اسهال گربه و درمان
آموزش, مقالات
1 دیدگاه

اسهال گربه یکی از بیماری‌های است که کسانی دارنده گربه هستند با آن درگیر هستند و یا حداقل چندبار مدت کوتاهی با آن درگیر شده‌اند، زیرا که اسهال گربه در مواقعی یک واکنش بدن به محیط در مواقع دیگر یک بیماری و یا خود نشانه ای از یک بیماری خطرناک می‌باشد اسهال گربه و درمان آن یکی از دغدغه‌های صاحبان گربه می‌باشد. اگر گربه شما شناسنامه دار باشد در شناسنامه گربه هنگام زدن واکسن گربه قرص ضد انگل هم داده می‌شود در پیشگیری و سلامت گربه بسیار مهم می‌باشد.

اسهال گربه و درمان آن:

اسهال گربه برای صاحب گربه بسیار درد آور می‌باشد گاهی نشان از مشکلات گوارشی است و بیشتر از یک روز طول می‌کشد گاهی هم یک ماه.شما باید توجه کنید که خود بیماری اسهال در گربه فارغ از اینکه نشانه یک بیماری خطرناک باشد یا نه باعث کم آبی در بدن و بی‌حالی میشود. اسهال و تهوع در گربه یا اسهال خونی در گربه دیدید فورا به دامپزشک مراجعه کنید. بهترین درمان اسهال گربه زیر نظر دامپزشک انجام می‌شود زیرا ممکن است اسهال در گربه‌ها نشان از سرطان یا غذای آلوده باشد باز حتی بعد از بازگشت به حالت عادی نیاز به حضور به دامپزشکی است تا از درمان آن مطمئن شوید.

بیماری اسهال گربه:

همانطور که گفتیم اسهال می‌تواند یک واکنش نسبت به محیط باشد مثلا تغییر محیط یا استرس ناشی از آن یا نشانه‌های سرطان، بیماری قلبی، کبدی و کولیت نیز باشد. برای درمان اسهال گربه در خانه نیز باید علت اسهال در گربه‌ها را بدانید. تا گربه اسهال گرفته را با غذا در خانه درمان کنید و یا به دامپزشکی ببرید و دارو و اقدامات لازم را دامپزشک انجام دهد حتی رژیم غذایی مناسب به وسیله دامپزشک اراِئه شود.
علت اسهال در گربه‌ها:
در گربه‌ها اسهال به دلایل زیادی رخ می‌دهد این علل را برای شما  مختصری توضیح می‌دهیم و به این سوال پاسخ می‌دهیم “چرا گربه‌‌ها دچار اسهال می‌شوند؟”.

اسهال گربه و درمان

استرس:

محل خانه را تازه عوض کرده اید یا حیوان خانگی دیگری به خانه آوردید حتی اعضای خانواده گربه را فشار می‌دهند یا به خیال خود با گربه بازی می‌کنند این برای گربه یا بچه گربه استرس زا هست می‌تواند باعث اسهالش شود.

انگل:

انگل‌ها این موجودات زشت و ترسناک می‌توانند بسیار خطر آفرین باشند بیشتر هم در گربه‌های جوان یا بچه گربه‌ها دیده می‌شوند.

کرم قلب گربه:

وجود کرم قلب گربه؛ البته این بیماری بیشتر باعث استفراغ و دل درد می‌شود درمان خاصی ندارد گاهی باعث مرگ نیز می‌شود باید زیر نظر دامپزشک باشد اما بیشتر گربه‌ها می‌توانند بر این بیماری پیروز شوند.(یکی از دلایلی که گفته می‌شود در صورت بیماری حتما به دامپزشک مراجعه کنید.) دارو‌‌هایی که برای این بیماری تجویز می‌شوند معمولا برخی از انگل‌های روده ای را نیز از بین می‌برند.

 

درمان اسهال گربه‌هاآلرژی:

گربه‌ شما می‌تواند نسبت به غذاهای جدید آلرژی داشته باشد پس تغییر ناگهانی غذا یا دادن غذای جدیدی هم می‌تواند باعث اسهال در گربه شود پس غذای گربه را بصورت ناگهانی تغییر ندهید. اگر غذای جدیدی تهیه کردید را ناگهانی وارد رژیم غذایی گربه نکنید.

بیماری‌های کبد و کلیه و پرکاری تیروئید

مشکلات قلبی و کلیوی همچنین تیروئید نیز می‌تواند باعث این بیماری شود.

سرطان و تومور:

وجود تومور در دستگاه گوارش می‌تواند باعث اسهال شود. این نوع اسهال با کمبود آب، بی‌حالی کمبود اشتها و اسفراغ و خون در اسهال گربه همراه است.

خوردن گیاه:

گیاهانی هستند که گربه‌ها به آن‌ها حساسیت دارند. حال بعضی از این گیاهان باعث اسهال و استفراغ در گربه می‌شوند نظیر: نرگس زرد (Daffodils)، آلوئه ورا، گل‌های لاله و سنبل ،سرخس مارچوبه. البته گیاهان زیادی هستند برای گربه‌ها ضرر دارند باید آن‌ها را بشناسید.

لبنیات:

فیلم‌ها کارتون‌ها و افسانه‌ها را فراموش کنید زیرا شاید بچه گربه‌ها شیر را با لذت بخورند اما برای آنها بسیار نامناسب می‌باشد به بچه گربه‌ها شیر خشک مخصوص بدهید به گربه‌های جوان و بالغ نیز شیر بدون لاکتوز بدهید زیرا بدن آنها آنزیم لازم برای هضم برخی مواد غذایی را ندارد.

ویروس‌‌ها و باکتری‌ها:

بیماری‌های ویروسی و باکتری نیز می‌توانند باعث اسهال گربه‌ها شوند. وجود اسهال خونی در گربه گاهی نشانه بیماری ویروسی است.

غذای فاسد و خراب:

اینکه گربه‌ها در خیابان زندگی می‌کنند دلیل بر این نیست هر غذایی می‌توانند مصرف ‌کنند غذای آن‌ها باید بدون ادویه باشد و باید بدانید غذای فاسد نیز باعث اسهال و بیماری گربه‌ها می‌شود.

التهاب روده یا IBD:

کاهش وزن و اسهال استفراغ در گربه گاهی نیز نشان از بیماری التهاب روده نیز می‌باشد.

تشخیص اسهال گربه و درمان:

باتوجه به دلایل بیماری اسهال گربه که گفته شد و اینکه گربه دچار اسهال خونی است یا نه و اینکه اسهال و استفراغ در گربه رخ داده است دامپزشک نسبت به تشخیص و درمان اقدام می‌کند مثلا مقداری خون اگر در مدفوع باشد طبیعی است اما اگر رنگ مدفوع رنگی مشکی و چسبنده باشد نشان از زخم معده گربه می‌باشد اما باید بدانید خون در مدفوع نشان از بیماری‌های کبدی یا تومور‌ها است. با توجه با نوع اسهال ممکن است دامپزشک برای تشخیص بیماری آزمایش خون تجویز کند یا آندوسکوپی، بیوبسی(بافت برداری) و یا کشت مدفوع و رادیولوژی و سونوگرافی. اگر ریشه بیماری انگل بود قرص‌های ضد انگل تجویز می‌شود اگر بیماری اسهال بود سه داروی مترونیدازول، پیش بینیولون یا تیلوسین ممکن است تجویز شود در ضمن بسیار توصیه می‌کنیم به این نکته توجه شود ممکن است گربه دوست شما بیمار شده باشد ولی داروی آن گربه باعث مرگ گربه شما شود و داروی انسان برای گربه ضرر داشته باشد و نام بردن از این دارو‌ها فقط برای افزایش آگاهی شما است.

درمان خانگی اسهال گربه:

درمان خانگی اسهال گربه را در چند مرحله به شما توضیح می‌دهیم و این به شرطی است که در اسهال و استفراغ گربه شما خون دیده نشده باشد و گربه افسرده و بی‌حال نگشته باشد

مرحله اول

خب اگر اسهال گربه شما ساده باشد توصیه می‌کنیم در ابتدا آب سالم و با مقدار مناسب در اختیار گربه بزارید این باعث می‌شود آب بدنش تامین شود و بدن گربه دهیدراته گردد در این مرحله دوازده ساعت طول می‌کشد، به گربه خود هیچ غذایی نمی‌دهید.

درمان اسهال کربه

مرحله دوم:

پس از گذشت دوازده ساعت برنج بصورت کته درست کنید و مرغ را بپزید به گونه ای که هیچ پوست و استخوانی نداشته باشد گربه شما نیاز به ادویه برای خوش طعم شدن غذا ندارد این غذا را تا زمانیکه مدفوع قوام یافته به گربه خود بدهید.

مرحله سوم:

پس از قوام مدفوع کم کم غذای خشک به این مخلوط اضافه کنید و به مرور زمان درصد برنج کته و مرغ آب پز را کم کنید.

مرحله چهارم:

در مدت اسهال گربه ممکن است بدن گربه شما ضعیف شده از دامپزشک خود درخواست تقویت کننده یا مکمل کنید ویتامین ب بسیار مفید است.
غذاهایی برای اسهال در گربه‌ها خوب است:
به غذای گربه خود متاموسیل (METAMUCIL) اضافه کنید، اضافه کردن یک یا دو قاشق چای خوری تا مدت هفت روز به غذای گربه می‌تواند کمک کننده باشد. از کمپوت کدو حلوایی غافل نشوید هر دو این‌ها دارای فیبر بالایی هستند و برای گربه بسیار مفید است، دامپزشک ممکن است برای درمان گربه شما رژیم غذایی پر فیبر تجویز کند. پروبیتوتیک‌ها در کنار رژیم غذایی پر فیبر برای گربه ‌ها مفید است.

پرسش و پاسخ اسهال گربه و درمان:

راه‌های درمان اسهال گربه چیست؟

با توجه به توع اسهال گربه متفاوت می‌باشد.

دلایل اسهال گربه‌ها چه مواردیست؟

انگل، سرطان، حساسیت غذایی، خوردن گیاهان و شی خارجی همچنین غذای فاسد.

راه‌های درمان خانگی اسهال چیست؟

اگر دلیل اسهال بیماری خطرناک نباشد قرار دادن آب سالم و رژیم غذایی مناسب.

چه غذایی برای اسهال در گربه‌ها خوب است؟

برنج کته‌‌‌ای و سینه مرغ آب پز بدون پوست و ادویه.

آیا ماست برای اسهال گربه خوب است؟

ماست پروبوتیک ساده، کم چرب و بدون افزودنی یکی از درمان‌های خانگی رایج برای اسهال گربه است و می‌تواند تا حد زیادی به آرام شدن دستگاه گوارش گربه کمک کند. البته ماست پروبوتیک حتما باید مخصوص گربه باشد و حتما با دامپزشک در این مورد مشورت کنید.

علائم خطرناکی که همراه اسهال یا آبکی شدن مدفوع گربه ممکن است مشاهده شود چیست؟

اسهال خونی و مشاهده خون یا مخاط در مدفوع، انگل و کرم در مدفوع، مدفوع کردن خارج از ظرف، افزایش دفعات مدفوع کردن، تلاش و زور زدن برای دفع، حالت تهوع یا استفراغ، کاهش اشتها، تب، ضعف و بیحالی، درد شکمی، کاهش وزن

اسهال خونی در گربه نشانه چیست؟

گاهی مدفوع شل می‌تواند باعث تحریک دیواره داخلی دستگاه گوارش و خونریزی و اسهال خونی شود و هم چنین بسیاری از بیماری‌های خطرناک مثل پنلوکوپنی، سرطان، آسیب به اندام‌های داخلی و انواع عفونت‌ها و …

Instagram
WhatsApp
3.2/5 - (8 امتیاز)
guest
1
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
یلدا

سلام ببخشید پچه گربه من اسهال خونی شده پیش دامپزشکی بردم ولی خوب نشده لطفان رهنمایی ام کنید کمکم کنید