چشم گیلاسی در سگ
فهرست مطالب نمایش
هزینه جراحی چشم گیلاسی سگ حمایتی
هزینه جراحی چشم گیلاسی سگ حمایتی

بیماری ها و عارضه های چشم سگ، جز مشکلات خطرناک برای سگ می باشند و برای صاحبان حیوانات خانگی از لحاظ روحی بسیار دردناک می باشد زیرا این عارضه را در چشمان دوست خود می بینند صاحبان سگ می دانند چشمان یک سگ چقدر زیبا است، یکی از این بیماری ها، بیماری چشم گیلاسی می باشد.در این مقاله علتِ بیماری،  سن و نژادهای مستعد، راه های درمان بدون جراحی و هزینه جراحی چشم گیلاسی سگ را برای شما بازگو می کنیم. نگران سلامت سگ خود هستی واکسن سگ را انجام دادی؟ چقدر باید برای واکسن هزینه کنم؟ قیمت واکسن سگ را بخوانید.

چشم گیلاسی در سگ و هزینه های جراحی چشم گیلاسی در سگ و عوارض آن:

چشم گیلاسی در سگ

عارضه چشم گیلاسی در سگ Cherry Eyes یا بیرون زدگی چشم سوم سگ همانطور که از اسمش پیدا است یک نوع بیماری چشم در سگ می باشد، این اتفاق پیش از اینکه یک بیماری باشد، یک عارضه است در واقع می توانیم بگوییم رشد غده در گوشه داخل چشم که رنگ مایل به صورتی دارد رخ می دهد و این توده از بیرون به اندازه یک گیلاس دیده می شود. به زبان علمی پرولاپس غده اشکی پلک سوم رخ داده است. در ادامه تشخیص، درمان و جراحی چشم گیلاسی در سگ ( در مواردی درمان دارویی ) آن‌را توضیح می دهیم.

آیا در سگ پلک سوم وجود دارد؟

آیا سگ ها واقعاً چشم سوم دارند؟ خب همانطور که می دانید سگ ها یک پلک بالایی و یک پلک پایینی دارند اما پلک سومی نیز معروف به غشای چشمک زن در گوشه داخلی چشم به صورت مورب قرار دارد این پلک به محافظت بیشتر از چشم کمک می کند و به نوعی در نقش برف پاک کن اتومبیل عمل می کند و در پلک سوم یک غده اشکی وجود دارد و سی درصد از اشک برای ،بخش قدامی چشم و قرنیه تولید می کند اگر صبح هنگام به چشم سگ خود بعد از بیدار شدن دقت کنید آنرا مشاهده می کنید.

دلیل بیماری چشم گیلاسی چیست؟

به دلایلی که هنوز مشخص نیست و بر سر علت آن اختلاف نظر وجود دارد پلک سوم سگ از انتهای مکان آن، شروع به بیرون زدن می کند؛ در محل آن التهاب قرمز رنگ دیده می شود و بیماری پیشرفت می کند. این ناهجاری در بعضی از نژاد ها بیشتر است و ژنتیک نقش مهمی در این ناهنجاری دارد. نژاد های مستعد به این بیماری سگ بولداگ‌، کوکر اسپانیلز، شیتزو، می باشند اما ضربه به چشم سگ نیز می‌تواند از دلایل این بیماری باشد.

علائم شایع در چشم گیلاسی سگ:

چشم گیلاسی در سگ و نشانه های آن

این بیماری نشانه هایی دارد بعضی بصورت رفتاری است. با اولین مراحل این بیماری ترشحاتی از چشم سگ خارج می شود و چشم سگ قرمز می شود این‌ها باعث می شود سگ چشم خود را بمالد و یا صورت خود را به فرش بمالاند اگر این رفتار‌ها  را از سگ خود دیدید به این بیماری مشکوک شوید اما حتما به دامپزشک مراجعه کنید. بیش تر مواقع این بیماری در سگ های کمتر از یک سال رخ می‌دهد و گربه ها هم ممکن است به این عارضه دچار شوند که بسیار کمتر از آمار سگ‌ها است.

اما به نشانه های شایع این بیماری می توان اشاره کرد:

  • تولید بیش از حد اشک یه همان Epophera
  • زوزه کشیدن بیش از حد یا بلفارواسپاسم
  • التهاب ملتحمه
  • خشکی چشم

درمان چشم گیلاسی در سگ بدون جراحی:

اگر نشانه‌ها را دیدید سریع به دامپزشک مراجعه کنید مراحل اولیه این بیماری را  دامپزشک تشخیص دهد برای درمان دارویی این ناهنجاری و کاهش التهاب آن از قطره چشم ضد تورم  استروئیدی استفاده می شود البته کمتر درمان ناهنجاری با دارو گزارش شده است .در صورت ادامه، سگ درد زیادی تحمل می کند دامپزشک ممکن است آنتی بیوتیک نیز تجویز کند در نهایت باید جراحی انجام شود.

جراحی چشم پلک سوم سگ:

قیمت و چشم گیلاسی در سگ

اگر بیماری در مرحله پیش رفته بود که دارو موثر نباشد دامپزشک سعی می کند به کمک بخیه، غده را به جای خود هدایت کند در نتیجه بیماری درمان می شود و خشکی چشمی در کار نیست اما روش نهایی برای درمان این بیماری برداشته شدن غده پلک سوم می باشد اما عارضه ای دارد چشم برای خشکی خود رنگدانه هایی تولید می کند و این رنگدانه‌ها ممکن است باعث نابینایی بشوند در نتیجه دامپزشک دارو های دائمی تجویز می کند. گاهی گزارش شده است دو سه هفته بعد،  عارضه بجای خود بر گشته است اما اگر عارضه ادامه پیدا کند چشم سگ عفونت می کند و این بسیار خطرناک می باشد.

مراقبت های لازم پس از جراحی چشم گیلاسی:

یکی از عوارض عمل بعد از جراحی بسیار که رایج است التهاب بعد از عمل است. این التهاب باید 7 روز بعد از عمل برطرف شود. اگر برطرف نشد با دامپزشک خود در ارتباط باشید آنتی بیوتیک ها و دارو‌های تجویز شده به دقت استفاده شود موفقیت عمل به مراجعه زود هنگام و تشخیص درست بیماری دارد. لازم به ذکر است این مجموعه آماده همکاری با حیوان دوستان و انجمن های حمایتی است و با تعرفه مناسب جراحی چشم گیلاسی سگ انجام می دهد.

هزینه جراحی چشم گیلاسی در سگ

هزینه جراحی چشم گیلاسی در سگ:

هزینه جراحی چشم سگ، بر اساس تشخیص بیماری و نوع عمل انجام می شود بسیاری از کلینیک ها به دلیل نداشتن امکانات و بخش دپارتمانی جراحی مجهز، توانایی انجام این عمل را ندارند. کلینیک وی آی پت دارای دپارتمان تخصصی و مجهز جراحی است که جراحی سگ شما به وسیله دامپزشک جراح انجام می شود. از طریق پیام رسان واتساپ می توانید از هزینه جراحی چشم گیلاسی در سگ آگاه شوید با ما درتماس باشید.

بیماری های دیگر چشم سگ:

چند بیماری رایج چشم سگ را نام می بریم:

  • آبریزش از چشم سگ (Watery Eyes)
  • آتروفی پیشرونده شبکیه سگ (Progressive Retinal Atrophy)
  • کاتاراکت در سگ (Cataracts)
  • خشکی چشم در سگ

 

کلینیک دامپزشکی را بخوانید، تا با خدمات و امکانات کلینیک دامپزشکی و پت شاپ وی آی پت بیشتر آشنا شوید.

پرسش و پاسخ متداول درباره بیماری چشم گیلاسی در سگ:

بیماری چشم گیلاسی یا چری آی چیست؟

غده ای در گوشه چشم، با رنگ صورتی بیرون زده می شود و شبیه یک گیلاس در چشم سگ می‌باشد.

علت بیماری چشم گیلاسی در سگ چیست؟

در علت آن اختلاف نظر وجود دارد اما نژاد در آن موثر است.

نژادهای مستعد در بیماری چشم گیلاسی سگ‌ها چیست؟

کوکر اسپانیلز، شیتزو، بولداگ نونه از سگ های مستعد در این بیماری می باشند.

بیماری چشم گیلاسی در سگ در چه سنی رایج است؟

بیشتر در سگ های جوان از چهار هفته تا دو سالگی رخ می‌دهد بعضی منابع تا یک سالگی گفته اند.

درمان چشم گیلاسی در سگ بدون جراحی چیست؟

اگر زود تشخیص داده شود درمان دارویی با تجویز دامپزشک انجام می‌شود.

هزینه جراحی چشم گیلاسی در سگ چقدر است؟

از طریق پیام رسان با ما در ارتباط باشید با انجمن ها و حامیان حیوانات بنابر تعرفی حمایتی توافق می شود.

آیا گربه‌ها نیز به این بیماری دچار می‌شوند؟

بله کمتر، بیرون زدگی چشم سوم در سگ ها شایع تر است.

علائم شایع بیماری چشم گیلاسی چیست؟

Epiphora (تولید بیش از حد اشک)، التهاب ملتحمه، بلفارواسپاسم (زوزه زدن بیش از حد)، خشکی چشم.

عوارض و مراقبت‌های بعد از جراحی چیست؟

التهاب بعدِ عمل از عوارض رایج است به مدت ۷-۵ روز، روزانه چندین بار قطره‌های آنتی بیوتیکی و یا سایر قطره‌های توصیه شده باید مصرف شود.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (4 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها