نگهداری سگ
مقالات
بدون دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

روش های تربیت توله سگ شامل آموزش و نگهداری و وسایل مورد نیاز به همراه عکس زیباترین توله سگ ها در انواع نژاد شامل:
توله هاسکی، توله ژرمن، توله سگ سرابی، توله ژرمن شپرد اصیل، توله دوبرمن، توله پیت بول، توله گلدن رتریور، توله پامرانین، توله شیتزو، توله مالینویز، توله سامویید، توله سگ گرگی، توله سگ اشپیتز، توله سگ قدرجونی، توله پامر، توله گریت دین، توله اشپیتز تریر، توله تریر، توله سگ چاوچاو ، توله بولداگ، توله پامرانین خرسی، توله سگ ساموید، توله سگ پاگ، توله سگ شیانلو و چاوچاو مینی

قرار است به شما تمام اصول، باید‌ها و نباید‌ها تربیت توله سگ را آموزش بدهیم این اصول هر چند ساده، از مردن و تلف شدن توله سگ شما پیشگیری می‌کند. نکاتی کلی در مورد غذای توله سگ ها را برای شما می‌گوییم البته باید بدانید نژاد در نگهداری و تغذیه، بیماری، محل نگهداری، تربیت توله سگ‌ها بسیار مهم است.

تربیت توله سگ | آموزش و نگهداری + عکس زیباترین نژاد ها

نگه داری توله سگ

زمانی که می‌خواهید از یک توله سگ نگهداری کنید باید بدانید یکی از سخت ترین کارهای دنیا و البته لذت بخش ترین کار را انتخاب کرده‌اید آموزش توله سگ بدون مادر مسئولیت زیادی دارد خیلی چیزهایی که شنیده‌اید یا در کارتون‌ها و فیلم‌ها دیده‌اید باید فراموش کنید.

عکس توله سگ و تصاویر زیباترین و بامزه ترین آن ها

عکس توله سگ ژرمن شپرد

 

عکس توله سگ هاسکی

 

عکس توله سگ سرابی

 

عکس توله سگ گلدن رتریور

 

عکس توله سگ دوبرمن

 

عکس توله پیت بول

 

عکس توله سگ پامرانین

نکات کلی تربیت توله سگ:

در ادامه یک سری از اصول کلی آموزش توله‌ سگ ها را می‌گویم، اگر توله‌ای را پیدا کردید یا می‌خواهید به سرپرستی بگیرید به این موارد توجه کنید.

توله سگ‌ها را از مادرشان جدا نکیند؛

بهترین پرورش دهنده توله‌ها مادرشان می‌باشد زمانیکه که توله‌ها در حال شیر خوردن هستند توصیه می‌کنیم به آنها نزدیک نشوید مگر می‌خواهید به آن‌ها کمک کنید در جای مناسب در ظرف فلزی آب سالم قرار دهید و غذای خشک مخصوص مادر و توله‌ها برای آن‌ها قرار دهید.

به توله سگ‌ها به هیچ وجه شیر گاو ندهید:

توله‌ها شیر دوست دارند اما هیچی شیر مادرشان نمی‌شود، به هیچ وجه شیر گاو برای ‌آن‌ها استفاده نکنید، بهتر است غذای توله سگ برای ‌آن‌ها تهیه کنید. غذای مخوص سگ مادر و توله‌ها می‌تواند گزینه خوبی باشد.

نگه داری توله سگ

محیط را برای توله‌ها امن کنید:

محیط مناسب برای توله‌ها جعبه‌ای می‌باشد که توله‌ها نتوانند از آن خارج شوند کف آن پتویی نرم قرار داشته باشد دمای آن 22 درجه سانتیگراد باشد، بهتر است یک دما سنج در آن محیط قرار دهید زیرا توله سگ‌های تازه متولد شده توانایی تولید دمای کمی دارند. اساس منزل با ارزش و شکستنی را از آن‌ها دور کنید سیم‌های برق را جمع کنید متوجه می‌شوید توله‌ها دوست دارند اشیا را گاز بگیرند و بجوند. برای آموزش گاز نگرفتن توله سگ باید شرایط روحی و رفتاری که در بالا توضیح دادیم رو رعایت کنید. توله سگ را در آشپرخانه و حمام نگهداری کنید این مکان‌ها هم گرم هستند هم قابل شست و شو. در شب آن‌ها را در اتاق خود بخوابانید توله‌ها از محیط باز  می‌ترسند. اگر هوا سرد بود می‎‌توانید پتو روی ‌آن‌ها بیندازید.

به موقعیت جفرافیایی توجه کنید: می‌خواهید از یک توله در آپارتمان نگهداری کنید یا در باغ. از یک توله سگ ژرمن شپرد یا یک توله پامرا نگهداری کنید یا حتی از توله سرابی، محیط جغرافیا و تغذیه و تربیت این سگ‌ها بسیار متفاوت می‌باشد.

نگهداری از توله سگ بدون مادر: حال اگر مجبور شدید از توله سگ بدون مادر یا توله سگ تازه متولد شده نگهداری کنید سعی کنید آن‌ها را گرم نگهدارید با پتویی نرم اگر دسترس نبود با گرمای بدن خود.

نگهداری از توله سگ تازه متولد شده:

برای تربیت توله سگ چند مشکل پیش رو دارید تشخیص سن توله سگ، نگهداری از توله سگ دوماهه و یا یک ماهه، اقدامات دامپزشکی نظیر شناسنامه سگ، واکسن سگ، غذای توله سگ. این سن بسیار حساس می‌باشد افت دما یا تغذیه نادرست باعث مرگ توله‌ها شود. برای چی گفتیم توله‌ها را از مادر جدا نکنید به غیر از شیر مادر، توله‌ها اصلا دستشویی نمی‌کنند مادر با زبان خود کمک به دفع توله‌ها می‌کند با زبان خود محل دفع را می‌لیسد تا توله‌ها غذا را دفع کنند. شما برای آموزش دستشویی به توله سگ باید این نکته را در نظر بگیرید. با یک دستمال مرطوب، گرم و نرم برای توله‌ها اینکار را می‌کنید. برای جلوگیری از مرگ توله خود واکسن را  جدی بگیرید از لینک زیر میتوانید از قیمت واکسن سگ اطلاع پیدا کنید، یا مستقیما با ما تماس بگیرید.

به توله سگ چه غذایی بدهیم؟

غذای مناسب توله تازه متولد شده، شیر خشک مخصوص توله سگ می‌باشد اگر به این غذا دسترسی نداشتید. می‌توانید از شیر بز یا گاو استفاده کنید به ازای هر دویست و پنجاه سی سی شیر گاو بدون لاکتوز و کم چرب یک زرده تخم مرغ اضافه کنید، مقدار کمی ماست شیرین و قاشق چای خوری دی بازیک کلسیم فسفات اضافه می‌کنید شیر سگ نسبت به شیر گاو شیرین‌تر و غلیظ‌تر می‌باشد. در یخچال این شیر را قرار دهید تا چند روز می‌توانید استفاده کنید. توله سگ‌ها تا شش هفتگی شش وعده از شیر سگ یا این محصول استفاده می‌کنند بعد از آن وعده غذای کاهش می‌یابد و غذای خشک یا خانگی به آن اضافه می‌شود.

توله سگ را از چند ماهگی از مادر می‌توان جدا کرد؟

از زمان زایمان سگ، مادر توله‌ها را به خود نزدیک می‌کند، به آن‌ها شیر می‌دهد، بعضی منابع 6 هفتگی بعضی 8 هفتگی را زمان جدا سازی را توله سگ‌ها را از مادر می‌دانند.

زمان انداختن قلاده به توله سگ کی است؟

استفاده از قلاده برای سگ‌ها سخت و ناراحت کننده می‌باشد ممکن است افسرده یا حتی دیوانه شوند زیرا قلاده انداختن برای سگ خلاف طبیعت و غریزه آن‌ها می‌باشد. بعد از قلاده انداختن سگ شما ممکن است حتی ستیزه‌گر نیز شود و بدانید حتی شما را گاز بگیرد،از مهمترین دلیل گاز گرفتن توله سگ نگه داشتن در قفس و یا استفاده زود هنگام از قلاده را میشود نام برد. ناهنجاری رفتاری چیزی است که شما در صورت عدم تربیت توله سگ با آن دچار می‌شوید. عقیم سازی سگ نر / عقیم سازی سگ ماده به رفع بسیاری از این ناهجاری‌ها کمک می‌کند، اگر بخواهیم پاسخ کلی به سوال شما بدهیم باید گفت تحقیقات سن دو ماهی تا پنج ماهگی را برای استفاده و انداختن قلاده بر گردن سگ مناسب می‌داند.

وسایل مورد نیاز برای توله سگ‌ها:

هنگام تربیت توله سگ‌ها باید یک سری لوازم برای نگهداری تغذیه و بهداشت آن‌ها تهیه کنید.

نگه داری توله سگ |غذا توله سگ

غذای خشک توله سگ:

تغذیه آن‌ها بسیار مهم است غذای خشک یا غذای خانگی مزایا و معایب خاص خود را دارد سگ‌ها هم ممکن است دچار اضافه وزن و بیماری شوند، برای تهیه رژیم غذایی توله سگ با دامپزشک خود مشورت کنید. مثلا سگ‌های ریز سوخت ساز بالایی دارند در صورت کمبو کالری ممکن است دچار افت قند شوند مثل سگ پامرا. سگ‌ها مانند انسان دچار بیماری کلیوی، کبدی، لوزالمعده نیز می‌شوند در انتخاب غذای توله سگ بسیار توجه کنید.

اسباب بازی:

توله سگ‌ها بسیار با انرژی می‌باشند برای آن‌ها باید یک عالمه اسباب بازی تهیه کنید این اسباب بازی‌ها در تربیت توله سگ شما تاثیر بسیاری دارند

در تمام موارد چه ظرف غذا و چه غذای تشویقی برای آن‌ها جداگانه ظرف و غذای تشویقی تعیین کنید. باعث می‌شود با هم درگیر نشوند و در زمینه غذایی دچار سوتغذیه نشوند، یکی بیشتر نخورد و دیگری کمتر. اسباب بازی‌های استاندار در اختیارش قرار دهید اگر استاندار نباشد ممکن است قورت دهد و بعد از آن دچار اسهال شود. اگر موارد بهداشتی و اصول نگهداری از توله سگ‌ها را رعایت نکنید اسهال سگ و درمان آن یک دغدغه همیشگی شما می‌شود.

لوازم بهداشتی توله سگ‌ها:

بهداشت توله سگ‌ها بسیار مهم است. البته توله خوشگل شما، خوشگل‌تر هم می‌شود حداقل چیز‌های لازم برای بهداشت توله‌ها برس مخصوص سگ،شونه سگ، خمیر دندان مخصوص سگ و حوله ناخنگیر سگ است که باید تهیه کنید.

موارد تربیتی در نگهداری از توله ‌سگ‌ها:زمانیکه شما از توله سگ‌ها نگهداری می‌کنید، حتما علاوه نیاز فیزیولوژیک آن‌ها به تربیت و رفتار‌های آن فکر کنید

نگه داری توله سگ

تربیت اجتماعی توله سگ‌ها:

سگ‌ خود را بیرون ببرید اگر قلاده در سن مناسب بر گردنش آویختید در جاهایی که دوست دارد ببرید و در آنجا آزادش بزارید در جاهای شلوغ بروید تا به انسان‌های غریبه عادت کند بگذارید  سگ شما بغیر از خودتان دوستانی داشته باشد و با دیگر سگ‌ها بازی کند تا چشم بهم بزنید سگ شما بالغ می‌شود ممکن است مادر یا پدر شود همسایه شما از دستتان شاکی است که باید زایمان سگش و نگهداری از چند توله را دوباره تجربه کند اگر می‌خواهید هنگام مهمانی توله سگ شما خودش را به پای مهمان نمالد یا بر روی در و دیوار با ادارار نشانه گذاری نکند و با سگ‌های دیگر دعوا نکند و پرخاشگر نباشد به عقیم سازی توجه کنید در ضمن اینکار جلوی سرطان‌های خطرناک را می‌گیرد. همچنین برای آموزش ادرار توله سگ باید بدانید اینکار بسختی و نیاز به پد است.

به سگ‌تان سوار شدن به ماشین را عادت دهید:

در سن پایین توله سگ خود را سوار ماشین کنید بعد‌ها ممکن است دچار استرس شود و نتواند عادت کند شاید بخواهید سگ خود را به سفر و خارج از کشور ببرید توله‌ سگ‌ها را در ماشین تنها نزارید دما می‌تواند برای آن‌ها کشنده باشد.

برای سگ خود قفس تهیه کنید: شما بهرحال مجبور می‌شوید سگ خود را تنها بگذارید یک قفس متناسب با جثه و نژاد سگ بسیار به شما می‌تواند کمک کند اگر به سفر می‌روید سگ خود را به پانسیون بسپارید توجه کنید واکسن زده باشد.

نوازش و توجه: توله‌ها سگ‌ها نیاز به توجه دارند شما نسبت به احساست آن‌ها نیز مسئول هستید در آینده خواهید دید زمانی که ناراحت هستید آن‌ها نیز ناراحت می‌شوند و یا با خوشحالی شما خوشحال می‌شوند حتی ممکن است به نامزد یا دوستان شما حسودی کنند پس ترس و استرس هم تجربه می‌کنند زمانیکه یک توله سگ را به خانه بردید درست است که باید او را با محیط و اعضای خانواده آشنا کنید اما اجباری نباشد و هنگام خواباندن آن‌ها را بهتر است در اتاق خود بخوانید تا دچار ترس نشوند توله سگ‌ها مانند نوزاد انسان هستند نوازش و توجه نیز اصول دارد آن‌ها را با دقت جابجا کنیدو فشار ندهید توله سگ‌ها اسباب نیستند. سگ‌ها تفاوت احساسات مصنوعی و واقعی را متوجه می‌شوند.

نگه داری توله سگ | افسردگی

آیا توله سگ‌ها افسردگی می‌گیرند؟

همانطور که گفته شد سگ‌ها مخصوصا توله سگ‌ها دچار استرس و ترس اضطراب و شادی می‌شوند نظیر: بچه‌های انسان‌. نژاد‌ها بسیار با هم متفاوت می‌باشند و ممکن یک نژاد نیاز به فعالیت بیشتری داشته باشد خواب زیاد کم اشتهایی از نشانه‌های افسردگی در سگ می‌باشند برای تشخیص و درمان هر بیماری حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

نکات بهداشتی برای نگهداری از توله سگ‌ها:

برای نظافت توله سگ‌ها برس خیلی مهم است، هر روز سعی کنید موهای آن‌ها را شانه کنید مو‌های سگ نشان از سلامت سگ دارد مو‌های یک سگ سالم، براق می‌باشد و رشد مو در نژاد‌ها متفاوت است. صورت و پاهای سگ را برس نکشید زیرا باعث فراری شدن سگ از نظافت می‌شود، هنگام نظافت پوست را چک کنید زائده یا جوش نداشته باشد سگ‌ها ممکن است گوششان دچار جرب شود برای همین هنگام برس کردن این مورد هم چک کنید اطراف دم سگ هم نباید نشانه‌هایی از اسهال باشد. ناخن گرفتن نیز بسیار مهم است نحوه گرفتن صحیح ناخن سگ را حتما زمان مراجعه از دامپزشک بپرسید ضرورت گرفتن ناخن سگ این است که یک باعث ایجاد ناهنجاری در راه رفتن سگ می‌شود به فرش و اسباب منزل شما همچنین اطرافیان آسیب بزند. بعضی سگ‌ها دارای ناخن سیاه می‌باشند و تشخیص محل گرفتن ناخن سخت است خودتان اینکار را نکنید

مسواک زدن سگ:

مواظب بهداشت دهان و دندان سگ خود باشید برای اینکار مسواک و خمیر دندان مخصوص سگ تهیه کنید هر دو روز یکبار باید اینکار را انجام دهید. در کنار مسواک، اسباب بازی‌های جویدنی فراهم کنید تا دندان سگ شما سالم باشد هم کنترل تلویزیونتان!

