فرم آنکس چیست؟

باید بدانید در بحث ورود و خروج از کشور حیوانات خانگی، مراحل و قوانینی وجود دارد، که اگر شما قصد خارج کردن حیوانتان از کشور را دارید باید قوانین خروج از کشور ایران را بدانید.
همین طور برای ورود حیوان به سایر کشور ها هم قوانین خاص و مخصوص آن کشور وجود دارد که گاها هم دچار تغییرات می شود و شما حتما باید قبل از سفر تان به خارج از کشور، از سفارت کشور مقصدتان مدارک و شرایط را استعلام بگیرید.
ما در سایر مقالات درباره شرایط بردن سگ به خارج از کشور،  شرایط بردن سگ کانادا، شرایط بردن سگ به ترکیه و … صحبت کردیم.

در این مقاله می خواهیم درباره فرمی صحبت کنیم که برای ورود پت تان به برخی از کشورها به آن نیاز دارید.
شما می‌توانید صدای این مقاله را از پادکست زیر بشنوید.

گواهی خروج از کشور حیوانات

برای بردن حیوانات از کشور، نیاز به گواهی خروج از کشور حیوانات وجود دارد و باید سلامت حیوان توسط مرجع رسمی کشور یعنی سازمان دامپزشکی تایید شود. در نتیجه نیاز به گواهی سلامت برای کشور ایران و به یک فرمی به نام فرم آنکس یا اَنکس برای ورود به سایر کشور ها هست.

فرم آنکس چی هست؟

فرض کنید می خواهید همراه پت تان به کشور انگلیس یا کشور های اتحادیه اروپا بروید یا هر کشور دیگری، همان طور که گفته شد لازم است که سلامت پت شما تایید شود.

اولین مرحله این است که به دامپزشک مراجعه کنید و او سلامت حیوان شما را تایید کند و یک گواهی برای سازمان دامپزشکی صادر کند که این حیوان از نظر بخش خصوصی و دامپزشک سالم است. البته نیاز است که حیوان شما واکسینه شده باشد و بیماری های قابل انتقال به انسان را نداشته باشد. در این زمان گواهی سلامت حیوان صادر می شود که برای مراجع رسمی کشور مانند گمرگ فرودگاه امام خمینی و سازمان دامپزشکی اعتبار دارد.
فرم انکس چیست و لزوم داشتن فرم انکس برای ورود به کشور ها اروپایی
برای ورود به سایر کشورها هم نیاز به گواهی سلامت هست که توسط دامپزشکی کشور مقصد باید بررسی شود، گواهی سلامت برای سایر کشورها همان فرم آنکس است.

فرم آنکس که در واقع فرم سلامت خارجی حساب می شود، که فرم آنکس باید توسط دو مرجع داخلی تایید شود 

1. دامپزشک بخش خصوصی  2. اداره دامپزشکی کل کشور.

فرم آنکس یک فرم پنچ برگی ست که یکسری اطلاعات و سوالاتی دارد که باید دکتر دامپزشک درباره سلامت حیوان به آن ها پاسخ بدهد، باید اطلاعات واکسیناسیون را در فرم آنکس ثبت کند و  هم چنین اطلاعات ضد انگل هم باید در این فرم  ثبت شود، در واقع یک فرمی هست که اطلاعات و مشخصات و شرایط سلامتی حیوان باید مطابق با درخواست اونها پر‌ شود.
زمانی که فرم آنکس توسط دکتر دامپزشک بخش خصوصی تایید شد و مهر و امضا شد، باید به تایید سازمان دامپزشکی برسد و هولوگرام و مهر برجسته بر روی فرم انکس بخورد.

فرم آنکس همراه سایر مدارک مربوط به خروج حیوان باید به کشور مقصد ارائه شود و این فرم برای آن ها مورد تایید است و اگر این فرم همراه تان  نباشد اجازه ورود حیوان به کشور مقصد داده نمی شود.
آزمایش تیتر هاری برای سفر به خارج از کشور
به این مسئله هم توجه کنید که برای یکسری از کشور ها همراه فرم آنکس،آزمایش تیتر هاری هم الزامی است و شما باید از حیوانتان تست هاری هم بگیرید تا مطمئن شوید حیوانتان مبتلا به هاری نیست.
کشور های اروپایی مثل انگلیس، فرانسه، اسپانیا و … آزمایش تیتر هاری را باید داشته باشید، حتی ممکن است بعد رسیدن حیوان به مقصد و نداشتن آزمایش هاری، حیوان شما را بکشند.

با توجه به اینکه آزمایش تیتر هاری باید‌ به خارج از کشور ارسال شود و طبیعتا مستلزم صرف هزینه ی بیشتری است، لازم است برای جلوگیری از هزینه اضافی این‌مورد را از طریق سفارت کشور‌مقصد جویا شوید.

پرسش و پاسخ گواهی خروج از کشور و فرم آنکس:

آیا بردن سگ به خارج از کشور ممکن است؟

بله بسیاری از کشوها نظیر انگلستان، ترکیه ، استرالیا، و سوئد امکانپذیر است.

شرایط بردن سگ به خارج از کشور چیست؟

پاسپورت بهداشتی( گواهی سلامت معتبر)، میکروچیپ آزمایش تیتر هاری معتبر.

چند سگ می توان همراه داشت؟

هر فرد دو قلاده سگ.

آزمایش تیتر هاری برای پرواز سگ الزامی است؟

بله مخصوصا کشور انگلستان که هاری ریشه کن شده است.

آزمایش تیتر هاری چیست؟

توسط این آزمایش می توان به موثر بودن واکسیناسیون در حیوانات پی برد و سطح ایمنی آنها را سنجید .

مدارک مورد نیاز جهت خروج سگ از کشور چیست؟

اصل برگه پرداخت کرایه حمل، شناسنامه یا گذرنامه حیوان، گواهی معتبر بهداشتی بین‌المللی از دامپزشکی دولتی کشور مبدا، مدارک مربوط به واکسیناسیون، کارت میکروچیپ، تائیدیه کتبی قرنطینه دامپزشکی فرودگاه

فرم آنکس چیست؟

یک فرمی هست که اطلاعات و مشخصات و شرایط سلامتی حیوان باید مطابق با درخواست کشور مقصد پر‌ شود.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (3 امتیاز)
guest
1
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
امیر

سلام خسته نباشید روی پروفایل این مقاله عکس یه سگ هست اسم نژادشو نمیدونید اون که دستشو برده بالا؟