معرفی سگ نگهبان پژدر

سگ پژدر یا پشدر که با این نام های عراقی مشهور است. یکی از قوی ترین سگ های نگهبان است.
نژاد این سگ مربوط به کردستان ایران و عراق می‌باشد و در شهر های بوکان، سردشت، مهاباد، بعضی از شهر های آذربایجان غربی و بخش هایی از کردستان و همچنین در شهر های کردستان عراق مانند شهرستان پژدره، سلیمانیه و کرکوک زندگی می‌کنند.

این نژاد جزو سگ های ماستیف سگ پژدر یک سگ نگهبان است که به دلیل قدرت بدنی بالا و شجاعت طرفداران زیادی در بین سگ های نگهبان داشته. این سگ هم مانند سگ سرابی، چوپان ها برای محافظت از گله در برابر حمله هرگونه حیوان وحشی مثل گرگ، خرس، پلنگ از آن استفاده می‌کنند.

طول عمر سگ پژدر

محل زندگی و نوع تغذیه روی طول عمر آن ها تاثیر گذار است. اگر در بهترین شرایط نگهداری شود و تغذیه مناسب داشته باشند سن آن ها بین 10 تا 13 سال است. ولی اگر از آن ها در مسابقات جنگی استفاده شود بین 6 تا 8 سال عمر می‌کنند.

شرایط نگهداری از پشدر

آن‌ها برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند و در باغ و مکان های بزرگ نیاز به پیاده روی روزانه دارند.

خصوصیات ظاهری سگ پژدر

این سگ سر بزرگی دارند که روی پیشانی آن ها چین و چروک وجود دارد. نوک بینی تیره رنگی دارند. فک و پوزه بسیار قوی و محکمی دارند. گوش های افتاده ای دارند و اغلب گوش تمامی سگ های جنگلی را می‌برند تا در دعوا در بین سگ ها نقطه ضعفی نداشته باشند ولی گوش های این سگ بریده نمی‌شود.

آناتومی بدن این سگ شبیه به شکل ماهی می‌باشد، سینه های پهن و کمر باریکی دارند. پاهای آن ها کشیده است و دارای پنجه های قوی هستند. دم آن ها معمولا تا خورده و به سمت چپ یا راست بالا می‌باشد و اغلب در دسته سگ های بزرگ قرار دارند.

پوست سگ پژدر شل و افتاده است و با بالارفتن سن آن ها این افتادگی بیشتر می‌شود. آن ها پوست نرم و دولایه ای دارند که از آن ها در برابر آسیب های شدید در درگیری ها جلوگیری می‌کند. شایع ترین رنگ در سگ های پژدر مشکی، سفید، آبی، قرمز، قهوه ای تیره و روشن است.

سگ پژدر نر قدی بیت 75 تا 80 سانتی متر و وزن 56 الی 91 کیلو گرم دارد.

سگ پژدر ماده قدی بین 54 تا 89 کیلوگرم و وزن 70 تا 75 سانتی متر دارد.

خصوصیات رفتاری سگ پشدر

این نوع سگ ها بسیار جسور، شجاع، مستقل، وفادار قدرتمند و جنگی هستتند.

آن ها قدرت طلب هستند و اصلا رابطه خوبی با دیگر سگ ها ندارند.

آن ها افراد خانواده را  به خوبی می‌شناسند و با افراد غریبه بسیار محتاط و جدی رفتار می‌کنند.

سگ پژدر با اینکه بسیار قدرتمند و خطرناک است ولی در عین حال بسیار باهوش و وفادار است.

آن ها از صاحب خود و اموالش تا پای جان محافظت می‌کنند و اگر صاحب آن ها در خطر باشد از آن محافظت می‌کند حتی اگر جانش در خطر باشد.

آن ها قدرت غریزه بالایی دارند خطر را زودتر تشخیص می‌دهند و همینطور می‌توانند آدم های خوب را از آدم های بد مثل دزد و کسی که می‌خواهد به آن‌ها آسیب برساند تشخیص دهند.

برای آن ها رئیس باشید و از ابتدا برای تربیت سگ خود وقت بگذارید تا در آینده برای خود و اطرافیانش دچادر مشکل نشود و از شما به راحتی دستور بگیرد.

