مالینویز + بلژین مالینویز
مقالات, بلاگ
بدون دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

معرفی بلژین مالینویز، یکی از محبوبترین سگ‌های جهان

مالینویز بلژیکی یا Belgian malinoise، یکی از چهار نوع مختلف سگ‌های گله بلژیکی است، این سگ در جهان و در کشور ما محبوب ترین است. مالینویز یا مالینوآ، در گذشته به عنوان سگ چوپان مورد استفاده بوده است؛ اما امروزه مورد علاقه نیروهای امنیتی است، حتی بیشتر از سگ‌های ژرمن شپرد در این زمینه ترجیح داده شده است. در ادامه مقاله، توضیحات کاملی در مورد این سگ محبوب خواهیم خواند.

تاریخچه مالینویز

نام سگ مالینویز از شهر مالین malines، در کشور بلژیک گرفته شده است. تاریخچه سگ مالینویز به سال 1891 باز می گردد که اولین نژاد مالینویز در آن سال متولد شده است. نام اولین سگ های مالینویز، ابتدا در سال 1911، در باشگاه کنل آمریکا ثبت شدند. نام این سگها Belgian mouche و Belgian blackie بود.

چهار نوع سگ گله بلژیکی وجود دارد. این چهار نوع عبارتند از:
• belgianTervuren، تروورن بلژیکی
• Belgian Laekenois، نژاد کمتر معروف لائکنویز بلژیکی
• Belgian Groenendael، گروئنن دائل بلژیکی
• Belgian Malinois، بلژین مالینویز (mal-in-wah)

در برخی از کشورها، این چهار نوع به عنوان یک گونه واحد در نظر گرفته می شوند، در حالی که در برخی دیگر به صورت جداگانه طبقه بندی می شوند. اگر ایالات متحده را به عنوان پایگاه این سگ ها در نظر بگیریم، سگ مالینویز، از سال 1959 به عنوان یک گونه جداگانه شناخته شده است. مالینویز، به دلیل هوش بالایی که دارد، قبل از جنگ جهانی اول، بعنوان سگ پلیس و نظامی استفاده می شده است. در کتاب شبان آلمانی، در کلمات و تصاویر، در سال 1923 نوشته ماکس فون استفانیز، اشاره ای به وجود سگ های مالینویز شده است.

ویژگی ظاهری سگ مالینویز

پوشش مالینویز

خز مالینویز مهم است. زیرا وقتی به چهار نوع سگ چوپان بلژیکی که در ابتدای مقاله ذکر کردیم، نگاه می کنیم، علاوه بر رنگ های نژاد مالینویز، بزرگترین تفاوتی که آنها را از یکدیگر متمایز می کند، در ساختار خز آنها می باشد. مالینویز، دارای دو لایه خز است؛ یک لایه کم پشت و یک لایه متراکم. خزهای مالینویز، کوتاهترین خز در مقایسه با دیگر سگهای بلژیکی است.

رنگ بندی مالینویز 

در رنگبندی سگ مالینویز تمام رنگهای طیف قهوه ای، از قهوه ای روشن تا قهوه ای ماهونی دیده می شوند و رنگ خاکستری نیز در بین رنگبندی این سگ به چشم می خورد. رنگ صورت و گوشها معمولا سیاه است. قسمت کوچکی از سینه ممکن است سفید باشد.

قد و وزن سگ مالینویز

بلژین مالینویز یک سگ ماهیچه‌ای، لاغر و عضلانی، با ظاهر زیبا و جذاب است. مالینویز دارای ظاهری توپر، و صورت مربعی شکل است. نژاد بلژین مالینویز، دارای سر و گردن کشیده است. مالینویز نر 60-66 سانتی متر ارتفاع دارد. وزن متوسط آن حدود 25-30 کیلوگرم است، در حالی که قد ماده ها به طور کلی 55-60 سانتی متر است و 20-25 کیلوگرم وزن دارند.

خصوصیات اخلاقی و رفتاری مالینویز

 

سازگاری مالینویز با صاحبان تازه‌کار یا بی‌تجربه

مالینویز، با افراد جدید به سرعت ارتباط نمیگیرد. و در ارتباطات خود کمی محتاط است. لذا باید توسط افرادی که قبلا تجربه نگهداری و مراقبت از سگهای دیگر را داشته اند و محافظه کار هستند، خریداری شود تا زودتر به شرایط جدید عادت کند.

سگ مالینویز و خصوصیات رفتاریتحمل تنهایی مالینویز

برخی از نژادها با خانواده های خود پیوندهای بسیار نزدیک برقرار می کنند و وقتی صاحبانشان آنها را تنها می گذارند، بیشتر مستعد نگرانی یا حتی وحشت هستند. اضطراب، علاوه بر اینکه برای سگ مالینویز مضر است. از آنجاییکه مالینویز، جزو سگهای پر سر و صدا است، تنهایی می تواند باعث شود در مالینویز حس جویدن و اضطراب ایجاد شده و پارس و ناله کند. صاحبان این نژادها باید بتوانند یکی از اعضای خانواده خود را در خانه بگذارند یا سگ خود را به محل کار ببرند.

سازگاری مالینویز با زندگی آپارتمانی

بسیاری از نژاد سگها، انرژی زیادی دارند، اما آنها می خواهند این انرژی و هیجان را به طور کامل تخلیه کنند. یک سگ آرام و کم انرژی که در فضاهای محدود کاملا آرام است و با دیگر ساکنان آپارتمان به خوبی کنار می آید، یک سگ آپارتمانی است که با تحقیق میتوانید مناسب ترین نژاد آنها را برای خود بیابید. در حالت کلی، اگر شرایط مناسب برای فعالیت های شدید، ورزش و گشت و گذار مالینویز ایجاد شود، او میتواند با فضاهای کوچک نیز سازگار شود.

• سازگاری مالینویز با غریبه‌ها و دیگر حیوانات

خجالت و پرخاشگری هرگز نباید در مالینویز وجود داشته باشد. همچنین باید بدانید که این عادت ها خود به خود ایجاد نمی شوند.
در سگ های نژاد مالینویز، خلق و خو، تحت تاثیر عوامل متعددی از جمله وراثت، نحوه تربیت و میزان اجتماعی بودن است. توله مالینویز خوش اخلاق، عموما کنجکاو و بازیگوش هستند، مایلند به مردم نزدیک شوند و در دستان آنها نگهداری شوند.
به دلیل زمانی که او به گله داری معروف بود، این غریزه طبیعی برای تعقیب اشیا در او وجود دارد. اگر او چیزی غیر عادی ببیند، تقریبا بدون استثنا آن را تعقیب می کند. تعقیب دونده ها، ماشین ها، دوچرخه ها، سنجاب ها و برخی دیگر از حیوانات کوچک نیز، برای آنها جالب خواهد بود. این تعقیب باید بیشتر به عنوان یک رفتار گله ای تلقی شود تا یک حمله.

دوست داشتن سگ و دوست داشتن انسان، دو موضوع کاملا متفاوت است. برخی از سگها ممکن است به سگهای دیگر حمله کنند یا سعی کنند بر آنها تسلط پیدا کنند، در حالی که ممکن است با انسانها مانند “کبوتر” مهربان باشند! برخی دیگر بازی را ترجیح می دهند تا جنگیدن، و حتی پشت به محیط مبارزه می کنند و دویدن را ترجیح می دهند. نژاد، به خودی خود عاملی نیست که بتوان با آن تمام خصوصیات اخلاقی سگ ها را مشخص کرد. سگهایی که تا سن 6 تا 8 هفتگی با مادر خود و دیگر توله سگها زندگی می کنند یا بیشتر وقت خود را به عنوان توله سگ در بازی با سگهای دیگر گذرانده اند، احتمالا دارای مهارتهای اجتماعی بالاتری هستند.
مالینویز نسبت به غریبه‌ها اندکی مشکوک و محتاط است. او گاهی در برخورد اول سرد عمل می کند و تمام حرکات افراد غریبه را زیر نظر دارد. هنگامی که به درستی اجتماعی شود، می تواند بر کمرویی و شک و تردید غلبه کند.
او عاشق گذراندن وقت با خانواده اش است و نسبت به خانواده خود بسیار وفادار، فداکار، سخت کوش و بسیار محافظ است. مالینویز، با بچه ها ارتباط خوبی دارد. این سگ، با بی باکی، به مراقبت از قلمرو خود می پردازد. اگر در سنین پایین آنها را خریداری کنید، می توانند با حیوانات خانگی دیگر نیز، خوب کنار بیایند.

  • سطح انرژی مالینویز

سگ مالینویز بلژیکی، ترکیبی از انرژی و استقامت است! وقتی وفاداری، هوش و نجابت، به این ترکیب اضافه می شود، این سگ، یک دوست کامل برای شما خواهد بود.
سگ چوپان مالینویز، همیشه سرزنده، شاد و مشتاق است. بسیار نیرومند است و حرکات تند و تیزی دارد. مالینویز که دارای استقامت، سرعت و چابکی بالایی است، به یک شیوه زندگی فعال نیاز دارد و ضروری است که صاحبان این نژاد، به این موضوع، توجه ویژه ای داشته باشند. این نوع سگ، از آن دسته از سگ ها نیست که ساعت ها کنار شومینه بخوابد. چه به عنوان سگ پلیس باشد، چه سگ چوپان، مالینویز نیاز به ورزش و فعالیت شدید روزانه دارد.
ورزش در این نژاد حیاتی است. برای مالینویز، که بسیار چابک و همچنین عضلانی و پرانرژی است، فعالیت بدنی، همچنین تمرین و فعالیتهای ذهنی که کنجکاوی او را ارضا کند، ضروری است. اگر قرار است روزانه نیم ساعت پیاده روی کنید و بقیه زمان را در خانه بنشینید، قطعا مالینویز انتخاب اشتباهی برای شما است. مانند هر سگ دیگری، سگ مالینویز نیز، بازی را دوست دارد، اما می تواند یک همراه عالی برای شما در فعالیت هایی مانند دویدن، پیاده روی روزانه و دوچرخه سواری باشد.

توانایی‌های بلژین مالینویز

بلژین مالینویز، فیزیک بدنی بی نقصی دارد. سگ مالینویز بلژیکی، یک سگ استثنایی است که در هر شرایطی اعتماد به نفس و قدرت محافظتی دارد. او یک نگهبان عالی است. همچنین از اطاعت و فرمانبرداری بالایی برخوردار است. او می تواند تا آنجا که لازم است از مردم و اموال خود محافظت و نگهبانی کند. این سگ همچنین، دارای فک قدرتمندی است. مالینویز امروزه، اعم از نیروهای ویژه، پلیس یا تیم های جستجو و نجات،محافظت از قلمرو، ردیابی، دستگیری و مهار مجرمین، هر وظیفه مهم تعیین شده را با موفقیت انجام می دهد. مالینویز، نگهبانی قدرتمند است که آموزش های سگ های محافظ را به سرعت فرا می گیرد. این نژاد سگ، به عنوان سگ مزرعه یا خانواده، سگ خدمات و سگ نگهبان، سگ جستجوگر و نجات، سگ کاری، نیز کار خود را به خوبی انجام می دهد.

رابطه مالینویز با کودکان

اگرچه مالینویز، روحیه ای تهاجمی دارد، اما کمتر رفتارهای تهاجمی از خود نشان می دهد. مالینویز، سگی است که بچه ها می توانند او را به سختی نوازش کنند و او هیچ عکس العمل شدیدی از خود بروز نمی دهد. در آغوش کشیدن را تحمل می کند، رفتاری آرام نسبت به بچه ها دارد. نکته مهم: عوامل هشدار دهنده ای وجود دارد که باید به آنها توجه داشت: با همه سگ ها باید به صورت فردی رفتار شود. رتبه بندی ها عمومیت دارد و تضمینی برای رفتار هر نژاد یا سگ فردی نیست. هر سگ، از هر نژادی، فک قدرتمندی دارد، دندان های تیز دارد و احتمال دارد در صورت احساس فشار بیش از حد گاز بگیرد. بچه های کوچک و سگها از هر نژادی، هرگز نباید بدون نظارت بزرگسالان بدون مراقبت رها شوند.

شرایط نگهداری از سگ مالینویز

 

نیازهای آراستگی در بلژین مالینویز

سگ مالینویز ، از جمله سگ هایی است که نیاز به آراستگی بخصوصی ندارد. ناخن های کوتاه، مسواک زدن، اصلاح موها و بررسی عفونت در گوش ها و چشم از جمله مواردی است که در سگهای مالینویز باید به آنها دقت کنید.
سگ مالینویز، به دلیل موهای کوتاهی که دارد، کمتر به رسیدگی و آراستن نیاز دارد. اما برس کشیدن موها هم موجب زیبایی بیشتر مالینویز می شود و هم نوعی ماساژ مو و پوست برای مالینویز خواهد بود.

اصلاح مو بلژین مالینویز

مراقبت از کرک و خز کوتاه و ضد آب سگ مالینویز آسان است. کافی است هفته ای یکبار آن را با یک برس موی متوسط شانه کنید. ریزش موی مالینویز دو بار در سال روی می دهد. شانه زدن یک بار در روز در این دوره ها، برای رشد موهای جدید و برداشتن موهای مرده مفید خواهد بود. موهای کوتاه مالینویز، به اصلاح کمتری نیاز دارد، در هنگام اصلاح موی مالینویز، حتما به یک آرایشگر حرفه ای مراجعه کنید.

حمام کردن بلژین مالینویز

مالینویز، نیاز دائم به شستشو و استحمام ندارد، مگر اینکه در یک گودال گلی غلتیده باشد. میتوان آن را هر سه ماه یک بار حمام کرد.

نگه داری از سگ مالینویز ناخن مالینویز

نظافت مالینویز بسیار مهم است، مانند همه سگ ها، ناخن ها باید به طور مرتب کوتاه شوند. به یاد داشته باشید که ناخن های بلند می تواند باعث درد و آسیب سگ شما شود. اگر صداهاي كليك ناشي از تماس ناخن آنها با زمين هنگام راه رفتن را مي شنويد، این نشان میدهد که ناخن آنها خيلي بلند شده است. ناخن های کوتاه و مستقیم سالم تر هستند.

مسواک زدن مالینویز

سایر مراقبتهای بهداشتی، شامل بهداشت دهان و دندان است. حداقل دو یا سه بار در هفته دندانهای آنها را مسواک بزنید تا از ایجاد جرم و تجمع باکتری جلوگیری شود.

گوش مالینویز

گوش های آنها باید هر هفته از نظر قرمزی یا بوی نامطبوع بررسی شود. قرمزی یا بوی بد، ممکن است نشان دهنده عفونت باشد. هنگام بررسی گوش های سگ خود، گوش های او را به آرامی با یک پنبه مرطوب شده با پاک کننده گوش با pH متعادل تمیز کنید تا از عفونت آنها جلوگیری شود، اما چیزی را داخل گوش سگ نکنید. فقط باید گوش خارجی را تمیز کنید.

• چشم مالینویز

چشم های سگ خود را به طور مرتب بررسی کنید، قرمزی و التهاب چشم ها، نشانی از ناراحتی های چشمی می باشد که در صورت تداوم، باید به دامپزشک مراجعه نمایید.

قیمت سگ مالینویز

قیمت سگ مالینویز در بازار ایران، به طور تقریبی از 8 میلیون تومان، تا 15 میلیون تومان، متغیر می باشد.

طول عمر مالینویز

قطعا طول عمر سگ، به عواملی مانند مراقبت و تغذیه بستگی دارد، به طور میانگین، طول عمر مالینویز از 14 سال تا 16 سال می باشد.

تغذیه مالینویز

میزان تغذیه و غذای مالینویز، بستگی به اندازه، سن، ساختار، متابولیسم و سطح جنب و جوش او دارد. سگها، مانند انسانها بسیار متفاوت هستند و همه آنها نیاز به غذای یکسان ندارند.
شما باید غذای سگ را متناسب با سن او و حاوی تمام مواد مغذی تهیه کنید. باقیمانده غذا می تواند سیستم گوارش آنها را بر هم بزند. به خصوص از استخوان پخته و غذاهای پرچرب خودداری کنید. تکه های کوچک بیسکویت یا غذاهای خشک شده برای سگ ها می توانند در حین آموزش اطاعت پذیری، به عنوان خوراکی استفاده شوند. اما افراط در مصرف غذا می تواند منجر به اضافه وزن در آنها شود.

 تربیت سگ مالینویز

موضوع دیگری که به اندازه ورزش برای مالینویز اهمیت دارد، آموزش صحیح است. برای مالینویز، که میزان هوش و انرژی او بسیار بالاتر از حد متوسط است، آموزش باید از سنین تولگی شروع شود و باید به طور مکرر تقویت شود. در آموزش و پرورش آنها باید از روشهای مثبت استفاده شود. آنها به دلیل روحیه حساس و تحریک پذیری که دارند از تنبیه و دعوا بیزارند. اصلاح رفتار و نگرش باید سریع و سازگار باشد. وقتی رفتار مطلوب به دست آمد، باید خوراکی های تشویقی به او اعطا کنید.

بیماری‌های رایج در سگ مالینویز

بیماری های سگ مالینویزبیماری‌هایی که اغلب توسط صاحبان سگ مالینویز بلژیکی گزارش می شود، در زیر ذکر شده است:
کم کاری تیروئید: یکی از بیماری های رایج در میان سگ ها می‌باشد، افزایش وزن، بی حالی و کم شدن فعالیت بدنی، ریزش مو و خارش بدن از علائم آن می باشد.

دیسپلازی مفصل ران: این وضعیت که به عنوان دررفتگی مفصل ران نیز شناخته می شود، یک بیماری ارثی است که به دلیل عدم توانایی قرارگیری مناسب استخوان ران در مفصل ران ایجاد می شود. ممکن است در سگ مبتلا به دیسپلازی لگن، هیچ علامتی از ناراحتی مشاهده نکنید. با افزایش سن سگ، ممکن است آرتروز ایجاد شود. برای جلوگیری یا درمان دیسپلازی لگن سگ به مقاله آن مراجعه کنید.

دیسپلازی آرنج: شبیه دیسپلازی مفصل ران است و یک بیماری دژنراتیو است. اعتقاد بر این است که علت آن، رشد غیرطبیعی یا صدمه ای در حین رشد است که منجر به ناهنجاری و ضعف مفصل می شود. سطح بیماری بستگی به شدت بیماری دارد: سگ ممکن است دچار آرتروز شود یا لنگ شود. درمان با جراحی، کنترل وزن، مدیریت پزشکی و داروهای ضد التهابی امکان پذیر است.

آتروفی پیشرونده شبکیه (PRA): این بیماری خانواده ای از بیماری های چشمی است که شامل زوال تدریجی شبکیه می شود. در دوره اولیه بیماری، سگهای مبتلا دچار شب کوری می شوند و با پیشرفت بیماری در طول روز دیگر قادر به دیدن نیستند. اکثر سگهای آسیب دیده با وجود بینایی محدود یا از دست رفته تا زمانی که محیط آنها یکسان باشد سازگار می شوند.

صرع: معمولا در سنین ده ماهگی تا سه سالگی علائم آن بروز می کند و نوعی بیماری ارثی می باشد. میتواند به دلیل مصرف دارو، مسمومیت غذایی و مصرف برخی از گیاهان ایجاد شود.

دیسپلازی شبکیه: نوعی بیماری ارثی چشم است. سگهای مبتلا را می توان پس از معاینه چشم که تغییرات خاصی را در ناحیه حساس به نور در پشت چشم (شبکیه) پیدا می کند، با MRD تشخیص داد. بسیاری از سگهای مبتلا به MRD علائم بالینی واضحی ندارند و به نظر می رسد بینایی آنها تحت تاثیر قرار نمی گیرد. در مواردی، دیسپلازی گسترده شبکیه، ممکن است با نقص بینایی و به ندرت نابینایی همراه باشد.
نکته: لطفا هنگام مطالعه در مورد بیماریهایی که در قسمت “بیماری های رایج” ذکر کردیم، مرعوب نشوید. برخی از این بیماری ها بسیار نادر هستند. در هنگام خرید به مواردی از جمله: خصوصیات رفتاری مادر و خویشاوندان توله سگ، گواهی عدم سوء پیشینه پدر و مادر مالینویز، خصوصیات ظاهری، ارزیابی زانو، ارزیابی لگن، کم خونی، سایز و وزن و ژنتیک، توجه بیشتری داشته باشید.

چگونه باید از بروز بیماری‌ها در مالینویز جلوگیری کنیم؟

اگر می خواهید از سگ خود به خوبی مراقبت کنید، باید عوامل بیماری زا برای سگ مالینویز را بشناسید. با آگاهی از نگرانی های مربوط به سلامتی خاص مالینویز بلژیکی، می توانیم یک برنامه بهداشتی پیشگیرانه را برای مراقبت از آنها طراحی کرده و از برخی بیماری های قابل پیش بینی را با واکسیناسیون جلوگیری کنیم. سگ ها باید به طور مرتب، تحت کنترل های پزشکی قرار گیرند.

مالینویز بهتر است یا ژرمن شپرد؟

مالینویز بلژیکی شباهت زیادی به ژرمن شپرد دارد. با این تفاوت که کوچکتر و بلوند است و حتی گاهی او را با یک ژرمن شپرد اشتباه می گیرند. مالینویز ها دارای جثه ای کوتاه تر هستند، پوشش و رنگ آنها حنایی است، با صورت و گوشهای مشکی.
سگ مالینویز، کوچکتر است و استخوان های باریک تری نسبت به ژرمن شپرد دارد. مالینویز ها، دارای شخصیت محکم و قوی هستند.بلژین مالینویز ها، با ظاهری زیبا و بی نقص، سگ هایی قوی و عضلانی هستند که تقریبا خستگی ناپذیر هستند.
ژرمن شپردها، سگ های بزرگ‌تری هستند، ژرمن شپرد، تقریبا 10 درصد بزرگتر از مالینویز بلژیکی است. موهای آنها کمی بلندتر است و کرک و پرپشتی بیشتری نسبت به مالینویز بلژیکی دارند. مالینویز، به شدت باهوش و هوشیار است و همین موجب می شود که با انسان ها بهتر ارتباط برقرار کند. امروزه سگ مالینویز، محبوبیت زیادی در بین مردم یافته است.

پرسش و پاسخ درباره‌ی مالینویز:

خرید بلژین مالینویز برای چه کسانی توصیه می شود؟

مالینویز بلژیکی، دارای انرژی زیادی است و به ورزش زیادی نیاز دارد. این سگ می تواند حرکات ورزشی سنگین انجام دهد. شما باید مطمئن شوید که فضا و زمان کافی برای رساندن مالینویز به این هدف را دارید. خرید آن برای افراد مبتدی توصیه نمی شود.

تربیت سگ مالینویز بلژیکی، در چه سنی باید صورت گیرد؟

از آنجاییکه مالینویز، بسیار باهوش است؛ آموزش آن باید از سنین کم آغاز شود. نگهداری و تربیت سگ مالینویز، همچنین نحوه رفتار صحیح با آن، بسیار حائز اهمیت است.

مهمترین خصوصیات اجتماعی مالینویز چیست؟

بسیار مردم گرا است و از فعالیت در کنار خانواده خود لذت می برد. مالینویز، بسیار مغرور و هوشیار است، همچنین، مالینویز دارای روحیات حساسی است.

آیا مالینویز به سرما حساس است؟

مالینویز دارای دو لایه خز می باشد که پوشش زیرین انبوه و متراکم است؛ لذا مالینویز را در برابر سرما سازگار و مقاوم می‌سازد. اما در حالت کلی، سگهای مو کوتاه، بهتر است برای پیاده روی در فصل های سرد سال، لباس مخصوص بپوشند.

مقدار توصیه شده روزانه برای نیازهای غذایی سگ مالینویز بلژیکی چقدر است؟

می توانید روزانه، در دو وعده غذایی 2 تا 3 پیمانه ای، غذای سگ با کیفیت بالا، به مالینویز خود بدهید. از دادن غذاهای انسانی به مالینویز خود پرهیز کنید.

چرا مالینویز بیشتر اوقات، به تعقیب کودکان و حیوانات می پردازد؟

مالینویز، به دلیل کنجکاوی زیادی که دارد، به دنبال تعقیب و گریز موجودات دیگر است؛ اما این کار را به قصد شکار انجام نمی دهد.

برای داشتن یک سگ سالم، رعایت چه نکاتی در هنگام خرید لازم است؟

هرگز یک توله سگ را از یک پرورش دهنده غیرمسئول یا از یک فروشگاه حیوان خانگی که نمی شناسید، خریداری نکنید. اطمینان حاصل کنید که آنها آزمایش شده اند تا نشان دهند، عاری از بیماری های ژنتیکی هستند که می توانند به توله سگ ها منتقل شوند. دقت داشته باشید که مالینویز از یک نژاد سالم باشد.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (2 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها