بیماری های سگ
مقالات
بدون دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

سگ‌ها این دوستان عزیز انسان که طی سالیان زیاد، تبدیل به دوستان انسان شده‌اند برای انسان بسیار عزیزند و حکم دوست، همراه و گاهی یکی از اعضای خانواده انسان را دارند بیماری سگ‌ها یکی از دغدغه‌های صاحبان سگ می‌باشد. این بیماری‌ها را می‌توان براساس شیوع، نشانه‌ها و میزان خطر دستبه بندی کرد بیماری‌های عفونی سگ شایع‌ترین بیماری‌های سگ می‌باشند بعضی از آن‌ها جز بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان می‌باشند اجتناب از بیماری‌های عفونی سگ بسیار سخت می‌باشد زیرا راه‌های انتشار آن‌ها بسیار زیاد است نظیر ظرف غذا و حوله و اسباب بازی مشترک تا سرنگ و زخم و رابطه جنسی و آب و هوا و …. .

بیماری های سگ علائم + پیشگیری + درمان | مشترک بین انسان و سگ |

ما بیماری‌های سگ را بر اساس شیوع و عفونی بودن، اشتراک بین انسان و سگ همچنین نشانه‌‌ها (اسهال سگ، خارش پوست، نفس نفس زدن سگ، بی‌حالی سگ و زیاد آب خوردن) دسته بندی می‌کنیم برای صاحبان سگ و سگ دوستان راه‌های پیشگیری از آن‌ را می‌گوییم به درمان این بیماری‌ها اشاره می‌کنیم پر واضح است این نکات نه برای درمان خانگی (در موارد محدود نظیر اسهال) بلکه برای هدایت شما به مراکز معتبر و مجهز می‌باشد تا هزینه و رفت آمد و خطا در نتیجه کاهش یابد. گاهی این خطاها پر هزینه می‎‌باشند.

بیماری ویروسی دیستمپر

در بین بیماری‌های سگ یکی از معرف‌ترین بیماری‌های ویروسی، دیستمپر می‌باشد؛ اگر بخواهیم مختصری از تاریخچه این بیماری بگوییم، به مرگ بسیاری از سگ‌ها در میانه قرن بیستم اشاره کرد. در ابتدا دهه 40 میلادی عامل این بیماری شناخته شد و دو دهه بعد یعنی در سال 1960 واکسن این بیماری کشف شد به نجات جان سگ‌های زیادی کمک کرد.

راه‌های انتقال آن:

به وسیله ترشحات مجاری تنفسی، مدفوع و ادرار حیوان بیمار منتقل می‌شود؛ اگر فرض بگیریم این ویروس از طریق تنفس و سرفه حیوان بیمار پخش شده باشد ویروس از طریق تنفس وارد بدن حیوان سالم می‌شود غدد لنفاوی را درگیر می‌کند بسته به نژاد و شرایط 2 الی 5 روز کل بدن را فرا می‌گیرد. 6 الی 9 روز بعد اگر آزمایش خون گرفته شود در خون سگ مشاهده می‌شود این ویروس به دستگاه عصبی و گوارشی همچنین تنفسی حمله می‌کند.

نشانه‌ها:

نشانه‌های دیگر بدین صورت می‌باشد:

 • عطسه‌های شدید و پشت سر هم
 • تلوتلو خوردن
 • عدم تعادل در راه‌ رفتن
 • کم شدن آب بدن
 • بی‌اشتهایی

درمان:

این بیماری درمان خاص ندارد، درمان حمایتی و جانبی انجام می‌شود دامپزشک با سرم و مواد مغذی اسهال را برطرف می‌کند مواد مغذی برای سگ شما تجویز می‌شود دوره این بیماری 10 روز است اگر سگ شما نجات پیدا کند دیگر به این بیماری دچار نمی‌شود اما ریسک نکنید برای سگ‌های ضعیف کشده است. 3 الی 6 روز بعد نشانه‌ها ظاهر می‌شود، ابتدا سگ دچار تب و افسردگی می‌شود، همزمان پوست کف پا سگ از بین می‌رود در اطرف چشم سگ چرک ایجاد می‌شود.

راه پیشگیری:

به سگ خود توجه داشته از هر ظرف اشتراکی غذا و آب نخورد واکسن سگ را در سن پایین انجام دهید سن مناسب واکسن این ویروس از هفته 6 تا 10 بعد از تولد سگ انجام شود فصل شیوع این بیماری زمستان و پاییز بسیار شایع است و آفتاب و حرارت این ویروس را می‌تواند از بین ببرد خوب است بدانید این بیماری در گورکن‌ها، راسو‌ها و پانداهای قرمز دیده می‌شود. ممکن است سگ دیگری داشته باشید در این مورد احساس مسئولیت داشته باشید سگ مشکوک به این بیماری را از دیگر سگ‌ها جدا و قرنطینه کنید. واکسن دیستمپر بسیار موثر می‌باشد، باز هم ممکن سگ شما دچار این بیماری شود این بیماری بسیار ضعیف ایجاد می‌شود.

برخی از بیماری‌ های عفونی از طریق وسایل مشترک، حشرات آلوده و یا زخم‌ های باز شیوع پیدا کنند.

ویروس سگی

ویروس سگی یک عفونت روده ای و گوارشی است که بسیار مسری بوده و هم سگ‌ های وحشی و هم اهلی را درگیر می کند. عفونت ناشی از این ویروس دو سوم بالای روده کوچک سگ‌ ها را آلوده می کند. در اکثر مواقع عفونت هیچ علایم خاصی را بروز نمی دهد و به خودی خود درمان می شود. با این حال این عفونت می ‌تواند برای توله سگ‌ ها و سگ‌ هایی که دارای عفونت های دیگری مانند پاروویروس هستند، مشکل ساز باشد.

این بیماری معمولا در سگ‌ های مسن هیچ علائم خاصی را بروز نمی دهد اما در صورت بروز عبارتند از:
اسهال
استفراغ
کم آبی بدن
درمان بیماری شامل مصرف مایعات زیاد و الکترولیت است. اگر فکر می کنید که توله سگ شما به ویروس سگی مبتلا شده بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید چون این بیماری برای توله سگ کشنده است.

هپایت سگ (Dog Hepatitits)

در دسته بیماری‌های سگ که خطرناک و مسری می‌باشد بیماری هپاتیت سگ می‌باشد خیلی از دارندگان سگ این بیماری را با بدخلقی توصیف می‌کنند از آنجا که این بیماری کبد و کلیه و سگ را تحت تاثیر قرار دهند برای همین سگ دچار زردی نیز می‌شود. (منابعی درگیری ریه نیز گفته شده است) نام ویروس ایجاد این بیماری آدرن ویروس می‌باشد.

راه‌های انتقال:

این بیماری از بزاق، ادرار و خون قابل انتقال می‌باشد. پس برای جلوگیری بهتر است ظرف اختصاصی آب و غذا تهیه کنید. سگ‌های درمان شده تا شش ماه می‌توانند ویروس را از طرق ادرار دفع کنند.

نشانه‌های این بیماری:

سرفه
کم شدن اشتها
تب (به صورت بالا رفتن درجه حرارت بدن)
تغییر رنگ لثه (کم رنگ شدن)
اگر کلیه درگیر شود ممکن است تشنگی و ادرار زیاد نشانه ثانوی این بیماری می‌باشند.
تمام نشانه‌ها در سگ شما به شکل افسردگی هم بروز می‌کند؛ پر واضح است زمانی که زردی رخ داده است باید سریع به دامپزشک مراجه کنید. زمان تشخیص این بیماری در درمان بسیار موثر می‌باشد و برای پیشگیری از دیگر سگ‌ها جدا شود تا پایان درمان قطعی حتی اجازه ندهید سگ شما مدفوع خود را پاک کند.

پیشگیری:

این بیماری در بسیاری از مناطق دنیا دیده می‌شود البته واکسن این بیماری همراه با دیستمپر انجام می‌شود و بعد از آن یادآوری سالانه دارد. سگ‌های جوان را نسبتا بیشتر درگیر می‌کند تشخیص این بیماری نیز به صورت تفریقی است.

آنفولانزی سگی Influenza

اگر سگ شما سرفه و عطسه می‎‌کند دچار تب نیز شده است به بیماری آنفولانزای سگی دچار شده است. این بیمار در سگ‌ها در رده بیماری‌های عفونی مسری قرار می‌گیرد دستگاه تنفسی را درگیر می‌کند و بسیار مسری است و به راحتی بین سگ‌ها منتقل می‌شود در صورت به تعویق انداختن درمان به ذات الریه منجر می‌شود و خطرناک است. یکی از ویروس‌های شناخته ایجاد کننده این عفونت H3N8 می‌باشد. این بیماری بین پرنده و اسب‌ها و سگ‌ها نیز مشترک است.

نشانه‌ها:

 • درگیری ریه و مشکلات آن به صورت سرفه و عطسه
 • ترشحات بینی
 • کاهش اشتها و در نتیجه بی‌حالی
 • افزایش درجه حرارت بدن

در صورت عدم درمان می‌تواند خطرناک باشد.

 

پارا آنفلونزا سگ

پارا آنفولانزا یک ویروس دیگر تنفسی مسری می‌باشد ازکنار قرارگرفتن سگ‌های دیگر و و استنشاق هوای آلوده و لوازم مشترک امکان انتقال این بیماری است. سرعت و شدت انتقال این ویروس بسیار بالا است.

درمان:

آنتی بیوتیک درمان این بیماری در سگ‌ها می‌باشد.

نشانه‌های آنفولانزا:

 • تب
 • ترشحات بینی
 • بی‌حالی و از دست دادن اشتها و کمبود انرژی
  تا اینجا اگر دقت کرده باشید متوجه شده‌اید چقدر نشانه‌های بیماری‌ها نزدیک به هم می‌باشد پس از درمان خانگی یا شخصی جلوگیری کنید شاید اشتباه در یک بیماری و اشتباه دوز نادرست منجر به تلف شدن حیوان خانگی شما شود.

سرفه کنی

سرفه کنی (به انگلیسی Kennel Cough) بین متخصصان با نام تراکئوبروانشیت سگ نیز معروف می‌باشد؛ بیماری، بسیار مسری است. جایی که انبوهی از سگ‌ها نگهداری می‌شود (نظیر پانسیون‎‌ها) این بیماری شایع است.

نشانه‌ها:

سرفه خشک یک نشان اصلی برای این بیماری می‌باشد. توجه داشته باشید سرفه می‌تواند در مواردی نشان از بیماری قلبی نیز باشد زمان مشاهده سرفه این موارد را ساده نگیرید به دامپزشک ارائه دهید.

پیشگیری:

از آنجا که این بیماری در سگ‌ها معادل سرماخوردگی برای انسان می‌باشد جلوگیری غیر ممکن است در صورت مشاهده سگ خود را از دیگر سگ‌ها جدا کنید.

درمان:

استراحت بسیار مهم می‌باشد آب و مواد غذایی کافی در اختیار آن‌ها قرار دهید.

لپتوسپیروز

یک نوع دیگر از بیماری سگ‌ها را معرفی می‌کنیم که بر خلاف دیگر بیماری‌ها منشا باکتریایی دارد این بیماری لپتوسپیروز می‌باشد بیشتر در سگ‌های مزرعه دیده می‌شود زیرا ناشی از نوشیدن آب غیر بهداشتی ایجاد می‌شود عمده دلیل این بیماری وجود این باکتری در ادرار خوک و اسب، گاو، سگ و دیگر جوندگان نظیر موش می‌باشد. پس اجازه ندهید سگ شما از آب استخر، یا جوی شهری بنوشد. این باکتری در آب و خاک تا چند ماه توانایی زنده ماندن دارد این بیماری سراسر جهان شایع است اما در مناق گرمسیر و نیمه گرمسیر بیشتر دیده می‌شود در بعضی نقاط برای این بیماری واکسن تزریق می‌کنند.

نشانه‌ها:

این بیماری نیز بر کبد و کلیه تاثیر می‌گذارد در نتیجه زردی نیز می‌تواند از نشانه‌های این بیماری باشد پرنوشی و ادرار زیاد باعث می‌شود دامپزشک به احتمال این بیماری در سگ شما مشکوک شود.


باز نشانه‌های مشترک بیماری‌های خطرناک و کشنده یکسان دیده شد تاکید زیاد بر این مسئله نشان از اهمیت موضوع دارد این مقالات برای آگاهی صاحبان سگ نوشته شده است سعنی نکنید خودتان این بیماری‌ها را تشخیص دهید و با مراجعه به شبکه‌های اجتماعی یا جست جو در وب خودتان سگ عزیز را درمان کنید مجموعه وی آی پت یک کلینیک دامپزشکی مجهز با تجهیزات تشخیصی نظیر سونوگرافی و درمانی حمایتی بینظیر مانند لیزرتراپی می‌باشد در این مجموعه عمل‌های عقیم سازی سگ نر و عقیم سازی سگ ماده و عقیم سازی گربه به وسیله جراح دامپزشک انجام می‌شود.


 • خون در ادرار
 • بی‌حالی، بی‌اشتهایی
 • استفراغ
 • درد عضلانی بدن
 • درجه حرارت بالا
 • افسردگی
 • استفراغ مستمر
 • زردی چشم

پیشگیری:

همانطور که گفته شد در بعضی نقاط واکسن انجام می‌شود. قرار دادن آب تمیز در اختیار سگ.

درمان:

فورا به دامپزشک مراجعه کنید.

عفونت گوش

اگر سگی وقت خود را زیاد از خانه میگذراند باید آماده عفونت گوش باشد حاک گرد و غبار بذر چمن وارد گوش سگ شود ابتدا گوش سگ را تحریک می‌کند بعد باعث عفونت می‌شود.

پیشگیری:

تمیز کردن گوش به وسیله صاحب سگ.

درمان:

تجویز قطره آنتی بیوتیک گوش به وسیله دامپزشک.

اسهال سگ

اسهال سگ و درمان آن دغدغه برای صاحب سگ می‌باشد گاهی نشان آلرژیک غذایی یا زیاده روی در خوردن، خوردن زباله یا غذای آلوده؛ گاهی هم نشان از بیماری خطرناک می‌باشد در صورت ابتلا به اسهال یا در کل هر بیماری تغییرات نشانه‌ها رنگ مدفوع و رفتار سگ را سعی کنید یادداشت کنید بسیار مهم می‌باشد.

کک و کنه

کک یک مورد دیگری از بیماری در سگ‌ها می‌باشد هر سگ آن را در زندگی خود تجربه می‌کند دارو‌های مناسب برای درمانشان وجود دارد. بر خلاف کک‌ها، کنه‌ها خطرناک‌تر می‌باشند مانند کنه فلج که می‌تواند مسمومیت خون و بد‌تر از آن مرگ برای سگ همراه آورد این کنه در سواحل شرقی استرالیا یافت می‌شود.

بیماری پارواویرس

این بیماری همینطور که از نامش پیدا است جز بیماری‌های ویروسی است در بیماری‌های سگ می‌باشد مهم‌ترین خصیصه این بیماری باید بدانید این است کشنده و بسیاری خطرناک است از نظر مسری بودن در درجه بالایی قرار دارد هدف این ویروس این بیماری سلول‌ها و گلبول‌های سفید می‌باشد و به آن‌ها حمله می‌کند در مرحله بعد بر روده و قلب نیز اثر میگذارد و مشکلات قلبی ایجاد می‌کند. توله سگ‌ها و سگ‌های واکسن نشده بسیار در خطر می‌باشند.

نشانه‌ها:

نژادهای ژرمن شپرد و دوبرمن پینشر، امریکم استافورد شایر تریر بیشتر در معرض خطر می‌باشند.
اسهال خونی و استفراغ شدید
بی‌حالی
بی ‌اشتهایی

پیشگیری:

ویروس این بیماری در محیط مقاوم می‌باشد بر اشیا مانند کفش و سطح زمین پیدا می‌شود، ماه‌ها می‌تواند زنده بماند و نسبت به مواد ضد عفونی کننده نیز مقام است پس از راه‌های مدفوع و ظرف آب و غذا منتقل می‌شود.
پس بهترین پیشگیری انجام واکسن می‌باشد. واکسن نیز به این شکل در 8 هفتگی اولین بار تزریق می‌شود دو هفته بعد دومین مرحله تزریق می‌شود و در آخر سالیانه یادآوری می‌شود. ببینید سگ‌های واکسن زده نیز دچار این بیماری می‌شوند اما شدت آن بسیار کم می‌شود و بدن در برابر آن تقویت می‌شود.

هاری

یک بیماری در سگ می‌باشد که بین انسان و سگ مشترک می‌باشد خطرناک و کشنده می‌باشد این بیماری نیز ویروسی عفونی و مسری می‌باشد. این بیماری از دو نوع می‌باشد که به نام‌های عصبانی و فلج نام گذاری ‌شده‌اند در نوع عصبانی سگ پرخاشگر می‌شود و حالا تهاجمی به خود می‌گیرد به دیگران و حتی اشیا ممکن است حمله کند در حالت فلج، تعادلش را از دست می‌دهد ضعیف و گوشه نشین می‌شود در این بیماری سگ از نور بدش می‌آید. هاری جز خطرناک‌ترین بیماری‌های شناخته شده می‌باشد و بین پستاندارن مشترک است و به دستگاه عصبی یعنی مغز و نخاع و دستگاه‌های عصبی حمله می‌کند بدانید گربه‌ها هم نیز دچار می‌شوند. راه اتقال آن خراشیدگی و یا گزیدگی و گاز گرفتن و بزاق می‌باشد.

نشانه‌ها:

در این بیماری بسته به نوعش در رفتار متفاوت می‌باشد مثلا در نوع اول گوشه نشین و در نوع دوم مهاجم و پرخاشگر می‌شود. دیگر آنها به شرح زیر می‌باشد:
عدم تعادل در حرکت
انزوا و گوشه نشینی
زخم در محوطه دهان
افتادگی فک
تب بالا
تغییر رفتار (کمرویی یا پرخاشگری)
عدم توانایی بلع یا همان قورت دادن غذا

درمان:

این بیماری درمانی ندارد یا به قولی آخر راه است. باعث تلف شدن و مرگ دام می‌شود در صورتیکه سگ شما مورد حمله حیوان هار قرار گرفت حتی اگر واکسن زده بود به دامپزشک اطلاع دهید تنها راه پیشگیری واکسن می‌باشد.

آب مروارید

آب مروارید عارضه ای است که بیشتر در سگ‌های مسن دیده می‌شود اما فقط کهولت سن دلیل این بیماری نیست بر اثر آسیب دیدگی و یا عوارض دیگر بیماری‌ها نیز ایجاد می‌شود عجیب است بدانید در لحظه تولد سگ می‌تواند وجود داشته باشد یا در چند هفتگی توله‌ها خود را نشان دهد.

آرتروز

این عارضه مانند انسان‌ها به دلیل کهولت سن دست می‌دهد تشخیص این بیماری سخت است بعد از بیدار شدن در صبح و هواری سرد به راه رفتن سگ خود توجه کنید اگر تغییری در راه رفتن سگ دیدید احتمال بروز آرتروز وجود دارد.

درمان:

درمان خاصی ندارد ورزش، رژیم غذایی برای کنترل وزن و در نهایت داروهای ضد آرتروز تجویز می‌شود.

دیابت و چاقی

دیابت در این موجودات دوست داشتنی مانند انسان ناشی از عدم تعادل و عدم ترشح انسولین می‌باشد و به دو نوع تقسیم می‌شود:
عدم تولید انسولین
عدم تعادل در تولید انسولین و پاسخ ناکافی به هورمون

نشانه‌های آن:

سگ‌های ماده نسبت به سگ‌های نر مبتلا می‌شوند این بیماری در 6 تا 9 سالگی بیشتر رخ می‌دهد طبیتا اگر چاق باشد این احتمال بیشتر قوت می‌گیرد. افزایش یا کاهش اشتها نیز نشانه‌های این بیماری می‌باشد.
افزایش مصرف آب
کاهش وزن
تکرر ادرار
مشکلات چشمی نظیر کوری یا آب مروارید
عفونت ادراری
استفراغ

دلایل ابتلا:

ژنتیک، چاقی، اختلال در لوزالمعده از دلایل این بیماری در سگ‌ها می‌باشد.

درمان:

با توجه به علت، درمان‌های متفاوتی در سگ انجام می‌شود شدت بیماری نیز وجود دارد پس درمان‌های متفاوت ارائه می‌شود اگر شدت بیماری کم بود دارو‌های خوراکی و رژیم غذایی پرفیبر ارائه می‌شود تا سطح گلوکز در خون کاهش پیدا کند. اما شواهد نشان داده است برای بیشتر سگ‌های دیابتی انسولین نوشته می‌شود.

سرطان

شاید بعضی ندانند سگ‌ها و حتی گربه‌ها سرطان می‌گیرند شنیدن اینکه کسی سرطان گرفته است دردناک است شنیدن سرطان گرفتن سگ‌ها نیز بسیار سخت می‌باشد با شنیدن اینکه سگ شما دچار این بیماری شده است، تعجب می‌کنید و می‎‌ترسید؛ باید بدانید سرطان در سگ نیز مانند بیماری سرطان انسان می‌باشد در رشد و تکثیر سلول‌های بدن مشکل ایجاد می‌شود و بافت‌های سرطانی پدید می‌آید خود را سر زنش نکنید بعضی از سرطان‌ها به دلیل کهولت سن است. بعضی نژاد‌ها نیز مستعد به انواع سرطان‌ها هستند؛ به طور مثال سرطان لنفوم یا همان غدد لنفاوی در نژاد‌های گلدن رتریور، نژاد باکسر، بوستون تریر شایع‌تر است. اما سرطان‌های استخوانی در نژاد‌های بزرگ‌تر رخ می‌دهد اما شما می‌توانید از بعضی سرطان‌ها مثلا سرطان بیضه و رحم با عقیم سازی جلوگیری کنید.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (1 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها