باکسر + مفرفی کامل
فهرست مطالب نمایش

سگ باکسر (Boxer dog) + معرفی این نژاد جذاب

تاریخچه سگ باکسر

سگ باکسر یکی از محبوب ترین نژادهای سگ در کل دنیا است. اگر بخواهیم به نژاد این سگ نگاهی بیندازیم، باید بگوییم این سگ آلمانی است. نژاد باکسر، از بولن بایسر است و تقریبا می‌توان گفت که این نژاد دیگر وجود ندارد. بولن بایسر نژادی از نوع ماستیفت می باشد.
از آنجایی که باکسر داگ یک نژاد بسیار محبوب در سراسر دنیا است، تا به امروز سفرهای زیادی به کل دنیا داشته است. طبق مطالعات و شواهد، سگ باکسر زمانی در تبت زندگی می کرده است. در واقع این نژاد در سال 1800 میلادی به وجود آمده است. این نژاد تلفیقی از نژاد بولن بایسر Bullen beisser و بولداگ انگلیسی است که می‌توان گفت در همان سال‌های ابتدایی پیدایش باکسر، بولن بایسر یک نسل و یک سگ منقرض شده به حساب می آمد.

باکسر سگی شجاع و مهربان

سگ Boxer در آلمان و با هدف شکار، به وجود آمد. از آنجایی که باکسرها فوق العاده شجاع و جسور هستند، کاملا برای سگ گارد و محافظ گزینه مناسبی می‌باشند.
در سال 1895 اولین باشگاه باکسر داگ در مونیخ آلمان تاسیس شد. پس از آن این نژاد در سال 1900 به ایالات متحده معرفی شد و در سال های پس از آن و در جنگ جهانی اول باکسر به عنوان سگ حمل و نقل، به ارتش پیوست و به عنوان سگ پلیس و سگ هشدار دهنده در ارتش حضور داشت.

ویژگی‌های ظاهری باکسر

سک باکسر
سگ باکسر، یک سگ مدرن و نسبتا بزرگ است. به طور کلی فرم بدن این سگ مربعی شکل است و ماهیچه های سفت و قوی دارد. سگ باکس یک سگ فوق العاده باهوش و با انرژی است و می توان به عنوان یک سگ هوشیار و قابل اعتماد روی آن حساب باز کرد. باکسر داگ، دارای پوزه پهن و صاف می باشد که همین موضوع باعث شدت تا ظاهر این سگ هم بسیار زیبا و جذاب باشد. اما در عین حال بسیاری از صاحب نظران، این سگ را به دلیل چین و چروک‌های زیادی که در صورتش دارد، سگی زشت می نامند.
سگ باکسر دارای بینی بزرگ است و به نظر می رسد می تواند به خوبی با این بینی، نفس بکشد. سگ های باکسر، اندامهایی قوی دارند و همچنین ظاهر خشن را می توان در چهره آنها دید. حال بهتر است تا با سایر ویژگی های ظاهری این سگ ها آشنا شویم.

آیا باکسر خشن به نظر می رسد؟!

 • پوشش باکسر

از آنجایی که باکسرها جزو خانواده Mastiff به حساب می آیند، دارای پوشش کوتاه و صاف و براق است. به همین علت آراستگی موی این سگ ها، بسیار راحت و آسان است. موهای کوتاه، سگ داکسر باعث شده تا چهره آن خشن تر به نظر برسد و پیشانی چروکیده اش بیشتر نمایان شود.

 • رنگ بندی سگ باکسر

آیا میدانید سگ‌های باکسر را می توان در چه رنگ‌هایی یافت کرد؟ به طور کلی رنگ اصلی این سگ ها، حنایی است و در این رنگ خطوط سیاهی نیز دیده می شود. همین طیف رنگ حنایی موجب شده تا این سگ ها بسیار متنوع تر از سایر سگ ها باشند. حال ممکن است در بعضی از داکسر داگ ها، این رنگ حنایی کمی روشن تر باشد و در بعضی دیگر کمی تیره تر. شما می توانید در بعضی از نژادهای این سگ راهنما، لکه های سفیدی را هم مشاهده کنید؛ البته در قسمت صورت و سینه. یکی از جذاب ترین ویژگی این سگ ها این است که فک پایین آنها از فک بالا، کمی بیرون زده تر است و همچنین پوزه های سیاهی دارند. این ویژگی ظاهری موجب می شود تا این سگ ها قوی تر، خشن تر و گیرنده تر به نظر برسند.

 •   قد و وزن باکسر

به طور کلی باکسرها، دارای جثه ای متوسط تا نسبتا بزرگ هستند. اگر بخواهیم در خصوص قد و وزن این سگ ها با شما صحبت کنیم، باید بگوییم قد و وزن در باکسر نر و ماده متفاوت است. به طور کلی باکسر نر دارای ارتفاع 63 – 57 سانتی متر و باکسر ماده دارای ارتفاع 59 – 53 سانتی متر است. همچنین وزن این سگ های درمانگر و هوشیار در نرها بیت 30 تا 32 کیلوگرم و در ماده ها بین 25 تا 27 کیلوگرم می باشد. آیا میدانستید در باکسرها بین سر و بدن تناسب به خصوصی برقرار است؟ باکسرها دارای گردن نسبتا بلند، سینه به نسبت پهن و عضلاتی قوی هستند. همچنین اگر بخواهیم از نظر سایر ویژگی های ظاهری این سگ ها را مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم آنها دارای چشمانی سیاه و یا قهوه ای تیره هستند و صورت آنها گرد است. همچنین دم سگ که یکی از اعضای مهم بدن سگ است، بلند و باریک است. یقینا با مطالعه مواردی که در بالا به آن اشاره کردیم، حالا دیگر با ویژگی های ظاهری این سگ های هشدار دهنده آشنا شدید. حال بهتر است تا با سایر ویژگی ها و خصوصیات مهم سگ داکسر، یعنی ویژگی های اخلاقی و رفتاری آنها آشنا شویم.

خصوصیات اخلاقی و رفتاری سگ Boxer

به طور کلی سگ باکسر بسیار پرانرژی، هوشیار، قدرتمند و باهوش است. این سگ ها در سراسر دنیا به وفاداری و قابل اطمینان بودن مشهور هستند؛ به طوری که به راحتی می توان به آنها اجازه داد با کودکان بازی کنند. شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که چطور ممکن است این ظاهر خشن، شخصیتی مهربان داشته باشد؟ اما باید بگوییم این سگ ها در عین خشن بودن، با صاحبان خود به شدت مهربان هستند.باکسر تحمل گرما و سرما را ندارد.
باکسرها جزو دوست داشتنی ترین حیوانات خانگی به حساب می آیند. این سگ ها در برخورد با غریبه ها بسیار جدی، خشن و ترسناک هستند اما بر خلاف آن با صاحبان خود به شدت مهربان و لطیف برخورد می کنند. آیا میدانستید باکسرها تمایل بسیار زیادی به بازی های مهیجی دارند که شما برایشان در نظر گرفته اید؟ قطعا بازی کردن با یک توله سگ باکسر، برای کودک شما هم جذاب خواهد بود. حال که با بعضی از ویژگی ها و خلق و خوی سگ باکسر آشنا شدید، بهتر است تا سایر ویژگی ها و خصوصیات اخلاقی این سگ جنگ را مورد بررسی قرار دهیم.

 • باکسر و صاحبان تازه کار

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که  اگر تازه کار و یا بی‌تجربه هستید، بهتر است تا برای آموزش و تربیت سگ باکسر از یک فرد مسلط کمک بگیرید. کسی که نقش رهبری باکسر را بر عهده می گیرد باید در نظر داشته باشد که او را با اطمینان آموزش دهد. تشویق این سگ و در نظر گرفتن جایزه و پاداش برای او، نقش مهمی در موفقیت در تربیت و آموزشش دارد. باکسرها می توانند به خوبی اطلاعات صاحبان تازه کار خود را در ذهنشان ثبت کنند و به خوبی به آموزش های صاحبانشان توجه کنند. بنابراین ارتباط گرفتن با این سگ های خدماتی، کار چندان سختی نیست.

 •  تحمل تنهایی باکسر

سگ باکسر، جزو سگ های خدماتی، سگ پلیس، سگ هشدار دهنده و… به حساب می آید. از این صفات می توان متوجه شد که باکسرها به شدت به صاحبان خود وابسته می شوند و تمایل دارند تا با آنها تعامل برقرار کنند. به همین علت تحمل تنهایی این سگ ها بسیار کم است. اگر شما یک باکسر را در کنار خود دارید، باید به او علاقه و توجه زیادی نشان دهید. این سگ ها به شدت به صاحبان خود وفادار و علاقه مند هستند و دوری از صاحب هایشان برایشان بسیار سخت و دشوار است. اگر می خواهید به سگ باکسر آسیب و لطمه روحی وارد نشود و دچار اضطراب سگ در تنهایی نشود، بهتر است تا آنها را برای مدت طولانی تنها نگذارید.

 • سازگاری باکسر با زندگی آپارتمانی

اگر شما عاشق مراقبت و نگهداری از سگ باکسر هستید، می توانید به راحتی یک باکسر را کنار خود داشته باشید؛ زیرا باکسرها به راحتی با زندگی آپارتمانی وفق پیدا می کنند. شما اگر در فعالیت های بدنی که برای باکسر داگ خود در نظر گرفته اید، آموزش های لازم را به سگ باهوش خود بدهید، می توانید بدون هیچ مشکلی در محوطه آپارتمان، از این سگ قدرتمند نگهداری کنید.

 • سازگاری باکسر با غریبه‌ها و دیگر حیوانات

همچنین باکسر با کودکان مهربان است. شاید برایتان این سوال مطرح شود که آیا باکسرها با سایر حیوانات هم می توانند تعامل برقرار کنند و یا سازگاری دارند؟ در خصوص سازگاری سگ Boxer با حیوانات دیگر باید بگوییم این سگ ها می توانند با گربه ها تا حد مطلوبی سازگاری داشته باشند. اما در خصوص سازگاری با سایر سگ ها باید بگوییم ممکن است با برخی نژادها نتوانند تعامل خوبی برقرار کنند و با برخی دیگر در حد متوسط و یا ضعیف بتوانند ارتباط بگیرند.
در خصوص ارتباط با غریبه‌ها، باید بگوییم باکسر به شدت به غریبه ها حساس است و در صورتی که فرد غریبه ای را به او معرفی کنید و متوجه شود که او دوست شماست، دیگر با او درگیر نمی شود. بنابراین در این خصوص شما به مشکل بر نمی خورید. همچنین باکسرها با کودکان به شدت مهربان هستند.

طبقه بندی انواع سگ Boxer

خوب است تا بدانید سگ باکسر با تمام خشونتی که در چهره خود دارد، سگی مهربان، نجیب و زرنگ است. این سگ ها بیشتر از اینکه جنگجو باشند، وفادار هستند. به طور کلی سگ های باکسر دو گونه مختلف دارند:

 1. Molosser
 2. Bullenbeisser
 • توله سگ‌های باکسر

اگر می خواهی یک سگ باکسر را تربیت کنید، بهتر است تا این کار را از زمان تولگی و قبل از رسیدن به بلوغ انجام دهید. آموزش برای توله های باکسر به شدت مهم است چرا که آنها در سال های اولیه تولدشان، بیشترین گیرایی را برای آموزش و یادگیری دارند.
تربیت و نگهداری سگ باکسر

مراقبت های مورد نیاز سگ باکسر

قبل از اینکه بخواهید یک باکسر را برای نگهداری نزد خود بیاورید، بهتر است تا در ابتدا مطمئن شوید که می توانید از پسِ انجام کارهای مراقبتی و نظافتی او بر بیایید یا خیر. در صورتی که احساس می کنید، علاقه تان به باکسر در حدی است که می توانید از او مراقبت کنید، بهتر است تا ویژگی های زیر را در نظر بگیرید.

 • دمای مناسب برای زندگی باکسرها

به طور کلی باکسرها به هیچ وجه تحمل گرما را ندارند. اگر می خواهید شرایط زندگی ایده آلی را برای باکسرها فراهم کنید، بهتر است تا از نگهداری این سگ قدرتمند در دمای بسیار گرم خودداری کنید. همچنین تحمل باکسرها در دمای سرد هم چندان زیاد نیست. بنابراین بهترین دما برای نگهداری از این سگ ها، دمای معمولی است.

 • آراستن باکسر

از آنجایی که سگ باکسر دارای موهای نرم و کوتاه است، آراستن او به زمان چندان زیادی نیاز ندارد. بنابراین شما می توانید در کوتاه ترین زمان ممکن به آراستن این سگ های دوست داشتنی بپردازید.

 • اصلاح مو باکسر

همانطور که در بخش قبلی نیز به آن اشاره کردیم، سگ باکسر دارای پوشش بسیار نرم و کوتاه است. بنابراین این سگ چندان به اصلاح مو نیاز ندارد. شما می توانید با کمک یک برس نرم، موهایش را شانه کنید و همیشه باکسر خود را تمیز نگه دارید.

 • حمام کردن باکسر

باکسرها معمولا سگ های بسیار تمیزی هستند. بنابراین نیاز چندانی به حمام ندارند. به همین علت شما می توانید این سگ ها را تقریبا با فاصله زمانی طولانی تر مثلا سه یا چهار ماه در میان حمام کنید؛ بدون اینکه بخواهند به شدت کثیف شوند.

 • ناخن

برای کوتاه کردن ناخن سگ باکسر، حتما دقت و توجه زیادی به خرج دهید. سعی کنید ناخن های این سگ را از ته نگیرید چرا که ممکن است با رگ های خونی موجود در ناخن آنها مواجه شوید و در این نواحی دچار خونریزی شوند.

 • مسواک زدن باکسر

برای اینکه از تنفس بد بو و نامطبوع سگ باکسر جلوگیری کنید، باید به صورت هفتگی دندان هایش را مسواک بزنید. این کار باعث جلوگیری از بیماری دندان و لثه نیز می شود.

 • گوش باکسر

برای نظافت گوش باکسرها می توانید هر هفته و به کمک یک پاک کننده پنبه ای مرطوب این کار را انجام دهید. پاک کردن گوش باکسرها می توانید از ابتلا به عفونت گوش و سایر بیماری های گوش جلوگیری کند.

 • چشم باکسر

به طور کلی سگ های باکسر، به نظافت پیچیده و سختی نیاز ندارند. بنابراین شما می توانید با یک دستمال پنبه ای مرطوب، صورت و چشم های این سگ باوفا را نظافت کنید.

قیمت سگ باکسر

سگ باکسر، یک سگ وفادار، با هوش و چابکی است. شما می توانید این سگ را از تولگی خریداری کنید و آن را به عنوان یک دوست و همراه باوفا کنار خود داشته باشید. آیا میدانید قیمت این سگ در بازار ایران چقدر است؟ طبق آخرین اطلاعات، باکسرها در ایران قیمتی حدود 12 تا 14 میلیون تومان دارند.

طول عمر سگ باکسر

تا به اینجا با ویژگی های شخصیت باکسر داگ ها آشنا شدیم، حال بهتر است تا بررسی کنیم که این سگ محبوب چقدر عمر می کند. به ظاهر می رسد عمر مفید باکسرها بین 10 تا 12 سال است. شما می توانید این سگ را خریداری کنید و یکی از پرورش دهندگان باکسر داگ باشید.

تغذیه باکسر

تغذیه سگ باکسر

در خصوص تغذیه سگ باکسر چقدر اطلاعات دارید؟ آیا میدانید باکسر ها در روز به چند وعده غذا نیاز دارند؟ در هر حال موضوع تغذیه به شدت مهم است و شما باید قبل از اقدام به خرید باکسرها حتما به این موضوع توجه داشته باشید.
فرقی ندارد که شما غذای خانگی به باکسرها بدهید یا غذای آماده؛ در نهایت مهم این است که تغذیه این سگ محبوب با کیفیت باشد. باکسرها نسبت به غذای با کیفیت علاقه بسیار زیادی نشان می دهند. در خصوص تعداد وعده غذایی باکسر در روز باید بگوییم این به سن سگ شما بستگی دارد. بعضی از باکسرها به شدت مستعد چاقی و اضافه وزن هستند بنابراین باید حواستان به تعداد وعده های غذایی این سگ باشد. به طور کلی شما می توانید به باکسر ها غذای تشویقی بدهید تا در آموزش و تربیت آنها اشتیاق و تمایل به وجود بیاید. تا چهار وعده غذایی برای توله های باکسر که تحت آموزش هستند، مجاز است. اما به حجم غذای آنها توجه کنید؛ به طور کلی دو بار تغذیه در روز برای این سگ ها ایده آل است.

آموزش و تربیت باکسر

همانطور که در بخش های قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم، Boxer را از تولگی برای آموزش و تربیت خریداری کنید. این سگ ها در سن های پایین تر قدرت یادگیری فوق العاده بالایی دارند. همچنین شما می توانید با در نظر گرفتن بازی های مهیج برای این سگ، کلی نکات آموزشی و تربیتی را به او یاد بدهید.

بازی‌های مهیج باکسر داگ

سگ باکسر از لحاظ سطح انرژی و علاقه مندی به بازیگوشی هیچ گاه کم نمی آورد. پس شما می توانید به راحتی بازی های مهیجی را برای این سگ در نظر بگیرید. شما می توانید این سگ را با خود به پیاده روی ببرید تا عضلاتش قوی و ورزیده شوند. او این کار را خیلی دوست دارد. همچنین می توانید یک توپ یا دیسک را پرتاب کنید و از او بخواهید که آن را برای شما بیاورد.
همچنین باکسرها پرش از روی مانع را خیلی دوست دارند و برای آنها به نوعی مهیج به حساب می آید. این فعالیت ها برای سگ باکسر، فعالیت های مهیج به حساب می آیند.

بیماری‌های رایج در نژاد سگ باکسر

همانطور که در بخش های قبلی به آن اشاره کردیم سگ باکسر تحمل گرما یا سرما را ندارد. بنابراین می توان او را تا مدت های زیاد در کنار اعضای خانواده نگه داشت. دقت داشته باشید، دمای بالا یا پایین می تواند این سگ را مریض کند. با هم به بررسی چند نوع از بیماری های شایع باکسرها می پردازیم.

 • آلرژی: یکی از شایع ترین بیماری های باکس، آلرژی به غذا است. به همین علت باید غذای باکسرها بسیار باکیفیت باشد. همچنین این سگ ی تواند به آلرژی تماسی نیز مبتلا شود. این آلرژی در ادامه تماس دهانی با محیط مختلف به وجود می آید.
 • بیماری های عفونی: حتما باکسرها را به موقع واکسیناسیون کنید تا به انواع بیماری های عفونی مبتلا نشوند.
 • انگل: خوردن آب آلوده می تواند باکسر را به انگل های داخلی و خارجی مبتلا کند.
 • بیماری های قلبی: در این سگ نگهبان، بیماری قلبی می تواند به شدت خطرناک باشد. نابراین مرتب او را برای چکاپ نزد دامپزشک ببرید.

از دیگر بیماری هایی که سلامتی باکسرها را تهدید می کند می توانیم به: سرطان، نفخ، میلوپاتی دژنراسیون، تشنج، کمبود تیروئید، کچلی دموکریت، بیماری های ژنتیکی و تنگی آئورت اشاره کنیم.

پرسش و پاسخ درباره سگ باکسر:

آیا سازگاری باکسر با سایر سگ ها بیشتر از گربه ها است؟

خیر! باکسرها با گربه ها سازگاری بیشتری دارند.

باکسر بیشتر در معرض چه بیماری هایی است؟

باکسرها بیشتر در معرض بیماری هایی همچون دیسپلازی هیپ، کچلی، عفونت، آلرژی و چاقی هستند.

آیا باکسرها نگهبانان خوبی هستند؟

بله! باکسرها جزو بهترین نژاد برای سگ نگهبان هستند.

میزان سر و صدای این سگ چقدر است؟

به طور کلی باکسر دارای سر و صدای متوسطی است.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (6 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها