آشنایی با 15 نوع قلاده سگ + ویژگی 

انواع قلاده سگ (Collar) عنوان مطلبی است که قرار است در این جا ما آن را با شما به اشتراک بگذاریم و شما را با انواع مختلف آن و نیز خصوصیات بارز آن آشنا کنیم، شاید تا کنون بارها و بارها این اسم را شنیده باشید اما با دلایل و لزوم استفاده از آن و مدل‌های مختلف آن زیاد آشنا نباشید. جای نگرانی نیست زیرا در مکان مناسبی حضور دارید، در واقع شما با خواندن این مطلب اطمینان حاصل خواهید کرد که آیا استفاده از قلاده سگ یک نیاز مهم است یا خیر.

شایان ذکر است که برخی‌ها به استفاده از قلاده سگ باور دارند و برخی دیگر تمایل زیادی به استفاده از آن ندارند، اما قرار است در این مطلب با نظرات افراد مختلف در این خصوص آشنا شویم پس توصیه می‌کنیم حتماً برای آشنایی بیشتر با انواع قلاده سگ این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

قلاده‌ها برای امنیت سگ ضروری هستند، به ویژه هنگامی که صحبت از پیاده روی و سایر فعالیت‌های خارج از منزل به میان می‌آید. بسیاری از صاحبان حیوانات، فکر می‌کنند سگ‌هایشان به قلاده احتیاج ندارند و به راحتی می‌توانند در محیط‌های خارج از خانه آنها را کنترل کنند.

نکته بسیار جالب درباره انواع قلاده سگ این است که در بسیاری از کشورها، استفاده از قلاده سگ یا همان مهاربندها یک الزام قانونی است. در بیشتر مناطق، اگر سگ شما گم شود و قلاده سگ روی آن نباشد، می‌تواند با جریمه خوبی از طرف مقام کنترل حیوانات محلی مواجه شود. این ممکن است در مناطق روستایی صادق نباشد، اما برای اکثر مناطق پرجمعیت این یک قانون عادی است. البته در صورت وجود شماره تلفن، آدرس، پلاک و سایر مشخصات روی قلاده، یابنده به راحتی می تواند سگ گم شده را به شما تحویل دهد.

حالا که با لزوم استفاده از قلاده‌سگ آشنا شدید، بهتر است در ادامه با انواع قلاده سگ و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها آشنا شوید.

نحوه اندازه گیری سایز قلاده 

انتخاب و خرید قلاده مناسب برای ایمنی و راحتی سگ شما مهم است. اگر سایز قلاده بیش از حد محکم باشد این موضوع باعث ناراحتی سگ می‌شود که می‌تواند رفتارهای غیرقابل توصیف را برانگیزد و حتی می‌تواند تنفس سگ را نیز محدود کند.

اگر سایز قلاده سگ بیش از حد شل باشد، این موضوع می‌تواند به همان اندازه خطرناک باشد. اگر شل باشد می‌تواند در موقعیت‌های نامناسب در اطراف گردن قرار بگیرد و هنگام کشیدن بند، باعث خفه شدن سگ شود. همچنین می‌تواند با کشیدن به راحتی از سر سگ شما خارج شود. باید از میان انواع قلاده سگ شما باید با مشورت بهترین آن را انتخاب کنید.

تعیین سایز و اندازه گیری آن: برای تنظیم سایز می‌توانید از یک نوار اندازه گیری پارچه ای استفاده کنید و دور گردن سگ خود را اندازه بگیرید. مطمئن شوید که نوار را نه زیاد محک کشیده اید نه خیلی شل گرفته اید تا از اندازه گیری درست مطمئن شوید.

افزودن: بعد از اندازه گیری بهتر است ۲ الی ۵ سانتی‌متر را به اندازه گیری خود اضافه کنید.

ایمنی: این اندازه گیری نهایی بعلاوه ۲ الی ۵ سانتی‌متر، باعث می‌شود که قلاده خیلی محکم یا شل نباشد. شما باید بتوانید بعد از دوخت قلاده دو انگشت خود را بین یقه و گردن سگ جای دهید.

با یک نوار اندازه گیری پارچه ای (متر خیاطی) دور گردن سگ خود را اندازه بگیرید و سپس دو یا ۵ سانتی‌متر به آن اضافه کنید. این کار یک اندازه گیری استاندارد برای قلاده سگ شما خواهد بود.

انواع قلاده سگ با اندازه های مختلف و بر اساس طول تولید می شوند. معمولا در اکثر مناطق این اندازه بین ۲۷ تا ۶۵ سانتی‌متر است. شما با اندازه گیری دور گردن سگ خود می‌فهمید که به کدام طول قلاده نیاز دارید.

توجه داشته باشید که برخی از قلاده‌ها نیز قابل تنظیم هستند. شما می‌توانید از میان انواع قلاده سگ، قلاده‌های کششی را که به راحتی تنظیم می‌شوند را متناسب با بودجه خود از مراکز فروش تهیه کنید.

علاوه بر طول قلاده سگ، باید عرض آن را نیز در نظر بگیرید. سگ‌های بزرگ معمولا قوی تر هستند، بنابراین بدون دردسر می‌توانید از قلاده‌های پهن و گسترده استفاده کنید، زیرا فشار بر گردن را کاهش می‌دهند. البته قلاده‌های پهن وزن بیشتری دارند، بنابراین کسانی که نژادهای کوچک دارند باید به قلاده‌های نازک تر بسنده کنند. اگر از قدرت سگ خود مطمئن نیستید از ضخامت استاندارد ۵ سانتی‌متر استفاده کنید یا از دامپزشک یا فروشگاه حیوان خانگی معتبر خود مشاوره بگیرید.

بررسی‌های منظم انواع قلاده سگ را بعد از خرید هیچ وقت فراموش نکنید. مرتباً بررسی کنید که قلاده سگ شما در وضعیت خوبی قرار دارد و هنوز کاملاً مناسب است. شایان ذکر است که برخی از مواد در صورت قرار گرفتن در معرض آب زیاد می‌توانند سنگین تر و بزرگتر شوند، بنابراین در این مورد شما باید محصول مناسبی خریداری کنید. علاوه بر این درست مثل سایر حیوانات، وزن سگ می‌تواند متغیر باشد، بنابراین غیر معمول نیست که هر از گاهی مجبور شوید اندازه قلاده را شل یا سفت کنید.

انواع قلاده سگ

کدام قلاده را برای سگ خود بخرم؟ سوالی است که اکثر افراد از ما می پرسند و قرار است در ادامه به صورت دقیق به شما بهترین آنها را معرفی کنیم.

توجه: نوع قلاده ای که خریداری می‌کنید مانند ” پارچه‌ای، نایلونی، چرم ترکیبی، چرم مصنوعی، چرم طبیعی” به نیاز شما بستگی دارد. در ادامه می‌توانید با انواع قلاده سگ از نظر شکل و جنس آشنا شوید:

قلاده‌ها از نظر شکل 

از نظر شکل انواع قلاده سگ را در بازار شاهد هستیم که هر یک از آن‌ها متناسب با اهداف و نیازهای خاصی طراحی و تولید شده اند که شامل موارد زیر می شوند:

 1. قلاده گردنی
 2. قلاده پوزه ای
 3. قلاده آموزشی یا خفتی
 4. قلاده ضد پارس
 5. قلاده کتفی
 6. قلاده کمری
 7. قلاده جلیقه ای
 8. قلاده‌های هوشمند

۱. قلاده گردنی:

جزوه متداول ترین قلاده‌های مورد استفاده در بازار است که تنوع زیادی را نیز شامل می‌شود مانند، تسمه ای، عروسکی، طرح چوب، طرح پاپیون، طرح جین و غیره. این قلاده به دلیل فواید زیادی که دارد مورد توجه عموم قرار گرفته است.

 • فواید قلاده گردنی:

به راحتی می‌توان آن را روی گردن نژادهای مختلف سگ از سگ‌های مینیاتوری گرفته تا مدل راشل و سگ‌های بزرگ نصب کرد. علاوه بر این یکی از فواید بسیار مهم این نوع قلاده این است می‌توانید اطلاعات مناسب برای شناسایی سگ روی آن قرار دهید تا در صورت گم شدن سگ بتوانید آن را پیدا کنید. آن‌ها باعث سایش بدن سگ نمی‌شوند و بسیار خوب تولید شده اند.

این قلاده در مقایسه با سایر قلاده‌ها خطر کمتری دارد، البته در صورت استفاده صحیح از آن. دیگر فواید این نوع قلاده این است که به راحتی می‌توانید سگ‌هایی را که بدون کشیده شدن در هنگام پیاده روی راه می‌روند با خود به گردش ببرید.

 • معایب قلاده گردنی:

اگر سگی دارید که باید هنگام پیاده روی آن را بکشید، توصیه می‌کنم این نوع قلاده را استفاده نکنید زیرا می‌تواند آسیب‌های زیادی به گردن سگ وارد کند. نوع خاردار آن نیز می‌تواند باعث آسیب رسیدن به سگ شود.

مهم ترین مشکل این قلاده‌ها کشیدن سگ‌ها هنگام پیاده روی است که می‌تواند منجر به وارد شدن آسیب به گردن سگ شما شود.

۲. قلاده پوزه ای:

معمولا کمترین استفاده را بین انواع قلاده سگ دارد، قلاده‌های سر یا پوزبند شباهت زیادی به افسار اسب دارد با این تفاوت که قسمتی از قلاده از پلاستیک ساخته شده که بعد از استفاده روی بینی سگ و پشت گردن آن بسته می‌شود. معمولا برای کنترل هر چه بیشتر سگ ها از این نوع قلاده استفاده می‌شود.

به دلیل تاثیرگذاری بد و غیر اخلاقی بودن استفاده از این نوع قلاده، مردم تمایلی به استفاده از آن ندارند. مگر در موارد خاص که مجبور به استفاده از آن می‌شوند. توجه داشته باشید استفاده نادرست و عدم آگاهی از چگونگی استفاده صحیح آن باعث آسیب رسیدن به سگ می‌شود.

۳. قلاده آموزشی یا خفتی:

این نوع قلاده برای آموزش فرمان‌های خاص روی سگ کاربرد دارد، در میان انواع قلاده سگ می‌توان این مدل را بسیار خاص و کاربردی دانست. با کمک آن می‌توانید به راحتی و بدون خطر فرمان‌های مختلف را به سگ خود یاد دهید. بیشترین کاربرد را در مراکز پرورش و یا آموزش سگ دارند. قیمت قلاده تربیتی کمی گرانتر از سایر قلاده‌ها است.

۴. قلاده ضد پارس:

معمولا به شکل اتوماتیک طراحی و ساخته می‌شوند تا به سگ شما یاد دهند زیاد پاس نکند. کارکرد آن‌ها به این شکل است که از تکانه‌های استاتیک ضعیف یا قوی همراه با بوق‌های صوتی کنترل شده استفاده می‌کند تا پاس کردن سگ را بتواند کنترل کند.

قلاده های ضد پارس کمی گران قیمت هستند ولی برای سگ‌هایی با جثه کوچک و تا کمی بزرگ مناسب هستند، شما می‌توانید این نوع قلاده و انواع قلاده سگ را از مراکز فروش لوازم قلاده تهیه کنید.

۵. قلاده کتفی:

این نوع قلاده فوق العاده مناسب برای پیاده روی سگ‌های عروسکی، سگ‌های تزئینی و سایر نژاد ها هستند، آن‌ها به راحتی قابل تنظیم هستند و فواید خوبی نیز به همراه دارند.

 • مزایا قلاده کتفی:

یکی از مزایای مهم آن است که صاحب سگ به راحتی می‌تواند آن را را کنترل نماید. از آسیب‌های متداول به گردن سگ ها جلوگیری می‌کند. همچنین به راحتی می‌توانید با این قلاده به سگ خود آموزش دهید و فرمان‌های جدید را به او یاد دهید.

 •  معایب قلاده کتفی:

در مقایسه با انواع قلاده سگ معایب زیادی ندارد. تنها نقطه منفی در آنها این است که به سختی می‌توان سایز مورد نظر خود را پیدا کنید و همچنین برخی از سگ ها به سختی می‌توانند آن را تحمل کنند و علاقه ای به پوشیدن آن ندارند.

۶. قلاده کمری:

تنها قلاده ای است که موقع کشش فشار زیادی به ستون فقرات و گردن سگ وارد نمی‌کند، بنابراین کنترل آن بسیار راحت است. معمولا در طراحی آن از شبرنگ استفاده می‌کنند تا در تاریکی بتوان به خوبی موقعیت سگ را تشخیص داد. شبرنگ‌های به کار رفته در آن باعث جلوگیری از حوادثی مانند تصادف با اتومبیل می‌شود.

۷. قلاده جلیقه ای:

معمولا برای سگ‌های کوچک و فانتزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، قلاده لباسی نیز به آن‌ها می گویند. تنوع مدل‌های آن بسیار زیاد است و سگ به راحتی می‌تواند آن را با خود حمل کند، بدون آسیب و ناراحتی. البته وزن آن در میان انواع قلاده سگ کمی بیشتر است.

۸. قلاده‌های هوشمند:

این قلاده از فناوری ماهواره ای موقعیت یابی جهانی برای کمک به مکان یابی حیوان خانگی شما در صورت گم شدن استفاده می‌کند. در حالی که این‌ها یک گزینه عالی برای پیدا کردن حیوان خانگی گمشده هستند، اما اغلب گران هستند. قلاده دستوری عنوانی مناسبی است که می‌توان به آن‌ها اطلاق کرد، زیرا با فرمان‎‌های صاحب سگ و به صورت هوشمند کار می‌کند.

انواع قلاده سگ از نظر جنس

اگر بازار مخصوصی برای فروش انواع قلاده سگ دارید، ممکن است قدم زدن در بازار و یا یک فروشگاه حیوانات خانگی یا جستجوی در وب سایت عرضه کننده لوازم سگ و حیوانات کمی برایتان سخت باشد. برای این که تنوع محصولات در این مراکز بسیار زیاد است.

برای اینکه بتوانید بهترین تصمیم را برای خرید قلاده مناسب با جنس ویژه بگیرید، برخی از رایج ترین انواع قلاده سگ و توله سگ را در زیر برای شما شرح داده ایم. اگر مطمئن نیستید که کدام مدل برای شما مناسب است با دامپزشک یا مربی سگ صحبت کنید که می‌تواند بر اساس سگ شما، مناسب ترین جنس قلاده را به شما توصیه کند.

۱. قلاده‌های سگکی:

این نوع قلاده همان چیزی است که در اکثر فروشگاه ها مشاهده خواهید کرد، بیشتر از فلز به شکل سگکی ساخته شده است، سگک فلزی بسیار بادوام و مقاوم است. سگک‌ پلاستیکی نیز وجود دارد که مقاومت زیادی در برابر فشار و کشش ندارد و بهتر است  سگک قلاده را از نوع فلزی انتخاب کنید.

۲. قلاده‌های زنجیره‌ای یا چوک:

به دلیل کیفیت و زیبایی که دارند، توانسته اند علاقه مندان بسیاری را به خود جلب کنند. معمولا قلاده های چوک به شکل دو تیکه ساخته می‌شوند، تیکه اول قلاده چوک می‌توان چرمی، برزنتی یا تسمه ای باشد و تیکه دوم زنجیر باشد که به کمک یک دو حلقه در انتهای خود به یکدیگر وصل می‌شوند.

آن‌ها فوق العاده مقاوم و با کیفیت هستند و شما در هر شرایطی می‌توانید از آنها استفاده کنید؛ اما از نظر جنس شاهد تنوع زیاد قلاده ها در بازار هستیم مانند:

3. قلاده چرمی:

از نظر جنس قلاده‌های چرم وگان به دلیل دوام و ظاهر هوشمند مورد استقبال اکثر مالکان قرار گرفته اند. قلاده‌های چرمی برای صاحبانی که سگ خود را در پیاده روی عصرانه بیرون می‌آورند و می‌خواهند جلوی دید باشند، انتخاب خوبی است.

 • فواید قلاده چرمی:

معمولا همه قلاده‌های ضد آب، مقاوم در برابر آب و هوا هستند، به راحتی تمیز می‌شوند و گزینه مناسبی برای سگ‌های بسیار فعال هستند که دوست دارند به آب بپرند و گل آلود شوند.

 • معایب قلاده چرمی:

قلاده های چرمی تنوع کمی در بازار دارند و نسبت به سایر قلاده ها گران قیمت هستند. همچنین برخی از چرم‌های رنگ شده بعد از مدتی می توانند رنگ پس بدهند.

 • قیمت:

قیمت انواع قلاده سگ از نوع چرم گران‌تر هستند، اما در عوض کیفیت خوبی دارند و طول عمر آنها نیز بیشتر است.

4. چرم مصنوعی:

معمولا همه قلاده‌های چرم مصنوعی ضد آب، مقاوم در برابر آب و هوا هستند، به راحتی تمیز می‌شوند و گزینه مناسبی برای سگ‌های بسیار فعال هستند که دوست دارند به آب بپرند و گل آلود شوند. دوام قلاده چرمی مصنوعی بهتر از چرم طبیعی نیست.

 •  فواید قلاده چرمی مصنوعی:

ارزان تر از قلاده‌های چرم طبیعی هستند و تنوع رنگ آنها نیز بیشتر است و همچنین به راحتی در دسترس هستند.

 • معایب قلاده چرمی مصنوعی:

در مقایسه با قلاده های چرم طبیعی، طول عمر کمتری دارند و ممکن است بعد از مدتی پاره شوند.

 • قیمت:

به چندین دسته تقسیم می‌شوند و فاکتورهای زیادی روی قیمت قلاده‌های چرم مصنوعی تاثیر می‌گذارد؛ اما به طور کلی قیمت ارزان و مقرون به صرفه ای دارند.

5. قلاده نایلونی:

از به روزترین قلاده‌های موجود در بازار هستند و تنوع مختلفی از نظر شکل، رنگ و اندازه دارند. در همه جا به راحتی در دسترس هستند.

 •  فواید قلاده نایلونی:

تنوع زیاد، قیمت ارزان، کاملا ضد آب بودن و طول عمر زیاد از مهمترین فواید قلاده‌های نایلونی است.

 • معایب قلاده نایلونی:

در مقایسه با قلاده‌های چرمی زیاد زیبا به نظر نمی‌رسند و علاقه‌مندان زیادی را نیز نتوانسته اند به خود جلب کنند.

 • قیمت:

بسیار ارزان و برای صاحبان حیوانات مقرون به صرفه هستند.

6. قلاده پلاستیکی:

در میان انواع قلاده سگ، قلاده های پلاستیکی طول عمر بالایی دارند، آن‌ها به دلیل شکل پذیری خوبی که دارند، در مدل‌های مختلف طول می‌شوند.

 •  فواید قلاده پلاستیکی:

شکل پذیری خوب و تنوع بسیار زیاد از مهمترین فواید قلاده پلاستیکی است. آن‌ها در همه فروشگاه‌ها موجود هستند و قیمت ارزان و مقرون به صرفه‌ای دارند.

 • معایب قلاده پلاستیکی:

ممکن است در طولانی مدت باعث ایجاد زخم بر روی پوست گردن، کمر و ناحیه کتف و کمر شوند.

7. قلاده‌ جیری:

از جدیدترین مدل‌های قلاده به شمار میروند، اما ممکن است پوشاندن مداوم آن، باعث عفونت و آسیب رسیدن به مو و پوست گردن سگ شود. استفاده آن زیاد توصیه نمی‌شود.

از نظر قیمت نیز در مقایسه با قلاده‌های پلاستیکی گران تر و از قلاده‌های چرمی ارزان تر است.

8. قلاده شبرنگ:

برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی مانند تصادف با اتومبیل‌ها مناسب است. آنها بسیار با کیفیت هستند و قیمت ارزان و مقرون به صرفه ای دارند. البته در مقایسه با قلاده‌های پلاستیکی و جیری گران‌تر هستند.

9. قلاده‌ تزئینی:

قیمت گرانی دارند و کیفیت آن‌ها به مراتب بهتر از سایر قلاده‌ها است. آن‌ها فوق العاده زیبا و جذاب هستند و بیشتر برای خودنمایی مورد استفاده قرار می گیرند.

نکات مهم در مورد انتخاب قلاده مناسب برای توله سگ:

هنگام انتخاب قلاده برای توله سگ خود، احتمالاً با مدل‌های مختلفی روبرو خواهید شد. به خاطر داشته باشید که توله سگ شما همواره در حال رشد بوده و نیاز است که یک قلاده جایگزین قلاده قبلی کنید. هنگام تصمیم گیری در مورد خرید قلاده، عوامل زیادی را باید در نظر گرفت، از جنس و نوع تا اندازه و عرض که به شما کمک می‌کند تعیین کنید که کدام قلاده برای توله سگ شما مناسب است.

نوع استفاده و کاربرد همه قلاده‌ها یکی نیست برای مثال قلاده‌هایی که برای سگ گله، سگ نگهبان استفاده می‌شود متفاوت تر از قلاده سگ خانگی است، معمولا قلاده زنجیری برای سگ نگهبان بهتر از سایر قلاده‌ها است، در کنار این می‌توان از قلاده‌های دارای شوک الکتریکی یا قلاده ضد واق واق برای آموزش استفاده کرد. قلاده سگ برقی یا همان قلاده الکترونیکی نیز برای توله سگ‌های بازی گوش و لجباز مناسب است. زیرا در صورت گم شده به راحتی پیدا خواهند شد.

انتخاب بهترین بند قلاده

برای خرید بند قلاده نیز باید به نکات مهمی مانند تطبیق بند با قلاده و جنس آن و نیز قیمت توجه کنید. شما باید بهترین نوع بند قلاده را برای سگ خود خریداری کنید تا موقع پیاده روی و گردش بتوانید به راحتی آن را در دست گرفته و سگ خود را کنترل کنید.

 • تطبیق بند با قلاده:

قلاده و بند آن باید با یکدیگر تطبیق داشته باشند، هم از نظر شکل، هم از نظر اندازه و وزن، تنوع زیاد آنها در بازار باعث شده تا افراد در انتخاب بند دچار اشتباه شوند. شما می‌توانید مطابق با سلیقه خود از بندهای چرمی، flexi، زنجیر، مدل پترن و … استفاده کنید.

 • بند قلاده سگ flexi جمع شونده:

از بهترین نوع بند قلاده جمع شو در بازار است که در اندازه ۳- ۵ و ۸ متری تولید می‌شود. بند قلاده سگ flexi جمع شونده قابلیت تحمل وزن ۲۵ کیلو گرم را دارند و به شکل نواری تولید می‌شوند. برای نژاد‌های مختلف استفاده می‌شود حتی سگ پاکوتاه.

Instagram
WhatsApp
Rate this post
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها