یورکشایر + معرفی
بلاگ
1 دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

معرفی کامل یورکشایر  (Yorkshire Terrier)

تاریخچه یورکشایر Yorkshire Terrier

یورکشایر تریر (Yorkshire Terrier) در اواسط دهه 1800 در نواحی شمالی انگلیس یعنی مناطق یورکشایر و لنکشایر پرورش یافت. در اواخر دوران حکومت ویکتوریا، یورکشایر به یک انتخاب مناسب و مد روز برای قرار گرفتن در دامان پرنسس‌های اهل انگلیس تبدیل شد، اما درآغاز کاملاً مختص طبقۀ کارگری بود.

معرفی و تارخچه یورکشایر طبق تحقیقات، نژاد یورکشایر توسط بافندگان اسکاتلندی که به مناطق شمالی انگلیس مهاجرت کرده بودند و تریر اسکاتلندی را با خود آورده بودند، پرورش می‌یافته است. چندین نژاد از تریرهای اسکاتلندی که امروزه در مرض انقراض هستند در کنار تریرهایی که امروزه نیز وجود دارند، مانند اسکای و دندی دینمونت،  بخشی از ترکیب ژنتیکی یورکی هستند.بافندگان اسکاتلندی به تریرهای قوی و كوچك خود بسیار مفتخر بودند، نژادی که به اندازه کافی كوچك بود تا در تعقیب جوندگان بتواند زیر دستگاه‌ها و قلاب‌های آسیاب‌های نساجی جست‌وخیز کند. جک‌هایی در مورد پوشش بلند و ابریشمی یورکی ساخته و نقل شده بود و معنای آنها این بود که موهای ریز بافت یورکشایر، محصول دستگاه‌های بافندگی است. منطقه اصلی یورکی مرکز معدن و همچنین تولید منسوجات بود و بسیاری از یورکی‌ها در معادن زغال سنگ، با وظیفه گرفتن موش، مشغول بودند.نقطه عطف در تاریخ این نژاد در سال 1886 فرا رسید، هنگامی که از سوی باشگاه کِنل (انگلیس)، یورکی‌ها به رسمیت شناخته شدند. با این تبلیغات گسترده، یورکی به عنوان همراه خانم‌ها، به مد روز تبدیل شده و محبوب‌تر شدن یورکی در میان سگ‌های مد روز آن دوره، جثه آن نیز کوچک‌تر شد، تا بتواند وظایف شغلی جدید خود را بهتر انجام دهد، مانند: همراهی سرگرم کننده و نشستن در دامان پرنسس‌های مجلل.

ویژگی‌های ظاهری یورکشایر Yorkshire Terrier

 دسته بندی:

یورکشایر جز گروه سگ‌های عروسکی دسته بندی می‌شود.
یورکشایر تریر داری سری کوچک و پوزه‌ای متوسط است. گوش‌های یورکشایر ها V شکل بوده و حالت آن کاملا صاف و ایستاده است.
جذاب‌ترین ویژگی‌ ظاهری یورکشایر تریر موهای بلند، ظریف و ابریشمی ست که معمولا در نواحی اطراف پشت و دم به رنگ تیره و بقیه جاها طلایی است.

ارتفاع و وزن یورکشایر:

وزن یورکشایر: 1 الی 3 کیلوگرم

قد یورکشایر: 16 الی 23 سانتی‌متر

 رنگ پوشش یورکشایر:

یورکشایر معمولا در رنگ‌های: سیاه، نقره ای و قهوه‌ای روشن دیده می‌شود.

نوع پوشش خارجی یورکشایر:

در یورکشایرها پوشش موها معمولاً بلند هستند و در ناحیه کمری سگ دچار فرق وسط می‌شوند. دو نوع نمونه‌ی پوشش مو در سگ یورکشایر تریر دیده می شود، یکی موهای ابریشمی که بیشتر بلند و لخت هستند و دیگری موهای نرم که معمولاً خیلی بلند نبوده و بسیاری از مواقع نیاز به برس زدن ندارند. معمولا از پشت گردن تا شروع دم، پوشش خارجی یورکشایر به رنگ خاکستری تیره است و روی دم تیره تر نیز می شود. روی سر، قسمت های بالایی قفسه سینه وهمچنین روی پاها طوسی بوده و تیره تر از قسمت های دیگر دیده می‌شود.
توله های یورکشایر که تازه متولد شده‌اند، بیشتر سیاه رنگ هستند و تنها نقاطی از رنگ خاکستری روی بدنشان دیده می شود. اگر احیاناً روی بدن توله ها لکه های روشن دیده شد، با افزایش سن رنگ آن، بزودی تیره خواهد شد. در تعداد کمی از توله ها حتی سه سال طول می کشد تا رنگ واقعی یورکشایر مشخص شود.
قیمت سگ یورکشایر

قیمت سگ یورکشایر Yorkshire Terrier

قیمت یورکشایر بطور حدودی در بازار ایران، 25 میلیون تومان است.

طول عمر یورکشایر تریر

یورکشایرها با توجه به سبک زندگی، حدودا بین 12 تا 15 سال عمر می‌کنند.

خصوصیات اخلاقی و رفتاری یورکشایر تریر

  • رابطه یورکشایر با کودکان

اگه از زمان تولگی با بچه‌ها معاشرت داشته باشند، مشکلی ندارند؛  اما اگر این سگ‌های کوچک به خوبی اجتماعی و تربیت نشوند، در برابر کودکان ممکن است برخورد خیلی خوبی نداشته باشند.

  • رابطه یورکشایر تریر با سایر حیووانات

بعضی از یورکی‌ها ممکن است نسبت به سایر حیوانات کوچک، رفتاری خشن و تهاجمی نشان بدهند، اما به طور کلی با گربه‌ها و سایر حیوانات خانگی، رابطه خوبی دارند.

تغذیه یورکشایر Yorkshire Terrier

یورکشایرها به رژیم غذایی باکیفیت بالا و همچنین مرغوبی نیاز دارند. برای تغذیه این سگ ظریف بامزه، دو راه پیش روی شماست:

  1. استفاده از غذاهای خشک و غذای کنسروی تجاری که باکیفیت بالا هستند.
  2. تهیه غذای خانگی براساس دستور غذایی مورد تایید دامپزشک سگتان است.

بعضی از سگ‌های یورکی مستعد چاقی و اضافه وزن هستند، بنابراین باید مراقب باشید که مقدار کالری دریافتی از غذاها، متناسب با وزن سگتان باشد.
تربیت یورکشایر کمی دشواره و استفاده از تشویقی کمک زیادی به شما می‌کند، اما از این جهت سعی نکنید که بیش از حد به یورکی خود تشویقی داده و باعث چاق شدن او شوید.

مقدار غذای یورکشایر تریر چقدر باید باشه؟

مقدار غذای سگ‌ها به عوامل مختلفی مانند: سن، وزن و میزان فعالیت و غیره وابسته است و ما به شما توصیه می‌کنیم برای مشخص کردن مقدار دقیق غدای مورد نیاز سگ خود، حتما با دامپزشک مشورت کنید.
اما به طور کلی نصف تا سه چهارم فنجان غذای خشک، به شرط کیفیت و مرغوب بودن آن، برای یک روز یورکشایر کافی خواهد بود؛ که توصیه می‌شود طی دو وعده غذایی به او داده شود.

 آموزش و تربیت یورکشایر Yorkshire Terrier

یورکشایر تریرها از لحاظ هوش در رده بندی‌های مختلفی قرار می‌گیرند؛ بعضی از آنها سریع‌تر یاد می‌گیرند و در مقابل برخی از آنها، در یادگیری کندتر عمل می‌کنند . شما خیلی زود، از نحوه اجرای دستوراتی که به یورکی خود می‌دهید، متوجه خواهید شد که آیا یورکی شما سریع یاد می‌گیرد یا کند پیش خواهد رفت.
در هر صورت اگر که سگ تان در یاد گیری آموزش‌ها سرعت عمل بالایی ندارد ناامید نشوید؛ چرا که این نژاد، سگ‌های کاملا مناسبی از لحاظ آموزش پذیری هستند اما لازم است که در برابر آنها، صبر و حوصله داشته کافی داشته باشید و یک تمرین را مکررا در زمان‌های مختلف تکرار کنید .
همه سگ‌ها به آموزش‌هایی که همراه با تشویقی است، واکنش بهتری نشان می‌دهند و این سبک آموزش نتیجه بهتری برای شما خواهد داشت. هنگامی که بعد از رفتارهای صحیح و دلخواهتان، شما به یورکشایر خود تشویقی می‌دهید، در ذهن او جا می‌افتد که اگر مطابق خواسته‌های شما رفتار کند، مساوی با جایزه گرفتن اوست. در هنگام استفاده از تشویقی‌های مخصوص، توجه کنید که به یورکی خود زیاد از حد غذا ندهید. شما می‌توانید با کم کردن مقدار اندکی از غذای مصرفی روزانه او، اطمینان خاطر داشته باشید که کالری‌های اضافی این خوراکی‌ها، منجر به چاقی او نخواهد شد.

آگاه‌سازی یورکشایر از خطا، با استفاده از تن صدای خاص:

برای نمونه از اصواتی مانند: نوچ نوچ، نهههه، نو نو، اه اه؛ استفاده کنید. این آواها در ذهن یورکشایر به عنوان نشانگرهای منفی یاد شده و به یورکی شما، اخطار اینکه نزدیک است خطا یا کار اشتباهی را مرتکب شود، می‌دهد. نشانگر منفی هرگز نباید با تنبیه همراه باشد، زیرا آن یک هشدار جدی نیست، فقط به سادگی یک سرنخ برای اصلاح کردن رفتار اوست و به یورکشایر شما کمک می‌کند تا بتواند انتخابات بهتری داشته باشد و رفتارش را سریع‌تر اصلاح کند. برای مثال در آموزش دستور ( بشین )، اگر یورکی از حالت نشسته بایستد صدای خاص شما به او اطلاع خواهد داد که ایستادن غلط است و باید در آن زمان، بنشیند.

آموزش دستشویی به یورکشایر در مکان دلخواه شما:

در زمان‌های مختلف، یورکشایر خود را به محل منتخب خود در منزلتان ببرید، زیرا در اولین دفعات، اجابت مزاج سگ در این مکان، منجر به عادت کردن و شرطی شدن او می‌شود. برای عملکرد بهتر می‌توانید با جایزه دادن و تشویقی‌های مورد علاقه او، به یورکی خود بفهمانید که کار درستی انجام داده است.

  • این عمل را برای توله‌هایی که اخیرا دستشویی نکرده‌اند، هر 20 دقیقه یک بار تکرار کنید. همچنین به صورت روتین، اولین کار در صبح پس از بیداری، پس از خوردن وعده‌های غذایی و آخرین کار در شب، قبل از خوابیدن سگ، به طور منظم رعایت کنید.
  • این روند برای سگ‌های بالغ، باید تقریبا هر ساعت، بعد از خواب و پس از میل کردن وعده غذایی به طور منظم تکرار شود.

تنبیه کردن:

به خاطر داشته باشید که در تمرینات آموزشی، تنبیه کردن، تاثیر بازدارنده‌ای بر  یورکشایرها نخواهد داشت. تنبیه کردن فقط منجر می‌شود که سگ‌تان از شما ترسیده و تلاش کند تا مکان‌های مخفی مختلفی را برای قایم شدن خود در خانه‌تان پیدا کند .
هنگامی که یورکشایر شما جای اشتباهی دستشویی کرد، فوری با کمک پاک‌کننده‌های دارای آنزیم، آن را کاملا پاکسازی کنید تا از ماندن هر بویی که سگ را مجددا به سمت آن مکان بکشاند، پیشگیری کرده باشید. زیرا سگ‌ها به مکان‌هایی که قبلا در آنجا دستشویی کرده‌اند مجددا رفته و دوباره در آن مکان، اجابت مزاج می‌کنند.

مناسب بودن یورکشایر برای زندگی در آپارتمان

نژاد Yorkshire Terrier فوق‌العاده شیطون، وفادار و بانمک و ظریف است؛ به شرط داشتن  فعالیت کافی روزانه، به راحتی می‌تواند داخل آپارتمان و منزل‌های کوچک، زندگی شادی را سپری کند.

شرایط نگهداری و مراقبت از یورکشایر تریر

آراستگی پوشش و موهای بلند یورکشایرها مواردی که به جای ابریشمی بودن،نرم باشند بسیار نیاز به رسیدگی دارد زیرا به راحتی موها در هم گره میخورند. حتی در صورتی که بخواهید پوشش او را کوتاه نگه دارید، همچنان باید موهای او را به آرامی روزانه برس بکشید تا از بوجود آمدن گره‌ها پیشگیری کرده باشید و به او ظاهری آراسته هدیه داده باشید.
نژادهایی که جثه کوچکتری دارند، بیشتر مستعد ابتلا به بیماری‌های دهانی و دندانی هستند؛ یورکشایرها از این دسته سگ‌ها می‌باشند. ضروری است که دندان‌های آنها به صورت منظم مسواک زده شود و سالی 1 بار برای پاکسازی عمیق و اصولی او را پیش دامپزشک متخصص ببرید.
همچنین در ادامه‌ی پروسه‌ی نظافت، گوش‌ها و چشم‌های یورکشایر نیز نیاز به رسیدگی و چک شدن منظم دارند، از این رو ، داخل گوش‌ها و چشم‌های یورکی خود را با دقت بسیار بررسی کنید و حواستان باشد که عاری از عفونت باشند.

پرورش‌دهنده معتبر سگ یورکشایر چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای این که توله سگ سالمی داشته باشید، هرگز سگ خود را از پرورش‌دهندگان بی مسئولیت، فروشگاه‌های حیوانات خانگی و مزرعه‌های پرورش سگ‌ها، نخرید.
در جستوجوی پرورش‌دهنده معتبری باشید که سگ‌ها را آزمایش می‌کند تا از عدم داشتن مشکلات ژنتیکی آنها که ممکن است در آینده توله‌هایشان را مبتلا به بیماری مند،مطمئن شود؛ همچنین سگ‌ها را از نظر داشتن صفات اخلاقی و رفتاری نرمال نیز بررسی کند. همچنین هنگام خرید، گواهی سلامت والدین و توله را به شما نشان دهد.
از پرورش‌دهندگانی که به شما خرید توله یورکشایر با سایز فنجان چایی را پیشنهاد می‌کنند، به هیچ وجه خرید نکنید؛ زیرا سگ‌هایی که از حد استاندارد ریزتر هستند، مستعد ابتلا به بیماری‌ها و اختلال‌های ژنتیکی بسیاری هستند.

 مشکلات سلامت و بیماری‌‌های رایج یورکی‌ها

تربیت و نگهداری یورکشایر نژاد سگ یورکشایر تریر در کل نژاد سلامتی محسوب می‌شود؛ اللخصوص که یورکشایر خود را از پرورش‌دهنده‌ی معتبری خریداری کرده باشید که استاندارهای مخصوص موسسه کنل کلاب برای نژاد یورکشایر را به خوبی رعایت می‌کند.
اما با این حال، یورکشایر تریر نیز مانند دیگر سگ‌ها، مستعد ابتلا به بیماری‌هاست؛ البته شما با مراقبت صحیح و زدن بموقع واکسن سگ خود، می‌توانید از بروز خیلی از بیماری‌ها پیشگیری کنید.
رایج‌ترین بیماری‌های یورکشایر تریرها عبارتند از:

  • در رفتگی کشکک زانوی سگ یا: (Patellar Luxation) شل شدن مفصل زانو که ممکن است منجر به دررفتگی کشکک زانو شود. در اغلب موارد زانوی دررفته به جای اول برمی‌گردد اما در موارد حادتر نیاز به درمان با جراحی وجود دارد.
  • کلاپس نای یا (Collapsing Trachea): به بیماری سرفه مزمن که منجر به تنفس پرسرو صدا و سرفه‌های متوالی می‌شود و اغلب با بالا رفتن سن سگ شدیدتر می‌شود، می‌گویند.
  • Portosystemic shunts (PSS): نوعی نقص عروق خونی است که در نژادهای کوچک همانند یورکشایر دیده می‌شود و منجر به عدم رسیدن سموم به کبد می‌شود که در نتیجه باعث اختلال در پاکسازی خون خواهد شد.
  • Intervertebral disc disease: بیماری دیسک بین مهره‌ای است که در نتیجه باعث درد و آسیب رسیدگی بیشتر به ناحیه کمر می‌شود.

با مراجعه پیوسته به کلینیک دامپزشکی و معاینه و چکاپ، دامپزشک با مشاهده علائم هرکدام از این قبیل بیماری‌ها، خیلی سریع تشخیص می‌دهد و اقدامات درمانی لازم را برای سگتان انجام خواهد داد. 

پرسش و پاسخ درباره سگ یورکشایر تریر:

تفاوت شیتزو تریر و یورکشایر تریر چیست؟

یورکشایر تریرها سگهایی فعالتری هستند و خیلی بیشتر به پارس کردن علاقه دارند؛ اما در عین حال شیتزوها سگ‌هایی آرام‌تر و مودب‌تر می‌باشند.
همچنین تربیت و نگهداری از شیتزو تریرها آسان‌تر است و برای افراد بی‌تجربه‌ای که تا به حال سگ نداشته‌اند، انتخاب بهتری خواهد بود.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (7 امتیاز)
guest
1
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
شادن

من میخوام سگ بخرم اما نمیدونم چه سگی بخرم که بتونه در آپارتمان زندگی کنه و من از ساعت ۷تا ۱۲ ظهر مدرسه هستم و با این شرایت کنار بیاد .