مدفوع طبیعی و نرمال سگ چه ویژگی‌هایی دارد؟

همانطورکه همه ما می‌دانیم یکی از راه‌های تشخیص سلامت یا بیماری در انسان و سایر جانداران بررسی مدفوع آن جانداراست. مدفوع سگ در حالت طبیعی و نرمال دارای ویژگی‌های خاصی است و در صورت مشاهده تغییر در ویژگی مدفوع نرمال سگ، باید توجه ویژه ای به سلامت سگ نمود. ممکن است مدفوع نرمال هر سگی با سگ دیگر متفاوت باشد، اما در صورت مشاهده تغییر درویژگی مدفوع نرمال سگ خود حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

ویژگی مدفوع سگ شامل چه مواردی است؟

مواردی که باید در مدفوع سگ به آن توجه شود شامل: رنگ، شکل، اندازه یا مقدار، استحکام،  مواد تشکیل دهنده و بوی مدفوع است. حالا به شرح جزئیاتی در مورد هر یک از ویژگی مدفوع نرمال سگ می‌پردازیم.

رنگ طبیعی مدفوع سگ

رنگ طبیعی مدفوع سگ باید قهوه ای شکلاتی باشد، اما موادی نظیر رنگ‌های خوراکی یا افزودنی‌های موجود درغذای سگ ممکن است رنگ آن را کمی تغییر دهد.

شکل مدفوع سگ طبیعی

شکل طبیعی مدفوع سگ باید به اصطلاح پزشکی لاگ (LOG) به معنی تکه چوب باشد و فرم ظاهری آن حفظ شده باشد. البته ممکن است سگ دچار کم آبی بوده و مدفوع آن به صورت گرد و تکه تکه باشد. همچنین درمورد سگ‌هایی که غذای مرطوب می‌خورند، ممکن است مدفوع آن‌ها به صورت آبکی باشد. باریک بودن مدفوع سگ نشانه باریک شدن مجرای روده‌ها می‌باشد. معمولا مدفوع سگ‌های نر که پروستات بزرگی دارند، بصورت نواری و باریک است که مشکلی ایجاد نمی‌کند.

اندازه مدفوع

میزان اندازه مدفوع سگ متناسب با مقدارغذایی است که سگ می‌خورد، همچنین میزان فیبر موجود در غذای سگ در میزان اندازه مدفوعش تاثیرگذاراست، هرچه مواد خوراکی سگ دارای فیبر بیشتری باشد، اندازه مدفوع سگ بیشتر خواهد بود. دانه های غلات نیز از فیبر زیادی برخوردار هستند.

استحکام مدفوع

برای تشخیص میزان قوام و استحکام مدفوع سگ، بهتر است بعد از ریختن مدفوع در کیسه زباله، آن را با دست لمس کنید. مدفوع طبیعی سگ باید کمی سفت و مرطوب باشد، در صورت نرم بودن و یا اسهال بودن سگ ، احتمال وجود ناراحتی روده و معده سگ می‌باشد، حال اگر مدفوع سگ بیش از اندازه سفت و خشک بود، سگ شما دچار یبوست شده است.

مواد داخل مدفوع

با آنالیز مواد داخل مدفوع می توان پی برد که آیا سگ شما دچار بیماری و مشکلات انگلی است یا خیر. یکی از خطرناک ترین بیماری‌های انگلی در سگ‌ها کرم قلب است، که بسیار کشنده می‌باشد. همچنین وجود مخاط در مدفوع سگ نشان دهنده التهاب روده ای است.

بوی مدفوع سگ

بوی مدفوع سگ بطور نرمال نمی بایست شدید باشد، در صورت بوی شدید احتمال وجود بیماری‌های گوارشی در سگ می‌باشد. بوی خیلی بد اسهال ممکن است در اثر وجود انگل ژیاردیا باشد.

انواع رنگ‌ مدفوع سگ چه معنایی دارند؟

رنگ سبز مدفوع سگ

اگر در مدفوع سبز رنگ سگ خود علف نیز مشاهده کردید، نشان دهنده بیش از حد خوردن علف توسط سگ شماست و علت دیگر سبز بودن مدفوع سگ می‌تواند مشکلات کیسه صفرا در سگ شما باشد. همچنین احتمال ابتلا به بیماری انگل به ویژه سالمونلا نیز وجود دارد.

مدفوع زرد رنگ سگ

معمولا مشکلات صفرا و کبدی رنگ مدفوع سگ را زرد یا نارنجی می‌سازد.

مدفوع سیاه رنگ سگ

در صورت سیاه بودن مدفوع سگ احتمال خونریزی یا وجود زخم در دستگاه گوارش فوقانی سگ  یا روده‌ها می باشد.

مدفوع خاکستری رنگ سگ

رنگ خاکستری و چرب مدفوع نشان دهنده عدم تجزیه درست چربی در بدن سگ است که ناشی از مشکلات صفرا یا لوزالمعده می‌باشد. خاکستری بودن مدفوع سگ می‌تواند ناشی از کم خوردن آب یا یبوست و سوء هاضمه باشد، بهتر است در این مواقع سگ خود را مجبور به آب خوردن نمایید، در صورت تکرر این مسئله به دامپزشک مراجعه فرمایید.

لکه های سفید رنگ در مدفوع سگ

وجود دانه‌های سفید رنگ به اندازه دانه‌های برنج، نشان دهنده بیماری انگل یا کرم نواری می‌باشد.

علت دیدن خون در مدفوع سگ چیست؟

وجود خون در مدفوع سگ می‌تواند نشان دهنده مشکلاتی نظیر پاروویروس، انگل، خونریزی معده و روده‌ها یا وجود زخم در نواحی روده باشد، معمولا سگ‌هایی که دارای شقاق یا همان فیشر مقعدی هستند، درصورت یبوست دچار خونریزی خواهند شد. در صورت مشاهده چنین مسئله ای حتما سگ خود را به دامپزشک نشان دهید.

مدفوع سفید رنگ سگ نشانه چیست؟

رنگ سفید اصلا از ویژگی مدفوع نرمال سگ نیست، سفید بودن مدفوع سگ می‌تواند دو دلیل داشته باشد، نوع مواد خوراکی سگ یا مشکل کبدی سگ. در صورتی که سگ شما مواد خوراکی خام می‌خورد به دلیل دفع مقدار زیادی کلسیم مدفوع آن سفید رنگ می‌شود. با توجه به اینکه رنگ قهوه ای مدفوع به صفرا مربوط می‌‍شود، دلیل سفید بودن مدفوع عدم وجود صفرا در روده‌ها است.

تاثیر غذای سگ روی مدفوع

دلایل یبوست سگ یا سفتی زیاد مدفوع سگ چیست؟

در اینجا مواردی که باعث بروز یبوست سگ ها می‌شود، را بیان خواهیم کرد:

 1. کمبود فیبر در مواد خوراکی سگ
 2. عدم تحرک کافی در طول شبانه روز
 3. پر بودن غدد مقعدی سگ یا آلوده بودن آن‌ها
 4. عدم تمیز نگه داشتن سگ به اندازه مکفی (عدم اصلاح موهای حصیری در قسمت مقعد سگ)
 5. گیر کردن اشیاء مانند سنگ ، شن، استخوان در روده سگ
 6. تاثیر مصرف دارو
 7. کم خوردن آب و دهیدراته شدن روده‌های سگ

در صورتی که رژیم غذایی سگ شما هیچ کم و کاستی ندارد در حالی که یبوست آن ممتد و زیاد شده حتما به دامپزشک مراجعه نمایید، چون یبوست می‌تواند نشانه ی بیماری جدی در سگ شما باشد.

دلایل اسهال سگ یا شل بودن زیاد از حد مدفوع سگ چیست؟

مواردی که ممکن است ویژگی مدفوع نرمال سگ شما را تحت تاثیر قراردهد و موجب اسهال سگ شود، می‌تواند به شرح زیر باشد:

 1. ایجاد استرس در سگ به دلایل زیادی نظیر جا به جایی مکان زندگی سگ
 2. تغییر نا به هنگام رژیم خوراکی سگ
 3. خوردن غذاهای نامناسب برای سگ ها
 4. مصرف داروهای جدید
 5. خوردن آب راکد و لجن
 6. وجود بیماری های عفونی در سگ

در صورت تکرر اسهال در سگ خود حتما به دامپزشک مراجعه نمایید.

اسهال در سگ‌ها

درمان خانگی اسهال سگ

در صورتی که اسهال به همراه استفراغ و از دست دادن اشتها در سگ ها باشد باید به دامپزشک مراجعه نمود. دلایل اسهال مزمن در سگ می تواند در اثر آلرژی غذایی، استرس، برخی از انواع انگل ها نظیر ژیاردیا، کرم قلابدار، کرم گرد و کرم شلاقی باشد.همچنین دلیل اسهال مزمن در سگ ها می‌تواند خیلی جدی تر باشد، نظیر بیماری پانکراس، سندروم روده تحریک پذیر، بعضی از انواع سرطان ها و بیماری‌های کبدی و نارسایی‌های کبدی باشد. در صورت مشاهده این موارد حتما سگ خود را نزد دامپزشک ببرید. اگر سگ شما بالغ است و تعداد تکرر اسهال آن ناچیز است و علائم دیگری ندارد می‌توانید از درمان خانگی استفاده کنید، تا می‌توانید برای رفع عفونت به سگ خود آب تمیز بخورانید همچنین می توانید آب مرغ و یا آب گوشت گوساله پخته شده به آن بدهید. بهتر است در وعده غذایی سگ گوشت مرغ آب پز بدون استخوان به همراه برنج سفید قرار دهید. می‌توانید به جای برنج سفید از سیب زمینی شیرین یا کدو استفاده کنید، این مواد خوراکی باعث افزایش فیبر در بدن سگ می‌شود. و تا زمانی که اسهال سگ شما بند نیامد، رژیم غذایی فوق را ادامه دهید. در صورت طولانی شدن اسهال سگ به بیش از 24 ساعت و مشاهده حالت‌های بی‌حالی ، تب و بی‌اشتهایی و تغییر رفتار حتما به دامپزشک مراجعه نمایید. ممکن است سگ شما دچار بیماری التهابی روده ای شده باشد، که نشانه آن اسهال و تب می‌باشد.

درمان خانگی اسهال به همراه استفراغ سگ:

در صورت مشاهده استفراغ به همراه اسهال در سگ خود تا 8 الی 12 ساعت به سگ خود هیج خوراکی ندهید. در صورت عدم تکرار استفراغ در این 8 ساعت ، به او مقدار کمی آب یا آب مرغ یا گوشت پخته شده با نمک کم بدهید. سپس دو ساعت دیگر منتظر بمانید در صورت عدم استفراغ سگ، می‌توانید مقدار کمی مرغ آب پز بدون استخوان و پوست به همراه برنج سفید به او بدهید. و این نحوه رژیم غذایی را تا 3 روز ادامه دهید تا قوام مدفوع سگ به حالت طبیعی خود برگردد.

روش های جلوگیری از اسهالی شدن سگ

شما با رعایت چند نکته می‌توانید از سگ خود در برابر اسهال و استفراغ شدن جلوگیری نمایید:

 1. عدم تغییر ناگهانی رژیم غذایی سگ
 2. عدم دادن استخوان به سگ برای بازی کردن، بهتر است از اسباب بازی‌های پلاستیکی و محکم استفاده نمایید.
 3. عدم قرار دادن اشیاء کوچک در معرض دسترس سگ
 4. عدم دادن باقی‌مانده غذاهای سفره به سگ
 5. رعایت واکسیناسیون و استفاده از روش‌های به روز

کیسه های مقعدی سگ و راه های درمان آن

دو غده در سطح جانبی و انتهای مقعد سگ قرار دارد که وظیفه اش ایجاد تسهیل در فعالیت دستگاه گوارش است و نام آن کیسه مقعدی می‌باشد. کیسه های مقعدی ماده ای جهت ایجاد لغزندگی برای دفع مدفوع ترشح می‌کند.این ماده بد بو و به رنگ قهوه ای می‌باشد. گاهی اوقات به دلیل خوردن استخوان یا وجود انگل در داخل این مجاری ممکن است قسمتی از آن را مسدود کند و مایع لغزنده از کیسه مقعدی به دلیل انسداد روده ترشح نشود. و به دلیل عدم وجود این مایع لغزنده در مجاری مدفوع، حالت التهاب و تورم در ناحیه کیسه مقعدی ایجاد کند.

چرا سگ مدفوع خواری می‌کند؟

در سال 2012 گزارشی از رفتار شناسی حیوانات مبتنی بر این بوده که بیش از 16 درصد سگ‌ها این رفتار را از خود نشان داده اند. در صورت نگهداری سگ و گربه در کنار هم ، به احتمال خیلی زیاد سگ فضولات گربه را حداقل برای یک بار خواهد خورد. مدفوع خواری سگ های خانگی، ناشی از سوء تغذیه یا عدم دسترسی سگ به غذای کافی نیست، بلکه ریشه در چیز دیگری دارد. طبق آزمایشات دکتر هارت و همکارانش که بر روی 1548 سگ انجام شد، نتیجه مقایسه سگ‌های مدفوع خوار با سگ‌های غیر مدفوع خوار حاکی از این بوده، که این مورد هیچ ربطی به رژیم غذایی سگ ندارد، و بیشترین عامل این رفتار، تجمع تعداد زیادی سگ در کنار هم می‌باشد. دکتر هارت معتقد است، که هر چه تعداد سگ بیشتری در کنار هم نگهداری کنید احتمال مدفوع خواری سگ ها بیشتر خواهد شد. طبق آمار آزمایشات، 16 درصد سگ‌های مدفوع خوار به صورت انفرادی نگهداری می‌شده اند، 24 درصد به صورت دوتایی و 30 درصد آنها به صورت 3 تایی در کنار هم زندگی می‌کردند. آزمایش دیگری بر روی سگ هایی که بیش از 10 بار در روز مدفوع خواری می‌کردند، انجام شد و نتیجه آن این‌گونه بیان شد که 85 درصد سگ های مدفوع خوار، مدفوع خود را نمی‌خورند، بلکه مدفوع سگ‌های دیگر را می‌خورند. حال ریشه این رفتار زشت و ناپسند در سگ‌های مدفوع خوار را میتوان به گذشته ده هزار سال پیش سگ ها نسبت داد، زمانی که سگ ها به طبیعت زندگی انسانی نزدیک شدند و از زباله‌های انسان تغذیه می‌کردند. با توجه به اینکه سه چهارم سگ‌ها ولگرد هستند و هنوز در شهر‌ها از زباله‌ها و آشغال‌ها تغذیه می‌کنند، توقع زیادی از غذای خوب ندارند و هرگونه پس مانده غذا یا حتی مدفوع گیر بیاورند، خود را سیر میکنند. با مشاهده بعضی از سگ‌های اهلی که در خانه ها و منازل راحت زندگی می‌کنند و غذای کافی نیز در دسترس دارند اما همچنان این رفتار ناپسند را انجام می‌دهند، می‌توان دریافت که این رفتار در غریزه آنها هنوز وجود دارد. مطلب دیگری که دکتر هارت دریافت این بود که برای تشخیص اینکه سگ شما مدفوع خوار است یا خیر، به میزان پر خور بودن آن توجه کنید. 52 درصد سگ‌های مدفوع خوار، سگ‌هایی بودند که در منازل غذا دزدی میکردند. البته راه حل این موضوع بسیار ساده است، اگر سگ پر اشتها دارید همیشه تکه‌های خوراکی برایش مهیا نمایید تا سراغ حس غریزی خود نرود. در این مورد بهتر است، از محصولات و داروهای تجاری استفاده ننمایید. طبق آزمایشات دکتر هارت در بین 12 محصول ضد مدفوع خواری سگ ها، تنها بر 2 درصد سگ ها تاثیر داشته. به هیچ وجه از روش هایی نظیر پاشیدن فلفل یا استفاده از قلاده الکترونیکی یا داد زدن بر سر حیوان یا تنبیه سگ استفاده نکنید، چون سگ‌ها بسیار موجودات با هوش و آموزش پذیری هستند و تنها یاد می‌گیرند که این رفتار را در مقابل شما انجام ندهند اما تمایل به این کار را از دست نخواهند داد و به طور پنهانی به کار خود ادامه می‌دهند. راهکار دیگر برای جلوگیری از مدفوع خواری سگ ، تمیز کردن سریع مدفوع و از بین بردن آن می‌باشد. همچنین وقتی سگ خود را در حالت نزدیک شدن به مدفوع دیدید، به جای داد زدن یا تنبیه، بهتراست او را صدا بزنید و جایزه دهید و از او بخواهید که تا وقتی شما مدفوع را از آنجا دور می‌کنید در همان مکان باقی بماند.

عوامل دیگری که باعث مدفوع خواری سگ می‌شود:

1-گرسنگی و عدم دسترسی به خوراکی و غذا و عدم با کیفیت بودن غذا بهتر است غذای سگ تان را در تعداد وعده های بیشتری به او بدهید و از دادن حجم زیاد غذا در یک وعده خود داری کنید. از غذاهای مخصوص سگ استفاده کنید، چون غذا های خانگی در دستگاه گوارش سگ جذب نمی‌شود و پروتئین زیادی از طریق مدفوع دفع می‌گردد، که موجب ایجاد میل به مدفوع خواری سگ می‌گردد.

2-عدم تحرک سگ با بستن سگ در یک مکان ثابت یا نگهداری آن در یک کارتن کوچک و فشرده، موجب می‌شوید که سگ برای تمیز نگه داشتن محوطه خود مدفوع خواری کند.

3-آلودگی انگلی بعضی از کرم ها و انگل ها در بدن سگ باعث ایجاد سوء تغذیه در سگ خواهد شد که این گرسنگی در سگ موجب مدفوع خواری آن می‌شود.

مضرات مدفوع سگ برای گیاهان و محیط زیست

مدفوع سگ برای حاصلخیزی خاک مناسب نمی باشد: از مدفوع گاو برای تقویت حاصلخیزی خاک استفاده می‌کنند، ولی از مدفوع سگ نمی‌توان برای این کار استفاده کرد، چون گاو ها گیاه و علوفه می‌خورند، در حالیکه سگ‌ها حیوانات گوشتخوار هستند. مدفوع سگ ها به دلیل خوردن گوشت حاوی پروتئین زیادی می‌باشد، که موجب اسیدی بودن آن و رشد عوامل بیماری زا می‌شود. همچنین مدفوع سگ حاوی مقداری نیتروژن و نیترات است، که در صورت ماندن بر روی سبزه یا چمن رنگ آن را به زرد تبدیل می‌کند، پس سریعا مدفوع سگ خود را از روی چمن در باغچه بردارید.

تاثیر مدفوع سگ بر روی منابع آب

مدفوع سگ به دلیل حاوی بودن برخی از عناصر مضر برای طبیعت و انسان می‌تواند منابع آبی را آلوده کند. اگر مدفوع سگ از روی چمن جمع آوری نشود، با بارش برف و باران وارد مجاری فاضلاب ها می‌شود و پس از تجزیه و آزاد سازی مواد مضر باعث رشد علف های هرز و جلبک در منابع آبی می‌گردد. به این ترتیب آب کدر و بدبو می‌شود. افزایش این جلبک ها در آب مانع فعالیت‌هایی نظیر شنا، ماهیگیری و قایق سواری در منابع آبی می‌شود.

نکاتی مهم در جمع آوری مدفوع سگ

 1. همراه داشتن کیسه فریزر در هنگام بیرون بردن سگ به همراه خود.
 2. از مدفوع کردن سگ در کنار منابع آب خودداری کنید.
 3. استفاده از اسپری خشک کننده مدفوع حیوانات که متشکل از اکسیژن مایع جهت فریز کردن مدفوع می‌باشد، تا از حل شدن آن در باران و برف و نفوذ به طبیعت جلوگیری شود.

امروزه با استفاده از فناوری‌های جدید می‌توان با تهیه کمپوست‌های خاص مدفوع سگ را به کود حیوانی حاوی باکتری های مفید و فسفر تبدیل نمود. بهتر است محیط زیست خود را با دور انداختن مدفوع سگ در لندفیل ها تخریب نکنیم.

پرسش و پاسخ متداول درباره مدفوع سگ:

چرا سگ ها مدفوع خواری می کنند؟

با مشاهده بعضی از سگ های اهلی که در خانه ها و منازل راحت زندگی میکنند و غذای کافی نیز در دسترس دارند اما همچنان این رفتار ناپسند را انجام میدهند، می توان دریافت که این رفتار در غریزه آنها هنوز وجود دارد.

آیا مدفوع سگ مضر است؟

مدفوع سگ به دلیل حاوی بودن برخی از عناصر مضر برای طبیعت و انسان میتواند منابع آبی را آلوده کند. اگر مدفوع سگ از روی چمن جمع آوری نشود، با بارش برف و باران وارد مجاری فاضلاب ها می شود و پس از تجزیه و آزاد سازی مواد مضر باعث رشد علف های هرز و جلبک در منابع آبی می گردد. به این ترتیب آب کدر و بدبو می شود.

خوردن مدفوع سگ توسط نوزاد چه خطری دارد؟

مدفوع سگ در حد مقدار کم خورده شود، بی‌ضرر است و اما به دلیل داشتن کمی باکتری و انگل ممکن است کودک شما دچار اسهال یا درد معده شود.

استفاده از مدفوع سگ برای گیاهان آپارتمانی مفید است؟

مدفوع سگ ها به دلیل خوردن گوشت حاوی پروتئین زیادی میباشد، که موجب اسیدی بودن آن و رشد عوامل بیماری زا می شود. همچنین مدفوع سگ حاوی مقداری نیتروژن و نیترات است، که در صورت ماندن بر روی سبزه یا چمن رنگ آن را به زرد تبدیل می کند.

میزان آلودگی مدفوع سگ چه میزان است؟

مدفوع سگ به دلیل اینکه حاوی انگل و باکتری می باشد، آلوده است و شدت این آلودگی به شرایط نگهداری سگ و نوع مواد غذایی که استفاده می کند بستگی دارد.

چگونه یبوست سگ خود را درمان کنیم؟

از مواد خوراکی که دارای فیبر بالایی هستند در رژیم غذایی سگ خود استفاده کنید.

نگهداری سگ در منزل چه ضرری دارد؟

از مضررات نگهداری سگ در منزل، هزینه های بالای نگهداری آن و ریزش موی سگ در خانه و رفتار های خطرناک او و همچنین رعایت صد در صدی نظافت و بهداشت محل نگهداری آن می باشد. همچنین به دلیل محدودیت های موجود در جامعه نمی توانید آن را با خود به همه جا ببرید.

آیا انتقال بیماری از طریق مدفوع سگ به انسان وجود دارد؟

بعضی از بیماری ها نظیر عفونت قارچی و کرم های لوله ای و کرم های هوک و بیماری Giardia ، ممکن است از طریق سگ و مدفوع آن به انسان انتقال یابد.

Instagram
WhatsApp
3/5 - (3 امتیاز)
guest
2 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
زهره کرمانی

ببخشید من توی پت پرس خوندم که برای یبوست گربه نباید شیر بهش بدیم چون باعث اسهالش میشه، این مورد برای سگ هم هست یا نه؟

فاطمه میلانی

بله؛ به طور کلی باید برای یبوست سگ از ملین استفاده بشه نه از شیر.