سگ گریت دین + معرفی کامل
فهرست مطالب نمایش

 سگ گریت دین + همه چیز درباره این نژاد مهربان اما با ابهت آلمانی!

یکی از جالب ترین نکات در مورد سگ‌ها تفاوت زیاد بین صدها نژاد مختلف آنهاست. اندازه نژادهای مختلف سگ نیز به قدری متفاوت است که در هیچ گونه جانور دیگری نمی‌توان با چنین تنوع بزرگی در اندازه حیوان مواجه شد. گریت دین، که به عنوان دانمارکی بزرگ نیز شناخته می‌شود، در بالای لیست بزرگترین نژادهای سگ جهان قرار دارد. علی رغم جثه عظیم، سگ‌های این نژاد مستحق دوست داشته شدن به عنوان دوستی مهربان هستند!
در این مقاله از وی آی پت قصد ارائه اطلاعاتی سودمند در مورد سگ گریت دین، این نژاد اصیل، آرام، مهربان و زیبا اما در عین حال پر قدرت، را داریم. انتخاب گریت دین، مخصوص افراد علاقمند به نگهداری و پرورش سگ‌های با جثه بزرگ و عضلانی است. مسلما همچون هر نژاد خاص دیگری نگهداری و پرورش این نوع سگ نیز دارای نکات مخصوص به خود می‌باشد که آشنایی با این نکات می‌تواند به صاحبان آنها در مراقبت و نگهداری اصولی از گریت دین کمک کند.

تاریخچه سگ گریت دین (Great Dane)

نژاد سگ گریت دین گریت دین یک واژه انگلیسی، Great Dane، به معنای دانمارکی بزرگ است، اما تاریخچه این نوع نژاد هیچ گونه ارتباطی را به دانمارک نشان نمی‌دهد. این نژاد از جمله سگ‌های نگهبان عظیم الجثه، با اصالتی آلمانی محسوب می‌شود.
برخی از محققان معتقدند که اجداد گریت دین از حدود 3000 سال پیش وجود داشته‌اند و این موضوع را مستنداتی چون نقاشی‌های دیواری موجود در مقبره مصریان، که در آنها تصاویری بسیار شبیه به این نژاد وجود دارد، اثبات می‌کند. به هر حال، گریت دین در حال حاضر یکی از نژادهایی است که در گروه سگ Mastiff قرار دارد. در سال 1876 این نژاد به عنوان سگ ملی آلمان انتخاب و در سراسر جهان شناخته شد. امروزه، سگ گریت دین پس از گذشت صدها سال از ظهور آن در آلمان، به یک دوست شناخته شده و پرورش یافته برای انسان‎‌ها در سراسر جهان تبدیل شده است.

ویژگی‌های ظاهری نژاد گریت دین (Great Dane)

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم گریت دین به عنوان نژادی عظیم الجثه از سگ‌ها شناخته شده است. بلند قدترین سگی که تا به حال زندگی کرده یک سگ گریت دین به نام زئوس (Zeus) بوده است، زئوس سگی بوده که نه تنها از سگ‌های سایر نژادها بلکه از سگ‌های هم نژاد خود نیز بلندتر بوده است (این سگ که نام آن در کتاب گینس به عنوان بلند قدترین سگ آورده شده، متاسفانه تنها 5 سال زندگی کرده است). در هر حال، هر چند که قد تمام سگ‌های نژاد گریت دین به اندازه زئوس نیست اما لقب دادن غول مهربان برای همه سگ‌های این نژاد نیز چندان گزاف نمی‌باشد.

 • پوشش گریت دین

پوشش کوتاه بدن گریت دین‌ها می‌تواند سیاه و سفید، خاکستری مایل به آبی، قهوه ای روشن، مشکی، خال‌دار باشند. موهای بدن گریت دین‌ها بدون توجه به رنگ آنها همیشه براق است. اگر چه چشم‌های گریت دین‌ها معمولاً به رنگ تیره می‌باشند، اما گاهی اوقات چشم‌های رنگ روشن‌تر نیز در برخی از آنها دیده می‌شود. چشمان این نژاد درست مثل موهایشان براق و تیزبین است.

 • استیل سگ گریت دین

مشخصه ظاهری در استیل سگ گریت دین، پاها و گردن بلند این نوع نژاد است. گوش‌های سگ‌های گریت دین به حالت ایستاده و با اندازه‌ای متوسط بر روی سر حیوان قرار دارند. دم سگ این نوع نژاد نیز مخروطی شکل ونسبتا بلند است.
علاوه بر اینها بدن عضلانی، سر و بدن مستطیل شکل، اندامی به نسبت تراشیده و قد بلند، از جمله ویژگی‌هایی هستند که استیل یک سگ گریت دین را تشکیل می‌دهند.

 • رنگ بندی گریت دین

همانطور که در بالا نیز بدان اشاره کردیم سگ‌های نژاد گریت دین دارای پوشش بدنی کوتاه، براق و ضخیمی هستند. این پوشش طیف وسیعی از رنگ‌ها را در بر می‌‌گیرد. سگ گریت دین خاکستری، مشکی یک دست، قهوه ای (متمایل به زرد)، سفید دارای لکه‌های نامنظم مشکی، گریت دین ابلق، خالخالی، خاکستری- مشکی و … رنگ بندی‌های مختلف سگ‌های این نژاد را تشکیل می‌دهند.

مشخصات ظاهری سگ گریت دین

 • قد و وزن گریت دین

قد سگ‌های نر گریت دین حداقل 76-81 سانتی متر و قد ماده‌ها حداقل 71-76 سانتی متر است؛ دقت داشته باشید که بر روی کلمه حداقل آن تأکید می‌کنیم، چرا که قد یک سگ گریت دین نر یا ماده ممکن است از این رنج بلندتر نیز باشد. وزن سگ‌های گریت دین نر و ماده حداقل 50-82 کیلوگرم است؛ در برخی گونه های نر وزن سگ ممکن است تا 90 کیلوگرم نیز برسد.
جالب است بدانید که به دلیل تناسب اندام سگ‌های این نژاد، آنها را در تناسب اندام سگ‌ها به کار می برند. نکته جالب تر این است که اگر قد سگ گریت دین نر کمتر از 76 سانتی متر و قد جنس ماده کمتر از 71 سانتی متر باشد برای حضور در نمایش سگ‌ها رد صلاحیت می‌شوند!

خصوصیات اخلاقی و رفتاری سگ گریت دین

لقب “غول مهربان” برای سگ‌های گریت دین استفاده می‌شود و مطمئن باشید که شخصیت آنها کاملاً با این توصیف مطابقت دارد. برای افرادی که این دیدگاه را دارند که سگ‌های بزرگ تهاجمی هستند، ملاقات با یک سگ از نژاد گریت دین کافی است تا دریابند که این تفکر چقدر اشتباه است!
گریت دین‌ها نسبت به صاحب خود، همه اعضای خانواده از جمله کودکان و سایر سگ‌ها و حیوانات مهربان هستند.
داشتن مشکل پرخاشگری در گریت دین‌ها بسیار نادر است؛ دلیل اصلی پرخاشگر بودن سگ‌های این نژاد معمولاً اجتماعی نشدن در دوران بلوغ است؛ این سگ‌ها در صورتی که در دوران بلوغ به اندازه کافی معاشرت نداشته باشند می‌توانند در بزرگسالی در مواجهه با محرک‌هایی مانند غریبه‌ها و محیط‌های جدید تهاجمی شوند. به همین دلیل، هرکسی که قصد نگهداری و پرورش گریت دین دارد باید مراقب باشد که توله سگ به اندازه کافی اجتماعی شود.

 • سازگاری گریت دین با صاحبان بی‌تجربه

نژاد سگ گریت دین نژادی قوی و سرسخت اما در عین حال حساس، مهربان و تربیت پذیر است. مربیان سگ و کسانی که در زمینه پرورش انواع نژاد سگ‌ها تجربه دارند معتقدند یک سگ گریت دین زمانی ممکن است یک سگ پرخاشگر همراه با ترس و خجالت باشد که اصول تربیتی در مورد آن به درستی رعایت نشده باشند.
هر چند که برخی افراد فکر می‌کنند انتخاب نژاد خاصی از سگ برای پرورش و نگهداری کار چندان سختی نیست اما بایستی متذکر شد که این کار نیاز به تحقیق و بررسی کافی دارد. به عنوان مثال به کسانی که تا به حال تجربه نگهداری از سگ را نداشته اند به هیچ عنوان نگهداری از یک سگ گریت دین توصیه نمی‌شود. در این مورد تاکید بیشتر بر کسانی است که قصد دارند از این نوع سگ در داخل منزل یا آپارتمان خود نگهداری کنند.

 • تحمل تنهایی سگ گریت دین

هر چند که سگ‌های این نژاد در برخی زمان‌ها قدرت تحمل تنها ماندن را دارند اما بهتر است از تنها گذاشتن آنها تا حد امکان بپرهیزید. این نوع سگ‌ها به هنگام تنهایی دچار اضطراب شده و فشار روحی بالایی را متحمل می‌شوند. این فشار می‌تواند بر پرورش و تربیت اصولی آنها تاثیرات منفی بگذارد.

 •  سازگاری گریت دین با زندگی آپارتمانی

این سگ‌های بزرگ می‌توانند کاملا به عنوان یک سگ خانگی نگهداری شوند؛ با وجود اندازه بزرگ، آنها کاملاً خود را با زندگی آپارتمانی تطبیق می دهند و اصطلاح “بالش گوشه” نیز برای سگ های گریت دین استفاده می‌شود، چرا که آنها بیشتر وقت خود را در خانه روی تخت دراز می‌کشند!

 • سازگاری گریت دین با غریبه‌ها و دیگر حیوانات

برای ایجاد سازگاری سگ‌های گریت دین با غریبه‌ها و کاهش رفتارهای تهاجمی آنها به هنگام روبرو شدن با افراد ناشناس، بهتر است از همان سال‌های آغاز زندگی برخی تعبیرات را در مدل تربیتی آنها بگنجانید. به عنوان مثال اگر آنها را با خود برای پیاده روی به پارک می برید بگذارید تا جای ممکن به افراد غریبه نزدیک شده و با آنها تعامل داشته باشند. این رفتارها باعث می شوند حیوان پس از بالغ شدن رفتارهای پرخاشگرانه کمتری نسبت به افراد غریبه از خود نشان دهد.
یک سگ از نژاد گریت دین به ندرت نسبت به سایر سگ ها رفتار تهاجمی نشان می دهد. این نوع سگ ها با حیوانات دیگری همچون گربه‌های خانگی نیز که با آنها زندگی می کنند، مهربان هستند و رفتار مسالمت آمیزی دارند. با این همه، این نوع سگ یک سگ از نژاد با اندازه ای بزرگ و عظیم الجثه است که در نظر داشتن احتیاط های لازم در مورد آن ضروری می باشد. در این مورد توصیه می شود به هنگام معرفی انواع دیگر سگ ها یا سایر حیوانات خانگی به سگ گریت دین خود دقت لازم را داشته باشید.

 • سطح انرژی گریت دین

سگ های از نژاد گریت دین به تن و بدن بزرگ و پرانرژی خود افتخار می کنند. آنها به سبب جثه بزرگ خود، برای جا به جایی و گشت و گذار به فضای بزرگی نیاز دارند. یک باغ نسبتا بزرگ و امن بهترین مکان برای تخلیه انرژی یک سگ گریت دین است. سگ خود را روزانه به باغ برده و اجازه دهید در اطراف باغ بچرخد و انرژی درونی اش را تخلیه کند.

 • گریت دین و گرایش به پارس کردن

گریت دین ها را از نظر میزان واق واق کردن، می توان به عنوان جنتلمن ترین سگ‌های غول پیکر جهان در نظر گرفت. این نوع سگ‌ها از جمله سگ‌هایی هستند که کمترین پارس را انجام می دهند. از آنجایی که سگ های این نژاد غریزه بسیار توسعه یافته ای برای محافظت از زیستگاه و صاحبان خود دارند، دلیل موجهی برای پارس کردن پیدا نمی کنند و از این رو گرایش به واق واق کردن کمتری را از خود نشان می دهند.

شرایط نگهداری از سگ گریت دین

مانند همه انواع سگ های غول پیکر، گریت دین نژادی است که باید از آن به صورت کاملا اصولی مراقبت شود، زیرا اشتباه در مراقبت از این سگ ها می تواند موجب ایجاد مشکلات جدی گردد. این سگ ها تمایل به غیرفعال بودن دارند، بنابراین لازم است هر روز با آنها پیاده روی منظمی داشته باشید تا در سطحی که سلامت آنها تضمین شود، ورزش کنند. البته علاوه بر تنبلی بیش از حد، ورزش بیش از اندازه سگ های این نوع نژاد نیز توصیه نمی شود؛ جلوگیری از ورزش بیش از حد نیز به منظور کاهش خطرات ناشی از مشکلات استخوانی و مفصلی هنگامی که آنها در زمان توله سگی خود به سر می‌برند (در این زمان توله سگ ها بسیار سریع رشد می‌کنند)، حائز اهمیت است.

 • آراستن گریت دین

شانه زدن موهای کوتاه این نوع سگها 1-2 بار در هفته انجام می شود. علاوه بر آراستن، پیش از ذکر هر گونه نکته در مورد شرایط نگهداری از سگ های نژاد گریت دین تاکید می شود که انجام معاینات معمول دامپزشکی را در مراقبت از آنها نباید فراموش کنید.
شانه زدن موهای حیوان با یک برس موی مناسب باعث می شود موهای ریخته شده و مرده حیوان از بین بروند. از آنجایی که ریزش موی این نژاد بیشتر در فصول بهار و پاییز رخ می دهد، در این فصول شانه کردن موهای حیوان را به صورت مکرر انجام دهید.

 • اصلاح مو سگ گریت دین

از آنجایی که این نوع سگ ها دارای موی کوتاهی هستند نیاز به اصلاح موی زیادی ندارند. میزان ریزش موی آنها نیز کم و به صورت فصلی است. آنها در فصل بهار دچار ریزش مو می شوند که امری کاملا طبیعی و نرمال می باشد. توجه داشته باشید که ریزش موی یک سگ از نژاد گریت دین زمانی غیر طبیعی و نگران کننده است که همراه با حساسیت های پوستی، خارش، زبری پوست، وجود هرگونه برجستگی و جوش و … باشد. در این موارد بایستی حتما حیوان را به برای تشخیص و معالجه به یک درمانگاه دامپزشکی منتقل کرد.

 • حمام کردن سگ گریت

حمام کردن سگ نژاد گریت دین بسیار آسان است. سگ های این نژاد هر دو ماه یا هر سه ماه یکبار به یک حمام خوب نیاز دارند.

 • کوتاهی ناخن گریت دین

سگ از نژاد گریت دین خود را بهتر است از دوران تولگی به کوتاه کردن ناخن ها عادت دهید. این آشنایی و عادت باعث می شود او مخالفت کمتری به هنگام کوتاه کردن ناخن ها در بزرگسالی از خود نشان دهد. در حقیقت با این کار سگ شما می آموزد که قدرت صاحب او از قدرت خودش بیشتر است و قابل کنترل تر می شود. در این مورد توصیه می کنیم خوراکی مورد علاقه حیوان را پس از اتمام کوتاه کردن ناخن هایش در اختیار او بگذارید تا اشتیاق او برای تن دادن به این عمل در دفعات بعدی بیشتر شود.
اگر سگ گریت دین شما با انجام عمل کوتاه کردن ناخن هایش مخالف است و دیدن ناخن گیر باعث رفتار پرخاشگرانه در او می شود، ابتدا در صدد برطرف کردن ترس حیوان برآیید.
برای این کار ناخن گیر را روی زمین و در کنار پنجه سگ قرار دهید. خود نیز در کنار حیوان نشسته و با آرامش به نوازش او بپردازید. پنجه های سگ خود را ماساژ دهید و از خوراکی تشویقی که در کنار ناخن گیر بر روی زمین ریخته اید به حیوان بدهید. با این کار حیوان درک خواهد کرد که ناخن گیر و عمل استفاده از آن اتفاق ناخوشایندی نیست. پس از ریختن ترس او می توانید کوتاه کردن ناخن ها را در آرامش انجام دهید.

 • مسواک زدن گریت دین

در جهت حفظ بهداشت دهان و دندان‌های گریت دین، حداقل هفته‌ای چندبار دندان‌های گریت دین خود را مسواک بزنید. مسواک زدن به جلوگیری از ابتلای سگ گریت دین به انواع بیماری‌های دهان، دندان و همچنین لثه، کمک شایانی می‌کند.

 •  گوش گریت دین

کوتاه کردن گوش یا دم سگ های این نژاد توصیه نمی شود زیرا مفید نیست؛ این امر باعث درد غیر ضروری می شود و بهبودی محل زخم به هیچ وجه در کوتاه مدت حاصل نمی شود.
چشم
چشم های تیزبین سگ گریت دین همانطور که گفتیم به اندازه پوشش این حیوان براق هستند. سگ های این نژاد ممکن است به صورت ژنتیکی به اختلالی موسوم به انتروپیون دچار شوند. در این اختلال پلک های حیوان به سمت داخل چشم او می چرخند و می توانند مشکلات جدی چون تورم و گاها زخم در بافت چشم ایجاد کنند.

قیمت سگ گریت دین (Great Dane)

قیمت سگ گریت دین در انواع مختلف این نژاد متفاوت است. انواع مختلف سگ های این نژاد شامل سگ گریت دین درشت جثه، ابلق، سلطنتی، بلک، بلو، حرفه ای و … می شود که هر یک قیمت مخصوص به خود را دارند.

طول عمر گریت دین (Great Dane)

سگ های نژاد گریت دین به طور متوسط کمتر از 10 سال (8-10 سال) عمر می کنند؛ اما در شرایطی که نگهداری و تغذیه آنها اصولی و خوب باشد ممکن است زندگی سگ های این نژاد تا 12-13 سال نیز طول بکشد.

تغذیه گریت دین (Great Dane)

احتمالاً به دلیل اندازه و جثه بزرگ، سگ های این نژاد به تغذیه زیادی نیاز دارد. در حالت کلی، توجه به تغذیه در سگ های نژاد بزرگ معمول است، آنها حداقل به سه بار وعده غذایی متوسط و یک وعده غذایی بزرگ در روز نیاز دارند.
دسترسی به آب تمیز در طول روز نیز جنبه بسیار مهمی است که باید در رسیدگی به تغذیه سگ گریت دین مورد توجه قرار گیرد. با توجه به اندازه و قد بلند این نژاد از سگ ها، توصیه می شود غذا و آب آنها را در محلی مرتفع قرار دهید تا از بارها خم شدن آنها جهت تغذیه و خوردن آب جلوگیری شود؛ بی توجهی به این موضوع سلامت ستون فقرات سگ های این نژاد را در دراز مدت به خطر می اندازد.

تربیت و آموزش سگ گریت دین

تربیت سگ گریت دین (Great Dane)

سگ های نژاد گریت دین سگ های بسیار باهوشی محسوب می شوند. علی رغم هوش بالای این سگها، آموزش آنها بایستی توسط افراد آشنا با اصول تربیتی انواع سگ ها انجام شود. آموزش و تربیت سگ گریت دین از زمان تولگی انجام می شود و با افزایش سن متناسب با نیازها و توانایی های حیوان تغییر می کند.

بیماری‌های رایج در سگ گریت دین (Great Dane)

متأسفانه، طول عمر نژادهای بزرگ سگ، بسیار کوتاهتر از نژادهای کوچک است. به عنوان مثال، طول عمر متوسط پودل ها بین 13-15 سال است، در حالی که طول عمر متوسط گریت دین ها بین 8-10 سال می باشد و تعداد سگ های بالای 10 سال این نژاد بسیار کم است. در ادامه برخی از بیماری هایی که در سگ نژاد گریت دین قابل مشاهده اند، آورده شده است. انجام واکسیناسیون بموقع و ویزیت چندوقت یکبار سگ توسط دامپزشک، در افزایش طول عمر گریت دین موثر خواهد بود.

 •  گریت دین و بیماری قلبی

بیماری های قلبی این نژاد می تواند تهدید کننده زندگی حیوان باشد. سگ های گریت دین باید حداقل سالی یکبار در مورد بیماری های قلبی چک شوند.

 • گریت دین و دیسپلازی مفصل ران

دیسپلازی مفصل ران باعث تغییر و رشد غیر معمول استخوان ران حیوان می شود. شدیدتر شدن این بیماری می تواند با لرزش، التهاب مفاصل و آرتریت روماتوئید همراه باشد. برای آگاهی از درمان دیسپلازی لگن سگ می توانید مقاله آن را مطالعه کنید.

 • مشکلات رباط صلیبی قدامی (ACL) سگ گریت دین

این رباط، رباط زانوی سگ گریت دین است که پارگی آن می تواند با ایجاد لنگش شدید و در نهایت آرتروز همراه باشد. علت پارگی این رباط دقیقا مشخص نیست اما برخی عوامل از جمله ژنتیک، چاقی، انعطاف بیش از اندازه رباط و … می توانند بر ایجاد این مشکل تاثیر بگذارند. این مشکل تنها از طریق جراحی برطرف می شود و در این مورد توصیه می گردد که عمل جراحی در سریع ترین زمان ممکن انجام شود تا از پیشرفت بیماری جلوگیری به عمل آید.

 • ورم معده سگ گریت دین

مشکل ورم معده سگ های این نژاد به پیچ خوردگی معده نیز مشهور است. در این بیماری که با درد زیادی همراه است، معده حیوان دچار پیچش شده و باعث قطع جریان خون می شود. بیماری ورم معده یک بیماری اورژانسی است که در صورت عدم درمان فوری می تواند جان سگ را بگیرد.

پرسش و پاسخ درباره‌ی سگ گریت دین:

آیا سگ‌های نژاد گریت دین می‌توانند سگ نگهبان خوبی باشند؟

بله، هر چند که سگ‌های نژاد زیاد پارس نمی‌کنند اما به سبب شجاعت و حس وفاداری که به صاحب خود دارند، نگهبانان خوبی هستند.

آیا سگ‌های نژاد گریت دین می‌توانند به اسباب و اثاثیه یا محصولات باغی آسیب برسانند؟

بله، برای جلوگیری از این امر می‌توانید آنها را از زمان تولگی به گونه‌ای آموزش داده و تربیت کنید که به اموالتان آسیب نرسانند.

سرعت رشد توله سگ گریت دین چگونه است؟

توله سگ‌های گریت دین هرچند که در زمان تولد چندان بزرگ به نظر نمی‌رسند اما پس از گذشت دو ماه به سرعت رشد کرده و دارای هیکلی بزرگ و قوی می‌شوند.

یک سگ گریت دین حداکثر تا چند سال عمر می کند؟

گریت دین‌ها در بهترین شرایط تا 13 سال نیز می‌توانند عمر کنند.

Instagram
WhatsApp
4/5 - (4 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها