شست و شو واصلاح گربه
فهرست مطالب نمایش

شست و شو و اصلاح گربه به چه صورت است؟

برای نگهداری از حیوانات خانگی مهم ترین نکته حفظ سلامتی آن‌هاست؛ بخشی از آن با زدن واکسن و معاینات قابل کنترل است و از به خطر افتادن سلامتی او پیشگیری می‌کند، و بخشی از آن با رعایت بهداشت و پاکی و تمیزی آن ها باید کنترل شود. حمام کردن و اصلاح مو یکی از راه‌هایی که به پاکیزگی حیوانات کمک می کند.

در این مقاله درباره نحوه شست و شو و اصلاح گربه صحبت می کنیم. و به سوالات در این زمینه پاسخ میدهیم، اولین سوال این که:

آیا گربه‌ها به حمام و شستشو نیاز دارند؟

بیشتر متخصصان می‌گویند که حمام کردن گربه امری کاملاٌ غیرضروری است، چرا که طبیعت به آن‌ها سیستم تمیز کردن درونی خودشان را داده است. برخی دیگر از متخصصان نیز معتقدند که اگرچه گربه می‌تواند خودش را تمیز کند، اما شما نیز باید هرچند وقت یکبار او را حمام کنید.

شستن گربهگربه‌ها به طور غریزی عادت به تمیز کردن خودشان را دارند. اگر دقت کرده باشید، این حیوانات همیشه در حال لیس زدن بدن خودشان هستند و این کار را به منظور تمیز کردن بدن‌شان انجام می‌دهند. زبان گربه دارای پرزهایی است که باعث زبری زبان شده و می‌توانند با آن و انعطاف پذیری بالا هر گونه آلودگی را از بین موها و روی پوست همه قسمت های بدن تمیز کنند. اصولا گربه‌ها موجودات بسیار پاکیزه‌ای هم هستند و معمولا به کوچکترین لکه، کثیفی یا حتی بوی غریبه واکنش نشان می‌دهند. شاید دیده باشید که وقتی یک گربه را نوازش می‌کنید، بلافاصله شروع به لیس زدن خودش می‌کند. دلیل این امر آن است که گربه‌ حتی به بوی بدن یا دست‌های شما واکنش نشان می‌دهد و تمایلی ندارد که این بو روی پوست و بدن خودش بماند. کمتر دیده شده که گربه‌ها بوی بدی داشته باشند و این موضوع دقیقا به خاطر وسواسی است که در نظافت خودشان دارند.

پس به طور کلی گربه‌ها نیازی به حمام کردن و شستشو ندارند و خودشان مراقب تمیز بودن خود هستند! فقط وقتی گربه‌‌تان را حمام کنید که مجبورید!

مثلا گاهی که گربه‌تان در باغچه خاک بازی کرده و کثیف شده است یا مثلا محتویات کنسرو روی بدنش ریخته و چرب و کثیف شده باشد یا بخاطر مشکلات پوست و مو (مثل قارچ پوستی گربه) دامپزشک شستشو یا شامپوی مخصوص را تجویز کرده باشد.

میزان اهمیت حمام کردن گربه ها به نژاد آن ها و شرایطشان بستگی دارد، معمولا گربه‌های مو بلند بیشتر کثیف می شوند و بیشتر به حمام نیاز دارند. مخصوصا گربه‌های موبلند پرشین که تنبل هم هستند و زیاد خودشان را با لیس زدن تمیز نمی کنند. از طرف دیگر گربه هایی مانند اسفینکس ها که مویی روی بدن آن ها وجود ندارد، یا موهای کم پشتی دارند، باز هم به حمام کردن نیاز دارند، علی­رغم اینکه این نژاد ها از موی کمتری برخوردارند برای کنترل میزان چربی پوست و بدنشان به حمام کردن نیاز دارند. علاوه بر موارد ذکر شده حمام کردن برای گربه هایی که سن بالاتری دارند یا چاق هستند یا از نقص عضو و آرتروز رنج می­برند کمک بزرگی است، چون این گربه ها به خاطر شرایطی که دارند توانایی پیرایش و تمیز کردن همه قسمت های بدنشان را ندارند و این موضوع باعث رنجش آنها می­‌شود.

به عنوان یک قاعدۀ کلی، اگر متوجه شدید که گربه شما بوی بدی می‌دهد، کثیفی مشهودی بر روی موهایش دارد، یا موهایش در هم پیچیده و گره خورده‌ است، قطعا باید او را حمام کنید. اگر گربۀ شما به خوبی خودش را تمیز و آراسته نمی‌کند، با دامپزشک خود مشورت کنید، چراکه این مورد می‌تواند نشانۀ وجود مشکلی باشد.

اما با تمام این نکاتی که گفتیم، بد نیست گربه خودتان را سه ماه یک بار (یا حتی با فاصله طولانی‌تر) با آب و شامپوی مخصوص بشویید. این کار می‌تواند چربی‌های اضافه‌ای که روی مو و پوست حیوان جمع شده‌اند و خودش توانایی تمیز کزدن آنها را ندارد، برطرف کنند. به‌طور کلی شستن گربه فواید زیادی دارد که در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم:

فواید شستن گربه

تمیزی بیشتر: همان‌طور که گفتیم، شستن گربه‌ها باعث می‌شود که آنها تمیزتر شوند و هیچ گونه کثیفی روی بدن‌شان باقی نماند.

کاهش ریز مو: اگر گربه شما ریزش مو دارد، بهتر است او را با شامپوی مناسب و با فاصله‌های زمانی مناسبی بشویید.

از بین بردن کک و کنه: اگر گربه شما به کک و کنه دچار شده، می‌توانید با راهنمایی دامپزشک و استفاده از شامپوهای مخصوص در هنگام حمام کردن، این مشکل را برطرف کنید.

زیباتر شدن گربه: وقتی گربه خود را حمام می‌کنید، موهای او براق‌تر می‌شوند و ظاهر زیباتری پیدا می‌کند.

مضرات شستن گربه

همان‌قدر که شستن گربه فایده دارد، انجام دادن بیش از حد این کار نیز می‌تواند برای این حیوان مضر باشد. اگر گربه خودتان را زیاد بشویید، پوست او چربی‌ها و مواد لازم برای بازسازی خود را از دست می‌دهد و با این کار، گربه مستعد دچار شدن به انواع بیماری‌های پوستی خواهد شد. وقتی در فصل‌های پاییز و زمستان گربه خود را می‌شویید، حتما به این نکته توجه کنید که باید محیط خانه را گرم نگه دارید؛ در غیر این صورت، گربه شما بیمار می‌شود. دامپزشکان توصیه می‌کنند که تا وقتی احساس نکردید حیوان به شستن نیاز دارد، این کار را انجام ندهید. به‌طور معمولا برای گربه‌هایی که فقط داخل خانه زندگی می‌کنند، سالی دو بار شستشو کافی است. اما اگر گربه شما بیرون از خانه هم می‌رود و روی خاک قدم می‌زند، می‌توانید با نظر دامپزشک، تعداد دفعات حمام کردن گربه را افزایش دهید.

آماده‌سازی حمام برای گربه

_ یک روز قبل از حمام ناخن‌های گربه را کوتاه کنید تا دچار خراشیدگی نشوید. قبل از حمام این کار را نکنید، چون گربه کوتاه کردن ناخن را به حمام ربط می‌دهد.

_ فضای حمام را آماده کنید؛ فضای حمام باید گرم و عاری از چرک باشد. وان حمام گزینه خوبی است. وسایل شکستنی را از دسترس دور کنید و پرده حمام را کنار بزنید. از هر چیزی (عطر و بوی تند، اشیاء ترسناک، آینه‌ها) که ممکن است باعث ترس گربه شود اجتناب کنید تا حمام به یک محیط دلپذیر تبدیل شود.

_ وسایل حمام را آماده کنید. برای تمیز کردن و حمام به چند چیز نیاز دارید؛ از جمله:

  • یک شامپوی نظافت ساده مخصوص گربه‌ها
  • چند حوله(یک حوله برای خشک کردن و یک حوله برای بازی کردن)
  • یک تشک لاستیکی
  • یک لیف حمام
  • یک توپ پینگ‌پنگ یا سایر لوازم شناور برای پرت کردن حواس گربه
  • و مقداری تشویقی

_ حمام را به یک مکان جذاب تبدیل کنید. اگر گربه شما از بازی در وان در خارج از زمان استحمام خوشحال می شود، این می تواند به ایجاد ارتباط های مثبت با فضای حمام کمک کند. پس اگر در زمانی که نیاز به حمام کردن ندارند، تمایل به بازی در وان دارند این اجازه را به آن ها بدهید زیرا این کار باعث می شود گربه در زمان حمام کمتر دچار استرس شود. آنها را تشویق کنید که در حمام بازی کنند. چرا بعضی از اسباب بازی های مورد علاقه آن ها را درون وان قرار نمی دهید؟ آنها را برای هرگونه ورود داوطلبانه به حمام پاداش دهید.

_ قبل از اینکه گربه خود را خیس کنید، حتما موهای گربه‌­تان را برس بکشید، با اینکار موهای سست گربه تان را جدا می‌کنید و گره های آن ها باز می­‌شود در نتیجه حمام کردن گربه تان زمان کمتری می­‌گیرد.

_ در گوش های گربه تان گلوله های کوچک پنبه ای قرار دهید، با این کار از ورود آب به گوش این موجودات دوست داشتنی جلوگیری می­‌کنید، البته باید توجه داشته باشید که پنبه را زیاد به داخل فشار ندهید تا احیانا وارد کانال گوش نشود و موجب ناراحتی گربه تان شود.

_ پیشنهاد می­‌دهیم قبل از حمام کردن گربه تان مدتی با آن بازی کنید تا سطح انرژی اش پایین بیاید در نتیجه کمتر اقدام به فرار از حمام کند.

_ بهتر است لباس‌های کهنه بپوشید، چون ممکن است خیس شوید.

_ دمای حمام را تنظیم کنید؛ دمای حمام باید نزدیک دمای بدن باشد (حدود 37 درجه سانتی‌گراد)؛ یعنی به اندازه کافی گرم باشد اما نه آنقدر که گربه را ناراحت کند.

_  در حمام را ببندید، وگرنه ممکن است با یک فرار کف‌آلودِ گربه‌ای مواجه شوید!
نحوه شستن گربه

 حمام کردن و شستشو گربه در منزل

گربه را به حمام ببرید و روشویی یا وان حمام را در حدود دو تا پنج سانتی‌متر آب گرم بریزید و این کار را در حضور گربه انجام دهید تا به صدای آب عادت کند.

سعی کنید با دادن چند تشویقی مورد علاقه گربه، او را آرام کنید.

دمای آب رو اول چک کنید تا آب گرم باشد دقت کنید آب نباید نه خیلی سرد و نه خیلی داغ باشد.

بعد با دست خیس و نمدار کمی روی بدنش بکشید و اگر واکنش بدی نداد  می توانید کم کم روی بدنش آب بریزید.

وقتی همه جای بدنش خیس شد با مقدار کمی شامپوی مخصوص گربه تمام بدنش را ماساژ بدهید و بشورید.

گربه‌ها معمولا زیاد کثیف نمی‎شوند، پس نیاز به سابیدن و شستشوی زیاد نیست.

بعد از چند دقیقه کم کم آب بریزید و با دست کشیدن روی بدنش مطمئن شوید که تمام کف‌ها شسته می شوند.

حتما آب اضافی را با دست روی بدنش خارج کنید (مخصوصا اگر گربه‌ موبلند باشد).

 

خشک کردن گربه شما بعد از حمام مهم است. کمک به خشک کردن سریع گربه می تواند باعث شود تا بعد از حمام کردن، اوضاع برای آنها ناراحت کننده نباشد. موهای آنها بسیار بدفرم و چسبیده به هم می شوند و مملو از آب هستند. اگر آن ها را خشک نکنید باعث سرما در گربه می شوند.

پس از شستن گربه چگونه آن را خشک کنیم؟

ابتدا گربه را از توی وان یا حمام دربیاورید و روی یک حوله قرار بدهید.

سپس به وسیله یک حوله دیگر آن را آرام آرام خشک کنید، توجه داشته باشید که حوله را دور تمام بدن گربه نپیچید تا حس در تله افتادن را برایش القا نکند.

برای خشک کردن گربه کافیست به طور ملایم آب بدن آن را بگیرید. نیازی به تحمیل فشار زیاد برای جذب رطوبت نیست.

سپس گربه را برای مدتی که کاملا خشک شود در محیط گرمی قرار بدهید. لازم نیست گربه را به دستگاه گرم کننده محیط خیلی نزدیک کنید، فقط کافیست در محیط گرم قرار داشته باشد تا از سرماخوردگی گربه جلوگیری کنیم.

معمولا برای کامل خشک شدن گربه بین 6-12 ساعت زمان لازم است بهتر است گربه در این مدت از فضای گرم خارج نشود مگر اینکه هوا گرم و آفتابی باشد.

برای خشک کردن بدن گربه تان به هیچ وجه از سشوار استفاده نکنید، چون که باعث ترس و اضطراب شدید آن ها میشود، همچنین ممکن است استفاده از سشوار موجب تحریک پذیری پوست گربه تان بشود، بنابراین استفاده از آن پیشنهاد نمی­‌شود. البته بعضی از گربه ها می توانند تحمل خشک شدن با سشوار را روی حرارت بسیار کم داشته باشند. بعضی دیگر هم ترجیح می دهند با حوله خشک شوند.
خشک کردن و آرایش گربه

حمام کردن بچه گربه به چه صورت است؟

بچه گربه ها به دلیل شیطنت و کنجکاوی بسیار زیادشان بیشتر در معرض آلودگی قرار دارند. رعایت بهداشت و پاکیزگی برای سلامت بچه گربه از اهمیت زیادی برخوردار است، اگر بچه گربه ها در کنار مادر خودشان باشند، مادرشان آن ها را تمیز می­‌کند اما در صورتی که از مادر خود جدا باشند برای حفظ سلامتی شان باید در هنگام حمام کردن آن ها نکاتی را رعایت کنیم.

از دوست و آشنای خود برای حمام کردن این موجود کوچک و شیطون کمک بگیرید، شیطنت زیاد بچه گربه ها ممکن است حواس شما را پرت کند و اجازه ندهند که حمامشان بکنید، بنابراین همکاری کردن با یک دوست ایده بدی نیست.

نکته اصلی در حمام کردن گربه ها خصوصا بچه گربه ها دما است، بچه گربه های کمتر از 8 هفته توانایی تنظیم دمای بدن خود را ندارند، بنابراین بهتر است قبل از حمام کردن آن ها از سیستم گرمایشی در حمام استفاده کنیم، همچنین می­توان از قبل آب داغ را در حمام باز گذاشت تا محیط حمام گرم شود و بچه گربه سرما نخورد، آبی که بچه گربه را با آن شستشو می‌دهید هم باید ولرم و گرم باشد.

با در دست گرفتن قسمت پشت گردن بچه گربه و نوازش کردن قسمت پشت آن ها، می‌توانید از اظطراب آن ها بکاهید و احساس امنیت بهشان بدهید، البته با همه این ها ممکن است باز هم بچه گربه بدخلقی کند و دست شما رو چنگ بزند و گاز بگیرد.

شستشوی گربه با شامپو خشک چگونه است؟

حتما شما هم در پت‌شاپ‌ها یا در تبلیغات مختلف که مربوط به لوازم و وسایل نگهداری از حیوانات هستند، با شامپوی خشک مواجه شده‌اید. شامپوی خشک یک راه‌حل مناسب برای نظافت حیواناتی است که از آب می‌ترسند یا اینکه پوست بدنشان خیلی زود چرب می‌شود. احتمالا شما هم موقع حمام کردن سگ یا گربه خودتان با مقاومت حیوان مواجه شده‌اید. واقعیت آن است که اکثر حیوانات میانه خوبی با آب ندارند و عادت دادن آنها به حمام کردن نیز کار راحتی نیست. هرچند توصیه می‌شود که تمام تلاش خودتان را برای عادت دادن حیوان خانگی به حمام کردن با آب بکنید، اما تا زمانی که حیوان شما با این موضوع کنار بیاید، می‌توانید از شامپوی خشک استفاده کنید.

حمام کردن گربه با شامپوی خشک فواید زیادی دارد. شما به راحتی می‌توانید شامپو را روی بدن گربه بمالید و سپس با یک حوله آن را از روی بدن حیوان پاک کنید. به همین راحتی پوست و موهای گربه شما تمیز می‌شوند. برخی شامپوهای خشک دارای مواد ضدحساسیت هم هستند که از ناراحتی پوستی گربه جلوگیری می‌کنند.

