معرفی سگ بیچون فرایز

معرفی سگ بیچون فرایز
سگ های بیشون فریزه شباهت زیادی با دیگر سگ هایی مثل:
پامرانین
شیتزو
سگ پودل
و همچنین از خانواده سگ های
• لوچن Löwchen
• بولوگنس Bolognese
• هاوانیز Havanese
• کوتون دو تولیر Coton de Tuléar

این نژاد سگ ها بسیار شیطون و بازیگوش و شوخ طبیع هستند پر جنب و جوش ولی در عین حال آرام هستند و زیاد پارس نمی‌کنند. تقریبا تمام طول روز خود را با بازی کردن می‌گذراند و با این کار تمام نیاز های بدنی خود را تامین می‌کند.
بیشان فرایزها بسیار دلسوز و مهربان هستند و به صاحب خود وابستگی دارند و همدم شما می‌شوند. بیشتر اوقات ترس از دست دادن صاحب خود را دارند و از تنها ماندن در مدت طولانی را دوست ندارند.
در نگهداری از آن ها باید دقت کنید زیرا بسیار موجودات حساسی هستند برای نوع نگهداری و شناخت بیشتر با ما همراه باشید.

شرایط نگهداری سگ بیشان فرایز

داشتن فعالیت برای این سگ نیاز است ولی پیاده روی بیش از حد می‌تواند باعث بروز برخی بیماری ها شود به همین دلیل بهترین فعالیت برای این نوع پت خانگی بازی کردن در خانه و حیاط خانه است. ولی در طول روز باید یک بار با استفاده از قلاده برای دور نگه داشتن آن از خطرات احتمالی با آن ها به پیاده روی بروید.

ویژگی های ظاهری بیچون فرایز

بیچون فریزها (bichon-frise) ورزشی یا غیر شکاری هستند. بدن مستطیل شکل، ظاهر عروسکی و موهای پفکی، کرکی و سفید پودری دارند که گاهی بعضی از قسمت موهای آن ها کرمی یا زرد آلویی به نظر میرسد اما معمولا کمتر از 10% رنگ بدن سگ را تشکیل می‌دهند که بیشتر در اطراف گوش، پوزه و پنجه آن ها دیده می‌شود. چشمان بزرگ تیره ای دارند که برق می‌زنند. گردن بلند و قوسی شکل دارد که باعث می‌شود سر بالا و مغرورانه نگه داشته شود و دمی که به زیبایی روی کمر آن خم شده است. گوش این سگ ها با اندازه ای متوسط نزدیک به سر آویزان شده است. گونه های صافی دارند و نوک بینی آن ها سیاه و نرم و گرد است. درکل سگ بیچان فرایز از نظر ظاهری خاص و دوست داشتنی است و محبوبیت زیادی دارد. آن ها با اینکه پوزه جمع و جوری دارند دندان های نیش قیچی مانندی را در خود جای داده اند.
ناخن و بالشتک های پنجه این سگ ها، مشکی رنگ است. ساختار فیزیکی پاهایشان باعث تعادل آن ها می‌ شود تا بتوانند حرکات نمایشی بهتری بزنند.
وزن این بیچون فریز ها بین 3 تا 5 کیلو متغیر است به طور معمول بین 20 تا 30 سانتی متر قد می‌کشند و 12 تا 15 سال عمر می‌کنند.
سگ بیچون فرایز و خصوصیات ظاهری

خصوصیات و خلق و خوی سگ بیچون فریز

سگ های بیشون فریزه جسور هستند و جنب و جوش زیادی دارند، به فضای بزرگ برای بازی کردن نیاز دارند اما نیاز نیست حتما برای نگه داری از آن ها در محل زندگی خود حیاط خلوت داشته باشید و می‌توانید به راحتی در یک آپارتمان با فضای مناسب از آن ها نگهداری کنید.
سگ بیشون فرایز بسیار سرزنده، بازیگوش و پر نشاط است و رفتار دوستانه ای دارد که به راحتی می‌تواند دوست و همدم شما و کودکتان باشد.
قدرت یادگیری سگ بیچون فرایز متوسط است و با کمی تلاش می‌توانید دستورات مورد علاقه خود را به آن ها آموزش دهید.
این سگ دارای شخصیت مستقلی است ولی با این حال دوست دارد همه جا همراه صاحب خود باشد و به دلیل وابستگی زیاد معمولا از اضطراب جدایی رنج می‌برد و سعی میکند با کارها و رفتار هایش مرکز توجه قرار بگیرد و این موضوع به اینکه قبلا توسط سلطنت مورد ستایش قرار میگرفته مربوط می‌شود.
به همین دلیل صاحب این سگ باید خودش را برای یک مسئولیت تمام وقت آماده کند.

نظافت و رشد موی سگ بیچون فرایز

آن ها موهای عروسکی و زیبایی دارند و رشد موی بالایی دارند ولی ریزش موی آن ها بسیار کم است و برای کسانی که آلرژی دارند مناسب است. برخی می گویند بیچون فرایز ها اصلا ریزش مو ندارند، تمام حیوانات خانگی ریزش مو دارند ولی برای برخی از آن ها کمتر است.
به دلیل رشد زیاد موهای بیچون فرایز ها یک بار اصلاح موهای آن ها در ماه ضروری است و همینطور بعد از اصلاح بهتر است سگ خود را حمام کنید و بهترین کاری که می‌توانیم بکنیم شانه زدن مداوم و روزانه مو های آن ها است.
مانند تمام حیوانات خانگی دیگر گرفتن ناخن، تمیز کردن گوش و چشم آن ها کار های مهمی است که باید انجام دهیم.
آن ها چون موهای سفیدی داند به راحتی کثیف می‌شوند برای همین باید یک بار در ماه آن ها را به حمام ببریم. در هنگام شست و شو باید مواظب باشید آب دقیقا روی چشم و بینی آن ها ریخته نشود. همچنین حمام باعث خشک شدن بیش از حد بدن سگ می‌شود و این امر می‌تواند منجر به مشکلات سلامتی شود و همینطور آن ها مستعد تولید قی های اشکی هستند پس باید نظافت دور چشم بیچون فرایز هارا جدی بگیرید.

 تربیت و آموزش پذیری سگ بیشون فرایز

این نوع سگ ها هوش بالایی دارند و با کمی پشتکار به راحتی تربیت می‌شوند. اما باید برای آموزش به آن ها جایزه هایی مثل خوراکی در نظر بگیرید و وقتی به حرف شما گوش داد آن را تشویق و نوازش کنید تا راحت تر از شما دستور بگیرد. این روش ها برای یادگرفتن جای دستشویی و محل غذا خوردن آن ها بسیار کاربردی است. ولی نباید انتظار داشته باشید از اول بدون نقص کارش را انجام دهد. بعد از آموزش آن ها می‌توانند بهترین دوست و همدم شما باشند.
تربیت سگ کار دشواری است مخصوصا اگر تازه کار باشید و اولین تجربه شما باشد.

غذای سگ بیچون فرایز

تغذیه سگ بیچون فرایزانتخاب غذای سگ در ماه های اول بسیار موضوع مهمی است زیرا رشد استخوان، مفاصل و عضلات آن ها با تغذیه انجام می‌شود بنابراین باید غذا آن ها به اندازه کافی دارای پروتئین، کلسیم، فسفر و اسید های چرب امگا باشد.
غذای تشویقی برای آموزش به آن ها می‌تواند کمک کند ولی زیاد از حد آن باعث چاقی سگ می‌شود زیرا بعضی از آن ها مستعد اضافه وزن هستند.
آن ها باید از غذاهایی با کیفیت بالا تغذیه کنند. غذای آن ها باید به صورت تجاری تولید شده باشد یا با دستور دامپزشک مصرف شود و آب تازه و تمیز باید همیشه در دسترس آن ها باشد. اگر در مورد وزن و تغذیه سگ خود از غذای انسانی نگرانی دارید می‌توانید با دامپزشک درمیان بگذارید.
غذای آن ها باید متناسب با سن آن ها انتخاب شود برای مثال غذای توله سگ بیچون فرایز با غذای بیچون فرایز سالخورده متفاوت است.

مشکلات سلامتی رایج در سگ بیچون فریز

بیشون فرایز ها معمولا سگ های سالمی هستند اما مستعد برخی بیماری ها هستند. مانند:
• مشکلات چشم
• زانو
• پوست
• گوش
• بیماری کوشینگ
• اختلال ادراری
• نقایص قلبی
• دیابت
• ستون مهره ها
• صرع
آن ها بدن حساسی دارند بنابراین باید از آن ها در مقابل نور آفتاب مستقیم، گرما و سرما محافظت کرد.

 آب مروارید

یک بیماری ارثی است و در سگ های کمتر از شش ماه دیده می‌شود و یکی از شایع ترین بیماری های سگ بیچون فرایز است.

مشکلات مثانه

مشکلات مثانه آن ها مربوط به تولید سنگ مثانه و عفونت مثانه است.
زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که در بدن سگ بیش از اندازه منیزیم و فسفر وجود داشته باشد. علائم آن می تواند وجود خود در ادرار سگ شما و بی حالی و بی اشتهایی باشد.

 دیسپلازی مفصل ران

دیسپلازی مفصل ران در برخی نژاد ها مثل بیچون فرایز مشاهده می‌شود. عواملی مثل ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی باعث تغیر در شکل مفصل ران آن ها می‌شود و مشکلاتی را به وجود می‌آورد.
حتما هر چند وقت یکبار سگ خود را برای چکاپ به دامپزشکی ببرید زیرا در این بیماری هیچ نشانه ای از درد مشاهده نمی‌کنید ولی در سن بالا برای آن ها مشکا ساز می‌شود و موجب ورم مفاصل می‌شود. برای درمان دیسپلازی لگن سگ می توانید به مقاله آن در این سایت مراجعه کنید.

در رفتگی کشکک

در این بیماری پای عقب سگ می‌افتد و باعث درد شدید در پای او می‌شود و ممکن است باعث فلج شدن سگ شود.

آلرژی

نژاد بیچون فرایز بسیار حساس هستند و مواردی که باعث می‌شود آن ها دچار آلرژی شوند، مواد غذایی و نیش کک باشد.

سگ بیچون فرایز و تاریخچه

واکسیناسیون حساسیت

بعضی از سگ های بیچون فرایز نسبت به واکسنی که به آن ها زده می‌شود حساسیت نشان می‌دهند و رنج می‌برند. علائم این حساسیت کهیر، تورم صورت آن ها، درد و بی حالی است. خیلی کم اتفاق می‌افتند که سگ به واکسن حساسیت داشته باشد ولی بعضی اوقات امکان براثر واکسن بمیرد.

تاریخچه سگ بیچون فرایز

یک سگ ماده بیشون فرایز در سال 1934 به نام آیده به ثبت رسید ولی این سگ در سال 1970 در بین بیشتر مردم شناخته شد. نژاد این سگ در متعلق به کشور اسپانیا است و توسعه خود را از جزایر قناری شروع کرده.
این نژاد از سگ بسیار زیاد مورد توجه ملوانان جزایر قناری قرار گرفت که به بیشون تنریف معروف شدند و از نیاکان اولیه بیشون ها بودند.
در قرن سیزدهم این نژاد با اشراف زاده های اروپایی ارتباط گرفتند ولی در سال 1789 با ظهور انقلاب قرانسه این سگ ها در خیابان ها رها شدند تا از عهده زندگی خود برآیند. مردم از آن ها استفاده کردند تا به آن ها نمایش های خیابانی بیاموزند و از این راه کسب درامد کنند. بعد از آن بیشون ها در سیرک ها نمایش می‌دادند و آن ها به خوبی از پس این کار برآمدند.
بعد از دو جنگ جهانی بیشون ها بار دیگر با سختی ها رو به رو شدند و خیلی از آن ها از دست رفتند ولی با کمک چند نفر که به بیشون ها علاقه داشتند آن ها را از خیابان های بلژیک جمع کردند بنابراین این نژاد زنده ماند و در کشور فرانسه تحت انجمن societe centrale canine قرار گرفت و در سال 1933 با عنوان بیشون پویل فریز شناخته شد.

پرسش و پاسخ درباره سگ بیچون فریز:

من یک سگ متوسط می‌خواستم به نظر شما بیچون تهیه کنیم یا پودل؟

فرقی که بین پودل و بیچون فرایز وجود دارد، به صورت اختصار بیچون فرایز یکی از سگ های خانگی ملوس است ولی پودل با اینکه سگ خانگی است ولی اغلب روحیه جنگ جویی و شکار را دارد.

مدتی است که سگ بیشون من بیشتر اوقات می‌خوابد و بازی نمی‌کندو نسبت به قدیم بی حوصله تر شده، علت چیست؟

ممکنه دچار بیماری (سرماخوردگی) و.. شده باشد و یا اینکه دچار افسردگی .
توصیه می کنیم در این مواقع حتما از یک دامپزشک از نزدیک مشاوره بگیرید.

سگ های بیچون فرایز تا چه وزنی رشد می‌کنند؟

سگ بیچون فرایز وزنی حدود ۳ الی ۵ کیلو گرم دارند.

Instagram
WhatsApp
4.4/5 - (5 امتیاز)
guest
1
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها
معین

سلام
من یه بیچون فرایز دو ساله نر دارم
اگه کسی ماده این نژاد رو داره خوشحال میشم باهام ارتباط بگیره چون دوس دارم ازش چنتا داشته باشم