کلیکر سگ چیست؟

یکی از تجربه‌های هیجان انگیز و لذت بخش برای هر کسی نگهداری از سگ ها می‌باشد. برای مراقبت از سگ‌ها به وسایلی نیاز داریم تا بتوانیم راحت تر از این حیوانات مراقبت کنیم که، یکی از این وسایل کلیکر سگ می‌باشد. سگ‌ها حیواناتی بسیار باهوش می‌باشند. مطمئنا در ویدئوهای آموزشی که مربوط به تربیت سگ‌ها می‌باشد مشاهده کرده‌اید که در دستان مربی وسیله‌ای به نام کلیکر سگ وجود دارد که هر زمان سگ کار درستی انجام ‌دهد مربی دکمه آن را فشار می‌دهد.

در صورتی که از مزایای کلیکر آموزشی اطلاع پیدا کنید و بتوانید از آن به طور صحیح استفاده نمایید خیلی راحت قادر خواهید بود حیوان خانگی خود را تربیت کنید و آموزش های مختلف را سریع تر به او یاد دهید.

اصلا  کلیکر سگ چیست ؟چطور می توان با آن کار کرد؟ و چه مواقعی باید از کلیکرسگ استفاده کرد؟

در این مقاله می‌خواهیم به تمام سوالات شما پاسخ داده و هر چیزی که در مورد این وسیله لازم است بدانید را  برایتان توضیح دهیم.

نقش کلیکر سگ:

کلیکر سگ وسیله‌ایست ساده، مکانیکی و پلاستیکی که بر روی آن یک دکمه تعبیه شده، با فشار دادن آن دکمه صدایی شبیه به کلیک شنیده می‌شود. کلیکر یکی از وسایل آموزشی عالی در تربیت سگ‌ها به شمار می‌رود. قیمت کلیکر سگ زیاد نیست و از تمام فروشگاه های آنلاین و حضوری می‌توانید به راحتی آن را تهیه نمایید. این وسیله ساده و ارزان می‌تواند نقش بسیار مهمی در تربیت حیوانات خانگی شما داشته باشد.

استفاده از کلیکر سگ یک روش آموزشی می‌باشد که طرفداران زیادی در میان مربیان و صاحبان سگ دارد. سگ‌ها موجوداتی هستند که به صورت غریزی تمایل شدیدی به راضی نگه داشتن صاحبان خود داشته و همیشه دوست دارند صاحبان و مربیان خود را خوشحال نگه دارند. در صورتی که از روش های صحیح تربیتی استفاده نمایید می‌توانید به راحتی سگ خود را آموزش داده و تربیت کنید.

یکی از باورهای غلط در مورد تربیت کردن سگ ها این است که در موقع انجام کار اشتباه آنها را دعوا کنید یا سر آن‌ها داد بزنید و یا آنها را تنبیه کنید این گونه روش ها هیچ تأثیری در تربیت حیوان خانگی شما ندارد و تنها باعث ترسیدن سگ از شما شده و باعث می‌شود فقط زمان‌هایی که شما حضور ندارید آن کارها را انجام ندهد. یکی دیگر از معایب دعوا کردن این است که رابطه بین شما و سگتان خراب شده و نسبت به شما بی اعتماد می‌شود.

طبق نظر دام پزشکان وی آی پت و همچنین مربیان حرفه‌ای سگ، بهترین و پرکاربردترین روش برای تربیت سگ تایید و تاکید مثبت می‌باشد. بدین معنی که به جای اینکه در موقع مرتکب شدن کار اشتباه او را دعوا و تنبیه کنید برعکس، در موقع انجام کار درست به تشویق و تایید آن بپردازید. در کل در مورد سگ ها و تمام حیوانات در طبیعت این موضوع علمی به اثبات رسیده است که رفتار‌هایی که منجر به پاداش و جایزه می‌شود به احتمال زیاد دوباره تکرار خواهند شد.

کلیکر سگ چه نقشی در تربیت آن دارد؟

کلیکر سگ بیشتر برای تاکید روی رفتارهای درست سگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. در موقع تربیت سگ حتما زمانی که سگ شما کاری را درست و مطابق با خواسته شما انجام می‌دهد به صورت کلامی او را تشویق کرده و به عنوان جایزه یک خوراکی به او بدهید. در این هنگام کلیکر هم به تمام تشویق‌ها یک صدای کلیک اضافه می‌کند و باعث می‌شود آموزش تاثیرگذارتر شود. البته باید توجه داشت که جایزه‌ای که بعد از صدای کلیک به سگ خود می‌دهید تاثیر بیشتری روی تربیت آن می‌گذارد، پس تصور نکنید فقط و فقط شنیدن صدای کلیکر برای سگ شما کافی است و دیگر نیازی به دادن جایزه به او ندارید. با اینکه بهترین جایزه برای بیشتر سگ ها خوراکی و تشویق کردن است ولی هر ازگاهی می توانید جایزه‌های غیرخوراکی هم به او بدهید. به طور مثال یک بازی کوتاه، نوازش کردن، دادن اسباب بازی مورد علاقه اش به او، تفریح کردن با سگتان یا هر فعالیتی که او دوست دارد نیز می‌تواند یک نوع جایزه باشد. در کل مهم این است که حتما بعد از صدای کلیکر سگ یک جایزه به سگ خود بدهید.

 مزایای استفاده از کلیکر سگ:

یکی از راه‌های مفید برای تایید رفتار سگ خود تشویق کلامی است، ولی ممکن است هر سری از یک کلمه با لحنی متفاوت استفاده کنیم. مثلا یک بار بگوییم باریکلا، بار دیگر بگوییم آفرین، تن صدای ما هر لحظه ممکن است کم یا زیاد شود و هر بار به شکلی متفاوت سگ را تایید کنیم و سگ دستورات را فراموش کند ولی، صدای کلیکر همیشه ثابت است و به همین دلیل سگ خیلی سریع نسبت به صدای آن شرطی شده و یاد می‌گیرد که وقتی این صدا را بشنود یعنی کارش را درست انجام داده است و حالا باید منتظر تشویق، خوراکی و یا یک جایزه باشد. صدای کلیکر آموزشی باعث می‌شود سگ بیشتر روی آموزش تمرکز کند و دستوراتی که می‌دهید را با تمرکز و دقت بیشتری انجام داده و حواسش کمتر پرت اطراف شود و در حافظه اش باقی بماند. به علاوه اگر شما از سگ تان بخواهید که بنشیند برای شما روشن است که چه زمانی قرار است به او تشویقی بدهید، اما آیا این موضوع برای سگ شما هم مشخص است؟

 دلیل استفاده از کلیکر در تربیت سگ:

اگر زمانی که سگ شما کامل روی زمین نشست از کلیکر سگ استفاده کنید، سگ کم کم متوجه می‌شود که وقتی کامل بنشیند جایزه می‌‌گیرد و منظور شما را هم بهتر متوجه می‌شود. در صورتی که فقط بخواهید به او تشویقی بدهید یک فاصله بین انجام حرکت و جایزه‌ای که قرار است به سگ خود بدهید ایجاد می‌شود که  همین موضوع می‌تواند تاثیر منفی بر روی تربیت سگ شما داشته باشد. برای مثال اگر از سگ خود بخواهید بر روی زمین بغلتد و یا کاری را از فاصله انجام دهد (برای مثال بازی با توپ) تا زمانی که بخواهید به او تشویقی بدهید کمی طول می‌کشد ولی در صورتیکه از کلیکر استفاده نمایید در همان لحظه با چند قدم فاصله نیز می‌توانید کلیکر سگ را فشار داده تا سگ شما صدا را بشنود.

روش استفاده از کلیکر در تربیت سگ:

طریقه استفاده از کلیکر سگ بسیار آسان می‌باشد فقط باید به چند نکته مهم ولی کوچک دقت کرد. طرز کار استفاده از این دستگاه را برای شما توضیح خواهیم داد.

1) ابتدا کلیکر و طریقه انجام کارش را به سگ خود نشان دهید:

لحظه ای که سگ شما با کلیکر Clicer آشنا می شود بسیار مهم است. پس باید زمانی را برای این کار انتخاب نمایید که سگ کاملا آرام بوده و همچنین محیط نیز باید در آرامش و سکوتی کامل باشد تا سگ شما بتواند تمرکز کافی داشته باشد و حواسش پرت نشود. بعد از اینکه تمام این شرایط را فراهم کردید حالا کلیکر را به سگ خود نشان داده و بگذارید آن را بو کرده و کاملا بررسی کند و بشناسد.

بعد از آنکه سگ شما به بودن کلیکر عادت پیدا کرد موقع آن می‌رسد که طریقه کار کردنش را به او نشان دهید اول کلیکر را به سگ خود نشان داده و بعد دکمه آن را فشار دهید. زمانی که سگ صدای کلیک را شنید به او یک خوراکی خوشمزه بابت تشویق کردنش بدهید. این کار را چند بار انجام دهید تا سگ بین صدای کلیکر و خوراکی که از شما گرفته است ارتباط برقرار کند و کاملا متوجه شود که با هر بار شنیدن صدای کلیک می تواند منتظر یک خوراکی خوشمزه باشد.

2) از کلیکر سگ برای آموزش سگ خود استفاده نمایید:

حالا که سگ شما با کلیک آشنا شد زمان آن رسیده است که آموزش سگ با کلیکر را آغاز کنید. بهتر آن است که با یک حرکت ساده و با یک دستور آسان مثل بنشین شروع کنید و زمانی که سگ شما به طور کامل نشست دکمه کلیک را فشار دهید و سریع به سگتان تشویقی دهید. سگ شما قبلا بین صدای کلیر و تشویقی ارتباط برقرار کرده است و کم کم متوجه می شود که صدای کلیکر به کارها و رفتارهای خودش مرتبط است.

3) حالا از یک فرمان مثل بنشین استفاده نمایید و زمانی که سگ شما بر روی زمین نشست دکمه کلیکر را فشار دهید و به او تشویقی بدهید این آموزش را باید چند بار تکرار کنید که سگ ترتیب آن را یاد بگیرد. فرمان دادن به صورت شفاهی، انجام دادن یک کار، به صدا درآمدن کلیک و سپس تشویق شدن.

4)در کارتان پشتکار داشته باشید:

یکی از رموز اصلی در آموزش هر سگ پشتکار ،تکرار و استمرار در انجام تمرینات می‌باشد. پس انتظار نداشته باشید با یک یا دو بار تمرین کردن سگ شما تمام چیزهایی که مد نظرتان هست را کاملا یاد بگیرد. ولی در صورتی که پشتکار کافی داشته باشید می‌توانید از کلیر برای انواع آموزش ها مانند آموزش دستشویی رفتن سگ و آموزش های مربوط به فرامین اولیه استفاده نمایید. حتما به این نکته توجه کنید که بعد از صدای کلیک به سگ خود یک جایزه به عنوان تشویقی بدهید حتی زمانی که به اشتباه دست شما روی دکمه کلیک خورده باشد!

نکات مهم و کاربردی برای استفاده از کلیکر آموزشی:

مهمترین نکته زمانبندی دقیق و صحیح می‌باشد. مثلا اگر شما با چند ثانیه تاخیر دکمه کلیک را فشار دهید یا بعد از به صدا درآمدن کلیکر به سگ خود جایزه ندهید یا در موقع تشویقی دادن به او تاخیر کنید حیوان شما ممکن است گیج شود و نتواند بین این کارها و مراحل آن ارتباط برقرار کند.

نکته: هر سری باید به سگ خود جایزه ای به عنوان تشویقی بدهید. در مراحل اولیه آموزش با کلیکر سگ هر بار فشار دادن دکمه کلیکر یعنی تشویقی! پس در صورتی که دست شما حتی به اشتباه روی دکمه کلیک خورد هم باید به او تشویقی بدهید. این یک قانون است و اگر می‌خواهید سگ شما از آن پیروی کند خود شما هم باید به آن احترام بگذارید.

از تشویق های کوچک استفاده نمایید:

شما در هر جلسه آموزشی به تعداد زیادی خوراکی به عنوان تشویقی نیاز دارید پس بهتر است از تشویقی‌های خیلی کوچک و ریز استفاده کنید تا سگ شما اضافه وزن پیدا نکند و چاق نشود.

نکته: استفاده از کلیکر سگ تاریخ انقضا دارد. به خاطر داشته باشید از این وسیله فقط باید برای آموزش رفتارهای جدید استفاده نمایید. پس زمانی که سگ شما یک آموزش و یا یک رفتار را خوب یاد گرفت و بعد از فرمان دادن شما کارش را کامل و بی نقص انجام داد باید کم کم و به تدریج کلیکر سگ و بعد از آن خوراکی تشویقی را حذف کنید.

ساخت کلیکر سگ:

اگر به نکات و قوانین برای ساخت تشویقی آشنایی کامل دارید بهتر است آن را در خانه تهیه نمایید. برای اینکار ما به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید راحت کلیکر سگ را در خانه بسازید. برای ساخت کلیکر سگ در خانه باید به نکاتی توجه نمایید که در زیر به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

برای یک تشویقی خوب می‌توانید از عصاره‌هایی مانند عصاره مرغ و گوشت که در بازار آماده وجود دارند استفاده کنید. به این صورت که عصاره‌ها را در آب ولرم خوب حل کرده و سپس در فریزر بگذارید تا کاملا یخ بزند. بعد آن‌ها را که به شکل قالب یخ در آمده‌اند به عنوان تشویقی به سگ خود بدهید. با این کار، هم باعث خوشحالی او می‌شوید و هم به سلامتی اش کمک می‌کنید.

اگر به دنبال این هستید که سگ خود را سورپرایز کنید بهتر است از تشویقی‌هایی استفاده کنید که مورد علاقه سگتان باشد. به این صورت که در ابتدا یکی از اسباب بازی‌ها و وسایلی که برای سگتان محبوبیت دارد را برداشته و دورش را با آب میوه یخ زده پوشش دهید. سپس آنها را در فریزر قرار دهید، زمانی که کاملا یخ زد آن را به سگتان هدیه دهید. این روش بهترین روش برای خوشحال کردن سگتان می‌باشد.

جمع بندی

کلیکر سگ یک نوع وسیله آموزشی ساده می‌باشد که برای تربیت سگ از آن استفاده می‌کنند هر بار که سگ شما کارش را درست انجام می‌دهد با فشار دادن دکمه کلیک کرده و بعد از آن دادن تشویقی به او شما این رفتار درستش را تایید کرده و به او نشان می‌دهید که از کارش راضی هستید.

تجربه شما درمورد استفاده از کلیکر چیست؟ شما هم برای تربیت کردن حیوان خانگی خود از این وسیله استفاده می‌کنید؟ به نظر شما برای تربیت تمام سگ‌ها می‌توان از کلیکر سگ استفاده کرد؟ در صورت تمایل برای ما کامنت گذاشته و  هر سوال، نظر و تجربه ای که در این زمینه دارید با ما به اشتراک بگذارید.

پرسش و پاسخ متداول درباره کلیکر سگ:

آیا کلیکر سگ برای سن خاصی از سگ ها استفاده می‌شود؟

این وسیله هیچ محدودیت سنی ندارد و سگ در هر سنی به آن علاقه‌مند می‌شود.

آیا این وسیله برای سگ خطر دارد؟

هیچ خطری برای سگ ندارد و برعکس می‌تواند کاملا او را سرگرم کند.

کلیکر علاوه بر تقویت هوش سگ باعث چه چیزی می شود؟

کلیکر حس اعتماد به نفس سگ شما را هم تقویت می کند.

آیا برای استفاده از کلیکر نیاز به آموزش خاصی است؟

کار با این وسیله آسان بوده و نیاز به آموزش خاصی ندارد.

Instagram
WhatsApp
Rate this post
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها