تربیت سگ ژرمن شپرد و آموزش نگهبانی

قبلا در مقاله ی سگ ژرمن شپرد اصیل، درباره موضوعاتی چون خصوصیات ظاهری و اخلاقی شپردها، نکات نگه داری جرمن شپرد، تغذیه ژرمن شپرد، و نکات نگه داری توله ژرمن، بیماری های جرمن شفرد و برنامه واکسیناسیون، انواع ژرمن شپردها و تشخیص نژاد اصیل ژرمن صحبت کردیم و در این مقاله درباره تربیت سگ ژرمن شپرد و آموزش هایی که باید به توله ژرمن داد و این که این سگ شجاع و باهوش را چطور بتوانیم به راحتی برای نگهبانی تربیت کنیم، می خواهیم صحبت کنیم.

توضیحات در مورد سگ ژرمن شپرد

این نژاد همانطور که از نامش پیداست خواستگاه آن کشور آلمان بوده و اولین بار برای گله داری و محافظت از گله ها مورد استفاده قرار گرفته است. این سگ جز محبوب ترین نژاد های سگ در جهان می باشد. و اولین بار آموزش سگ ژرمن شپرد و پرورش آن توسط آقای Corporal Lee Duncan انجام گرفت که سپس در کل دنیا محبوب شد. تربیت سگ ژرمن شپرد نسبت به سایر نژادها آسانتر می باشد زیرا که این نژاد مسئولیت پذیر، بسیار باهوش، بسیار آموزش پذیر، شجاع، مطیع، و وفادار می باشد. این نژاد در مواقع لزوم بسیار بی رحم بوده و گارد و نگهبان مطمئنی می باشد ولی در مقابل در برابر افرادی که می شناسد بسیار مهربان خواهد بود. رنگ بندی این «نژاد به صورت تک یا ترکیبی از رنگ های سیاه، زرد و نقره ای می باشد. اندازه جنس نر این نژاد 60 الی 65 سانتی متر و جنس ماده 55 الی 60 سانتی متر می باشد.

روش تربیت توله ژرمن شپرد اصیل

تربیت سگ ژرمن شپردیکی از مواردی که شما قبل از آموزش سگ خود باید در نظر داشته باشید این مورد می باشد که شما باید بدانید که توله ژرمن خود را برای چه هدفی می‌خواهید آموزش دهید، زیرا آموزش یک سگ گارد یا نگهبان با یک ژرمن خانگی و آپارتمانی متفاوت خواهد بود. در این بخش به اصول عمومی تربیت سگ ژرمن شپرد اشاره خواهیم کرد:

1. اولین قدم در تربیت سگ ژرمن شپرد و آموزش توله ژرمن اجتماعی کردن این حیوان می باشد. حتی اگر هدف شما برای آموزش گارد و نگهبان کردن این توله باشد هم باید با انسان ها و تجمعات آشنایی داشته باشد تا به هر رهگذر و فرد غریبه ای حمله نکند.

2. یکی از اولین اصول آموزش در توله این نژاد آموزش دستشویی سگ و محل آن می باشد این آموزش با روش تشویق و تنبیه انجام می شود و همچنین حیوان در این سن با یادگیری این مورد اصول فرمانبرداری را نیز درک خواهد کرد.

3. آموزش اطاعت و فرمانبرداری از صاحب خود، برای این منظور باید از همان تولگی این حیوان را آموزش دهید و برای این هدف می توانید از مربی سگ استفاده کنید یا خودتان با وقت گذاشتن اقدام به آموزش کنید. سگ شما باید حساسیت شما نسبت به نافرمانی را درک کند و با دادن جایزه شیرینی اطاعت پذیری را بچشد.

4. دادن قوه تشخیص، این مورد در تربیت سگ ژرمن شپرد بایستی از تولگی انجام شود. سگ خانگی شما باید قدرت تشخیص بچه با فرد مهاجم را داشته باشد و در مقابل همه رفتار تهاجمی از خود نشان ندهد. و این مورد هم نیاز به تربیت و آموزش از تولگی دارد.

سن مناسب برای شروع تربیت توله ژرمن شپرد

برای تربیت سگ ژرمن شپرد بهترین سن 2 تا 5 ماهگی یا همان 8 هفتگی می باشد به جز یک سری نژاد های خاص بقیه نژاد ها به ویژه ژرمن شپرد از این سن بسیار آموزش پذیر میباشد.سگ ژرمن شپرد اصیل از همان تولگی دارای قابلیت آموزش می باشد. ولی این موضوع بدان معنی نیست که اگر در این سن ژرمن آموزش نبیند دیگر قابلیت تربیت پذیری ندارد این سگ به قدری باهوش است که در تمام سنین قدرت تطبیق پذیری با محیط و آموزش را دارد.

تربیت توله سگ ژرمن شپرد بر اساس سن

تربیت سگ ژرمن شپرد در سنین مختلف قابل انجام است ولی این آموزش در سنین پایین راحت تر صورت می پذیرد به عنوان مثال آموزش این نژاد برای تیم های امداد و زنده یاب، پلیس، سگ نگهبان باید از سنین پایین صورت پذیرد. که این سن معمولا برای این اعداد از 2 ماهگی می باشد. سگی که از سنین پایین اجتماعی نشده و عادت به رفتار تهاجمی دارد به سختی در سنین بالاتر این عادات را ترک خواهد کرد و همچنین سگی که عادت به داشتن قلمرو دارد به سختی از این رفتار دست خواهد کشید. و یا تربیت سگ ژرمن شپرد برای ماندن در قفس حتما باید از سنین پایین صورت پذیرد.

آموزش توله سگ ژرمن بر اساس سن نکات مهم در آموزش توله سگ

در این بخش به مهمترین نکات برای تربیت توله سگ اشاره خواهیم کرد:
1. دادن اسم به حیوان و صدا کردن حیوان با آن اسم به صورتی که با شنیدن اسم خود واکنش نشان دهد.
2. آموزش عادات اجتماعی به توله در این سن قابل انجام می باشد.
3. ایجاد حس اجتماعی بودن، داشتن قوه تشخیص، عدم انجام رفتار های ناهنجار مانند پارس کردن مداوم، و معاشرت با افراد غریبه در تربیت سگ ژرمن شپرد در این سن امکان پذیر است.

مهارت حیاتی برای سگ ژرمن شپرد شما

 •  آشنا شدن سگ با اسم خودش:
  همانطور که اشاره شد سگ شما باید اسم داشته باشد و نسبت به این اسم حساس باشد و واکنش نشان دهد. اگر از تولگی این آموزش داده شود بسیار راحت خواهد بود. ولی این بدان معنی نیست که سگ شما نمی‌تواند در سنین بزرگتر این آموزش را دریافت کند. لازم است اسم سگ خود را با صدای بلند و مکررا بگویید و با در آغوش گرفتن و نوازش سگ خود اسم آن را صدا کنید. همچنین هنگام دادن غذا هم ابتدا با اسم آن را صدا کرده سپس غذا در اختیار سگ خود قرار دهید.
  • اجتماعی کردن:
   در تربیت سگ ژرمن شپرد و تمام نژاد های دیگر این مورد بسیار مهم می‌باشد. و همچنین کنترل رفتار، آموزش یادآوری هم به این مورد بسیار وابسته خواهد بود. اگر این آموزش در تولگی صورت بگیرد بسیار راحت به این هدف خواهیم رسید به ویژه برای سگ های نگهبان و گارد. این آموزش برای سنین بالاتر کمی سخت تر است و کار بیشتری خواهد برد. زیرا سگی که عادت دارد تا به غریبه پارس کند و به همه افراد چه متجاوز و غیر متجاوز حمله کند به سختی این عادت را ترک خواهد کرد.
  •  آموزش اطاعت پذیری:
   سگ شما باید این مورد را بداند که در صورتی که از شما اطاعت نکند مورد تنبیه قرار خواهد گرفت و برعکس اگر اطاعت کند جایزه دریافت می کند. در تربیت سگ ژرمن شپرد بایستی جدی باشید و در مقابل رفتار های مانند: تعقیب کردن،جویدن اشیا ،حفر زمین حتما واکنش تند و جدی داشته باشید.
  • عادت دادن به قفس:
   این مورد بیشتر در مورد سگ های امداد و آتش نشان و زنده یاب مهم می باشد. زیرا این حیوانات در قفس های مخصوص حمل می شوند. این سگ ها باید از تولگی این آموزش را داشته باشند و در سنین بالاتر با استفاده از روش تنبیه و تشویق می توانید به این هدف برسید.
  • آموزش دستور ” بشین ” یا “ Sit ”:
   بهترین مربی برای سگ شما به ویژه در تربیت سگ ژرمن شپرد رفتار شماست .برای آموزش این دستور به سگ خود، آرام حیوان را از سر به سمت دم نوازش کنید و ملایم به سمت پایین با ارتباط چشمی فشار دهید . سپس کلمه سیت را بگویید و پاداش دهید. سپس به صورت مکرر این کلمه را تکرار کنید و این کار را انجام دهید و پاداش دهید. و در نهایت بدون اینکه این کار را انجام دهید از دستور سیت استفاده کنید. وپاداش را به حیوان خود نشان دهید اگر سگ شما نشست پاداش را بدهید اگر نه که از این کار ممانعت کنید.
  •  آموزش دستور ” بیا ” یا “COME”:
   این آموزش یکی از مهمترین آموزش ها برای تربیت سگ ژرمن شپرد زیرا ممکن است روزی جان شما را نجات دهد. برای این منظور سگ خود را با نام آن صدا کنید وقتی که به شما نزدیک شد از کلمه کام استفاده کنید. اگر این کار را انجام نداد باید از قلاده استفاده کنید و با فاصله از حیوان بایستید سپس نام حیوان خود را صدا کرده و بعد از کلمه کام آرام به سمت خود بکشید. یادتان باشد بعد از هر بار رسیدن و آمدن سگتان به سمت شما آن را در آغوش گرفته و به آن جایزه بدهید و از کلمه گود بوی استفاده کنید.
  • آموزش یادآوری:
   برای این منظور که معمولا به آن کلمه اضطراری می گویند باید از کلمه ای غیر معمول که مانند کلمه ی رمز بین شما و سگتان است در تربیت سگ ژرمن شپرد استفاده کنید. ولی روزانه بایستی چندین بار از این احضار اضطراری استفاده کنید هر بار هم حیوان را نوازش کرده و به آن پاداش دهید. این دستور هم می تواند در مواقع ضروری جان شما را نجات دهد.

تربیت ژرمن و آموزش اسم سگ جرمن

 • کنترل رفتار سگ:
  در تربیت سگ ژرمن شپرد و بیشتر نژاد ها منظور از کنترل رفتار پت شما مدیریت رفتار می باشد. همیشه داد زدن و عصبانی شدن به کنترل رفتار کمک نخواهد کرد. بلکه باید با دستورات اساسی، آموزش های اولیه این رفتارها را مدیریت کنید. می توانید در سنین پایین با ممنوع کردن گاز گرفتن و لیسیدن یک سری وسایل و اشیا این کنترل رفتاری را شروع کنید. عادت دادن به برخی محیط ها، دادن اعتماد به نفس به حیوان، جلوگیری از ترس و پرخاشگری در حیوان و همچنین آموزش انجام واکنش در موقعیت های مختلف توسط پرورش دهنده در سنین پایین بسیار می تواند کمک کننده باشد.
 • سگ ژرمن شپرد در حال استراحت:
  تربیت سگ ژرمن شپرد شما باید به گونه ای باشد که حتی در حالت استراحت و خواب هم به دستورات شما و صدا کردن شما حساس باشد. و اینگونه نباشد که در زمان استراحت و خواب به شما و محیط اطراف بی اعتنا باشد.
 • آموزش ساکت باش و پارس کن به سگ:
  برای آموزش دستور ساکت باش یا ساکت باید سگ خود را به محیطی ببرید که معمولا در آن محیط پارس می کند تا به آن ممنوعیت این رفتار را آموزش دهید. یادگیری این دستور و تمام دستورات بسته به سطح هوش حیوان شما می باشد پس باید صبور باشید و به طور منظم این دستورات را تکرار کنید. وقتی سگ شما شروع به پارس کردن کرد محیط را بگردید و بعد از ساکت شدن آن کلمه مورد نظر را بلند بگویید و پاداش را بدهید این کار را چندین بار تکرار کنید تا زمانی که حیوان بدون پاداش به دستور شما جواب دهد. در این حالت با کمی تاخیر دوباره همان پاداش را به حیوان بدهید. در تربیت سگ ژرمن شپرد آموزش به دستور پارس کردن همانند دستور ساکت باش می باشد مراحل کاملا یکسان است روش کار هم مشابه می باشد فقط در نظر داشته باشید برای دستورات خود کلمات کوتاه و واضح در نظر بگیرید.
 • افزایش حساسیت سگ ژرمن شپرد نگهبان به افراد غریبه متجاوز:
  این آموزش معمولا برای تربیت سگ گارد و نگهبان می باشد. تفاوت سگ نگهبان و یک سگ به اصطلاح بگیر این مورد است که سگ نگهبان تشخیص خواهد داد که بچه ای که وارد محیط شده یک غریبه متجاوز نیست. برای این منظور سگ شما نباید ترسو و خجالتی باشد. در اجتماعات و محیط های شلوغ حضور پیدا کرده و به تمام دستورات واقف باشد. البته این تربیت بسیار سخت بوده و نیاز به مربی حرفه ای دارد و نژاد های باهوش و چابکی و وفادار مانند ژرمن شپرد برای این منظور بسیار مناسب می‌باشند.

تربیت سگ ژرمن شپرد نگهبان

این نژاد یکی از بهترین گزینه ها برای این منظور می باشد. زیرا دارای هوش بالا قدرت محافظت، بو کشیدن، ردیابی می باشد. سگ نگهبان به هرکسی حمله نخواهد کرد. قدرت تشخیص موقعیت و دریافت دستورات اضطراری را خواهد داشت. ترسو و خجالتی نبوده و در مواقع ضروری ممکن است جان صاحب خود را نیز نجات دهد. سگ های این نژاد برای این منظور بسیار مناسب می باشند.

ویژگی‌های سگ نگهبان برای آموزش نگهبانی

تربیت سگ ژرمن برای نگهبانی1. این سگ ها شجاع می باشند با صدای تیر و هر چیز دیگری پا به فرار نخواهند گذاشت.
2. کاملا مطیع و فرمان پذیر می باشند.
3. قوه تشخیص بالا دارند و در موقعیت های خاص رفتار های مناسب از خود نشان خواهند داد.
4. دستوراتی مانند: پارس کن و آرام باش را به طور کامل انجام می‌دهند و یاد گرفته اند.

اشتباهی رایج در تربیت سگ نگهبان وحشی

تربیت سگ ژرمن شپرد و هر نژاد دیگری به عنوان نگهبان وحشی بسیار کار اشتباه و خطرناکی است معمولا به صورت ناخواسته توسط مربیان غیر حرفه ای به صورت زیر صورت می پذیرد:
1. غیر اجتماعی بزرگ کردن حیوان: این سگ با دیدن هر غریبه در هر سنی شروع به پارس کردن و ایجاد رفتار تهاجمی خواهد کرد.
2. داشتن چندین مربی در خانواده: در این حالت حیوان سر در گم شده و به حرف و دستورات بی اعتنا خواهد شد.
3. آموزش های سریع و زیاد در یک جلسه
4. ندادن پاداش و جایزه بعد از انجام دستورات
5. جدی نبودن و قبول کردن انجام کارهای ناهنجار توسط حیوان

کلیدی ترین نکات که در آموزش ژرمن شپرد

در تربیت سگ ژرمن شپرد ترینر باید جدی، مهربان، کاربلد و آشنا به رفتار حیوان و حتی سابقه آن باشد. صبور بودن و در عین حال سخت گیر بودن برای تربیت یک حیوان خانگی خوب لازم می باشد.

ویژگی‌های جلسات آموزشی سگ ژرمن شپرد

به علت اینکه این سگ باهوش، چابک و عادت به راه رفتن با قلاده دارد. این جلسات معمولا بسیار شاداب و پر انرژی خواهد بود. در صورتی که آموزش دهنده حرفه ای باشد. ولی در صورتی که فرد از اصول اولیه آموزش چیزی نداند ممکن است هم به خود و هم به حیوان آسیب برساند.

پرسش و پاسخ درباره تربیت سگ ژرمن شپرد:

آیا ممکن است که سگ نژاد ژرمن به یک بچه حمله کند؟

بله در صورتی که در تربیت سگ ژرمن شپرد عادت کلیدی اجتماعی شدن لحاظ نشود این اتفاق ممکن است رخ دهد.

آیا عدم رعایت نظافت منظم می توان اخلالی در یادگیری ایجاد کند؟

حتما تاثیر گذار است بیماری های انگلی به ویژه انگل های خارجی و درد مانع از یادگیری درست خواهد شد.

تنها راه جلب توجه سگ صدا کردن حیوان می باشد؟

خیر، بسته به آموزش شما سوت زدن، بوق ماشین، دست زدن و غیره نیز می‌تواند یک دستور در نظر گرفته شود.

Instagram
WhatsApp
4.6/5 - (7 امتیاز)
guest
8 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
Hasandalpasand

باسلام بسیارعالی ومفید دست شما درد نکنه🙏🙏🙏

الهه فلاحی

سلام دوست عزیز ممنون از توجهتون🙏🏼

SECRET

بسیار عالی 👍

الهه فلاحی

🙏🏼

artin

بسیار عالی و مفیدممنون از این وقتی که میزارید واینکه درمورد سگ ورک لاین یا همان سگ کار هم توضیح بدین.وبهترین غذا برای این نو نژاد چی هسن همچنین از برنامه غذایی ممنون تشکر از تمامی عوامل 🙏🌹❤️

کیارش

با سلام ،من یک ژرمن تقریبا ۷ ماه گرفتم آیا تربیت پزیر هست یا نا از خیر تریبتش باید بگذزم ممنون از لطف تون

علیرضا

سلام و وقت بخیر ، ممنون از توضیحاتی که دادین ، من یه سگ ژرمن دارم به هیچ عنوان فرمانپذیر نیست و خیلی لجبازه ، امیدوارم بتونم با کمک این مقاله سگ اجتماعی و توبی رو تربیت کنم

موسی

در تربیت توله سگ ژرمن دچار سر در گمی شدم وقتی که بهش غذا میدم تقریبا گوش می‌کنم ولی اون موقع که بازیش میگیره به هیچ عنوان نمیتونم کنترلش کنم مثل بشین لیس زدن و همش تو دست پام هست راهنمایی کنید