شما به عنوان صاحب سگ حتما باید از غذاهای مضر برای سگ و لیست غذاهای مفید سگ آگاه باشید. در مقالات قبلی مفصل در این باره صحبت کرده ایم، در این جا می خواهیم بدانیم تخم مرغ برای سگ مفید است یا خیر؟ اگر مفید است به چه مقدار و به چه شکلی باید به سگ داد؟

آیا تخم مرغ برای سگ مفید است؟

آیا کلسترول تخم مرغ برای سگ ضرر ندارد؟ سگ‌ها همانطور که می‌دانید بسیار کنجکاو و پرخور هستند و به هر نوع غذایی که ما انسان‌ها می خوریم علاقه دارند و دوست دارند آن را تست کنند. یکی از مواد غذایی که برای این حیوانات جذاب است تخم مرغ می‌باشد. اکثر صاحبان سگ‌ها از ما می‌پرسند که آیا آن‌ها می‌توانند تخم مرغ استفاده کنند؟ فواید و معایب تخم مرغ ارگانیک و محلی برای سگ‌ها چیست؟ و یا اینکه چگونه و به چه میزان می‌توان به سگ خود تخم مرغ آبپز داد؟ در این مبحث ما به تمامی این سوالات پاسخ خواهیم داد و شما می‌توانید با خیال راحت تصمیم درستی بگیرید که آیا به سگ خود پوست تخم مرغ بدهید یا نه. همچنین اینکه این مصرف این ماده غذایی چند نوع ویتامین را به بدن سگ می‌دهد. بنابراین تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

ضرر تخم مرغ برای سگ ها

آیا تخم مرغ برای سگ ها به صورت روزانه مناسب است؟ پیش از هر کاری بایستی با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید و  از این موضوع مطلع شوید که آیا تخم مرغ برای سگ مناسب است یا خیر؟ تا چه اندازه پخته شدن تخم مرغ در سلامت جسمی آنان موثر است؟ برخی از این حیوانات امکان دارد نسبت به خوردن تخم مرغ آلرژی داشته باشند. این ماده غذایی برای اکثر سگ ها سودمند و مفید نیست. برخی از سگ‌ها معمولا بیماری‌هایی دارند که امکان دارد با خوردن این نوع مواد غذایی دستخوش مشکلات حادی شوند.
تخم مرغ برای سگ مفید است

چگونه به سگ خود تخم مرغ دهیم؟

اگر حیوان خانگی شما چاق باید و هیچ گونه بیماری و مشکلی نداشته باشد و به عقیده دام پزشک مشکلی ایجاد نمی‌شود می‌توانید به سگ خود از این ماده غذایی بدهید. شما به عنوان صاحب سگ نبایستی تخم مرغ را به عنوان جیره غذای اصلی قرار دهید. این عمل حیوان شما را طی مدت زمان طولانی دستخوش مسائل و امراض زیادی می‌کند.

آیا می‌شود تخم مرغ خام به سگ‌ها داد؟

تخم مرغ برای سگ به صورت خام بهتر است یا پخته شده؟ آیا دادن تخم مرغ خام برای سگ‌ها باعث عقیم شدن آن ها نمی‌شود؟ خوراندن تخم مرغ برای سگ به چه صورتی مناسب است؟ خوردن تخم مرغ خام در این حیوانات معمولا سبب استفراغ و اسهال، سختی تنفس، سرفه، عطسه، تورم، کهیر ، معده درد، ضعف سیستم ایمنی بدن، عفونت، سرطان ، تب و حساسیت می‌شود. اگر سفیده تخم مرغ را به صورت خام در وعده غذایی سگ‌ها قرار دهیم ممکن است به دلیل باکتری سالمونلا که دارد بلافاصله دستگاه گوارش آنها را بهم بریزد و خیلی سریع سبب اسهال آن‌ها شود. سفیده تخم مرغ خام بعد از مصرف، خیلی فوری از دستگاه گوارش عبور کرده به گونه‌ای که طی ۱ الی ۵ ساعت به روده کوچک می‌رسد به همین علت جز غذاهای ممنوعه می‌باشد. در صورتی که سفیده تخم مرغ پخته شده بعد از تقریبا ۲ الی ۳ ساعت در دستگاه گوارش باقی مانده و در نهایت به صورت مطلوبی هضم می‌شود. خوردن یک عدد تخم مرغ آب پز توسط  سگی که دارای ۵ الی ۷ کیلو وزن دارد هیچ مشکلی ایجاد نکرده و هیچ عارضه ای هم به دنبال نخواهد داشت. ولی استفاده از دو تخم مرغ سبب شل شدن مدفوع و استفاده از ۴ الی ۵ تخم مرغ در سگ ها مسلما سبب اسهال می‌شود. عوارض و مشکلات مربوط به سفیده تخم مرغ خام همواره بعد از ۸ الی ۲۰ ساعت  قابل مشاهده است و تقریبا ۳۰ الی ۵۰ درصد از سفیده تخم مرغ  را می‌توان در مدفوع این حیوان مشاهده نمود. در این صورت فقط ۵۰ الی ۷۰ در صد از این مواد در بدن سگ‌ها جذب می‌شود در صورتی که این میزان در خصوص تخم مرغ پخته تقریبا ۹۰٪ می‌باشد. لازم به ذکر  است سگ‌هایی که از تخم مرغ خام استفاده می‌کنند معمولا دچار کمبود بیوتین است. پودر کردن پوسته تخم مرغ برای سگ‌ها با توجه به تجویز پزشک یک مکمل غذایی مفید به حساب می‌آید.

مزایای تخم مرغ برای سگ‌ ها

همانطور که می‌دانید سفیده و زرده تخم مرغ برای سگ ها به صورت پخته کاملا مفید و مقوی  بوده و هیچ گونه مشکلی را برای حیوان شما ایجاد نمی‌کند.

تخم مرغ به سگ بدهم

 • تخم مرغ منبع غنی از پروتئین آمینو اسید و اسیدهای چرب است.
 • این ماده غذایی شامل ویتامین A, سلنیوم، ویتامین B1, B6, B12, ریبوفلاوین و فولات است.
 • از عمده ترین مزایای تخم مرغ برای سگ‌ها این است که هر بخش از این ماده غذایی پخته شده خواص‌های عمده برای آن‌ها دارد.
 • این حیوانات معمولا به آمینو اسید نیاز دارند که سفیده تخم مرغ سرشار از آمینو اسید می‌باشد که نیاز آن‌ها را برطرف میکند.
 • مواد مغذی و معدنی زیادی از جمله آرژینین، لوسین، فنیل آلانین،هیستیدین، آویدین و والین در سفیده تخم مرغ موجود می‌باشند.
 • این ماده غذایی یکی از خوراکی‌هایی است که می‌توان آن را در سبد و رژیم غذایی سگ ها قرار داد که برای سلامتی آن‌ها نیز بسیار مفید می‌باشد.
 • از دیگر مزایای تخم مرغ برای سگ‌ها این است که بیشتر دام پزشکان بر این باورند که حتی پوست تخم مرغ پخته شده سرشار از کلسیم می‌باشد که برای آن‌ها سودمند است. ( مصرف پوسته تخم مرغ برای اکثر سگ‌ها سودمند نیست و بایستی مطابق دستور استفاده شود.)
 • تخم مرغ برای متابولیسم، سلامتی پوست و مو نمو سگ‌ها خیلی سودمند است.
 • توله سگ‌ها می‌توانند بعد از سن ۴ ماهگی مطابق نظر دامپزشک از تخم مرغ استفاده کنند.
 • تخم مرغ حاوی پروتئین بسیاری است که برای سگ ها مفید است.
 • این ماده غذایی ارزان برای سلامتی دندان و استخوان های سگ کاملا سودمند است.

روزی چندتا تخم مرغ می‌شود به سگ داد؟

با این وجود اگر چه تخم مرغ را می‌توان به آسانی در رژیم غذایی سگ خود قرار داد ولی به هیچ عنوان نبایستی از آن به منزله یک وعده غذایی کامل استفاده کرد. در مجموع این ماده غذایی را بایستی تنها چند مرتبه در هفته و آن هم به منظور مکمل رژیم غذایی مغذی و کامل بکار برد.

بهترین روش پختن تخم مرغ برای سگ

حال امکان دارد این سوال برای شما پیش آید که نحوه پخت تخم مرغ برای سگ ها به چه صورتی است؟ اکنون که مطلع شدید که می‌توانید به حیوان خانگی خود طبق نظر دامپزشک تخم مرغ بدهید احتمالا فکر کنید که دیگر مشکلی ندارد که اندکی از املت یا نیمرو خود را با او شریک شوید؛ ولی این پندار کاملا غلط است! تخم مرغ بایستی به صورت کامل پخته شود زیرا اگر خام باشد به دلیل باکتری‌هایی که دارد برای این حیوان عوارضی از جمله اسهال و مسمومیت ایجاد می‌کند. تخم مرغ چنانچه به شکل غلطی پخته شود می‌تواند برای سگ ها خیلی ضرر داشته باشد. تخم مرغ برای سگ بایستی بدون هیچ روغن، گوجه یا هر نوع ادویه ای پخته شود.  تخم مرغ را می‌توان آب پز کنید یا اینکه در فر بگذارید و به سگ خود بدهید.

پرسش و پاسخ متداول :

روزی چندتا تخم مرغ میشه به سگ داد؟

این ماده غذایی را بایستی تنها چند مرتبه در هفته و آن هم به منظور مکمل رژیم غذایی مغذی و کامل بکار برد.

Instagram
WhatsApp
3.9/5 - (10 امتیاز)
guest
1
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
احمد جنتی

سلام بسیار اموزنده ممنونم از لطفتون