گربه ایرانی |
مقالات
3 دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

آشنایی با خصوصیات گربه های ایرانی | بهترین نژاد گربه های ایرانی

گربه‌ها یکی از زیباترین گونه‌های جانوری هستند که امروزه مهمان منازل بسیاری از افرادند. نگهداری از این حیوانات زیبا و بازیگوش می‌تواند به خانه‌های شما رنگ و بوی دیگر دهد.
انواع گربه پرشین یا همان نژاد گربه های ایرانی، یکی از پرجمعیت‌ ترین، کهن‌ ترین و البته جذاب ترین نژادهای گربه در دنیا محسوب می‌شوند.آنها یکی از نمادهای فرهنگی ایران در میان جهانیان نیز به شمار می‌آیند.در این نوشته قصد داریم تا شما را با این گربه دوست داشتنی و اصیل ایرانی و انواع آن و شرایط نگهداری این گربه بیشتر آشنا کنیم.

بهترین نژادهای گربه ایرانی (پرشین کت)

تاریخچه ی گربه ایرانی

گربه پرشین (Persian cat) یکی از قدیمی‌ترین نژادهای گربه است. عاشقان این نژاد بی‌نظیر به خوبی می‌دانند که این گربه زیبای موبلند، ریشه در مهد تمدن، بین النهرین دارد که در گذشته بخشی از تمدن بزرگ پارسی بود. گربه های پرشین مو بلند ابریشمی و سفید به احتمال زیاد در سال ۱۶۰۰ از ایران (خراسان) بوسیله کشتی های تجاری به اروپا برده شده اند.
موی بلند این نژاد احتمالاً در نتیجه تغییرات طبیعی بوده و ظاهر جالب و قابل توجه آن توجه اشراف زادگان ایتالیایی را در قرن 17ام جلب کرده است.
اولین بار اشراف زاده ای ایتالیایی به اسم Pietro Della Valle در پی چند سال زندگی در ایران ارتباط خاصی با انواع گربه پرشین برقرار کرد و در نهایت پس از ترک ایران، چندین گربه ایرانی را به همراه خود به ایتالیا برد این جریان به سال ۱۶۲۶ برمی‌گردد ، سپس چندین سال بعد ملکه ویکتوریا به این گربه ها علاقه نشان داد و طی سالیان بعد گربه پرشین توانست جایگاه ویژه ای در کاخ های انگلستان برای خود بیابد ونگهداری از گربه‌ی پرشین اشرافی بین ثروتمندان اروپایی رسم شد.
گربه ایرانی یا گربه پرشین با وجود این که یکی از محبوب ترین نژادگربه ها در جهان محسوب می شود. ولی محبوبیت این گربه ایرانی در ایران زیاد دیده نمی شود و حتی در هیچ یک از کتاب های ایرانی نامی از این نژاد برده نشده است اما احتمالاً بارها انواع پرشین کت ها را در کارتون های والت دیزنی یا کمپانی های دیگر دیده¬اید و شاهد بکار بردن تصاویر زیادی از این نژاد در بسیاری از فیلم‌ها، کتاب‌های علمی و تاریخی، نقاشی‌ها، عکس‌ها و حتی تمبرهای باخترزمین هستیم طوری که خیلی از تمبرهای کشورهای معروف دنیا چون روسیه، مجارستان، کنگو، جمهوری آذربایجان، جمهوری چک با تمبرهای حکاکی شده با تصاویر گربه های ایرانی به ثبت رسیده است و حتی جالب است بدانید که آرم موزه الماس در آمستردام هم یک گربه ایرانی سپید است.

مشخصات ظاهری گربه پرشین

گربه ایرانی در همان وهله اول قابل تشخیص میباشد، کافی است نگاهی به آنها بیاندازید تا متوجه خصوصیات و مشخصات ظاهری منحصر به فرد آنها شوید. سر گربه های ایرانی به نسبت دیگر گربه ها گردتر و پهن تر است و موهای پر پشتی دارند. گربه پرشین دارای گوش های کوچک و تا حدودی گرد هستند و بینی کاملا صاف و فرو رفته ای دارند که در بین دو چشم آن ها قرار گرفته است. چانه‌هایی قوی با فک‌های پهن ، گونه‌های بزرگ ,دهانی کوچک. چشمان گرد و با نفوذ مهم‌ترین ویژگی‌های این گربۀ باوقار هستند.

سر این گربه روی گردن کوتاه و کلفتی قرار دارد و بدنش ماهیچه‌ای و درشت است.گربه های پرشین دارای بدنی گرد تر با موهایی پرپشت ،آنها استخوان بندی درشت و عضلاتی با نیروی ارتجاعی خوب دارند. شانه‌های عضلانی، کفل‌هایی عضلانی و پاهای کوتاه اما کلفت و قدرتمند از دیگر زیبایی‌های موجود در ظاهر این گربه باوفا است.
آنان دمی کوتاه دارند که بسیار پر مو و لطیف است، اما کوتاه بودن دم آنها سبب نشده است که ظاهری نامتناسب در گربه ایجاد شود، بلکه کاملاً نیز متناسب با بدن آنها خلق شده است.
از لحاظ رنگی نیز آنان بسیار متنوع هستند و اغلب از ترکیب رنگ های زیبایی برخوردار هستند ، می توان به رنگ های پرشین نقره‌ای سایه‌دار، پرشین دودی ، چینچیلایی ، پرشین طلایی ، پرشین لاکپشتی ، لاکپشتی و سفید، پرشین دو رگه ، پرشین خاکستری ، پرشین پلنگی ، پرشین قرمز مایل به زرد اشاره کرد.-
رنگ چشم پرشین کت با توجه به رنگ موهاشون متفاوت هست که شامل رنگ‌های آبی، سبز، مسی، فندوقی هست.
گربه‌های پرشین سفید چشم‌های آبی یا مسی رنگ دارند، در حالیکه پرشین ها با سایر رنگ‌ها دارای رنگ چشم مسی و پرشین‌های نقره‌ای و طلایی دارای چشم‌های سبز یا سبز و آبی هستند.
گربه‌ی نر پرشین معمولا به خاطر وزنش که حدود ۵ کیلوگرم هست جزء گربه‌های درشت و گربه‌ی پرشین ماده که بین ۳.۵ تا ۵ کیلوگرم هست جزء دسته‌ی متوسط محسوب می‌شوند.
انواع گربه ایرانی (پرشین کت)

خلق و خو گربه های پرشین

این نوع گربه یکی از با وقارترین نژاد گربه است. پرشین کت بسیار آرام و مهربان است. همچنین بسیار تنبل و عاشق لم دادن و استراحت کردن.
این موجودات خوشگل هر چند که بسیار جذاب هستند و می توانیم ساعت ها سر خود را با آنها گرم کنیم، اما از چنان وقاری برخوردار هستند که می توانند هر فردی را تحت تأثیر خود قرار دهند از طرفی به دلیل مستقل بودن در مقوله رفتارشناسی جانوران آنها را جز گربه های خودشیفته دسته بندی می کنند، از این رو ملقب به “گربه های اشرافی” و یا “گربه های سلطنتی” شده اند به این دلیل که اقتدار و وقار و در عین حال ویژگی های خیره کننده را با هم دارند.
یکی از نکات جالب توجه این است که این نوع گربه عادت‌پذیر بوده و به زندگی یکنواخت عادت دارند. از تغییرات ناگهانی لذت نبرده و ممکن است واکنش نشان دهد. گربه‌های ایرانی بسیار وسواسی هستند و به تمیزی و نظافت خود اهمیت می‌دهند. تنبلی موجود در ذات این گربه موجب می‌شود تا به هم ریختگی محیط را به همراه نداشته باشد و تنها برای غذا، بازی و یا دستشویی، راه رفته و تحرک داشته باشند.
محیط‌های پر سروصدا چندان باب طبع گربه های پرشین نیستند، در این محیط ها کلافه خواهد شد. اگر در محیطی شلوغ زندگی می‌کنید و یا بچه‌ای کوچک و پر سروصدا دارید، گربه ایرانی گزینه مناسبی برای شما نیست. البته پرشین ها مشکلی با بازی کردن با کودکانی که مودبانه و محترمانه با او برخورد می‌کنند و موهایش را به آرامی شانه می کشند و او را در کالاسکه نوزاد حمل می کنند، ندارند. یا سگی که او را دنبال نمی‌کند می‌تواند رابطۀ خوبی برقرار کند. در غیر این صورت،عصبانی خواهد شد!
آن‌ها بیشتر به اعضای خانواده و افرادی که خودشان دوست دارند و می‌توانند به آن‌ها اعتماد کنند توجه می‌کنند! به همین خاطر باید بدانید که آنان نیاز به این دارند که شما در طول روز زمان کمی را صرف آنها کنید، در غیر اینصورت دور از انتظار نیست که با شما قهر کنند پس نژاد وابسته‌ای هستن و به توجه و نگهداری روزانه احتیاج دارند.
پرشین کت دوست دارد از لباس شما بالا رود، روی لوازم آشپزخانۀ شما بپرد و یا روی فریزر شما لم دهد! این گربه ترجیح می‌دهد منطقۀ تحت سلطۀ خودش را از ارتفاع بالا نظارت کند. زمانی که شما در محل کارتان هستید یا در خانۀ به انجام کاری مشغولید، گربه پرشین شما روی یک صندلی یا تخت می‌نشیند و منتظر می‌ماند تا شما بالاخره به سراغش بروید و به او توجه کنید. یک گربه پرشین هیچگاه برای جلب توجه به شما خواهش نمی‌کند! پرشین ها احتیاج و اشتیاق زیادی برای همراهی انسانها دارند.
یه چیز دیگه در مورد این نژاد، این هستش که به نسبت نژادی مثل سیامی، به ندرت صدای میو میوشون شنیده می‌شود. صدای آنان بسیار ظریف است و در صورتیکه خواسته ای داشته باشند، شما با یک صدای زیر و آرام میو مواجه خواهید شد. پس اگه دوست دارید گربه‌ای داشته باشید که دائما حضور خودش رو اعلام می‌‎کنه شاید بهترین انتخاب نباشن. در عوض صدای خرخرشون اونقدر هست که اسم ماشین خرخر رو روشون گذاشتن. هر چند خرخر کردن بیشتر مواقع نشانه‌ی رضایت و حس آرامش آنهاست .

انواع نژاد مختلف گربه پرشین

کارشناسان دسته‌بندی‌های مختلفی (بر اساس رنگ، شکل صورت و محبوبیت نژاد) برای گربه های پرشین پیشنهاد کرده‌اند.
انواع گربه ایرانی (پرشین کت)

گربه پرشین کلاسیک (Doll face Persian cat)

اولین و اصیل‌ترین نژاد گربه پرشین ، پرشین کلاسیک است و هیچ دستکاری ژنتیکی یا اصلاحی در نژاد آن‌ها صورت نگرفته است. در آمریکای شمالی و اروپا با نام Doll face Persian cat مشهور است.
در انواع گربه پرشین، پرشین کلاسیک از لحاظ جنس پوشش و کشیدگی پوزه و بینی با نسل امروز تفاوت زیادی دارد. شکل صورت گربه های خانگی مانند پرشین کلاسیک نسبت به انواع گربه پرشین امروزی متناسب تر و دارای پوزه جلوتری است، به طوری که پوزه آنها جلوتر از چشم هایشان قرار گرفته است.
شکل طبیعی سر در گربه پرشین کلاسیک، مشکلات چشمی و تنفسی و همچنین اختلال در بلعیدن مواد غذایی را به حداقل رسانده است.
گربه‌های پرشین دال فیس چشم‌هایی به رنگ آبی، شکلاتی، کهربایی، سبز و مشکی دارند و به رنگ‌های مختلفی از جمله سپید، چند رنگ، دودی، نقره‌ای و هیمالین می‌شود آن‌ها را دید.

گربه پرشین فلت یا صورت تخت

در میان انواع گربه پرشین، پرشین فلت یا صورت تخت به آرامی و شیرین بودن شهرت دارد و به همین علت ترجیح می‌دهد در خانه ساکت و بی سر و صدا به زندگی خود ادامه دهد.آنها در سال 1950 توسط یک جهش ژنتیکی ناگهانی به وجود آمدند و به پیک فیس (peke-face) نیز مشهورند.
از ویژگی های ظاهری پرشین فلت می توان به صورت تخت ، سری گرد و بزرگ ، چشمان درشت و گرد ، پوزه کوچک ،پاهای دارای استخوان بندی درشت و کوتاه و سینه‌ پهن اشاره کرد.آنها فقط زمانی که می‌خواهند چیزی بخورند و یا بازی کنند از جای گرم و نرم خود بلند می‌شوند.پرشین های فلت در میان انواع گربه پرشین به مشکلات سلامتی بسیاری دچار هستند.

گربه‌ پرشین هیمالین یا هیمی (Himalayan)

نژاد گربه هیمالین یا هیمالیایی یکی از بهترین نژاد گربه در ایران و جهان محسوب می‌شود. این نژاد که از انواع گربه پرشین است در سال توسط 1950 توسط انسان ها از جفت گیری نژادهایی چون سیامی و پرشین حاصل شده است.ظاهر آن شبیه نژاد پرشین است یعنی هیمالین پشمالو بودن و موهای بلند و زیباش را از پرشین گرفته، اما از نظر رنگبندی به نژاد سیامی‌ شباهت دارد یعنی دارای لکه‌های تیره در صورت و بدنش است ، این لک‌ های رنگی شباهت بسیاری به لکه های روی بدن خرگوش‌ های هیمالین دارد، که دلیل نامگذاری این نژاد از گربه پرشین است.
چشم‌های گربه‌ هیمالین اصیل آبی هستند ، بینی و گوش های کوتاه، پاهای کوتاه با پنجه‌های محکم، و یک صورت گرد و پرمو، از مشخصه‌های گربه هیمالین است.
پرشین کت هیمالین، از نظر فعالیت و سر و صدا در میانه نژادهای پرشین و سیامی حرکت می‌کند، بدین گونه که از پرشین ها پر سر و صداتر و از سیامی ها آرام تر است. یعنی دارای پارادوکس جالبی هستند چنانکه در هیچ یک از نژادهای پرشین نمی توانیم آن را ببینیم، این دسته از پرشین کت ها علاوه بر اینکه دارای جنب و جوش بالایی می باشند، آرام نیز هستند. و این خصیصه بازیگوشی رو از جدشون یعنی گربه سیامی به ارث بردن، بازیگوشی شون در حدی است که دوست دارد روی کمد و کتابخانه‌تان بپرد و از بالا همه چیز را زیر نظر بگیرد!
گربه‌های هیمالین اخلاق خوبی دارند، باهوش هستند و به طور کلی اجتماعی و خوش برخوردند، اما ممکنه یک زمان هایی دمدمی مزاج هم بشوند.
این موجودات دوست داشتنی برخلاف انواع دیگر گربه های پرشین می توانند احساسات شما را درک کنند و رفتارشان را به گونه ای سازماندهی کنند که احساس کنید که آنها کاملا به فعالیت های روزانه شما آگاه می‌باشند.
انواع گربه ایرانی (پرشین کت)

گربه پرشین فنجانی (Teacup)

این نژاد که از انواع گربه پرشین به شمار می‌آید وکوچکترین نژاد پرشین‌ها هستند. گربه های پرشین عروسکی موی نرم‌ تری دارند و تقریبا نصف گربه‌های معمولی قد و وزن دارند؛ یعنی چیزی حدود 2.5 الی 3 کیلوگرم و 30 الی 40 سانتی‌متر.
این گربه پرشین ها در اثر زاد و ولدهای غیر اصولی به وجود آمده است از دسته نژادهای پرورشی هستند. نام‌های دیگری مانند “سایز کف‌دستی” ، “جیبی” ، “کوچک (مینی)” ، “پیکسی” برای آن‌ها انتخاب‌شده است .
پرشین‌ های فنجانی یا عروسکی از نظر قیمت انواع نژاد گربه، قیمت بسیار بالاتری را نسبت به پرشین های معمولی دارند.آنها زیاد اهل تقلا نیستند و در زمان فعالیت ترجیح می‌دهند پاهایشان محکم روی زمین باشد تا اینکه بالا و پایین بپرند.
اما دقت کنید، این گربه‌ها علی‌رغم اینکه بسیار زیبا و دوست‌داشتنی هستند، نسبت به سایر نژادهای پرشین، بیشتر در معرض بیماری قرار می‌گیرند. چرا؟ چون برای پرورش این گربه‌ها، معمولاً گربه‌های نر و ماده‌ای که به دلیل مشکلات سلامتی یا فیزیکی رشد نکرده‌اند جفت‌گیری می‌کنند و خب نتیجه‌ای آن هم می‌شود یک گربه فنجانی تو دل برو، اما مستعد بیماری‌های کشنده! به عبارت دیگر، پرشین فنجانی به‌طور طبیعی ریزه‌اندام نیست.

گربه پرشین اگزاتیک موکوتاه (Exotic Shorthair)

این نژاد زیبا که در دسته پرشین های نمایشی قرار می‌گیرد، درسال 1950 از آمیزش گربه‌های ایرانی با گربه‌های آمریکایی مو کوتاه نسلی جدید آمد که به آن اگزاتیک مو کوتاه گفته می‌شود. این نژاد شکل بدنی خود را از نژاد پرشین کت و موهای کوتاه خود را از نژاد آمریکایی به ارث برده است و برای آن دسته از افراد که حوصله موهای بلند گربه پرشین ندارند نژاد گربه اگزاتیک شورت هیرمناسب است.
تنبلی این گربه ناشی از پرشین بودن آن است البته این نژاد به مانند پرشین شیرین، آرام، بازیگوش و حسابی صاحبش را سرگرم می کند و هر جایی صاحبش برود به همراه آن خواهد رفت.

پرشین کت چینچیلا

نژاد چینچیلا به علت موهای ابریشمی پرپشت و بلندش، در میان نژاد گربه های ایرانی، به عنوان زیباترین گربه سفید پشمالو مشهور و جزو نژاد گربه های اشرافی است اما در رنگ های مشکی، نقره ای و طلائی نیز وجود دارد. دارای پوزه‌ای کشیده‌تر نسبت به سایر گربه‌های از نژاد ایران می‌باشد تنفسی آسان تر و اشک چشم کمتری نسبت به پرشین‌ ها دارد.
یکی از زیباترین تفاوت‌ها در این نوع گربه، داشتن چشمانی سبز آبی و یا سبز است. در بچه گربه‌ها نیز رنگ چشم آبی و بنفش آبی به چشم می‌خورد.در دور بینی خود حاشیه سایه رنگی دارد.

چینچیلا در واقع ترکیب نژادی گربه پرشین و یک نژاد دیگر است و هنوز هم خیلی‌ها چینچیلا رو یک نوع پرشین می‌دانند؛ اما از نظر اکثر کارشناسان چینچیلا یک نژاد جداگانه و متفاوت است .
با این حال این گربه زیبا از نظر ظاهری و همینطور خلق و خو شباهت‌های زیادی به پرشین داره، با این تفاوت که صورتش مثل پرشین فلت و تخت و جمع شده نیست. پس اگه گربه پرشین دوست دارید اما صورت فلت پرشین رو نمی‌پسندید می‌توانید به سراغ گربه زیبای چینچیلا بروید.
از خصوصیات گربه چینچیلا، می‌توان به باهوش بودن و رابطه خوبی که با صاحبخانه دارد اشاره کرد. چینچیلاها نسبت به دیگر نژادهای گربه پرشین، کمی شیطنت دارند و اگر مورد اذیت و آزار قرار بگیرند، ممکن برخورد خشنی بکنند. برای همین توصیه می‌شود در صورتی که در خانه بچه کوچیک دارید، از چینچیلا نگهداری نکنید.
برای نگهداری از گربه، باید هر روز موهایش را شانه کنید، به بهداشت چشم‌ها، گوش‌ها و دنداهایش رسیدگی کنید و همچنین محبتتان را تا می‌توانید نثارشان کنید؛ چون این گربه‌ها عاشق توجه و محبت هستند!

بررسی سطح سلامت و انواع بیماری های گربه نژاد پرشین

چه گربه شما اصیل باشد یا از چند نژاد ترکیب شده باشد، در هر صورت در معرض مشکلات سلامتی و انواع بیماری‌ها قرار خواهد داشت که ممکن است برخی از آن‌ها ژنتیکی باشد. هرچند گربه های پرشین بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند، اما در معرض برخی ازبیماری‌ها قرار دارند که مهم‌ترین این بیماری‌ها با ساختار صورت آن‌ها مرتبط است.
بیماری هایی از قبیل :
• تنفس دشوار یا تنفس صدادار که در نتیجه انقباض سوراخ‌های بینی ایجاد می‌شود.
• از هم گسستگی دندان‌ها که در این شرایط، دندان‌های گربه به خوبی با یکدیگر متصل نشده‌اند
• اشک‌ریزی بیش از اندازه چشم و مشکلات چشم مانند عارضۀ چشم گیلاسی (Cherry eye) ویا برگشتگی پلک (Entropion_آنتروپیون)
• حساسیت به گرما
• نارسایی کلیوی که برای تشخیص آن به آزمایش‌های ژنتیکی نیاز است
• عفونت قارچی
• بیماری Seborrhea oleosa که در نتیجۀ آن ممکن است پوست بدن گربه شما دچار خارش، ریزش و قرمزی شود
• مشکلات کبدی مانند سرطان کبد
• نوعی بیماری قلبی وجود داره که به صورت ژنتیکی در این نژاد شایعه است
برای همین خیلی مهم است که هر ۶ ماه یک بار به دامپزشک مراجعه کنید تا گربه تان ویزیت شود.

قیمت پرشین کت

گربه‌ ایرانی به دلیل زیبایی و آرامی و وقار خود دارای ارزش بالایی می‌باشد. بسیاری از ثروتمندان ترجیح می‌دهند تا این حیوان آرام را به عنوان حیوان خانگی خود در نظر گیرند. قیمت گربه مذکور بستگی به عوامل متفاوتی دارد. سن، رنگ، اندازه، اصلاح نژاد ، و فراوانی یا کمیاب بودن و حتی بلندی مو و شکل ظاهری این گربه تأثیر خاصی در قیمت آن دارد مثلا گربه‌های پرشین فلت و سوپرفلت قیمت به مراتب بالاتری دارند. در کشورهای مختلف نیز می‌توان گربه‌های ایرانی با تفاوت قیمت خریداری کرد. اما به طور کلی می‌توان بیان نمود که قیمت این گربه باارزش، چیزی حدود 1000 تا 1500 دلار می‌باشد

نگهداری از گربه های ایرانی | چگونه از پرشین کت نگهداری کنیم؟

اگر بتوانید زمان زیادی را برای مراقبت و رسیدگی به این حیوان اختصاص دهید،گربه پرشین می تواند تا 20 سال عمر کند.

مراقبت از موهای گربه پرشین

موهای بلند این گربه باید هر روز شانه بشود اما چرا این قدر شانه زدن موهاش مهم است؟ همونطوری که گفتیم موهای این نژاد خیلی بلند و زیاد هست. با شانه زدن کمک می‌کنید که موهایی که در حال ریزش هستن جدا بشود البته گربه‌ی شما با لیسیدن خودش از پس اینکار به خوبی برمی¬آید ولی ممکن است که گلوله‌های مویی که تشکیل می‌شود را بخورد و هضم غذا و در نتیجه سلامتی اش با مشکل مواجه شود.
علاوه بر این اگه مرتب شانه نزنید موهاش گره می‌خورند و نمدی می شوند و از براقیت و زیبایی موهای آنها کاسته می شود و این که همچین فضایی، محیط خوبی برای زندگی کک وحشره‌های موذی دیگر هم هست، شما با شانه زدن اصولی موهای گربه ایرانی می توانید سبب افزایش گردش خون درون بدن آن شوید و از بسیاری از امراض پوستی آن مانند ریزش مو جلوگیری کنید.
و این نکته رو به یاد داشته باشید که برای اینکه گربه‌تان به شانه زدن عادت کند باید اینکار رو از ماه‌های اول شروع کنید.

روش صحیح برس کشیدن موی پرشین کت

 شما باید روزانه 1 بار و حتی اگر نیاز بود،روزی 2 بار موهای گربه خود را شانه بزنید.
برای بچه گربه‌ها، چند روز یک بار آن هم به جهت آشنایی با برس و عدم ترس از آن لازم است. البته هر نوع برسی نیز برای این کار مناسب نیست.
 برس هایی با دانه های فلزی و با فاصله از همدیگر را برای مرتب سازی موهای گربه های ایرانی انتخاب نمایید؛ ضمناً برای باز کردن گره های موهای آنها، می‌توانید از یک شانه مخصوص گره بازکن موی گربه استفاده نمایید.
 بهتر است انتهای شانه با پوست حیوان تماس داشته باشد، اما مراقب باشید بر روی آن کشیده نشود تا موجب آزار حیوان گردد.
 برس کشیدن را از ریشه تا ساقه موها درجهت درست آنها، آغاز کنید و در این حین پوست گربه را از نظر کچلی، شوره، انگل های خارجی و قرمزی یا التهاب بررسی کنید.
علاوه بر این‌ها هر ۶ ماه یکبار گربه‌تان رو با شامپوی مخصوص حمام کنید. این شامپوهای مخصوص PH مناسب با پوست گربه رو دارد.

غذای مناسب برای گربه پرشین

در خصوص غذای مناسب برای گربه‌های ایرانی موارد زیر وجود دارند که باید به آن‌ها نهایت توجه را داشت. چون همونطوری که گفتیم این نژاد خیلی نژاد فعال و پرتحرکی نیست
مواد غذایی او باید غنی از اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های لازم برای پوست و مو باشد.به سبب جلوگیری از هربال (جمع شدن توده مو در معده گربه) در گربه های خانگی باید دارای فیبر زیاد و چرب باشد.
باید به صورتی باشد که از تشکیل سنگ های ادراری در بدن حیوان پیشگیری کند.
باید کم کالری و رژیمی باشد تا از چاقی و به دنبال آن مشکلات قلبی و علایم ادراری آنها جلوگیری کند.
باید حاوی مقداری گوشت مفید و خوش طعم باشد.

خاک مناسب گربه پرشین

شما باید هر روز بهداشت خاک گربه را بررسی کنید، زیرا آنان بسیار مستعد ابتلا به بیماری های دستگاه تناسلی می باشند، هر روز به ظرف خاک گربه پرشین سری بزنید و در صورتی که چنین مواردی را در رفتار گربه تان مشاهده کردید، حتما به دامپزشک مراجعه کنید.
 زیاد دستشویی رفتن گربه و میزان ادرار اندک
 زیاد لیسیدن آلت تناسلی
 شنیدن صدای درد و ناله در زمان دفع ادرار
 وجود خون در ادرار گربه
بهتر است برای رعایت بهداشت ظرف خاک پرشین کت این کارها را انجام دهید:
از میان برندهای مختلف خاک گربه که در بازارها موجود است، خاک گربه مناسب را انتخاب و تهیه کنید.
سعی کنید حتما برای تمیز کردن خاک گربه تان وقت بگذارید و هر روز با جمع کردن گلوله های خاک، آن را تمیز کنید. هر هفته خاک گربه تان را کاملاً تعوض کنید.

عقیم کردن گربه پرشین ماده

این گربه های ملوس در دوره 5 الی 7 ماهگی خود وارد دوره جدیدی از زندگی می شوند که اصطلاحاً در این دوره به بلوغ جنسی می رسند، معمولاً پس از آن در هر ماه به مدت چند روز نیاز به برقراری ارتباط جنسی با گربه ای دیگر دارند که به این دوره “فحل” می گویند، به همین خاطر توصیه می شود که گربه ایرانی ماده قبل از وارد شدن در این دوره عقیم شود.
در صورتیکه عقیم نشوند از هر فرصتی برای فرار کردن استفاده می کنند، این گربه های زینتی به تنهایی نمی¬توانند از پس زندگی خود بربیایند و ممکن است این فرار به مرگ آنها ختم شود، پس عقیم کردن گربه ایرانی در زمان درست بسیار به نفعشان می باشد.
انواع گربه ایرانی (پرشین کت)

مراقبت از چشم‌های گربه پرشین

صورت تخت گربه ایرانی آنها را به موجوداتی با نمک و دوست داشتنی تبدیل کرده است، اما سبب شده است که ساختار آناتومی مجرای اشک آنها تغییر کند و قدرت تخلیه اشک سطح چشم را به آنها ندهد ، و چشم های درشت و قشنگ آنها نیاز به مراقبت روزانه داشته باشد.
به این صورت که روزانه چند بار چشمان زیبا گربه ایرانی پر از اشک می شود جالب است بدانید به سبب اینکه اشک گربه ایرانی نیز حاوی مقدار زیادی آهن است در مجاورت هوا اکسید شده و به رنگ قهوه ای درمی¬آید¬ ، توجه کنید که شما باید هر بار که چشم های آنها پر از اشک می شود با پنبه یا دستمالی تمیز یا محلول پاک کننده مخصوص چشم گربه، آنها پاک کنید تا از لک شدن کنار چشم های آنان جلوگیری شود ، به ویژه اگر گربه شما سفید رنگ باشد این مسئله بیشتر نمایان می شود.

مراقبت از دندان های گربه پرشین

دندان گربه خودتان را روزانه مسواک بزنید تا دچار بیماری‌های دهان و دندان نشود. البته اگر مسواک زدن روزانه برای شما مقدور نبود، حداقل هفته‌ای 1 بار این کار را انجام دهید.

مراقبت از پنجه های گربه پرشین

کوتاهی ناخن های پرشین کت از موارد مهمی است که باید در رابطه با نحوه نگهداری گربه پرشین بدانید.
او نیاز دارد هر دو هفته یکبار ناخن هایش کوتاه شود ، که برای راحت بودن خودتون و گربه‌تان خوبه که این عادت رو از بچگی در او ایجاد کنید.
و بهتر است این کار قبل از حمام کردن او انجام گیرد تا حمام کردن حیوان راحت تر صورت پذیرد.

مراقبت از گوش‌های گربه پرشین

تمیز کردن جرم های تولیدشده در گوش گربه از ایجاد حفره‌ ها، قارچ‌ ها و یا عفونت‌ های باکتریایی جلوگیری می کند و موجب سلامت و شادابی او می‌شود.
برای پاکسازی سطح خارجی داخل گوش از دستمال نرم که با آب تمیز و مرطوب شده، کمک بگیرید و به جهت تمیز کردن شیارهای داخلی گوش حیوان از پنبه‌ی گوش استفاده کنید.
و برای عادت کردن گربه تان به پروسه‌ی تمیزکردن گوشش، هفته ای یک بار این کار رو انجام بدید.

Instagram
WhatsApp
3/5 - (2 امتیاز)
guest
3 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
سینا

عالی خیلی ممنونم.
پرشین هارو از چند ماهگی بگیریم خوبه
کدوم یکی از نزاد های پرشین بهتره برای اپارتمان.
واینکه از کجا میتونم یک گربه ی پرشین خوب بگیرم

دریا

خیلی سگ دوست دارم وسگ دارم

سگ:۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۱۲۲۳۳۴۵۵۵۵۵۵۵۵۵۵۵۵۵۵۵

گربه۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰

فاطمه

کی سگ داره 😁😁😁کی سگ نداره🥺🥺🥺🥺میخواد 😀😀😀کی نمیخواد😠😠😡🤬