تغذیه بچه گربه
مقالات
بدون دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

نگهداری یا به سرپرستی گرفتن یک بچه گربه بسیار سخت است و نکات مهمی دارد در صورت رعایت نکردن بچه گربه شما تلف می‌شود. یکی از مهم‌ترین نکات، تغذیه بچه گربه است. بهترین مراقب بچه گربه، مادر گربه‌ها است و شیر مادر بچه گربه بهترین تغذیه برای توله گربه هاست؛ حال به هر دلیلی تصمیم نگهداری از بچه گربه گرفتید، تغدیه بچه گربه تازه متولد شده را تا یک سالگی توضیح می‌دهیم. (غذای بچه گربه چند روزه، بچه گربه سه هفته، بچه گربه یک ماه، بچه گربه دو ماه و در آخر بچه گربه پرشین.) راستی فراموش نکنید به دامپزشک مراجعه کننید واکسن گربه را انجام دهید. چه بچه گربه، چه توله سگ داشته باشید زمانیکه آن‌ها را برای واکسن زدن به دامپزشک می‌برید، نسبت به گرفتن شناسنامه سگ و شناسنامه گربه اقدام کنید، هنگام گرفتن شناسنامه که در واقع حاوی اطلاعات زیادی و نوعی گواهی مالکیت شما بر حیوان خانگی می‌باشد، سوالات بهداشتی در مورد عقیم سازی گربه و زایمان گربه را بپرسید زیرا به زودی باید تصمیم بگیرید تا گربه شما بچه دار شود یا نه؟ و اینکه آماده پذیرش سرطان و کاهش طول عمر گربه خود هستید. اطلاعات بهداشتی‌شان در آن ثبت می‌شود و  کاشت میکروچیپ سگ و گربه نیز بهتر است انجام شود. قیمت میکروچیپ سگ و گربه نسبت به مزایایی که دارد ناچیز است.

تغذیه بچه گربه (جامع و کامل) | بچه گربه چند روزه تا یک ساله:

تغذیه بچه گربه

غذای بچه گربه چیست؟ این سوال یک جواب دارد شیر گربه مادر و برای تغذیه بچه گربه‌ها نباید هیچ گاه از شیر حیوانات دیگر استفاده کرد زیرا بدنشان توان هضم آن‌را ندارد خب اگر یک بچه گربه پیدا کردید حتما از شیر خشک مخصوص بچه گربه استفاده کنید اگر یک گربه دارید در حال زایمان است زایمان گربه را بخوانید. پس شیر گاو چه با لاکتوز یا بی‌لاکتوز اصلا برای بچه گربه تازه متولد شده مناسب نیست.

نکات ضرروی تغذیه بچه گربه زیر یک ماه:

حال که متوجه شدید چه شیری برای تغذیه بچه گربه‌ها مناسب است؟ باید تعداد دفعات غذا دادن و حجم شیر بچه گربه را به شما بگوییم. در کل غذای بچه گربه در دفعات زیاد و حجم کم باید داده شود.

حجم غذای و زمان غذای بچه گربه:

تبریک میگم برای نگهداری از کودک تازه متولد خود باید شب‌ها هم بیدار باشید، زیرا هر دو ساعت یک بار بچه گربه‌ها باید شیر بخورند تا زنده بمانند. دقت شود بچه گربه‌ها بسیار حساس هستند.
نحوه شیر دادن به بچه گربه‌ها:
بهترین و خوشمزه ترین غذا برای بچه گربه‌ها شیر مادر است حالا نحوه دادن شیر خشک مخصوص بچه گربه را توضیح می‌دهیم. اولین توصیه اینکه از سرنگ استفاده نکنید.

نحوه شیر دادن به بچه گربه‌ها:

بهترین و خوشمزه ترین غذا برای بچه گربه‌ها شیر مادر است حالا نحوه دادن شیر خشک مخصوص بچه گربه را توضیح می‌دهیم. اولین توصیه اینکه از سرنگ استفاده نکنید. از شیشه شیر مخصوص بچه گربه‌ها استفاده کنید زیرا گربه فکر می‌کند سینه مادر است و بهت غذا می‌خورد به هیچ وجه بچه گربه را به پشت نخوابانید زیرا ممکن است شیر به داخل ریه او برود.
از یک ماهگی به بعد رژیم غذایی بچه گربه می‌تواند تغییر کند این تغییر نباید ناگهانی باشد و زیر نظر دامپزشک باید باشد می‌توانید غذای خشک مخصوص بچه گربه یک ماه به گربه خود بدهید از سه هفتگی، یک تا دو وعده نوبت غذای بچه گربه افزایش پیدا می‌کند همچنین مقدار کمی بر میزان آن افزورده می‌شود. این نوع رژیم از یک ماهگی تا دو ماهگی ادامه پیدا می‌کند.

تغییر تغذیه بچه گربه از شیر خشک به غذا:

تغذیه بچه گربه دو ماهبچه گربه ‌ها فقط تا یک ماهگی شیر مادر می‌خورند. جدول تغییر برنامه غذایی بچه گربه از شیر خشک به غذایی خشک تغییر پیدا می‌کند:
سه تا چهار هفتگی:
1وعده غذای خشک، 4 وعده شیر خشک مخصوص
چهار تا پنج هفتگی:
2 وعده غذای خشک، 3 وعده شیر خشک مخصوص
پنج تا شش هفتگی:
3 وعده غذای خشک، 2 وعده شیر خشک مخصوص
شش تا هفته هفتگی:
4 وعده غذای خشک، 1 وعده شیر خشک مخصوص
هفت هفتگی تا هشت هفتگی:
5 وعده غذای خشک، 0 وعده شیر خشک مخصوص
بصورت خلاصه این تغییر وضعیت را بگوییم بدین شکل است: از وعده شیر خشک مخصوص در 4 هفتگی شروع می‌شود در انتهای هشت هفتگی شیر خشک مخصوص قطع می‌شود.

غذای بچه گربه دو ماهه:

در دو ماهگی بچه گربه شما نیاز به غذای خشک مخصوص بچه گربه دو ماهه دارد اما هنوز رشد گربه کامل نشده پس بچه گربه نیاز مواد معدنی و ویتامین‌ها را دارد. پس حتما و ضرورتا از غذای مخصوص این سن استفاده کنید استفاده از پوچ و کنسرو بچه گربه نیز مجاز است..

غذای بچه گربه ۲ ماهه تا یک ساله:

در انتهای دو ماهگی یک وعده از پنج وعده غذای گربه را کاهش دهید سپس در انتهای چهار ماهگی یک وعده دیگر کاهش دهید گربه شش ماهه شما به بلوغ رسیده است. حالا حتی می‌تواند بزودی یک مادر شود پس یک زایمان گربه در پیش دارید یا عقیم سازی گربه را انجام دهید یا دوباره باید آماده نگهداری از نزاد‌های تازه متولد شده باشید. حالا دو وعده در ساعت معین باید غذا دریافت کند غذای مرطوب هم می‌تواند بخورد

تغذیه بچه گربه پرشین

اگر رژیم غذایی درستی نداشته باشد به بیماری انگلی دچار شود ممکن است و یا اسهال گربه اتفاق می‌افتد، دغدغه‌ای جدید اسهال گربه و درمان برای شما به وجود می‌آید.

غذای گربه بالغ یا دو ماه بزرگ تر را به راحتی از هر پت شاپی می‌توانید تهیه کنید.غذای گربه را بر اساس نژاد و در موقع بیماری گربه بر اساس نظر دامپزشک استفاده کنید، بعضی معتقدند غذای خشک علمی است و پاسخ گوی نیاز گربه شما است، پس حتما استفاده از غذای خشک، پوچ و کنسرو عادت دهید.

غذای بچه گربه پرشین:

نیاز‌های نژاد‌های مختلف با هم تفاوت دارد بعضی برند‍‌ها مانند رویال کنین ROYAL CANIN غذای مخصوص بچه گربه پرشین نیز دارند. البته در صورت دسترسی اگر غذای بچه گربه های دیگر هم به بچه گربه پرشین خود بدهید به مشکلی بر نمی‌خورید.

پرسش و  پاسخ سوال‌های متداول تغذیه بچه گربه (جامع و کامل):

غذای بچه گربه چیست؟

بر اساس سن بچه گربه غذای بچه گربه تعیین می‌شود.

غذای خوشمزه برای بچه گربه چیست؟

شیر مادر بهترین و خوشمزه ترین غذا برای بچه گربه است.

غذای بچه گربه یک ماه چیست؟

شیر خشک مخصوص بچه گربه.

غذای بچه گربه سه هفته‌ای چیست؟

تا یک ماهگی شیر خشک مخصوص بچه گربه.

قیمت غذای خشک بچه گربه چقدر است؟

بسته به نژاد و وزن قیمت‌ها متفاوت است.

بچه گربه چند روزه، در روز چند بار غذا می‌خورد؟

هر 1 الی 2 ساعت یک بار گرسنه می‌شود و باید به مقدار کمی شیر بخورد.

بچه گربه 3 هفته‌ای، در روز چند بار غذا می‌خورد؟

بچه گربه‌ها در این سن، حدوداً 4 الی 6 بار در روز غذا می‌خورند و مقدار هر وعده غذایی کمی بیشتر شده است.

Instagram
WhatsApp
3.6/5 - (5 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها