غذای سگ شیتزو + غذای خانگی سگ شیتزو

غذای سگ شیتزو تریر چیست؟

شیتزو تریر (Shih Tzu) در حقیقت نژادی میکس محسوب می‌شود، شیتزو کراس از نوع ترکیبی گونه شیتزو با یکی از سگ‌های گونه تریر تشکیل شده است و به دلیل جثه ریز و سازگاری با زندگی آپارتمانی در ایران بسیار پرطرفدار و محبوب به شمار می‌رود.

برای آشنایی بیشتر و کامل‌تر با این نژاد بانمک و جذاب به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله «سگ شیتزو تریر + نکات نگهداری + قیمت» رو مطالعه کنید.

از آنجایی که سگ شیتزو تریر از دسته سگ‌های عروسکی به شمار می‌رود، مانند دیگر سگ‌های عروسکی و مینیاتوری نیازمند رژیم تغذیه ای خاص است تا همیشه سالم بماند.

اگر که به تازگی سگ شیتزو تریر به خانه آورده اید، توصیه می‌کنیم مقاله وی آی پت درباره‌ی: راهنمای خرید وسایل مورد نیاز سگ را نیز مطالعه کنید.

از آنجایی که سگ‌ شیتزو تریر سوخت‌وساز بدنی بالایی دارد، در مقایسه با سگ‌های بزرگ‌تر، به انرژی بیشتری در طول روز احتیاج دارد.
اغلب سگ‌های عروسکی همانند شیتزو تریر مستعد ابتلا به افت قند خون هستند، از این جهت نباید مدت طولانی گرسنه بمانند؛ به همین دلیل توصیه می‌شود که غذای سگ شیتزو کراس را در ۲ وعده و یا بیشتر تقسیم کرده و به او بدهید.

اما در نظر داشته باشید که شیتزوها مستعد چاقی هستند و اگر زیادی از حد به آنها غذا بدهید، دچار اضافه وزن و در نتیجه مشکلات سلامتی می‌شوند.

غذای سگ شیتزو غذایی برای نژاد شیتزو تریر مناسب است که نیازهای تغذیه‌ای سگ به ویتامین‌ها و مواد معدنی و پروتئین‌ها و … را به خوبی تامین کند و در عین حال شیتزو را دچار چاقی نکند.

رژیم غذایی ایده‌آل برای سگ شیتزو می‌بایست دارای ۵۰% پروتئین مرغوب باشد. این پروتئین می‌تواند تامین شده از گوشت و اندام‌های حیواناتی مانند مرغ، ماهی و گوشت قرمز، تخم مرغ و برخی محصولات لبنی باشد.

کربوهیدرات، میوه‌ها و سبزیجات نیز در تامین مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز سگ شیتزو نقش اساسی ای دارند و از غذاهای بسیار مفید برای شیتزو به شمار می‌روند.

غذاهای سگ شیتزو تریر | مواد غذایی ممنوعه

اغلب مواد غذایی در دسترس که در هر منزلی به راحتی پیدا می‌شود، برای سگ‌ها بسیار مضر و خطرناک محسوب می‌شود و حتی ممکن است منجر به مرگ آن سگ شود. بنابراین شما به عنوان صاحب سگ، می‌بایست این غذاها را به خوبی بشناسید و آنها را از دسترس سگ خود خارج کنید.

برخی از مواد غذایی مضر برای سگ‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:

  • انواع شکلات
  • انگورها و کشمش
  • پیاز و سیر
  • چای و قهوه
  • غذاهای پرادویه، پرنمک و تند
  • هسته انوع میوه‌ها

غذای سگ شیتزو کراس | برنامه تغذیه از تولگی تا بلوغ

غذای توله سگ شیتزو | زیر ۲ ماه

تمام توله‌ سگ‌ها تا سن ۲ ماهگی یا 8 هفتگی الزامی است که در کنار مادر خود زندگی کنند و از شیر مادر تغذیه شوند تا در زمان بالغ شدن، سیستم ایمنی قوی‌ای داشته باشند؛ بنابراین وی آی پت به شما توصیه می‌کند که از خریدن توله سگ شیتزو تریر که سنی کمتر از ۲ ماه دارد، اکیدا خودداری کنید!

اگر که به هر دلیلی مجبور شدید تا از یک توله شیتزو کوچک نگهداری کنید، می‌بایست از شیر خشک مخصوص توله سگ و همچنین غذای خشک مخصوص توله سگ استفاده کنید و از دادن شیر گاو و بز به توله شیتزو خود اکیدا خودداری کنید.
غذای توله سگ شیتزو

غذای شیتزو | 2 تا 3 ماه

در سنین 2 تا 3 ماهگی پیشنهاد وی آی پت به شما، دسترسی آزاد و همیشگی شیتزو به غذا می‌باشد. در این شیوه تغذیه‌ای که به آن Free-Feed می‌گویند، صاحب سگ به توله سگ شیتزو تریر خود اجازه می‌دهد که در هر زمان و هرمقدار که تمایل داشت، غذا بخورد. دلیل این روش این است که توله سگ‌های عروسکی مستعد ابتلا به هیپوگلیسمی یا افت قند خون هستند و تحت هیچ شرایطی نباید مدت زمان طولانی گرسنه بمانند.

سعی کنید در همه سنین، همیشه آب تازه در دسترس سگ خود قرار بدهید.

غذای شیتزو | 3 تا 10 ماه

از سن 3 الی 4 ماهگی به بعد ضروری است که کم‌کم تعداد دفعات غذای دادن به توله سگ شیتزو تریر را به ۳ بار در طول روز، کاهش بدهید؛ زیرا سگ‌های نژاد شیتزو تریر از این سن به بعد مستعد ابتلا به اضافه وزن و چاقی هستند.

توله شیتزو‌ها به مقدار بیشتری انرژی و کالری نیاز دارند و به همین دلیل می‌بایست به آنها غذای مخصوص توله سگ بدهید. به خاطر داشته باشید که هرگز نباید غذای سگ بزرگسال را به توله‌ سگ‌ها بدهید، زیرا این غداها از نظر اصول نغذیه‌ای برای توله‌های در سن رشد اصلا مناسب نمی‌باشد.

مقدار غذای سگ شیتزو تریر بالغ

شیتزو تریر از ۱۲ ماهگی به بعد یک سگ بالغ و بزرگسال به شمار می‌آید، اما توصیه می‌شود که از سن ۱۰ ماهگی به بعد، کم‌کم شروع کنید به او غذای بزرگسال بدهید تا از چاقی و اضافه وزن شیتزو جلوگیری کرده باشید. از سن 1 سالگی به بعد دادن ۲ الی 3 وعده غذا به طور روزانه برای شیتزو تریر کافی می‌باشد.

مقدار غذای سگ شیتزو تریر بالغ به به عواملی همچون: سن سگ، وزن و نوع غذا بستگی دارد. شما می‌توانید از جدولی که روی بسته بندی غذای سگ‌تان درج شده است استفاده کنید.

اما در کل، یک سگ شیتزو تریر بالغ به طور میانگین، روزانه به نیم تا ۱ فنجان کامل غذای خشک سگ مرغوب احتیاج دارد.
غذای خانگی سگ شیتزو

غذای خانگی سگ شیتزو

بسیاری از صاحبای سگ شیتزو علاقه‌مند هستند که برای سگ خود وقت بیشتری صرف کنند و برای آن آشپزی کرده و غذای خونگی به او بدهند. از دلایل این کار می‌تواند گران شدن و نایاب شدن غذای خشک خارجی و یا علاقه واقعی به دادن غذای تازه و باکیفیت به سگ شیتزو تریر جذاب‌شان است.

نکته بسیار ارزشمندی که لازم است به آن توجه کنید این است که غذای خانگی‌ای که شما می‌پزید تنها در صورتی می‌‌‌تواند برای سگ شیتزو مفید واقع شود که تمام نیازهای تغذیه‌ای سگ شما را به خوبی تامین کند و ترکیبات و مقدار مواد غذایی به کار رفته، اصولی باشد. که برای فهمیدن اصول تهیه غذا برای شیتزو خود می‌توانید از وی آی پت کمک بگیرید.

آلرژی شیتزو و اهمیت دستور غذای خانگی

نژاد سگ شیتزو تریر مستعد حساسیت و آلرژی می‌باشد و انواع آلرژی‌های فصلی و همچنین حساسیت‌های مربوط به تغذیه می‌توانند منجر به خارش و حساسیت‌های پوستی و مویی شیتزو تریر شوند.

انتخاب و استفاده کردن مواد غذایی مناسب در هنگام تهیه غذای خانگی سگ شیتزو، تا حدود زیادی می‌تواند به کاهش علائم آلرژی سگ شما کمک کند.

برای نمونه اسیدهای چرب امگا ۳ التهاب پوستی سگ‌ها را کاهش می‌دهند و به کاهش خارش و تحریک پوستی شیتزو تریر شما کمک خوبی می‌کنند. حتی ضمن مشورت با دامپزشک سگ‌تان می‌توانید مقداری روغن ماهی که سرشار از امگا ۳ هست را داخل غذای خونگی سگ خود بریزید.

پرسش و پاسخ درباره غذای سگ شیتزو:

آیا معده‌ی شیتزو تحمل لاکتوز شیر را دارد؟

نه تنها شیتزو ، بلکه تمام سگ‌ها با هر نژادی، اغلب معده آنها تحمل لاکتوز را ندارد. دلیلش این است که معده آنها فاقد آنزیم لاکتاز ( آنزیم مخصوص هضم شیر) است. حتی اگر سگ شیتزو تریر شما در عین حال که به لاکتوز حساسیت دارد، علاقه مند به خوردن شیر است، بهتر است از دادن شیر به او اکیدا خودداری کنید.

دلیل غذا نخوردن شیتزو چیست؟

اگر شیتزو تریر شما علاقه به غذا خوردن ندارد، ممکن است نشانه‌ای از مشکلات سلامتی سگ شما باشد که باید فوری با دامپزشک خود مشورت کنید.

Instagram
WhatsApp
4.3/5 - (6 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها