غذای سگ دوبرمن
مقالات
بدون دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

 غذای سگ دوبرمن پینچر

غذای سگ دوبرمن پینچر که از نژاد سگ‌های بزرگ و با هیبت و باهوش است و بیشتر به عنوان سگ نگهبان و گارد و سگ پلیس و سگ کار کاربرد دارد، باید کاملا مقوی باشد. بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر باید حاوی مقدار زیادی پروتئین گوشت جهت تامین انرژی این سگ فعال و پر جنب و جوش باشد. ما قصد داریم در این مقاله بهترین غذای سگ دوبرمن پینچر را از بدو تولد تا بزرگسالی معرفی نماییم.

ارتباط تغذیه با وضعیت سلامتی سگ دوبرمن

سگ‌های دوبرمن ، جزء سگ های درشت هیکل و سنگین وزن می‌باشند، ماده سگ بالغ دوبرمن تا 40 کیلوگرم وزن دارد و وزن سگ دوبرمن نر به حدود 45 کیلوگرم می‌رسد. اندازه قد این نژاد تقریبا از 63 تا 71 سانتی متر می‌باشد. سگ‌های دوبرمن به دلیل داشتن ماهیچه و عضلات قوی، در رژیم غذایی خود به موادی با کالری بالا نیاز دارند. در جیره بندی غذای سگ دوبرمن ، وزن هر وعده را اندازه گیری نکنید، بلکه میزان کالری هر وعده غذایی آن را اندازه بگیرید. با رعایت رژیم غذایی سالم و متناسب با سگ دوبرمن خود ،او را از بروز مشکلات سلامتی، دور نگه دارید.

غذای سگ دوبرمن چیست؟

سگ‌های دوبرمن نیاز به رژیم غذایی ویژه دارند تا انرژی بدنشان به خوبی تامین گردد. بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر، غذایی است که دارای پروتئین به مقدار مناسب و نه خیلی زیاد باشد، پروتئین زیاد ممکن است سگ دوبرمن را دچار بیماری کند. همچنین سگ دوبرمن دارای افت قند یا هیپوگلیسمی می‌شود، به همین دلیل رژیم خاصی نیاز دارد.

مشکل نفخ و تاثیر رژیم غذایی بر آن

متاسفانه در نژاد دوبرمن، امکان ابتلا به اتساع معده یا همان نفخ معده وجود دارد و این عارضه در بعضی موارد بروز مشکل تنفسی و حتی مرگ را در پی دارد. در برخی اوقات سریع خوردن غذا یا خوردن حجم زیادی از غذا ( پرخوری ) در یک وعده غذایی، موجب این مشکل خواهد شد. بهتراست تعداد وعده غذایی سگ دوبرمن در 2 وعده صورت گیرد و در توله سگ های آن‌ها 3 تا 4 وعده در نظر گرفته شود. توجه داشته باشید، که سگ‌های دوبرمن نیم ساعت قبل و بعد از غذا فعالیت زیاد و سنگین نداشته باشند. از مصرف غلات نظیر ذرت، گندم و سویا و سبزیجات برای غذای سگ دوبرمن خودداری کنید چون این مواد غذایی مستعد نفخ و گاز معده می‌باشند.

کم کاری غدد تیروئید

کم کاری تیروئید در سگ دوبرمن باعث می‌شود که غدد تیروئید به اندازه کافی هورمون‌های مورد نیاز سگ را برای سالم ماندن تولید نکند. کم کاری تیروئید در سگ‌ها باعث افزایش وزن می‌شود، که حتی با تحرک و ورزش‌های منظم این افزایش وزن اتفاق می‌افتد.

سندرم وابلر

سندرم وابلر یک نوع بیماری در ناحیه مهره‌های گردن می‌باشد که در حیواناتی نظیر اسب‌هایی با گردن بلند مثل اسب عرب و سگ‌های درشت هیکل شایع است. در این بیماری با لغزش دیسک در بین مهره‌ها و ناهنجاری استخوان در یک مهره، فشردگی ستون فقرات را موجب می‌شود. در واقع به تنگ شدن کانال نخاع در گردن را سندروم وابلر می‌گویند. یکی از علائم این سندروم، عدم تعادل سگ در حین راه رفتن و به زمین خوردن آن می‌باشد. برای پیشگیری از بروز این سندروم در سگ دوبرمن باید از همان کودکی، غذای مناسب و سالم و با کیفیت به سگ داد. و در دوران رشد، مراقب وزن او باشید، معمولا این سندروم وقتی اتفاق می‌افتد که سگ دارای رشد سریع و اضافه وزن باشد.

ویژگی‌های غذای مناسب برای سگ دوبرمن

بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر باید شامل موارد و ویژگی های زیر باشد

 • میزان کالری دریافتی روزانه

میزان کالری مورد نیاز یک سگ دوبرمن بالغ حدود 2100 کالری در روز می‌باشد. این میزان کالری باید در وعده‌های مختلف به سگ خورانده شود. در صورتی که سگ دوبرمن در سن رشد می‌باشد ، میزان کالری مورد نیاز او 1800 کالری در روز می‌باشد. همچنین سگ‌های دوبرمن سن بالا حدود 1300 کالری در روز نیاز دارند. البته موارد بالا به صورت میانگین محاسبه شده است، پس بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر غذایی است که کالری متناسب با فعالیت روزانه او را تامین کند.

 • نیازهای رژیم غذایی

پروتئین مهمترین قسمت غذای سگ دوبرمن، میزان و نوع پروتئین موجود در غذای اوست. پروتئین انواع گوشت سفید و قرمز که منبع غنی از آمینو اسید ها هستن، مناسب برای تقویت ماهیچه‌ها و عضلات این سگ می‌باشد. اما توجه داشته باشید که علی رغم این که پروتئین زیاد برای همه سگ‌ها خوب است، برای سگ دوبرمن باید این میزان کاملا کنترل شده باشد. نژاد دوبرمن مستعد مشکلات کلیوی می‌باشد و مصرف پروتئین زیاد این مشکل را حادتر می‌سازد. چربی علی رغم مضرات مصرف چربی برای انسان‌ها ، تاثیرات مثبتی در مصرف چربی برای سگ‌ها وجود دارد. نژاد دوبرمن بیشتر از سگ‌های دیگر به مصرف چربی نیاز دارد. مصرف چربی در سگ دوبرمن به سلامت و درخشندگی مو و پوست این حیوان کمک می‌کند. از روغن‌های مفید برای سگ‌های دوبرمن میتوان روغن ماهی و روغن کتان را به دلیل سرشار بودن از اسید های چرب و امگا 3 و امگا6 نام برد، مصرف این روغن‌ها در سلامت پوست و تقویت قلب این حیوان تاثیر به سزایی دارد. کربوهیدرات ها یک چهارم غذای سگ‌های دوبرمن باید حاوی کربوهیدرات‌ها باشد و کربوهیدرات‌ها سرشار از فیبر و انرژی هستند اما به دلیل مستعد بودن سگ‌های دوبرمن به هیپوگلیسمی یا همان افت قند، مصرف و نوع کربوهیدرات‌ها باید کنترل شده باشد. کربوهیدرات‌هایی نظیر سیب زمینی و نخود برای تین سگ ها مفید است، چون جذب و هضم این نوع از کربوهیدرات‌ها نیاز به زمان بیشتری دارد و از افت قند خون هم جلوگیری می‌کند. ویتامین‌ها و مواد معدنی برای تضمین سلامت و تقویت سیستم ایمنی بدن سگ دوبرمن، رژیم غذایی او باید سرشار از انواع ویتامین‌ها نظیر ویتامین A، ویتامین E …. و مواد معدنی باشد. بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر باید حاوی حداقل 2 درصد کلسیم باشد، وجود این مواد معدنی برای سگ دوبرمن الزامی است.

سایر مواد مفید برای سگ ها

دادن انواع پروبیوتیک به سگ‌ها می‌تواند برای سیستم گوارشی آن‌ها مفید باشد. باید از پروبیوتیک‌هایی استفاده کنید که دارای سویه‌هایی نظیر انتروکوکوس فاسیوم، باسیلوس کواگولانس و لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس باشد. این باکتری‌ها از حفاظت بالایی در برابر عفونت و انگل برخوردار هستند.

چیزهایی که باید از مصرف آن خودداری کنید | غذای تشویقی سگ دوبرمن

شما به عنوان صاحب سگ باید بدانید که بعضی از مواد خوراکی موجود در خانه برای سگ هایتان بسیار مضر است و حتی ممکن است منجر به مرگ سگ شود. پس بهتر است لیست این غذا‌ها را بدانید تا از دادن این مواد خوراکی به سگ‌هایتان خودداری کنید و بتوانید از ترکیبات درست جهت تهیه بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر استفاده کنید. لیست غذاهای ممنوعه برای سگ هایتان به شرح زیر است:

 • پیاز و سیر

سیر و پیاز علا رغم فواید زیادی که برای انسان‌ها دارند، موجب تحریک روده و معده سگ‌ها می‌شود و به گلبول‌های قرمز آسیب جدی وارد می‌کنند و در نهایت موجب کم خونی در آن‌ها می‌شوند.

 • نمک و ادویه

غذاهایی که حاوی مقدار زیادی نمک باشند باعث ایجاد عطش و مشکلات ادراری در سگ خواهند شد. مسمومیت سدیم در سگ معمولا  استفراغ، اسهال، بی حالی، تب، تشنج و در حالت خیلی بد مرگ را در پی خواهد داشت.

 • شکلات

شکلات‌ها حاوی ماده ای به اسم تئوبرومین(شبیه کافئین) می‌باشند که به شدت برای سگ‌ها سمی و کشنده می‌باشد. این مواد معمولا به سیستم عصبی، قلب، کلیه ها و روده‌ها و سیستم گوارشی سگ آسیب می‌رساند. این مسمومیت معمولا از 4 تا 24 ساعت پس از خوردن شکلات به صورت استفراغ و اسهال و بیحالی یا تشنج بروز می‌کند.

 • قهوه، چای و کافئین

قهوه هم مانند شکلات به دلیل داشتن کافئین برای سگ‌ها ضرر دارد و خوردن یک مشت دانه قهوه ممکن است سلامتی سگ شما را به طور جدی به خطر بیاندازد.

 • الکل و نوشیدنی های الکلی

مسمومیت الکلی در سگ‌ها بسیار خطرناک است و موجب استفراغ و اسهال و مشکل در سیستم عصبی و تنفس آنها می شود و در مواردی سگ به کما خواهد رفت.

 • مخمر و خمیر نان

همانطور که می‌دانیم مخمر باعث افزایش حجم خمیر نان میشود، حال اگر سگ شما این مخمر را بخورد این اتفاق در دستگاه گوارش وی رخ خواهد داد و مشکلات خیلی جدی را برای او پیش خواهد آورد و موجب انسداد روده و معده او خواهد شد. شما می‌توانید تکه های کوچکی از نان را بعد از پخت به صورت تشویقی به او دهید و حتما مراقب باشید که خمیر نان قبل از پخت را نخورد.

 • انگور و کشمش

کشمش و انگور حاوی مواد خطرناکی برای سگ ها هستند و خوردن حتی یک عدد کشمش ممکن است آسیب جدی به سلامت سگ شما وارد کند. ماده خطرناک موجود در انگور و کشمش موجب بروز نقص در کلیه ها می‌گردد.

 • تخم مرغ خام

گوشت و تخم مرغ خام به دلیل دارا بودن نوعی باکتری به نام سالمونلا و اشریشیا کلی برای انسان‌ها و سگ‌ها مضر است همچنین تخم مرغ حاوی آنزیمی به اسم آویدین هست که باعث کاهش بیوتین در بدن و در بلند مدت منجر به مشکلات پوستی و ریزش مو در سگ می‌شود.

 • آجیل و مغزیجات

مغز‌هایی نظیر بادام و گردو و پیکن و ماکادمیا چون حاوی مقدار زیادی روغن و چربی هستند، باعث بروز اسهال، استفراغ و حتی پانکراتیت یا التهاب در لوزالمعده می‌شوند.

 • تنباکو و سیگار

تنباکو و سیگار دارای نیکوتین هستند که به شدت برای سگ‌ها خطر مرگ دارد. علائم مسمومیت بعد از خوردن مقداری تنباکو به صورت استفراغ، ضربان قلب نامنظم و ضعف و بی‌حالی و لرز نشان داده می‌شود. استنشاق دود سیگار و قلیان نیز برای سگ ها ضرر دارد و موجب بروز انواع سرطان در سگ می‌شود. همچنین در مصرف برخی مواد غذایی مانند قند نیز باید دقت به خرج داد، مصرف زیاد قند و شیرینی برای سگ مضر است و خطر ابتلا به دیابت و در اثر آن مشکلات چشمی و بینایی را در پی خواهد داشت. برخی مواد غذایی نیز ممکن است ایجاد کننده آلرژی غذایی در سگ شما شود. البته نمی‌توان خوراکی خاصی را نام برد، چون آلرژی غذایی مربوط به بدن سگ شما هست و گاهی سیستم ایمنی بدن دچار مشکل می‌شود و در برابر مواد مورد نیاز و بی‌خطر خود نیز آلرژی نشان می‌دهد.

 • غذای طبخ شده مخصوص انسان‌ها به دلیل داشتن روغن و ادویه‌ها
 • شیر، پنیر، بستنی و سایر فراورده‌های لبنی

بهتر است بدانید سگ‌ها توانایی هضم فرآورده‌های لبنی را ندارند و این گروه از لیست غذای ممنوعه برای سگ‌ها محسوب می‌شود. در بدن سگ آنزیم هضم قند شیر وجود ندارد و خوردن آن مسائل گوارشی در پی خواهد داشت. خوردن لبنیات در سگ‌ها با بروز اسهال و استفراغ و نفخ همراه خواهد بود.

 • میوه و هسته و برگ آووکادو

آووکادو در لیست غذای ممنوعه برای سگ‌ها قرار دارد. در میوه و برگ و ساقه آووکادو ماده‌ای به نام پرسین وجود دارد که موجب بروز مسمومیت در سگ‌ها می شود. مقدار کم این میوه برای سگ شما مضر نخواهد بود اما بهتر است مراقب باشید تا مصرف زیادی از این میوه را نداشته باشد. حال این سوال پیش می‌آید در صورتی که به صورت کاملا اتفاقی سگ شما از این غذا‌ها خورد چه باید کرد؟ بهتر است در ابتدا به دامپزشک مراجعه نمایید. در این حالت نباید اصلا فرصت را از دست بدهید، هر چه سریع‌تر اقدام کنید امکان یا فرصت بهتری برای درمان و جلوگیری از بروز مشکلات جدی تر را خواهید داشت. همیشه شماره چندین کلینیک دامپزشکی را برای خود یادداشت نمایید تا در مواقع اضطراری بتوانید اقدامات لازم را انجام دهید. کلینیک دامپزشکی و پت شاپ وی آی پت در هر وقت از شبانه روز آماده خدمت رسانی به شما می‌باشد.

مقدار غذای دوبرمن

توله ها تا سن یک سالگی بهتر است 3 تا 4 وعده غذایی در روز داشته باشند و وقتی به بلوغ می‌رسند تعداد وعده غذایی آنها بهتر است به 2 بار کاهش یابد. حجم و مقدار غذا نیز بستگی به سن، نژاد و وزن سگ و میزان فعالیت روزانه او بستگی دارد. به صورت کلی در سگ‌های بالغ به ازای یک کیلوگرم وزن سگ 11 گرم غذا مورد نیاز است. یعنی اگر سگ شما 30 کیلوگرم وزن دارد، غذای مورد نیاز او در یک معادل 11*30 =330 گرم می‌باشد. که بهتر است این وزن از غذا در دو وعده به سگ داده شود. توجه داشته باشید که چاقی در سگ‌ها باعث بروز بیماری‌هایی نظیر دیابت و بیماری قلبی و مشکلات مفاصل و استخوان خواهد شد پس حتما مقدار غذایی که به سگ خود می‌دهید مناسب با کالری مورد نیاز او در طی فعالیت های روزانه او باشد.

آیا غذای خانگی برای سگ دوبرمن مناسب است؟

بسیاری از ما تمایل به دادن غذای خانگی به سگ‌هایمان داریم اما دائما نگرانیم که آیا این غذا مواد مورد نیاز بدن آن ها را تامین میکند یا نه؟ غذاهای خانگی در صورت استفاده از ترکیبات درست و بالانس بودن آن ها می‌تواند بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر باشد. همچنین غذای خانگی دارای مواد طبیعی است. اما تهیه دستورالعمل این ترکیبات بسیار تخصصی است و بهتر است حتما با یک دامپزشک مشورت نمایید. کلینیک دامپزشکی و پت شاپ وی آی پت در خدمت شما عزیزان برای ارائه مشاوره تخصصی در تمامی زمینه‌های مربوط به نگهداری تا تغذیه سگ‌های شما از تولگی تا بزرگسالی است. شما می‌توانید با دادن اطلاعاتی نظیر نژاد، سن، قد، وزن، میزان فعالیت سگ خود به ما برنامه غذایی متناسب با آن را دریافت کنید. رژیم غذایی نوشته شده توسط دامپزشک به دلیل رعایت کلیه نکات تخصصی و فرمول نویسی شده، کاملا بالانس می‌باشد و در برگرفته تمامی مواد غذایی نظیر پروتئین، چربی، کربوهیدرات و انواع ویتامین و مواد معدنی می‌باشد.

بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر از نوع تجاری است یا خانگی؟

تنها در صورتی دادن غذای خانگی را به سگ‌های دوبرمن پیشنهاد می‌کنیم، که دستور ترکیبات آن توسط یک دامپزشک نوشته شده باشد. البته دادن غذای خانگی، روش اقتصادی تری نسبت به روش‌های تجاری است. چون سگ‌های دوبرمن برای تامین سلامت خود نیازمند مواد زیادی در رژیم غذایی خود می‌باشند و اندازه این مواد در وعده‌های غذایی آنها بسیار مهم است. لذا ممکن است غذای خانگی حاوی مواد مورد نیاز بدن آن‌ها در یک روز را تامین نکند و این مورد سلامت آن‌ها را تهدید می‌کند. پس غذای خانگی تنها در صورتی که طبق دستور پزشک تهیه و بالانس شده باشد می‌تواند بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر باشد و بطور کامل، جایگزین غذای خشک و کنسروی گردد. غذاهای تجاری در دو نوع غذای خشک و غذای کنسروی وجود دارند، به لحاظ اینکه غذاهای تجاری دارای ترکیبات مناسب و بالانس شده از مواد غذایی هستند، مناسب تر هستند اما به لحاظ اقتصادی به صرفه نیستند. همچنین در هنگام خرید برندهای غذاهای تجاری به برچسب ارگانیک آن توجه کنید تا کمترین مواد افزودنی شیمیایی را داشته باشند، چون غذاهای ارگانیک سالم تر می‌باشند و حتما از برند‌های معتبر خرید کنید و از خرید غذاهای ارزان قیمت تجاری بپرهیزید.

غذای خشک برای سگ دوبرمن

غذای تجاری یا همان غذای خشک به دلیل داشتن ماندگاری بالا و نگهداری آسان و مغذی بودن از پروتئین و ویتامین‌ها و مواد معدنی بالانس شده، بسیار پر طرفدار می‌باشند، اما به دلیل کمبود برندهای خوب و معتبر و خارجی و قیمت بالا مقرون به صرفه نیستند و کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته قابل توجه اینکه درست است غذای خشک دارای ماندگاری بالاست اما اگر دارای آنتی اکسیدان طبیعی باشد، با باز شدن بسته غذا، در مدت زمان کوتاه این آنتی اکسیدان از بین خواهد رفت. جویدن غذای خشک توسط سگ مانع از جرم گرفتن دندان هایش می‌شود و هضم بسیار آسانی دارد.

غذای کنسروی سگ دوبرمن

کنسروها حاوی مقدار زیادی پروتئین گوشت می‌باشند و به این دلیل گران تر از غذای خشک هستند. علی رغم غذای خشک دارای ماندگاری کمتری می‌باشند و بعد از باز شدن درب آن‌ها بلافاصله باید استفاده شوند. استفاده زیاد از کنسرو، جرم دندان و بوی بد دهان و مدفوع را برای سگ شما ایجاد می‌کند.

رژیم غذای سگ دوبرمن توله

غذای سگ دوبرمن توله یک ماهه تا زیر ۲ ماه بهتر است از خرید توله‌های دوبرمن زیر 2 ماه خودداری کنید. چون توله‌ها از بدو تولد تا هشت هفته باید از شیر مادر تغذیه کنند، بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر زیر 2 ماه، شیر مادر است به دلیل داشتن تمامی مواد مورد نیاز برای سیستم دفاعی و سلامت استخوان ها الزامی است. همچنین توله‌ها با تغذیه از شیر مادر دچار بیماری نمی‌شوند. تغذیه توله سگ دوبرمن ۲ ماهه تا یک سالگی بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر از 2 ماهگی تا یک سالگی استفاده از غذای مخصوص توله سگ‌هاست. غذای توله سگ حاوی مواد مورد نیاز بدنشان است. محصولاتی نظیر غذای خشک و کنسرو دارای پروتئین و چربی و کربوهیدرات ها به میزان بالانس و مطابق با میزان نیاز توله دوبرمن می‌باشند.

برنامه غذایی سگ دوبرمن بالغ

بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر بزرگتر از 12 ماه که یک سگ دوبرمن بالغ در نظر گرفته می‌شود غذای تجاری مخصوص آن‌ها است و اگر قصد دادن غذای خانگی به او را دارید حتما از دامپزشک یک رژیم غذایی متناسب و بالانس شده تهیه کنید.

رژیم غذایی و تغذیه سگ دوبرمن میانسال و پیر

سگ‌های دوبرمن بین 11 تا 13 سال عمر می‌کنند و از سن 8 سالگی جزء دسته سگ‌های میانسال و پیر قرار می‌گیرند و بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر میانسال و پیر، غذای خشک مخصوص سگ‌های میانسال است این غذاها دارای هضم راحت تری هستند.

پرسش و پاسخ درباره غذای سگ دوبرمن:

اگر سگ شما غذای ممنوعه خورد چه باید کرد؟

بهتر است در ابتدا به دامپزشک مراجعه نمایید. در این حالت نباید اصلا فرصت را از دست بدهید ، هر چه سریعتر اقدام کنید امکان یا فرصت بهتری برای درمان و جلوگیری از بروز مشکلات جدی تر را خواهید داشت.

بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر حامله چیست؟

دوره بارداری سگ حامله حدود 2 ماه می باشد و حدود 20 درصد افزایش وزن خواهد داشت. مراقب باشید سگ باردار شما دچار افزایش وزن نشود چون سخت زایی را در پی خواهد داشت و اگر این دو ماه را به 3 قسمت تقسیم کنیم در دوره اول و دوم غذای مورد نیاز مطابق با سگ بالغ است و در دوره سوم به دلیل رشد سریع توله سگ ها در رحم مادر بهتر است مقداری به غذای آن اضافه شود.

نژاد سگ چه تاثیری بر رژیم غذایی او دارد؟

با توجه به نژاد های مختلف سگ که هر یک وزن و قد مربوط به خود را دارند و شیوه و سبک نگهداری آنها با یکدیگر متفاوت است و بعضی از آنها کاربرد ویژه ای دارند، نوع رژیم غذایی متفاوتی نیز خواهند داشت.

بهترین غذا برای سگ دوبرمن پینچر برای سگ عقیم چیست؟

به رژیم سک های عقیم شده باید توجه بیشتری شود، این سگ ها به سرعت دچار اضافه وزن خواهند شد در نتیجه بهتر است در رژیم غذایی آنها از موادی مثل کربوهیدرات ها کمتر استفاده کنید و به جای آن از مواد خوراکی که از میزان مناسبی پروتئین و الکارنیتین برخوردار هستند، جایگزین شود.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (5 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها