دستشویی نکردن گربه در خاک
مقالات
1 دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

بررسی علت دستشویی نکردن گربه در خاک

گربه ها موجودات جالب و تمیزی هستند که اکثرا رفتار و برنامه زندگی مشخصی دارند و مطمئن باشید گربه‌ها بدون علت خاصی در جایی غیر از خاک گربه دستشویی نمی‌کنند.
شما نباید نسبت به تغییر رفتار گربه خانگی تان چشم پوشی کنید و باید علت آن را پیدا کنید بهتر است هر موقع متوجه شدید عادت‌ها و رفتار گربه شما مثل قبل نیست، به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.
یکی از کارهایی که گربه ها خارج از عادت انجام می‌دهند و ممکن است دلایل دامپزشکی یا رفتاری داشته باشد، دستشویی نکردن در ظرف خاک یا دستشویی کردن در جایی غیر از ظرف خاک است.

در این مقاله دلایل رفتاری و دامپزشکی، دستشویی نکردن گربه در خاک را بررسی می‌کنیم.

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلایل رفتاری

کثیف بودن ظرف خاک

علت دستشویی نکردن گربه در خاک گربه ها ذاتا موجودات تمیزی هستند و اگر ظرف دستشویی کثیف باشد، گربه دوست ندارد پایش را داخل ظرف بگذارد و ترجیح می‌دهد که در جای دیگری دستشویی کند.
شما باید جعبه خاک خود را به طور منظم تمییز نمایید. حداقل یک بار در روز باید با استفاده از بیلچه خاک آلوده را دور ریخت و تمیز نمود، شستشوی هفتگی ظرف هم لازم است و ماهی یک بار باید ظرف را پر از خاک جدید کرد.
نکته دیگر این که انتهای ظرف خاک در اثر چنگ زدن گربه خراش پیدا می‌کند و این خراشها بو و آلودگی را در خود نگاه می‌دارند. پس بهتر است هر دو تا سه سال یکبار ظرف خاک جدیدی را جایگزین ظرف قدیمی کنید.

اضافه کردن جعبه خاک‌های بیشتر

چند عدد جعبه خاک در دسترس دارید؟ همیشه تنها یک جعبه خاک کافی نیست. قانون کلی وجود یک جعبه خاک به ازای هر گربه به علاوه یک جعبه اضافه است.
گربه ها در مورد استفاده مجدد از جعبه خاک که آلوده به ادرار و مدفوع است خیلی حساس هستند به خصوص اگر این جعبه و آلودگی آن به آنها تعلق نداشته باشد. هرچه تعداد جعبه خاک شما بیشتر باشد، احتمال اینکه گربه جعبه خاک مورد علاقه اش را پیدا کند بیشتر است.

محل نامناسب توالت گربه

به مکان قراردادن ظرف خاک فکر کنید. آیا ظرف خاک گربه در محلی هست که گربه برای دستشویی کردن راحت باشد؟
همان طور که وقتی ما به سرویس بهداشتی می¬رویم درب را می‌بندیم گربه ها هم همین را دوست دارند یعنی محل قرار گرفتن ظرف خاک گربه نباید در قسمت شلوغ و پر رفت و آمد و پرسر و صدا خانه باشد.مثلا ظرف خاک را نباید نزدیک تلویزیون یا ماشین لباسشویی قرار داد چون مکان های پر سر و صدایی هستند.
ضمن اینکه دوست ندارند ظرف خاک نزدیک ظرف آب و غذاشان باشد، اما این که ظرف خاک دورتر از قسمتی از خانه باشد که بیشتر وقتشان در آن جا هستند، را هم دوست ندارند.
مخصوصا اگر یک خانه چند طبقه داشته باشید باید در هر طبقه حداقل یک جعبه خاک داشته باشید چون همین طور که ما دوست نداریم از پله ها پایین برویم، گربه هم دوست ندارد.
اما دقت کنید جعبه خاک خیلی هم دور از دسترس نباشد مثلا در داخل کابینت یا گوشه اتاق رختشورخانه زیرزمین، زیرا گربه ها تمایلی به یافتن آنها نخواهند داشت. در دسترس قراردادن جعبه خاک برای گربه تان خیلی از مشکلات را کاهش خواهد داد.

نوع نامناسب ظرف خاک گربه

علت دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک ممکن است نوع ظرف خاک باشد و گربه شما مدل ظرف خاکش را دوست نداشته باشد.

نکاتی درمورد ظرف خاک گربه

 • ظرف خاک باید متناسب جثه گربه و حدودا ۵/۱ برابر بزرگ تر از طول بدن گربه (از سر تا انتهای دم) باشد تا گربه بتواند به راحتی در آن بچرخد، دستشویی کند و روی ادرار و مدفوعش خاک بریزد.
 • یک جعبه خاک ایده آل، دارای حداقل یک لبه کم ارتفاع است تا دسترسی گربه به آن راحت تر باشد؛ به خصوص برای گربه های پیر و مبتلا به آرتروز و بچه گربه ها بهتر است از ظرف خاک با لبه کوتاه استفاده کنید.
 • اما دیواره‌های ظرف خاک خیلی هم نباید کوتاه باشد؛ در غیراینصورت مدام خاک بیرون میریزد و خونه‌تان را کثیف می‌ کند.
  بعضی از گربه ها ظرف خاک های مسقف و برخی دیگر بدون سقف آن را ترجیح می‌دهند.
 • در نظر داشته باشید شاید یک جعبه خاک مسقف بیشتر با استانداردهای دکوراسیون شما همخوانی داشته باشد و بوی نامطبوع ناشی از ادرار و مدفوع گربه پنهان کند اما ممکن است گربه شما از این نوع جعبه خوشش نیاید. جعبه های سربسته ممکن است کوچک، تاریک و با عملکرد سخت تر باشند به صورتی که گربه ها نخواهند داخل این جعبه ها دستشویی کنند.
 • عمق ظرف خاک هم مهم است، بعضی گربه ها خاک عمیق و برخی خاک کم عمق را می‌پسندند. از مقدار خاکی که می‌کنند می‌توانید متوجه شوید که گربه شما چه عمقی را دوست دارد. اگر تا ته ظرف خاک را می‌کند پس خاک پر عمق دوست دارد و بلعکس. به طور کلی عمق ۳ سانتی‌متر مناسب است.

شما می توانید برای مشاهده قیمت ظرف خاک مناسب گربه تان به سایت فروشنده مراجعه کنید.

نوع نامناسب خاک گربه

ممکن یکی از دلایل دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک، نوع خاکی باشد که استفاده می¬کنید گاهی اوقات برای گربه خوشایند نیست و گربه از رفتن در آن خاک به دلیل بو و ترکیب خاص آن اجتناب می کنند.

نکاتی در مورد خاک گربه

 • معمولا گربه ها علاقۀ بیشتری به خاکهای بی‌بو و نرم دارند. مطالعات مختلف نشان دادند که برای گربه ها، بهترین نوع خاک بدون عطر، با خاصیت گلوله شدن بالا و حاوی ذغال فعال برای از بین بردن بو است.
 • خاکهایی که چسبنده هستند و قدرت جذب مایعات و بو را ندارند، مناسب نیستد چون هم بو را در خود نگاه می‌دارند و هم به موی گربه می‌چسبد و به جاهای دیگر خانه منتقل می‌شوند.
 • گربه ها بیشتر به بوی خاک قدیمی عادت دارند و اگر نوع خاک را تازه عوض کرده باشید باعث می شود که گربه خارج از جعبه خاک خویش دستشویی نماید.
 • اگر بخواهید این نوع خاک را برای اولین بار امتحان کنید، مطمئن باشید که حداقل یک جعبه در خانه دارید که حاوی خاک قدیمی گربه است.
 • بهتر است همیشه از یک نوع خاک گربه استفاده کنید.گربه ها سعی می کنند ادرار یا مدفوع خود را طوری زیر خاک پنهان کنند که هیچ بویی از آن باقی نماند؛ به همین دلیل ممکن است هر گربه به یک نوع خاک علاقه نشان دهد.
 • همچنین گربه ها خاک‌های درخشنده را ترجیح می‌دهند. شما می‌توانید برای ایجاد درخشندگی کف ظرف خاک را با سلفون بپوشانید و روی آن خاک گربه بریزید.
 • کف ظرف خاک گربه را با ریزاندازهای پلاستیکی و بودار نپوشانید چون گربه ها از بوی این پلاستیک بیزارند و روی آن حتی اگر دیده هم نشود، دستشویی نمیکنند.

برای اطلاع از نوع خاک های موجود و قیمت آنها می توانید به سایت فروشنده مراجعه کنید.

 

دستشویی کردن در جایی غیر از ظرف خاک به دلیل استرس

 

دستشویی نکردن گربه در خاک به علت استرسیکی از مهم ترین و متداول ترین دلایل دستشویی نکردن گربه در خاک می تواند، استرس گربه باشد.

تغییرات ناگهانی مانند عوض شدن خانه، به دنیا آمدن یک نوزاد در خانواده، به سرپرستی گرفتن یک حیوان خانگی جدید و دعوای میان آن ها یا حتی شغل جدید شما می تواند عامل استرس در گربه باشد.

اگر دلیل دستشویی نکردن گربه در خانه و خارج از خاک، استرس باشد، باید با صبوری و تحمل دستشویی کردن در جاهای مختلف و مطالعه در مورد موقعیت و رفتار مناسب با گربه، طی پروسه ای او را عادت بدهید .

رعایت این نکات هم می تواند کمک کند:

 • هرگز وقتی گربه نزدیک یا داخل ظرف خاک است سر او فریاد نزنید، ناخن‌ هایش را نگیرید یا به او دارو ندهید! این کار سبب به وجود آمدن حس منفی نسبت به ظرف خاک در گربه ها خواهد شد.
 • او را نوازش کنید و با اسباب بازی های مورد علاقه اش بازی کنید.
 •  سعی کنید محیط خانه را آرام نگه دارید.
 • صدای بلند مثل جیغ و فریاد می تواند گربه ها را بترساند.

 

دستشویی نکردن گربه در ظرف خاک به دلیل بیماری

اگر با بر طرف کردن عوامل بالا، گربه شما همچنان خارج از جعبه خاک خویش دستشویی کند، مهمترین کار رفتن به دامپزشکی است.
شاید دستشویی نکردن گربه شما دلیل دامپزشکی داشته باشد تا رفتاری، باید با بررسی کامل حیوان، انجام تست های جسمانی، تست ادرار و دیگر تست های تشخیصی، دامپزشک به حل مشکل بپردازد.
در این جا برخی از مشکلات سلامتی در گربه ها که منجر به دستشویی کردن گربه در جاهایی غیر از ظرف خاک می شود را بررسی میکنیم.
اگر یکی از علائم بیماری های زیر را در گربه خود مشاهده کردید باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

بیماری التهاب مثانه در گربه

شایع‌ترین علت عفونت ادراری گربه، التهاب مثانه است که به خاطر وجود باکتری در فضای مثانه ایجاد می‌شود. التهاب مثانه یا سیستیت یک بیماری خیلی دردناک در گربه هاست و در این بیماری، مثانه ملتهب میشود.
و این مشکل میتواند نشان دهنده شروع بیماری سنگ های ادراری در گربه ها باشد.

علائم بیماری التهاب مثانه در گربه:

تلاش و زور زدن برای ادرار کردن
ناله کردن موقع ادرار کردن
افزایش تعداد دفعات ادرار کردن؛ اما هربار حجم خیلی بسیار کم
مشاهده خون در ادرار
لیس زدن زیاد اطراف مقعد و اندام تناسلی
احساس درد یا ناراحتی موقع نوازش قسمت‌های پایین بدن گربه
بی حال بودن گربه

بیماری سنگ های ادراری در گربه

سنگ‌های ادراری از جمله مواردیست که گربه ها به دلیل درد در مثانه اقدام به ادرار کردن در بیرون از ظرف خاک می کنند. در این بیماری، سنگ های ادراری در مثانه گربه شکل می گیرند و هنگام ادرار کردن به درون مجرای ادراری رفته و راه ادرار رو به صورت کامل یا ناقص می بندند. گربه مبتلا به سنگ مجرای ادراری موقع دفع ادرار درد دارد و ناله میکند و قادر نیست به خوبی ادرار رو دفع کند.
مشکل سنگ های ادراری در گربه های نر عقیم شده بیشتر دیده میشود. این مشکل بسیار دردناکه و میتونه باعث بروز عفونت ادراری ثانویه هم بشه.

بیماری مگاکولون در گربه

مگاکولون بیماری دردناک در گربه هاست؛ این بیماری در گربه هایی که مدتی یبوست شدید داشتند یا مبتلا به بیماری ای به نام آبستیپیشن (obstipation) هستند ممکن است به وجود بیاید.
در این بیماری روده بزرگ نمیتواند به خوبی منقبض بشود. برای همین ممکن است گربه در جاهایی غیر از ظرف خاک مدفوع کند. علت این بیماری معمولا رژیم غذایی نادرست در گربه هاست.

 

چطور می‌شود فهمید گربه دستشویی دارد؟

گربه ها بعد از گذشت زمانی از زندگی با شما برنامه شان منظم می شود و معمولا می توانید بفهمید چه زمانی نیاز به دستشویی کردن دارند.

اما برخی نشانه هایی مانند
بو کردن و پنجه کشیدن روی زمین
میومیو کردن و بی تابی
هم وجود دارد که شما می توانید متوجه دستشویی گربه تان شوید اما توصیه می‌کنیم همیشه امکان دسترسی به دستشویی برای گربه فراهم باشد.

گربه در روز چند بار مدفوع می‌کند؟

گربه‌ها معمولا در شبانه روز یک بار یا دو بار مدفوع می‌کنند.
و اگر گربه‌تان در روز بیشتر از این مقدار مدفوع کند و یا مدفوعش کمی شل باشد و یا اگر گربه‌تان هرروز مدفوع نمی‌کند بهتر است با دامپزشک در این مورد مشورت کنید.

گربه در روز چندبار ادرار می‌کند؟

گربه‌های سالم معمولا بین ۲ الی ۴ بار در شبانه روز ادرار می‌کنند. البته این مقدار تا حد زیادی به شرایط گربه، رژیم غذایی، مقدار آبی که می‌خورد، آب و هوا بستگی دارد.

روش از بین بردن بوی ادرار گربه

اگر گربه‌ تان خارج از ظرف خاک و کف زمین، روی فرش یا مبل و .. ادرار کرد خیلی مهم است که بوی ادرارش را کاملا از بین ببرید، چون اگر آن جا همچنان بوی ادرار بدهد احتمال اینکه دفعه بعد هم گربه همان جا ادرار کند وجود دارد.

برای از بین بردن بوی ادرار گربه می‌‌توانید از شوینده‌های آنزیم دار مخصوص استفاده کنید که برای تمیز کردن و از بین بردن بوی ادرار و مدفوع گربه و سگ ساخته شده است.

همینطور از روش‌های سنتی خانگی هم می‌توانید برای از بین بردن بوی ادرار استفاده کنید. ۲ قاشق سرکه سفید را با در یک فنجان آب بریزید و بعد با استفاده از دستمال آغشته به محلول، اون قسمت رو کاملا تمیز کنید.

چگونه به گربه جای دستشویی را یاد دهیم؟

به طور غریزی گربه‌ها دستشویی کردن در خاک را بلد هستند و مثل سگها نیازی به آموزش و تربیت ندارند.
اما وقتی برای اولین بار به خونه می آیند باید جای ظرف خاک را یادشان داد و فهماند که از این به بعد باید آنجا دستشویی کنند؛ هر چند گربه ها وقتی تازه وارد یک خانه بشوند، خودشان شروع به گشتن میکنند و حتما با دیدن ظرف خاک پیدا می کنند که کجا می توانند دستشویی کنند.
و شما باید توالت و ظرف خاک گربه رو در جایی قرار بدید که گربه به راحتی بتواند آن را ببیند و دسترسی داشته باشد.
اگر هم بچه گربه‌تان خیلی کوچک است و نگرانید که نتواند ظرف خاک رو پیدا کند می‌توانید بعد از هر بار غذا خوردن او را داخل ظرف خاک بگذارید تا ترغیب به دستشویی کردن شود. البته نباید خیلی اصرار کرد؛ همین قدر ظرف خاک را پیدا کند، خودش هروقت نیاز داشته باشه ازش استفاده می‌کند.

اگر در ابتدای ورود به خانه تان به دلیل استرس، چند باری خارج از ظرف دستشویی کرد دعوایش نکنید و با آرامش برخورد کنید تا استرسش کم شود و مشکل برطرف شود.

پرسش و پاسخ دستشویی نکردن گربه:

برای این که گربه در خاک دستشویی کند چه کارهایی باید انجام بدهیم؟

تمیز کردن مرتب خاک، استفاده از ظرف خاک و خاک مناسب، قرار دادن ظرف خاک در محل مناسب، بررسی گربه از نظر مشکلات ادراری.

علت این که گربه 6 ماهه،اکثرا در خاک ادرار می کند اما صبح ها در تخت خواب ، چه می تواند باشد؟

علت دستشویی کردن درتخت خواب ، می تواند یکی از نشانه های علاقه گربه به صاحبش باشد و گذاشتن پوست پرتقال و لیمو در آن محل یکی از راهکارهاست.

گربه در روز چند بار مدفوع می‌کند؟

گربه‌ها معمولا در شبانه روز یک بار یا دو بار مدفوع می‌کنند.

گربه در روز چندبار ادرار می‌کند؟

گربه‌های سالم معمولا بین ۲ الی ۴ بار در شبانه روز ادرار می‌کنند.

Instagram
WhatsApp
Rate this post
guest
1
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
سام

سلام
یکی از گربه های ماده من متاسفانه، فقط روی کوسن مبل مدفوع و گاها ادرار میکنه، و بیشتر اوقات روی تخت رختخواب مبل یا… اینکار رو میکنه، تمام خونه رو…. البته بعضی وقتا آلت تناسلی خودشو بعداز ادرار لیس میزنه، بطور وسواس گونه، مادرش هم هراز گاهی ادرار جایی غیراز شن میکنه، ولی باقی گربه هام فقط تو ظرفهای شن خودشون دستشویی میکنن، اگر از دوستان کسی تجربه و راه حل داره یا دامپزشک عزیزی این متن رو میخونه ممنون میشم راهنماییم، کنن. با تشکر سام