اسهال سگ و درمان
مقالات
بدون دیدگاه
فهرست مطالب نمایش

اسهال سگ بیشتر از آنکه یک بیماری باشد یک وضعیت است در واقع می تواند نشانه ای از یک بیماری خطرناک دیگر باشد یا بعد از چند روز با مراقبت و توجه خودبخود حل شود اسهال در سگ‌ها (Diarrhea) در واقع رد شدن حجم بیشتری مدفوع مایع از روده یا کاهش جذب آب بدن و کاهش مواد مغذی بدن و الکترولیت‌ها است. در نتیجه نوبت‌های مدفوع سگ بیشتر شده است مدفوع، مایع یا شل بد رنگ یا در مواردی همراه با خون باشد. حال این اسهال می‌تواند نتیجه یک عفونت ساده روده باشد یا نشانی از بیماری خطرناکی نظیر سرطان. راستی فراموش نشود اگر خود اسهال مدت زمان زیادی طول بکشد سلامت سگ را تهدید می‌کند. ما برای افزایش اطلاعات شما مقاله اسهال در سگ‌ها را می‌نویسیم اما حتماً به دامپزشک مراجعه کنید.

اسهال سگ و درمان | علل آن

کی متوجه شویم سگ‌‌مان اسهال گرفته است؟خب با یکبار زور زدن سگ یا مدفوع بد رنگ یا آبکی نمی‌شود گفت سگ دچار اسهال شده است نشانه‌های اسهال را برای شما می‌گوییم اگر بیش از دو روز به طول انجامید به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید. در واقع اسهال هم به دو صورت مزمن یا حاد خود را می‌تواند نشان دهد. اسهال در سگ‌ها می‌تواند خطرناک باشد.
اسهال سگ و درمان

نشانه های اسهال سگ‌ها:

• خطاکردن در محل تعیین شده دستشویی
• ضعف و خستگی بی‌‌حالی، طوریکه صاحب سگ از آن بعنوان افسردگی یاد کند.
• اجتناب از غذا خوردن و کم اشتهایی
• مدفوع پر حجم و مایع
• زور زدن زیاد هنگام مدفوع کردن
• حرکت زیاد روده و چرخش روده
• افزایش حرارت بدن
• خشک شدن مو

انواع اسهال سگ‌ها:

اسهال را بر اساس منشا آن به صورت‌های زیادی می‌توان دسته بندی کرد مثلا اسهال شدید یا خفیف یا اسهال توله سگ‌ها یکی دیگر از این دسته بندی اسهال روده کوچک یا اسهال روده بزرگ..
اسهال در روده کوچک: اگر سگ‌تان دچار اسهال خونی شده بود و کاهش وزن و استفراغ نیز انجام داد و هنگام مدفوع صدای بلند ایجاد کرد بدانید اسهال بوسیله تحریک روده کوچک ایجاد شده است تعداد نوبت‌های این اسهال از سه تا پنج بار در روز می‌باشد فراموش نکنید اگر در مدفوعخون دیده شده در این نوع اسهال تیره رنگ می‌باشد.
اسهال با منشا روده ی بزرگ: این نوع اسهال استفراغ بهمراه ندارد و سگ دچار کمبود وزن نمی‌شود، تعداد نوبت‌های دفع بیشتر از پنج بار است؛ حجم مدفوع بسیار کم است ولی دفع مدفوع با زور زدن همراه است و به مقعد سگ ممکن است آسیب برسد اگر
خونی دیده شود به رنگ قرمز می‌باشد.
دلایل و منشا اسهال در سگ‌ها:
اسهال می‌تواند دلایل زیادی داشته باشد. از سرطان یا خوردن یک پارچه کثیف نظیر جوراب شما. می‌خواهیم شما را بترسانیم و کار درستی می‌کنیم تا شما بدنبال درمان اسهال سگ با ماست یا شربت مترونیدازول برای اسهال سگ نروید یا داروهایی که برای درمان اسهال انسان بکار می‌رود. پس این دلایل را بخوانید:
علت اسهال سگ و درمان
سرطان
تومور یا پولیپ(Polyp)
خوردن و گیرکردن شی خارجی در روده
کرم شلاقی (Whipworms or parasites)
خوردن آشغال
حساسیت یا آلرژی (Allergies)
تحمل نکردن لاکتوز (Lactose intolerance) در نتیجه دادن مواد لبنی انسانی
مسمویت با مواد شیمیایی نظیر حشره کش و یا سرب
بیماری‌های کبدی لوزالمعده قلب
بیماری سندروم روده تحریک پذیر( البته این بیماری نژادی نیست اما بعضی نژاد‌ها بیشتر دیده می‌شود نظیر نژاد باسنجی(Basenji).
ژیاردیا(Giardia) نوعی انگل
تغییر رژیم غذایی استفاده از غذای نامناسب یا غذای پر چرب
بیماری‌هایی نظیر: بیماری عفونی کرونا ویروس(Canine Coronavirus Infection)، بیماری دیستمپر ((Canine Coronavirus Infection یا بیماری خطرناک پاروا ویروس
(Canine Parvovirus)
بیماری همستی (Sysrematic illness)
حساس بودن دستگاه گوارش
غذا خوردن از سطل آشغال

زمانی که سگ‌مان دچار اسهال شده است چه باید کنیم؟

زمانیکه اسهال سگ را دیدید اگر تا دو روز درمان نشد و نشانه‌هایش ادامه پیدا کرد حتما به دامپزشک مراجعه کنید اما در کل معاینه سگ یا گربه یک تفاوت اساسی با انسان دارد انسان با پزشک سخن می‎‌گوید اما در حیوانات خانگی اینگونه نیست. پس اطلاعات زیر را دسته بندی کنید و قبل از مراجعه به دامپزشک حتما این اطلاعات را فراهم کنید:
چند روز است سگ دچار اسهال شده است؟
اطلاعات غذایی و محیطی سگ مثلا دور شدن از صاحبش یا تغییر محل زندگی یا پانسیونش یا تغییر در غذا.
منبع غذایی دیگری در اختیار دارد مثلا چند شخص به او غذا می‌دهند؟ زباله گردی می‌کند؟
اطلاعات مربوط به مدفوع، نظیر رنگ نوبت دفع در روز، دیده شدن خون خلط مواد رنگی اضافه و حتی رنگ خون مثلا اینکه خون تیره است یا رنگی؟
در رفتارش و اشتهای سگ تغییری دچار شده است؟
آیا در خانه خود گل و گیاه دارید؟( گیاهانی هستند که برای سگ مضر می‌باشند.)
راه‌‌‌های تشخیص اسهال سگ‌ها:
تشخیص بیماری بر عهده دامپزشک بگذارید این نکته اساسی است که باید توجه کنید.
مقداری از مدفوع را همراه خود ببرید، راه‌های تشخیص اسهال سگ در دامپزشکی:
آزمایش خون:
(Complete Blood Count) شمارش کامل خون اطلاعات بسیاری از بدن سگ در اختیار دامپزشک قرار می‌دهد با اطلاع از وضعیت الکترولیتی خون در کنار آزمایش ادرار وجود عفونت در خون از هر سه شکل قارچی، باکتریایی، ویروسی را مشخص می‌کند.
نمونه برداری:
(biopsy)نمونه برداری همانطور که گفته شد گاهی اسهال نشانه سرطان سگ می‌باشد از روده کوچک و روده بزرگ نمونه برداری می‌شود البته اینکار جز راه‌های آخر است توصیه می‌شود بوسیله متخصص داخلی تجویز شود کلینیک وی آی پت دارای بخش داخلی است که در آن متخصص داخلی حضور دارد.
رادیوگرافی یا اولتراساند:
گفتیم ممکن است اسهال ریشه در شی خارجی گیر کرده در روده سگ داشته باشد جوراب، تکه لباس، هر چیز دیگری. حال با رادیوگرافی این مسئله نشان داده می‌شود.
برای سگ خود اسباب بخرید تا وسایل خانه را خراب نکند و هر چیزی را در دهان نکند و مسموم شود. کلینیک دامپزشکی وی آی پت دارای دستگاه سونوگرافی و الوتراساند می‌باشد.
آندوسکوپی:
آندوسکوپی، از دو مسیر از دهان به مقعد و از مقعد به سمت دهان دارد اگر از دهان انجام شود وضعیت مری و شکم در واقع معده را نشان می‌دهد حال آنکه از مقعد وارد شود وضعیت روده را نشان می‌دهد اگر سرطان داشته باشد در این نوع آندوسکوبی سرطان یا آسیب را نشان می‌دهد. نگران نباشید هنگام آندوسکوپی سگ شما بیهوش است.( خیلی از سرطان‌های سگ قابل درمان می‌باشند با عقیم سازی سگ نر و عقیم سازی سگ ماده، عقیم سازی گربه می‌توان از بسیاری از این سرطان‌ها جلوگیری کرد.)

اسهال سگ و درمان

اگر دنبال درمان خانگی اسهال سگ هستید باید بدانید بعد از معاینه تشخیص علت اسهال سگ و انجام آزمایش و تصویر برداری نمونه گیری با توجه به علل بیماری اسهال سگ شما درمان اسهال انجام می‌شود بعضی نیاز به بستری شدن دارد بعضی چند روز مراعات و برنامه غذایی.
بستری شدن سگ:
اگر سگ بی‌حال شده باشد دچار سو تغذیه و کمبود آب باشد تا چند ساعت نیز ممکن است بستری شود سرم برایش تجویز می‌شود و داروی ضد اسهال و ضد حرکت روده تجویز می‌شود.
اسهال انگلی سگ:
اگر اسهال با منبع انگلی سگ شناخته شد درمان ضد انگلی سگ تجویز می‌شود. (اگر سگ شما دارای شناسنامه نمی‌باشد اقدام به مطالعه شناسنامه سگ کنید زیرا هنگام صدور آن که معمولا در هنگام کودکی سگ است واکسن سگ و قرص ضد انگل و کاشت میکروچیپ سگ انجام می‌شود بسیاری به سلامت سگ کمک می‌کند.)
از نامهای انگل‌هایی که سگ می‌تواند دچارش شود می‌توان ژیاردیا، کرم قلاب دار، کرم گرد و کرم شلاقی نام برد. قیمت واکسن سگ چقدر است؟
در مان اسهال سگ‌ها

درمان اسهال کوچک روده سگ:

در این نوع از بیماری درمان غذایی؛ تحت نظارت دامپزشک در منزل پاسخگو است از مدت نیم روز 12 ساعت تا دو روز 48 ساعت این بیماری ممکن است درمان شود که در این بازه زمانی باید آب به مقدار مناسب در اختیار سگ قرار گیرد بر اساس تشخیص دامپزشک ممکن است غذای آماده تجویز شود یا غذایی نرم خانگی نظیر پوره سیب زمینی، پوره برنج یا مرغ(کم نمک باشد و بدون پوست). این غذاها باید در وعده زیاد و حجم کم به سگ داده شود. در واقع میزان غذای روزانه سگ تغییر نکرده است.
دوره درمان اسهال:
دوران نقاهت اسهال معمولا دو روز است. حتما به روند درمان توجه شود اگر بیشتر طول کشید به دامپزشک اطلاع دهید از تغییر غذای ناگهانی جلوگیری کنید به دوز مقدار داروها حتما توجه کنید ممکن است نوع آزمایش و دارو بعد از نقاهت تغییر کند.

درمان خانگی اسهال سگ:

برای درمان اسهال روده بزرگ سگ آب سالم به مقدار کافی در اختیار سگ قرار دهید.
به مدت 12 ساعت غذا به سگ خود ندهید آب کافی در اختیارش قرار دهید و پس از این مدت غذای همیشگی را به او ندهید بعد از آن هم لبنیات و غذای پر چرب و گوشت قرمز ندهید ببیند بعضی از نژاد‌ها به گلوتن مانند ریتریور حساسیت داشته باشد اینجا مشخص می‌شود به سگ دلبندتان به هیچ وجه داروی ضد اسهال انسان ندهید. اگر گیاهان خانگی دارید شاید سگ شما وسوسه شده است آن‌ها را امتحان کند. اگر ماست به سگ می‌دهید باید بدون لاکتوز باشد و پروبیوتیک در صورت توصیه دکتر، این درمان را انجام دهید. غذای خشک پروبیوتیک را فراموش نکنید.( پروبیوتیک باکتری‌های هستند برای درمان اسهال سگ و هضم غذا مفید می‌باشند.)

اسهال سگ و درماندوران نقاهت اسهال در سگ

در دوران نقاهت بیماری، دامپزشک را از حال و روز سگتان باخبر کنید. بهبود حال سگ باید در عرض یک یا دو روز دیده شود. اگر حال سگتان بهتر نشد، باید درمان بیماری تغییر کند، یا داروی بیشتری تجویز شود و یا حتی آزمایشان بیشتری از سگ گرفته شود. اسهال مزمن نیاز به رژیم غذایی و دارویی مادام العمر دارد.
نتیجه گیری:
اسهال سگ می‌تواند نتیجه خوردن آب آلوده یا غذای خراب، گوشت و لبنیات پرچرب باشد یا دیستیمپر و کرونا ویروس یا پاروویرس باشد دقت کنید حتی باکتری سالمونلا.
یا ممکن است نتیجه بیماری کبدی، لوزالمعده و یا قلبی. خود اسهال برای سگ اگر طول بکشد خطرناک است حال آنکه ممکن از نشانه‌های بیماری خطرناک تری باشد
حتما به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (1 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها