جراحی های چشم(علل و درمان)

الف انتروپيون (Entropion)

انتروپيون در أثر برگشت كل يا بخشي از پلك به سمت داخل ايجاد مي شود كه در نتيجه آن مژه ها و پوستِ پلك دائما در تماس با سطح قرنيه قرار مي گيرد و سبب تحريك آن مي شود.
فرم مزمن اين بيماري موجب كراتيت سطحي و در نهايت عمقي و حتي سوراخ شدن و ايجاد زخم قرنيه مي شود.
از علل مستعد كننده انتروپيون مي توان تحليل بافت چربي و آتروفی كره چشم را نام برد كه در اثر فرو رفتن كره ي چشم در حدقه ، پلك به داخل چشم كشيده مي شود.
‎علاوه بر آن سست شدن بافت حمايت كننده از پلك ،همراه با كشيده شدن عضلات پلك به سمت داخل (مثلا پيري)،التهاب مزمن چشم (از جمله آلرژي ) كه باعث ايجاد بافت جوشگاهي در پلك مي شود را بايد از ديگر علل بيماري ناميد

به طور كلي علل ايجاد كننده انتروپيون سه دسته تقسيم مي شوند

علل آناتوميكي و مادرزادی

cicatrical

spastic

اكتروپيون(Ectropion)

Sain Bernard

Cocker spaniel

Blood Hound

Basset Hound

علاوه بر استعداد نژادي يا آناتوميكي ،فلجي و زخم هاي ناحيه ،شُل شدن بافت پلكي و ضعيف شدن عضلات پلك (عظلات حلقوي دور چشم)در اثر إفزايش سن تومور هاي پلكي ،بيماري هاي پوست (مثل درماتيت ) سوختگي و اسكار از ديگر علل اكتروپيون مشابه تقسيم بندي علل آنتروپيون مي باشد.

ناحیه ی جراحی

حاشیه پلک مجروح،گوشه ی خارجی چشم،پوست و عضلات پلک پایین

شیوه ی جراحی

الف: اصلاح انتروپیون

این برش عضله orbicularis را نیز در بر میگیرد.
به جای اسکالپل میتوان از قیچی ظریف نیز برای اینکار استفاده کرد.
لازم است برش با دقت انجام شود زیرا در صورت برداشت بیش از حد پوست و عضله پلک به خارج بر میگردد.
برای بخیه ی برش ایجاد شده،ابتدا با نخ غیر قابل جدب شماره ی ۰-۴ ،۰-۵ وسط شکاف توسط بخیه ی ساده تک بخیه شده و سپس بقیه ی بخیه ها به فاصله ۲_۳ میلیمتر از آن ایجاد میشود.
این روش برای اصلاح انتروپیون خفیف اجرا میشود و به نام روش hotz celsus معروف است
میتوان از روش hotz برای اصلاح انتروپیون پلک گوشه خارج چشم نیز استفاده کرد که برش در این حالت به شکل حرف V است با قرار دادن بخیه ی تشکی افقی در فاسیای زیر پوست و فاسیای عمقی روی لیگامان حلقوی ناحیه،عمل اصلاح صورت میگیرد.
در برخی از موارد که انتروپیون به علت زخم و اسکار ناحیه پلک ایجاد میشود از روش Y_Vplasty استفاده میشود. در این حالت با ایجاد برش Y شکل که بازوی Y تا زیر ناحیه ی درگیر پلک را فرا میگیرد اقدام به اصلاح میشود.
با کشش آویخته پوست ایجاد شده از این برش به طرف پایین معیار اصلاح مشخص میشود سپس اقدام به حذف بافت مجروح کرده و در نهایت انتهای محل دو بازوی Y بخیه میشود با انجام این تکنیک Y تا حدودی به شکل V در می آید

ب: اصلاح اکتروپیون

برای ترمیم جراحی پلک به خارج برگشته از روش های مختلفی استفاده میشود:
یکی از روش های ساده برای اصلاح اکتروپیون برش مثلثی یا Vشکل لبه ی پلکِ پایین می باشد که بازوی نزدیک به گوشه ی خارجی چشم حدود ۱-۲ میلیمتر از آن فاصله دارد
باید دقت شود زمان عبور سوزن نباید سطح مخاطی ملتحمه سوراخ شود زیرا سبب تحریک قرنیه و زخم شدن آن توسط نخ های خارج شده میشود
برای بخیه ی ملتحمه از الگوی بخیه ی سرتاسری و برای بخیه پوست و عضله از الگوی ساده ی تکی استفاده میکنیم.
این روش بیشتر در مواردی که اکترپیون به علت زخم های ناحیه ی پلک ایجاد شده انجام میشود.

مراقبت و پرستاری بعد از جراحی:

برای جلوگیری از دستکاری موضع توسط حیوان میتوان از گردنبند الیزابت استفاده کرد
علاوه بر این استفاده از قطره های آنتی بیوتیک به میزان ۳ بار در روز به مدت ۷ تا ۱۰ روز توصیه میشود برای جلوگیری از احتمال آلودگی ناحیه ی عمل توصیه میشود حیوان در مسیر باد و هوا و بستر آلوده و یا توام با گرد و خاک قرار نگیرد.

5/5 - (1 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها