اضطاب در سگ ها + درمان
فهرست مطالب نمایش

اضطراب در سگ ها + روش درمان

اضطراب و استرس در سگ‌ها بسیار بیشتر از آنچه تصور کنید رایج است. چه بخواهید چه نخواهید سگ شما دچار استرس می شود. شدت و تعداد دفعات این اتفاق در هر سگ متفاوت است؛ ممکن است استرس بر سلامت سگ شما اثرات منفی بگذارد.

به عنوان یک صاحب سگ مسئولیت پذیر شما وظیفه دارید تا این علائم و نشانه ها را شناسایی کنید و مطمئن شوید که می توانید مشکل را برطرف کنید تا سگ شما زندگی خوشحال و سالمی داشته باشد. اگر رفتار سگ شما بطور ناگهانی تغییر کرد، به دامپزشک خود مراجعه کنید. دامپزشک می‌تواند علاوه بر ریشه یابی علت استرس، پیشنهادهایی برای کاهش آن نیز به شما بدهد.

دلایل اضطراب در سگ

دلایل اضطراب سگاز آنجایی که سگ ها موجودات حساسی هستند، عوامل مختلفی ممکن است باعث ایجاد اضطراب در سگ ها شود؛ بهتر است این مشکلات و عوامل را شناسایی کنید و رفع کنید.
از مهترین دلایل اضطراب و استرس سگ می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• تغییرات در محل زندگی مانند تغییر خانه یا تغییر دکور
• حیوان خانگی یا نوزاد جدید
• تغییر صاحب
• دلتنگی برای صاحب ( مثلا صاحب سگ به مسافرت رفته باشد و سگ را به یکی از دوستانش بسپارد)
• از دست دادن یکی از حیوانات در اطرافش ( مانند مرگ یک پت دیگر شما )
• تغییر رژیم غذایی
• پرواز با هواپیما یا مسافرت
• صدا های بلند ( رعد و برق ، آژیر ، آتش بازی ، صدای بلند موزیک )
• بیماری
• گم شدن
• آتش بازی
• وقوع طوفان
• رفتن به خانه جدید
• محصور شدن در جعبه
• وجود فرد جدید در منزل
• معاینه توسط دامپزشک

این را هم بدانید که اگر سگ یک مشکل، تغییر یا تهدیدی را حس کند بدنش ماده را ترشح خواهد کرد که مانند ماده ایست که وقتی سگ وارد یک دعوا می‌شود در بدنش ترشح خواهد شد ، بنابراین اگر مشکل سگ نادیده گرفته شود این ماده همچنان ترشح میشود و موجب ضعف سیستم دفاعی بدن سگ می گردد .

علائم اضطراب سگ

علائم اضطراب در سگ شناخت حالات و نشانه های استرس و اضطراب در سگ ها سخت نیست چون که حرکات واضح و آشکاری دارد؛ رفتار سگ نیز به خاطر استرس و نگرانی تغییر میکند و بسیار بی قرار میشود. از شایع ترین حرکات بردن دم بین دو پای عقبی و انتقال وزن بین پای چپ و راست،فشرده کردن گردن ،فشرده کردن دست های جلویی و هل دادن انها به سمت عقب و …
یک سگ مضطرب تغییرات رفتاری یا فیزیکی خاصی مانند موارد زیر خواهد داشت :

صاف شدن گوش‌ها: این یک نشانه‌ی قطعی از نگرانی و ترس در سگ‌هاست. گوش های بعضی از سگ‌ها وقتی استرس دارند صاف‌تر می‌شود ولی خیلی از آن‌ها برای مسدود کردن صدای اطراف گوش‌های خود را می‌خوابانند.
لیسیدن لب‌ها: سگ‌های وقتی عصبی هستند بیش از حد عادی لب‌های‌شان را لیس می‌زنند. این کار باعث می‌شود بتوانند اطلاعات چشایی بیشتری درمورد محیط‌اطراف‌شان پیدا کنند.
خیره شدن چشم‌ها: سگ‌های ترسیده یا مضطرب معمولاً برای پیدا کردن صدا یا چیزی که باعث ترس‌شان شده اطراف را نگاه می‌کنند.
واق‌واق یا ناله کردن: این رفتار یک روش طبیعی برای بیرون ریختن اضطراب است، هم در انسان‌ها و هم حیوانات.
قرار دادن دم بین پاها: سگ‌های ترسیده و مضطرب معمولاً دم‌شان سفت می‌شود و آن را بین دو پای‌شان می‌برند.
لرزیدن: اگر بااین‌که سگ‌تان سردش نیست ولی می‌لرزد، می‌تواند یک نشانه‌ی استرس باشد. مثل خود ما که گاهی در بعضی موقعیت‌های ترسناک می‌لرزیم.
نفس نفس زدن: سگ‌ها معمولاً وقتی گرم‌شان است برای خنک کردن خودشان یا وقتی استرس و هیجان دارند نفس‌نفس می‌زنند. بنابراین اگر به‌خاطر ورزش یا هوا گرمش نشده و نفس‌نفس می‌زند ممکن است دچار اضطراب شده باشد.
سعی در قایم شدن: اگر سگ‌تان تلاش می‌کند مدام خودش را گوشه‌ای یا زیر مبلمان قایم کند، یک نشانه‌ی روشن از استرس و ترس در اوست.

دیگر نشانه های استرس در سگ ها :
قدم زدن
کناره گیری
تنش عضلات
افزایش خواب
دم تکان دادن
کاهش اشتها
خمیازه کشیدن
گاز گرفتن افسار
بالا کشیدن پنجه
تنبلی بیش از حد
عرق کردن پنجه ها
بردن گوش به پشت سر
حمله به سوی افراد یا سایر حیوانات
اسهال، یبوست یا سایر مشکلات گوارشی
استفراغ
کج خلقی
کاهش وزن
پارس کردن مداوم
جویدن و تخریب وسایل
جویدن یا لیس زدن مداوم موها

به یاد داشته باشید این نشانه ها ممکن است نشانه حالت های دیگری نیز باشند و به این معنا نیستند که سگ شما مضطرب است، بهترین راه معاینه شدن سگ توسط دامپزشک یا متخصص رفتاری سگ است .

درمان اضطراب در سگ‌ها

* گاهی اوقات اضطراب چندان جدی نیست و با محبت و توجه بیشتر به حیوان رفع خواهد شد .
* اگر سگتان یکی از دوستانش ( یکی دیگر از پت های شما ) را از دست داده بهتر است لوازم پت قبلی را جمع آوری کنید تا سگ به یاد او نیفتد و در صورت امکان پت دیگری تهیه کنید تا با سگتان دوست شود .
* درمان با دارو های شیمایی تنها در صورتی مجاز است که اضطراب سگ بسیار جدی باشد ، برای تسکین سگ می‌توان از آرام بخش هایی مانند پروزک و والیوم استفاده کرد. البته باید از Side-Effect های این آرام بخش ها نیز آگاه باشید که خوابیدن بیش از حد و تغییرات رفتاری است .

* داشتن تحرک برای سگ در کاهش استرس مفید است، پیاده روی یا بازی “برو بیارش” می‌تواند مناسب باشد.

* قسمتی مجزا از خانه را به سگتان اختصاص بدهید تا در زمان اتفاقات استرس‌زا مثل شنیدن صدای رعد و برق یا آهنگ بلند به آنجا برود. پتویی محبوبش را برایش در آنجا بگذارید تابا آن احساس امنیت و آرامش کند. در این حالت زیاد به او سر بزنید. حضور شما برای او دلگرم کننده خواهد بود و آرامش بیشتری برای او به همراه دارد.

* رژیم غذایی بخش جدایی ناپذیر سلامت و تندرستی سگ شما است. استفاده از رژیم نامناسب که با شیوۀ زندگی و مرحلۀ زندگی(سن سگ) همخواهمخوانی ندارد می‌تواند واکنش‌های پیش بینی نشده‌ای را به همراه داشته باشد و منتج به استرس و اضطراب سگ گردد.
* همان طور که گفته شد پخش موسیقی هایی با ژانر رگه و راک ملایم می تواند سگ را تشویق به آرامش کند. موسیقی کلاسیک نه تنها استرس سگ را کاهش می دهد بلکه موجب شده که او کمتر عوعو کند.

* به نظر می رسد لمس فیزیکی و ماساژ دادن بدن سگ به سرعت اضطراب و خشم او را از بین می برد. البته اگر چه هنوز مطالعات بسیاری برای اثبات این ادعا لازم است اما تجربه نشان داده است که لمس ملایم بدن سگ به او کمک می کند تا در موقعیت های استرس زا مثل تزریق یا خون گرفتن آرام تر باشد.

اضطراب شما روی سگ‌تان تاثیر می‌گذارد؟

 اضطراب در سگ تحقیقات جدیدی که در مجله گزارش‌های علمی نوشته شده است، نشان می‌دهد که انسان‌ها باید توجه بیشتری به این موضوع داشته باشند زیرا تنش و استرس بلندمدت در کسانی که سگ دارند، به حیوان خانگی آنها منتقل می‌شود.
گروهی از دانشمندان در سوئداین مطالعات را انجام داده اند و سطح هورمون استرس کورتیزول را با بررسی نمونه‌های مو از سگ‌ها و صاحبانشان مورد مطالعه قرار دادند.
۵۸ سگ مورد آزمایش در این مطالعه دارای صاحبان زن و از دو نژاد شتلند و بردر کولی بودند. این گروه مطالعاتی همچنین سگ‌های مورد بررسی را به دو گروه سگ‌های خانگی و سگ‌هایی که برای مسابقات در رشته‌های مختلف چون چابکی و نمایش شرکت داده می‌شدند، تقسیم کردند. و اثر فصل ها سال و سطح فعالیت فردی هر سگ را هم در نظر گرفتند.
جنبه دیگری که در این مطالعه‌ی پر از جزئیات در نظر گرفته شد، شخصیت سگ و صاحب آن و همچنین نحوه تاثیرات متقابل آنها بر روی سطح اضطراب یکدیگر بود. این اطلاعات با استفاده از نظرسنجی شخصیت صاحب سگ به دست آمد.
نتایج این مطالعه جذاب و پیچیده بود. به عنوان مثال، به نظر می‌رسد که شخصیت مالک می‌تواند بر سطح استرس سگ تأثیر بگذارد، اما استرس سگ بر روی صاحبش تاثیری ندارد.
یکی از جالب‌ترین نتایج این است که صاحبان با سطوح استرس بالاتر، سگ‌هایی با سطوح استرس بیشتری در زمستان و تابستان داشتند. نویسندگان حدس می‌زنند که این واکنشی است که سگ‌ها به اضطراب صاحبانشان نشان می‌دهند.
با اینکه حیوانات خانگی به ویژه سگ‌ها همواره همراه و در موارد بسیاری کمک انسان‌ها بوده‌اند ولی معمولا تلاش شده که احساسات این حیوانات انکار شود و حتی این اعتقاد وجود دارد که احساسات است که انسان را از حیوانات متمایز می‌کند. تحقیقات تازه ولی این نظرات را بطور کامل نادرست می‌شمارد. حیوانات مختلف مانند بزها، اسب‌ها و سگ‌ها نمی‌توانند احساسات خود را بروز دهند اما توانایی درک احساس و همچنین مسئولیت‌پذیری را دارند.
با توجه به این واقعیت، ممکن است که سگ‌ها استرس صاحب خود را درک کنند و نسبت به آن احساس مسئولیت داشته باشند. پژوهشگران این مطالعه به این نتیجه رسیده‌اند ولی در مورد رویدادهای مشترک زندگی‌ سگ‌ها و صاحبانشان مانند از دست دادن کسی یا چیزی، پایان دادن به یک رابطه، تغییر محل زندگی، تغییر روال زندگی از طریق تغییر شغل یا سایر جنبه‌های زندگی‌ آنها که استرس‌زا و اضطراب‌آفرین است، تحقیقات جدی انجام نشده است چرا که تقریبا غیرممکن است اثرات چنین حوادثی در یک زمان مشترک بر هر یک از آنها اندازه‌گیری شود.
کسانی‌که دارای سگ‌ خانگی هستند و یا از سگ‌ها نگهداری می‌کنند، باید توجه خاصی به این مطالعه‌ی پژوهشی داشته باشند و تاثیر سبک زندگی خود و ارتباط با سگ‌شان را بر سلامت ذهنی هر دو در نظر بگیرند.
اگر چه هنوز مسائل بسیاری وجود دارد که باید در مورد رابطه بین سطح استرس سگ‌ها و صاحبانشان پاسخ داده شود، ولی واضح است که آنها مستقل از یکدیگر نیستند و انسان‌ها باید تلاش کنند که اضطراب کمتری را به سگ‌های وفادار خود منتقل کنند.

 

پیشگیری از اضطراب

شما باید عاملی که موجب اضطراب در سگتان میشود شناسایی کرده و آن را رفع کنید ، برای مثال اگر سگ به صداهای بلند حساس است موزیک را با صدای بلند گوش ندهید و در هنگام آتش بازی و رعد و برق سعی به آرام کردن سگ کنید.
اگر سگ شما از افسردگی و تنهایی رنج میبرد وقت بیشتری را با او بگذرانید و او را به گردش برده و با او بازی کنید .

پرسش و پاسخ اضطراب سگ ها:

نشانه های اضطراب و استرس در سگ ها چیست؟

از چند نشانه اضطراب در سگ می توان به اسهال، یبوست یا مشکلات گوارشی دیگر،افزایش ساعت خواب، گوشه‌گیری، کم‌اشتهایی یا بی‌اشتهایی، خشونت درمقابل انسان‌ها و حیوانات دیگر اشاره کرد.

دلایل اضطراب سگ چیست؟

تغییرات در محل زندگی مانند تغییر خانه یا تغییر دکور، حیوان خانگی یا نوزاد جدید
دلتنگی برای صاحب، از دست دادن یکی از حیوانات در اطرافش ( مانند مرگ یک پت دیگر شما )، تغییر رژیم غذایی، پرواز با هواپیما یا مسافرت، صدا های بلند ( رعد و برق ، آژیر ، آتش بازی ، صدای بلند موزیک )، گم شدن، آتش بازی، وقوع طوفان، معاینه توسط دامپزشک

Instagram
WhatsApp
4/5 - (4 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها