معنی حرکات کربه و ترجمه زبان گربه
مقالات
1 دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

معنی حرکات و صداهای گربه + ترجمه زبان گربه

شما به عنوان صاحب گربه و کسی که از او نگه‌داری می‌کند و پرورشش می‌دهد حتما با رفتارها و صداهای مختلف او مواجه شده اید؛ و سوال‌هایی برایتان پیش آمده که: گربه چه احساسی دارد؟ چرا صداهای مختلفی در می‌آورد؟ حالت‌های دم و گوشش چرا در شرایط مختلف متفاوت است؟ شما با درک کردن و فهمیدن زبان و حرکات او، می‌توانید متوجه شوید نیاز و احساسش چیست و با یاد گرفتن معنی این حرکات و حالت ها، بهتر متوجه می‌شوید از شما چه می‌خواهد و این کمک به بهتر شدن رابطه شما و گربه‌تان می‌کند و باعث می‌شود راحت تر کنار همدیگر زندگی کنید.

در این مقاله می‌خواهیم درباره ترجمه زبان گربه‌ها و معنی حرکات و صدا گربه صحبت کنیم.

گربه‌ها از نشانه‌های مختلفی چون حالت بدن و دم، حالت صورت و گوش و صداهای مختلف برای برقراری ارتباط  و رساندن منظورشان به ما استفاده می‌کنند. بنابراین برای ترجمه زبان بدن گربه و فهمیدن معنی صداها و حرکاتش باید به هر قسمت از بدن او جداگانه توجه کنیم.

 

حالت های دم گربه نشانه دهنده چیست؟

دقت به حالت و شکل دم گربه، می تواند نشانه خوبی برای فهمیدن احساسات گربه باشد.

متخصص و محقق حوزه روابط بین انسان و حیوانات، جوناس جورگلا، می‌گوید معنای حالت های مختلف دم گربه می‌تواند این ها باشد:

 • معنی حرک دم گربه زمانی که دم را بالا گرفته باشد: نشان دهنده این است که گربه کاملاً خوشحال و راضی است و در صورت نزدیک شدن به او با شما بازی خواهد کرد.
 • زمانی که دم بالاست و سر آن حلقه شده باشد: نشان دهنده “شاد” بودن او است.
 • زمانی که دم مستقیم و رو به بالا است و سر آن به شکل N است: این یک نشانه حمله از طرف چیزی یا کسی است و به عنوان مثال، در طول یک مبارزه و یا در دفاع از خود نمایش داده می شود.
 • زمانی که دم رو به بالا است و سر آن مانند عصا خم شده است: گربه به شما اعتماد دارد ولی نه کاملاً، پس بهتر است با آرامش رفتار کنید و به او دست نزنید.
 • زمانی که دم رو به بالا است ولی پا‌های عقب کمی خم شده‌اند: نشان دهنده این است که گربه کمی مضطرب است و بهتر است به او نزدیک نشوید و او را به حال خود بگذارید.
 • زمانی که دم کشیده به سمت بالا اما سر آن به سمت پایین است: نشان دهنده این است که گربه احساس خشم و یا ترس دارد.
 • زمانی که دم گربه کشیده شده باشد: نشان دهنده این است که گربه هیجان زده یا مضطرب است.
 • زمانی که گربه دم را پایین ولی زیر شکمش جمع کرده باشد: نشان دهنده این است که گربه حالت ترس دارد.
 • زمانی که دم گربه افتاده باشد: نشان دهنده این است که گربه ترسیده یا احساس خطر می‌کند.
 • زمانی که موهای پشت یا دم گربه سیخ شده باشد: نشان دهنده این است که گربه شما ناراحت است و یا احساس تهدید می‌کند.
 • زمانی که دم پایین است و حالت منحنی گرفته باشد: نشان دهنده این است که هر آن این گربه به شما حمله خواهد کرد، پس از او دور شوید.
 • زمانی که گربه دمش را تکان می‌دهد: گربه شما بسیار هیجان‌زده و خوشحال است از اینکه شما را می‌بیند.
 • زمانی که دم گربه سریع به اطراف حرکت می کند: برخلاف سگ‌ها وقتی گربه‌ای دمش را به عقب و جلو حرکت می‌دهد معنی خوبی ندارد و بهترست او را تنها بگذارید چون اعصاب ندارد! البته گربه‌ها وقتی تمرکز کردن و هیجان زده هستن هم دمشان را تند تند تکان می‌دهند.
 • زمانی که دم گربه آرام به اطراف حرکت می کند: نشان دهنده این است که گربه گیج شده است و دارد تلاش می‌کند وضعیت را بسنجد.

حالت گوش های گربه، نشان دهنده چیست؟

حالت گوش های گربه ها در موقعیت های مختلف به چه معنی است؟ توجه به حالت گوش های گربه، می‌تواند به تشخیص احساس گربه‌تان کمک کند.

معنی حالت های مختلف گوش گربه می‌تواند این ها باشد:

 • گوش های خم شده به جلو: می‌تواند نشان دهنده آرام خوشحال و راضی بودن گربه باشد. گربه ها وقتی بخواهند بازی کنند هم گوش هایشان را به جلو خم می‌کنند.
 • گوش های کاملاً ایستاده: نشان دهنده این است که گربه توجه اش به چیزی جلب شده است، دارد به صدایی با دقت گوش می‌کند. کاملاً کنجکاو و هوشیار است و برای این که تمرکزش بهم نخورد بهتر است مزاحمش نشوید.
 • گوش های چرخیده به اطراف: نشان می‌دهد مضطرب است. اصلا به گربه ای که گوش ها رو به اطراف خم کرده نزدیک نشوید!
 • گوش ها کاملا خوابیده به عقب: نشان دهنده این است که گربه کاملا ترسیده و حالت دفاعی دارد. گربه ای که در حالت آماده باش به سر می‌برد. ممکن است حمله و پرخاش کند پس مراقب باشید و نزدیک او نشوید.

 

حالت چشم های گربه، نشان دهنده چیست؟

خیلی از افراد فکر می‌کنند تغییر حالت چشم های گربه ربطی به احساسات آن ها ندارد اما واقعیت این است که این چشم ها میتواند اطلاعات زیادی در مورد گربه به ما بدهد. معنی حالت های مختلف چشم گربه ها:

معنی حالت چشم گربه

 • مردمک عمودی: این حالت نشان می‌دهد گربه در حالت طبیعی و آرام است.
 • مردمک‌ گرد: نشان می دهد گربه از چیزی ترسیده و اضطراب دارد.
 • مردمک های گشاد: نشان می‌دهد گربه ترسیده است، توجه اش به چیزی جلب شده یا تعجب کرده است.
 • مردمک‌های گرد و گشاد: نشان می دهد علاوه بر این که گربه ترسیده است، قصد حمله هم دارد.
 • مردمک های خطی: زمانی که در معرض نور قرار بگیرد یا خیلی خیلی خشن باشد.
 • چشمان زل زده: نشان دهنده این است که گربه می خواد شما را به چالش بکشد. شاید هم دلش بازی می‌خواد.
 • آرام پلک زدن گربه: برخلاف زل زدن زمانی که به گربه نگاه می‌کنید و آرام براتان پلک میزند یعنی به شما اعتماد دارد و احساس امنیت می‌کند. گربه ها احساس دوست داشتن را  هم از این طریق منتقل می‌کنند!
 • چشم های نیمه بسته: گربه ای که با چشم های نیمه بسته لم داده یعنی احساس آرامش دارد و به اطرافیانش اعتماد کرده است و دوست دارد روی پای شما دراز بکشد.

معنی صدا‌های گربه ها نشان دهنده چیست؟

یک نکته جالب درباره صدای گربه‌ها وجود دارد. گربه‌ها هزاران سال است که اهلی شده‌اند و به زندگی در کنار انسان عادت کرده‌اند.

این حیوانات دوست‌داشتنی صدای میو میو را برای ارتباط با انسان ابداع کرده‌اند. دانشمندان فهمیدن گربه های وحشی در طبیعت برای ارتباط باهم از میو میو استفاده نمی‌کنند!

کارن سودآ، دامپزشک و رفتارشناس حیوانات گفت است:

گربه ها از میو میو کردن برای جلب توجه آدم ها استفاده می‌کنند و این رفتار در طبیعت زیاد توسط آن ها دیده نشده است.

پس صدای میو میو جزو زبان بدن گربه ها در ارتباط با انسان است، بنابراین هر وقت صدای میو میو او را شنیدید، حتماً مخاطب شما هستید. شما هم باید با یاد گرفتن معنی صدای گربه بتوانید فرق بین درخواست برای غذا خواستن و کمک خواستن و … را تشخیص بدهید.

گربه ها میومیو های مختلفی دارند که تفاوت شان در تعداد میو میو، لحن و کشیدن آن است.

بعضی از معمول‍ترین انواع صدای گربه و معنی آنها عبارتند از:

معنی صدای گربه میوی کوتاه یا mew: این میو معنی “سلام”  را می دهدو می توانید هنگامی که گربه رو صدا میکنید یا اسمش را به زبان می آورید بشنوید.

میو ریز و کوتاه: اگر در اطراف او مشغول به کار باشید، با این میو کوچک به شما می‌گوید که همه چیز عالی است و من خوشحالم.

میومیو چندین بار پشت هم با صدای متوسط: با این میو میگوید من گرسنه هستم و به من غذا بدهید

میو کشدار: با این میو درخواست کمک می کند. اگر در جایی گیر کرده یا ترسیده باشد و کمک لازم داشته باشد. اگر حیوان بیمار باشد و درد بکشد نیز از این صدا استفاده می‌کند.

میوی ریز ولی کشدار:  با این میو اعلام شکایت می کند.مثلا «هنوز معده ام خالیه!» یا «منو بذار زمین!»

میو با صدای خیلی بلند و اعتراضی: عصبانیت یا درد را با این میو بیان می کند.

معنی صدای خرخر گربه

خرخر گربه ها بیشتر مواقع نشانه‌ی خوشحالی و آروم بودن آن ها ست بنابراین اگر دیدید گربه‌تان  خرخر می‌کند یعنی از شرایط زندگی‌ اش رضایت دارد.

زمان هایی که گربه را نوازش کنید و او راضی باشد، این صدا را تولید می‌کند. همچنین گربه‌ها در زمان نقاهت از بیماری یا نزدیکی به مرگ خرخر می‌کنند.

معنی صدای هیس Hissss گربه

این صدا به معنی تهدید است و اگر گربه عصبانی باشد، با این صدا و نشان دادن دندان‌ها به شما می‌گوید او را راحت بگذارید. قهر گربه نیز معمولاً با صدای هیس اعلام می‌شود که یک هشدار است.

علت میو میو زیاد بچه گربه به چه دلیل است؟

بچه گربه‌ها مدائم در حال میومیو کردن هستند و این میومیو کردن زیاد بچه گربه می تواند معانی مختلفی داشته باشد که البته تقریبا همه آن ها به یک نیاز و خواسته گربه اشاره دارد.

 1. بچه گربه‌ها وقتی گرسنه باشند، زیاد میومیو می‌کنند.
 2. البته گاهی می‌بینیم که بچه گربه تازه غذا خورده است اما باز هم مدام میومیو می‍کند. در اینجا به احتمال زیاد دلیل میومیو کردن زیاد بچه گربه اینه که تنها مانده است و می‌ترسد و می خواهد پیش شما باشد.1
 3. بچه گربه‌ها خیلی پرانرژی و شیطون و بازیگوش هستند و به بازی زیاد علاقه دارند پس گاهی دلیل میومیو کردن زیاد می تواند این باشد که حوصله‌ شان سر رفته و نیاز به بازی کردن دارند.

 

معنی بعضی از رفتارهای گربه

بعضی از رفتار های گربه وجود دارد که معانی خاصی دارد ولی فهمیدن معنی آن ها و پاسخی که باید به آن ها داد راحت نیست.

معنی غلت زدن و نشان دادن شکم در گربه ها

گربه ها وقتی خوشحال و ریلکس هستند، غلت میزنند و بدنشان رو کش و قوس میدهند. اما بدانید با این که در این حالت شکم نرم و زیباشان در برابر چشم شما قرار میگیرد و ممکن است دوست داشته باشید دست بزنیند ولی گربه ها این کار رو همیشه نمیپسندند. با اینکه گربه ها شکمشان را فقط در معرض دید کسانی قرار می دهند که به او اعتماد دارند اما به این معنی نیست که دست زدن به شکمشان امکان پذیر است. برای همین مراقب باشید چون ممکن است وقتی شکمش را نوازش می کنید با گاز و چنگ زدن او  مواجه بشید.

معنی مالیدن گربه به انسان

وقتی گربه ها خودشان را به دست و پاهای ما میمالند می تواند دو دلیل داشته باشد:

دلیل اول مالیدن گربه به انسان:

گربه ها به صورت غریزی نسبت به همه چیزهایی که در اطراف آن ها هست، احساس مالکیت می‌کنند و با حساسیت شان نسبت به بو، می توانند محیط اطرافشان را شناسایی کنند.

باید بدانید که در اطراف دهان و چانه و گونه گربه ها و در جایی که دم به بدن وصل شده است، غددی وجود دارد که بوی مختص همان گربه را تولید میکند هر چند این  بو برای ما قابل درک نیست. اما گربه ها دوست دارند بوی خودشان را از محیط اطراف استشمام کنند و به گربه های غریبه دیگر هم  این را اعلام کنند که : من اول این انسان رو پیدا کردم! و برای من است! برای همین خودشان را به شما میمالند چون دوست دارند بوی او را بدهید.

دلیل دوم مالیدن گربه به انسان:

گربه ها در طبیعت به گربه های آشنا و دوست خود، با زدن سر به همدیگر سلام میکنند. برای همین این رفتار رو ممکن است وقتی شما را میبیند هم انجام بدهند.

و این زدن سر به پا یا دست شما به معنی خوش آمد گویی باشد و نشان  دهنده این باشد که این گربه دوست شماست!

سوالات درباره حرکات‌های گربه:

چرا گربه وقتی یک پرنده را می‌بیند میومیو می‌کند؟

میومیو کردن نمادی از رفتار گربه به هنگام حمله است. زمانی که گربه شکار را می گیرد چندین بار آن را گاز می گیرد. ساکت شدن گربه پس از حمله نشان دهنده انجام موفق شکار و یا نا امید شدن از آن است.

چرا گربه شما یک گاز کوچولو از بازو یا گونه شما می‌گیرد و برای چند ثانیه نگه می‌دارد؟

بعضی از گربه ها زمانی که خیلی شاد هستند و احساس محبت بی نهایتی نسبت به شما (یک گربه بزرگ بی مو) دارند، به آرامی تکه ای از پوست شما را در دندان هایشان می گیرند و برای چند ثانیه نگه می دارند.”بوسه گربه ای”.

چرا گربه دمش را تکان می‌دهد؟

گربه ها از دم هایشان برای ارتباط روانی با یکدیگر استفاده می کنند.

چرا گربه‌ها صدای خش خش را دوست دارند؟

صداهای خش خش مشابه صداهای منظم و بلند موش ها، پرنده ها و جیرجیرک ها است. بنابراین صدای خش خش تکه کاغذی مچاله شده یا راه رفتن روی کاغذ حس شکار گربه را تحریک می کند.

چرا گربه شما خودش را به شما میمالد؟

گربه‌ها در طول دم، اطراف سر، لب‌ها، انتهای دم، چانه و بین پنجه‌های دست، دارای غدد معطری هستند که از آنها برای علامت گذاری محدوده خود استفاده می‌کنند. وقتی گربه‌ای خودش را به شما می‌مالد، در واقع شما را با بوی خودش علامت گذاری می‌کند و شما را از آن خود می‌کند و همچنین بوی شما را به خاطر می‌سپارد. گربه همین کار را در مورد وسایل خانه و درب‌های ورودی خانه انجام می‌دهد تا آنها را به مالکیت خود درآورد.

Instagram
WhatsApp
3.3/5 - (6 امتیاز)
guest
1
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
پری

کاشکی گربه داشتم🤧