غذای توله سگ
مقالات
4 دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

اگر توله سگی به سرپرستی گرفته‌اید یا خریدید ما برای شما غذای توله سگ و باید‌ها و نباید‌های تغذیه توله سگ و نگهداری از توله‌ها را توضیح ‌میدهیم در ابتدا باید گفت بهترین غذای توله سگ شیر مادرش است و بهترین سرپرست و پرورش دهنده توله سگ تا سه ماهگی باز هم مادرش است پس سعی نکنید آن‌ها را از مادرشان جدا کنید اگر قصد کمک کردن به مادر و بچه‌های نازنیش را دارید برای مادر غذا فراهم کنید تا بتواند به بچه‌هایش شیر بدهد ولی دلیل نمی‌شود چون سگ‌ها گرسنه هستند و هر چیزی می‌خورند به آنها هر غذایی به سگ‌های خیابانی بدهید زیرا ممکن است در بلند مدت برای آن‌ها مخصوصا دستگاه گوارش سگ‌ها ضرر داشته باشد. بعد از غذا برای سلامت خود سگ و اطرافیان،  واکسن سگ را انجام دهید. قیمت واکسن سگ نسبت به مزایایی که دارد بسیار ناچیز است و از تلف شدن توله شما جلوگیری می‌گند؛ پاروا ویروس سگ و دیستمپر سگ بسیار خطرناک و مسری می‌باشند.

غذای توله سگ | تولد تا یک سالگی | باید‌ها و نباید‌ها:

غذای توله سگخوشمزه ترین غذا برای تغذیه  توله سگ شیر مادر است و نباید به یک توله سگ به هیچ وجه شیر گاو بدهید مگر با تغییراتی در آن، زیرا ساختار آن بسیار متفاوت است بد نیست بدانید توله سگ یا Puppy در انگلیسی تا سه ماهگی به سگ اطلاق می‌شود و منظور از غذای توله سگ غذای توله سگ تازه متولد شده یک ماه یک ماهه تا دو ماهه و سه ماه می‌باشد. در انتها غذای مناسب سگ تا یک سالگی را برای شما شرح می‌دهیم و در دوره ‌ها مختلف غذای مناسب آن‌ها و اصولی تگهداری شان را به صورت مختصر توضیح می‌دهیم. اگر سگی را به سرپرستی گرفته‌اید اقدام به گرفتن شناسنامه سگ کنید.

غذای توله سگ تا سه هفتگی:

توله سگ‌ها علاوه بر اینکه بوسیله مادرشان غذا داده می‌شوند مادر از آنها نگداری می‌کند مثلا گرمای بدنش برای آن‌ها ضروری است. یا لیس زدن نواحی خاص بدن توله به دفع توله کمک می‌کند. مناسب ترین و بهترین غذای توله سگ، شیر مادر است. تا سه هفتگی یعنی 21 روز از تولد توله‌ها باید شیر مادر بخورند بعد از آن برای کمک به مادر و کاهش فشار، توله‌ها را از مادر بگیرید و به آن‌ها آبگوشت بدهید( خرده نان و بهتر است آبگوشت مرغ باشد دست خود را آعشته به غذا کنید و جلوی بینی توله بگیرید تا تحریک به خوردن شود.)

تغذیه توله سگ در 1 ماهگی:

تغذیه توله سگدر چهار ماهگی توله سگ‌ها برای خردن مرغ خورد شده با حبوبات به صورت پوره همچنین ماهی ورق شده آماده هستند، اگر از چند توله سگ نگهداری می‌کنید مطمئن شوید جیره غذایی به همه یکسان دریافت می‌شود.
نکات نگهداری در یک ماهگی سگ:
در چهار هفتگی دامپزشک‌ها نسبت به خوراندن داروهای ضد انگل برای سگ اقدام می‌کنند. شما برای شناسنامه دار کردن سگ خود، واکسن سگ و کاشت میکروچیپ سگ می‌توانید اقدام کنید. قیمت میکروچیپ سگ و گربه در کلینیک وی آی پت.

غذای توله سگ در 1 ماهگی تا 2 ماهگی:

در شش هفتگی مادر سگ شروع بجدا کردن توله از خود می‌کند چون توله‌ها کم کم دندان در می‌آورند و بزرگ شده اند حالا توله‌های شما با دندان می‌توانند استخوان بگیرند یا استخوان مصنوعی برای بازی آن‌ها بگیرید تا لوازم منزل در امان باشند.
خب تغذیه توله سگ سن دو ماهگی جالب می‌شود، حالا می‌شود به آن‌ها نیز تخم مرغ به صورت ورقه‌ای بدهید. آب تمیز فراموش نکنید و در ظرف مخصوص سگ قرار دهید تا آنرا زمین نریزند نگذارید. اگر توله‌ها و حنی سگ بالغ آب کثیف بخورند دچار اسهال می‌شوند.

از چه شیری برای غذای توله سگ استفاده کنیم؟

از شیر خشک مخصوص بچه می‌شود استفاده کرد، به شرطی که کم لاکتوز باشد و غلیظ تر از دستور عمل شیر خشک بر روی محصول درست شود و تا انتهای دو ماهگی بیشتر به سگ نمی‌توانید شیر دهید کم کم وعده‌های غذایی براساس سن کاهش می‌یابد شیر مخصوص توله سگ هم در پت شاپ‌ها بسیار راحت یافت می‌شود. در واقع شیر یک وعده غذای سگ می‌شود.

در شش هفتگی:

در ۶ هفتگی بهتر است توله ها کمتر از شیر مادر تغذیه نمایند و روزانه شش وعده غذا به آنها داده شود. در این سن معمولا مادر، توله ها را گاه به گاه از خود دور می سازد چون از آنها خسته میشود. در صورتی که شش وعده غذا را به سه وعده غذای شیری و سه وعده غذای گوشتی تقسیم نماییم بهتر خواهد بود.
استفاده از تخم مرغ  پخته ورقه ورقه شده همراه با چند قطره روغن زیتون در روز نیز مناسب می باشد. آب تازه و تمیز باید همیشه در اختیار توله ها باشد. آب مانده و ناسالم یکی از راه‌های  ایجاد بیماری است.  به تفاوت غذای خشک و مرطوب برای توله سگ نیز توجه کنید.

غذای توله سگ از 6 هفتگی تا 12 هفتگی:

مشخصه رژیم غذایی سگ در این سن این است که می‌تواند چهار وعده دریافت غذا کند دو وعده گوشت بسیار مفید است هم گوشت قرمز و مرغ، وعده دیگر را با حبوبات کامل کنید یک وعده هم شیر یا بیسکوئیت می‌تواند عالی باشد. توجه شود گوشت خرد شده باشد، حجم وعده غذایی زیاد نباشد سگ نفخ می‌کند و پشت رو می‌شود تا فشار از ریه و قفسه سینه برداشته شود. ماهی می‌تواند منبع خوبی برای پروتئین سگ باشد به شرطی که خار نداشته باشد. استخوان قلم گوسفند هم خوب است البته پخته باشد. گوشت قرمز برای سگ بسیار ضروری می‌باشد در واقع توله سگ‌ها و سگ بالغ از گوشت قرمز استقبال می‌کند. اما باید اطمینان حاصل کنید تازه باشد زیرا گوشت قرمز پخته نشده دارای انگل است و از نظر بهداشتی خطرناک است. در کل گوشت قرمز منبع مناسب چربی و ویتامین و قند نیز برای سگ است. بسکوئیت مخصوص سگ رژیمی تهیه کنید و رژیمی بودن آن به این معنا نیست هر چقدر می‌شود استفاده کرد.

رژیم غذایی سگ از 3 ماهه تا 6 ماهه:

یک وعده از غذای سگ کاهش پیدا می‌کند و سه وعده غذا دریافت می‌کند میزان حجم غذا افزایش پیدا می‌کند البته به نژاد سگ هم فکر کنید. در این سن می‌توانید یه سگ خود صبحانه بدهید مثلا ساندویچ عسل و خامه همراه نان سوخاری. هویچ را به مرغ اضافه کنید این نیز یک غذای خوشمزه برای سگ می‌باشد.

غذای سگ از سن شش ماهگی تا یک سالگی:

خیلی ها نمی‌دانند می‌شود به سگ‌ها نیز سبزیجات داد باز هم باید بدانید اسفناج و جعفری در غذای سگ بسیار مناسب است. گوشت در هر شکلش برای سگ لذیذ است نه آشغال گوشت لبه خیابان! انگل و لارو نداشته باشد، حجم در هر وعده بر اساس سلامت و نژاد سگ تعیین می‌شود در این سن به صورت کلی دو برابر حجم گوشت هویچ پخته به گوشت اضافه کنید در هر وعده یک غذای کامل است. این غذا به همراه پوره سیب زمینی نیز بسیار مفید است. در صورت در دسترس نبودن گوشت، شیردان و شکمبه گاو و گوسفند استفاده کنید می‌تواد با اضافه کردن پیاز یا هویچ همچنین جو یا گندم آنرا نبدیل به یک غذای کامل کنید و میزان حجم مصرف سگ خود را بدانید و این ترکیب را در یخچال قرار دهید تا در مواقع لزوم از آن به سگ خود بدهید. فراموش نکنید غذا را از یخچال در می‌آوید سرد به سگ خود ندهید. نکته اساسی این است درست است به سگ می‌شود سبزیجات و حبوبات داد اما غذای اصلی سگ گوشت (پروتئین) می‌باشد. حالا سگ شما بالغ شده است ممکن است رفتار ناهجار از خود نشان دهد یا یا از خانه فرار کند بر اساس جنسیت سگ خود با مشاوره دامپزشک نسبت به عقیم سازی سگ نر یا عقیم سازی سگ ماده خود اقدام کنید اینکار از بسیاری از سرطان‌ها و ناهجاری‌های رفتاری جلوگیری می‌کند و طول عمر سگ شما افزایش می‌یابد.

غذاهای مضر برای توله سگ‌ها:

غذای مناسب توله سگ،شما یک عالمه غذا دوست دارید که برای شما خوب است اما برای سگ شما مضر است قهوه، آجیل، شکلات، آووکادو بعضی از گیاهان آپارتمانی شش و جگر سفید اصلا توصیه نمی‌شوند بعضی مسهل هستند بعضی نظیر شش یا جگر سفید نیز علاوه بر بیماری گوارشی، بیماری پوستی هم موجب شود پس شش یا جگر سفید توصیه نمی‌شود. غذای بعدی نیز پای مرغ هست که غذای بسیار بی کیفیتی می‌باشد و اگر مجبور شدید بیشتر از سه بار در هفته استفاده نکنید. چربی غذای بدی برای سگ نیست اما بعضی توصیه می‌کنند زیاده روی نشود چون ممکن است سگ شما بد غذا شود. بهترین رژیم غذایی برنامه غذایی می‌باشد که مدفوع به شکل قهوه‌ای سفت و تیره باشد.

نحوه درست کردن شیر برای توله سگ تا دو ماه:

شیر گاو به شیر مادر سگ متفاوت است در صورت عدم دسترسی به شیر مادر می‌تواند شیر گاو را به صورتی که گفته می‌شود جایگزین شیر مادر کنید

شیر برای توله سگ‌های بی مادر به شکل زیر است:

به ازای دویست و پنجاه سی سی یک زرده تخم مرغ و چهار الی شش عدد قند یا قاشق چایخوری شکر به آن اضافه کنید آنرا حرارت داده تا به 37 درجه سانتیگراد برسد تا سن 5 هفتگی 4 تا شش وعده مقدار آن از 40 تا 80 میلی لیتر براساس نژاد متفاوت است. مواظب باشید توله سگ را هنگام شیر دادن دراز کش نکنید و اگر ششیشه شیر مخصوص توله سگ ندارید از سرنگ استفاده کنید.
غذای توله سگ هاسکی و توله‌های نژادهای بزرگ مثل ژرمن شپرد و روتوایلر با غذای سگ‌های عروسکی یکسان نیست زمانیکه تصمیم گرفتید غذای خشک تجاری به سگ بدهید می‌توانید از غذای خشک استارتر رویال کنین مخصوص سگ مادر و توله که سگ شیر ده هم می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

غذای توله سگ دو ماه نگهداری از توله سگ‌ها:

سگ مادر با گرمای بدن خود توله ‌ها را گرم می‌کند برای توله‌ها جای گرم درست کنید. توله‌ها را در یک جعبه قرار دهید زیرش یک پتوی نرم نیز قرار دهید توصیه اگر چند توله سگ در گوشه‌ای پیدا کردید بدانید این مکان را مادرشان فراهم کرده اگر توله سگ‌ها را از مادرشان جدا کنید، مادر افسرده می‌شود در ضمن شیر مادر به اصطلاح شیر آغوز معروف است و بسیار مهم است.

 

پرسش و پاسخ متداول تغذیه توله سگ:

غذای خانگی برای توله سگ چیست؟

بنابر سن می‌تواند تغییر کند.

چگونه می‌توان غذای برای توله سگ بی‌مادر تهیه کرد؟

با استفاده از شیر خشک بچه، اما غلیظ تر باید باشد چون توله سگ برای رشد به مواد بیشتری نیاز دارد.

بهترین غذای توله سگ چیست؟

برای توله سگ‌ها شیر مادر بهترین غذا می‌باشد.

غذای مضر برای توله سگ‌ها چیست؟

غذای پر نمک، قهوه، آجیل و بعضی از گیاهان آپارتمانی.

مقدار غذای توله سگ چقدر باید باشد؟

مقدار غذایی که توله سگ در روز نیاز دارد به نژاد توله سگ، سن، وزن، میزان فعالیت و وضعیت سلامتی بستگی دارد.

تا چه زمانی باید یه توله‌ها شیر بدهیم؟

غذای توله‌ها تا 3 هفته یا 21 روز فقط و فقط شیر است.

غذای کمکی را کی به غذای توله سگ اضافه کنیم؟

بعد از سه هفته می توان از غذای کمکی استفاده کنید. انواع غذای کمکی مانند سرلاک و بیسکویت مادر حل شده در شیر.

تغذیه مناسب سگ در سن ۶ ماهگی تا یک سالگی چگونه است؟

استفاده از دو وعده غذا در این سن کافی خواهد بود، مصرف گوشت و سبزیجات به خصوص جعفری و اسفناج.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (2 امتیاز)
guest
4 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
ناشناس

واقعا جالب بود من می خوام یه توله ی بولداگ یا پاگ بگیرم خیلی به کارم می یاد

الهه فلاحی

😊🙏🏼

محمدحسین

برای توله سگ ۳ماه چه غذایی خوب هسته

مسعود

نوشتين كه پياز بديم؟ پياز كه سمه واسشون