تفاوت ژرمن شپرد و آکیتا
فهرست مطالب نمایش

ژرمن شپرد و آکیتا دو نژاد پرطرفدار می­‌باشند. در این مقاله می‌خواهیم تفاوت دو نژاد ژرمن شپرد (چوپان آلمانی) و آکیتا را بخوانیم: آکیتاها و ژرمن شپرد­ها هر دو سگ‌­هایی بزرگ و متمایز هستند که به طور طبیعی از خانواده محافظت می‌کنند و وفادار هستند. ادامه مطلب را بخوانید تا درباره شباهت‌ها و تفاوت‌های آنها بیشتر بدانید.

نژاد آکیتا (Anika):

اگر دنبال یک سگ زیبا دوست داشتنی هستید به نژاد آکیتا می‌توانید فکر کنید. آکیتا جز سگ­های نگهبان کاری درمانگر می‌باشند اگر فکر می‌کنید این نژاد دوست داشتنی ژاپنی هست درست فکر کردید. این سگ ژاپنی که خواستگاه آن شمال ژاپن، یعنی هونشو میباشد. از نژاد اشپیتز از نژاد سگهای قطبی می‌باشد.

آکیتا اولین بار بوسیله نویسنده نام آشنا هلن کلر از ژاپن به ایالات متحده برده شد. بعنوان یک هدیه به شخصی داده شد و این ابتدای داستان سکونت آکیتا در ایالات متحده می‌باشد. آکیتا در سال 1930 از خاک کانادا به انگلستان برده شد اما تا سال 1980 نژاد آکیتا نا شناخته‌ای ماند.

نژاد ژرمن شپرد:

به لطف سریالهای تلویزیونی و فیلمهای سینمایی و البته توانایی نژاد ژرمن شپرد این نژاد شناخته شده می‌باشد. ژرمن شپردها به طور کلی سگ شناخته شده تری نسبت به آکیتا هستند. در انگلستان ، آنها تقریباً بلافاصله به عنوان سگ‌های پلیس شناخته می شوند که به دلیل قابلیت آموزش، اندازه و توانایی ردیابی انتخاب شده‌اند. گرچه آنها نژادی نسبتاً جوان هستند و از سال 1899 در آلمان به وجود آمدند. کاپیتان ماکس فون استفانیتس، بازنشسته سواره نظام آلمان، شروع به پرورش سگهای ژرمن شپرد برای گله دادن گوسفندان کرد. با صنعتی شدن آلمان ، فون استفانیتس دید که نیاز به گله های سگ در حال کم شدن است ، بنابراین دولت آلمان را متقاعد کرد که از این نژاد برای کارهای پلیس و خدمات نظامی استفاده کند. در طول جنگ جهانی این نژاد ژرمن شپرد بعنوان سگ صلیب سرخ خدمت کرد. بعد از جنگ جهانی به آمریکا برده شد و حرفه ای بازیگری در هالیوود را انتخاب کرد و در بیست و شش فیلم و سریال ایفای نقش پرداخت.

تفاوت ظاهری ژرمن شپرد و آنیکا:

اندازه آکیتا در برابر ژرمن شپرد:

آکیتاها سگ‌های بلندتر و بسیار سنگین تری نسبت به ژرمن شپرد هستند.

آکیتاهای نر تقریبا 71-66 سانت قد و 58-38 کیلوگرم وزن دارند درحالی که آکیتاهای ماده 66-60 سانتی متر قد و 49-31 کیلو گرم وزن دارند.

آکیتاها سر بلندی چشمان کوچک و بادامی دارند.

آنها دارای رنگهای سیاه، سفید، شکلاتی یا ترکیبی از رنگ و سفید یا مویی هستند.

قد نرهای ژرمن شپرد 67-61 سانتی متر و ماده ها 61-55 سانتی متر قد دارند.وزن هر دو جنس نر و ماده ژرمن شپرد تقریبا 44-43 کیلوگرم است.

ژرمن شپردها سگهایی نجیب هستند، که دارای پوزه‌ای بلند و تاریک، چشمانی باهوش و گوش‌های بزرگ هستند که نوک تیز هستند و بر روی سرشان ایستاده‌اند. رنگ و استایل ژرمن شپرد می‌تواند بسیار متفاوت باشد. آنها کت دوتایی با طول متوسط ​​دارند اما برخی از سگ ها می‌توانند کت دوتایی بلندتر داشته باشند. کت آنها در رنگهای مختلفی مانند سیاه و قهوه ای مایل به قرمز، سمور، خاکستری یا سیاه و سفید وجود دارد. هر دو نژاد نسبتاً تمیز و بوی کمی دارند اما به مسواک زدن منظم نیاز دارند. جالب اینجاست که شناخته شده است که آکیتاس ها عادات نظافت نظیر گربه سانان را دارند و مانند گربه بدن خود را لیس می زنند.

شخصیت آکیتا در مقابل ژرمن شپرد:

آکیتاها سگ‌های باهوش هستند که به شدت نگهبان خانواده خود وفادار خواهند بود. آنها سگ‌هایی دوست داشتنی و دوستانه هستند که به درستی آموزش ببینند و معاشرت کنند. آکیتاها به طور طبیعی محافظت می‌کنند و به راحتی نمی‌ترسند، به علاوه اندازه وحشتناکی که دارند باعث می‌شود سگهای محافظ خوبی باشند. همچنین شناخته شده‌اند که آنها پرخاشگری را نسبت به سگ‌های دیگر به ویژه از همان جنس نشان می‌دهند.

ژرمن شپردها نیز نژادهای باهوش ، قوی و فعالی هستند و حیوانات خانگی بسیار وفاداری ایجاد می‌کنند. آموزش چوپانان آلمانی آسان است و عاشق شغل هستند، بنابراین اغلب برای کمک به افراد معلول، کار به عنوان سگ پلیس یا نجات قربانیان بهمن استفاده می‌شود.

ژرمن شپردها نسبت به خانواده خود سگهایی دوست دارند اما به طور طبیعی برای غریبه‌ها سریع گرم نمی‌شوند. این دوری از افراد جدید باعث می شود آنها سگهای محافظ بسیار خوبی باشند. Akitas ممکن است سگ‌های محافظ خوبی نیز بسازد، اما آموزش آنها دشوارتر است.

چوپانان آلمانی به ورزش جسمی و تحریک ذهنی زیادی نیاز دارند. اگر آنها برای مدت طولانی تنها بمانند ، بی حوصله یا ناامید شوند، عمل می‌کنند، چیزها را می جوند و پارس می‌کنند.

آکیتاها سگ های فعال هستند و به ورزش روزانه نیاز دارند اما به اندازه تحریک جسمی و روحی به عنوان ژرمن شپرد نیاز ندارند. آنها در صورت حوصله و خوشبختی بیشتر در زندگی در خانه خانواده می توانند رفتار نادرستی داشته و رفتار کنند.

آکیتاها دهان دار هستند و دوست دارند وسایل خانه را در دهان خود حمل کنند. همچنین معروف به ریزش آب هستند. ژرمن شپردها عادت به دهان گرفتن نیز دارند و جویدن را دوست دارند و به راحتی با آرواره‌های محکم کفش مورد علاقه شما را خراب می کنند. آنها به اسباب بازی‌های مناسب جویدن یا یک استخوان بزرگ نیاز دارند که از دندان های آنها محافظت کند و اطمینان حاصل کند که چیزهای اشتباه را نمی‌جوید.

آکیتاس ها سگ های پر سر و صدایی هستند. آنها دوست دارند غر بزنند و ناله كنند اما پارس بلندی ندارند. همچنین وقتی طعم‎های خود را زیر پا می‌گذارند می‌توانند مانند گربه سانان باشند. آنها سر و صدای زیادی ایجاد نخواهند کرد و بدن خود را قبل از شروع به کار پایین نگه می‌دارند. آکیتاها از نظر اندازه و شخصیت مسلط هستند و به یک مالک قوی و مطمئن نیاز دارند. آنها بهترین نژاد برای صاحبان حیوانات اهلی برای اولین بار نیستند و بیشتر مناسب تگ سگ هستند.

آکیتا در مقابل ژرمن شپرد و خانواده ها:

آکیتاس می‌تواند همبازی وفادار باشد اما برای خانواده‌هایی با فرزندان بزرگتر مناسب است. تعاملات سگ و کودک باید همیشه تحت نظارت باشد و این در مورد آکیتاس بسیار صدق می‌کند. آنها حیوانات خانگی عالی می‌سازند، اما بهترین نژاد برای خانواده های جوان نیستند. از آنجا که می‌توانند نسبت به سگ‌ها و حیوانات دیگر تهاجمی باشند، اکیتاس بیشتر برای خانواده‌ای تک سگ مناسب است.

ژرمن شپردها سگهای خانوادگی خوبی می‌سازند اما از قرار گرفتن در معرض کودکان خردسال به ویژه به عنوان توله سگ بهره مند می‌شوند. آنها می‌توانند هم ملایم و هم محافظ باشند، زیرا بعضی نژاد را تلاقی یک پرستار کودک و یک افسر پلیس می‌دانند. گرچه آن‌ها سگ‌های بزرگی هستند، بنابراین توانایی غلبه بر کودکان کوچک را دارند و یا آنها را ناکام می‌گذارند. چوپانان آلمانی می‌توانند با حیوانات دیگر زندگی کنند اما بهترین کار این است که آنها را در یک خانه توله سگ در یک مرحله توله سگ یکپارچه کند.

سلامتی آکیتا در مقابل ژرمن شپرد:

امید به زندگی ژرمن شپرد 14-10 سال است و آکیتاها میتواند 12-10 سال زندگی کند.ژرمن شپردها می‌توانند از دیسپلازی مفصل ران ، دیسپلازی آرنج، اتساع معده، وولولوس یا نفخ و آلرژی رنج ببرند. آکیتاها همچنین مستعد دیسپلازی مفصل ران و اتساع معده ، ولوولوس یا نفخ، پرکاری تیروئید و آدنیت سباسه هستند.

Instagram
WhatsApp
2.5/5 - (4 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها