مالتیز + عکس سگ مالتیز
فهرست مطالب نمایش

مالتیز (Maltese) + معرفی کامل انواع مالتیزها

سگ مالتیزتاریخچه مالتیز

برخلاف بسیاری از سگ‌های عروسکی، نژاد مالتیز‌ها بسیار قدیمی است؛ آنقدر قدیمی که این نژاد یک سگ باستانی محسوب می‌شود. در واقع هنوز منشا اولیه سگ‌های نژاد مالتیز(Maltese) در اروپا بطور واضحی مشخص نیست.

تحقیقات نشان داده است که منشا نژاد سگ مالتیز به جزیره‌ی مالتا (Malta) که در دریای مدیترانه واقع است، بر می‌گردد و به همین علت در نام آن از عنوان مالتیز یاد می‌شود.

در گذشته به سگ‌های مالتیز، سگ تسلی دهنده (Comforter) نیز می‌گفتند. شاید این لقب عجیب به‌نظر برسد، اما در گذشته مردمان اروپا و مصر اعتقاد داشتند که سگ‌های مالتیز توانایی درمان دارند و به همین دلیل است که روی این نژاد سگ، لقب تسلی دهنده گذاشته بودند. همچنین در قرن 15 میلادی سگ‌های مالتیز یکی از پرطرفدارترین حیوانات خانگی در بین خانم‌های اشراف‌زاده اروپایی بوده‌اند.

مالتیزها پیش از این اسم‌های متنوعی داشته‌اند، اما امروزه تنها با اسم مالتیز شناخته می‌شوند.

اسم‌های مختلفی که از گذشته‌های دور سگ‌های مالتیز با آن‌ها شناخته می‌شده‌اند، عبارتند از:

 • سگ مالتیز تریر
 • سگ بانوی رومی
 • سگ باستانی مالت
 • سگ ملیتایی (سگ متعلق به جزیره مالت)
 • سگ آرامش‌بخش

 

ویژگی‌های ظاهری سگ مالتیز

سگ مالتیزسگ‌های مالتیز دارای سری گرد، بینی سیاه ، چشم های درشت و براق و گوش‌هایی افتاده هستند.

 • ارتفاع و وزن نژاد مالتیز

قد: نر 20 تا 25 سانتی‌متر – ماده 20 تا 22 سانتی‌متر
وزن: نر 1.4 تا 3.6 کیلوگرم – ماده 1 تا 3 کیلوگرم

 • رنگ‌بندی نژاد مالتیز

در زمان‌های قدیم مالتیزها رنگ‌های مختلفی داشته‌اند، اما امروزه این سگ‌ها را فقط به رنگ سفید می‌توان مشاهده کرد.

 • نوع پوشش نژاد مالتیز

موهای سگ مالتیز: بلند، براق، ابریشمی و نرم است و روی زمین کشیده می‌شود، که به رسیدگی زیادی احتیاج دارد. پوشش خارجی آنها یک لایه است و پوشش زیرین ندارند، بنابراین آنها ریزش موی شدیدی ندارند و این گزینه، نگهداری این سگ را برای افرادی که آلرژی دارند، ممکن می‌سازد.

 

خلق‌وخو یا ویژگی‌های شخصیتی سگ مالتیز

از ویژگی‌های مثبت سگ‌های مالتیز می‌توان به مواردی مانند: وفاداری زیاد، باهوش، فعال، بامزه، با وقار، بازیگوش، تعلیم پذیر و همدم و همراه خوبی بودن برای انسان‌ها و … اشاره کرد. آنها یکی از مناسب‌ترین نژادها برای استفاده در سگ درمانی هستند. اما از ویژگی منفی آنها: می توان به علاقه‌ زیاد به مرکز توجه بودن و حسادت نام برد. آنها پر جنب‌وجوش و در عین حال بامحبت هستند و به همین دلیل مورد توجه بسیاری از مردم هستند. حتی با بالغ شدن یک سگ مالتیز، سطح انرژی آنها همچنان بالا باقی می‌ماند، بنابراین باید بدانید که این سگ‌های کوچک در تمام سالهای طلایی خود، سرزنده و بازیگوش خواهندبود.

 • رابطه نژاد مالتیز با کودکانعکس سگ مالتیز

سگ مالتیز علاقه زیادی به کودکان دارد، اما باید توجه داشته باشید که اگر قصد نگهداری یک سگ مالتیز را داشته و در خانه خود کودک نیز دارید، خرید این حیوان به شما توصیه نمی‌‌شود؛ زیرا اندام این سگ بسیار ظریف بوده و کودک شما به راحتی می‌تواند به مالتیز آسیب بزند. بهتر است کودک شما به سنی رسیده باشد که توانایی حافظت از آن را داشته باشد و اهمیت مراقبت از حیوان خانگی را به خوبی درک کند.

همان‌طور که می‌‌دانیم، کودکان علاقه‌مندی بسیاری به سگ‌ها دارند؛ اما ممکن است بر اثر بی احتیاطی آنها سگ شما آسیب ببیند؛ به عنوان مثال: بلند کردن سگ و انداختن غیر عمد آن به زمین، بغل کردن و فشردن بیش از حد و … همه این موارد باعث آسیب دیدگی به سگ شما می‌شود.

 • سازگاری نژاد مالتیز با گربه‌ها و دیگر سگ‌ها

سگ‌های مالتیز معمولا در تعامل با حیوانات دیگر مخصوصا گربه‌ها، کمتر دچار مشکل می‌شوند. در شرایطی که صاحبان بتوانند از همان تولگی، آنها را طوری تربیت کنند که موجودی اجتماعی بار بی‌آیند و در این زمینه به خوبی آموزش دیده باشند، با وجود حیوانات دیگر مشکلی نخواهندداشت.

البته به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که سگ‌های مالتیز نسبت به جثه ظریف خود آگاهی ندارند، پس ممکن است با مشاهده‌ی دیگر سگ‌ها احساس سلطه و غروری کاذب به آنها دست دهد و بدون توجه به سایز خود، با سگ‌هایی که از او بزرگ‌تر می‌باشند، درگیر شده و باعث آسیب رسیدگی به خودشان شوند؛ پس نباید این حیوانات کوچک و ظریف را برای زمانی که با حیوانی بزرگ‌تر از خود سر می‌‌کنند و یا در اطراف کودکی  قرار دارند، تنها گذاشت. همواره مراقب رفتار و موقعیت آنها باشید، تا آسیب نبینند.

 • نیاز نژاد مالتیز به فعالیت و ورزش

این سگ جذاب برخلاف دیگر نژادها، نیازی به انجام فعالیت بیرون از خانه و ورزش کردن ندارد. تنها بازیگوشی و جنب‌وجوش در محیط خانه و یا آپارتمان شما می‌تواند برایش کافی باشد.

میانگین طول عمرنژاد مالتیز

سگ‌های مالتیز عمر متوسطی داشته و حدودا طول عمر آنها 12 تا 15 سال می‌باشد، که در برخی موارد تا 18 سال نیز گزارش شده است.

قیمت سگ مالتیز + قیمت سگ مالتیز مینیاتوری

معمولا توله سگ مالتیز قیمت بیشتری به نوع بالغ آن دارد، زیرا این سگ‌‌ها در زمان تولگی، بسیار فعال‌تر و پر انرژی بوده و از زیبایی بسیاری برخوردارند. علاوه بر این در زمان تولگی، آسان‌تر و طبق میل خود می‌توانید آنها را آموزش دهید. از دیگر عواملی که بر قیمت سگ تاثیرگذار است، داشتن گواهی سلامت سگ است، آن دسته از سگ‌هایی که عقیم نشده باشند یا به بیماری خاصی مبتلا نشده باشند و واکسیناسیون شده اند، معمولا هزینه بیشتری خواهندداشت. قیمت حدودی سگ مالتیز در ایران، حدودا 18 تا 35 میلیون تومان است.

انواع سگ مالتیز ( شیتزو مالتیز و مالتیز تریر)

سگ مالتیز از قدیم تا به امروز توانسته است طرفداران زیادی را به خود جذب کند و بسیار محبوب واقع شده است. پس از آن که نژاد مالتیز در خطر انقراض قرار گرفت، پرورش دهندگان به ترکیب این نژاد با گونه‌های مختلفی از سگ‌ها پرداختند، تا از خطر انقراض آن جلوگیری کنند. به همین ترتیب از این نژاد گونه‌های مختلفی به وجود آمده است، از جمله: مالتیز عروسکی، مالتیز کراس و مالتیز مینیاتوری.

برخی از انواع مالتیز میکس با نژادهای دیگر، عبارتند از:

 • مالتیپو: ترکبیبی از مالتیز و پودل
 • مالشی یا شیتزو مالتیز: ترکیبی از مالتیز و شیتزو
 • مالچی: ترکیبی از مالتیز و شیواوا
 • مالتیگل: ترکیبی از مالتیز و بیگل
 • مالتی‌پاگ: ترکیبی از مالتیز و پاگ
 • مالتی‌پام: ترکیبی از مالتیز و پامرانین

تغذیه سگ مالتیز

اگر قصد خرید سگ مالتیز از یک پرورش دهنده معتبر را دارید، بهتر است برنامه غذایی مناسب توله را از پرورش‌دهنده آن دریافت کنید. ضروری است که در چند هفته نخست، پس از آوردن توله سگ به محل زندگی‌تان از همان برنامه غذایی برای تغذیه او استفاده کنید و در زمان مناسب می‌توانید رژیم غذایی توله مالتیز خود را تغییر دهید. این کار باید به تدریج و طی چند هفته انجام شود تا از اینکه توله سگ دچار هیچ مشکل جسمی نخواهند شد، مطمین شوید.

به‌خاطر داشته باشید که سگ خانگی مالتیز، حیوانی گوشت‌خوار در طبیعت محسوب می‌‌شود، بنابراین بدن آن نیاز به تامین روزانه پروتئین دارد.

حواستان به نحوه غذا خوردن مالتیزتان باشد؛ آنها ممکن است، بدغذا، خیلی کم غذا و یا اینکه پرخور باشند و چاق شوند. بنابراین ضروری است که مقدار غذای مشخصی را روزانه برای آنها تعیین کنید. از آن جایی که نژاد سگ Maltese سیستم گوارش و همچنین دندان‌های حساسی دارند، دادن هرنوع غذایی به آنها توصیه نمی‌شود.

توصیه می‌شود که روزانه غدای مالتیز خود را، در 2 وعده و هرکدام را در زمان مشخص که از قبل تایین شده، بدهید.می‌توانید غذا را به مدت زمان10 الی 15 دقیقه در اختیار سگ خود قرار دهید و اگه غدا را نخورد، از جلوی سگ‌تان بردارید زیرا رها کردن غذا جلوی سگ، باعث بد غذا شدن او می‌شود. بعد از غذا خوردن باید موهای صورت مالتیزتان رابا یک پارچه مرطوب، تمیز کنید و همچنین بعد از غذا باید هرروز دندان‌های مالتیز را مسواک بزنید.

ظرف غذای مالتیزها نباید جنسشان پلاستیکی باشد؛ می‌توانید از ظرف‌های فلزی، استیل یا شیشه‌ای برای غذا دادن به مالتیزها استفاده کنید.

بیماری‌های رایج در مالتیزها ( سگ مالتیز کراس و سگ مالتیز عروسکی )

سگ خانگی مالتیز نسبت به سایر نژاد های دیگر بدن نسبتا سلامتی داشته و کمتر دچار بیماری می‌شود، اما این موضوع دلیلی بر مصون بودن آنها از هر نوع بیماری نیست؛ آنها نیز همانند هر نژاد دیگری در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های مختلفی قرار دارند. مالتیزها از موی زیر لایه ندارند و به همین دلیل، در صورت زیادی ماندن در معرض نور خورشید، دچار آفتاب‌سوختگی خواهندشد و یا درصورت سرد بودن هوا، سرما خواهندخورد.

اگر که به دنبال خرید سگ مالتیز ارزان از فروشنده‌های نامعتبر دارید بهتر است بدانید که آن سگ مالتیز ممکن است بیمار باشد.

برخی بیماری‌هایی که ممکن است مالتیزها به آنها مبتلا بشوند:

•سندرم لرزش
• منکرونسفاریت
• انحطاط میکساتوز
• تنگی میلونی
• آب مروارید
• آنتروپیون
• ازدیاد غیر عادی مایع بین مفصلی
• ناشنوایی ارثی
• کم کاری تیروئید

عطسه معکوس در سگ جیبی مالتیز

به نظر می‌رسد مالتیزها از وضعیتی تحت عنوان “عطسه معکوس” رنج می‌برند. در لحظه به نظر می‌رسد این سگ‌ها دچار خفگی شده‌اند، اما به سرعت بهبود می‌یابند. پس اگر این اتفاق افتاد، معمولاً هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

دیسپلازی آرنج در سگ جیبی مالتیز

این بیماری که ژنتیکی بوده و ممنکن است توله با آن به دنیا بی‌آید، با ایجاد ناهنجاری در استخوان یا غضروف باعث رنجش سگ در ناحیه آرنج خواهدشد؛ همچنین به دنبال آن ممکن است مشکلات دیگری مانند آرتروز و یا دژنراتیو شدن در آن به وجودآورد. این مشکل معمولا در توله سگ‌هایی که کمتر از چهار ماه دارند، به وجود می‌آید و با عمل جراحی که معمولا روش انتخابی دامپزشک است، می‌توان آن را برطرف کرد.

 کم کاری تیروئید

این بیماری در بسیاری از سگ‌ها به خصوص سگ‌هایی که پیرتر هستند، شایع است. هورمون تیروئید یکی از مهم‌ترین هورمون‌های موجود در بدن می‌باشد که در متابولیسم بدن نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. زمانی که تولید این هورمون توسط غده مربوطه با مشکل روبرو شود، باعث کاهش سوخت‌وساز در بدن سگ‌ها خواهدشد. اگر چه علت این بیماری در سگ‌ها هنوز واضح نیست، اما ممکن است به دلیل استفاده از برخی داروها، سرطان و غیره ایجاد شود. کاهش ضربان قلب، چاقی، ریزش موی شدید، پوست خشک، بیحالی و خستگی، کم خونی و … می‌توانند از علائم این بیماری باشد که زیر نظر دامپزشک و با مصرف دارو می‌توان آن را کنترل کرد.

شنت کبدی

این بیماری که باعث به راه افتادن جریان خون از روده به اطراف کبد می‌شود، معمولا در سگ‌هایی که نژاد آنها کوچک است، رخ می‌دهد. در صورت مبتلا شدن سگ به شنت کبدی، بدن قادر به تامین انرژی و پروتئین کافی برای رشد سگ نخواهد بود و در نتیجه باعث ایجاد اختلال در کبد شده و به علت عدم دفع سموم خون، در نهایت منجر به تشنج و یا مرگ سگ خواهد شد؛ البته این بیماری با عمل جراحی قابل درمان است.

نگهداری سگ مالتیز

سگ مالتیزآراستن مالتیز

سگ خانگی مالتیز دارای پوششی بلند و سفید چشم نواز است. برای جلوگیری از درهم تنیدگی و بهم ریختگی آن، نیاز به برس کشی روزانه و شانه کردن عمیق تا سطح پوست است. همچنین مالتیزها باید بصورت منظم حمام کرده و نرم کننده مو استفاده کنند، تا موهای آنها بهترین حالت را داشته باشد. رشد ناخن‌های آنها زیاد است و به همین دلیل باید در فواصل زمانی کمی، کوتاه شوند. گوش‌های مالتیزتان را بصورت هفتگی بررسی کرده و موهای زائد یا هر نوع آلودگی جمع شده داخل گوش را، تمیز کنید. از آنجایی که مالتیزهای سن بالا، مستعد ابتلا به بیماری‌های دندانی هستند، دندان‌های آنها باید مرتباً مسواک زده شود. اگر سگ مالتیز شما دارای لکه‌های اشک زیادی در اطراف چشم خود باشد، مراجعه به دامپزشک برای تعیین علت احتمالی آن، توصیه می‌شود. سعی کنید وسایل مورد نیاز سگ مالتیز را تهیه کنید، در مقاله وسایل مورد نیاز سگ می‌توانید اطلاعات بیشتری کسب کنید.

نیاز به ورزش و فعالیت در مالتیزها

این سگ‌ها ممکن است از نظر جثه‌ای کوچک باشند، اما شخصیتی پر جنب‌وجوش و پرانرژی دارند. بنابراین لازم است که ورزش روزانه و تحریک ذهنی داشته باشند تا شخصیت شاد خود را حفظ کنند. برای این سگ‌های ظریف، بسیار مهم است که کالری اضافی دریافتی‌شان را از بین ببرند، در غیر این صورت ممکن است  دچار اضافه‌وزن شوند که می‌تواند در سلامتی و بهداشت آنها تأثیری منفی بگذارد.

خوشبختانه سایز کوچک مالتیز باعث می‌شود که به راحتی می‌تواند در فضای داخل آپارتمان شما به میزان کافی ورزش و فعالیت داشته باشد. اگرچه برای آن‌ها پیاده روی بیشتر توصیه می‌شود، اما به این علت که سگ مالتیز به راحتی سرما می‌خورد، بهتر است در فصول سرد، کمتر بیرون از خانه برده شوند و تمام ورزش خود را داخل خانه انجام دهند.

رشد استخوان مالتیزها در حدود 8 ماهگی کامل می‌شود، توصیه می‌شود قبل از این سن، نسبت به ورزش کردن آنها زیادی سختگیری نکنید.

آموزش و میزان تربیت‌پذیری سگ مالتیز

مالتیزها سگ‌های باهوشی هستند که آموزش دادن به آنها، کار راحتی است؛ به خصوص اگر با تشویق کردن همراه باشد. زیرا این نژاد از سگ‌ها نسبت به یادگیری بسیار مشتاق هستند.

نیاز به آموزش زود هنگام برای مالتایی‌ها ضروری است و بهتر است از زمان تولگی، اجتماعی شدن را یاد بگیرند. نکته اصلی آموزش موفقیت آمیز یک مالتیایی این است که همیشه محدودیت‌ها را برای آنها مشخص کنید و به نوعی در عین محکم بودن در آموزش، نرمش نیز داشته باشید.

یکی از روش های تربیتی این سگ‌ها این است که در ازای هر رفتار مثبت و کار خوبی که انجام می‌دهند، به آنها جایزه داده شود. در این صورت آنها به انجام مجدد آن کار مشتاق می‌شوند. هیچگاه با سگ خود با خشم و عصبانیت رفتار نکنید؛ این رفتارها تنها باعث می‌شود که سگ شما ترسیده و دچار تنش و اضطراب شدید شود.

پرسش و پاسخ درباره سگ مالتیز:

آیا نژاد مالتیزها سروصدای زیادی دارند؟

خیر، خلق‌وخوی مالتیزها کم سروصداست.

آیا نژاد مالتیز توانایی نگهبانی دارد؟

مالتیزها سگ‌های نگهبان هشیاری هستند که با وجود شکل عروسکی جذابشان، بسیار نترس و شجاع اند.

آیا سگ مالتیز مناسب زندگی در آپارتمان است؟

بله به دلیل جثه ظریف گزینه خوبی برای زندگی در آپارتمان است .

Instagram
WhatsApp
5/5 - (13 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها