ژرمن شپرد سیاه + معرفی کامل ژرمن بلک

تاریخچه ژرمن شپرد سیاه یا ژرمن بلک

ژرمن شپرد سیاهژرمن شپرد سیاه تفاوت خاصی با سگ ژرمن شپرد اصیل ندارد. توسعه پرورش سگ بلک ژرمن آلمانی به اواخر دهه 1800 میلادی در آلمان بر می‌گردد.
شخصی به نام مکس فون استفانیتس به عنوان پدر این نوع از نژاد ژرمن شپرد، معروف است.
ژرمن شپرد سیاه نتیجه صلیب بین سگ‌های بومی و سگ‌های مزرعه در شمال و مرکز آلمان بوده است.
مهم‌ترین هدف بلک ژرمن‌ها، مدیریت جنبش‌های گوسفندان با حرکات ثابت و انعطاف پذیر، به منظور ترساندن گوسفندان بود.
نژاد سگ آلمانی (GSD) در اوایل دهه 1900 در ایالات امریکا پدیدار شد.
GSD پس از جنگ جهانی اول بیشترین محبوبیت را میان سگ‌ها داشت. GSD ها همراه سربازان آمریکایی مانند نگهبان، نجات دهنده‌ها و سگ‌های نگهبان شخصی، خدمت می‌کرده‌اند.
کشاورزان نیز ژرمن شپرد بلک را دوست داشتند، زیرا مهارت‌های مفیدی، از جمله هوش بالا و استقامت داشتتند.

ظاهر عمومی ژرمن شپرد سیاه

رنگ‌بندی سگ نژاد ژرمن بلک

بلک ژرمن شپردها رنگ‌های متفاوتی دارند ولی اغلب آنها، مخلوطی از مشکی تا خاکستری به همراه رگه‌های کرم ، بلوطی و طلایی هستند . در زمان خرید بلک ژرمن توجه کنید که رنگ‌های آبی، جگری و سفید یک دست، از علائم ناخالصی نژادی محسوب می‌شوند.

پوشش سگ نژاد ژرمن بلک

ژرمن شپرد سیاه ایده آل، دارای: پوششی دو لایه، صاف و خشن، با طول متوسطی است. در ناحیه شکمی، سر و بخش داخلی دست و پاها، رنگ پوشش می‌تواند: زرد _ خاکستری و یا بلوطی باشد و موی بدن آنها ممکن است بلند وضخیم باشد.

• وزن و ارتفاع بلک ژرمن

وزن در نرها و ماده‌ها: 30 تا 40 کیلوگرم
قد در نرها: 60 تا 65 سانتی‌متر و در ماده‌ها: 55 تا 60 سانتی‌متر

خلق‌وخو و خصوصیات ژرمن بلک

گاهی اوقات صاحبان به اشتباه گمان می‌کنند که سگ ژرمن شپرد سیاه، سگ نگهبان است. ژرمن شپردها خانواده دوست بوده و بسیار وفادار، فداکار، شجاع، مهربان هستند.
اگر از سنین پایین یعنی زمان تولگی، اصول آموزش‌های اولیه را ببینند و اجتماعی شوند، از کودکان شما در هنگامی که خواب هستند محافظت می‌کنند و با فرزندان شما در حیاط خانه توپ بازی خواهندکرد. برای آن‌ها به خوبی قابل درک است که وظیفه‏شان حافظت از خانواده است؛ کاری که همیشه آن را ، به درستی انجام می‌دهند.
آنها بسیار هوشیار و مراقب هستند و اگر موردی در اطراف مشکوک باشد، با پارس کردن به شما اطلاع خواهند داد؛ حتی موارد ساده مانند هنگامی که بخاطر حواس پرتی، سطل را در جای غلطی رها کرده باشید.
بلک ژرمن‌ها نژادی قوی و قدرتمند هستند و برای صاحبان بی‌تجربه که برای اولین بار قصد نگهداری از سگی را دارند، مناسب نیستند. اما اگر از زمان تولگی توسط کسی که نیازهای آنها را درک می‌کند، به درستی آموزش ببینند و اجتماعی شوند، تبدیل به یک سگ خانواده دوست و فوق العاده خواهند شد.
ژرمن‌ها نیاز به سرگرم شدن مداوم دارند؛ در صورتی که به اندازه کافی بازی و فعالیت انجام دهندخوشحال می‌مانند. اگر دارای سگ ژرمن شپرد هستید باید بدانید که روزانه به طور متوسط 2 ساعت، برای آموزش و بازی آنها باید زمان بگزارید. ژرمن‌هایی که مدت زیادی تنها می‌مانند یا به اندازه کافی مورد توجه قرار نمی‌گیرند ممکن است رفتارهایی از قبیل سروصدا کردن یا تخریب وسایل خانه از خودشان بروز داده و دچار اضطراب سگ شوند.

تغذیه ژرمن شپرد سیاه

توله سگ‌ها و سگ‌های کوچک‌تر میل بیشتری به غذا خوردن دارند. از دوران بلوغ یعنی بعد از 6 ماهگی، سگ‌ها روزانه به دو وعده‌ غذا احتیاج دارند که هر وعده باید مقدار مناسبی داشته باشد.
اگرچه باید میزان مواد غذایی به طور متوسط کم باشد اما باید دارای مواد مغذی و انرژی‌زا باشد. به زور مثال سگ‌های بالغ 19/1 گرم پروتئین و 59 گرم چربی در هر پوند از وزن بدن خود، نیاز دارند. اگرچه کربوهیدرات‌ نیز برای غذای سگ‌ها لازم است، اما به‌اندازهٔ دیگر مواد خوردن آن ضروری نیست. توصیه می‌شود که از انواع مختلف غلات، به منظور تکمیل ارزش غذایی سگ‌تان، استفاده کنید.
گوشت به عنوان پروتئین باید در صدر تمام مواد غذایی سگ شما، قرار گیرد. غذاهای گوشتی به‌عنوان نخستین مادهٔ تشکیل‌دهندهٔ غذای سگ‌، هستند.
هر سگی بسته به‌ سلامت آن، سوخت و ساز بدنی و میزان فعالیت خود، نیازهای تغذیه‌ای خاص دارد. پرسیدن میزان و نوع تغذیه‌ی سگ از دامپزشک، به شما توصیه می‌شود.

طول عمر بلک ژرمن

ژرمن سیاه به طور متوسط بین 10 تا 13 سال، عمر می‌کند.

بیماری‌های رایج بلک ژرمن

• هیپ دیسپلازی  (در رفتگی مفصل ران):

 دیسپلازی سگ شامل رشد غیر طبیعی مفصل ران باعث ضعیف شدن و آسیب دیدن آن خواهدشد، سگ‌ها اغلب دچار آرتریت می‌شوند. این ناهنجاری می‌تواند خفیف تا خیلی شدید و ناتوان کننده باشد. همانطور که احتمالا می‌دانید، به دلیل رشد سریع سگ‌ها، این بیماری، مشکلی رایج در بین نژاد سگ‌های بزرگ است. این بیماری اغلب از طریق روش‌های درمانی و داروهای جایگزین طبق تجویز دامپزشک قابل کنترل است؛ اما بیشتر اوقات به عمل جراحی نیاز دارد.

• بیماری مزمن فاسد شدن ریشه‌های عصبی (CDRM):

این بیماری که اخیرا به فاسد شدن میلوپاتی (canine degenerative myelopathy = DM) تغییر نام داده است، مرطبت به طناب نخاعی بوده که منجر به از بین رفتن سلول‌های عصبی شده و نتیجه آن فلج شدن پاهای عقبی سگ است.

• آرتروز در بلک ژرمن:

این بیماری مربوط به وضعیت مفصل دژنراتیو است که بسیار دردناک بوده و می‌تواند منجر به از بین رفتن حرکت در مفاصل شود.

• سندروم دم اسبی در بلک ژرمن:

ژرمن شپرد سیاهاین ناهنجاری بر کمر سگ تاثیر می‌گذارد. در این بیماری اعصاب تحت فشار قرار گرفته و منجر به لنگیدن پاها، گرفتگی و درد کمر، مفاصل ران، باسن و دم می‌شود.
رعایت معاینات فیزیکی سالانه و ویزیت مرتب دامپزشک خود و اجرای برنامه واکسن سگ بلک ژرمن آنها بسیار ضروری است.

آموزش و تربیت سگ بلک ژرمن

ژرمن سیاه باید از تولگی، یادگیری نحوه معاشرت و برخورد کردن با دیگران را آغاز کند. این چوپان سیاه باید از ابتدای تولد آموزش ببیند که چگونه با خانواده و دوستان ارتباط برقرار کرده و فرق آن‌ها را از یک غریبه تهدیدآمیز تشخیص دهد.
بلک ژرمن نژاد بسیار باهوشی است و با آموزش‌هایی که شما به آن‌ها می‌دهید، از بهترین نگهبان‌ها خواهند بود. توصیه می‌کنیم سگ ژرمن بلک خود را در سنین جوانی و تولگی به‌درستی آموزش دهید و در معرض معاشرت قرارشان دهید تا بهتر وظیفهٔ خود را انجام دهند و نقش یک سگ خانوادگی کامل را ایفا کنند.
دقت کنید که آموزش دادن به این سگ‌ها باید مبتنی بر پاداش باشد. هر بار که او در آزمون خود سربلند می‌شود به او تکه غذایی به عنوان تشویق، دهید. این عمل شما منجر به انجام دادن بهتر آموزش‌های شما خواهد شد.

پاداش:

طبق تحقیقات انجام‌شده، مجازات سگ‌ها منجر به بروز رفتارهای ناسالم و مشکل ساز خواهد شد.بنابراین بهتر است با کمک پاداش، اسباب‌بازی و یا غذا به او تعلیم و آموش دهید. حتما او را به‌صورت کلامی ستایش کنید، زیرا سگ‌ها حس مهربانی در صدای شما را به خوبی می‌فهمند.
البته بلک ژرمن‌ها برای تربیت و آموزش دادن نیاز به‌سختی زیادی ندارند؛ آنها خیلی سریع تربیت می‌شوند. ژرمن پردها حیوانات باهوشی هستند و همیشه دوست دارند که مربی را تحت تأثیر خود قرار دهند و نظر او را به خود جلب کنند.

شرایط نگهداری از بلک ژرمن

  • ژرمن شپرد سیاهزندگی در آپارتمان

در هنگام خرید سگ بلک ژرمن بهتر است که از شرایط نگهداری آنها آگاهی کامل داشته باشید. ژرمن‌ها برای زندگی در آپارتمان مناسب هستند زیرا در داخل خانه خلق‌وخوی آرامی دارند، البته باید به آنها اجازه فعالیت بدنی روزانه داده شود، داشتن یک حیاط بزرگ برای زندگی آنها، بسیار مناسب خواهد بود.

  • نکات بهداشتی

برای جلوگیری از گره خوردن موهای بدن سگ، باید به طور روتین پوشش آنها را شانه کنید. اگر موهای سگ شما بلند است بهتراست روزانه آن را شانه کنید. اگر موهای کوتاه‌تری دارد، دو بار در هفته شانه کردن، برای او کافی خواهد بود.
توجه داشته باشید که ریزش موهای گره خورده سگ، منجر به ابتلا به بیماری و ناراحتی افراد خانواده خواهد شد. ضروری است که هر روز محل زندگی را جارو کنید، تا موهای جمع شده برای شما و خانواده‌تان آزاردهنده نباشد.

چک کردن گوش‌های سگ ژرمن شپرد سیاه:

گوش‌های آن‌ها را به طور منظم چک کنید زیرا احتمال وجود میکروب‌ها و گردوغبار بر روی گوش‌های آن‌ها زیاد است؛ وجود این موارد می‌تواند بیمار شدن سگ و صاحب او را در پی خود داشته باشد. البته برخی از صاحبان، گوش‌های سگ را با دست خود ماساژ می‌دهند که این کار باعث رشد بهتر گوش‌های سگ می‌شود همچنین به او احساس خوب و آرامش می‎دهد. گاهی اوقات علاوه بر دندان‌ها، گوش‌های ژرمن بلک نیز مستعد عفونت هستند و باید قبل از عفونت به آن‌ها رسیدگی شودو آن‌ها را مدام تمیز کرد.

شست‌وشوی سگ ژرمن شپرد سیاه:

سعی کنید همواره بلک ژرمن خود را به حمام ببرید. اگر خودتان نمی‌توانید این کار را انجام دهید، از یک آرایشگر سگ بخواهید که این کار را انجام دهد.
البته دقت کنید که حمام بردن زیادی ژرمن‌ها باعث خشکی پوست آن‌ها خوهدشد.

ناخن‌های سگ ژرمن بلک سفید:

ماهانه یک‌بار ناخن‌های ژرمن سیاه‌تان را بگیرید؛ تا اگر او را به خانه آوردید یا او را در آغوش گرفتید، ناخن‌های بلند او به شما و مبلمان خانه‌تان، آسیب نرساند.

آراستن پوشش سگ ژرمن شپرد سیاه:

برای حفظ ظاهر ژرمن‌ها، آن‌ها را دو الی سه بار سالانه برای آرایش مو و تمیز کردن عمومی، به آرایشگاه خوبی ببرید.

 دندان‌های سگ ژرمن بلک سفید:

همواره به سلامت دهان و دندان‌های بلک ژرمن خود توجه کنید و آنها را مسواک بزنید تا دچار عفونت و پوسیدگی نشوند.

سوالات درباره بلک ژرمن:

قیمت سگ بلک ژرمن چقدر است؟

چون سگ نادری محسوب می‌شود، بین 700 تا 2000 دلار خواهد بود.

آیا سگ ژرمن سیاه با کودکان رابطه خوبی دارد؟

به شرط تربیت صحیح از سنین تولگی، بله رابطه خوبی دارد.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (12 امتیاز)
guest
4 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
گلشید

من عاشق بلک ژرمنم اما خونم کوچیکه نمیدونم بخرم یا نه:(

علیرضا

قطعا.برای کسایی که وضعیت مالی خیلی خوب ندارن بده. خودشونم مشکلی نداشته باشن سگ دچار مشکل می شه.

محمدرضا

سلام خسته نباشید،ببخشید یه سوال داشتم من هرچی ژرمن بلک میبینم از نظر قدی کوچیک تر ژرمن های معمولی هستن،خواستن ببینم دلیلش چیه