سگ کوکر +معرفی کامل
فهرست مطالب نمایش

کوکر اسپانیل (Cocker Spaniel) + معرفی کامل

تاریخچه کوکر اسپانیل (Cocker Spaniel)

کوکر یا Cocker Spaniel، از نوادگان اسپانیل‌ها محسوب می‌شود؛ کوکرها یک گروه بزرگ از سگ‌ها هستند که اصالت آنها مربوط به عهد باستان می‌باشد. اسپانیل از کلمه اسپانیایی گرفته شده شده و اغلب مردم بر این باوراند که زادگاه این نژاد، در اسپانیا بوده است. حدودا در قرن 18 ام میلادی، سگ‌های کوکر به دو گروه تقسیم بندی شدند: 1. کوکر عروسکی ( که از آنها به عنوان همراه و همدم آدم‌ها استفاده می‌شد )، 2. سگ‌های کوکر شکاری. پس از گذشت مدت زمانی، سگ‌های کوکرشکاری نیز به 2 دسته کوکر خشکی و کوکر آبی طبقه بندی شدند و در عملکردشان نسبت به شکار پرندگان، بسیار مشهور شدند. در اواخر دهه هجده، پرورش دهندگان آمریکایی اقدام به واردات کوکر اسپانیل به ایالات متحده آمریکا کردند. نخستین سگی که اسم او در انجمن ملی آمریکایی کنل national American kennel club، ثبت شد، یک کوکر سفید بود که نامش کاپیتان بود. در همان دوره زمانی یعنی در سال 1881، کلینتون ویلمردینگ و جیمز واتسون، انجمن اسپانیل‌ها در آمریکا تاسیس کردند. اگرچه سرانجام آنها ازهم جدا شده و هرکدام برای خود سازمان جداگانه‌ای، تاسیس کردند. زمان زیادی نگذشته بود که کوکرها به سرعت، محبوبیت فراوانی از سوی پرورش دهندگان و مردم بدست آوردند. برخی از آنها شروع به پرورش و زاد و ولد کوکر، با جثه کوچک‌تری کردند. این گونه از کوکرها در نمایش سگ‌ها بسیار مورد توجه مردم قرار گرفتند. در سال 1939 یک سگ کوکر اسپانیل به نام بروسی در مسابقه نمایش سگ‌های با پرستیژ، برنده جایزه بهترین نژاد آمریکایی در آن سال شد. سربلندی کوکر در این نمایش، منجر به افزایش محبوبیت سگ‌های این نژاد شد. در سال 1946 کوکرهای انگلیسی و آمریکایی توسط انجمن آمریکایی کنل، به صورت دو نژاد متمایز از یکدیگر به رسمیت شناخته شدند.

ویژگی‌های ظاهری سگ کوکر اسپانیل

سگ کوکر انگلیسی بسیار خوش قیافه و جذاب با گوش‌هایی بلند آویزان، سری گرد، چشمان گرد به رنگ قهوه‌ای تیره و موهایی به نرمی ابریشم است. آن ها نسبت به گونه آمریکایی خود سایز بزرگتر، موهای کوتاه‌تر و پوزه مربع شکل و درازتری دارند. Cocker spanielهای سیاه رنگ، همیشه بینی مشکی دارند؛ اما سگ‌های روشن تر دارای بینی قهوه‌ای رنگ هستند. کوکر انگلیسی بدن بسیار محکم و منسجم، کر کوتاه و پاهایی شبیه به گربه‌ها دارد.

 • ارتفاع و وزن کوکر اسپانیل

وزن: کوکر ماده 11 تا 14 کیلوگرم و کوکر نر 13 تا 15 کیلوگرم قد: 37کوکر نر 34 تا 41 سانتی‌متر و کوکر ماده 34 تا 39 سانتی‌متر

 • رنگ پوشش کوکر اسپانیل

سگ کوکر انگلیسی در رنگ هایی از جمله: مشکی، نارنجی، کرم، قهوه ای، قهوه ای روشن و حتی در مواردی به شکل دو رنگ دیده می‌شوند.

مشخصات اخلاقی و رفتاری کوکر اسپانیل

کوکر سگی سرزنده و بسیار شاداب، باهوش بالا، کاملا وفادار و مورد اعتماد خانواده است؛ با وجود اینکه غریزه قوی برای شکار دارد اما بیشتر اوقات به عنوان یک همدم خوب در خانه به حساب می‌آید. زمانی که کوکر در کنار خانواده است بسیار مطیع و مهربان می‌باشد و رفتار صمیمانه‌ای دارد. احتمال دارد در ابتدا هنگام برخورد با غریبه‌ها، کمی تودار باشد؛ اما با مرور زمان با آنها کاملا صمیمی خواهد شد. کوکرها همدم و دوستان بسیار خوبی برای کودکان هستند؛ جثه آنها نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک است که توسط آنها به راحتی اذیت شوند و و غیر عمدی آسیب ببینند. هنگامی که سگ‌های نژاد کوکر اسپانیل با دیگر حیوانات، مانند گربه‌ها، از زمان تولگی بزرگ شوند دوستان صمیمی و نزدیکی خواهند شد. کوکرها بسیار سریع می‌آموزند اما در عین حال روحیه حساسی نیز دارند. اگرچه که در سال‌های طولانی، از سگ کوکر فقط به عنوان سگ‌های همدم و همراه یاد می‌شده است اما کوکرها توانایی موفقیت در مسابقات میدانی را نیز دارند و می‌توان از آنها در شکار استفاده کرد. سگهای نژادکوکر اسپانیل استعدادهای زیادی دارند و هنگام گردش در اطراف خانه، غیر از اینکه از بودن با صاحب خود حسابی لذت می‌برند، می‌توانند کارهای مختلف بیشتری انجام دهند. حتی آرام ترین و با ادب ترین کوکرها نیز در صورت اینکه بی حوصله شوند یا به خوبی تربیت نشده باشند، اعمالی از جمله رفتارهای نامطلوب، مانند: کندن زمین محیط اطراف و واق واق کردن، از خود نشان می‌دهند. در خصوص این بحث، در مورد کوکرها، اینچنین رفتارهایی از سنین شش ماهگی آغاز می‌شود و تقریبا تا سن یک سالگی ادامه خواهد داشت؛ اگر که شما به عنوان صاحب کوکر، در آن سنین یعنی حدود شش ماهگی، نتوانید او را تحت کنترل خود درآورید، پارس کردن‌های آنها از سر بی حوصلگی یا عدم تربیت صحیح، ممکن است برای شما دردسر ساز شود. سعی کنید از نخستین روزی که توله سگ کوکر خود را به خانه‌تان می‌آورید، آموزش و تربیت اورا آغاز کنید. کوکرها از سن حدود هشت هفتگی خود، قادر به درک آموزشات شما هستند و لزومی ندارد تا 6 ماهگی او برای آموش صبر کنید؛ در این صورت انجام این کار، امکان دارد با سگ کوکر لج بازی که بیشتر شخصیت آن شکل گرفته وتغییر آن دشوار است، رو به رو شوید.

تربیت و نحوه آموزش دادن به سگ کوکر اسپانیل

تربیت کردن و آموزش دادن به کوکر‌ها در ایام کودکی، اهمیت زیادی دارد؛ پس بهتر است سگ کوکر خود را از زمان کودکی، زیر نظر یک مربی ماهر تربیت کنید. رفتار مودبانه و صحیح در کوکرها، در نتیجه‌ی نحوه‌ی آموزش شما می‌باشد. همانطور که ما به فرزندانمان تشخیص کار خوب از بد و رفتار مودبانه را می‌آموزیم، به همان میزان ضروری‌ست که این کار را برای سگ یا حیوان خانگی مان نیز انجام دهیم. متاسفانه تعداد زیادی از سگ‌های کوکر به علت این که صاحبان شان از پس آن‌ها به خوبی برنیامده‌اند، آنها را رها کرده و سر از پناهگاه‌های حیوانات در می‌آورند؛  این موضوع باعث می‌شود که سگ کوکر، زمان طلایی برای به خوبی آموزش دیدن را از دست بدهد. روش‌های آموزشی زیاد با تنوع بالایی موجود است که با استفاده از آن شیوه‌ها، قادر خواهید بود که کوکرتان را بدون هیچ مشکل رفتاری بزرگ کنید. سگ‌های کوکر اسپانیل بسیار بازیگوش، اجتماعی و با نشاط هستند؛ این دسته ویژگی‌های مثبت منجر شده که آنها به یکی از بهترین حیوانات خانگی محسوب شوند. خبر خوب این است که تربیت کوکرها، خصوصا زمان تولگی، بسیار آسان است. آموزش به سگ‌ها Cocker Spaniel نیازمند شکیبایی، تحمل کافی و تکرار نکات مهم است.

 • آموزش دستشویی رفتن به  کوکر اسپانیل

در هنگام آموزش دستشویی به کوکر، همزمان می‌توانید آموزشات قبلی را نیز به کار ببرید. هنگامی کهCocker Spaniel را بیرون از خانه می‌برید، به او آزادی کافی بدهید تا مکان دلخواهش را برای دستشویی رفتن انتخاب کند؛ احتمال دارد او به جای علف‌ها، جایی که پر از خاک باشد را انتخاب کند. کوکر خود را از نواحی که مناسب نیستند دور کنید، به عنوان نمونه: حیاط همسایه یا مکانی که گل و گیاه روییده است. اگر در نواحی پشت منزل‌تان یک حیاط کوچک دارید، ضرورتی نیست که برای دستشویی کردن، کوکر خود را به بیرون خانه ببرید. هر مکانی را که برای اولین بار انتخاب کرد، توجه داشته باشید که هر بار مجددا، کوکر خود را به همان منطقه ببرید. نژاد کوکر اسپانیل نسبت به مجازات شدن بسیار روحیه حساسی دارد، بنابراین اگر زمانی کوکر شما به جای بیرون خانه در فضای داخلی خانه دستشویی کرد، به هیچ وجه او را تنبیه نکنید و هنگامی که متوجه شدید نیت انجام این کار را در داخل منزل شما دارد، می‌توانید با راه‌کار دست زدن با صدای بلند، حواس کوکر را پرت کرده و فوری او را به ناحیه مورد نظر برده، تا در آن مکان اجابت مزاج کند. توجه کنید که امکان دارد، کوکر شما نیاز به تمرین در دفعات نسبتا زیادی برای یاد گیری مکان مورد نظرتان برای دستشویی داشته باشد.

 • اموزش استفاده از باکس به کوکر اسپانیل

در ابتدا قبل از شروع آموزش، باید برای کوکر خود از فروشگاه‌های مخصوص لوازم حیوانات خانگی، یک باکس مخصوص سگ تهیه کنید. باکس سگ‌ها ابعاد و سایزهای مختلفی دارند؛ جنس آنها از مواد متنوعی مانند: فلز، پلاستیک یا پارچه می‌باشد. اگر که کوکر شما به درستی آموزش ببیند، باکس خود را به چشم یک پناهگاه و مکان آرامش بخش میبیند، نه مکانی برای تنبیه شدن او در ازای خطاهایش. اگر شما توله سگ کوکر دارید، توصیه می‌کنیم که به جای خریر باکس، اجاره کردن یک باکس از پناهگاه حیوانات را در نظر بگیرید؛ توله سگ‌ها به سرعت بزرگ می‌شوند و سایز باکس قبلی، جوابگو نخواهد بود. با انجام این کار، در هزینه‌های خود صرفه جویی خواهید کرد. ضروری‌ست که باکس کوکر شما فضای کافی برای چرخیدن و ایستادن سگتان داشته باشد، بنابراین هنگام خرید باکس، کوکر خود را نیز همراه خود ببرید تا اطمینان خاطر داشته باشید که انتخاب نامناسبی نخواهید کرد.

تغذیه سگ کوکر

درست همانند تمام سگ‌های دیگر، سگ کوکر نیز برای داشتن وزن متناسب با سن، میزان ورزش روزانه اش و داشتن رژیم غذایی مغذی و با کیفیت بالا، بسیار مهم است. تغذیه زیادی فقط باعث افزایش وزن کوکر می‌شود و می‌تواند منجر به ابتلای انواع بیماری‌ها و به وجود آمدن مشکلات سلامتی برای او شود. چاقی می‌تواند بر مفاصل، استخوان‌ها و قلب سگ کولر تأثیر بگذارد؛  به خصوص هنگامی که یک سگ کوکر هنوز در حال رشد باشد. این بیماری (چاقی)  همچنین امکان درد باعث شود سگ کوکر شما بیماری‌های قلبی شود. در کل به خاطر داشته باشید که کوکرها، نیازمند رژیم غذایی با پروتئین بالاتر هستند. نکاتی برای تغذیه کوکر:

 • توصیه می‌شود که در روز به مقدار 1.5 تا 2.5 پیمانه غذای خشک با کیفیت بالا برای کوکر خود استفاده کنید؛ ترجیحا غذای انتخابی قابلیت تقسیم شدن به دو وعده‌ی غذایی را داشته باشد.
 • میزان تغذیه مصرفی کوکر شما باید وابسته به عواملی مانند: اندازه، سن، ساختار، سوخت‌وساز و میزان تحرک کوکر شما باشد.
 • سگ کوکر اسپانیل نیاز فیزیکی به تمام مقدار غذایی که انسان‌ها استفاده می‌کنند، ندارد. اگر سگ کوکر شما فعال و پرتحرک است و غذای بیشتری نسبت به سگ بی تحرک و آرام مصرف می‌کند، جای نگرانی ندارد و کاملا طبیعی می‌باشد.
 • مواد غذایی سگ‌ها دارای کیفیت‌های متفاوتی هستند؛ اگر شما از مواد غذایی با کیفیت بالا استفاده کنید، سگ کوکر شما بیشتر احساس سیری خواهد کرد، اگر مواد غذایی کیفیت خوبی نداشته باشند، کاملا خلاف این وضعیت پیش خواهد آمد.
 • باید سگ کوکر خود را عادت دهید که در زمان صحیح غذایش را بخورد. باید به کوکرها حداکثر 2 بار در روز غذا بدهید؛ از قرار دادن تمام مدت غذا در اختیارشان، اکیدا خودداری کنید.
 • زمانی که احساس کردید که سگ کوکر شما دچار اضافه وزن شده است، ابتدا با چشمان خود او را آزمایش نمایید، سپس باید بتوانید کمر کوکر خود را ببینید. دستان خود را در ناحیه‌ی کمر کوکر و در ادامه ی ستون فقرات قرار داده و با کمک انگشتان خود، بدون اعمال فشار زیاد به طرف پایین بدن کوکر،لمس نمایید؛ در این آزمایش شما باید بتوانید دنده‌های کوکر خود را احساس کنید. اگر از این آزمایش نتیجه گرفتید که سگ کوکر اسپانیل شما اضافه وزن دارد، باید مقداری از غذای او را کم کرده و یا ورزش و تحرک آن را بیشتر کنید.

 

شرایط نگه‌داری و مراقبت از کوکر اسپانیل

 • محل نگهداری سگ کوکر

کوکر اسپانیل‌ها را به راحتی می‌توانید در آپارتمان خود نگهداری کنید، اما باید به طور روزانه تحرک جسمانی داشته باشند و لازم است که این نیاز آن ها برطرف شوند. کوکرها، سگ‌های بسیار آرامی در خانه بشمار می‌روند.

 • نیاز به تحرک در کوکر اسپانیل

سگ کوکر اسپانیل یک نژاد ورزشی محسوب می‌شود و باید از توان ماهیچه‌ای خوبی برخوردار باشد. اما در عین حال نژادی نیست که به منظور تخلیه انرژی فراوان، به ورزش و تحرک زیادی نیاز داشته باشد. کوکرها اغلب با برگرداندن یک توپ یا اسباب بازی دیگر به همراه خود و یا همراهی صاحبان خود در هنگام پیاده روی، از ورزش و فعالیت خود لذت می‌برند. کوکرها از وقت گذرانی کنار صاحب خود بسیار لذت می‌برند، از این جهت پیاده‌روی گزینه مناسبی برای ورزش آنها می‌باشد.

 • آراستن کوکر

سگ کوکر اسپانیل نژادی زیبا، با وقار و خوش‌تیپ محسوب می‌شود. کوکرها پوششی ضخیم، که گاهی موج دار و کوتاه روی سر است و بلند در قسمت گوش، قفسه‌ی سینه، شکم و پا دارند. در کل برای آراستگی کوکر اسپانیل خود باید هزینه‌ی گزافی را بپردازید. اکثر صاحبان کوکرها، برای آراستن سگ خود، آرایشگر‌های متخصصی را استخدام می‌کنند. به علت ریزش موی بالا که و همچنین در جهت حفاظت کردن از پوشش آنها، لازم است که هرروز پوشش آنها را شانه بزنید. اگر که در جستجوی نژادی هستید که نظافت وآراستن آن خیلی دشواذ نباشد و زحمتی نداشته باشد، کوکرها برای شما گزینه‌ی خوبی نخواهند بود. ضروری‌ست که هر 6 الی 8 هفته یک‌بار، برای نظافت آنها و نیز کوتاهی موی کوکرها، اقدام به پیرایش و حمام کردن آنها کنید. سعی کنید برای توله کوکر خود نظافت را از ابتدای زندگی آن، به عنوان قسمتی طبیعی  و روتین معرفی کنید. به دلیل روحیه حساس کوکرها، باید معرفی شما به آنها به نحوی باشد که بی‌آموزند باید مسواک بزنند و به صدای قیچی و پاک کردن گوش‌ها عادت نمایند. ناخن‌های کوکر خود را ماهی یک مرتبه کوتاه نمایید و گوش‌هارا نیز در هفته یک بار، برای خاک، قرمز شدن و یا بوی بد مورد آزمایش خود قرار دهید زیرا منجر می‌شود که اگر عفونتی وجود داشته باشد، به موقع متوجه آن شوید. کوکر اسپانیل‌ها مستعد ابتلا به عفونت‌های مربوط به گوش هستند، از این رو سعی کنید هر هفته گوش آنها را با نوعی پنبه‌ی مرطوب و کاملا ملایم تمیز کنید تا از ابتلا به این عارضه پیشگیری کرده باشید. برخی از صاحبان کوکرها، برای حفاظت از گوش سگ خود در هنگام غذا خوردن، از نوعی سربند برای سرشان استفاده می‌کنند.

سلامت سگ کوکر و بیماری‌های رایج

سگ‌های کوکر اسپانیل اغلب به نسبت باقی سگ‌ها، کمتر دچار بیماری می‌شوند. واکسیناسیون سگ کوکر خود را جدی بگیرید. می‌توان ادعا کرد که سگ‌های سلامتی می‌باشند، اما همانند دیگر نژادها، به طور کامل از بیمار شدن مصون نیستند و امکان اینکه کوکرها هم بیمار شوند، وجود دارد.

مشکلات چشم از جمله آتروفی شبکیه مترقی:

نوعی ناهنجاری دژنراتیو در سلول‌های شبکیه چشم بوده که با پیشروی آن، سگ بینایی خود را از دست خواهد داد، آب مروراید باعث ایجاد لایه ای ابری بر روی چشم سگ می‌شود. گلوکوم به شرایطی می‌گویند که به کره‌ی چشم فشار وارد می‌شود و ممجر به اختلالات چشمی در سگ، خواهد شد. هنگامی که متوجه قرمزی چشمان کوکر خود شدید، و یا دیدین که چشمان خود را زیاد می‌مالد، آن را نزد دامپزشک ببرید.

کم خونی همولیتیک خود ایمنی: (AIHA)

در این بیماری یاخته‌های خونی به سیستم ایمنی بدن سگ حمله می‌کنند. از نشانه‌های آن می‌توان به لثه‌ی رنگ پریده، خستگی مفرط و زردی سگ اشاره کرد.

کم کاری تیروئید:

نوعی اختلال در غده‌ی تیروئید می‌باشد که در پی آن تیروئید سگ کم کار خواهد شد. این عارضه ممکن است باعث به وجود آمدن عواملی مانند: صرع، آلوپسی (ریزش مو)، چاقی، بی حالی مفرط، هیپرپیگمانتاسیون و بیماری‌های پوستی مختلف گردد؛ برای درمان آن دامپزشک از دارو و رژیم غذایی استفاده خواهد کرد.

سبوره اولیه:

نوعی اختلال پوستی است که منجر به تولید بیش از حد سلول‌های پوستی، خصوصا سلول‌های چربی در پوست می‌شود. در این حالت پوست سگ شما چرب و پوسته پوسته شده و بوی نامطبوعی از آن استشمام می‌شود. برای درمان این بیماری، می‌توان از دارو و استحمام استفاده کرد.

آلرژی در کوکر:

آلرژی نوعی بیماری تنفسی است که در سگ‌ها به وفور دیده می‌شود. سعی کنید علت به وجود آمدن آلرژی را از بین ببرید؛ آلرژی استنشاقی، که به دلیل استشمام کردن ذرات موجود در هوا می‌باشد؛ مانند: گرده گیاهان، گرد و خاک و کپک و غیره. با توجه به شدت این آلرژی، دارویی مناسب طبق تجویز پزشک برای آن می‌توان استفاده کرد.

صرع:

این بیماری در برخی سگ‌ها ارثی است و در تعدادی دیگر اکتسابی. صرع ممکن است منجر به ایجاد تشنج‌های خفیف یا شدید، بروز رفتارهای غیر طبیعی مثل دیوانه وار دویدن سگ و یا حتی افتادن آن، سفت و سخت شدن اندام‌هایش، از بین رفتن هوشیاری و سر انجام تشنج ترسناک شود. اما داشتن آگاهی لازم از قبل، برای سگی که صرع دارد، برای صاحب او ضروری است. باید برای درمان و تشخیص این بیماری، سگ خود را نزد دامپزشک برده تا آن را مداوا کند.

دیسپلازی مفصل ران در کوکر:

عواملی مانند:  ژنتیک سگ، محیط زیست و رژیم غذایی آن، به تغییر شکل مفصل ران کمک خواهد کرد. سگ‌هایی که درگیر این بیماری هستند به سادگی می‌توانند زندگی معمولی و سالمی را سپری کنند، ولی تعدادی از آنها برای راحت زیستن، به عمل جراحی احتیاج دارند. این عارضه ارثی بوده  و ویژگی آن این است که نسبت مفصل ران به استخوان ران مناسب نمی‌باشد و به صورت چسبیده به هم قرار گرفته اند. با وجود اینکه این سگ‌ها درد می‌کشند و در یک یا هر دو پای عقبی آنها لنگیدن مشاهده می‌شود، ولی ممکن است شما نشانه ای از ناراحتی در سگی که این عارضه را دارد را نبینید. در صورتی که قصد خرید توله سگی را دارید، اطمینان یابید که والدین سگ برای این عارضه و مشکلات ارثی مورد آزمایش قرار گرفته باشند.

در رفتگی کشکک در کوکر:

در این ناهنجاری زانو از محل اصلی خود جا به جا می‌شود، و این شرایط باعث به وجود آمدن درد در پاهای سگ‌ها خواهدشد؛ همچنین ممکن است آنها را در آینده فلج کند.  

طول عمر  کوکر اسپانیل

طول عمر حدودی آنها از 12 تا 15 سال است.

پرسش و پاسخ درباره‌ی سگ کوکر اسپانیل:

قیمت سگ کوکر اسپانیل چقدر است؟

قیمت حدودی سگ کوکر در بازار ایران، 12 تا 15 میلیون تومان است.

آیا کوکر سگ پرسروصدایی است؟

کوکرها ممکن است زیاد پارس و یا سر و صدا کنند؛ از این رو لازم است که همیشه از دستوراتی مانند: ساکت باش، در آموزش به آنها استفاده کنید.

رابطه سگ کوکر با گربه‌ها و سایر حیوانات خانگی چطور است؟

کوکرها به راحتی می‌توانند با حیوانات خانگی دیگر از جمله گربه‌ها، ارتباط برقرار کنند.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (6 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها