زایمان سگ
آموزش
2 دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

هنگامی که متوجه می‌شوید سگ شما باردار است شاید خوشحال شوید، شاید هم شگفت زده شوید، اما با چند پرسش روبرو می شوید یا بهتر است برای پاسخ به آنهابه فکر باشید: زایمان سگ چگونه است؟ مراحل زایمان سگ چیست؟ حاملگی سگ چند ماه است و ….به شما پیشنهاد می کنیم مقاله را تا انتها بخوانید.

زایمان سگ + مدت زمان بارداری سگ و تغذیه سگ در دوران بارداری:

البته زایمان سگ آنچنان غیر طبیعی نیست، در واقع بصورت غریزی زایمان می‌کنند اما شما با دانستن زمان بارداری و مراحل بارداری از زایمان سخت سگ جلوگیری می‌کنید، برای کمک کردن به شما و سگ شما برای گذراندن این زمان سخت، به شما علائم سگ باردار و مدت زمان بارداری سگ را می‌گوییم و در نهایت از تغذیه سگ باردار صحبت می‌کنیم.

زایمان سگ

از کجا بفهمیم سگ مان باردار است؟

ابتدایی ترین راه حل مراجعه به دامپزشک می‌باشد. البته باید بگویم خیلی‌ها نفخ شکم سگ را با بارداری سگ اشتباه می‌گیرند. متاسفانه تستی برای تشخیص بارداری سگ وجود ندارد شما نمی‌توانید به داروخانه بروید و بفهمید سگ تان باردار است، اما اگر به این موضوع حساس شدید با دما سنج دمای بدن سگ خود را اندازه گیری کنید اگر در یک شبانه روز  از 38.5 درجه سانتی گراد پایین نیامد، سگ تان باردار است البته گاهی اوقات سگ قبل از زایمان کم غذا می شود حساس و حتی نسبت به شما ممکن است پرخاشگر شود و کم اشتها می شود این نشانه ها بسیار مهم هستند. دیگر نشانه های بارداری سگ:
می توان گفت رفتار سگ ماده عجیب می شود.یک نشانه مهم دیگر وجود دارد که خودش را در میانه بارداری سگ نشان می دهد بزرگ شدن سینه ها و تغییر رنگ آنها به صورتی و بعد از خارج شدن ترشحاتی البته بدانید شیر در هفته آخر تولید می شود.
با تصویر برداری یا آزمایش خون هم در نهایت می شوید فهمید سگ باردار است یا نه؟

مراحل زایمان سگ

مدت زمان بارداری سگ:

بارداری سگ چقدر طول می کشد؟ باید بگویم 64 روز. بدین ترتیب حاملگی سگ دو ماه است، از هفته پنجم شکم بزرگ می شود اما اگر سگ یک یا دو توله آبستن باشد شما متوجه نمی شوید و عمل زاییدن توله ها 36 ساعت طول می کشد.
چلوگیری از بارداری سگ:
اگر بدنبال جلوگیری از بارداری سگ هستید عقیم کردن بهترین راه است و جالب است بدانید بسیاری از رفتار های ناهنجار سگ جلوگیری می کند نظیر بیرون رفتن در دوران فحلی یا سرطان های خطرنک رحم و پروستات عقیم سازی سگ نر و عقیم سازی سگ ماده را بخوانید.
محل مناسب زایمان سگ:
سگ بدنبال جای مناسب است شاید نسبت به شما بخاطر بارداری حساس شده باشد اما هنگام زایمان حضور شما به او کمک می کند، گفته می شود سگ ها بیشتر در طول شب وضع حمل می کند زیرا در شب بیشتر احساس امنیت می کند در زمان زاییدن غروب شاید بی قرار باشد این نشان می دهد زمان زایمان سگ می باشد.

زایمان سگ و مراحل آن

مراحل زایمان سگ:

سگ در سه مرحله زایمان می کند. این سه مرحله بصورت علمی در واقع کنش و واکنش های هورمونی در سگ اتفاق می افتد اما این مقاله به زبان ساده نوشته شده است تا بشما در زایمان سگ کمک کند و در هر مرحله بدانید چه باید کنید. زایمان سگ مانند دیگر پستانداران سه مرحله ای است.

مراحل زایمان سگ:

مرحله اول:

سگ جای خود را پیدا کرده است دراز کشیده است، ممکن است صداهای ناراحت کننده در بیاورد نگران نباشید دمای بدن سگ 36 تا 37.5 کاهش می یابد انقباضات رحمی رخ می دهد و بدن سگ برای زایمان آماده می شود. سگ می لرزد این کاملا طبیعی است. و این مرحله تا بیست و چهار ساعت ممکن است طول بکشد. این آمادگی به این معنا است محتویات رحم سگ به انتها رحم حرکت می کند دیگر نشانه های این مرحله بشکل زیر اسـت:
• صدای خرخر در آوردن
• بی تاب است و قدم می زند
• کم اشتها شده است
• نفس نفس می زند
• به پهلوهای خود نگاه می کند
• محل خروج توله ها متورم و شل شده است
• شکم سگ آویزان می شود
• لیس زدن محل خروج توله ها
• ترشحات موکوسی ظاهر می شود

مرحله دوم زایمان

در واقع مرحله خروج توله محتویات رحمی و محتویات رحمی است و در واقع این مرحله توله ها و جفت دیده می شود، مادر در این مرحله دراز کشیده است زور می زند اگر اولین زایمانش را تجربه می کند بسیار سخت می باشد خروج طبیعی توله بصورت افقی است یعنی ستون مهره های توله بموازات ستون مهره های مادر است و توله باید با سر از بدن مادر خارج شود. معمولا بیین تولد هر توله باید بیست دقیقه طول بکشد اگر توله ها دو تایی خارج شوند خطرناک است زیرا ممکن است به یکدیگر فشار بیاورند و مرده متولد شوند.

مرحله سوم:

در این مرحله تمام توله ها زاییده شده اند، مادر در حال شیر دادن به توله ها می باشد  خیلی مهم است اگر سگ هنوز دراز کشیده است و  محل بدنیا آمدن توله ها را می لیسد ممکن است سگ دچار سخت زایی شده است و انسان باید دخالت کند پس با دامپزشک در ارتباط باشید.

بین تولد توله ها وقفه افتاد چه باید بکنیم؟

جز صاحب سگ کسی کنار سگ نباشد. ممکن است سگ نیاز به دستشویی کردن دارد این زمان نباید بیش از چهار ساعت طول بکشد. اگر این اتفاق یعنی طولانی شدن زاییدن رخ داد به دامپزشک خبر دهید. ترشحات سفید و بد بو هم خطرناک است ممکن عفونت باشد این را نیز به دامپزشک بگویید.
مرحله سوم
این مرحله از زایمان تا دو ساعت بعد از بدنیا آمدن آخرین توله طول می کشد، در این مرحله پرده جنینی به همراه بند ناف از بدن خارج می شود و ممکن است بوسیله سگ خورده شود اگر دیدید هنوز سگ محل بدنیا آمدن توله ها را می‌لیسد ممکن است فرایند زاییدن کامل انجام نشده است و دامپزشک باید توله را خارج کند.

بعد از زاییده شدن توله ها چه کار کنیم؟

اگر توله خارج نشد سعی کنید به آرامی کمک کنید در صورتیکه بخشی از بدن توله قابل مشاهده باشد، توله در کیسه آب قرار دارد مادر کیسه مایعات را باز می کند، از دو سانتی بند ناف آن را می جود توله را می لیسد تا بهتر نفس بکشند توله ها خود را به زمین می کشند و از گرمای مادر جهت حرکت را تشخیص می دهند تا به سینه های مادر برسند و شیر بخورند، جالب است بدانید بر خلاف گربه ها توله های سگ پستان اختصاصی ندارند. اگر توله ای را مادر نپذیرفت کیسه مایع را خود باز کنید، سعی کنید مایع داخل بینی و حلق توله را خارج کنید در ادامه غذای توله تازه متولد شده و نگهدری از آنرا توضیح می دهیم. توله ها عاشق جای نرم هستند.

زایمان سگ و تغذیه سگ باردار

تغذیه سگ باردار

غذای سگ باردار طبیعتا باید بیشتر باشد اما این افزایش نباید ناگهانی باشد زیرا معده سگ را اذیت می کند نهایتا تا پنجاه درصد افزایش دهید، کلسیم و فسفر در انتهای بارداری سگ بسیار مفید می‌باشد زیرا سگ مادر به توله هایش شیر می دهد به نوع غذای استارتر نیز توجه کنید برای مادر و توله هایش بسیار مفید است برای انتخاب و آگاهی غذای سگ پت شاپ را بخوانید. برای شما می توانیم در دوران بارداری زمانیکه به دامپزشک مشورت می کنید واکسن سگ توجه کنید و بعد از شناسنامه سگ برای تازه متولد ها فراهم کنید. ما رژیم غذایی مناسب برای سگ ما تهیه می کنیم با ما در تماس باشید. قیمت واکسن سگ را از کجا باید بدست آورد؟

آیا سگ ها توله خود را می خورند؟

یک هنگام زایمان سگ، سگ ماده، جفت را می خورند، زندگی سگ در طبیعت سخت هست سگ ها در محیط باز دور از حمایت انسانها زندگی می کنند برای شیر دهی به توله ها نیاز به مواد غذایی مغذی دارند برای همین جفت ها یا توله های مرده یا ضعیف را می خورند توجه هم داشته باشید هنگام زایمان هم اجازه ندهید بیش از چند جفت یا توله مرده را بخورد از دست آن دور کنید. سگ های جوان ممکن است بدلیل پایین بودن تجربه هنگام جدا کردن بند ناف توله سگ یا بخشی از بدن توله را بخورند آنها را درک کنید.

تعداد توله های سگ در یک زایمان:

بر اساس تحقیقات گفته شده است تعداد توله های زاییده شده در یک زایمان به عوامل زیادی بستگی دارد مثلاً نژاد سگ و تغذیه. در نهایت با زیر نظر گرفتن پیش از دویست نژاد متوجه شدند میانگین زاییده شدن توله ها در سگ چهار الی پنج عدد می باشد و در نژاد های بزرگتر 7 الی 8 توله نیز دیده شده است.

پرسش پاسخ متداول در مورد بارداری سگ:

از کجا بفهمیم سگ‌مان باردار است؟

آزمایش خون، سونوگرافی و دمای سگ اگر از 38.5 در شبانه روز پایین نیامد سگ‌مان باردار است.

راه‌های دیگر برای تشخیص بارداری سگ وجود دارد؟

بله سونوگرافی، آزمایش خون.

مدت زمان بارداری سگ چقدر است؟

بیش از دو ماه است.

نشانه‌های بارداری سگ چیست؟

بزرگ شدن شکم، بزرگ شدن سینه ها و صورتی شدن آنها.

مراحل زایمان سگ چیست؟

سه مرحله آمادگی زایمان، زاییدن توله ها، هل دادن به توله ها و شیر دادن به آنها.

سخت زایی سگ چه زمانی رخ می‌دهد؟

وقفه افتادن در بیرون آمدن توله‌ها و در مرحله سوم زایمان لیسیدن فرج سگ.

سگ‌ها در هر زایمان چند توله می‌زایند؟

چهار الی پنج توله بصورت میانگین.

تعداد توله‌های سگ پامرانین چقدر است؟

تعدادشان بین سه تا چهر توله می‌باشد.

آیا هنگام زایمان، همراه با سگ باشیم یا او را تنها بگذاریم؟

برخی سگ‌ها ترجیح می‌دهند صاحبشان همراهشان باشد ولی برخی دیگر نه، باید بدانیم اگر سگ تنهایی را ترجیح می‌دهد باید او را تنها گذاشت زیرا مزاحمت در هنگام وضع حمل، می‌تواند سبب توقف روند زایمان شود.

محل مناسب برای زایمان سگ‌ها کجاست؟

بهترین مکان برای ماده سگ‌ها جایی است که به آن عادت دارند، بنابراین بهتر است در دوران بارداری، جایی دنج و گرم برای او فراهم کنید تا به آنجا عادت کنند.

از سگ مادر ترشحاتي خارج مي‌شود، آيا طبيعي است؟

در بعضي موارد وجود ترشحات طبيعي است اما اگر ترشح بدبو باشد نشانه ای از عفونت است که بايد با دامپزشكتان مشورت كنيد.

آيا پدر توله‌ها بايد از مادر و بچه‌ها دور نگه داشته شود؟

بله،مادر و نوزادان بايد از تمام حيوانات ديگر دور نگه داري شوند.

 

Instagram
WhatsApp
4/5 - (2 امتیاز)
guest
2 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
نامه‌سگ‌یا‌ساحبشخسرو

سگ‌اسکی‌چند‌ماحه‌بچدار‌میشه

محمد

تعداد تولهدر هر زایمان به مادر بستگی دارد یا پدر