مدل های اصلاح مو سگ شیتزو

می دانیم موی سگ ها هم مانند موی انسان باید هر ازگاهی کوتاه شود، چون که در اثر رشد کردن زیاد ممکن است جلوی بینایی سگ را بگیرد. ضمن این که بلند بودن موهای سگ در فصل گرما و تابستان باعث می شود سگ زیادتر عرق کند و ابتلا به بیماری‌های قارچی و کنه را زیادتر می کند. در نتیجه کوتاه کردن موی سگ ها امری اساسی است اما نکته مهم در کوتاهی موی آنها توجه به نوع نژاد شان است، اینکه چه مقدار مو در هر نژاد طبیعی است و چه مقدار باید کوتاه شود، همچنین مدل کوتاهی نیز به نژاد سگ بستگی دارد.
اگر خودتان این کار را بلد هستید، بهتر است در خانه هر چند ماه یک بار موی سگ خود را کوتاه کنید، اگر بلد نیستید می توانید به آرایشگاه های مخصوص سگ‌ها و یا کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید. برای آگاهی از قیمت اصلاح موی سگ هم می توانید به صفحه تعرفه خدمات مراجعه کنید.

اصلاح موی سگ شیتزو

اصلاح مو سگ شیتزواگر نژاد سگ شما شیتزو باشد حتما می دانید مشخصه ظاهری سگ شیتزو پرمو بودن و صورت دوست‌داشتنی‌شان می‌باشد و این نژاد از سگ ها، موهای بلندی دارند که بخش اصلی نگهداری و مراقبت از شیتزو را شامل می‌شود، شانه کردن روزانه موهای شیتزو مهم است و همچنین زود به زود موهای سگ باید اصلاح شود تا موها به یکدیگر گره نخورند و به پت خانگی شما زیبایی ببخشد.
اما در نظر داشته باشید اصلاح موی سگ نیاز به تجربه و مهارت دارد.

مدل‌های پرطرفدار موی سگ شتیزو

هیچ قاعده و قانون مشخصی برای اندازه‌ی کوتاهی موهای آن‌ها وجود ندارد. در حین اصلاح موی سگ ممکن است بنابر سلیقه‌ی خود تصمیم بگیرید موهای سگ خود را خیلی کوتاه یا متوسط کوتاه کنید.
در هنگام انتخاب مدل موی این سگ دست شما باز است. انتخاب مدل به علاقه‌ی شخصی و سبک زندگی، آب و هوای محل زندگی و فصلی که قصد کوتاهی دارید بستگی دارد.
جالب است بدانید جنس موی شیتزو بسیار شبیه به موی انسان است و نکته‌ی مثبت آن ریزش موی کم این نژاد است.
بلند بودن موهای این نژاد یکی از ویژگی‌های مثبت برای افرادی است که به آراستگی سگشان اهمیت می‌دهند.
اگر این سگ بامزه یک جز از زندگی شماست و یا قصد خرید آن را دارید بهتر است راه‌های زیبا ترکردن موهایش را بدانید. قصد داریم ۵ نوع مدل مو برای سگ شیتزو را به شما معرفی کنیم.

مدل موهای کوتاه سگ شیتزو

تا یکسالگی در موهای سگ شیتزو تغییرات زیادی وجود دارد که این در تمام سگ ها طبیعی است.
در طول این مدت موهای آنها به شدت دچار پیچیدگی و گره خوردگی می شوند، پس در این مدت پیشنهاد می‌شود موهای بدن سگ شیتزو کوتاه نگه دارید.
شما می توانید موهای بدن و پاهای سگ شیتزو را کاملا کوتاه کنید و قسمت‌های دم، سر، سبیل و اطراف گوش را کمی بلند نگه ‌دارید. با این کار سگ شما دوست‌داشتنی تر می شود و از مشکلات آزاردهنده گره خوردن جلوگیری می‌شود.

مدل موهای بلند سگ شیتزو

اگر می‌خواهید سگ‌ شی تزو شما موهای بلندی داشته باشد با مشکل گره خورگی مواجه خواهید شد. برای جلوگیری می‌توانید با نرم‌کننده‌های مخصوص موهای سگ مرطوب کنید و گره‌ها و درهم‌پیچیدگی مو را با دست باز کنید، البته مراقب این باشید که موهای سگ کشیده نشود.
در صورتی که کماکان مشکل پابرجا بود با شانه‌هایی که دندانه‌های پهن دارند و به آنها شن کش گفته می‌شود، موهای سگ شیتزو را شانه بکشید. بعد از این که گره‌ها باز شدند از یک برس سیمی نرم برای فرم‌دهی تمام موهای بدن سگ شیتزو استفاده کنید. حواستان باشد موهای اطراف چشم و دم‌ها را به سمت پایین باید برس شود.

مدل مو شیر مانند سگ شیتزو

جالب است بدانید معنای شیتزو، شیر کوچک است و این نام گذاری به علت داشتن موهای شبیه به شیر آن‌ها بوده است. با انتخاب این مدل کوتاهی شما یک شیتزوی به تمام معنا دارید!
در مدل مو lion-cut ویا مدل شیر، یا گاهی با نام پف‌کرده و یا کرکی، بر اصلاح صورت تمرکز می‌کند و موهای بدن سگ شیتزو به اندازه‌ی 2-1 اینچ کوتاه شود. یعنی در این مدل از اصلاح و آرایش مو سگ شیتزو تمامی موهای بدن، پا و دم‌ کاملا کوتاه می شود و فقط موهای اطراف سر بلند نگه داشته می‌شوند . این موهای بلند اطراف سر را به صورتی برس کشیده می‌شود که حجم بیشتری به خود بگیرد.

مدل مو ژاپنی سگ شیتزو

انواع مدل اصلاح مو سگ شیتزواگرچه مدل موهای ژاپنی زیادی برای سگ وجود دارد، اما رایج ترین مدل آن این است که مو اطراف گوش را بلند و پاها را پرمو نگه می‌دارند و فرم مثلثی و یا گرد به مو پاها می‌دهند. این مدل از اصلاح و آرایش مو سگ شیتزو متفاوت و سختر است، به گونه‌ای که نیازمند است این کار را افراد باتجربه و آشنا با این مدل‌های مو سگ انجام دهند.

مدل موهای بافته‌شده سگ شیتزو

می توان یک مدل مو متوسط و یا نسبتا بلند را انتخاب کرد که این فرصت را بدهد تا از کش‌موها برای فرم‌های دم اسبی، بافته‌شده و بستن مو استفاده شود.
چه موهای سگ شما کوتاه چه بلند باشد (در حدی که مزاحم تحرک حیوان نشود) بستن مو های سگ شیتزو جذابیت خاصی به او می‌دهد و صورت حیوان خانگی شما بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.
این مدل ها مانند مدل های مسابقات حرفه ای است .
برای درست کردن این مدل، که بیشتر شبیه مدل گل داوودی هم میدانند، موهای سگ خود را بالای سرش نگه دارید و به آرامی برس را به سمت بالا بکشید و بعد بهتر است مو ها را با کش پلاستیکی ببندید. مقدار مو بسته شده و فرم مو باقی مانده به سلیقه و علاقه خودتان بستگی خواهد داشت.

مدل خرس عروسکی ( Teddy bear cut)

گاهی مدل کوتاهی موهای صورت است که باعث منحصر به فرد دیده شدن یک سگ می‌شود. در بین مدل‌های مو این مدل بسیار پرطرفدار است! و شما با اولین نگاه به عکس‌های این مدل موی سگ شیتزو خواهید فهمید که چرا به آن مدل عروسک خرسی گفته می شود.
در این مدل تمرکز اصلی بر روی صورت است، موهای بدن و گوش‌ها (5-6/5 سانتیمتر) کوتاه می‌شود. موهای صورت 10 سانتیمتر بلندتر باقی می‌ماند و به صورت گرد مرتب می‌شود. شما می‌توانید متناسب با آن بدن سگ خود را کوتاه کنید.

آرایش دم سگ شیتزو ( Tail hair fun)

موهای دم شیتزو می تواند ظاهر جالبی به او بدهد، شما با تغییراتی در این قسمت می‌توانید سگ بامزه‌ای داشته باشید.
در این مدل مو، برخلاف بقیه‌ی قسمت‌های بدن، موهای دم کوتاه نمی‌شود، و گاها با گیره‌ و کش مو موهای دم را می بندند.

اصلاح مخروطی شکل موهای پا (Flared Bottom Style)

در این مدل موهای پاها به صورت مخروطی شکل اصلاح می‌شود ولی بقیه‌ی موهای بدن بسیار کوتاه می‌شود یعنی موهای بدن را 7/5 سانتیمتر کوتاه می کنید و با این مدل موی سگ شیتزو به او ظاهری تقریباً شبیه به شیر را می‌دهید.
البته این مدل مو ممکن است کمی چالش برانگیز باشد و نیاز به مرتب کردن مداوم داشته باشد.

اصلاح کامل موی سگ (Full shave)

مهم‌ترین ویژگی این مدل آرایش مو سگ این است که با انتخاب آن خیالتان از تمیزی پوست سگتان راحت است. استحمام در این مدل مو بسیار راحت است و بدن سگ شیتزوی تان به سرعت خشک می‌شود. با این مدل نباید نگران گره خوردن موهایش باشید!

آماده سازی حیوان برای اصلاح:

آرایشگر‌ها معمولا از میز‌های بلند استفاده می‌کنند تا تسلط کافی داشته باشند.
معمولا در کنار میز گیره‌ای برای بستن قلاده و همچنین محافظ‌هایی برای محدود کردن حرکت حیوان تعبیه شده است.
هنگامی که شما می‌خواهید این کار را در منزل انجام دهید یک میز با ارتفاع مناسب انتخاب کنید و روی آن را با یک حصیر یا پارچه مناسب بپوشانید تا مانع لیز خوردن حیوان شوید.
حالت ایده‌آل این است که شخص دیگری در نگه داشتن حیوان به شما کمک کند، اما شما به تنهایی نیز قادر به انجام این کار خواهید بود.

مراقبت‌های لازم بعد از اصلاح موی سگ

مراقبت بعد از اصلاح مو سگ شیتزوحواستان باشد سگ‌هایی که به تازگی موهایشان کوتاه شده است، نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند. بنابراین، به موارد زیر بعد از اصلاح سگ توجه داشته باشید:
• سگ را برای پیاده روی طولانی مدت بیرون نبرید. خصوصا در روزهای گرم!
• اجازه ندهید که سگ برای مدت زمان طولانی، مثلا برای بازی کردن در حیاط، بیرون بماند.
• در صورتی که او را از خانه بیرون می‌برید، از ضد آفتاب مخصوص برای پشت حیوان استفاده کنید. در غیر این صورت می‌توانید از لباس مخصوص وی استفاده نمایید.
• در صورتی که بعد از کوتاهی مو، لکه‌های قرمز رنگ در سطح پوست این حیوان مشاهده کردید، حتما از کرم یا لوسیون مخصوص این حیوانات استفاده کنید.
• شانه کردن منظم موهای جدیدی که می‌رویند را فراموش نکنید؛ چرا که در غیر این صورت مجددا موهای سگ به هم گره خورده و باعث ایجاد مشکل برای حیوان و شخص شما می‌شود!

پس از چه مدتی مدل موی سگ شیتزو را تغییر دهیم؟

باید بگوییم تا حدودی به نوع آرایش موی قبلی سگتان بستگی دارد. اما به طور کلی 6-4 هفته یک بار باید موهای سگ شیتزوی خود را اصلاح کرد. البته مرتبا باید نظافت موها و شانه زدن بپردازید.
عامل دیگری که در تصمیم گیری برای زمان کوتاهی مو تأثیرگزار است، گرما هوا می باشد. همانطور که می دانید سگ‌های شیتزو بسیار گرمایی هستند و شما در هنگام انتخاب مدل موی سگ شیتزوی خود باید این مورد را در نظر داشت.

چرا باید فاصله بین اصلاح‌ها منظم باشد؟

همانطور که خیلی از ما زمانی که برای اولین بار می خواهیم کاری را انجام دهیم عصبی و مضطرب هستیم، اما پس از گذشت چند روز از انجام آن کار استرس ما کم می شود و کم کم میفهمیم آن قدرها هم که فکرش را می‌کردیم وحشتناک نبود. این را در نظر بگیرید بعد از چند ماه انجام ندادن آن کار ممکن است استرس‌ها مجدد برگردند.
برای سگتان هم همین وضعیت پیش می‌آید با دادن یک نظم به روند اصلاح موها می‌توانید از میزان اضطراب آن کم کنید.

چگونه استرس سگ را موقع اصلاح کم کنیم؟

بعضی از سگ‌ها از کوتاهی می‌ترسند و ممکن است در برابرش مقاومت کنند. پیشنهاد ما این است که با شانه زدن شروع کنید. شانه شدن بسیار برای این سگ‌ها خوشایند است. وقتی می‌بینند در زمان شانه شدن از صاحب خود توجه دریافت می‌کنند این کار به لیست فعالت های مورد علاقه‌شان اضافه می‌شود!
همچنین قبل از شروع به کوتاهی موها اجازه بدید سگتان با وسایلی که می‌خواهید استفاده کنید آشنا شود. آن‌ها را ببیند و بو بکشد تا بعد از روشن شدنشان فرار نکند.

سوالات درباره اصلاح مو سگ شیتزو:

چقدر طول می‌کشد که موهای سگ شیزتزوی من کاملاً بلند شود؟

سرعت رشد موی سگ شیتزو به نسبت بالا است. به طور متوسط یک ماه طول می‌کشد تا یک اینچ رشد موها را ببینیم.

اولین بار چه زمانی باید موهای سگ شیتزوام را کوتاه کنم؟

اگر سگ شیتزوی شما از زمان تولد پیش شما است باید بدانید که ۳ ماهگی بهترین سن برای اولین کوتاهی است.

سگ ها هر چند ماه یکبار نیاز به اصلاح دارند؟

این سوال بستگی به میزان ریزش موی سگ، میزان رویش مو و همچنین نژاد سگ دارد.

آیا می توان اصلاح موی سگ را در منزل انجام داد؟

اگر مهارت کافی و تجربه در این زمینه داشته باشید می توانید به راحتی موی سگ خود را کوتاه کنید اما باید دقت کنید حیوان را زخمی نکنید.

چرا باید موی سگها را کوتاه کرد؟

به دلیل این‌که رویش بیش از حد موها سبب می شود حیوان نتواند فعالیت های خود را به صورت آزادانه انجام دهد.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (2 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها