نگهداری از بچه گربه
مقالات
4 دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

تو یه روز مشغول قدم زدن هستید یک بچه گربه یا نوزاد گربه پیدا می‌کنید یک دل نه صد دل عاشقش می‌شوید، تصمیم به نگهداری بچه گربه می‌گیرید یا گربه خانگی شما زایمان کرده تصمیم به کمک به مادر گربه‌ها در نگهداری از بچه گربه‌‌ها گرفته‌اید. لحظاتی شیرین و سخت در پیش رو دارید ما به شما نکاتی می‌گوییم بر اساس رده سنی تا به آسانی آن‌ها را متوجه شوید برای راحت شدن شما اصول نگهداری از بچه را بر اساس سن تقسیم می‌کنیم: نگهداری از بچه گربه یک ماهه، نگهداری از بچه گربه دو ماهه و رده سنی بعدی اگر بچه گربه پرشین یا نژاد دیگری دارید این اصول کلی برای نگهداری بچه گربه پرشین نیز صادق است اما تفاوتهایی دارد، سعی کنید از دامپزشک بپرسید. هنگام مراجعه به دامپزشک در سن پایین شناسنامه گربه، برای نوزاد شما صادر می‌شود و واکسن گربه در آن ثبت می‌شود.

نگه داری بچه گربه نگهداری بچه گربه (Kitten) تازه متولد شده یک ماه تا دو ماه + نوزاد گربه بدون مادر | تشخیص سن و خوراک آن:

گربه شما زایمان کرده یا یک نوزاد گربه خیابانی پیدا کرده‌اید یا بچه گربه‌ای را به سرپرستی گرفته‌اید برای نگهداری بهتر باید سن بچه گربه را تشخیص بدهید چون نگهداری از بچه گربه تازه متولد شده (چند روزه) با بچه گربه یک ماهه یا دو ماهه تفاوت دارد. برای اینکار تشخیص سن بچه گربه را ابتدا توضیح می‌‌دهیم. این مراحل شیرین سخت را قدم به قدم در کنار شما هستیم تا مادر خوبی باشید!

تشخیص سن بچه گربه:

وزن و جثه بچه گربه بهترین تشخیص برای سن بچه گربه می‌باشد، اگر گربه شما زایمان کرده شاید بچه گربه‌ای را ببینید که مادر به آن رسیدگی نمی‌کند یا می‌خواهد او را بخورد نجاتش دهید ابتدا او را گرم کنید زیرا ابتدا به کما رفته سپس میمیرد.

نوزاد گربه:

نوزاد گربه یا بچه آن از کف دست کوچکتر می‌باشد وزنش به صورت حدودی 80 گرم تا صد گرم است. در انتهای یک هفتگی احتمالا از روزی 7 تا 4 گرم به وزنشان اضافه‌ می‌شود چه رشد سریعی!!! اگر این اتفاق نیفتاد احتمالا بچه گربه شما تلف می‌شود.
در این دوره نوزاد کوچک شما 90% زندگیش خوا است در بیداری شیر می‌خورد.

بچه گربه 7 روزه تا 14 هفته:

تقریبا در هفت روزگی 14 گرم باید به وزنش اضافه شده باشد به شرطی که سالم باشد چشم‌هایش در هفت روزگی باز می‌شود تا قبل از آن به هیچ وجه سعی نکنید چشم‌هایش را به زور باز کنید زیرا کور می‌شود. در انتهای هفته دوم عمر بجه گربه‌ها یعنی 14 روزگی چشم‌شان باز می‌شود. خوب حالا که چشم آن‌ها باز شده است (اما تار می‌بیند و نور شدید برای او ضرر دارد) شروع به تکان خوردن می‌کنند اما در راه رفتن مشکل دارند نگران نباشید طبیعی است. در انتهای دو هفتگی وزنش نباید زیر دویست گرم باشد. بویایی گربه تقویت می‌شود حالا به غیر از بوی تن مادر بوی خواهر و برادرش را نیز تشخیص می‌دهد. در انتهای این سن می‌فهمید دختر دار شده‌اید یا پسردار.

نکات کلی نگهداری از بچه گربه‌ها:

این نکات شاید کلی باشند از مرگ و تلف شدن نوزاد گربه جلوگیری می‌کنند. شاید متوجه شده‌اید نوزاد گربه‌ها بسیار ضعیف و حساس هستند و زشد و تکامل آن‌ها بعد از تولد هم ادامه دارد این ضعف، وابستگی به مادر ایجاد می‌کند اگر این وابستگی‌ها را بدانید و برطرف کنید می‌توانید یک سرپرست خوب برای بچه گربه خود باشید:

نیاز‌های بچه گربه به مادرش:

شیر و خوراک:

اولین نیاز بچه گربه شیر است خب خوراک و تغذیه در زنده ماندن و رشد همچنین بیمار نشدن بسیار مهم است این شیر که بچه گربه می‌خورد حاوی آنتی بادی نیز است.

گرما:

بچه گربه اصلا نمی‌بیند با گرما بدن مادر خود را پس از متولد شدن می‌یابد و خود را به او می‌رساند گفتیم به دلیل عدم تکامل انقباض رگ‌های پوستی بدن نوزاد گربه نمی‌تواند دمای بدن خود را حفظ کند.

خوابیدن:

بدن مادر علاوه بر گرم بودن نرم هم است، پس جای خواب بچه گربه می‌باشد.

نگهداری بچه گربه دستشویی کردن:

سیستم گوارشی بچه گربه‌ها بعد از تولد هنوز در حال رشد است گربه مادر حوالی دم نوزاد خود را می‌لیسد تا به دفع غذا کمک کند.

محافظت:

مادر گربه از خطرات جانبی و دیگر حیوانات آن‌ها را حفظ می‌کند. درست است بچه گربه‌ها بسیار گوگولی می‌باشند اما اسباب بازی نیستند و جابجا کردن دست به دست کردن یا افتادن آن‌ها اگر موجب مرگ آن‌ها نشود باعث اسهال گربه می‌شود.

چگونگی رفع نیاز بچه گربه‌ها:

حالا به صورت کاربردی به شما راه‌های رفع این نیاز‌ها را می‌گوییم:

گرم نگهداشتن:

تا بچه گربه یتیم یا بی‌مادر را پیدا کردید گرمش کنید ابتدا نوزاد گربه بی‌حال می‌شود شروع به میومیو کردن می‌کند سپس به کما می‌رود و بعد می‌میرد هرجور شده گرم نگهش دارید دمای بدن گربه نوزاد یا تازه متولد شده باید از 33 تا 35 درجه باشد دوز به بعد از 35 درجه به 37 درجه برسد. یک هیت پد پتوی نرم فراهم کنید پس به هیچ وجه نمی‌شود بچه گربه را در خارج از منزل، حیاط، تراس یا باغ نگهداری کرد تا یک آنرا در خانه نگهدارید در ضمن بچه گربه بی مادر مهارت شکار نیز ندارد و بعد از آن‌هم احتمالا تلف می‌شود اگر رها شود.

غذا و خوراک بچه گربه:

اگر بچه گربه شما به وسیله مادر تغذیه می‌شود سعی کنید مادر را تقویت کنید اگر خودتان می‌خواهید به بچه گربه خوراک بدهید حداقل از 4 تا 6 هفتگی شیر خشک مخصوص بچه گربه باید تهیه کنید طبق راهنمای روی جلد شیر خشک با آب تهیه شود. شیر گاو هرگز! از سرنگ برای خوراندن به بچه گربه استفاده نکنید و به زور شیشه شیر مخصوص را در حلقش فرو نبرید شیر به ریه‌اش می‌رود. قطره چکان می‌تواند کمک کند بدین شکل گوشه لبش قرار دهید و آهسته شیر بدهید و هوا وارد دهانش نشود. از زمان تولد تا 10 روزگی هر 3 الی چهر ساعت یک وعده شیر باید بخورد احتمالا شب زنده داری را باید تجربه کنید بعد از آن هر 5 الی 6 ساعت.
خب حالا بچه گربه را به شکم بخوابانید و شکمش را به صورت مورب به آرامی ماساژ دهید تا آروغ بزند.

اگر به شیر خشک مخصوص بچه گربه دسترسی نداشتم چکار کنم؟

از دیجی کلا می‌توانید تهیه کنید اگر نشد یک دستور غذایی که نهایت یک روز می‌توانید از آن استفاده کنید ارائه می‌شود. 230 گرم شیر خشک به همراه یک قاشق عسل مخلوط کرده و بعد از یک زرده تخم مرغ همزده به این مخلوط اضافه کنید.

دفع غذا:

تقریبا تا 3 هفتگی گوارش بچه گربه آماده دفع نمی‌باشد با خوصله یک عدد پنبه خیس آماده کرده سی تا 60 دقیق بعد از هر وعده غذایی با کمک پنبه ناحیه تناسلی را به آرامی ماساژ داده تا گربه بتواند ادرار و مدفوع خود را دفع کند.

وسایل مورد نیاز بچه گربه:

نگه داری از بچه گربه

برای نگهداری از گربه‌ها باید وسایل ضرروی تهیه کنید برای سلامت، تربیت و سالم ماندن لوازم خانه شما ضروری می‌باشند:

  • شیر خشک مخصوص بچه گربه
  • شامپوی گربه
  • مسواک گربه
  • برس و شانه گربه به همراه ناحنگیر گربه
  • ظرف آب و غذای گربه
  • جای خواب گربه
  • توال مخصوص گربه
  • خاک گربه
  • اسکرچر
  • اسباب بازی

مراجعه به دامپزشک:
اگر دارای پت هستید چه سگ چه گربه، برای کاشت میکروچیپ سگ و گربه بهتر است اقدام کنید شناسنامه گربه را زمانی که دریافت می‌کنید گربه شما دارای هویت و مالک شده است واکسن گربه سلامت گربه و شما را تامین می‌کند هنگام حضور در دامپزشکی در مورد عقیم سازی گربه نیز سوال کنید زیرا با یک عمل ساده گربه شما از بسیاری از ناهجاری‌های رفتاری و سرطان‎‌های کشنده در امان می‌ماند تمام این خدمات در مجموعه وی آی پت (V.I.Pet) ارائه می‌شود در واقع تمام نیاز بچه گربه شما.

سوالات مهم درباره نگهداری بچه گربه (Kitten) تازه متولد شده یک ماه تا دو ماه + نوزاد گربه بدون مادر

سن بچه گربه را چگونه تشخیص دهیم؟

از جثه و وزن بچه گربه می‌توان سن بچه گربه را تشخیص داد.

غذای بچه گربه چیست؟

شیر خشک مخصوص بچه گربه.

چه چیز‌هایی برای بچه گربه ضرر دارد؟

به بچه گربه به هیچ وجه شیر گاو ندهید. خیس ماندن و دما پایین برای بچه گربه تازه متولد شده کشنده است.

غذای نوزاد گربه را از کجا تهیه کنیم؟

از دیجی کالا یا تمام پت شاپ‌ها.

بچه گربه‌ها در چه سنی چشم باز می‌کنند؟

در انتهای سه هفتگی چشم باز می‌کنند.

چگونه از نوزاد بچه گربه نگهداری کنیم؟

بچه گربه بدون مادر را تا می‌توانید گرم نگهدارید.

نوزاد گربه تا کی باید از شیر تغذیه شود؟

نوزاد گربه نیاز دارد تا ۷ هفتگی از شیر تغذیه شود.

آیا می‌شود بچه گربه یک ماهه را شست؟

بهترست که در سنِ کم، این کار انجام نشود.

از چند ماهگی باید برای بچه گربه خاک گذاشت؟

از هفته دوم.

اگر مدتی از بچه گربه بدون مادر نگهداری کنیم و بعد رهایش کنیم مشکلی برایش پیش میاید؟

بله، چون از اول در محیط بیرون نبوده، دوام نمی‌آورد و از بین می‌رود.

آیا نگهداری و بزرگ کردن بچه گربه‌ی ۳ روزه با پرندگان خانگی امکان پذیر است؟

در مورد سازگاری گربه با پرندگان خانگی نمی‌توان به طور قطعی گفت و بستگی به میزان آشنایی و تربیتش دارد.

Instagram
WhatsApp
4.5/5 - (6 امتیاز)
guest
4 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
رایلی

عالی به لامپی من که کمک کرد

هلیا رضایی

من می خوامش

هلیا رضایی

دیدم قشنگ

رها

برای من واقعا سودمند بود