حمام دادن توله سگ:

هر روز توله‌ها را قرار نیست حمام دهید پوستشان خشک می‌شود سعی کنید آن‌ها با تشویقی در سن کم با آب آشنا کنید. اصلاح موی سگ هم بسیار ضرروی است علاوه بر زیبایی بر سلامت نیز موثر است

آموزش دفع:

شاید شنیده باشید صبر کردن حلال خیلی از مشکلات هست اما اینجا نه در واقع هر چقدر بیشتر بگذرد آموزش دفع سگ سخت تر می‌شود پس در کوتاهترین زمان از پد آوزش دفع استفاده کنید توله‌ها مثانه کوچکی دارند نسبت به سگ بالغ زودتر نیاز به دفع کلیه و مثانه دارند شاید هر 30 دقیقه زمانیکه در منزل حضور ندارید از پد استفاده کنید و در مواقع حضورتان آن‌ها را به خارج از منزل ببرید.

تربیت توله سگ‌ها:

سن کم مناسب‌ترین دوره برای پذیرفتن تربیت است فرامین ابتدایی را در این سن به توله سگ‌ها آموزش دهید با تشویقی مناسب عادت‌های درست در رفتار سگ خود ایجادکنید سعی کنید هنگام غذا خوردن خود به سگ غذا ندهید همیشه سگ را رها یا در قفس قرار ندهید بعضی معتقد هستند دعوا کردن سگ در هنگام بازی کردن با اشیا یا انجام رفتار نادرست نتیجه عکس دارد آن‌ها فقط توجه شما را می‌خواهند کتاب‌ها و فیلم‌های زیادیبرای تربیت سگ‌ها استاما در نهایت این یک کار تخصصی است و متخصص کمک بگیرید

چطور توله سگ انتخاب کنیم؟

برای انتخاب درست توله سگ، ابتدا باید موقعیت و مکانی که میخواهید توله سگ را نگهداری کنید در نظر بگیرید، توله سگ خانگی و آپارتمانی مناسب تمام نژاد ها نیست. همچنین مواردی مانند تشخیص جنسیت توله سگ دارای اهمیت است، برای دانستن فرق توله سگ نر و ماده بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید. برخی از توله ها به عنوان شاه توله سگ شناخته می‌شوند، ملاک واضحی برای تشخیص شاه توله سگ و همچین عناوینی وجود ندارد و بیشتر به نظر یک تکنیک برای افزایش قیمت توله سگ می‌باشد.

اقدامات لازم دامپزشکی:

بعد از مدتی سعی کنید توله سگ خود را به دامپزشک ببرید، واکسن سگ را انجام دهید، قرص ضد انگل به سگ شما داده می‌شود برای سلامتی و مالکیت سگ خود شناسنامه سگ را تحویل بگیرید بسیار لازم کاشت میکروچیپ در سگ و گربه بسیار لازم است، استفاده از قلاده به همراه نام و نشانی فکر بدی نیست اما قلاده می‌تواند از گردن خارج سود یا گم شود میکروچیپ بسیار کمک می‌کند در مواقع ضروری تا مالکیت سگ خود را اثبات کنید در مورد عقیم سازی سگ خود با دامپزشک مشورت کنید.

تشخیص سن توله سگ: از چند راه می‌توان سن توله سگ‌ها را تشخیص مهمترین آن‌ها بررسی فک و دهان و در نهایت جثه می‌باشد، البته باید از تغییرات چشم، خاکستری شدن موهای اطراف پوزه، چهره نیز کمک گرفت. توله سگ‌ها دارای 28 دندان شیری بوده که در نهایت تبدیل به 42 دندان نهایی می‌شود. حتی تشخیص تعداد دندان در بعضی از نژاد‌ها کافی نیست.

سن بر اساس دندان توله سگ:

در ابتدای تولد توله سگ‌ها از 2 تا 4 هفتگی هیچ دندانی رشد نکرده است، هفته چهارم دندان‌های شیری نیش در می‌آیند سپس در هفته 4 تا 6 دندان‌های شیری در فک پایین در می‌آید؛ در انتهای 8 هفتگی تمام دندان‌های شیری در آمده‌اند. در انتهای 7 ماهگی دندان‌های دائمی همه رشد کرده‌اند. تفاوت دندان شیری با دندان دائمی این است رنگ دندان شیری سفید متمایل به نوعی آبی می‌باشد و نسبت به دندان دائمی تیزتر می‌باشد.

توله سگ‌ها کی چشم باز می‌کنند؟

باور کردش سخته اما سگ‌ها یا حتی سگ‌سانان، هنگام تولد سیستم شنوایی یا بینایی‌شان تکمیل نشده  است. باز شدن چشم توله سگ تا دو هفته بعد از تولد به طول می‌انجامد.‌‌

نتیجه گیری:

زمانیکه توله سگ پیدا کردید سعی توله سگ را زا مادرش جدا نکنید نگهداری از توله سگ بدون مادر بسیار سخت است، اما اگر اینکار را کردید یک سعی کنید باکس مناسب برای نگهداری توله سگ‌ها فراهم کنید، در لحظات اولیه سعی کنید توله‌ها گرم کنید اگر پتو یا چیزی نداشتید با چسباندن به بدن اینکار را کنید. از طریق بررسی دهان سن توله سگ را تشخیص دهید، غذای مخصوص سگ مادر و توله‌ها همچینین شیر خشک مخصوص مادر تهیه کنید. آب تمیز در ظرف فلزی قرار دهید با شیشه شیر مخصوص سگ یا در نبودش با سرنگ به آن‌ها شیر دهید مواظب باشید هوا وارد شکم توله نشود، سن جدا شدن توله سگ از مادر 8 هفتگی می‌باشد، توله سگ‌های بدنون مادر مشکل دفع دارند زیرا مادر با زبان خود مقعد توله‌ها را لیس میزند تا دفع آسان شود. شما برای اینکار بعد از هر وعده با دستمال نرم و کمی مرطوب اینکار را انجام دهید.  شکلات و نمک به سگ خود ندهید بعضی مواد غذایی ممنوعه باعث تشنج و حتی مرگ سگ می‌شود، خود سگ ممکن است مشتاق به خوردن آن‌ها باشد ولی دلیل نمی‌شود برایش مفید باشد. بعضی گیاهان نیز برای سگ حساسیت زا می‌باشند در نگهداری آن‌ها در خانه جلوگیری کنید. این اصول اساسی نگهداری از توله سگ می‌باشد نگهداری از توله  یک ماه تا دوماه و شش ماه را به شما آموزش دادیم.

سوالات مهم درباره نگهداری از توله سگ:

اصلی ترین نکته نگهداری از توله سگ چیست؟

توله‌ها را سعی کنید از مادر جدا نکنید تغذیه توله‌ها بسیار مهم می‌باشد.

برای نگهداری از توله‌های تازه متولد شده و بی مادر چه باید کرد؟

ابتدا آن‌ها را گرم کنید به منزل ببرید برای آن‌ها شیر خشک مخصوص توله سگ فراهم کنید.

خوراکی سگ حامله یا شیر ده چیست؟

غذای مخصوص سگ و توله‌هایش را از پت شاپ‌ها می‌توانید تهیه کنید.

چه غذایی برای توله سگ‌ها مضر است؟

شکلات، قهوه، آلوئه ورا و غذاهای نمک دار.

گیاهان مضر برای توله سگ چیست؟

آلوئه‌ورا، گل لاله، خر زهره .

توله سگ‌ها کی چشم باز می‌کنند؟

دو هفتگی به بعد توله سگ‌ها چشم باز می‌کنند.

سن توله سگ‌ها را چگونه تشخیص دهیم؟

از طریق دندان‌ها و فک.

دمای محیط نگهداری توله سگ چقدر باید باشد؟

بین ۲۷ تا ۳۰ درجه سانتیگراد.

توله سگ را بعد چند ماهگی می‌توان از مادر جدا کرد؟

توله سگ باید تا ۲ ماهگی کنار مادرش باشد.

از کی می‌توان به توله سگ غذا جامد داد؟

در حدود یک ماهگی می ‌توانید در برنامه غذایی توله سگ غذای جامد قرار دهید.

Instagram
WhatsApp
4.3/5 - (3 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها