سگ شیتزو تریر + نکات نگهداری

اگر به دنبال یک حیوان خانگی دوست داشتنی هستید که سازگار با آپارتمان نشینی باشد و عشق بی قید و شرط به شما داشته باشد، سگ شیتزو انتخاب مناسبی برای شماست. شخصیت این حیوان خانگی بسیار جذاب است و هرگز اجازه نمی دهد کسی او را نادیده بگیرد. نام شیتزو به معنی شیر کوچک است اما برخلاف اسمش هیچ چیز خطرناکی در مورد این حیوان دوست داشتنی وجود ندارد. شیتزوها بسیار سرزنده و بازیگوش اند و به دلیل اندازه کوچک خود برای فضاهایی مانند آپارتمان ها بسیار مناسب اند .این حیوانات با شما و فرزندانتان پیوند عاطفی محکمی برقرار می کنند بنابراین آن ها یک حیوان خانگی عالی به شمار می آیند.
نژاد سگ شیتزو تریر

تاریخچه سگ های شیتزو

ریشه سگ های شیتزو به زمان های بسیار دور برمی گردد و افسانه های بسیاری در مورد این سگ ها وجود دارد. برخی معتقدند که این نژاد توسط راهبان تبتی پرورش یافته است. یکی از مطالعات اخیر نشان می دهد که سگ شیتزو یکی از 14 نژاد قدیمی سگ است و استخوان های سگ های پیدا شده در چین ثابت کرده است که این سگ ها حدود 8000 سال قبل از میلاد در آن جا حضور داشته اند. یکی از افسانه های مربوط به شیتزو می گوید بودا با یک سگ کوچک که همان شیتزو بود، سفر کرد.روزی چند سارق با هدف سرقت و قتل به بودا حمله می کنند در این زمان سگ کوچک تبدیل به یک شیر وحشی شد و به سارقان حمله کرد و جان بودا را نجات داد. سپس شیر دوباره به یک سگ کوچک تبدیل شد و بودا آن را برداشت و سرش را بوسید.گفته می شود نقطه سفید موجود روی سر بسیاری از شیتزوها همان مکانی است که بودا آن را بوسیده است.

انواع شیتزو

این نژاد کوچک و دوست داشتنی انواع مختلفی دارد که در متن زیر به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.
1)شیتزو آمریکایی: این نوع شیتزو در سال 1969 توسط یک باشگاه پرورش سگ آمریکایی به رسمیت شناخته شد. ویژگی های فیزیکی این سگ شامل قفسه سینه کوچک، پاهای بلند، گردن کوتاه و چشم های کوچک پهن است.
2)شیتزو اروپایی: این شیتزو مانند شیتزو آمریکایی، یک نژاد خالص است و در سال 1946 توسط یک باشگاه پرورش سگ انگلیسی به رسمیت شناخته شد. این سگ ها از نظر ظاهر با شیتزوهای آمریکایی تفاوت دارند زیرا دارای سر گرد و گردن بلند و چشم های درشت هستند.

3)شیتزو چشم آبی: گاهی اوقات ممکن است شیتزو چشمان آبی داشته باشد. این اتفاق زمانی می افتد که ژن رنگی برای رنگ سیاه وجود ندارد. اگر شنیده اید که از اصطلاح آبی برای توصیف شیتزو استفاده می شود منظور رنگ پوست آن ها نیست بلکه رنگ چشم آن هاست.

4)شیتزو مشکی: شیتزو مشکی بسیار نادر است مخصوصا شیتزوهایی که کاملا سیاه هستند. در بسیاری از موارد رنگ موهای این سگ ها با یک رنگ ثانویه مانند سفید ترکیب می شود. این نوع شیتزوها همیشه دارای بینی سیاه هستند و با بالغ شدن رنگ موهایشان از سیاهی به خاکستری تغییر می کند.

خصوصیات اخلاقی سگ شیتزو

خصوصیات رفتاری در سگ شیتزوهر کدام از نژادهای سگ هدف خاص خود را دارند و هدف نژاد شیتزو، همراهی صاحبش است. این سگ ها تمایل دارند دائما همراه شما باشند بنابراین انتظار نداشته باشید که شیتزوی شما مانند یک سگ نگهبان یا شکارچی عمل کند. محبت ویژگی غالب این سگ هاست و دامان شما محل مورد علاقه آن هاست. سگ های شیتزو علاقه زیادی به مورد توجه قرار گرفتن دارند بنابراین هر چه بیشتر به آن ها توجه کنید، خوشحال تر و سرزنده تر خواهند شد. شیتزوها سگ هایی هوشیار و پر جنب و جوش هستند و ممکن است هنگام ورود مهمان های تازه وارد به خانه شما، به شدت پارس کنند اما نگران نباشید، آن ها با مهمان های شما در همان ساعات اولیه دوست می شوند و به راحتی ارتباط برقرار می کنند. در حالت کلی نگهداری از سگ شیتزو کار دشواری نیست، شیتزوها فعالیت بالایی ندارند بنابراین به گردش زیاد نیاز ندارند و به پیاده روی های کوتاه در طول روز بسنده می کنند.

شیتزوها، حیوانات خانگی اجتماعی

گرچه سگ های شیتزو بسیار بازیگوش هستند اما دوست دارند نزدیک انسان ها باشند. آن ها اصلا از تنها ماندن لذت نمی برند. اگر ساعات کاری شما طولانی است یا قصد سفر دارید بهتر است از کسی بخواهید تا کنار سگ شما باشد یا او را بیرون ببرد. اگر سگی از نژاد شیتزو مدت زیادی با انسان ارتباط برقرار نکند دچار حالت افسردگی خواهد شد. وقتی این اتفاق بیفتد سگ شیتزو شما دچار استرس خواهد شد و ممکن است رفتارهای مخربی از خود نشان دهد.

سازگاری در سگ شیتزو

هر نژاد از سگ، شخصیت خاص خود را دارد اما به طور کلی شیتزوها به خوبی با سگ های دیگر کنار می آیند. شخصیت خاص و رفتار دوستانه این سگ ها باعث می شود آن ها به راحتی با سگ های دیگر سازگار شوند در واقع بعید است شما یک شیتزو پیدا کنید که بدون توجه به نژاد، با سگ دیگر کنار نیاید. به طور کلی شیتزوها سگ های تهاجمی نیستند و از بودن در کنار بقیه لذت می برند با این حال بسیاری از رفتارهای آن ها با مردم،سگ ها، گربه ها و سایر حیوانات خانگی از طریق اجتماعی شدن آموخته می شود. نکته دیگر این که شیتزو با وجود این که شبیه یک عروسک است اما به خاطر داشته باشید شیتزو شما عروسکی نیست که کودکان با آن بازی کنند. به طور کلی شیتزو با کودکان خوب است اما این را هم می دانیم که کودکان نوپا کنجکاو هستند و ممکن است سعی کنند روی سگ بنشینند یا دم آن ها را بکشند اگر کودکی به این کارها ادامه دهد، سگ شیتزو ممکن است عصبانی شود و با دندان هایش به کودک آسیب رساند.

یک سگ شیتزو چقدر باید ورزش کند؟

توله سگ های سالم 6 ماهه شیتزو و شیتزوهای بزرگسال باید یک پیاده روی در روز به مدت 20 دقیقه انجام دهند. این کار با سرعت نسبتا بالا برای سگ شما بهتر است انجام شود. به خاطر داشته باشید که توله سگ های جوان خود را قبل از بردن به مکان های عمومی حتما واکسینه کنید. گرچه برنامه واکسیناسیون برای توله سگ های شیتزو می تواند متفاوت باشد، اما اکثر واکسن های توله سگ ها تا 4 ماهگی کامل می شوند.

فواید ورزش برای سگ شیتزو
از اهمیت ورزش برای حیوان خانگی شما هر چه بگوییم کم است. فعالیت منظم قلب و عروق نقش مهمی در سلامت جسمی سگ دارد. در متن زیر به بررسی فواید ورزش برای شیتزو می پردازیم:
1)ورزش قلب سگ شیتزو شما را تقویت می کند و گردش خون را بهبود می بخشد.
2) به بدن کمک می کند تا سطح گلوکز را کنترل نماید و احتمال ابتلا به دیابت را در سگ شما کاهش می دهد.
3)استخوان ها و ماهیچه های سگ را تقویت می کند و همچنین سیستم ایمنی بدن سگ را تقویت می کند.
4)به عملکرد صحیح متابولیسم، تحریک اشتها و خواب راحت سگ شما کمک می کند.
5)به سگ شما کمک می کند انرژی فرو رفته خود را آزاد کند در غیر این صورت این انرژی فرورفته ممکن است به صورت رفتارهایی مانند پارس کردن یا گاز گرفتن بروز کند.

سلامتی شیتزوها

سگ های شیتزو به طور کلی حیواناتی سالم هستند اما مانند همه نژادهای سگ، مستعد بیماری های خاصی نیز هستند که به بررسی آن ها می پردازیم.

1)آلرژی: آلرژی یک بیماری شایع بین سگ هاست که انواع مختلفی دارد. نوع اول آلرژی غذایی است که با حذف برخی مواد غذایی از رژیم غذایی سگ ها درمان می شود. حساسیت ها و آلرژی های تماسی که در اثر واکنش به یک ماده خاص مانند پرزهای موجود روی ملافه یا برخی ترکیبات موجود در شامپوهای مخصوص آن ها ایجاد می شود و آلرژی های استنشاقی که توسط مواد حساسیت زا موجود در هوا مانند گرد و غبار یا گرده گل ها ایجاد می شوند. درمان ممکن است شامل محدودیت های غذایی، داروها و یا تغییرات محیطی باشد.

2)دیسپلازی کلیه: دیسپلازی یک نقص ژنتیکی کلیه است که در سگ های جوان مشاهده می شود و از جمله بیماری های ارثی است که در آن کلیه سگ به درستی . در این بیماری میزان ادرار سگ به صورت غیر معمولی افزایش می یابد، دائم دچار استفراغ می شود و در نتیجه وزن سگ کاهش می یابد با ادامه یافتن این فرآیند قدرت بدنی سگ نیز کاهش می یابد.

3)سنگ مثانه: سنگ های مثانه و عفونت های مثانه در سگ های شیتزو می توانند در اثر عواملی مانند: پروتئین بالا، منیزیم و فسفر بالا در رژیم غذایی یا مدت زمان طولانی بین ادرارها ایجاد شوند. عفونت مثانه می تواند همچنین ناشی از عفونت های باکتریایی یا ویروسی باشد. اگر شیتزو شما ادرار خونی دارد یا فاصله بین ادرارهایش کم است، حتما او را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

4) مشکلات چشمی: مشکلات مربوط به چشم ها و بینایی در سگ شیتزو بسیار رایج است. التهاب قرنیه در شیتزو می تواند منجر به زخم قرنیه و حتی کوری شود. نکته قابل توجه دیگر این است که شیتزو مستعد ابتلا به آب مروارید است. آب مروارید یک نقص در عدسی چشم است و باعث می شود دید سگ، تیره شود. در مراحل اولیه آب مروارید هیچ مشکل بینایی قابل توجهی برای شیتزو ایجاد نمی کند اما رفته رفته با پیشرفت بیماری، بینایی حیوان خانگی بسیار کاهش می یابد.آتروفی پیش رونده شبکیه از دیگر مشکلات چشمی است که در سگ های شیتزو باعث کوری می شود.

5)مشکلات دندانی: سگ شیتزو دارای دندان های کوچکی است که به راحتی خراب می شوند و به همین دلیل این نژاد می تواند مستعد بیماری های پریودنتال باشد. شما می توانید برای جلوگیری از ایجاد این مشکلات دندان های سگ خود را روزانه با مسواک و خمیر دندان مخصوص بشویید.

6)افت قند خون: سگ شیتزو در معرض خطر نوع خاصی از هیپوگلیسمی است. این امر می تواند به دلیل یک وعده غذایی از دست رفته یا مشکلاتی مانند بیماری دیابت باشد. اگر متوجه شدید که شیتزو شما در هنگام راه رفتن دچار بی حالی، بی قراری و لرزش ماهیچه می شود، به احتمال زیاد دچار هیپوگلیسمی شده است. اگر شیتزو شما در این حالت نمی تواند غذا بخورد، سعی کنید یک قاشق غذاخوری عسل یا آب قند به او بدهید و سپس فورا او را نزد دامپزشک ببرید.

بهداشت در سگ های شیتزو

حمام کردن سگ شیتزو فقط برای اهداف مربوط به زیبایی شناسی نیست.حمام برای سلامت پوست و موی حیوان خانگی شما بسیار مهم است. همچنین برای از بین بردن روغن طبیعی بدن که به طور شبانه روزی تولید می شود و به عنوان محافظ عمل می کند، شیتزو باید حمام شود زیرا اگر این روغن روی سطح پوست جانور تجمع یابد و به درستی شسته نشود باعث ایجاد بوی بد می شود. حمام همچنین برای کمک به سالم ماندن و مرطوب شدن موهای شیتزو، کمک به مرطوب کردن مناسب پوست و جلوگیری از خشکی پوست حیوان ضروری است.از دیگر مزایای حمام کردن سگ شیتزو، کمک به درمان مشکلات پوستی مانند آلرژی، خارش و عفونت های قارچی است. بهتر است هر سه هفته یک بار شیتزو خود را به حمام ببرید.
نگهداری و حمام بردن سگ شیتزو

نحوه حمام کردن سگ شیتزو

1)اطمینان حاصل کنید که وان یا ظرفی که می خواهید حیوان خانگی خود را درون آن بشویید تمیز است و هیچ گونه بقایای ماده شوینده درون خود ندارد.

2)تمام وسایل مورد نیاز را در دسترس خود قرار دهید و ابتدا موهای سگ خود را شانه کنید تا در صورت وجود گره در موها، این گره ها باز شوند و همچنین موهای مرده جدا شوند. این کار بهتر است با شانه دندانه دار فلزی انجام شود. برای شانه زدن موهای دور چشم از شانه کوچکتر استفاده کنید.

3) از ان جا که شیتزوها مستعد عفونت هستند بهتر است برای جلوگیری از عفونت گوش، قطعات کوچک پنبه را در داخل گوش او قرار دهید تا از ورود آب به گوش جلوگیری شود. این کار را به آرامی انجام دهید و مراقب باشید سگ شما در حین این فرآیند آسیب نبیند.

4) وان را با آب ولرم پر کنید و دمای آن را با دست خود بسنجید. توجه داشته باشید که آب خنک باعث بیمار شدن سگ و آب گرم باعث بسته شدن کوتیکول های موهای سگ شما می شود بنابراین دقت داشته باشید که آب نه سرد و نه داغ باشد. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از لغزیدن و سر خوردن شیتزو در وان، بهتر است یک حوله یا حصیر در کف وان قرار دهید.

5)سگ خود را به آرامی داخل وان یا ظرف مخصوص حمام قرار دهید و در همان حال که او را نگه داشته اید، حمام کردن او را شروع کنید و اگر سگ شما در ابتدا مضطرب شد با دادن یک خوراکی او را سرگرم کنید.

6)بهتر است از شامپوی مخصوص برای استحمام سگ شیتزو خود استفاده کنید. شامپو را به آرامی روی موهای سگ خود بمالید و از سمت دم سگ به سمت سر، شستشو را شروع کنید. بهتر است از مسواک نرم مویی برای شستن و تمیز کردن ناحیه زیر چشم سگ استفاده کنید.

7)در مرحله پایانی شیتزو خود را کاملا آبکشی کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام مواد شوینده شسته شده است. باقی ماندن مواد شوینده روی موهای شیتزو شما می تواند باعث ایجاد مشکلات پوستی شود. اگر سگ شما در برابر شستشوی مستقیم توسط شیر آب مقاومت می کند، با استفاده از یک کاسه آب را به آرامی روی سگ خود بریزید و سگ خود را به خاطر رفتار خوبش در حالی که حمامش می کنید، تشویق نمایید.

8) شیر آب را ببندید و شیتزو خود را خشک کنید. ابتدا او را در یک حوله بپیچید و به آرامی بمالید تا موهایش به حالت نیمه خشک دربیاید. همچنین هنگام خشک کردن سگ خود اطمینان حاصل کنید که آب موجود در گوش او را نیز خارج کرده اید، زیرا آب باقی مانده می تواند باعث عفونت گوش حیوان خانگی شما شود.

9)سگ خود را با سشوار خشک کنید. سگ را به پهلو بخوابانید و موهای او را لایه لایه خشک کنید. هنگام خشک کردن موها از دست آزاد خود برای جدا کردن موهای سگ خود استفاده کنید. سر و صدای ناشی از سشوار، سگ شما را می ترساند بنابراین فقط از پایین ترین حالت آن استفاده کنید و در صورتی که سگ شما مضطرب یا عصبی می شود بهتر است استفاده از سشوار را متوقف کنید.

10)موهای سگ شیتزو خود را شانه بزنید.هنگامی که سگ شما خشک شد، مجددا موهای او را شانه بزنید تا مطمئن شوید هیچ گرهی در موهای او باقی نمانده است. اگر قبل از حمام نیز عمل شانه زدن را انجام دهید، بعد از اتمام استحمام، این عمل راحت تر انجام می شود.

اطلاعات تغذیه ای در مورد سگ شیتزو

این نژاد از سگ در مقایسه با سایر نژادهای با این اندازه مقدار بیشتری غذا می خورد البته میزان غذایی که شیتزو باید روزانه بخورد به عوامل مختلفی بستگی دارد. بنابراین برای تعیین میزان نیاز شیتزو باید عواملی مانند سن، وزن، سطح فعالیت و شرایط سلامتی حیوان خانگی را در نظر بگیرید. توجه داشته باشید که از رژیم غذایی با کیفیتی برای تغذیه سگ شیتزو خود استفاده کنید. مقدار توصیه شده روزانه برای یک شیتزو 2/1 تا 1 فنجان غذای خشک با کیفیت است. اکثر غذاهای آماده ای که بصورت تجاری در دسترس هستند معمولا ارزش غذایی پایینی دارند و در نتیجه نیاز به کالری بیشتری برای ایجاد حس سیری در سگ شما مورد نیاز است. به خاطر داشته باشید که اگر از این نوع غذاها بیش از حد مورد نیاز حیوان خانگی خود استفاده کنید، باعث افزایش وزن آن ها و مشکلات چاقی خواهید شد. توصیه می شود به شیتزو های بزرگسال حداقل سه بار در روز غذا دهید. این توله سگ ها ممکن است حتی به 4 تا 6 وعده غذایی در روز نیاز داشته باشند. به این دلیل است که این نژاد مستعد هیپوگلیسمی است زیرا با این متابولیسم سریع، آن ها توانایی نگهداری مقدار زیادی از ذخیره انرژی را ندارند. بنابراین پخش وعده های غذایی آن ها در طول روز به ثابت ماندن سطح انرژی آن ها کمک می کند.

نکاتی در مورد تغذیه سگ های شیتزو

1) سگ شیتزو به داشتن معده حساس معروف است بنابراین تغییرات ناگهانی در رژیم غذایی این موجودات می تواند برای سیستم گوارشی آن ها شوک آور وخطرناک باشد بنابراین همواره باید دقت زیادی به رژیم غذایی حیوان خانگی خود داشته باشید. در حالی که گاهی اوقات مشکلات موجود در رژیم غذایی، علائم مشهودی مانند اسهال، استفراغ، یبوست و مانند این ها را دارد اما دربرخی مواقع بدون هیچ علامت خاصی حیوان دچار مشکلات گوارشی می شود.

2) توصیه می شود به سطح انرژی سگ شیتزو خود توجه ویژه ای داشته باشید. اگر متوجه شدید سگ شما به اندازه گذشته انرژی ندارد و سر حال نیست حتما تغییراتی در رژیم غذایی او ایجاد کنید.

3)مهم است که وزن سگ شیتزو خود را بدانید. یک سگ سالم و عادی شیتزو دارای وزن بین 4.5 تا 7.5 کیلو گرم است. می توانید سگ خود را نزد دامپزشک ببرید تا او را وزن کند. 35 کالری به ازای هر نیم کیلو وزن برای یک سگ شیتزو بالغ با اندازه متوسط کافی است.

از آن جا که این سگ ها مستعد چاقی هستند، کربوهیدرات زیاد در رژیم غذایی آن ها پیشنهاد نمی شود . مانند سایر سگ ها، این سگ ها نیز برای رشد و سالم ماندن به مقدار کافی پروتئین نیاز دارند. گوشت، مرغ و تخم مرغ منابع اصلی پروتئین برای سگ های شیتزو می باشند. ماهی همچنین جز مهمی از وعده های غذایی برای حیوان خانگی شماست زیرا منبع خوبی از پروتئین ها و چربی های سالم است. برای تامین کربوهیدرات مورد نیاز شیتزو می توانید از سیب زمینی شیرین، جو دوسر، برنج و جو استفاده کنید زیرا این مواد جز منابع سالم کربوهیدرات هستند که برای شیتزو مورد نیاز است. برای تامین نیاز مواد معدنی و ویتامین ها می توان از سبزیجات و میوه ها استفاده کرد.

از کدام میوه ها و سبزیجات می توان برای تغذیه شیتزوها استفاده کرد؟

برخی از میوه ها و سبزیجات فواید زیادی برای سگ های شیتزو دارند که به بررسی آن ها خواهیم پرداخت:
1)انبه: انبه سرشار از ویتامین های مختلف است و از آن جایی که بافت نرمی دارد و خوردن آن راحت است، برای سگ شیتزو شما یک گزینه بسیار مناسب است.

2)پرتقال: ویتامینC بالای موجود در پرتقال سیستم دفاعی سگ را تا حد زیادی تقویت می کند و کمک می کند تا سموم از بدن حیوان خانگی شما دفع شود اما برای جلوگیری از ناراحتی معده بهتر است آن را در حد تعادل در رژیم غذایی سگ خود مورد استفاده قرار دهید.

3)آناناس: آناناس سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی مانند فولات و روی است که می تواند سیستم ایمنی سگ شما را تا حد زیادی تقویت کند. اما توجه داشته باشید که محتوای قند آن بسیار بالاست و باید در حد تعادل مورد استفاده قرار بگیرد.

4)کدو تنبل: کدو تنبل یک ماده غذایی عالی برای رفع یبوست در حیوان خانگی شماست. کدوتنبل به سگ شما کمک می کند تا بدن او هیدراته بماند همچنین سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است که برای حیوان خانگی شما بسیار مفید است.

5)نخود فرنگی: نخود فرنگی می تواند سطح انرژی سگ شیتزو شما را افزایش دهد و به سلامت استخوان ها کمک زیادی کند. نخودفرنگی همچنین حاوی ویتامینB ، تیامین و پتاسیم است که برای سگ شیتزو بسیار مفید است.
غذاهای مضر برای سگ شیتزو

چه میوه ها و سبزیجاتی برای شیتزو مضر است؟

بهتر است بدانید میوه ها و سبزیجاتی وجود دارد که هرگز نباید به سگ شیتزو خود بدهید. در حالی که برخی از این مواد ممکن است فقط در دوزهای کوچک باعث ایجاد مشکل در معده سگ شما شوند، برخی دیگر برای حیوان خانگی شما بسیار سمی هستند که در متن زیر به بررسی آن ها می پردازیم.
1)گیلاس: این میوه برای سگ ها سمی است. حتی برگ ها و ساقه آن می توانند باعث نارسایی تنفسی و حتی مرگ شوند. بنابراین از دادن این میوه به حیوان خانگی خود پرهیز کنید.
2)توت خشک: این میوه کوچک برای حیوان خانگی شما بسیار سمی است و می تواند باعث نارسایی کلیه شود.
3)سیر: در صورتی که حیوان خانگی شما از سیر استفاده کند، این عمل باعث آسیب رسیدن به گلبول های قرمز او و در نهایت کم خونی می شود.
4)انگور و کشمش: انگور و کشمش ممکن است باعث مشکلات کلیوی در سگ ها شود و حتی در نهایت به مرگ حیوان خانگی شما منجر شود.
5)قارچ: قارچ حاوی موادی است که برای سگ ها بسیار سمی است. این سموم می تواند بر سیستم عصبی و دستگاه گوارش سگ ها اثر بگذارد.

اگر اشتهای سگ شیتزو شما کاهش یافت چه اقداماتی باید انجام دهید؟

اگر شیتزو شما یک یا دو وعده از غذای خود را در یک روز نمی خورد، لازم نیست نگران باشید زیرا سگ شما ممکن است فقط خسته باشد یا خیلی گرسنه نباشد و روز بعد به حالت عادی برگردد اما اگر این حالت چند روز ادامه داشت باید عوامل را بررسی کنید. از دست داشتن اشتها می تواند علامت چندین بیماری مانند دیابت، بیماری کلیوی و یا بیماری های قلبی و عروقی باشد. از دیگر دلایلی که ممکن است اشتهای سگ شما را کم کند عبارتند از:
استرس و اضطراب
آسیب دیدن دندان ها
سازگار نبودن غذا با ذائقه سگ
بیماری های مربوط به دستگاه گوارش و…
تغییرات محیطی نیز می توانند بر اشتهای سگ شما اثر بگذارند به عنوان مثال نقل مکان به خانه جدید، مهاجرت یا رفتن یکی از اعضای خانواده خواه به دلیل طلاق یا رفتن فرزند به دانشگاه، باعث ناراحتی و کاهش اشتهای سگ شما می شود.

اقدامات لازم در هنگام مشاهده کم اشتهایی شیتزو

اولین اقدامی که شما باید در این مرحله انجام دهید این است که مواد غذایی را بررسی کنید تا مطمئن شوید تاریخ مصرف آن ها تمام نشده یا خراب نشده اند. اگر این گونه بود محتویات ظرف را دور بریزید و ظرف را کاملا بشویید و به سگ خود غذای تازه بدهید. اگر غذا سالم بود گام بعدی مراجعه به دامپزشک است زیرا دامپزشک با معاینه حیوان خانگی شما دلایل دقیق کاهش اشتهای شیتزو شما را تعیین خواهد کرد. همچنین این احتمال وجود دارد که سگ شما دیگر غذای خود را دوست نداشته باشد، در این صورت می توانید غذاهای جدید را امتحان کنید اما به خاطر داشته باشید که شما نمی توانید به سادگی به یک غذای جدید رو بیاورید، برای جلوگیری از ناراحتی معده، غذای جدید را طی چند هفته و به تدریج به سگ خود بدهید.

آموزش سگ های شیتزو

به طور کلی سگ ها معمولا از دستورات پیروی می کنند اما باید بدانید از شیتزوها نباید انتظار زیادی داشته باشید. هنگامی که محققان نژاد های مختلف سگ را از لحاظ IQ بررسی کردند، شیتزو در نیمه پایانی لیست قرار گرفت. هنگامی که به سگ ها فرمان داده می شود برخی از نژاد های سگ تا 95 درصد اطاعت می کنند اما این عدد در شیتزوها به 25 می رسد. با این وجود شما می توانید شیتزو خود را آموزش دهید. قوانین خود را سختگیرانه اجرا کنید و چند هفته بر آن ها نظارت کامل داشته باشید. آموزش سگ شیتزو در مقایسه با سایر نژادهای سگ ممکن است بیشتر طول بکشد. با این حال وقتی سگ شما آموزش را پذیرفت، به یک همراه دوست داشتنی برای شما تبدیل می شود.
تربیت و یاددادن به سگ شیتزو

پاداش دادن:

یکی از بهترین روش ها برای آموزش شیتزو شما آموزش مبنی بر پاداش است. هر بار که سگ شما رفتار ناشایستی از خود نشان می دهد او را به طور ملایم و نه با عصبانیت سرزنش کنید و هر موقع فرمان شما را اطاعت کردید به او پاداش بدهید و او را تحسین کنید. شیتزو به تنبیه و داد و فریاد بسیار حساس است و هنگام ترس می تواند رفتار نامناسبی از خود نشان دهد.مهم این است که چند بار در روز دستورات جدید را با او تمرین کنید

پارس کردن:

معمولا یک شیتزو انرژی خود را در پارس کردن بی وقفه هدر نمی دهد با این حال در صورتی که شیتزو شما پارس کند نشانگر بی حوصلگی سگ شماست در این حالت شیتزو شما می تواند رفتارهای ناپسندی از خود نشان دهد. برای جلوگیری از این وضعیت، آموزش شیتزو را از سنین پایین شروع کنید و با توجه و علاقه این کار را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که سگ شما به راحتی خسته، ناامید یا گیج می شود. یک قاعده کلی این است که وقتی شیتزو شما یک فرمان را 8 تا 10 بار متوالی با موفقیت اطاعت کرد به این معنی است که آن را درک کرده است. اگر سگ شما دیرتر آموزش می پذیرد او را تحت فشار قرار ندهید شما برای انجام این کار به صبر وحوصله زیادی نیاز دارید تا شیتزو شما دستوراتتان را اطاعت کند

اجتماعی شدن:

شیتزوها به طور طبیعی اجتماعی هستند اما اگر در معرض طیف گسترده ای از مردم و دیگر سگ ها قرار نگیرند، می توانند دمدمی مزاج شوند برای. معاشرت با یک توله سگ بین 8 تا16 هفته بهترین زمان است. با بردن سگ خود به مکان های مختلف و تحسین او بابت معاشرت ها و تعامل هایش، او را اجتماعی تر کنید. ارتباط با سگ های مسن ممکن است برای او دشوار باشد بنابراین بهتر است کم کم توله سگ خود را در معرض محرک های جدید قرار دهید.

پرسش و پاسخ سگ شیتزو تریر:

سگ شیتزو چقدر عمر می کند؟

شیتزوها در صورتی که از آن ها به خوبی مراقبت شود و رژیم غذایی مناسبی داشته باشند 10 تا 16 سال عمر می کنند.

آیا شیتزو ریزش موی زیادی دارد؟

بر خلاف ظاهر پرموی شیتزوها، آن ها ریزش موی بسیار کمی دارند و نکته مثبت دیگر این است که آن ها به جای خز، مو دارند.

آیا شیتزو یک حیوان خانگی مناسب برای خانواده های صاحب کودک است؟

شیتزو برای خانواده هایی که دارای فرزند بزرگتر هستند بیشتر مناسب است. کودکان کوچک تر می توانند با رفتارهای نادرست خود باعث عصبانیت سگ شما شوند.

آیا شیتزو حیوان خانگی خوبی برای خانواده است؟

شیتزو ها حیوانات خانگی خوبی هستند و از بودن در محیط خانه لذت می برند. آن ها از تنهایی برای مدت طولانی متنفرند و جدایی از انسان ها آن ها را دچار اضطراب می کند.

Instagram
WhatsApp
4.7/5 - (13 امتیاز)
guest
3 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
لللللل

قیمت😑🤔

معین

زیاد نیست ۲ تا ۵

ارش

سگ شیتوز تریر عالییئییی مخصوص آپارتمان حتی واسه نگهبانی سگ باه‍وش سرعت دو خیلی زیادی داره زمان قدیم تو قصر ه‍آ این سگ هآرو نگه دآری میکردن من خودم فردا صبح می‌خوام بخرم غلآده پارک آهنی سینی دستشویی رو هم برآش خریدم