کن کورسو + معرفی کامل
فهرست مطالب نمایش

معرفی کامل کن کورسو (Cane Corso)

تاریخچه کن کورسو (cane Corso)

سگ کن کورسو (cane Corso)، یکی از قدیمی ترین سگ‌هایی است که توسط انسان، شناخته شده است. کن کورسو با عنوان‌های مختلفی مشهور است؛  یکی از نام‌های ویژه او، Cane Di macellaio است که در زبان ایتالیایی مفهوم “گوشت قصابی” یا “گوشت بازار سگ” را دارد.

سگ کن کورسو (cane Corso) در مدت چند قرن، تنها در نواحی دور از دسترس روستاهای ایتالیایی یافت می‌شد. در آن روستاها کن‌ها به عنوان سگ شکاری و سگ نگهبان، مورد استفاده افراد قرار می‌گرفتند. تا سال‌ها پس از آن، نژاد کن کورسو بسیار نادر بود که حتی برای در یک دوره زمانی، گمان می‌شد که نژاد کن کورسو منقرض شده باشد. در دهه 1980 میلادی ،چند گروه از محققان در جنوب ایتالیا، سعی کردند کن کورسو را که امروزه محبوب شده است، از انقراض نجات دهند و موفق شدند.

معرفی کن کورسوامروزه شهرت کانه کورسو در سایر کشورهای اروپایی و همچنین آمریکا، گسترش یافته است.

کین کورسو به طور معمول در مسابقات سازمان‌های حیووانات و فعالیت‌های ورزشی دیده می‌شود، زیراکن ها سازگاری بالایی با محیط‌های مختلف دارند.

کن کورسو (cane Corso) همچنین جایگاه ویژه و محبوبی به عنوان همراه و مراقبان خانوادگی، پیدا کرده است.
کن کورسو ایتالیایی که با لقب ماستیف ایتالیایی یا ماستیف کن کورسو شهرت دارد، سگی جنگی و شکاری محسوب می‌شود که ریشه نژاد آن در جنوب ایتالیا می‌باشد. کن کورسو در ایتالیا در نبرد گاوهای عصبانی مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ در این نوع نبرد، که یک قمار ورزشی به حساب می‌آمد، یک یا چند سگ در برابر یک گاو به زنجیر بسته می‌شدند و به اجبار مسابقه می‌دادند.

کن کورسوها علاوه بر انجام وظیفه قدیمی خود، یعنی سگ‌ نگهبان بودن، امروزه به عنوان سگ‌ پلیس (برای انجام کارهای ردیابی)، استفاده می‌شوند. کن کورسو در عین حال که ابهت خاصی دارد، حیوانی وفادار و باهوش است که می‌تواند سگ‌ باغی و خانگی مهربان و بسیار آرامی برای شما باشد. از میان 195 نژادی که در فهرست باشگاه سگ‌های آمریکا ثبت شده اند؛ کن کورسو در زمان حاضر، سی و دومین سگ محبوب در آمریکا می‌باشد.

ویژگی‌های ظاهری کن کورسو

سگ کین کورسو دارای ظاهری با شکوه، عضلانی و قوی است. کن کورسو  استخوان بندی بزرگ، سر بزرگ، جمجمه پهن و گونه‌های برامده دارد. احتمال دارد گوش‌های بلند آنها به حالت طبیعی رها و یا بریده شوند.
کن کورسو بدن ضخیم و محکمی دارد که نشان‌گر از نیروی آشکار اوست. کن کورسو برای کسانی که با این نژاد از قبل آشنا نیستند، ممکن است بسیار ترسناک باشد.

 • ارتفاع و وزن کن کورسو

قد کن: جنس نر آن 64 الی68 سانتی‌ متر و جنس ماده 60 الی64 سانتی متر

وزن کن: جنس نر 45 تا 50 کیلوگرم و جنس ماده 40 تا 45 کیلوگرم

 • پوشش کن کورسو

سگ‌های کن کورسو پوشش دوجداره‌ای دارند. جنس لایه درونی پوست آنها سبک و نرم است، اما در سرما ضخامت آن بیشتر می‌شود. پوشش خارجی پوست کن کورسوها کوتاه، درخشان است. پوشش سگ کن کورسو در طیف وسیع و مختلفی از رنگ‌ها، مانند: سیاه و سفید، خاکستری، زغالی، قرمز، سرخ مایل به قرمز، آبی و شاه بلوط، دیده می‌شود. برخی از کن کورسوها لکه‌های سفیدی روی قفسه سینه، گلو، چانه و انگشتان پای خود دارند.

خصوصیات اخلاقی و رفتاری کن کورسو

کورسو اعتماد به نفس زیاد و سطح سازگاری بالایی دارد که این ویژگی‌ها او را تبدیل به رهبر خوبی کرده است، از پرسه زدن تنهایی کورسو جلوگیری می‌کند. کن کورسو می‌تواند سگ خانوادگی فوق‌العاده‌ای باشد. شما هرگز در شرایط مطلوب، کن خود را تهاجمی و پرخاشگر نمی‌بینید؛ اما در مواقعی خاص، کن می‌تواند برای عموم مردم و کودکان، عاملی تهاجمی و خطرناک باشد.

بدن عضلانی، جثه‌ی بزرگ و همچنین روحیه تهاجمی کن کورسوها باعث شده که هیچ فردی، تمایل بیش از حد نزدیک شدن به نژاد کن کورسو را نداشته باشد.

کورسو سگی بسیار مهربان، دوست داشتنی و همدم خانواده‌ محسوب می‌شود که اشتیاق زیادی به نزدیک شدن و صمیمی شدن با افراد را دارد، اما کمتر کسی از چنین ویژگی‌های اخلاقی کن، خبردار است.

خصوصیات کن کورسو

 • کن کورسو و صاحبان تازه‌کار

کن کورسو سگی قاطع و با اعتماد به نفس است که برای افرد تازه‌کار که برای اولین بار، قصد دارند سگ داشته باشند، انتخاب مناسبی نخواهد بود. در عین حال برای کسانی که تربیت سگ را تا حدودی بلد بوده و مسئولیت‌پذیری خوبی دارند، سگ همراه و پت فوق‌العاده‌ای خواهد بود.

 • کن کورسو و زندگی در آپارتمان

برخلاف باور اغلب مردم، اندازه وجثه‌ی یک سگ لزوما بدان معنا نمی‌باشد که آن سگ مناسب زندگی در آپارتمان است.  تعداد کثیری از سگ‌های کوچک انرژی بسیار زیادی دارند و برای زندگی در آپارتمان، گزینه خوبی نخواهند بود.

نگهداری از سگ کن کورسو در داخل آپارتمان‌های شخصی به شرط وجود فضای لازم برای ورزش و بازیگوشی آن، مشکل ساز نخوهد بود. کن کورسو نژادی بزرگ و سگ نگهبانی با قدرت بدنی بالا است؛ در نگهداری و مراقبت از کین کورسو ضروری‌ست توجه ویژه‌ای داشته باشید.

 • سازگاری کن کورسو با کودکان

سگ کورسو گزینه خیلی مناسبی برای افرادی که در خانه‌شان بچه‌ دارند، نمی‌باشد!

کن کورسو (cane)، سگی عظیم الجثه و قدرتمند است که به دلیل دارا بودن خلق‌وخوی نگهبانی، امکان آسیب رساندن آن به کودکان وجود دارد.

برای کاهش اثر این غریزه در سگ‌تان، توصیه می‌شود که کن کورسو را از زمان تولگی به سرپرستی خود گرفته و نزد خودتان او را پرورش داده و آموزشات لازم را به او بدهید.

 • قابلیت نگهبانی کن کورسو

هوش بالاو قدرت بدنی کورسو او را به یکی از بهترین سگ‌ها در زمینه نگهبانی و محافظت از خانواده تبدیل کرده است.

کانه کورسو به آسانی افراد غریبه و مشوک را شناسایی می‌کند و آنها را تحت کنترل خود قرار می‌دهد.

 • قدرت یادگیری سگ نژاد کن کورسو

سگ کین کورسو قدرت یادگیری متوسط رو به بالایی دارد اما در کل، کن کورسو نژادی قدرتمند است که از هوش و زیرکی بالایی دارد.

شما قادر خواهید بود دستورات مختلفی را به سگ کن کورسو خود آموزش بی‌آموزید.

وی آی پت به شما توصیه می‌کند که برای آموزش و تربیت کن کورسو، بیشتر از دستورات شنیداری استفاده کنید.

تغذیه کن کورسو

در جهت حفظ سلامتی و بالارفتن طول عمر سگ‌های کن کورسو، تغذیه کامل در عین حال متعادل، نکته‌ای اساسی است. تغذیه کامل و متعادل برای کن کورسوها، تغذیه‌ای است که مخصوص سگ‌هایی با ‌هیلکل حجیم درست شده باشند؛ مانند غذای خشک برند بلو بوفالو (Blue Buffalo) مدل Life Protection Formula   مخصوص سگ‌های نژاد بزرگ و بالغ و یا غذای خشک برند پورینا (Purina) مدل  Pro Plan مخصوص سگ‌های نژاد بزرگ، که برای کورسو مناسب خواهند بود. که البته ممکن است در ایران، نادر باشند.

برای آن که توله‌ کن کورسو شما با مفاصل و استخوان‌های سالم رشد کند، هرگز نباید بیش از اندازه به او غذا بدهید، زیرا اضافه‌وزن در زمان تولگی می‌تواند کورسو را در معرض مشکلات سلامتی من جمله ناهنجاری‌های استخوان و مفاصل قرار دهد.

مشکلات مانند چاقی اغلب در نژاد کن کورسو مشاهده نمی‌شود؛ در هر حال توصیه می‌شود که درباره‌ی وزن متناسب برای سگتان با دامپزشک آن مشورت. ارتفاع قد و سایز بدنی کن کورسو، در میزان تغذیه و در پی آن در وزن او، موثر خواهد بود.

 • با دقت فراوان کورسو خود را تغذیه کنید

اغلب شرکت‌های تجاری و مارک‌های شناخته شده،  کیفیت آنها همانند چیزی که ادعا می‌کنند، نیست. اغلب آنها و حتی کمپانی‌های بازاریابی، در تبلیغات محصولات غذایی خود، به شدت اغراق می‌کنند.

 • سعی کنید برای کن کورسو خود غذا بپزید

در هفته حداقل یک یا دو بار سعی کنید که به کن کورسو خود، غذای خانگی که خودتان آن را پخته‌اید، بدهید.

 • تغذیه خام برای نژاد کن کورسو

رژیم غذایی خام طبیعی، سرشار از سود و منفعت برای کن کورسو شما خواهد بود.

استخوان گوشت‌های خام و مواد غذایی طبیعی مواردی است که به طور غریزی برای تغذیه سگ کن کورسو مناسب است. غذاهای تهیه شده از شرکت‌های تجاری فاقد آنزیم‌ها و سایر مواد خاص رژیم غذایی ضروری هستند.

غذاهای سنتی کنسرو شده و کیبل‌های سگ به دلیل اینکه از لحاظ تهیه و استفاده بسیار راحت و در دسترس هستند، میان صاحبان سگ‌ها، بسیار محبوب هستند. اما بعد از سپری شدن چند سال از چنین روش تغذیه‌ای با این غذاها که ممکن است برای روده سگ‌تان مضر باشند، کور شما دچار مشکلات سلامتی خواهد شد.

طول عمر  کن کورسو

در صورت نگهداری و مراقبت صحیح شما از کورسو، طول عمری بین 10 تا 12 سال خواهد داشت.

 قیمت سگ کن کورسو

قیمت کورسوها حدودا بین 1500 تا 2500 دلار می‌باشد.

 نگهداری و مراقبت از سگ کن کورسو

 • مراقبت از پوشش و آراستن کن کورسو

پوشش بدنی سگ کین کورسو کوتاه اما دو لایه است که ریزش موی زیادی ندارد. در طول سال، مخصوصا در فصل بهار، کمی ریزش مو دارد. شانه زدن هفتگی پوشش در دوران ریزش، با برسی به سایز متوسط​​، توصیه می‌شود. دستکش مخصوص موهای مرده را که از قبل روی مبلمان و سطح خانه ریخته شده‌اند، جمع کرده و به تمییز شدن و رویش موهای جدید کورسو، کمک خواهد کرد.

 • سعی کنید از سنین تولگی ناخن‌های کن کورسو را کوتاه کنید تا برایش عادت شود. ناخن‌های خیلی بلند ممکن است برای کن کورسوتان دردناک باشد و منجر به ایجاد مشکل در راه رفتن عادی و دویدن شود.
 • از مسواک زدن برای کن و مراقبت‌های دهانی، غافل نشوید.
 • اگر گوش سگ کن کورسو شما بوی نامطبوع و یا قرمزی و التهاب داشته باشد، ممکن است نشانه‌ی عفونت کردن گوش باشد. شما باید گوش‌های او را با پنبه‌ی مرطوب، مرتب تمیز کنید.
 • در حین حمام کردن کن کورسو، بدن او را از نظر مواری مانند: زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت یا التهاب و گوش، بینی، دهان و چشم، حتما بررسی کنید.

 ورزش و فعالیت بدنی کن کورسو

تربیت و نگه داری کن کورسوکین کورسوها به دلیل جثه درشت خود، به برنامه ورزشی جدی‌ای نیاز دارند. پیاده‌روی رو دور تند یا دویدن، حداقل به اندازه‌ی 1.5 کیلومتر در صبح و تکرار آن در بعداظهر، سلامتی و توان عضلانی کن کورسو را حفظ خواهد کرد. کن کورسوها در پیاده‌روی های طولانی، صحرا نوردی و یا دوچرخه سواری، همراهان بی نظیری برای شما خواهند بود.

به دلیل اینکه کین کورسو برای کار پرورش یافته است، هنگامی که کاری برای انجام دادن و فعالیت کافی داشته باشد، بسیار احساس خوشبختی می‌کند. کورسو همواره به تحریک روحی و جسمانی نیاز دارد، در غیر این صورت ممکن است رفتارهای نامطلوبی از خود نشان دهد. بسیاری از کین کورسوها در مسابقاتی مانند: چالاکی، اطاعت پذیری، غواصی، تمرین‌های محافظت و ردیابی، رتبه‌آوران خوبی هستند.

 

 • آموزش به کن کورسو

کلاس‌های اجتماعی شدن و تربیت مقدماتی در دوران تولگی، برای تمام سگ‌ها توصیه می‌شود؛ برای نژادی به عظمت و قدرتمندی کن کورسو، این آموزشات ضروری است. اغلب کن کورسوها توانایی سگ غالب و سگ محافظ بودن را دارند. آموزشات اجتماعی شدن، شما را خاطر جمع می‌کند که آنها به کورسوهای بالغ اطاعت پذیر و خوش‌اخلاق تبدیل خواهند شد. آموزش اطاعت پذیری، کن را از ادعای ریاست در خانه باز می‌دارد. کین کورسوها باهوش، مشتاق یادگیری و دریافت تشویق از سوی صاحب خود هستند، از این رو آموزش آنها معمولاً برای صاحبان، آسان است.

 

پرسش و پاسخ درباره‌ی سگ نژاد کن کورسو:

آیا کن کورسو زیاد زوزه میکشد و یا سروصدا می‌کند؟

خیر؛ تمایل کین کورسو به پارس کردن بدون دلیل، بسیر کم است.

چندوقت یکبار باید کن کورسو را به حمام ببریم؟

کورسو زیاد به حمام کردن نیاز ندارد و 3 ماه یکبار بردن آن، کفایت می‌کند.

Instagram
WhatsApp
4.7/5 - (6 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها