور های مهمی که بر روی قیمت سگ توی پودل تاثیر گذار است، داشتن گواهی سلامت، سن، اصالت، رنگ و جنسیت است.
داشتن مدارکی مانند پاسپورت و میکروچیپ برای آنها مزیت به‌شمار می‌آید. می توان گفت پاسپورت پت های خانگی سند معتبری ست که در آن همه ویژگی و مشخصات شان از جمله اطلاعات سوابق پزشکی، اطلاعات مالکیت و واکسیناسیون ثبت شده است.
به طور حدودی می توان گفت :

• قیمت سگ پودل عروسکی بالغ

سگ پودل عروسکی بالغ بسته به نوع نژاد، سن و سلامت جسمی و ظاهری، در بازار ایران بین 25 تا 45 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

• قیمت توله سگ پودل عروسکی

توله سگ پودل عروسکی به دلیل سن پایین‌تر و برخورداری از سلامت جسمی بیشتر نسبت به نوع بالغ قیمت اش بالاتر است، علاوه بر این اصالت و نژاد سگ پودل هم در قیمت تاثیرگذار بوده و بین 35 تا 50 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

پرسش و پاسخ درباره پودل عروسکی:

خواستگاه اصلی پودل کجاست؟

در رابطه با خواستگاه اصلی این حیوان اختلاف نظرهای بسیاری وجود داشته برخی بر این باورند این سگ نژادی فرانسوی دارد و عده ای دیگر معتقدند نژاد آن به کشور آلمان بر می گردد.

بازی هایی که می توان با سگ پودل انجام داد به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

این بازی ها را می توان به دسته های مختلفی چون بازی های ورزشی، بازی های کلاسیک، بازی های دستوری و بازی های آموزشی تقسیم بندی کرده و علاوه بر سرگرم کردن آن به آموزش و تربیت آن نیز پرداخت.

سگ های نژاد پودل به چند دسته تقسیم می شوند؟

این نوع نژاد از سگ ها به سه دسته ی استاندارد، مینیاتوری، عروسکی یا توی پودل تقسیم می شوند و دارای رنگ های متنوعی نیز می باشند.

خصوصیات سگ پودل عروسکی کدامند؟

مهربان، پرانرژی، با هوش و علاقه مند به انسان‌ها از خصوصیات بارز سگ پودل عروسکی است.

قیمت سگ پودل عروسکی بالغ چقدر است؟

قیمت سگ پودل عروسکی بالغ بین 35 تا 45 میلیون تومان تخمین زده می‌شود.

قیمت توله سگ پودل عروسکی چقدر است؟

قیمت توله سگ پودل عروسکی معمولا بین 35 تا 50 میلیون تومان بسته به سن و اصالت آن تخمین زده می‌شود.

Instagram
WhatsApp
4.4/5 - (11 امتیاز)
guest
13 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
نورا

ببخشید قیمت کوچکش که۱۰.۱۵سانتی متره چند میشه

امیرحسین

سلام پودل عروسکی چه قیمته

الهه فلاحی

سلام. سگ پودل عروسکی بالغ بسته به نوع نژاد، سن و سلامت جسمی و ظاهری، در بازار ایران بین 25 تا 45 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

امیرحسین

سلام فکر نکنم اینقدر گرون باشه قیمت شما حتی از پاک‌ترین هم الان بیشتر ه
من چند ماه پیش پودل با شجره ۵۵ روزه رو ۸ گرفتم،از من دزدیدن ،گوشیم رو فلاش کردم شماره اون پت شاپ رو از دست دادم
با این حال ممنونم از پاسخگویی

اریا

سلام
این سگ های پودل در سال ۱۴۰۱ چه قیمتی هستند

الهه فلاحی

از ۲۵ تا ۴۵ میلیون ممکنه متغیر باشه.

آریان

ببخشید هزینه ۱ ماه یک توله پودل چند میشود؟

Seti

ببخشید سروصداش و ریزش موهاش چجوریه؟

باران

سلام در سال ۱۴۰۲چه قیمتی هستند

محبوب

باسلام من تازه گرفتم پودن منیاتوری دوماهه ۴۹ میلیون

حیدری

سلام

بختیاری

سلام یک پودل اصیل و عالی دارم برای فروش پودل عروسکی به علت مهاجرت می‌خوام بفروشم

درنا

قیمت چند؟ رنگش چیه؟