استفاده از شامپوی خشک یگ گزینه مناسب برای سفر کردن با حیوان خانگی هم محسوب می‌شود. شما در مسافرت امکانات و شرایط مناسبی برای شستن گربه خود ندارید، اما با شامپوی خشک می‌توانید به‌راحتی حیوان را تمیز نگه دارید.

نکات کلیدی برای شستن گربه

۱) گربه ها را وقتی کوچک هستند به حمام کردن عادت دهید تا در سنین بالاتر حمام کردن آسانتر شود.

2) تمام وسایل مورد نیازتان را دم دست داشته باشید(از جمله تشویقی) و آن هارا به ترتیب استفاده بچینید.

3) دمای آب برای شستن گربه باید با دمای آب برای شستن نوزاد انسان برابر باشد تا برای گربه قابل تحمل و مناسب باشد.

4) از یک تشک لاستیکی در کف وان یا حمام استفاده کنید تا از لیز خوردن گربه و خودتان جلوگیری کنید.

5) از ترکیب شامپو و حالت دهنده مو استفاده کنید.

6) حتما از شامپو مخصوص برای شستشوی گربه استفاده کنید، و به هیچ وجه از شامپو مناسب آدم ها برای شستشوی آن ها بهره نبرید، زیرا اینکار موجب بیماری و ناراحتی گربه تان میشود. همچنین از شامپو مخصوص گربه هم زیاد استفاده نکنید و با توجه به هیکل گربه تان محلول شامپو و آب را باهم ترکیب کنید. به طور معمول پیشنهاد می­شود محلول شامپو و آب با نسبت 1 به 5 باهم مخلوط کنید و گربه تان را با آن شستشو دهید.

۷) ابتدا قسمت های عقب (سمت دُم) بدن گربه را بشوئید و کم کم به سمت جلوی بدن حرکت کنید.

8) سر گربه نباید خیس شود و صورت گربه را درون آب نبرید و به صورت او آب نپاشید. این کار گربه‌ها را ناراحت می‌کند.

9) اجازه ندهید محلول شامپو و آب وارد چشم، بینی و دهن گربه تان شود، در غیر این صورت موجب ناخوشایندی گربه می‌­شود.

10) حتما توجه داشته باشید که هنگام شستن صورت گربه از سمت بالا به سمت پایین دستتان را حرکت بدهید در غیر این صورت موجب ناراحتی گربه و استرس آن می­شوید.

11) پس از شستشو گربه با شامپو، آن را با آب ولرم شستشو بدهید و مطمئن بشوید که همه مواد شوینده کاملا شسته شده باشند و اثری از آن باقی نمایند. البته نیازی به اعمال فشاری برای اینکار نیست.

12) در هنگام شستشو، گربه را نوازش کنید و آرام با او حرف بزنید. رفتاری آرام و صحبت‌های عاشقانه با تن صدای یکنواخت و آرام، تجربۀ حمام کردن گربه را برای هردوی شما مطلوب‌تر می‌کند. دائما با گربه تان حرف بزنید، به او بگویید که او را دوست دارید و او چه قدر زیباست – او معنای این جملات را می‌فهمد.

13) یک توپ پینگ‌پنگ یا اسباب‌بازی جذاب دیگر را در آب بیاندازید تا گربه با آن سرگرم شود. گربه‌ای که با آب بازی می‌کند کمتر از آن می‌ترسد.

14) با حوله مرطوب اطراف گوش ها و چشم گربه را تمیز کنید.

15) بهتر است بعد از حمام کردن و خشک کردن گربه تان نیز موهای آن ها را برس بکشید. این کار باعث می‌شود حس بهتری داشته باشند.

16) فراموش نکنید که حتما بعد از حمام و خشک کردن گربه تان، به آن ها تشویقی و جایزه بدهید، تا این فرآیند را به عنوان یک عمل مثبت و خوشایند به یاد داشته باشند.

17) دو گربه را در همان زمان با هم حمام نکنید، مهار دو گربه و کار شستشوی آن ها به صورت همزمان کار دشواری است.

کوتاه کردن مو و اصلاح گربه

کوتاه کردن موی گربه به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد. مزایای اصلاح موهای گربه عبارتند از:

  • جلوگیری از گره خوردن و نمدی شدن موها
  • دادن ظاهر مرتب‌تر و شکیل‌تر به گربه
  • باعث خنک‌تر شدن گربه در فصل گرما
  • دیرتر کثیف شدن گربه و احتیاج کمتر به حمام کردن

این کار معمولا باید هر چند ماه یک‌بار اصلاح مو  انجام شود و موهای اضافی گربه گرفته شوند.اگر حوصله و وقت زیاد برای رسیدگی به موهای گربه ندارید بهتر است یکی از نژادهای گربه موکوتاه یا شورت هیر را انتخاب کنید. نژاد گربه‌های پرشین، مین کون، هیمالین و بریتیش موبلند از جمله گربه‌های موبلند معروف هستند و باید مراقب موهای بلند و زیباشون باشید.

اما کوتاه کردن موهای گربه جنبه تزیینی هم پیدا کرده است. اکثر افراد به دنبال این هستند که موهای گربه خود را به مدل‌های مختلفی کوتاه کنند تا حیوان‌شان زیباتر به‌نظر برسد. برای همین منظور، مراکز و کلینیک‌های مختلفی هستند که خدمات مربوط به اصلاح و آرایش گربه را ارائه می‌کنند. جالب است که حتی برای برخی نژادهای گربه، مدل اصلاح مخصوص به همان نژاد وجود دارد. قیمت اصلاح گربه هم با توجه به نژاد حیوان و همچنین مقدار پشمالو بودنش متفاوت است.

کوتاه کردن مو و اصلاح گربه یه کار تخصصی است  و توصیه می‌کنیم حتما گربه‌تان را به کلینیک یا آرایشگاه مخصوص ببرید.

شستشو و اصلاح گربه ام را می توانم خودم انجام بدهم؟

در مطالب بالا روش شستشو گربه در خانه را توضیح دادیم. اما به دلایل زیادی خیلی از صاحبان گربه ترجیح می دهند برای شستشو و اصلاح گربه به کلینیک یا آرایشگاه مخصوص گربه‌ها بروند.

در مورد کوتاه کردن و اصلاح گربه که بهتراست از یک آرایشگر حرفه‌ای کمک بگیرید. شستشو و حمام کردن گربه هم سختی‌هایی را دارد و ممکن است گربه همکاری نکند و یا اگر در گوش‌هاش آب برود ممکن است  دچار جرم و عفونت بشود.

کلینیک وی آی پت خدمات شست و شو و اصلاح گربه را ارائه می دهد و در این زمینه می تواند شما را کمک کند. برای اطلاع می توانید به تعرفه خدمات مراجعه کنید.

سوالات مهم درباره شستشو و اصلاح گربه:

اگر فقط با آب گربه را بشوریم کافی است؟

بله استفاده بی رویه از مواد شوینده همچنین مواد غیر استاندارد مضر است. حتما از مواد استاندارد و مطابق دستورالعمل استفاده کنید.

هر چند وقت یکبار گربه را باید حمام برد؟

گربه ها واقعا موجوداتی تمیزی هستند و به نظافت خودشان اهمیت میدهند طبق نظر دامپزشکان اول هر موقع دیدید خیلی کثیف شده، دوم به جهت پیشگیری از مشکلات پوستی در گربه های مو بلند دو ماه یکبار.

آیا گربه نیاز به شامپو خاصی دارد؟

بله قطعا به هیچ وجه نباید از شامپوهای انسانی برای گربه ها استفاده کرد. استفاده طولانی مدت از آنها می‌تواند خشکی پوست و اگزما پوستی بهمراه داشته باشد.

اگه داخل بینی و گوش گربم آب رفت چکار کنم؟

نگران نباشید سریعا او را خشک کنید و با پنبه ملایم داخل گوش گربه تان را تمیز کنید حواستان باشد اگر داخل بینی گربه آب برود تنفس‌ دچار مشکل شده و خطرناک هست در نتیجه هنگام استحمام به این نکته بسیار توجه کنید

چطور گربم را خشک کنم؟

ابتدا گربه را از حمام دربیاورید و روی یک حوله قرار بدهید.سپس به وسیله یک حوله دیگر آن را آرام آرام خشک کنید، توجه داشته باشید که حوله را دور تمام بدن گربه نپیچید تا حس در تله افتادن را برایش القا نکند.

Instagram
WhatsApp
5/5 - (3 امتیاز)
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
مشاهده تمام نظرها