سگ پامرانین خرسی و عروسکی + سگ پامرین
بلاگ
23 دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

سگ پامرانین و معرفی کامل آن

سگ پامرانین یا پامر با اندام بامزه، کوچک و خرس مانند که بر روی آن خزه‌های نرم پفکی وجود دارد، در کشورمان ایران به یکی از محبوب‌ترین نژادهای سگ تبدیل شده که هرکس دوست دارد حداقل یکی از آن‌ها را برای خود داشته باشد.

 تاریخچه سگ پامرانین

سگ پامرانینپامرانین (pomeranian) نژادی از سگ‌های سورتمه‌ای قدرتمند قطب شمال است. پوم‌ها گونه‌ای قدیمی از اشپیتز، در منطقه‌ی پامرانیا هستند. شبیه ترین گونه به پامرانین، سگ شکاری الک هوند نروژی، سگ شیپرک بلژیکی، اشپیتز آلمانی، سگ سورتمه‌ی آمریکایی و ساموید که خود گونه‌ای از اشپیتز است، که همه آنها ظاهری دارای: پاهایی مثلتی شکل، گوش‌هایی با نوک تیز و پوشش متراکم هستند. وزن پامرانین‌ها در ابتدا، حدود 15 کیلو بوده است. چهره‌های تاریخی‌ای که می‌شود گفت صاحب پامرنین بوده‌اند، عبارت‌اند از: فیلسوف معروف مارتین لوتر که اسم سگ آن بلفرلین بوده است که در نوشته‌های خود، بسیار از او یاد می‌کرده. و هنرمند معروف میکل آنژ و فیزیکدان معروفی بنام آیزاک نیوتن که اسم سگ او دایموند بوده است و طبق گفته‌ها، علاقه به خوردن دست‌نوشته‌های میکل داشته است؛ موتزارت، آهنگ ساز معروف که اسم پوم او پیمپرلد بوده است و یک فضای اختصاصی در خانه برای خودش داشته است.
درسال‌های 1900 تا 1930، در نمایش سگ‌های کرافتس،  پامرانین‌ها بیشترین تعداد را داشتند. در این برهه زمانی بود که جثه‌ی این گونه استانداردسازی شد و به اندازه‌ی سایزی که امروزه مشاهده می‌کنیم، تبدیل شد و پوشش فیزیکی آن هم تجملی تر شده و همچنین ، رنگ‌های متنوعی از این گونه سگ ، ایجاد شد.
محبوبیت سگ پامرانین بیشتر مربوط به ملکه ویکتوریا است که در زمان بازدید از فلورانس ایتالیا مجذوب این نژاد زیبا شد. هنگامی که ملکه با چهره‌ای خوشحال بخاطر سگ پامرانین خود که در آغوش وی بود، به بریتانیا بازگشت، شهرت این نژاد در آن زمان دوچندان شد.
ملکه ویکتوریا تبدیل به یک پرورش دهنده و نمایش دهنده جدی پامرانین‌ها شد. در نمایش سگ Crufts در سال 1891، ویکتوریا شش مورد از پوم‌هایی که خودش پرورش داده بود را نمایش داد، که یکی از محبوب‌های او یعنی ویندزور مارکو (Windsor Marco) مقام اول این نمایش را بدست آورد. ویکتوریا به دلیل کاهش جثه پوم‌ها از حدود 13 کیلوگرم به اندازه عروسکی فعلی، معروف است. طبق گفته‌ها، زمانی که ملکه پیر در سال 1901 در بستر مرگ بود، پوم مورد علاقه‌اش بنام توری (Turi)، در پای تخت ملکه، تا صبح نخوابیده است.

انواع سگ پامرانین

انوع سگ پامرانین: پامرنین خرسی، پامرنین روباهی و تفاوت آنها:

سگ پامرانین خرسی ( پامرین خرسی )

به پامرنین‌هایی که: پوزه آنها کوتاه‌تر باشد و همچنین صورتی خندان‌تر و پوششی متراکم‌تر یا به اصطلاح پرورش دهنده‌ها تپل‌تر، داشته باشند، پامرانین خرسی می‌گویند.
این پوم خرسی کوچک سری گردتر داشته و چشم‌های آن از هم، فاصله کمتری دارند.

پامرانین روباهی

پامرانین روباهی بخاطر پوزه کشیده‌تر و چشمان بادومی، کمی به روباه شبیه بوده و به همین علت به آن لقب پامر روباهی داده‌اند.
پامرهای روباهی دارای: گوش‌های تیز، پوزه کشیده تر و چهره جدی تری هستند.
از آنجایی که پامرانین‌ها از نسل سگ‌های اشپیتز نمو پیدا کرده‌اند، بسیاری از وارد کننده‌ها، سگ میکس اشپیتز ژاپنی با پامرانین را، به جای پامرانین روباهی، با قیمت‌های بالایی میفروشند.

سگ پامرانین کراس

حتما تا به حال اصطلاح کراس و پامرانین کراس را شنیده‌اید. این اصطلاح در مورد خیلی از نژادهای سگ مانند شیتزو کراس و … نیز استفاده می‌شود و به معنی آن ترکیبی بودن نژاد سگ است. طبق جمله قبل پامرانین کراس یعنی سگی که از ترکیب نژاد پامرانین با نژاد سگ دیگری متولد شده باشد.
از جمله معروف‌ترین انواع پامرانین کراس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پامسکی: ترکیبی از نژاد پامرانین و هاسکی
 • بیچونارین: ترکیبی نژاد پامرانین و بیچون فرایز
 • پامیگل: ترکیبی از پامرانین و نژاد بیگل
 • شیرانین یا سگ شیتزو پامرانین: ترکیبی از پامرانین و شیتزو
 • پامچی: ترکیبی از پامرانین و شیواوا

سگ پامرانین جیبی یا فنجانی

امروزه سگ‌های عروسکی و مینیاتوری محبوبیت زیادی بین مردم دارند و در اکثر نژادها، بیشتر گونه کوچک آنها پرورش داده می‌شود.
سگ پامرانین جیبی که با لقب‌های گوناگونی همچون: پامر فنجانی، سگ مینیاتوری پامرانین و پامرانین عروسکی معروف است.
البته اغلب دامپزشکان اعتقاد دارند که سگ‌هایی که از حد استاندارد قد و وزن کمتری داشته، نرمال نبوده و مستعد ابتلا به خیلی از بیماری‌ها و مشکلات سلامتی می‌باشند و به وجود آوردن آنها اخلاقی نیست.

ویژگی‌های ظاهر عمومی سگ پامرانین

همه جای دنیا، سگ‌های پامرانین‌ ظاهر یکسانی دارند که شامل این ویژگی‌ها است:

 • پوشش بدن پومرانین دو لایه و پف دار است و رنگ‌های مختلفی دارد.
 • گوش‌های او مثلثی و برافراشته است.
 • چشم‌های گرد و نزدیک به هم دارد.
 • دم پامر حالت برگشته دارد که روی پشت‌شان به حالت خوابیده قرار میگیرد.

وزن و ارتفاع پامرها

 •  قد: 18 تا 30 سانتی‌متر
 • وزن: بین 1.5 تا 3.5 کیلوگرم

انواع رنگ‌های پوشش پامرنین

 •  سفید
 • قهوه ای
 • کرم
 • برنز
 • حنایی
 • مشکی

رشد نژاد سگ پامرین

سگ نژاد پامرین جثه کوچکی دارد و از زمان تولد تا سنی که بلوغش تکامل یابد، حدود ۱۳ تا ۱۵ ماه طول می‌کشد. بیشتر رشد قدی و وزنی سگ‌های پامرانین در ۶ ماه نخست زندگی آنهاست. معمولا پس از 6 ماهگی آن‌ها رشد چندان زیادی ندارند. سگ های پامرانین معمولا بعد از ۹ ماهگی، دیگر از نظر قدی رشد نمی‌کنند.
رشد نژاد سگ پامرین در ۱۴ ماهگی تمام می‌شود و به پامرانین به بلوغ کامل می‌رسد.

خصوصیات اخلاقی سگ پامرانین

 • انواع پامرانین تحمل تنهایی سگ پامرانین

پامرها خیلی علاقه دارند که مورد توجه شما باشند، به همین علت همیشه سعی در سرگرم کردن اطرافیان دارند.همچنین اصلا تنهایی را دوست نداشته و تحمل بسیار کمی برای تحمل تنهایی دارند. اگه پامرانین خود را مدت زیادی تنها بذارید، میتواند منجر به مشکلات رفتاری، مانند اضطراب در سگ‌ها شود.

 • غریبه دوستی پامرانین

پامرانین‌ها بطور غریزی به غریبه‌ها مشکوک بوده و ممکن است خیلی پارس کنند.

 • رابطه پامرانین با کودکان و دیگر سگ‌ها

پامرها علاقه‌ی زیادی به کودکان دارند، ب این حال توصیه می‌شود به دلیل جثه‌ی کوچک آنها، برای کسانی که خانه‌هایی باکودکان خیلی کوچک یا پرتحرک دارند مناسب نخواهند بود. هیچگاه مجوز بازی کردن فرزندتان با این سگ‌ها در صورتی که امکان نظارت مستقیم شما وجود ندارد، ندهید.
سگ پامرانین موقع رو در رو شدن با سگ‌های بزرگ‌تر هیچ باکی ندارد و حتی ممکن است به آن سگ‌ها پارس کرده و آنها را تهدید کند! موقع بازی آنها با سگ‌های دیگر حتما مواظب رفتار پوم خود باشید.

 شرایط نگهداری از سگ پامرانین

 • سازگاری پامرانین با زندگی آپارتمانی

سازگاری نژاد پامرانین با زندگی آپارتمانی خوب است. به همین علت شما می‌توانید هم در آپارتمان و هم خانه ویلایی به راحتی از سگ پامر خود نگهداری کنید. البته سگ پامرین حداقل به روزی 2 پیاده‌روی کوتاه مدت نیاز دارد. معمولا پومر ها به راحتی در کنار انسان‌ها زندگی می‌کنند و برای صاحبان خود مشکل‌ساز نیستند.
فقط یک نکته مهم در نگهداری سگ پامرین در آپارتمان وجود دارد،اینکه پامرها اصلا تحمل هوای گرم را ندارند؛ حتی اگر برای مدت کمی در فضایی با دمای بالا باشند، به سرعت دچار گرمازدگی می‌شوند. از این رو بهتر است دمای خانه همواره خنک باشد، پومرها هیچ مشکلی با هوای سرد ندارند.

 • تست حساسیت و گرمازدگی

دما و رطوبت بالا میتواند سگ پامرانین رو آزار دهد و منجر به گرمازدگی او شود.
قبل از رفتن به پیاده‌روی با سگ پامرنین خود، داخل خیابان، حتما تست آسفالت انجام دهید. برای انجام این تست، دست خود را ۵ تا ۱۰ ثانیه روی آسفالت نگه دارید، اگر تحملش برای شما راحت بود، برای پامرتان نیز مناسب خواهد بود.

نظافت و آراستگی سگ پامرانین

 • اصلاح پوشش

پوشش آنها باید هفته ای حداقل دو بار با نوعی برس سیمی یا فلزی، شانه شود؛ تا چربی طبیعی موجود در پوست به خوبی پخش شود و هم از ریزش موی آنها روی مبل و لباس‌هایتان جلوگیری شود.

 • حمام

در صورت استفاده از شامپو و نرم کننده‌های ملایم، می‌توانید هر زمان که بخواهید آنها را حمام کنید. در صورت استشمام بوی بد در فاصله حمام دادن‌ها، باید مقداری پودر روی بدن سگ ریخته و پس از زمان کوتاهی پوشش آن را شانه کنید.

 • ناخن

ناخن‌های پامر خود را به طور منظم کوتاه نمایید. در صورتی که هنگام کشیده شدن ناخن روی زمین صدای آن را شنیدید، بدان معناست که ناخن بسیار بلند شده و باید اقدام به کوتاه کردن آن نمایید.

 • دندان

پامرانیان‌ها مستعد ابتلا به عارضه‌های مربوط به دندان می‌باشند، باید در مورد این موضوع بسیار محتاط عمل کنید و از دندان‌هایشان به خوبی مراقبت نمایید. هر روز و یا حداقل هفته‌ای یک بار، دندان‌های آنها را مسواک بزنید.

 • گوش، بینی، دهان و چشم

به طور متوسط دو بار در هفته مورد بررسی قرار دهید و حواستان باشد چشم‌ها باید روشن بوده و هرگونه قرمزی یا ترشح نداشته باشد.

آموزش و تربیت سگ پامرانین

پامرنین سگ بسیار باهوشی‌ست که بر او واجب است تا از دوران تولگی به صورت جدی و پیوسته آموزش ببیند؛ در غیر این صورت بعد از مدتی تبدیل به یک سگ بداخلاق، لج‌باز و خودسر می‌شود.
حتی اگر شما پامر خود را  از فرد دیگری خریداری کرده اید و یا به هر دلیلی از سن تربیت پذیری سگ شما گذشته است، با تلاش فراوان و صبر و پیوستگی، همچنان می‌توانید روی اخلاق سگ خود، کارکنید.
بیشترین مشکل در تربیت کردن توله پامرنین‌ها، آموزش جای دستشویی به آنها است.

 آموزش جای دستشویی به سگ پامرانین

به دلیل جثه ، اغلب صاحبان آنها ترجیح میدهند که داخل حمام یا دستشویی منزل و یا روی پد ادرار دستشویی کردن رو به عنوان جای دستشویی کردن دائم به آنها آموزش دهند.
برای آموزش جای دستشویی به سگ پامرانین خود به: پد ادرار ، قطره آموزش جای دستشویی و تشویقی خوشمزه نیاز دارید.

 1. قطره آموزشی جای ادرار را روی پد آموزشی سگ‌تان بریزید. از این قطره‌ها رایحه‌ای پخش می‌شود که سگ را شرطی میکند که جایی که این بو وجود دارد، باید دستشویی کند.
 2. به علائم رفتاری سگ خود توجه کنید. سگ‌ها معمولا مواقعی که دستشویی دارند کمی بی قرار شده و شروع به بو کردن اطراف می‌کندد و دنبال مکانی برای دستشویی می‌گردند.
 3. وقتی این رفتارها را در توله سگ مشاهده کردید، فوری او را بلند کرده و روی پد ادراری که قطره آموزش ادرار را از قبل روی آن ریخته‌اید، قرار دهید.
 4. این عمل را انقدر با صبر تکرار کنید تا سگ شما، روی پد دستشویی کردن را یاد بگیرد.
 5. هر زمان که به درستی روی پد دستشویی کرد، حتما به او تشویقی بدهید.

آموزش مقدماتی و تربیت سگ پامرانین

تربیت سگ پامرانین: بعد از آموزش جای دستشویی به توله پامرانین خود، لازم است که مهارت های اجتماعی و دستورات مقدماتی رو به آن آموزش دهید.
نژاد سگ پامرانین یه سگ خوشحال و مهربان محسوب می‌شود، برای پیشگیری از تبدیل شدن سگ‌تان به سگی که مدام پارس یا واق واق میکند و هنگام دیدن غریبه‌ها و حیوانات دیگر عصبانی شده و بداخلاق می‌شود، آموزش مهارت‌های اجتماعی را بسیار جدی بگیرید.
برای اجتماعی شدن سگ پامرانین، از تولگی تا بزرگسالی، سگ پامر رو با حیوانات خانگی دیگر و آدم‌های مختلف آشنا کنید تا معاشرت را بی‌آموزند.
از سن تولگی با آموزش فرامین مقدماتی (مانند بیا، بشین، بمون، ساکت و …) به توله سگ پامرانین خود، او را عادت دهید تا از دستورات شما پیروی کند.
نگهداری از سگ پامرانینی که به فرامین صاحب خود گوش می‌دهد، هم آسان‌تر و هم دل‌نشین‌تر است.

نکاتی برای تربیت سگ پامرانین:

 • آموزش را از تولگی شروع کنید.
 • در آموزش به پامرنین خود مصمم و قاطع باشید.
 • حداقل روزی ۱۵ دقیقه را برای آموزش پامر خود، زمان بگذارید.
 • با سگ برخورد و رفتار صحیح داشته باشید و خشونت به خرج ندهید.
 • بهترین زمان اجتماعی سازی سگ(۲ تا ۴ ماهگی) را جدی بگیرید.
 • به زندگی سگ‌تان نظم و قانون بخشید.

تغذیه سگ پامرانین

سگ پامرانینتوصیه می‌شود که روزانه به طور متوسط ۱/۴ تا ۱/۲ پیمانه غذای خشک مرغوب که به دو وعده تقسیم شده،به آن‌ها بدهید.
میزان خوراکی مصرفی سگ شما به عوامل مختلفی من جمله: جثه، سن، ساختار، متابولیسم و میزان تحرک آن، بستگی دارد.سعی کنید از مواد غذایی با کیفیت بالا و انرژی زا برای سگ خود استفاده کنید.
این حیوانات نیز مانند انسان‌ها دارای شخصیت می‌باشند، نیازهای غذایی آنها همانند هم نخواهد بود و همچنین کیفیت غذایی آنها باهم فرق دارد.

طول عمر سگ پامرانین

عمر سگ‌ها به عوامل متنوعی مانند: وضعیت سلامتی، مراقبت صحیح، شرایط زندگی و تغذیه اصولی بستگی دارد، به طور کلی طول عمر پامرانین‌ها بین 12 تا 16 سال است و نسبت به سایر نژادهای سگ طول عمر متوسطی دارند.

قیمت سگ پامرانین چقدر است؟

سگ پامرانین در بازار ایران جزو سگ‌های گران قیمت به حساب می‌آید و نسبت به اینکه ظاهر توله پامرانین چقدر بانمک باشد و گواهی سلامت معتبر داشته باشد، قیمت سگ پامرانین در سال ۱۴۰۰ بین 20 تا 45 میلیون تومان، قیمت گذاری می‌شود.

 بیماری‌های رایج در پامرانین‌ها

برای پیشگیری از بسیاری از بیماری‌ها واکسن سگ و چکآپ سالانه پومرانین خود را همیشه به موقع انجام دهید.

آلرژی‌ها (Allergies): برخی از پامر‌ها دچار انواع مختلفی از حساسیت‌ها می‌شوند، بخصوص حساسیت‌هایی که در نتیجه تغذیه ایجاد می‌شوند. درصورتی که سگ شما کف پایش را مدام لیس می‌زند یا صورتش را به جایی می‌مالد، احتمالاً دچار حساسیت شده و توصیه می‌شود او را نزد دامپزشک خود ببرید.

مشکلات دهان و دندان (Dental Problems): پوم‌‌ها نیز ماننذ باقی سگ‌ها در معرض بیماری‌های دهان و دندان قرار دارند، در نتیجه ممکن است دندان‌های خود را از دست بدهند؛  لازم است توجهی ویژه‌ به سلامت و بهداشت دهان و دندان‌های سگ خود داشته باشید.

مشکلات چشم (Eye Problems): پامرانین‌ها در معرض انواع بیماری‌های چشم از قبیل: آب مروارید، خشکی چشم و… قرار دارند. این موارد اغلب در زمان جوانی و بلوغ سگ شما به وجود می‌آید و در صورت عدم رسیدگی ممکن است منجر به کوری سگ شود. در صورت مشاهده هرگونه قرمزی یا اشک ریزی بیش از حد، حتماً سگ خود را نزد دامپزشک ببرید.

بیماری صرع (Epilepsy): برخی از پومرانین‌ها در معرض بیماری صرع قرار دارند و به دلایل نامشخصی تشنج می‌کنند. اگر پوم شما هم دچار تشنج می‌شود، او را نزد یک دامپزشک متخصص ببرید تا راه درمان مناسبی را برای او آغاز کند.

ناهنجاری باسن (Hip Dysplasia): این بیماری ژنتیکی اغلب نژادهای کوچک و بزرگ را درگیر خود می‌کند و هنگامی بروز می‌دهد که استخوان ران به درستی روی مفصل باسن سگ قرار نگرفته باشد. عوامل بسیاری همانند: ژنتیک، محیط زیست و تغذیه در شکل‌گیری این ناهنجاری مفصلی موثراند. پوم‌هایی که دچار این ناهنجاری هستند، می‌توانند با مراقبت‌های لازم به روال زندگی عادی خود ادامه دهند.

بیماری لگ پرس (Legg-Perthes Disease): یکی دیگر از بیماری‌هایی است که مفصل باسن سگ پامرانین را مورد هدف قرار می‌دهند. در نتیجه این ناهنجاری، خون کمتری به سر استخوان ران سگ شما می‌رسد، در نتیجه سر ران سگ که به لگن متصل شده‌است، خرد خواهد شد و به مرور زمان از بین خواهدرفت. معمولاً لنگش پاها و ضعف ماهیچه‌های پا، از نخستین نشانه‌های این بیماری هستند که در سنین 4 تا 6 ماهگی توله شما بروزخواهند داد. اغلب برای درمان این بیماری، طبق توصیه دامپزشک مربوطه، به جراحی نیاز است.

اختلال در رفتگی مفصل زانو (Patellar Luxation): یکی از رایج‌ترین بیماری‌ها در میان پامرانین‌ها، این ناهنجاری است. این بیماری هنگامی نمایان می‌شود که مفصل زانو از جای طبیعی خود خارج شده باشد و در ناحیهٔ زانو درد ایجاد کند. این بیماری ممکن است سگ شما را فلج کند، اما سگ‌های زیادی هستند که علی‌رغم داشتن این بیماری به زندگی طبیعی خود ادامه می‌دهند.

پرسش و پاسخ درباره سگ پامرین:

بهترین سن برای خرید سگ پامرانین؟

توله تا دو ماهگی حتما باید کنار مادرش باشد، بعد از دوماهگی بهترین زمان خرید است.

آیا پامر نیاز به پیاده‌روی بیرون از خانه دارد؟

توصیه می‌شود روزانه بین 30 الی 45 دقیقه پیاده‌روی داشته باشد.

آیا سگ پامرانین می‌تواند نگهبان خوبی باشد؟

در صورت تربیت صحیح، بله می‌تواند.

Instagram
WhatsApp
4.4/5 - (23 امتیاز)
guest
23 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
Ali.hsj

يكي از جذاب ترين سگاي ايرانه😍😍😍 عاشقشم

اوا افشار

ای نه نه

آوا جنت مکان

ای نه نه رو اشتباه نوشتی درستش اینه ای ننه

هلی

این از منم گرونه 😐😑

هیچکی

حق

پیمان

یدونشو دارم از بورس موهاش میترسه جدیدا

Elahe

ای جانم اگر خواستید واگذار کنید من میخوام عاشق سگ های فانتزی ام

نسيم

من واگذارميكنم

M.r

شرایطتتون چیه؟

مهرسام

عه قیمت چنده

حمید

سلام بنده میخواهم اگر واگذار میکنید

Shadi

من که عاشقشم . یکی یدونه مامانشه 🥰🤩😍

ماریا ارجمند

من بابت بچه انسان هم اینقدر پول نمیدم 😐

۰۹۱۲۰۷۹۴۶۱۸

من یه دونه پامر خرسی پرتقالی دارم تربیت شده خواستید واگدار میکنم

نسيم

من پامرخرسي سفيد دارم واگذار ميكنم

امیر حسین

اگه کسی پامر برای واگذاری داشت کامنت بزاره درخدمتم ممنون

M.r

بده میتونم شرایطو بدونم؟؟

حمید

سلام خدمت آقایون و خانوما بنده به دلیل اینکه قیمت سگها زیاده نمیتونم بخرم اما کسی شیوا وا یا پامر روباهی داشت واسه واگذاری خبر کند بنده و آمادگیش را دارم واسه نگهداری این فرشته ها

Sana

قیمت رو میگید ؟
دختره یا پسر؟
چند ماهشه ؟

زهرا

هرکی واگذار کنه کامنت بزاره ممنون میشم 🙏🏻🙏🏻🐕

Sana

من میمیرم برای سگ فانتزی اگه کسی پامر سفید و قهوه‌ای رایگان واگذار میکنه من میخوام اگه دختر باشه که عالی

سیاوش

با سلام پامرانین روباه ای دارم به قیمت مناسب واگذار میکنم ده ماه هش هست ماده است خیلی بامزه هست