با تربیت و آموزش صحیح آن ها می‌توانند از باغ، خانه و کارخانه شما محافظت کنند.

سگ پژدر و غذای سگ پشدر

غذای سگ پشدر

یکی از مهم ترین نکات برای نگهداری از سگ پژدر نوع تغذیه آن هاست.
برخی فکر می‌کنند چون سگ های پژدر بزرگ هستند هر غذایی را می‌توانند بخورند ولی بهتر است که آن ها رژیم غذایی داشته باشند و از غذای مخصوص خودشان استفاده کنند زیرا غذایی که مصرف می‌کنند در سلامت آن ها تاثیر دارد.
آن ها به دلیل کار سخت باید غذای با کیفیت مصرف کنند.
کنسرو های آماده و غذای خشک با فرمولاسیونی تهیه می‌شوند که تمام مواد مورد نیاز رو برای بدن سگ پژدر دارد پس بهتر است از آن ها در رژیم غذایی سگ های پژدر استفاده کنیم.
آن ها عاشق غذا خوردن هستند و دست از این کار برنمی‌دارند برای همین باید برای غذا خوردن آن ها برنامه ریزی کنیم.

توجه داشته باشید غذاهای گوشتی این سگ ها را به خوبی آبپز کنید تا هضم راحت تری داشته باشند.

بیماری سگ پژدر

با وجود اینکه آن ها سگ های بسار قوی و مقاومی هستند اما باز هم مستعد برخی بیماری هایی مانند صرع، ناهنجاری های چشمی و ناهنجاری مفصل ران هستند.

 صرع

این بیماری به صورت ارثی به توله سگ های پژدر منتقل می‌شود که باعث اختلال در سلول هاس عصبی آن ها می‌شود. از عوارض این بیماری می‌توان به تلو تلو خوردن، احساس ضعف در پای سگ، تشنج سگ، پنهان شدن و تعقیب یک چیز نا معلوم اشاره کرد.

ناهنجاری مفصل ران

این نوع بیماری هم ارثی به توله سگ ها منتقل می‌شود. در برخی سگ ها این بیماری بسیار خفیف است و آن ها می‎توانند به زندگی عادی خود ادامه دهند. علائم این بیماری راه رفتن لنگ لنگان سگ است که ما می‌توانیم آن را به دامپزشکی ببریم.

ناهنجاری های چشمی در پژدر

این بیماری هم مانند بیماری های قبلی سگ پژذز به صورت ارثی است. در این بیماری اجزای چشم تغیر می‌کنند که این تغیرات شامل: نقص مشیمیه چشم، استافیلوما و نقص در دیسک نوری چشم است.

این بیماری گاهی باعث کوری آن ها می‌شود و متاسفانه هیچ درمانی ندارد.

 تاریخچه‌ای از سگ پژدر

پیدایش این سگ ها مربوط به هزاره سوم میلادی است.

در گذشته آن ها جزو سگ های وحشی و خطرناک بودند ولی به دست انسان ها اهلی شدند تا از خانه، کارخانه، باغ و اموال آن ها محافظت کنند.

به گفته برخی باستان شناسان تخت سنگ هایی در مناطق کردستان از دوره آشوریان یافته اند که نقش هایی شبیه به سگ پشدر دارند که مربوط به 500 سال پیش است.

 قیمت سگ پشدر

قیمت سگ پشدر بستگی به سایز و اندازه آن ها دارد و هرچقدر بزرگتر و سالمتر باشند قیمت بیشتری دارند.

پرسش و پاسخ درباره سگ پژدر:

سگ های سرابی قوی تر هستند یا سگ پژدر؟

سگ های سرابی قوی تر و سر تر از سگ های پژدر هستند.

آیا امکان حمله به صاحب خود در سگ پژدر وجود دارد؟

بله این امکان وجود دارد. شما باید با کمک مربی سگ خود را تربیت کنید تا از دستورات شما پیروی کند.

غیر از سگ پژدر چه نژاد هایی برای نگهبانی مناسب هستند؟

کنگال، استافورد شایر، سرابی، دوبرمن پیچر، ژدرمن شپرد، تازی افغانی

Instagram
WhatsApp
5/5 - (2 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
فهرست